Het Kerstoffer der Vronwen öer PoliMoniuia 22 de Schelde te Antwerpen Bet ,Land van Aalst" in zijne rol Verdere herbouwingsplannes te Rome r Vrijdag Dec. 1953 Op Heden Donderdag avonds, te 8 uur, AXXIX JAARCAMO HUMMER 291 Kortstraat, 9 sn 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 CeatiemoB Uitgever J. Va# Nuffel-D» Gendt Publiciteit bulten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf IHaxlaan 13, te Brussel Rue de Rieheleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. He Flavlanui Zonop7,44Zonaf3(55 N. M. 17 E. K. 23 sas fAls een lawine is over ons land even eens de crisis der losbandigheid neer gekomen. De zedeloosheid die erger woedt dan tuberculose en kanker, heeft ook te onzent een groot deel reeds van ons kloeke volk in zijn gaafste krachten aangetast. In stad en dorpj wordt te vaak met de zonde als emancipatie ge flirt, gedanst en geboeleerd. God en gebod zijn voor velen nog en kel aardigheden uit vroegere dagen. Artikelen! zes en negen van de oude Sinaï-wet worden cynisch verkracht. jPiaar gloeit slechts nog één koorts bij zoovelen, daar bruist slechts nog één lust: als dieren te dartelen in poelen yan modder. In Vlaanderen! ook loopen er, te veel oio niet meer blozen kunnen, omdat hun schaamtegevoel te loor ging in den or kaan der hoogtij-vierende passies. Een volk dat, bewust of onbewust, dansen blijft op de glijdende helling, gaat fataal zijn dood tegemoet. Ook voor Vlaanderen lijkt het verval in de buurt X Maar, dc beste, de edelslcn én de 'schoonste onder ons volk, onze Katho lieke vrouwen en meisjes zijn thans op geveerd. Van onze kust tot aan de Maas schalt haar heldhaftige roep Wij redden de zielen, door reinere zeden Zij zijn het die de mcnschheid wil len vormen ten goede en langs her nieuwde wegen de openbare opinie lei den. Tussclien Maria of Eva hebben zij liun keus gedaan. Zij willen trekken door, haar voorbeeld en bewijzen dat liet haar ernst, is, met baar heerlijke roe ping, een afglans van Maria te zijn. .Want «als Maria niet i,n de levende vrouwen van ons Christendom is te "vin den, dan zal er spoedig geen Cliristus- kindje *en geen Christenheid meer to yinden zijn.» Daarom hebben zij dan ook voor de heropbeuring der zedelijk heid, «in denken en houding, in doen en in dulden, in kleeding en gaan», haar beste krachten, baar warmste liefde Verpand. Hare daad van heden, baar Kerstof fer, bezegelen ze dit jaar met hare aan sluiting bij Zedenadel. iDie bond wordt een geëerbiedigde maclit in ons land, voornamelijk door liet. indrukwekkend ledental der vrouwen. Hare aantrekkingskracht van durf en zedigheid zal eveneens de mondaine laatslaapsters hier doen ontwaken. Zelfs «de vrouwen die enkel verderf en zonde lijken», zullen dan weer gaan be vroeden dat ook in haar» diep binnenin 'de vonk blijft smeulen, de mogelijk heid om zich zelf te hernieuwen en te verlossen». Onze Katholieke vrouwen én meisjes willen beletten dat het dier bare Vlaanderen als Sodoma wordt of Babylon. Nooit zullen zo tc onzent aan het Kribbckindje een, rijkere gave heb ben geschonken dan thans door dc of ferande van haar zedenadel. Door dit offer wordt, Christus en Zijn Moeder ter eere. eerlang Vlaanderen weer zede lijk en sterk. matrozen en werklieden van het Loods wezen hadden hot niet ouder de markt. Eindelijk, rond half acht, kon men 'er aan beginnen te denken, dat de red ding nabij was. In het flakkerend liclit der toortsen, voetje voor voetje, om maar niet in het vette slijk te zinken, werden de laatste ladders en touwen aangebracht. De verbinding tussclien schip en oever was volvoerd. Nu kwam het er op aan de men- schen veilig over le brengen. We waag den ons op het. brugigelje, d.w.z. op de aaneengebraclite planken, waarlangs '400 mensdien den oever moesten zien te bereiken. De vraag was nu, of de.brug bet zou kunnen uithouden, totdat de laatste man van boord was. Gered En gelukkig is dat tóch ÏÏet geval geweest. De moeite der helpers is beloond ge worden en rond acht uren was reeds alleman oo den oever* Dc Statieboot«5aron Prisse gestrand 400 passagiers aan boord bewogen redding Ziehier het relaas van onzen Con frater der «Gazet van Antwerpen» Op den stroom heeft zich Weonsdag avond, rond 5 ure, een geval voorge daan, dat zoodra het bekend werd en het nieuws ging als een loopend vuurtje rond groote verslagenheid te weegbracht. Het nieuws luidde ri de Statieboot van het Land van Waas; is op den linkeroever gestrand, met 400 passa giers. Zoodra hadden we dit vernomen of we spoedden ons ter plaatse. Doch dit ging nog zoo gemakkelijk niet. Ten gevolige van den mist is de scheepvaart op de Scihelde, reeds sinds gisteren sterk belemmerd. De over- zolboolen van den rechter naar don linkeroever en teruig, vaarden onre gelmatig, en toen wij dan aan dc vlot brug wilden overzetten, vernamen wij dat geen der booten nog vaarde. Daar ook vernamen we, dat de eeni- ge weg langs den kleinen tunnel was, weg dien we dan ook volgden. Aan den overkant begaven wij ons dadelijk langs den dijk tot aan de sfatie van het Land van Waas, waar de slalieboot pleegt aan te leggen. Men ziet geen steek voor zich, de mist is om te snijden^ Op de aanlegplaats niet. het minste spoor van dc boot te zien, en. geen wonder, we vernemen dat hij, dooi' mist misleid, de richting verloren hoeft en afgevaren is tot aan de plaats geheelcn van Mabesoone. Het is daar dat we na tal van moei lijkheden eindelijk geraken. Wan neer we een 15tal meier van dc plaats der stranding zijn, merken we de op en af bewegende lichten der. toortsen. We zijn dus ter plaatse. Op de plaats der stranding Een gelukkig toeval laat ons den statieoverste van het Land van Waas ontmoeten, die ons met de meeste vriendelijkheid tc woord staat. Ook beer Bly, dienstbestuurder van. het Loodswezen, is ter plaatse. Wij vernemen dat de boot Baron Prisse om 4,40 u. vertrok naar den linkeroever, waar verbinding gegeven wordt met den trein van 4.57 u. naar Moenbeke. Aan boord iels meer dan 400 personen. Tranig vaarde de boot. naar den over kant. In het midden van den stroom gekomen, was er noch vöor, noch ach ter iets te merken van lichten, die zouden kunnen aanduiden, welke rich ting -diende gevolgd. Het is dan ook tengevolge van den mist, dat de boot verder vaarde dan de gewone aanlegplaats, en daar het laag water was, zat plots de Baron Pris se vast in het slijk van den linker oever. De bemanning, het gevaar ziende, Jbehield nochtans haar tegenwoordigheid van geest, en wist sommigen der opva renden, die al angstig beigonnen te wor den, tot kalmte en gerustheid te bren- gpn. Dadelijk werden maatregelen ge troffen, opdat hulp lconde verleend wor den. Ter Hulp Het kon toen zoowat 5 ure zijn, en het. zou nog wel een drietal uren duren, eer op afdoende wijze de redding zou bewerkt zijn. De dienstbestuurder van liet Loods wezen gelastte, zoodra hij bet bericht van de stranding omitving, het perso neel der overzetbooten en van den diénst van het Loodswezen, dc gestran- den ter hulp te gaan. Met ladders, planken" en meertouwen uit liet magazijn van het Loodswezen, trok rnen naar den linkeroever. En het duurde een heele tijd voor men er in gelukte vanaf het bruggetje van Mabesoone tot aam de boot te gera ken. De «Baron Prisse» zat zoo vast in het slijk, dat bij, volgens sommige be weren, zonder hulp van een andere boot bij hooge tij niet zou loskomen. Het leggen van eew soort noodbrug- getje van planken en ladders vergde dan ook uiterste voorzichtigheid en de 21e vervolg onderaan yoTfle kolom. Het verloop van het onderzoek Woensdag morgen was het vrij rus tig op het gerechtshof tc Brussel, in, de afdeeling der onderzoeksrechters. De magistraten welke zich met de zware taak bezig houden van liet on derzoek der zaak «Rauwels en consoor- ten» hebben de ondervraging der be schuldigden en der getuigen niettemin voortgezet. Georges Angerliausen heeft heel den morgen doorgebracht in het kabinet van onderzoeksrechter De Muvlder. Hij zal Donderdag morgen voor do raadskamer moeien verschijnen welke zal moeten beslissen of het aanhou dingsmandaat ten zijne laste moet be houden blijven. Voor eene maand geschorst Gemeld wordt dat, de burgemeester, van Brussel, welke Zondagavond een besluit getroffen had, waarbij de titel van Hoofdcommissaris der politie aan M. Angerhausen werd onttrokken, heeft besloten in toepassing van artikel 123 der gemeentewet, van voor eene maand de commissarissen Angerhausen, Lieu tenant en Dtleu te schorsen. D.eze maatregel -werd getroffen in af wachting dat dc regeering in staat zijn zou de nocdige maatregelen te treffen, welke zij noodig oordeelt. Het Leuvensch parket naar Diest Woensdag morgen,'omstreeks 11 uuï óegaf het Leuvensch parket zich naar Diest, ten einde policiecommissaris Crijns te ondervragen, wiens dochter Mej. Honorine Grijns* zich bezig hield met een oliehandel en in betrekking stond met de firma Pauwels. De procureur des Konings Henry, vergezelde onderzoeksrechter, Jos. Kumps. De handel in eereteekens Men heeft eveneens gesproken ovei' een handel in eereteekens uit het bui tenland. Hierbij dient echter te moeten wor den opgemerkt dat in tegenstrijd met hetgeen men zich dikwijls voorstelt, het toekennen van buitenlandsche eere teekens niet gesdhied door tusschen- komsl der Belgische regeering. Deze wordt enkel geraadpleegd door dc bui tenlandsche regeering of er geen belet sel bestaat voor het toekennen der on derscheiding. De aanvragen van dien1 aard geven aanleiding tot een onderzoek dat. wordt toevertrouwd aan gouverneurs der pro vincies en is bet slechts bij groote uit zondering dat dc toekenning wordt ge weigerd. iDe zaak van de politiekommissatis- sen blijkt over te slaan naar de ambte narenwereld. Het parket beeft een on derzoek geopend waarbij twee ambte naren van den dienst van de dekoraties uit het ministerie van Arbeid en Nijver- j beid zouden betrokken zijn. Dit beeft tamelijk veel opschudding verwekt, daar men niet inziet hoe de amb'/enaren in de zaak zouden kunnen betrokken weiden. Omstreeks half twaalf kwam de pro- 'kureur des Konings Gansbof Van der Meerscb opnieuw ten gereclitshove nadat rechterlijke politie-officieren' met een auto een hoeveelheid boeken en dokumenten hadden aangebracht afkomstig van de ministerieele dien- ten. De ondervraging werd Woensdag avond tot tegen middernacht voort gezet. Er kon echter nog niets mede gedeeld worden, maar elk oogenbrik verwachtte men opzienbarende ont hullingen. Tegen middernacht heeft de 51 jari ge onderbestuurder bij het ministerie •van Arbeid, Lucien Lejeune, geboren te Schaarbeek en wonende Jottrand- laan, bekend dat hij in betrekking stond sedert 'drie jaar met Camilie Pauwels en dat bij was tusschem ge komen om voor dezes klanten dekora ties te bekomen. Daarvoor zou bij namelijk ver schillende geschenken gekregen heb ben, waaronder een juweel ter waar de van 10.000 frank, een- radio-toestel, een bontmantel voor zijn dame en an der meer. Hij bracht den naqlit door. in het I Justitiepaleis, VOLKSONTWIKKELING in 't Groen Kruis, belangrijke voordracht met lichtbeelden door Mevrouw Hellemans, over Levensschoonheid in de Familie Wie thuis blijtt, mist de mooiste causerie van de reeks. Vorige week, bevatte het «L\ V. 'A.» 'n artikeltje, dat een klinkend bewijs daarstelt ten eerste van onbegrip in zake Kath. Actie en ten tweede van den geest van, opstand tegenover, de Kerk. Overheid. Het A.K.V.S. agenda en «IDe Blauw voet» werden aan de collegestudenten yan sommige bisdommen verboden door bet hoogste geestelijk gezag'. Het L.V.A. neemt daar geen vnede meê en noemt «Hernieuwen» (officieel Kath. Actieblad voor de studeerenide jeugd) idioot en anti-nationaal. Indien hoogërgenoemd blad wist, wat «Hernieuwen» is. liet zou zoo iets niet schrijven. Het is enkel 'n tijdschrift voor Kath. Actie, heeft geen uitstaans met politiek, dus is het dom het te betitelen als anti-nationaal. Maar dat het orgaan van het VI. Nat. Veroond voor het arrondissement Aalst, weinig of geen begrip heeft van Kath. Actie vorsta ik best. Een idioot Een der gewone scheld woorden van die heeren. Wie eenmaal Hernieuwen heeft 'doorloopen, en een beetje de studenten van onzen lijd kent, zal dadelijk be sluiten dat dit tijdschrift niets anders dan goed doen kan en reeds enorm vee; goeds uitgewerkt heeft. Tegen liet verbod der bclgischo bis schoppen, dat de aansluiting van col legestudenten bij het A.K.V.S. verbiedt, spoort het L.V.A. de ouders, wier kin deren in kolleges studceren, aan hun jongens te doem inschrijven bij A.K.V.S. en hun beslist te verbieden lid te wor den der stud ent-en,bond en van J.V.K.A. Wat wij antwoorden. I. Wanneer wij, Kath. ouders, onze zonen naar colleges zenden, dan is dit niet alleen om van hen wetenschappe lijke onderlegden te maken, maar voor al om hun 'n godsdienstige opvoeding te bezorgen, lijk de Kerk het Wil. Daar om beschouwen wij do maatregelen door de Kerk. Overheid genomen, als de eenig goede, en zullen wij ons niet laten opmaken door «leckenbicblva- ders» lot het verwerpen dier maatrege len. Wij teekenen protest aan logen die leiders zonder zending. Onze kiiuleien zijn de onze, we geven ze aan de kerk ter opvoeding on anderen hebben zich daarmee niet te bemoeien. IT. Wij willen niet dat onze kinderen aansluiten bij A.K.V.S. Onder voorwend sel van idealisme maar in der waar heid had het politieke inzichten heeft het A.K.V.S. niets anders gedaan clan het hoofd en bet liart der studeerenden .moedwillig verdraaid, ben aangeleerd pracliscli de nationale belangen boven de godsdienstige te stellen, alhoewel zij in theorie als princiepvaste katho lieken beweerden te handelen. Aldus zijn vele jongens opgegroeid tot want- trouwige en verbitterde mensehen van wie in de maatschappij voor kerk noch volk niets te verwachten is. Pjaarom ook hebben dc bisschoppen verboden tot het A.K.V.S. loc le treden. III. Kwestie van Kath. Actie Voor heel de wereld' heeft de Paus tot ier ken 'n oproep gedaani tot organisaüo van Kath. Actie (georganiseerdo mede werking der leuken aan hel liierachlsclt apostolaat der Kerk) en aan de bis schoppen van ieder land overgelaten die K. A. te oTganiseereii volgens de plaatselijke omstandigheden. Ons episcopaat heeft de organisatie ingericht lijk zij nu bestaat in liet jeugdverbond van Kath. Actie (J.V.K.A.)] met een afzonderlijke afdeeling voor de studentem, waarvan «Hernieuwen» het algemeen orgaan is. In plaats van onze kinderen daarvan af le houden, zullen wij als Kalli. Ou ders er eerder onze kinderen toe aan sporen, omdat wij, evenals de Kerk liet ware goed van onze zonen verkiezen boven oen opruiing die bun lot verbit terden maakt. En ook omdat wij waar lijk van onze zonen echte apostels wil len maken, die iets doen in hun later leven voor Gosdienst en Kerk. Tot het' medehelpen aan het hiërarchisch apos tolaat van de kefk worden onze zonen nu voorbereid in hun organisatie van Kath. Actie, 't.tz. practisch in de Kalhi Studentenbeweging van het J.V.K.A. Dc,plannen, reeds geruimen tijd bc- staande voor de blootlegging van den Circus Maxi mus, nemen vasteren vorm aan. De Valle Murcia zal haar oud uit zicht herkrijgen en een heerbaan, die het verlengde zal vormen van de Via dei Troinfi, die op haan beurt weer het ver lengde is van de Via dell-Impero, zal de huidige Via dei Cherchi vervangen. Als verkeersweg naar de markten en naar Ostia krijgt de Via dei Trionfi haar na tuurlijke voortzetting in de verbreedc Viale Aventino, die 50 meter breed wordt met vier rijen boomen en waar schijnlijk op de Piazza Raudusculana een monumentale afsluiting zal krijgen door een zuil of een fonlein. De ze weg moet op 21 April gereed zijn. Naar men weet is mjn ook al gerui men tijd doende aan het blootleggen van liet graf van Hadrianus, waarop thans liet Augusleum rust. Dit zal moe ten verdwijnen en daarom zal er op de Passeggiala archeologica een nieuwe concertzaal verrijzen met S tot 10 dui zend zitplaatsen, kleinere concertzalen, repetitiekamers, enz. Het gebouw zal eenvoudig van, stijl gehouden worden, en zoo geplaatst, dat het in de as komt van de Via dei Trionfi (de vroegere Via San Gregorio), waarvan het du afslui ting zal vormen. Voor het gebouw komt een ruim plein voor het parkceren van autos. Voor de architectuur zal een prijsvraag worden uitgeschreven!. De ligging van het nieuwe gebouw zal zoo zijn, dat het uitzicht van de Vallo Mur cia op de tliermen van Caracalla be houden blijft. BIJ het vllegplein van Llttorlo (Rome) Is een vliegtuig neergestort In veil* straat r- Er waren twee dooden en Iwet gekwetsten.

De Volksstem | 1933 | | pagina 1