De Kerstactie der V. K. B. J, Kerstrede van denH. Vader ROND KERSTDAG! De zaak Pauwels Worstelavonden, Cinema's en verdachte Herbergen XXXIX JAAR-OAHQ HUMMER 2 94 Kerkstraat. Gen 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxkaan 13, te Brussel Clue de Richeleu, Parijs Bank Van Nuffol-Dê Géndi Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Dinsdag 28 Cd)smb. H. Etiennus Zon op ",4i> Zon af 3,57 Woensdag 27 Deo. 1933 II. Joannes Zon op 7,45 Zon af 3,57 V. M. 31. L. K. 8 (Vrouwelijke Katholieke Burgers- en Middenstandsjeugd) Er blsaf eens een starre stille staan boven een schamel stalleke in Bethle hem. Daar zou Jezus-Christus gebo ren worden. Hij, God en Mensch, Schepper en Verlosser, Rechter en Middelaar. Er was toen geen plaats voor Hem bij de menschen.,. Bij deze gedachte rijst spontaan do vraag is er in enze moderne wereld, na eeuwen en eeuwen beschaving, is ar thans plaats voor Hem Heeft het Kerstfeosf. vcot de moderne mensch nog aan hoogc be- teekenis Dit feest wordt weliswaar nog gevierd, maar hoe In de helver lichte straten onzer grootsteden wordt fiink reklaam gevoard voor avond feesten. Veelkleurige annplakbrievon trekken de attentie der voo rbijgan- gera op révcillons en soirées gehouden op 24 en 25 Decembsr... Ja, in onze moderne eeuw van civi lisatie en wetenschap is de diepe fce- teakenis van Kerstdag te loor gegaan mcoie oude Vlaamscho gebruiken moesten plaats ruimen voor lichtzin** nige feesten in dancing of theater. Maar een nieuwe tijd is nabij.Tegen over die wereldsche opvatting heeft cia Katholieke Actie aan flink en prijzens waardig initiatief genomen. Do V. K, B. Jsrs (Vrouwelijke Katholieke Bur gers- on Middenstandsjeugd) willen het Kerstfeest terug tot een christe lijk familiefeest hervormen-Zs dulden niet langer dat heidensche gebruiken binnen dringen in eigen huiskring, en willen hun Vlaamsche volk redden voor de golfslag van die verkeerde opvattingen. Met dit insichi.in da huidige toe stand heeft V. K. B. J. niet gedraald oen degelijke Kerstactie op touw te zetten. In clubvorgadaringen werd aan de loden aangetoond hoe zij huisltring gemakkelijk oen atmosfeer kunnen scheppen vol innigheid en stemmige Kerstidee in haar familie torug brengen. Er werden praktische middeltjes aan de hand gedaan, om zo der veel moeite een liefelijk stalle ken op te stellen. De heerlijke en naieve oude Kerstliederen werden te rug aangeleerd, en mooie Kerstlitera- tuurals b. v. «Het Kerstekind* van Stijn Streuvela verspreid, in diep kristelijken geest zouden onze voor ouders het «Godsdeel» niet vergeten hebben,dit schoone Kerstgebruik moet zijn volle recht behouden Da V. K. B. meisjes zullen dus ijveren in eigen huiskring om aan groot en klein een geschenkje of almces voor de armen die ons duurbaar zijn om Christus te vragen, In dit H. Jaar zouden alle kristenen de genade van de Verlossing dankbaar moeten gedenken.., Een prachtig H. Jaarnummer werd door die meisjes uit.iegaven en in alle middens aange boden. Zooals Maria de Kerstvreugde in de wereld bracht, zoo zal de V. K. B. J. in dit H, Jaar Kerstvrede en vreugde gebracht hebben aan «allen die nog van goeden wille zijn». Laten wij bij dia gelegenheid een woordje zeggen over d9 V.K. B.J., de Katholieke Actie-beweging, de Vrou welijko Katholieke Burgers- en Mid* dcnscandsjeugd. Naast de sympathieke en reeds bekende zusterbewegingen Boerin* nenjeugd an Kajotsters werkt deze af- deeling van V.J.V. K.A. (Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katiolleke Aotie) in eigen midden voor hetzelfde doel. Da V.K.B.J. is da jongere zusteror ganisatie, die met eigen methodes stil en zeker vooruit gaat... meer dan de gewone lezer vermoedt. Duizende Ka» tholieke meisjes uit het Vlaamsche land zijn er resds bij ecngosloten. De organisatie is zoo ernstig opgevat en het programma zoo methodisch en streng uitgevoerd, heel die werking is aldus opgevat dat het in de Katholieke rangen en bij do Katholieke Burgers- •n Middenstanders vooral zou moeten beter gekend zijn om belangstelling en rechtmatige fierheid op te wekken. De V.K.B.J. beschikt over eigen or ganen Nieuwe Tijden Bestuurs- blad en Dienen Regelmatig ver echijnen brochuren, propaganda- blaadjes, gedrukte Of getypeerde schriften. De V.K.B.J. heeft een volledig ra derwerk voor vorming en verovering recollecties, retraiten, studiedagen, en groepleidsterswerking, studiekringen, clubs en jeugdavonden of algemeen® vergadering, congressen en studiewe ken, school voor Katholieke Actie, enz De V.K.B.J. heeft hear dubbel pro gramma godsdienstig en sociaal- De actie is niet zuiver uitwendig deze moat groeien uit da ziel van het meisje verleden jaar leerde het leven met da Kerk in hot kerkelijk jaar, dit jaar wil het meeleven met Christus" in Zijn Mysteriën Dio vorming ia kerkelijk litur gisch, dua even hiërarchisch als het uitwendig apostolaat. Het V. K. B. meis je wil leoren bidden, denken, voelen met da Kerk, om zoo naar het woord van don Paus haar christelijk levante verdiepen en to vermeerderen. Voor cogen houdende haar edele roeping van echtgenooto en moeder zal ze haar jonge jaren gebruiken om opvoedster te worden en de familiedeugden aan te werven, als haar schoonste bruidschat. Gesteund door dit ideaal zal ze haar jong meisjesleven durven katholiek uitleven honderd per honderd en zich zoo vrijwaren van hot moderne hei" dandom. Dit alles ligt heerlijk in haar leuze ons geven vol vreugd, eucha ristisch en rein Hot eerste apostolaatsveld van het V. K- B. meisje is haar eigen familie kring (daartoe dit jaar da kersteetie) daar zal ze den kristen geest scheppen vandaar ook invloed uitoefenen op gansch het midden van burgerij en middenstand en zoo op do andere standen. In de parochie zal ze getrouw aan haar leuze-.ton dienste* staan van de parochiale werken. We hebban het niet te hoog op met da V. K. B. J, wannper wa zeggen dat ze hoogere standan wil terug winnen voor Christus dia zoo door een voor» beeld van diap ohristelijk leven een aantrekkingskracht worden voor al de anders. Het V.K.B.melsje zingt eigen liede ren, draagt eigen kenteeken, de eigen witte pots en het witte kleed.., doch het reikt de hand aan de meisjes ven de andere standen niet enkel bij een bloemenverkoop Op a3n Christus-Ko- ning-feest of in een voorbijgaande optocht... N£tn. ze wil sociaal voelen.., de naastenliefde ten volle beoefenen... Zij vooral, het meer bagoede meisje, dat het voorbeeld geven moet! Hoe veel burger-meisjeB wijden zich toe mot hart en ziel aan de kajottorsbewe- ging Alle middenstand- en burgers- meisjea leeren «sociaalvoelen* als ge doopte, gevormde meisjes, leden van het ééne mystisch lichaam van Christus dat beoogt het algemeen programma van dit jaar dat luidt: «Sociale leer der kerk en wordt opgediept uit «Re rum Novarum en Quadragesimo Anno* voor da V.K.B.J. opzettelijk uitgegeven. Katholieken en gij vooral ouders, va- dors en moeders van da witte meisjes, steunt hun aetie Belet ze niet lid te worden, doch zet ze aan regelmatig naar de bijeenkomsten te gaan. In Gods naam doodt voaral niet de kiem van idealisme in de harten uwer doch ters Ga klaagt oVsr slechte tijden... en ook wel een3 ov3r de crisis d9r zielen Hebben wij, Katholieken van vroegere generaties geen schuld aan dit alles... deden we niet mee aan het onzalig «naam-katholicisme» en lieten we de noodkreten der Pausen niet uitsterven zonder §r gehoor 8En te geven? En nu uw jongens en meisjes opda gen om te redden het Katholicisme in ons land, is het uw plicht ze aan te moedigen en te steunen, Ze hebben de roepsiem gehoord uit het Vatikaan en zijn EBamgekomon in die heerlijke jeugdorganisatie voor katholieke actie de hulptroepen dar Kerk, ja in deze tijden van ongeloof de storm* en stoot troepen. Helpt ze in hun edel pogen opdat ze te midden van deze ontchriE- tene wereld zouden eijn de wachtto rens in Vlaanderen om alle gevaar van modern heidendom af te weren I Over de ontvangst der Kardinalen ten Vatikane, die den 11. .Vader hunne gelukxvensohen kwamen aanbieden en over de aanspraak van den Paus bij die gelegenheid, vernemen wij mogj het volgende Zaterdag morgen had ten Valicane de Kerstreoeptiè der Kardinalen plaats, die den 'li. Vader hun ge luk- wcnschen kwamen aanbieden. Daarbij hield Z. H. Em. Kardinaal Granito di Belnvonte, deken van het tï. College van Kardinalen, in naam van zijn mede-Kardinalen een toe spraak, waarin hij de gebruikelijke zegewcnscT.en tot uiting bracht en verder het verloop van het H. Jaar be sprak, waarbij hij tevens gewag maak te van de vervolgingen in Spanje en Mexico. Z. XI. de Paus antwoordde daarop met een toespraak, die geen enkel be paald politiek «onderwerp aanroerde, maar meer een Tntiem, overwegend religieus, karakter droeg. Ook de II. Vader besprak de buiten gewone zegeningen van het H. Jaar, dat zooveel menschen gelegenheid had geboden, zich naar liet huis van den genieenschappelijkcn Vadeü der Christenheid le begeven. Zijne Heiligheid vond verder iri zijn toespraak gelegenheid de sterilisatie Ier sprake te brengen, welke hij ver oordeelde en welken maatregel hij als antipathiek beliteldc. (Deze maatregel, aldus de Paus wordt thans reeds in ver afgelegen landen toegepast en andere landen bereiden zich voor, omi hem toe te pas sen. Maar een decreet van liet II. Officie van 1931, evenals 's Pausen) Encycliek Casti Connubi hebben de sterilisa tie van Katholiek standpunt streng, veroordeeld, welke vcfoordceiing de Paus als Prefect dór. hooge Congre gatie bekrachtigt." Wat den wereldtoestand betreft', cie ze biedt veel duistere aspecten cn borgt groote gevaren in zich. Bekend is, naar dc H. Vader m her innering bracht, het woord van Napo leon, die zeide, dat voor het voeren van oorlog geld, geld en nog eens geld nóodig is. D,aar tegenover zeide de Paus t.cli- ter, dat te midden van de chaotische verwarring, de oneenigheden, de tal rijke, geen einde nemende onderhan delingen, het weergaloos getob van al le menschen, aan den Piaatsbeklcedcr van Christus op aarde niets anders overbleef, dat vast le stellen dat thans gebed, gebed en nog eens gebed noo- diger is dan ooit. Tot dit gebed riep hij allen cjy de meest dringende wijze op. Gezien den aard van zijn olie- ei essencehandel, moest 'de! bedrijvig, lieid van Pauwels zich ook nog tot een ander gebied uitstrekken dit der on derzoeken van «commodo en mcommo do Het onderzoek heeft dan ook niet verwaarloosd in die richting opzoekin gen te doen. Bij den aanvang reeds der zaak Pau wels werd een onéerdienstoverste, Frans Willem-s. geboren te Baardegem in 189 5, en wonende te Sint-Gillis, de Merodestraal., door den onderzoeks rechter Suetens ondervraagd. Intusschcn werd het onderzoek voort gezet en werden nog dokurn enten. ge vonden. Zaterdag werd Willems ander, maal op het gerechtshof ontboden. Om Om 7 uur 's avonds heeft onderzoeks rechter Suetens hem onder aanhou dingsbevel geplaatst wegens oplichte rij en ambtsmisbruik. Zaterdagavond te 9 u. werd Willems in de gevangenis van Vorst opgeslo ten. Pclitiekommissaris Lieutenant in vrijheid gesteld Deji. Malbecq, onderzoeksrechter, ondervroeg poliliekommissaris Lieute nant en talrijke getuigen. Rond don middag werd. op verzoek van het parket, vertegenwoordigd door substituut Gevers, poliliekommissaris Lieutenant in vrijheid gesteld. Het is gebleken dat de eisehen van het onder- zoek zijn voorloopige gevangenhouding niet meer noodzakelijk maken. Wij hebben verleden week geprotesteerd tegen de inrichting te Aalst van een WORSTEL-AVOND, waaraan de mededinging van vrouwen, door wansmakelijke affiehen, was aangekondigd. Wij hebben slechts '11 beseheiden protest geuit, omdat we, uit goe de bron, wisten dat degenen die zich door bet sensationeele van de aan kondiging zouden laten bekoren, er bedrogen zouden uitkomen. Het. onzinnelijke, het brutale, waarop zekere ongezonde geesten belust zijn, en dat men bun scheen te -.villen opdisscheu, zou er niet te vin den zijn. Die worstel-avoud voor vrouwen is in werkelijheid een worstel- avond geweest waarin hoofdzakelijk mannen ihebben meegedongen, Des te beter en wel besteed voor de stommerikken die er 15 fr. voor hebben weggegooid. MAAR, dat laat bet protest, van al de menschen, die bekommerd zijn met de -zedelijke gezondheid van liet vclk overeind. Wij protesteeren tegen bet feit dat zakemensoben, om bunnen win kel te doen draaien SPEKULEEREN WILLEN OP DE LAGE GEVOELENS VAN N ZEKER PUBLIEK Laat zijn dat, wat vertoond moest worden niet specifiek onzedelijk, was, verlagend -en onteerend was bet niettemin: men brengt niet op bet tooncel vrouwen die 'n stieltje uitoefenen dat onwaardig is. Laat zijn dat er ten slotte niets anders dan een dom vertoon is ge weest, onwaardig is bet, publiek aan te lokken met bet verdacht ge not waarop 'n zeker publiek belust is. in 't vooruitzicht te stellen. HET MOKT UIT ZIJN MET DIE VUILE EEK LA AM... Winstbejag wettigt dergelijke praktijken niet. Wat gebeurt is met de reklaam voor die wordtel-avond, gebeurt al tk dikwijls voor CINEMA-VEHTOOXINGEX. Ileel dikwijls ge beurt bet (lat filmen die erotische titels dragen, in zich- -/elven niet zoo bepaald onzedelijk zijn als de affiche laat vermoeden. Maar nogmaals.... die aansporing tot zinnelijk genot, die prikke ling van driften om volk binnen te lokken, om geld te slaan uit di. zakken van enkele ongelukkigcn, is omeaardiy en vuig.... De Herbergen... ten allen kanten wordt er met redht en reden ge klaagd dat tal van berbergen om'schapen worden in gevaarlijke hui zen, waar de lichtzinnigheid van de dochter of de zuster van den baas de klanten aanlokken moet. Het totaal gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel van zekere men schen op dit gebied is verbazend. Er dient met kracht gereageerd tegen dien vloed van zedeloosheid die onze oude-katbolieke stad bedreigt. Iedereen beeft voor plicht daarin mee te helpen. Het PUBLIEK dat alle verdachte herbergen onvoorwaardelijk moet BOYCOTTEN. De EIGENAARS van die buizen voor wie het drijven van on tucht een reden, moet zijn en, een w-ettelijke reden is, om den huur op te zeggen. Het SCHEPENCOLLEGE, dat bet recht beeft oniurh'lunzen te sluiten.... en waaraan we vragen met de grootste strengheid op te treden Men neme c!o grove borstel ter Mand. Da reïniglieldsciienst is drlngendnoodig DE VERSCHRIKKELIJKE SPOO RIWEQRAMP IN FRANKRIJK. Zicht cp de ramp De president der Republiek en de ovorneden defiieeren voor de lijnen in d» Cost-Statie, (Zie het beschrijf op de 2de bladzljdejj

De Volksstem | 1933 | | pagina 1