Daze nieuws Ministers De OBtewaatie Overwep 13 Over Grensverdediging Van Vecrle of Verhilde kabinetsraad Een Schandaal in de Vereenigde-Stafen Hel Mariabeeld van de Ara Coelt Onlusten in Oostenrijk Zaterdag JANUARI 1934 De Oplichterszaak te Ver vier s en ie. Tienen De uitzendingen der Particuliere Radioposten Prins Leopold te Leuven DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER |0 Ksrkstmat, 9 én 21 Aalst. Tslsfoan 114. DAGBLAD 20 C»*tiemen Uitgersr J. Van Nuffsl-D» Qsudt publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Kaxkaan 13, te Brussel flue de Rlcheleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W C. 2. H. Voronioa Zonop7,43Zonaf4,17 N, M. 15 E. K. 22 (FoXlclore) De H. Pharaïldis, of Pbarhilde ook frcl Veerlc, Verhilde, en nog- Vran Hi 1- dc, Yenhelde, Verhilde, Verhille ge noemd (al die namen komen van 't dielscli latijn Pliajaildisj, is de Palroo- nesse van; Gent. 't Is mesdag op haar, feest voor de Vaarliedën of schippers, matroozen en Reizigers op zee en in de lucht. Als hare zusters Ermcntrudis, Gudu- fa. Rcinhildis en haar broer Emcbertus was zij van 't geslacht der heiligen en een pcrel uit Vlaanderen. Ne perel die geschuurd werd door het lijden en blonk van reinheid en vroomheid, die ten hemel werd opgenomen in 710, ne gentig jaar oud zijnde. Sinte Veele, Die peerle, Van den vlaamsc'nen lande zijt f 'k Songe geren Om u te eeren 't Zielelied dat U verblijdt. Doch ik voelo IVlij zoo koele En zoc* broos mijn harpelied Maar ik knie'e En mijn ziele Weet dat Gij haar pegen ziet, Haar lichaam werd in 754 naar de hofkapel te Gent overgebracht uit Lan den waar ze eerst werd begraven en al waar God de heiligheid van zijne dienst maagd door talrijke mirakelen liet uit schijnen. Zij wordt met een gans afge beeld, omdat zij ee.n: doods gans heeft levend gemaakt. De abdij van den 'II. Bavo te Gent, met igroote plechtigheid ontving hare gebeenten. Een deel dezer gebeenten werd, met toestemming- van den abt 'Girardus, in eene kerk geplaatst, die de La naam der H. Pharaïldis voerde en 'door Arnulpirns, graaf van Vlaanderen, tot hare eer te Gent was gebouwd. Deze kerk was eertijds de zetel van een ka pittel van kanunnikkeri en stond op de huidige Veerleplaats de Vischmarkt van (bans' nevens1 het Gravenkasteel. Do franscho ohiwentelaars brandden dit heiligdom ten gronde af. Nu andere versie T Schijnt dat die kerk vroeger reeds zou verdwenen zijn. Van dit' ouder- wotsch heiligdom kan men nog de grondvestingen bespeuren, naast de Leie en bezijden de tegenwoordige Vischmarkt bestaan er ook nog over blijfsels. Deze kerk ten jare 885 ge sticht door Graaf Boudewijn dei! Kale om tot «hofkapel» te dienen, werd in 117 4 hersteld na eenen brand en geheel opnieuw opgebouwd in 12LG. Vervolgens werd deze tempel tot «Collegiale» verheven met een kapittel van twaalf kaninmikken, eenen Deken en Proost die de bijzondere bescher ming genoten van Philips den Goede. Do kerk met het Kapittelhuis werd door de Calvinisten in 1579 bestolen en ge plunderd, en op 27 Mei 1581 aan Jan Serlippens door de Schepenen verkocht met last er negen huizen op te houwen. Na de godsdiensionlusLeii maakte het. kapittel aanspraak op den grond, en kwam- te ruig in hel bezit- der geroofde deolen: men voltrok de gebouwen in '1590. Doch in 1G14 werd liet kapittel naar S. Ni klaaskerk overgebracht en de H. Pharaïldiskerk geraakte stil aan zoo vervallen, dat men ze iir 1736 gedeelte lijk afbrak en er do huizen op bouwde welke thans zeer schoon hersteld, aan do plaats een fraaie en schilderachtig uitzicht geven (Naar de beschrijving van Gent door G. Celis). S. Pharaïldis deed wonderen voor uitgang in de letterkunst... God ver lichtte zoo zeer haren geest, dal zij welhaast blijken gaf van een scherp zinnig begrijp en van een verheven verstand. Onder de kostbare kleeren en schitterende juweelan, die hare ouders haar deden dragen, hield zij het hart volkomen vrij van liefde tot dc grnollieden der aarde. Als.de betame lijkheid het toeliet, ontvluchtte zij het gezelschap der groofen zij wat- liever bij arme lieden, om hen le vortrioslen nn te helpen. Zij bleef ook eene zuivere Maagd. Sinte Veerle Puike peerle Van de Leie- en Scheldestee, Wil ons leeren God beqeeren, Voer ens volk ten hemel meê. Te Steenokkerzeel wordt S. Veerle ook vereerd. De levensbeschrijvers melden dat zij Zie onderaan volgende kolom. EEDAFLEGGING VAN DE NIEUWE MINISTERS De nieuwe ministers heeren Van Cau- welaert en Pierlot hebben Donderdag, voor don Koning, den gebruikclijken eed afgelegd. Ze werden aan den Vorst voorgesteld door eerste minister de Broqueville. M. VAN CAUWELAERT Minister van Handel, Nijverheid, Mid denstand en P. T. T. De ministers hebben Donderdag na middag cem kabinetsraad gehouden,on der het voorzitterschap van graaf de Broqueville. Eerst werden de nieuwe leden der regeering door hunne collegas geluk gewenscht, waarna er een on dar zoek plaats had over den polilieken toe- tand. Vervolgens had er' eene bespreking plaats aangaande de inrichting van het' nieuwe departement van nijverheid, middenstand en binnenlandschen han del. Heden Vrijdag, zal de overdracht plaats hebben van het ministerieel ge zag bij welke gelegenheid de hoofd ambtenaren der verschillende diensten aan de nieuwe ministers zullen voor gesteld worden. Na den kabinetsraad werd er geene mededeeling aan de pers verstrekt. OP DE VIERDE BLADZIJDE VIND" MEN DE RADIO-KRONIEK [VS. P5ERLOT, Minister van BinnenSandsche Zaken en Volksgezondheid dit dorp kwam bewonen, en er eene ka pel oprichtte, zij heeft er verschillende wonderen -uitgewerkt, waaronder de mi raculeuze versteening der brooden. De Kapel. Sinte Varele Kapelle 1383 haar toegewijd, werd in 1793 ver woest; in 1839 werd ze vervangen door de kapel die heden nog bestaat. Den J. December 1685 heeft het kapittel van Ste Pharaïldis te Gent een deel van de relieken der heilige aan deze kapel ge schonken. Men aanroept de heilige te gen de kinderziekten en de veeplagen. Steunende op den naam <Vaer» en «hil- de» Heilige-Vaarl, wordt ze door de reizigers aanroepen, en ook om bij d laatste feis, in de uur des. floods, een gelukkigen overgang te mogen genie ten. Zij wordt ook nog aanroepen voor den «huiselijken vrede. (De Reynsberg in Le Calendrier Beige)' Men ver lelt in de Brabantsclie Folk lore bet volgende over- het wonder der brooden Op zekeren dag van. het jaar 1300, vroeg een boerin aan eeno buurvrouw om een brood te leenen. Doch de buur vrouw gierig zijnde, weigerde. Zij zei; «Ik heb zelf geen brood.» Maar de an dere verweet haar: «Maar toch heeft men het u deze week uit den oven zien halen». Doch de eerste loochende en bevestigde dit met een eed: «Dat God en de h. Verhilde alles wat in mijn sclhapraai ligt in steen verandere, in dien ik meer als een half brood heb. 5 Daarop scheidden zij. Doch toen de gierige geburin rlc schapraai opende om er uit le nemen, alles wat zij noodig had voor het eet maal van haar knechten, zag zij dat de twee tarwe brooden. een rogge brood, do boter, een stuk lever en de heef (zuurdeeg) in steen waren veranderd. Dit gebeurde niet ver van de kapoi der heilige. Deze versteende voedings middelen zijn in de kerk op hel altaar der heilige te zien; zij hebben hunne natuurlijke kleur bewaard. Sedert dien komt men er offeranden brengen ter vervulling van zijn-» wen- sohen, MAQGt Cok Lindbergh zou erin betrekken zijn Hij had voor 25.0G0 dollar aandeelen aanvaard Washington, 11 Jan. Een Senaals- komm'issie stelt op het ocgenblik een onderzoek in naar het ycrleencn van konlrakten voor postvervoer met de luchtlijnen. De voorzitter van oen lucht-' verkeersmaatschappij, Shaeffcr gehee ten, heeft voor deze kommissie ver klaard, dat Lindbergh in 1928 een pak van 25.000 aandeelen van doze maat schappij had ontvangen. De vlieger zou tegelijkertijd een! check van 25.000 dol lar hebben gekregen voor; de betaling van deze aandeelen. Lindbergh kreeg voorts de vermaning niet een groot aan tal van deze aandeelen op zijn naam te laten staan om' niet. noodeloos de aan dacht te trekken. Kolonel .Lindbergh en zijn. echtgenoot e hadden"'tijdens het presidentschap van Hoover een vrij grooten invloed. Ook de naam van den zoon van oud-president Hoover is voor de kommissie genoemd. Hij bekleedde een belangrijke plaats in een maat schappij, die later is samengesmolten met de maatschappij, waar Shaeffer bestuurder van is. Men denkt dat het onderzoek, behal ve de gevolgen, die liet voer de betrok ken personen zal hebben, ook zijn weer slag zal hebben in politieke kringen. Waarschijnlijk zullen voorts de bepa lingen voor bet vcrleenen van vergun ning lot het vervoeren van post ver scherpt worden. Wij ontvangen van. M. yan Daele een wederantwoord op het antwoord van EGO. Wij vatten kortbondig samen. i M. Van Daele acht alle grensverde diging vruchteloos legen de ver schrikkelijke uitwerking van de bom bardementen uit de lucht Uw gTensverdedigmg, .zegt hij,zal falikant uitvallen.... Zij kan enkel die nen tot vrijwaring A an het Fransche grondgebied. Verder meent hij, dat dc ontwape ningen, een klein land meer zou uit maken dan jarenlange werking van den Volkenbond. En is dc uitslag niet bijster groot, zegt hij, het kwaad zal nooit grooler zijn.« Hij besluit met professor Kei les» dat zelfs voorbereiding tot verdedi ging een onzedelijke handeling is 11 Dal. is, verkort, maar zoo getrouw mogelijk .het antwoord van M. yan Daele. EGO a erlangt hier enkel op le ant woorden, dat de uitwerking der bom bardementen uit de lucht heel zeker schrikkelijk zou kunnen zijn, niet al leen hier, maar ook elders, (want de vliegers der tegenpartij afweertui- gen en aanvalsmaehienen tzouden niet onledig blijven.) Maar zal ze minder schrikkelijk zijn, als we ons niet verdedigen en de vech tende volkeren laten betijen op onzen grond II. Dat onze grensverdediging fa likant zal uitvallen, is een bevestiging zonder bewijs. Hoe kan M. Van Daele dat weten Hij meent toch niet dat dc oorlog zou uitgevochten worden in de lucht In, alle geval, geen enkel vak man deelt die meening. Allen denken, dat de eindbeslissing zal gebeuren op! den grond. Ook de Duitschers, want 't is juist daarom, dat ze benevens huil vliegeniers, zooveel soldaten opmon teren. (Anders zouden ze bijna geen soldaten noodig hebben. Een flinke macht vliegeniers ware voldoende.)] III. Dat we meer zouderu bekomen met te ontwapenen dan jarenlange werking van den Volkenbond is weeral gauw gezegd. M. Van tDaelc echter schijnt er zelf aan te twijfelen, want is de uitsiag niet bijster groot, het kwaad zal niet grooter zijn, meent hij. Dit laatste weeral een loutere bevestiging. Is 't zoo dat men polenukecrt over zulke gewichtige stof IV. Tegen de meening van pro fessor Keiler kunnen wij honderd an dere meeningen zetten zelfs van pa- cifickcn en pacifisten. Iets nochtans staat boven dit alles, en hierop zijn wij het ten volle met M. Van Daele eens Alles, alles, abso luut alles moet in het werk gesteld worden cm den oorlogsgruwel te ver mijden. Algemeene ontwapening is daartoe voorzeker het schoonste en het beste ideaal. Niemand zal dat betwisten. Gok, niemand betwist dit. Maar dan moet die ontwapening al gemeen zijn. Het mag geen lopperij wezen. Want dan hebben we weer niets bekomen en lossen we niemend ille op. Dat ook zal ieder rechtzinnig mensch openhartig bekennen. En ons zeiven foppen met klinkende slagwoorden, ware in zulke belangrij ke zaak, op den iioop toe, nog het ergste. EGO. Zooals gemeld, stelde 'liet parket te Verviers een onderzoek in betreffende een oplicbterszaak, waarin een nogal groot aantal slachtoffers zijn. Jules Delwick, wonende te Lanïber- nvoni-dorp, had er namelijk een soort naamlooze Arennootschap gesticht met het doel aan bepaalde personen toe le laten beursbewerkingen uit te voeren... zonder risico van geldverlies. Daartoe werd dc helft van dc winst der operaties afgedragen aan de op drachtgevers en de andere in waarborg fonds omgezet, ten minste zoo luidden de beloften door Delwick afgelegd. Hij hield echter de hem toevertrouw de beurswaarden achter en zag naar zijn slachtoffers niet meer om. De h. Arthur Lebecquc, uit Verviers, diende de eerste klacht in bij het par ket en zoodra zulks eenigszins gekend was, daagden onmiddellijk nog andere personen op, die eveneens door Del wick werden beetgenomen. Zoo kreeg de oplichter in zijn bezit: 187,141,50 fr. van den b. Lebecquc, 45.000 frank' van den h. Herman1, en 23.000 frank van den h. Flamand, allen gehuisvest tc Verviers. Zijn zwager vertrouwde hem 100.000 frank toe om een leerlooierij op te richten te Tienen, een zaak die natuur lijk ook in het donker liep, en aan menig ander persoon beloofde hij groo- le winsten in allerhande ondernemin gen. Delwick werd thans aangehouden en ook zijn vrouw werd ondervraagd, maar tegen deze konden geen voldoende be wijzen van medeplichtigheid worden ontdekt, zoodat zij kort daarop werd vrijgelaten. Delwick blijft ecbleij op gesloten» Grootendeels voldoening geschenken Krachtenis de overeenkomst van Lu- •zern, dat binnenkort van 'toepassing wordt, zouden dè dertien partikuliere zendposlen nog enkel. óver. twee golf lengten beschikken: 200 en 201.7 m. Besprekingen in liet ministerie, van Telegrafie en Telefonie hebben er toe geleid, dat de zich beklagende posten voldoening bekomen. Een derde ge meenschappelijke golflengte wordt hen toegezegd: 267.4 meter. De aangeno men posten zullen; over 27 of 28 zend uren per week beschikken, die welke alleen maar toegelaten zijn over 17 zenduren. Radio-Gonférentie zal alle dagen uit zenden van 9 tot 13 uur. Radio-Schaar beek A'an 13 tot 17 uur op golflengte 267.4 meter. Zoodat men te Brussel ra dioconcerten zal kunnen ontvangen van 9 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds. Ook de andere posten hebben een onderlinge overeenkomst getroffen. In de provinciën Luik en Henegouwen zul len er radioconcerten zijn van 8 tot 24 uur eiken dag. Woensdag heeft prins Leopold le Leuven! een voorstelling bijgewoond van «l'Avare», van Molière, ingericht ten bate van het Slavisch Universitair Huis. De hertog van Brabant is begroet geworden door Mgr Ladeuze rector ma gnificus der Universiteit; h. Claes, bur gemeester; majoor Jacquemin. plaats bevelhebber; li. Maes, voorzitter van de rechtbank en talrijke andere personali teiten dor stad. Toen de slachter Jan Beeckman, uit Mespelare, 's avonds weerkeerde met zijn gespan, en den onbewaakt en over weg tusscihen Audegem en Gysegem had bereikt, zag hij door den geweldig dich ten mist niet, dat in volle vaart een trein naderde uit de richting Dender- monde. Het gespan werd gevat en meege- jsleurd over een afstand van meer dan 20 meter. Het paard vyerd in stukken geslagen. De voerder werd zwaar gekwetst naar dc kliniek van Aalst gevoerd, waar 'een arm- en polsbreuk A-astgcstcld werd door den geneesheer. Daar de man evenwel nog klaagt over inwendige pijnen, vreest men, dat hij ook inwendige kneuzingen heeft be komen. Men heeft zich hierover nog 1 niet kunnen uitspreken/ Naar wij uit welingelichte Vaticaan- sche kringen vernemen zal er nog voor het sluiten van het II. Jaar, een plech tige processie in Itome wogden gehou- dne, waarbij het beeld van Onze Lieve Vrouw uit de kerk vanl de Ara Coeli zal worden rondgedragen. Dit wordt be schouwd als het oudste Mariabeeld, dat in Rome bewaard wordt; het werd in 1636 versierd met een gouden kroon, maar deze werd tijdens de bezetting van Rome door de Franschen gestolen. Thans zal het beeld uit de kerk van Ara Coeli worden overgebracht naar het Vaticaan, waar het opnieuw door Z. H. don Paus zal worden gekroond. 3Yeenen, 11 Jan. liondercTen na- tionaal-socialisten uit hel arbeidskamp van Lohau, nabij W eenen, hebben ge poogd in massa in de hoofdstad te drin gen, en er onlusten te verwekken. Sterke politieafdeelingen sloten alle wegen af, en konden dc bctoogers te genhouden; 250 werden in hechtenis genomen. Velen waren in liet bezit van papieren bommen en Iraanbommen. Verder ontplofte een bom in een spoorwegstalie, en richtte groote ver woestingen aan. VVeenen, 11 Jan. Niet alleen tc VVeenen-, maar ook in talrijke andere steden, hebben de nationaal-socialistcu uit de arbeidskampen gepoogd een ter roristische beweging in gang te zetten. Het was werkelijk een algemeene po ging tot opstand, uitgaande van de jvir- likuliere arbeidskampen. Deze kampen zijn ingericht door twee groepeeringen, die vernemen had den dat zij op het punt stonden te wor den ontbonden, om wille van hun uit gesproken nationaal-sociiiüisl'.sch ka rakter. Zij poogden de eerste te zijn en sta ken op hetzelfde uur, overal hun barak ken in brand, om dan op te rukken naar de dichtstbijgclegcn stad. Aldus ontstonden pogingen tot op stand nabij Weenen in Karinthië en in, het Burgenland. Meer dan 100 natia- naal-socialistcn uit die provincie zijn naar Hongarije gevluciht. Bij een botsing te Klagenfurth, vie len 2 dooden. Dc meeste bctoogers wer den aangehouden. Het gelijktijdig optreden van dc po litie en de rijkswacht heef' dc poging tot opstand verijdeld. Thans worden dc verantwoordelijke leiders opgezocht. Te Salzburg werden 11 strijdende nationaal-socialislen uit het kamp van j Wollersdorf op bevel van. den veilig heidsdienst aangehouden»

De Volksstem | 1934 | | pagina 1