H. Familiefeest Het Proces Dinant-Baedeker Een nieuwe Kabinetsraad Vour d§ Kleine Werkgevers Het ijs op de Schelde Er^e Mijnootploffing in T checho-Sio wak ië Het Ontslag van M* Poullet De Zasir Pa'intls-Anprliaussn Briei uit Gliiria XXXX JAARGANG NUMMER g K«rkstraat, 9 611 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeear J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arcond. AALST Agentschap Kavas, Adolf Maxtaan 13, te Brussel Rue de Rlcheleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Zondag 7 Januari H. Lucianut I Zon op 7,45 Zon af 4,09 Maandag 8 Januari 1934 H. Guduta Zon op 7,45 Zon af 4,10 L. K. 8. N. M. 18 (FOLKLORE). Dan Zondag na Drie Koningen viort de H» Kerk de H. Familie van Nazareth, voorbeeld aller huig gezin nen. Deze Zondag wordt genoemd Heilig Lieht en ook wel Stervezondag. In vele kloosters, onder ander bij de Paters en Zusteri Carmelieteu legt men het Kindeken Jezus te vinden on de klcostergemeenta bleef vroeger con dor vroegmaal of ontbijt totdat hot ge vonden werd. Zoo meldde Rond den HeerdHot huizeken van Nacareth was de bakermat der H. Kork het mostaardzaadje van ors aller ziele* loven een hemeltje op aards. Het geluk van een gezellfgen thuia is do lavende drank, dien ook da God* mensch in deze aardsche woestenij niet heeft willen missen (Mehrk Geen hui zeken Zoo lief voorwaar, Als 't kluizeken Waar zij te gaar, MariaJozef woonden En 't Kindje Jezus troonde. De huiskring is het liefdeoord, wiens zonneschijn de b1 ij da jeugd bestraalt, en heel het verdere leven warm houdt* Gaan we zieleliadjes zingsn in da stilte van ons hart aan de deur van het Huizeken van Nazlreth dat geeft wcnne en dcot deugd aan de ziel a dat verblijdt het H. Huisgezin en verrijkt onze ziel want na het gezongen liedje komt Jezeke zelf de liedjeszangers loon en, Zoo schrijft do opsteller van de Hemelblommen Geen zoeter min Geen trouwer roet, Dan 't huisgezin Van Nazareth, Door englenschuts omgeven, Doorgeur d van ziele leven. Hebt ge dat huiselijk tafereel van de H. Familie in 't huisje van NnZareth reeds bekeken en ne keer overwoga n St Jozcf staat aan da schaafbank en 't Goddelijk Kind helpt hem mee; Maria, de Moedor Maagd is aan 't spin nen. Op aller aangezichten leest men ingetogenheid, vrede, waar en stil ge* luk dat niets vermag te storen men gevoelt dat die drie harten kloppen van diope eerbiedigheid en vurige liefde voor God en voor malkaar. Daar heersoht familiegeest Mocht die familiegeest heersehen in alle huiskringen.... en daarom dat de koning of vader des huisgeains met teedorhaid, zachtheid en tooh met het noodige gezag heersche en bevale.,.. dat de vrouw onderdanig weze aan haron echtgenoot en do kinderen naar moeders voorbeeld de gehoorzaamheid beoefenen. Spaarzaamheid, zuinigheid, zedig heid, werkzaamheid zijns insgelijks broodnoodig in eene familie die wil de samenwerking beoefenen tot haren vooruitgang op deze wereld en tot het bereiken van 't doel in de andere. Mochten alle vrouwen, Maria, U aanschouwen. Als 't beeld van zuiverheid, Die Maagd en Moeder zijt. Sint Jozef, hoog verheven Geen Ito ing haalt er bij Uw stille werkmansleven, Hoe nederig 't ook zij. De ouders mogen voorzeker niet vergaten en daarlaten plichtvervul ling, getrouwheid, bezorgheid, weder* zijdsche liefde en liefde voor een talrijk en welopgevoed kroost. En daarom; O voorbeeld aller huisgezinnen Familiekring van Nazareth, Leer ons voor alles beminnen In huisgezinnen onbestriet. MARC. Zooals men weet .heeft het Schepen- ooilege van Dinant een proces inge spannen tegen- den Duitschen uitgever Baedeker, wegens het drukken van on juiste inlichtigen aangaande iburgers van Dinant, tijdens den. oorlog ver moord. Nu verneemt men dat Baedeker vol gende voorstellen licefl gedaan aan de stad Dinant I-je onkosten van het proces zou hij betalen-. 2. Ook zou hij deze aanvaarden hem toegewezen door de Rechtbank van! Brussel. 3. Verder zou hij den tekst in kwestie doen verdwijnen uit zijn boeken en zoo veel mogelijk de (boeken uit den han del terugtrekken. 4. Hij zou zich verbinden, in de toe komst geen onwaarheden meer ie druk ken aangaande Dinant en zijm marte laars. Vrijdag namiddag werd onder voor zitterschap van den li. de "Broqucville, eerste minister!, eene nieuwe vergade ring van den Kabinetsraad gehouden welke ditmaal slechts een paar uur duurde. We vernemen dat de Raad het Ko ninklijk Besluit, heeft opgesteld lot oprichting van een Kollege van Hooge Magistraten, die zullen «belast, worden met het laatste nazicht van de dos siers der gestrafte ambtenaren., waar omtrent nog betwisting zou kunnen rijzen. Tot leden van deze kommissie wor den 'benoemd de hh. Goddyn, eerste voorzitter van het Hof van Verbreking: Van de Kelder, voorzitter van het Ivrijgshof, en Soenens, raadsheer bij liet Hof van Verbreking. Tot plaats vervanger wordt aangeduid de h. Van Durme advokaat-generaal bij het Hof van Beroep te Brussel. Tot sekretaris, Substituut Tomsin. Het Koninklijk Besluit zal in het Staatsblad van Zondagmorgen ver schijnen. De magistraten zullen ver zocht worden onmiddellijk aan liet werk te gaan om hunne taak zoo spoedig mogelijk te eindigen. In verand hiermede had ook een ge- dachtenwisseling plaats rond het wets ontwerp tot oprichting van een Hof tot beslechting van administratieve be twiste zaken, oprichting in 's Konings memora n dum voorgesteld De Raad heeft zich verder met een aantal Administratieve zaken bezig go- houden. Zooals iedereen het wel weet, zijn de werkgevers verplicht bij deri belasting ontvanger dc bedrijfsbelasting en do crisisbijdrage te storten welke verband houden met de loonen en wedden; door hen aan hun personeel uitgekeerd; zjj hebben trouwens het recht die belas tingen van het loonbedrag; zelf. af te houden. In beginsel moeten 'zij de verschul digde belastingen betalen binnen de vijftien dagen na het verstrijken van do maand gedurende dewelke de loonen betaald worden. Aan kleineTC werkgevers is het even wel toegelaten die belastingen in twee maal per jaar op 15 Juli en op 15 Januari te betalen indien zij vijf en meer werklieden hebben, of zelfs in eenmaal op 15 Januari indien ze minder dan vijf werklieden hebben. De kleine werkgevers hebben dus, om alle moeilijkheden en straffen te ver mijden, de (belastingen op de loonen over 1933 van hun personeel, tegen 15 Januari aanstaande op het belasting kantoor af te dragen. Hij die kinderen heeft die met hem in dezelfde handels- of nijverheidszaak medewerken- en die aan deze kinderen een loon werkelijk of fictief toe kent, moet eveneens, tegen denzelfden datum en op dezelfde wijze als voor de andere werklieden, dc belastingen af dragen in verband met dat loon.Doet hij dit niet, dan zal hij later dal loon zij ner kinderen niet in mindering mogen brengen van. zijn eigen winsten, het geen dus voor hem persoonlijk een zwaardere belasting z-ou medebrengen. Zooals men Weet was er spraak, dat M. Poullet, minister van binnenland- sche zaken, in het begin van Januari ontslag zou iremen uit zijn ambt we gens zijne zwakke gezondheid. Thans verluidt- dat M Poullet de re geering niet zou verlaten vóór de her neming der Kamerzittingen, ten einde tegenover alle gebeurlijke desbetreffen de interpellatie, samen met zijne kolle- gas de volle- verantwoordelijkheid te nemen voor de (beslissing Donderdag in den Kabinetsraad -genomen in zako der afgedankte ambtenaren. Het algemeen bestuur van den dienst van zeewezen! der Schelde heeft, ver gezeld van talrijke handelaars een be zoek gebracht aan de Schelde, om den stand van de oprdrimiiigswerken van het ijs na te gaan. Het blijkt dat zic.li op sommige plaatsen ijsbergen vani drie meter dikte gevormd hebben. Sedert de eerste dagen der ontdooiing wordt door den dionst van openbare werken gear beid aan het breken der ijssehotsen. Voor dit werk worden sleepbooten'-ijs- brekers gebezigd. Men hoopt dat de bevaarbaarheid van den stroom tussehen Gent en Antwer pen, Maandag a.s. zal verzekerd zijn, Zooals gemeld kwam de gemeente raad van Brussel Vrijdag in geheime zitting bijeen om kennis Ie nemen van eene mededeeling van den h. Max over de zaak Pauwels-Angerliausen. De h. Max heeft den uitslag doen kennen van het onderzoek ingesteld te gen de kommissarissen Angerliausen, Deleu en Lieutenant. De feiten zijn gekend. Angerhauson ontving 10 t.h. op de oliebestellingen, maar deed de kwijtbrieven door eene dame afteeekenen-, alhoewel bij feite lijk zelf bot bedrag ontving. Men kan niet vaststellen hoeveel Angerliausen heeft ontvangen. Deleu beweert gedurende "4 jaar, slechts 2.500 tot 3.000 frank te hebben ontvangen per jaar. Lieutenant zou slechts naphla ontvangen hebben voor eène waarde van ongeveer 300 fr. .Door het politiekorps, de brandweer en andere stadsdiensten werd noch olie noch naphla besteld aan Pauwels. De h. Max heeft ook de wedden laten! kennen der drie betichten. Angerliausen 64.925 fr. en 13.101 fr. voor huishuur. Niets als openhaar ministerie. Deleu in 't geheel 63.888 fr. Lieutenant 50.000 fr. cn daarbij wo ning vuur en lichL Geen levend wezen meer in de mijn Hot is nu zeker dat' zich geen levende, wezens meer in! de mijn kunnen bevin den. Eene (brandende lamp werd neer gelaten welke uitdoofde voor zij den bodem had bereikt. De mijnwerkers die door de ontploffing niet' zouden gedood zijn, moeten door verstikking omgeko men zijn. In het geheel zijn dus 136 personen om het leven gekomen, onder wie 9 op zichters. Ondèr de slachtoffers zijn 68 Duilséhe bewoners van Boliemen cn 67 Tchechèn en een Pool. De mijn in brand De brand in de mijngangen breidt zich voortdurend uit. Thans zijn ook reeds de belendende mijnen door het vuur aangetast. Men heeft getracht door het optrekken van scheidingsmu ren, dc vlammen zooveel mogelijk te stuiten en door het afsnijden van ver- sche lucht verderen voortgang onmo gelijk te maken, naar het schijnt ech ter zonder dat men daarmede veel suc ces heeft geliad. Nog altijd stijgen uit de schacht van de «Nelson III» zwarte rookwolken om hoog, die de geheele streek in een waas hullen. Op de plek waar de mijntoren heeft gestaan, ligt thans een liooge stapel steenen, puin en kalk, gebroken ijzeren staven. Voor het hek, dat toegang geeft tot het mijnemplacement, verdringen zich duizenden menschcn en nog altijd neemt de menigte <jie uit de omliggen de plaatsen naar de plaats des onheils stroomt toé. Om zich een goed beeld te kunnen vormen van den toestand, zooals die thans is, dient men te weten, dat de Nelson III, waar zioh de ontploffing heeft voorgedaan, gelegen is tussehen de Nelson YII en de Nelson VIII. Links van den ingang van de Nelson III be vindt zich op 1 km. afstand de Nelson VII, en 3 km. aan den anderen kant ligt de Nelson VIII. Men heeft gepoogd uit deze twee mijnen de brandende Nel son III te naderen. Reed9 is brand ontstaan in de «Nel son IX». Op zes plaatsen heeft men muren kunnen optrekken, zoodat nog verdere uitbreiding van den brand zoo goed als onmogelijk wordt geacht. Ontploffingen Dc 'reddingswerken werden lieden stopgezet. Rond vijf ure, had men eene ontploffing vernomen, gevolgd door zware schokken in het oostelijk gedeel te van de mijn, terwijl colonnen rook cm stoom werden uitgestooten. De onderzoekscommissie heeft, de pulten doen ontruimen en sluiten. Alle hoop nog iemand te Eedden blijft opge geven. L. J. C. long cheng iu 20 nov. 1933 'Achtbare Heer Van Nuffel, 't Jaar loopt, weer op zijn einde, en alvorens het nieuwe in te treden, wil ik toch ook nog eens beleefd zijn, cn niet alleen beleefd, maar vooral nogmaals mijne dankbaarheid aan ons goed en milddadig volk van Aalst komen uit drukken. Daarom, Beste Heer Van Nuf fel, kom ik nog ne keer een hoekjen of een kantjen in de «Volksstem» afsmee- ken, otm eenige woorden aan mijne Dierbare Stadsgenooten te mogen ioe sturen. Dank op voorhand, want ik weet dat ge mij zulks niet zult weige ren. Eerst en vooral, Beminde Stadsge nooten, moet ik U bedanken voor al de giften, in geld, in kleeding. ja zelf in snoep-en-speelgoed, die Gij mij in den loop van dit jaar, voor mijne wer ken en kinderen hebt opgestuurd. Ik mag het U waarlijk bekennen, Aalst geeft veel en (blijft veel geven voor den vooruitgang van mijne missiewerken. De buskens in de winkels brengen mij jaarlijks een rond sommekem c.p cn hierdoor kan ik altijd mijne scholen cn catechumenaten goed onderhouden. Tegenwoordig heb ik zoo vijf scholen aan den gang, ern onder die vijf zijn er twee waar ik dit jaar pas begin. Verle den week ben ik daar eens gaan zien of alles vooruitgaat, cn waarlijk de mensehen van daar schijnen mij van goeden wil, ik hoop wel dat de toe komst een oogst van zielen zal mee brengen. Die twee nieuwe dorpen lig gen alle twee op twee uren van hier, het eene in 't westen, het andere in 't noorden. Tot hiertoe komen nog maar de kinderen af, de groote mensehen hebben nog werk op hunnen dorscli- vloer, en hierdoor zijn zij binst den dag te veel afgemat om 's avonds nog de lessen van de avondschool ie kun nen bijwoonen, nog' eemige dagen ge duld en dan zullen de avondlessen ook wel goed gevolgd worden. Ik verlang maar een dingen, is dat do vrouwen van die dorpen hier zouden komen naar het vrouwencatechumenaat in long cheng iu, ze hebben bet mij beloofd, en ik verlang dat, ze zouden komen cm zoo wat in aanraking ie komen met de christene vrouwen van hier. dat ze zoo eens 't verschil zouden zien tussehen heidensche cn christene vrouwen, zoo zouden ze alles; zien en overwegen en natuurlijk goed keuren en hunne be keering zou verzekerd zijn. Als we de vrouwen met ons hebben is de voor uitgang verzekerd, en zoolang dc vrouw- niet meedoet blijft alles maar onze ker. Ongelukkig tot hiertoe hebben wij geene meesteressen genoeg óm naar de pas bekeerde dorpen té sturen; men is thans bezig in 't pensionaat van Pala- kai om er zoo eenige te vormen, maar ja dat is voor de toekomst. (Dus, Beminde Stadsgenooten. nog maals dank voor al de milde giften voor mijne werken; mijne kinderen doen mij ook al de weldoeners bedanken voor de kleedjes, kousen, mutsen, écharpen, enz. enz. waarmede ze allen uiterst gediend zijn en tegenwoordig als de kiste» van Europa toekomen, staan ze te dansen van plqzier, en T wa ter komt in hunnen mond, want ze we ten dat er iöHijd veel voor hen insteekt. beminde Stadsgenooten, woest zeker, al wat Ge aan mij geeft, of 'I is eender op welke wijze Ge mi jne werken helpt onderhouden, dit goed werk zal niet ijdel zijn, maar. door. mij aan God ge leend, en aan God leent men nooit zon der goede intresten, te ontvangen. Nu ter gelegenheid van het aanstaande nieuwjaar wensch ik U allen geluk en zegen, gezondheid en welvaart, cn ik hoop dat Onze Lieve Heer cn de Heilige Maagd den wensch van. mijn hart zul len verhooren en U zullen beloonen nieer dan ik wenschen kan. Daar ik nu toch aan 't schrijven ben, zou men in Aalst zeker, wijlen weten, hoe onze zaken staan hiep in China... Hew el hier bij ons is er maar weinig nieuws, moest er nieuws zijn, l zou zijn over bandieten en andere schel men, oa «Jaar het hier dit jaar altijd rustig gebleven is, valt er niets te vertellen. Van den oorlog tussehen Ja pan en. China, daan hebben wij hier niets van geleden, de bandieten zijn niet uitgekomen en daardoor is dit jaar alles tot hiertoe 'rustig gebleven. Ik zeg lot hiertoe, want de winter is aan den gang, en dat is gewoonlijk de lijd van onrust, en dit jaar zou er binst den winter wel 't een of 't ander kun nen voorvallen, immers er zijn 'k en weet niet hoeveel duizenden soldaten in onze streek hier aangeland, ze zouden verder moeten in, 't verre westen-, on? daar den grond te gaan beploegen maar daar het waarschijnlijk geen al te deugdzame jongens zijn, willen ze hen in 't westen niiet, ze zijn eens op weg geweest, doch 2c zijn van daar ver jaagd geweest en nu zitten ze weer in onze streken, wat moet er met heil ge beuren V.*???? dit vraagt zich nu ieder een af wand ja moesten zij het eens in don kop krijgen van te gaan loepen, dan zouden wij nog vieze dagen kun nen beleven II Nu daar er nog niets gebeurd is mogen wij nog altijd het beste verwachten, en hopen dat ze koes; en braaf zullen blijven. De oogst dit. jaar is maar heel' flauw- kens, door do groote regens binst den; zomer, en dan vooral door de groolo waters komende van de bergen, zijn vele landen overstroomd geweest, cn het water daar wat te lang opgestaan zijnde in de oogst die er opstond kapot gegaan of is hij niet heelemaal kapot; hij brengt geene of bijna g^cne granen op... 't Zal wel geencn algenieenen hongersnood zijm, maar hier en daar zal cr toch wel honger te lijden zijn, eri door honger gedwongen zouden er ook al wat meer kleine benden bandieten voor den. dag kunnen komen, ten ware zij -beter deden en naar ons kwamen, om hiin lichaam cn tevens hunne ziel te spijzen. Ik heb gehoord dal P. Gocdertier ook zou geschreven hebben in dc «Volks slem», en dat zal lieel zeker geern goed nieuws geweest zijn, want waarlijk dit jaar is de missie van Midden Mongolië erg beproefd geweest, en ik geloof dat het ginds nog niet gedaan is, menige dorpen zijn er verwoest geweest, uit gemoord uitgeplunderd en uitgebrand 't Is toch altijd hetzelfde liedjon dat' men moet zingen over China: La Chine est tin pays charmant Kon dit volk zich toch maar bekeuren wat zouden ze gelukkig* zijn en wij erbij. Nogmaals dank aan allen, cn TJ in 'fc bezonder. Mijnheer Van Nuffel, voor de' goedheid die Ge .hebt mijne dankzeg ging kenbaar te maken, ik bid God IJ allen te zegenen met een zalig en geluk kig Nieuwjaar. Uw immer dankbaren en genegen vriend missionaris in J. C. Maurice de CLIPPELbL De nieuwe Autobuslijn Antwcrpen-Rotterdam Een tier Auto'a ran dezen nieuwen dienst

De Volksstem | 1934 | | pagina 1