in den Mactt Bissclioppslijke Onderrichtinosn Be lossiand ia ilea Eoiinap ADVENT 03 vrseselijke Storm op ds Zwarte Zo8 Ia den Kolonialen Raad Mislukte Bandieiensfreek te Antwerpen Ongeluk op het Staatsspoor CONGO Leve Sinl Slooi Tiveedaagsche Excursie naar Parijs en Versailles lastring Verwees!® Gewesten XXXIX JAARGANG HU/YIIHSR 275 Karkstraat, 9 en 21 Aalat. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffal-D» Gandt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf IWaxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. ZONDAG 3 DECEMBER H. Joannes Zonop7, !7Zonaf3,59l MAANDAG 4 DECEMBER I933 H. Franciscus [Zon op7,'J6Zonaf3,55Ï L. K. 10 N. M. 17 f Den Zondag dichtst het feest van den H. Andreas, begint de Advent, in het Vlaamsch aankomst of voorbereiding tot de komst des Heeren de aanvang van het Kerkelijk Jaaromdat de vier Zondagen vóór Kerstmis de vier duizend jaren voor de komst van een verwachten Messias bedoelen. De liturgie wijst op het verlangen naar Christus en op de boetvaardigheid in de Mis wordt het Glcria weggela-.en en do paarskleur ge dragen. In de eerste eeuwen van het Christendom placht men driemaal per week te vastenlater duurde die vasten veertig dagen men begon op St Marti- misdag en die heette van dan af Sint Martensvasten. Ten tijde van Karei de Groote was hij verplichtend voor de geestelijken, vrij voor da geloovigen. In 1270 beval Urbanus V hem alleenlijk voor de geestelijken en nu wordt hij slechts onderhouden in sommige kloos ters. Er is wel een gezegde over weerkunde, dat luidfuAle het in den Advent veel waaitis er veel fruit te verwachten» en wij zullen het afwachten. Vier duizend jaren verliepen tusschen de schepping en de komst van Christus; de vier weken van den Advent bereiden ons tot die komst van en op Kerstdag, opdat wij door de gratie van den Hei land opnieuw op eene geestelijke wijze xouden geboren worden. De H, Kerk preekt binst den Advent bijzonderlijk de geestelijke boetvaardig heid. dat is het vluchten der zonde en het beoefenen der deugd. De beweegredenen welke ons moeten aanzetten om den tijd van den Advent heilig te vieren en ons hierdoor voor te bereiden, ten einde Jezus Christus heilig in onze harten te ontvangen, zijn de drie volgende de gehoorzaamheid aan Onze Moeder de II. Kerk, die wil dat wij de* zen tijd zouden heiligen de dankbaar heid jegens Jezus Christus, aan wiens menschwording wij alles te danken heb ben en ten derde ons geestelijk voordeel. 't Is 't verlossingsjaar, het jubeljaar en dus een reden te meer om deze voor bereiding tot Kerstdag indachtig te zijn en mês te vieren, Bekeert u, want het rijk der hemelen is nabij Bereidt den weg des Heeren, maakt zijne paden récht Hebben wij misschien geen bekeering of boetvaar digheid nqodig Hebben wij minder van dien grooten God te vreezen. die nu tot ons komt als Zaligmaker, en eens zal komen ais Rechter Dankbaar moeten we zijn,.. Is het niet met Kerstmis dat Hij het groote werk onzer verlossing begon. Hij nam de ge daante aan van een slaaf en werd zoo klein mogelijk voor ons en voor onze zaligheid. Hij overwon satan, de wereld, de zonde, de dood om ons Godes vrijheid onze eigene vrijheid, de deugd, het leven te Schenken. We moeten ook wel verstaan dat we op alle oogenblikken van 't leven Gods gratie kunnen bekomennochtans de groote feestdagen zijn nog meer geschikt om die gratiën te mogen vragen en ver- hopen. Ons bereiden tot Kerstdag is noo- dig hebben we geen gebrek aan inwen digen vrede Zijn wij niet te traag in Gods heiligen dienst Is ons hart niet te koud voor Hem, die ons met eene eeu wige liefde bemind heeft? Hebben we geen sterkte noodig door Hem Kunnen wij niet vuriger worden? Dat denkt toch... MARC- iDe Amerikaansche Radiostations hadden het vorig jaar reeds pogingen in het werk gesteld om in samenwer king met do Engelsche zendstations hel luider, der Kerstklokken vanuit Bethle hem voor de luisteraars te doen hoo- ren. Er deden zich toen zoodanige moeilijkheden voor, dat deze plannen in 1932 niet ten uitvoer konden worden gebracht. Wij lezen in de «Godsdienstig® week» van het Bisdom Gent, van 1 December 1933, het volgende De bisschoppelijke onderrichtingen aan de Geestelijkheid omtrent do zaak der verschijningen in ons land werden reeds door de dagbladen bekend ge maakt. Tot nut der geloovigen worden ze hier nog een& overgedrukt. ONDERRICHTINGEN VOOR DE GEESTELIJKHEID De Belgische Bisschoppen, overwe gende dat sedert enkele maanden in verschillende plaatsen, zekere wonder bare zaken, namelijk verschijningen en gezegden', door de volksgeruchten aan de Heilige Maagd Maria toegeschreven worden, achten het hun plicht liet hier navolgende te doen opmerken opdat ie dereen weten zou wat ten overstaan van die zaken de meening is van de Kerkelijke Overheid. 1. Vooreerst de bovenvermelde ver schijningen, visioenen, gezegden of openbaringen, om het even dewelke c-n om hef even in welke plaats geschied, mogen totnogtoe hoegenaamd niet wor den voorgesteld of beschouwd hetzij i rechtstreeks hetzij onrechtstreeks als goedgekeurd of aanbevolen vo.u* waar en echt door de Kerkelijke Overheid 2. Derhalve moeten de priesters met het oog op die zaken onderhouden, en aan. de geloovigen inprenten, de voor schriften van voorzichtigheid en be scheidenheid wraaraan de Kerk zelve zich houdt en waarvan het voornaamste gebiedt geen bevestiging te geven van den bovennatuurlijken aard van feiten, zelfs van wonderbare feiten, vooraleer deze bovennatuurlijke aard met zeker heid is bewezen 3. Zonder toelating van hun Ordina rius mogen de priesters geen bedevaar ten van geloovigen inrichten of leiden naar bewuste plaatsen; 4. De uitgegeven schriften over die feiten, zelfs wanneer zij voorgelegd zijn aan de kerkelijke censuur, geven enkel de meeningen aan van de schrij vers. Daaromtrent valt er op te merken dat krachlens Canon 1385 parag. 1, 2, om het eveni welke schriften die over die wonderbare feiten handelen, hetzij boeken of brochures, hetzij zelfs arti kelen in dagbladen, zonder kerkelijke censuur niet mogen gepubliceerd wor den, vermits het klaarblijkend zijn «schriften waarin er iets staat dat de godsdienst en de goede zeden bijzonder aanbelelangt». Derhalve moeien voor- taan de boeken of brochures die daar over er professo handelen, als verbo den worden aanzien tenzij zij uitdruk kelijk voorzien zijn van cle kerkelijke goedkeuring (Imprimatur). Hetzelfde geldt voor prentjes en gcbedsformulcn. Vermits echter het oordeel over die feiten aan de Kerkelijke Overheid toe komt, niet aan de openbare meening is het te wenschen dat wie iets merk waardigs zou kennen, dit aan de Kerke lijke Overheid zou bekend maken liever dan het door schrijven openbaar te maken. Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. Vertrek van de «Leopoldviile» ■D,e Belgische stoomboot «Leopoldvii le van de Compagnie Maritime Beige, is Vrijdagmiddag onder bevel van com- mandat A. Heiremans, uit de haven van Antwerpen naar Congo vertrokken. Er; scheepten in voor Congo: in 1ste klas 58 passagiers, in 2de klas 36 en een tusschendekpassagier voor Lo- bito: 7 pasagiers in, le, 2 in 2de klas en 14 tusschendekpassagiers. Tc Tencriffe zullen ter bestemming Matadi nog 2 passagiers inschepen in le klas. Onder lien bemerkten wij de l'erw. Broeders der Christelijke Scholen Fi- S., Intussclien is dc Engelsche Broad casting Company er in geslaagd, dank zij de bemoeiingen van het Ministerie 'gnolet, algemeen opziener, Lambo van Koloniën en de Engelsche Hooge Dreesen I en Leon I. Commissaris van Palestina om deze! De lading bedroeg ongeveer 2400 moeilijkheden: uit den weg te ruimen, jlon, verdeelt als, volgt 200 ton ijzeren zoodat dit jaar do Engelsche en Ameri- palen, 30 ton cement, 100 ton ijzeren De Koloniale Raad vergaderde Vrij dag namiddag onder voorzitterschap van den heer P. Tschoffen, minister van Koloniën-. De Raad onderzocht eerst het ver slag der Commissie welke werd gelast met het onderzoek van het ontwerp van decreet op. de beslaglegging op onroe rende goederen en den verkoop bij da delijke uitwinning. Dit ontwerp werd goedgekeurd en het verslag der Commissie werd aanzien als dit van den Raad. Vervolgens, na de verslagen over d. in de vorige zitting goedgekeurde ont werpen van decreet aangenomen li hebben, onderzocht de Raad opvolger.t- lijk 1. Een bij dringendheid genomen de creet houdende wijziging van het ta rief der inkomende rechten. Goedge keurd. Verslaggever: M. Van der Lin den. 2. Een ontwerp van decreet dat het getal .der gedurende 1934 voor de Land •macht te werven manschappen vaststelt Goedgekeurd. Verslaggever: M. Ber trand. 3. Een ontwerp van decreet betrek kelijk de inlandsche rechtsmachten. Goedgekeurd. Verslaggever M. De Lannoy. 4. Een ontwerp van decreet betrek kelijk de zweepstraf in Ruanda-Urundi. Goedgekeurd. Verslaggever i M. P,e Lannoy. 5. Een ontwerp van. decreet betrek kelijk de uitbating der domaniale wou den. Dit ontwerp werd naar de volgen de vergadering verzonden. 6. Vier ontwerpen van decreten hou dende goedkeuring van kostelooze grondafstanden aan verscheidene Mis siën. Goedgekeurd. Verslaggever E. P. Lotar. 7. Een ontwerp van dotfroot waarbij de kostëlóoze vergunning van! een grond van 265 ha. aan M. De Cloedt. goedgekeurd wordt. Goedgekeurd. Ver slaggever: M. Louwers. 8. Een ontwerp van. decreet houden de goedkeuring der vernieuwing door den vertegenwoordiger van het Bijzon der Comiteit van Katanga van verloven tot mijnopzoekingen. Goedgekeurt. Verslaggever: M. Dubois. 9. Een ontwerp van decreet waa?bij drie mijnvergunningen in Ruanda- Urudi gew-ijzigd worden. Goedgekeurd. Verlaggever M. Morisseaux. 10. Een ontwerp van decreet betrek kelijk de rechtspleging in zake afstand der rechten der inlanders. -Dit ontwerp werd insgelijks naar de volgende zit ting verzonden. 11. Een ontwerp van decreet betrek kelijk het dienstcontract. Goedgekeurd. Verslaggever M. De Raedt. 12. Een ontwerp van decreet betrek kelijk het onderhoud en liet terugzen den naar liet vaderland van personen welke ten laste der openbare weldadig heid gevallen zijn. Goedgekeurd. Ver slaggever M. De Raedt. Vrijdag avond rond 6 uur kwam aan het winket van den wisselagent M. R. De Ruyter, gevestigd Sint-Paulusstraat n. 16, een kerel, die poogde gewapen derhand en onder bedreigingen eenen grooten; slag 'te doen. Toen op het geklop de wisselagent toekwam zag hij mof een een kerel voor zich, de klak diep over het hoofd ge trokken en eenen sjerp voor het aange zicht gebonden. Dreigend stak hij zijn browning vooruit en gebood hom 50.000 frank te overhandigen. De wissclagent weet niet erg to ver zekeren of hij niet 60.000 frank vroeg, want van schrik was hij op zijde ge sprongen en riep luidkeels om hulp. Dit bracht den bandiet van streek, want deze oordeelde het best maar dadelijk rechtsomkeer te maken en op de vlucht te gaan. De kerel is ongeveer 1 m. 70 lang, droeg eene zwarte Meeat til ue arbeiuera wier bedrijf geplaatst ia onder de beaeherming van Sint-Elcoi, vieren heden Zondag den Feestdag van hun Hemelsehen Patroon. GO Vaartuigen vernield. 27 dooden nog 150 vermisten Havas seint uit Ankara, 1 Piecember: Op de kust van Samsoen (Turkije) v/oedde een buitengewoon hevige slorm Al de vaartuigen werden verwoest en op het strand geworpen. Men telt verschillende dooden en gc- kwesten. De baren hebben veertig wo ningen vernield. Deze waren voorzich tigheidshalve ontruimd. IDe spoorwegen vernield zijnde werd het verkeer te land onderbroken. Uit Islanboel, 1 December Volgens latere telegrammen heeft de storm, die op dc zwarte Zee woedt,, zeer ernstige afmetingen aangenomen, voor namelijk op de kust van Samsoen. Zestig vaartuigen van alle tonnen- maat werden vernield. Wrakstukken en goederen werden op het strand geworpen. Tot nu toe telt men 27 dooden ter wijl 150 personen vermist worden. Een groot aantal huizen werd ver nield. Andere huizen werden over stroomd. De aangerichte schade schijnt op het eerste zich zeer belangrijk te zijn. Omstreeks twee uur Vrijdagochtend, meende de 33-jarige gehuwde blok- wachtet Ferdinand Champagne, wonen de in de rue du Moulin te Grand-Axhe, in de Guilleminsstatie te Luik, over hot. spoor te loopen juist op het oogcn.biik dat aldaar een rangeerende lokomot.ief naderde. Dc man werd door de machine meegesleurd; een arm en een been war den hem vermorzeld. Tevens liep hij een schedelbreuk op, die den dood tot gevolg had. Door de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen wordt voor 24-25 December aanstaande, tegen zeer ver minderden prijs, een excursie met spe- cialen trein ingericht met bestemming naar Parijs en Versailles. De trein zal uit Antwerpen-Centraal vertrekken op 24 December te 5 u. 10 en zal stoppen te Mechelen, Schaerbeek, Brussel (Zuid) (vertrek 6,20) en Ber gen. Die deelnemers zullen de gelegenheid hebben Parijs en Versailles te bezoe ken per autocar met gi'ds. Prijs van de biljetten: bij vertrek uit Aalst 129,10 in 2e klasse en 80,60 in 3e klasse; uit Antwerpen 137.10 in 2e klasse en 85,10 in 3e klasse; uit Brus sel (Zuid) 116.10 in 2e en 73,10 in 3de kaansche luisteraars "in den Kerstnacht (platen, 50 ton wielen, 25 ton bouten Franselmnm wa's. ae klokken uit Bethlehem zuilen kun- 50 ton olie. Het overige bestond nen liooren luiden. J «general cargo»^ klak met donkere klasse, overjas en de zoo goed ontkomen wis- Biljetten en bewijzen voo? de uit- selagent is van mecnThg dat het een stappen in autocar en voor de middag malen zijn te verkrijgen op een om 't uit! De politie die klacht ontving heefi even welk station van dc Nationale leen onderzoek ingesteld. 1 Maatschappij. Onder al de nijverheden van Belghï is het voorzeker wel de koolnijverheid in den Borinage die het meest lijdt on der de drukkende crisis, welke zich nog schijnt te verscherpen. De bevolking verkeert er dan ook in de grootste on rust. Dia,gelijks komen duizenden tonnen brandstof de on.tzagelijkc stocks ver- grooten, dewelke overal opgestapeld liggen. En geen enkel afzetgebied komt in het verschiet. Het is dan: ook niet te verwonde run dat de beheerraden der koohnijnèfi de mogelijkheid inzien de putten te slui ten die niet genoeg meer opleveren en aldus de mijnwerkers de werkloosheid ten prooi geven. Wij hebben aldus gezien dal de «Co- mété Générale» van Brussel, die in de meeste der koólmijnontginrJngen gel delijk betrokken is, bevel gegeven heeft de twee laatste koolputten te Flé- nu te sluiten, waardoor 800 mijnwer kers zonder werk vielen. Niettegen staande de tusschenkomst van invloed rijke personen en organismen, werden de maatregelen behouden en sinds ver leden Maandag zijn de vuren gedoofd. De uitbatende maatschappij heeft er slechts in toegestemd een zeer gering aantal werklieden te hergebruiken in de andere putten der maatschappij.. Langs den anderen kant heeft de maatschappij Les Charbonagcs Bei ges» te Frameries, besloten, een groot getal van haar personeel af te danken. In den koolput Crachet, hebben de werk lieden van gansch de week niet gewerkt'. Maandag zullen slechts een veertigtal en dan. nog geschoolde werklieden, te rug aan den arbeid mogen gaan. Al de anderen zullen waarschijnlijk hun cp- zeg krijgen. Het bestuur van den put wendt voor dat de opbrengst niet meer voldoende is in vergelijking met het gebezigd per soneel en bijgevolg de kostprijs der ko len werkelijk verhoogd. Gezien dezen toestand, heeft de beheerraad besloten slechts de geschoolde werklieden aan 't werk te houden. Zooals men ziet is de toestand in de streek alles behalve rooskleurig en men vraagt zich met angst af wat de dag van morgen brengen zal. Indien do nieuw toegepaste maatregel voldoende vruchten afwerpt zal hij dan niet toe gepast worden op andere koolputten Dit. zou de bevolking in de grootste ver slagenheid dompelen. 4 t.h. 1921 104 trekking Op Vrijdag 1 December had dc 'l'04e trekking plaats der loten van de Ver woeste Gewesten. Het groot lot van 500.000 fra'nk komt toe aan Nr. 4 der 197.702* De andere nummers de£er reeks zjjn uitgeerbaar aan 250 fr.. 233 Reeksen in uitf,elging getrokken- worden evencenq aan 250 fr. xiilga* keordj

De Volksstem | 1933 | | pagina 1