Van Sint Maurus MIJN REIS NAAR INDIË 16 Het IIIe Eeuwfeest van Oberamierpu Knoeierij mei den fortenbeuw in Lorreinen De ui Mui in Het pion van Luzern en tie Afstemsclialen met ds namen der zenders Dinsdag JANUARI 1934 voordracht door den heer Senator Komaan MOYERSOEN op DONDERDAG 18 JANUARI 1934 De DE VOLESST] XXXX JAARGANG NUMMER 12 Kerkstraat, 9 éil 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Ceatiemen Uitgaur J. Van Nuffel-Do Gendt Publiciteit bulten het ftrrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IKaxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, ZO Londros W. C. Z. H. Marcellus Zonop7,4lZon&t4,2l E. IC 22 V, M. 30 (Follclore) iDle H. Maurus staat hoog verheven en geprezen bij onze kleermakers, kleer maaksters en naaisters. Of die Sint aooit eene naald in zijne hand heeft ge nomen en een stuk kleerert heeft ver vaardigd isj ecne andere kwestie, iWfi weten dat het een discipel was van S. Benedictus en een trouwe volgeling van zijn meester,. Eens werd hij geroepen door zijn geestelijke Vader en stichter om zijn H, broeder in religie Placidus te redden uit het water, waarin doze gevallen was en ging verdrinken en zondc.i} aarzelen stapte S. Maurus grondvast op het nat en gehoorzaamde slipt. G. Gezelle verkondigt dat S. MAURUS abt werd en wijs bestierde. \l Is ook Ke- telboetersmesdag voegt hij ei} bij. "t ls Baviclvove ommegang waar deze heilige in Oost West-Vla anderen op de Leie bij Kortrijk zeer vereerd en gediend wordt alhoewel hij te Elseghcm op de Schelde bij' Auclenaerdo ook y.ele ver eerders telt. ïDiaar staat hij boven het groole altaar in machtig grioot beeld verheven. En met zijn dagen binst de novene ook op de Sinksendagen wordt hij er ;gebedevaard en dan ziet men zijn houten beeld gekleed als kloosterabt met. zilveren mijter en staf ten gulden koorkap in 't midden der kerk uitgesteld. Vroeger bezaten de Benedictijnen, al daar eene abdij dicht de slalio van An- scgheni, waarvan nog een ouderwelsch torentje overblijft dat men van in den trein Kortrijk-Brusscl, die aldaar, voor bij stoom l, kan bewonderen. Die paters moeten vroeger, ook de parochiekerk van "t dorp, die zeer oud in romaanschen stijl is opgetrokken, bediend liebbem De loodgieters vieren ook hun pa troondag op heden. De vlaamsche na men: Mouren, Mouris, Moer, Seute Sij- moers, Symoers, Simors, Semoer stam men er van af. Het schijnt dat de leeu werikken rijzen met dezen tijd voor den eersten keer. Te Gent, te Aalst en elders werd S. Maurus, de patroon der Sceppers of kleermakers, omdat hij uit Engeland gevlucht, op den Torfbriel cene kapel slichtte, welke later de nering of die gilde toebehoorde. Als leerling van S. Benedictus was hij een voorbeeld van gehoorzaamheid en levensgestrengheid. Hij planlto do Benedictijner orde in Frankrijk over en stierf in 584. 't Is dus een oude hei lige. Uw groot geloof, vol kindersimpelheid, Moest Godes hart bekoren en vervoeren; Het heeft stilaan ten hemel U geleid En U behoed voor's vijands listig loeren Te Bavich'oVé begint rs jaerlijk den eersten zondag van Julius de Solemnele Octave. Sedert oude tijden wordt de Sint aldaar aanroepen onder het uit werken van menigvuldige Wonderda den Ge eerd en acn Roepen Voor die gekwollen zijn met Giatica waters, Lammigheden ini Armen en Becnen, Rugge pijne en vele andere uitwendige en inwendige ongemakken de3 Lichiems Patroon in slerftcn en krankheden der Beesten. Te Grimde offeren dé pelgrims haar cellen en geld en de uit ijzer gesme den kroon, wordt hen op 't hoofd gezel. Te Bavichovc nog, wordt S. Maurus vereerd sinds de jaren 630 ook voor de kinderen die moeilijk loopen. Men doet ier ook koekskens zegenen welke de zie ken eten binst hunne noveen. Paus Be nedictus XIV stond vele aflaten toe aan de kerk van dat dorp alsook aan \t Broe derschap. Te Aalst bezit S. Maurus een altaar Sn de ruim© en grootsoho Kerk van S. Marten. T'iaarover zullen wij het wel eons hebben. Te Grimde bij Thienen, Waar men in 1914, de IDuïtschers dapper weerstand b-ood, wordt S. Maurus aanroepen tegen de melaatsheid, de hoofdpijn tn de... koppigheid, (sic.)' Eene kapel in 1328 gebouwd op den Weg naar Ilaekendover ter eere van O. L. Vrouw van den Steen wordt bij dio gelegenheid ook bezocht. Ons vlaamsch fehrislen volk is toch uitgelezen en bo vennatuurlijk. MARC. OP DE VIERDE GLADZIJDE VINDT wen de radio-kroniek. IVIodernlseering van het Passiespel Aan een correspondentie uit liet Beiersclie passiedorp onllcenen wij i: George Lang was in zijn atelier be zig, ioen ik hem kwam bezoeken. Door zijn bombazijden pak leek hij meer op een boer dan op eeni kunstenaar,'maar. reeds .spoedig bleek, dat achter, dit een voudige uiterlijk een beeldhouwer met buitengewone kennis van de kunst historie verborgen was. Wij bespraken de opvattingen van Ulestrovic en Mil les ini verband met den stijl van zijn eigen sterke, eenvou dig gemodelleerde figuren, die in het atelier overal verspreid stonden.Spoe dig kwam het gesprek 'natuurlijk op het passiespel en op de verschillende problemen, die daarmede in verband slaan. Toen ik de laatste maal, in 1930 een onderhoud had met George Lang, was deze vol van zijn ïieuwe belich- iingsexperimienten. Trucs mogen er natuurlijk niet worden gebruikt bij het passie-drama, maar Lang hoopte en kele nieuwe* effecten, te kunnen ver krijgen door bij sommige tafer**elèn gebruik te maken van gekleurd licht. Dc proefnemingen zeide hij «zijn totaal mislukt. Wij hebben van alles geprobeerd, maar ten slotte moesten wij erkennen, dat wij 'de natuur niet konden verbeteren. Geen enkele ver lichting is bij het zonnelicht te verge lijken. Wij hebben dan ook alle kunst licht al geschaft. Het normale spel van licht en schaduw, zoowel op zonnige dagen als bij betrokken lucht zal op ons openlucht-tooneel niet gewijzigd worden door elecfrische lampen. Juist het weer heeft altijd een hoofdrol ge speeld bij onze opvoeringen en daaraan een. absoluut eenig karakter verleend. Sommige Obobammergauers en voor al enkele van de voornaamste spelers, dringen voortdurend aan op moderni seering van het spel. Zoo wordt o. a. voorgesteld een hal te bouwen, die de toeschouwers legen regen kan be schermen. Ik zal mij altijd blijven verzetten tegen al deze nieuwigheden. Het passiespel is altijd in de open lucht uitgevoerd, onze voorouders konden het onder alle weersomstandig heden genieten en waardeeren, waar om zouden w-ij nu andere cischen moe ten stellen.i!: In verband met de veranderingen1, oie sedert de zestiende eeuw in onze taal zijn gekomen, zouden ecnige wij zigingen in den tekst kunnen worden aangebracht. Zoto zullen alle noode- looze herhalingen worden gecoupeerd om aldus het wel wat al te langdurige drama eenigszins to bekorten. Dit jaar zal 'de aan hot spel vooraf gaande proloog niet langer dan 10 mi nuten duren. Hij werd opgesteld door (!r Weissmuller, die hierbij den raad heeft ingewonnen van George Lang, alsmede van de voornaamste spelers. Zooveel mogelijk zal men trachten den stijl van deze voorréde geheel in over eenstemming (e brengen met het spel zelf. De oorspronkelijke tekst van het spel zooals die werd geschreven door Dai- senberger, zal ditmaal voor bet laatst gebruikt worden. Op veelvuldig verzoek zullen voortaan vele passages, die voor den modernen hoorder verouderd zijn, geheel gewijzigd worden. Ook de mu ziek van Dealer zal doof een moderne re compositie worden vervangen. In Oberammergau bestaat nog veel verohil van meening omtrent de wen- scbelijkhcid van deze moderniseering, maar de jongere generatie zal onge twijfeld langzamerhand liet spel laten aanpassen aan den smaak van hel mo derne publiek. Het onderzoek Een ophefmakend bericht uit Nancy deelt mode dat volgens hetwelk aldaar een nieuw schandaal ontdekt zou zijn. Er zou o.m. gebleken zijn dat voor den fortenbouw in Lotharingen op verschil lende plaatsen met slecht materiaal zou zijn gewerkt,. Tevens werd gemeld dat sommige betonnen torens, muren van zestig cen timeter dikte hebben in plaats van een meter, zooals voorgeschreven was en dat de kwaliteit van hfct gebruikte be ton geheel onvoldoende zou zijn, zoodat zich nu al scheuren in deze betonnen torens voordoen- In militaire kringen te Parijs merkt Zie onderaan volgonde kolom. in enkele zinnen samen, welke al de ve (.sc»hrikkingen der kerkvervolging in c SCHENDING DER OVEREENKOMST MET DEN H. STOEL Op dit oogcnblik richt het oog zich weer. naar Mexico, waar dc vrijmetse larij en hot bolschewislischo Moskou hand in hand samenwerken om de Ka tholieke Kerk in de hardste benauwe nis te brengen. Het bekende Engelsche Katholieke weekblad «Universe» vat de positie, waarin de Kerk zich ui Mexico bevindt, ier- dit in wezen en traditie toch zoo katholieke land scherp illustreeren .1 «In openlijke schending, van. de over- eenkomst, welke met den IL Stoel is ge sloten, forceert de Mexicaansclie regee ring met steeds toenemende kracht maatregelen tegen de uitoefening van den, godsdienst. In de stad Mexico is de primaat van Mexico, Z. II. Exc. Mgr Diaz gedwongen geheel alleen de pries terlijke bediening in zijn kathedrale kerk uit te oefenen. Eiken dag draagt hij driemaal liet H. Misoffer op. In ge heel Mexico hebben slechts 1.024 pries ters «wettelijke» bevoegdheid gekregen om hun priesterlijke functies le ver vullen. 1.024 priester voor 15.012.573 zielen. In de gcheelc staat Tabasco is slechts één priester toegestaan. Tabas co telt 224.168 Katholieken». Dezer dagen vermeldden wij, dal.de beruchte kerkvervolger Galles, nu gou verneur van den Staat Sonora, een de creet heeft uitgevaardigd, waarin ver ordend wordt, dat de opvoeding der kinderen in don vervolg'3 op zuiver we tenschappelijke basis, geschelde van elk religieus dogma moest worden op gebouwd, terwijl hij aan de priesters, den verkondigers van Gods woord, ver biedt in de toekomst nog godsdienst onderricht le geven-. Het persburcel der Xoord-Ameri- kaansc.be. Katholieken, de N.C.W.G., commenteert den toestand in Mexico als volgt: #P,e vroegere president, Portes Gil, heeft, toen destijds de Apostolische DeJegaal in Mexico, Z. Tl. Exc. Mgr Leo- poldo Ruiz y Flores, aartsbisschop van Morelia, de overeenkomst met de re- gccring aanvaardde, in liet openbaar verklaard, dat de Mexicaansclie regee ring aan de landswetten betreffende de uitoefening van den godsdienst een zoodanige interpretatie zou geven, dat voor de openbare eerediensf een prac tised bijna volkomen vrijheid zou be staan. Bovendien stemde hij er in toe, dat alle eigendommen, welke vóór de op schorting van den openbaron eeredicnsl aan de Kerk toebehoorden, aan de Kerk zouden worden teruggegeven. Voorts zou het Mexicaansche congres, gunstig beschikkende op een nieuw verzoek der Katholieken, alle jegens do Kerk on rechtvaardige wetten wijzigen. Slechts op grond van deze toezegging stond de H. Stoel aan de Mexicaansclie hiërar chie toe den. openbaren ecredienst te hervatten. De Mexicaansclie regeering, vervolgt bedoeld persbureel dan, heeft niet al leen deze belofte niet vervuld, maar zij heeft bovendien1 geheel willekeurig liet aantal priesters, die wettelijke bevoegd heid ontvangen om hun ambt uit te oe fenen of de II.II. Sacramenten uit te deelen, op zoo'n absurde manier be perkt. dat in sommige deelen der re publiek slechts één priester voor hon derdduizend of meer Katholieken wordt toegestaan. In dc stad Mexico en naaste omgeving staan vier-en-twinlig kerken, waaraan geen priester meer is verbonden. Ter wijl de geloovigcm 'en dat zijn prac- tisch alle bewoners1 der parochies voortdurend verzoeken tot de regeering richten om verlof voor do priestcilijke bediening te verleenen. men nu op dat inlichtingen van dien aard herhaaldelijk op het ministerie van oorlog zijn, toegekomen. Onderzoe ken werden geopend om de juistheid dier beweringen na te gaan, doch men kwam niet tot een bevestiging der fei ten. Desniettemin zullen de nieuwe feiten nauwkeurig nagegaan worden in den loop van een onderzoek, geleid door, een generaal van de genie. Daarenboven zal M. Guy La Chambre, onder-Staatssecretaris van oorlog, die uit Parijs vertrokken is om de vesting werken aan de Oostgrens te inspeclee- j ren, zich met deze zaak bijzonder bezig houden. Se 7 1/2 se re in de ZAAL WAK 'i 6H0EM KRUIS Kaarten van 6, 4 en 2 ir. te bekomen bij Mevrouwen MOYERSOEN en PILATE, ingang- der Zaal, Nieuwstraat, of aan den Een groot aantal bezitters van radio toestellen voorzien van een afslem- schaal met de namen der zendposlen vragen, zich af op welke manier ze hun ne vei koren zenders zullen weervinden, wanneer de wijziging der golflengten, volgens het «plan van Luzern», zal in voege komen. Laat ons eerst zeggen dat al deze af- slcmschalen met de namen der zend poslen, ook nog verdeeld zijn in graden of golflengten, zoo dat het desnoods voldoende zou zijn geea rekening meer, te houden van de namen der zenders waarvan de plaats veranderd is, om zich juist in hetzelfde geval le stellen als voor de toestellen waarvan de af- stemschaal alleen graden of kenleekens draagt. Men zou zonder einde kunnen rede twisten over de voordeden... of de na deden der verschillende stelsels te genwoordig gebruikt voor het opvatten der uitzendposten op de schaal der golflengten. Het i'eit dat het grootste gedeelte der Belgische cn der vreemde fabrikanten, dc aanduiding van de na men der uitzenders op de afstemscliaal hebben aangenomen, schijnt wel te be wijzen dat dit stelsel al de voorkeur van het publiek ontmoet heelt. Wat is er inderdaad eenvoudiger dan een knop le behandelen om den aanwijzer op den naam van den verlangden post le plaatsen, zonder zijn toevlucht le moeten nemen tot opzoekingen dikwijls zeer ingewikkeld op ceni afzonderlijk dokument... dat men niet meer terug vindt op het geschikt oogenblik. Wij hebben een vergelijkende tabel in handen, die reeds gratis uitgedeeld werd, doo£ de belangrijkste Belgische radiofirma's aan al de hdzitters van een zijner toestellen. Dit iokument is van een zeer goede opvatting on laat onmiddellijk, zonder eenige opzoeking toe, de nieuwe plaats van al de uit- zendposlen te vinden. Anderzijds, de schikkingen, geno men door dit groot merk, voor de ver-j vanging der vorige afstemschalen doorj nieuwe, zijn reeds in volle uitvoering' en zullen de grootste voldoening geven aan het kleinteel, want er zijn geen of j bijna geen vervangingskosten. Zie vervolg hierneven. Te Oostende. Een lievig tempeest woedt op liet oogenblik langsheen gansch de Belgi sche^ kust. Er waait een sterke wind uit het Z.-Z.-W. Al de reddingspos ten staan paraat omi in to grijpen, daar waar het zou moodig blijken. De maalboot «Stad Luik» welke rörul 11 uren moest uitvaren, is niet vt* - trokken, daar Dover heel moeilijk to benaderen viel. Verschillende visschersbóoten zijn le Oostende niet weer gekeerd, men hoopt dat zij een toevlucht hebben gevonden in de eene of andere Fransche haven. Berichten uit Engeland Londen, 14 Jan. Sedert gisteren, woedt een hevig tempeest over het Zui den. van Engeland. due wind bereikt een snelheid van 130 kilometer in het uur. iDe meest beproefde streken zijn de Zuidelijke kusten van Engeland, het Nauw van Ivales en liet Zuidelijk deel der Noordzee. Heel den nacht, heeft het gestortregend te Londen en in de Zui derstreken. Dc luchtverbinding met het vasteland kon niet werken dezen morgen; alleen het vliegtuig ter bestemming van Ne derland heeft Croydon verlaten. In: de verschillende havens huilt de storm vervaarlijk en dezen morgen kon men in het Victoria-station niet verze keren dat de paketbooten naar liet vas teland zouden vertrekken. Londen', 14 Jan. Men seint uit Do ver dat de windsnelheid aldaar 95 kilo meter bedroeg. De dienst Newhaven-Dicppc moest dezen morgen geschorst worden, als ook deze van Diover-Oostende. Alleen de diensten Folkestone-Bou logne en Calais-Dover konden behou den blijven. Men meldt dat de «Prahora», een steamer van 2000 ton, in liet zicht van Folkestone op drift was. het schip scheen ec-hter niet in onmiddellijk ge vaar te verkeeren. 'P.it is voorzeker goed nieuws van aard de vrees te stillen niet alleen van al de bezitters van toestellen met af- stemsehalcn voorzien van do namen der zendposlen, maar van al degene dio nog twijfelen hunne voorkeur te geven aan dit model van toestel hetwelk wij herhalen liet moig de grootslo gun9t van hot publiek bekomt. Brussel, Radiofonisch Centrum van Europa In den nacht van Zon- öp Maandag heeft Brussel, het radiofonisch centrum; van Europa geweest. Het is inderdaad in de burcelen en laboratoria der Internationale Vereeni- ging van Radiiofonie, le Ukkel, dat de toepassing van het plan van Lucerne is nagezien gewordent. Men ziet hier M. Braillard, dio de toeziehtsoperaties kudde in hel laboratoria van, het I» R,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1