17 Nieuws van het Katholieke Front Van Sint Antoon met zijn zwijntje Vreeselijke Ellenden in Sowjet-Ruslafld Het vliegtuig Emeraude brandend neergestort Woensdag JANUARI 1934 COHSGO Een Belgische autokaravaan naarCongo OP HET SPOOR XXXX J»ARGANQ AJUMIY1ER 13 K.rkstraat, 0 en 21 AaUt. Telsfoon 114. DAGBLAD 20 Centiem»» Uitgsrer J. Van Nuffal-D» GendÈ Publiciteit buiten het flrrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxfaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parija Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Antonius Zonop7,40Zonaf4,22 E. K, 22 V, M. 30 (Folklore) S. Antonius, abt, eremijt, kluizenaar, ecnzater is wel do oude gewezen rijke jonkman, die gansch zijn fortuin aan :den armexUitdjielde, in de woestijn ging leven, na deze' woorden van 'l H. Evan gelie aanboord, overwegen en in prak- •tijk gesteld ta hebben «Tndien gij vol maakt wil zijn, ga en verkoop alles wat ge hebt en geef bet aan den arme. Achttien jaren oud was hij toen hij in de woestijn ging leven en hij stierf in den gezegenden ouderdom van 105 jaren, het jaar Onzes Hceren 356. Hij bestreed met moed en volharding de ketterij der Arianeni en m'ochfc worden bestempeld met den naam van Vader en Stichter van bet kluizenaarsleven. Zijn inwendige en uitwendige strijd tegen den duiivel is overbekend. Hij streed cn won den strijd om de christelijke vol maaktheid: de deugden waren zijn wa tten; de liefde van Christus: de drijf veer cn bot wachtwoord; het kruis: zijn banier.; 'Geen mensch zoo vrij als die onthecht, Het Evangelie volgt oprecht, En, met zijn ziel God toegedaan, Door 't leven weet naar Hem te gaan. 'I Ts de misdag van beenhouwers, Sui kerbakkers, handschoenmakers, kam slagers, poncelein en gleierwerkers. 'l Sint Antoniuskruid is de Scrophularia nadosa. Ons christen 'duurbaar volk' viert de zen volksheilige togen plagen van men schen en beesten, 't Is daarom dal hij afgebeeld staat met een zwijntje en ook nog omdat Satan hem' dikwijls kwam bekoren onder die gedaante. Te Aalst en in menige andere stad en dorp wordt hij bijzonder vereerd. Al hoewel hij in Egypte leefde, behoort hij ook bij ons thuis. Te Herder-sein dient men: hem tegen (3e helsche wereldlijke bekoringen en ïegeri 't vuur, gelijk op vele plaatsen. Te Grim.minge tegen; de plagen van bet '/wijnshok. Tc Borsbeke wordt hij ook jaanroepèn tegen de nagelgaten. Nog beslaat er het gebruik nagels te verleg gen. dat is uit een tweevakkig bakje waarin geofferde nagels liggen neemt men eenige' uit het een om in het ander vakje te loggen. Na het bezoek aan de kerk, gaat men naar liet kapellek© aan het bosch waaronder een put is. Men wascht er de zieke lcdmaten mede. 1-Iel heiligdom was reeds van ouds gekend, aangezien de schepenen van Gent er de misdadigers <terbeternessc» zonden. Te Salardinge komen de Walen, zoo wel als de Vlamingen den Heiligen Klui zenaar bidden. Men preekt er binst zij ne octaaf in 't fransch en in 't vlaamsch De kerk is vervuld met berinneringen 'aan den machtigen voorspreker. Binst clc S. Antonius feesten blijft zijn beeld •puik versierd en verlicht, uitgesteld le midden van de kerk. Te Donck bij Maldegcm doet men driemaal den ommegang rond de kerk :en bidt men aan de vijf statiën; ter eere .Van S. Antonius opgericht; zij stellen voor de Heilige die aalmoezne doet, zijn bekoringen, een der mirakelen en zijne 'dood. Te Okcgem wordt hij ook vereerd. De bel aan zijn slok is te bemerken. Eene muurschildering in 't koor en eene Schilderij op zijn altaar mogen gezien en overwogen worden, 't Aangezicht staat in volle lucht en schijnt te stra len. Rond de kerk doet men zijn boeweg en daardoor gaat men onder het koor door langs een «tunnel». Do Braban ders komen er hier op af. Te Tddergcm bij Denderleeuw is de bedevaart nog veel ouder en met zijn dagen is er grooten toeloop. Te Nazareth bestaat een öuderwelsch in eikenhout gebeeldhouwde S. Antonius met een zoo sprekend gezicht en dat men wat heeft verwezen voor een nieuw stecnen beeld uit de S. Lucasschool. Hij 5s er de patroon van 't H. Sacraments gilde dat sedert de jaren 1600 bestaat Op het vaandel dier confrérie zit hij afgebeeld in zijn kluis. De massieve zilveren monstrans, insgelijks uit de ;i7e eeuw vertoont hem ons in zijn klein verguld beeldje als tegenstaan der van S. Jan Baptist, terwijl een afbeeldsel In een brief, die een Russisch too- neelspeler uit den Caucasus gezonden heeft naar zijn vader, die in Novisad, als vluchteling leeft, worden vreeselij ke tooneelen beschreven. Wij ont.lee- nen aan het Deutsche Volksblait de volgende regels Wij moeten er ons wel doorheen trachten te slaan, maar het is zeer moeilijk. Mijn vrouw en mijn moeder krijgen heelemaal geen brood ik zelf krijg 600 gram, en mijn beide kinderen ieder 150 gram, per dag. Met vijf per sonen hebben wij dus in totaal per dag le beschikken over 900 gram brood.Do landelijke bevolking krijgt heolcm&al geen brood. Ik heb onlangs nog oen bezoek aan ons dorp gebracht heel de familie Maximowitch is ziek van den honger. Hrischa en Wanja zijn den chajlowka zijn bijna alle inwoners van hongerdood nabij. In Ladowska, Mi- 'honger omgekomen liéele dorpen zijn als uitgestorven. In onze omgeving sterven iederen dag 150 tot 200 men schen van den honger. De menschen eten gras en boomschors. Duizenden menschen verzuchten in de gevange nis, waar ze den hongerdood moeten sterven. lederen dag worden er onge veer 200 lijken met vrachlautos uit de gevangenissen weggehaald, terwijl het van nieuwe politieke gevangenen niet stilstaat. Arme menschen zwerven van het eene dorp naar' bet andere en be delen om eenl stuk brood. Talloozen be zwijken langs den weg, en worden daar ter plaatse door liefderijke handen be graven. In den Caucasus en in de Ukraine is ongeveer 25 percent der bevolking gestorven. Alleen in Moscow is de toestand veel beter. De hoeren- die het heft in handen hebben, leiden oen zorgeloos cn weelderig leven'.Maar bet weeklagen en zuchten der sterven de menigte dringt niet tot de macht hebbers door. Ook de buitenwereld beeft ons in den steek gelaten*. De brief besluit dan als volgt T Ik schrijf dit alles eerlijk er, oprecht.Wij 'slaan allen op het punt om te sterven. Het geld. dat gij mij gezonden hebt,is door mij nog steeds niet ontvangen, Wanneer ik nog in leven blijf, dan schrijf ik binnenkort weer... Heer Thschoffen, minister dor Kolo niën, heeft ons den 9-1-34 per, Radio bekent gemaakt dat er van Congo naar Belgeland vervoert is. geworden Kocie 277 ton ini 1927; 1.537 ton in 1930 en 7.000 ton in 1933. Palm Olie: 18.373 ton in 1927; 36.989 ton in 1930 en 45.000 ton in 1933. Ziet suiker 40 ton in 1927; 315 ton in 1930 en' 2.400 ton in 1933. Katoen 5.201 ton in 1927; 9.977 ton in 1930 en 13.000 ion in 1933. Een ton, 'duizend kilos zijnde, rekent en telt I De Nieuwe Go/f/engtenrsgeling Zooals reeds gemeld werd de nieuwe golflengtenverdeeling volgens het plan van Luzein Zondagnacht in voege gebracht. Doch wij vestigden er. leeds de aan dacht op dat voor wat de lange golf lengten betreft' nog geen volkomen overeenstemming kan worden bereikt. Het is niet onmogelijk, dat eerst op het laatste oogenblik hierover een be sluit genomen Wordt, bet kan ook zijn dal men voorloopig te werk gaat, als op de lijst aangegeven, cn de resulta- van 't wonderbeeld van O. L. Vrouw van Nazareth in 't midden prijkt. Op een antieke schilderij hangende boven het altaar van 't H. Sacrament of ifog van S. Antonius, zit hij geknield en eijn zwijntje nevens Hem, aan den voet Zfe onderaan volgende kolom, van een overgrooten gekruisten God... die absoluut moet gestaureerd worden. Te Waasmunster (O. VI.) is er. eene kapel den II. Antonius toegewijd. De groote begankenis heeft er plaats den laalsten Zondag van September. Te Zeveren, bij Deynze is hij tweede patroon der kerk, hij bezit er zijn altaar zoo goed in hout gesneden, stijl Lode- wijk XV, en men bewondert er een fier beeld dat indruk maakt.. Een aardig zwijntje staat nevens den Sint, die steunt op, nen stok. Vroeger bestonden vorscliillige' con- freriën ter eere van S. Antoon: te Gent Ireft men aan, sedert 1488, de vermaar de Handboogschuttersgilde. Tc Meche- len was er bij de handboogschutters van Nekkerspoel gezeid «De Papgilde» een groot feest met verkenskermis op S. Antoniusdag. Nog te Gent op Meulestede 'is 'de pa rochiekerk hem toegewijd cn wordt hij gediend. Te Vloesegem bij Geosberg bestaat ook zijn vereering. Op zijn feest wordt er gepreekt, is 't algemeene Communie en hoogmis, 't Is gelijk non zondag. Pe bedevaarders van Zuid-Vlaande- ren komen hem bedevaren. Eerw. Heer Pastoor Dhondt, van Aalst droeg veel bij om die devotie in den lijd tc doen. aangroeien. Hij is patroon der parochiën 'en ker ken van Peteghem zij Deynze en Moer- beke (Waes) en is de tweede bescherm heilige van vele kerken. Laat ons Hem aanroepen, we zullen er deugd van hebben... hij helpt ons immers uit alle miseries,. MARC., ten afwacht. Voor de korte golflengten staat, daarentegen alles vast. Het oorspronkelijke plan, om allo I veranderingen in één nacht tot stand te brengen, heeft men moeten laten I varen. In den nacht van 14 op 15 Ja nuari werden de groote omroepzondsrs behandeld, in den nacht van 15 op 16 Januari volgde hiervoor een laatste 'controle en int den nacht van 16 op 17 'Januari komen de Europeesehe Gleichwellen en de gerncen- schappelijke golflengten aan de beurt. Do nieuwe aanpassing werd nage gaan Zondagnacht om 2 u. 30 door, de groote internationale controle le Brussel. Hierbij werdeu telkens twee zenders gecontroleerd zij moesten gedurende 5 'minuten zich laten hooren (muziek) en: iedere halve minuut huil naam noemen. De andere zenders zwegen in dien tijd. Op deze wijze kon den in Brussel per uur een twintigtal zenders worden gecontroleerd. Ten slotte als allen hun beurt hadden ge kregen gaf Brussel over de zenders Konigswnsterhausen, Radio-Paris Warchau de resultaten der metingen bekend in drie talen/ Franseli, En- gelsch en Duitsch. Hiervoor ging men als volgt te werk". Achtereenvolgens deelde het Brusselse-li laboratorium bij middel van een mi crofoon telefonisch verbonden met d- drie hoogergenoemele zenders. Ander- zijds was het controle-laboratorium rechtstreeksch telefonisch verbonden met Parijs, Londen cn Berlijn. D> resultaten die vanaf 2 u. 30 lot 7 u. 30 bereikt werden zijn zeer bevre digend. Het regelen der' zenders van liet' N. I. R. om 11 uiut; 's avonds aangevangen was reeds een half uur nadien in orde. De private stations van ons land wer den eveneens geregeld. Op initiatief van den minister \an Koloniën, zal commandant Louis Bron- deel, eene reis aanvatten België-Congo en terug, dwars door de Sahara. Deze reis. zal per auto-karavaan gebeuren en omvat een auto en twee camions van 2 1/2.en 3 1/2 ton. Het doel van dezen tocht is aan te Wijzen dat het niet noodzakelijk is spe ciale toerautos te hebben om de reis naar Congo te voltrekken. Maar dat deze tocht evengoed mogelijk is met ge wone autos en camions. Het reisplan luidt Brussel, Ly'on, Port Ycndres, Algiers, Reggan, Bidon, Gao, Niamay, Kano, Tchad-meer-Fort Lamy, Bamgasson, Stanleyville,. ïrumu, Costermansville, Kitega. Voor de terugreis Irumu, Kilo-Moto, 'Adrasga, Buta, Fort Lamy, Zinder, Tamamasso (Hog- gar)Fort Lallemand-Biskra, Algiers, Marseille, Parijs, Brussel. Het vertrek heeft plaats te Brussel op lieden Woensdag 17 dezer, om, [1 ure namiddag op de Brouckereptaats. Nevers, 15 Jan. Een, vliegtuig, men denkt de «Emeraude» is dezen avond brandend neergestort te C.orbi- gny. Er had een geweldige ontploffing- plaats toen het vliegtuig den grond raakte. Het toestel werd totaal vernield door de vlammen- Te 21 uur 30 waren 5 of 6 lijken van uit de overblijfselen weggehaald. Nevers, 15 Jan. - Het wordt thans bevestigd dat het le Nevers neergestor te vliegtuig wel degelijk de «Emerau de» is. De «Emeraude» is het grootste Fran- sche transport-vliegtuig waarmede ver scheidene groote raids ondernomen wa ren. o.a. naar Afrika, en In.do-China. Het was ook in vlieghaven Mahno [en Brussel y er schenen. [Wat willen wij onder deze rubriek Het is een feit en zelfs "n treurig feit dat de katholieken, t.t.z. de loden van de- ééne ware kerk van Christus, zich niet genoeg, interesseeren aan hun ne «vereen/iging» die de Kerk is; niet weten boe het staat met. de toestand van het Katholicisme en den godsdienst over heel de wereld, niet bekend zijn met den strijd die hunne geloofsbroe ders iri. sommige landen te voeren heb ben tégen laicisme, ongodsdienstigheid ja tegen vervolging vreemd zijn aan den triomf welke in andere deelen dei' aarde door. ons geloof wordt behaald; in één woord de katholieken zijn volle dig of toch groolelijks onwetend inzake het uiterlijk leven der kerk, waarvan zij allen deel uitmaken. En dat is jammer. Daarom, overtuigd als we zijn da! zulks niet mag zijn, willen wij, in de .mate van het mogelijke daarin trachten te verhelpen'. Wij wallen dat onze Ka tholieke lezers, ten minste toch een klein begrip hebben nopens het katho licisme hier te lande en elders over heel de wereld, nopens den kamp, die de «Strijdende kerk» te leveren heeft. Dat is ons doel, dat willen wij me,t de kroniek: Nieuws van 't Kalh. Front. De katholieke Wereldmissie 1833-1933 In 1833 nam een zekere Paler Wil liam Bernhard Ullathoirne, die later Bisschop van Birmingham werd, de uitnoodiging van Dr Morrfis Bisschop van Mauritius, aan, om hem in zijn diocees behulpzaam te zijn. Het was geen klein diocees want het omvatte n.b. «slechts» heel Australië, Oeeanie en het grootste gedeelte van Afrika, en de goede Bisschop had mair een paar priesters om hem ter zijde le staan. Nu schrijven wij niet 1833 maar 1933; honderd jaren zijn dus sinds dien verloopen en thans werken er in Afri ka Egypte nog uitgezonderd 3.243 R. Iv. priesters; 7009 nonnen en 26.678 missieposten bevinden zich in 221 dio cesen. Hieraan moeten wij nog toevoe gen 237 inboorling-priesters, 144 in boorling-broeders en 1895 inboorling- zusters. In Belgisch Congo Laten wij nu eens den Belgischen Congo nemen, waar 50 jaren geleden nog geen enkele R. K. priester ooit voet aan land had gezet. De laatste lel- linig geeft ons de volgende resultaten: 715 R. K. priester, 939.510 R. K. en 179.783 catechumenen. Wijl er veel le weinig priesters voor do ontzettend groote afstanden beschikbaar komen, zijn er in districten als Kenya en Urun- di veel meer inboorlingen, die gedoopt wenschen te worden, dan men doopen kan, en duizenden moesten helaas on gedoopt terugkreeren. Het is slechts veertig jaren geleden dat eenige R. K. zusters voor het eerst den Koning van Dahomey bezochten die in een paleis leefde, waarvan de mooil sle versieringen en decoraties uit men- sclielijke beenderen en schedels beston den, welke gespiest op lange stangen, de glorie van zijn heidenseh koning schap verkondigden. Vierduizend ama zones dansten een krijgsdans rondom de verstomd van verbazing staande zusters en als toppunt van eerbetuiging ontving een ieder der nonnetjes een slaaf ten geschenke 'Wat is nu Dahomey heden ten dage? Zijn tegenwoordige koning was een der doorluchtige bezoekers der Internatio nale Koloniale tentoonstelling m Parijs verleden jaar. Toen deze zwarte ma jesteit hel Missie-Paviljoen aldaar be trad, knielde hij met geheel zijn gevolg neder en aanhad het uitgestelde H. Sa crament. Dit zegt meer dan alle statis tieken ie zamen. Britsch Indie En nu Britsch-Indië. Hier bevinden zich heden ten dage 5 4 diocesen, Waarin 3970 Iv K. priesters, 911 broe ders, 7822 nonnen, 58.23 missieposten, 12000 inboorling-priesters, 429 inboor ling broeders, 5035 inboorling nonnen, 350 millioen zielen waar 3 v- millioen II. K. en 100.000 catechumenen. Ooij bier wint de de II. Kerk steeds meer cn meer veld, en de grootste steunpilaren van de II. Kerk zijn de inboorling. priesters. j Niet lang geleden wensehfe een paria Iparia's worden door allo veracht eri I versmaad priester te worden. De se minaristen, die tot allerlei verschillen de kasten behoorden, verwelkomden hem, alleen vier die zei von van een zeer lage kaste deel uitmaakten wei gerden met hem samen te werken. Deze vier werden ontslagen en de paria bleef. Een zeer buitengewoon voorbeeld van christelijk voelen, waardoor een voor oordeel van duizende jaren werd over wonnen. Het onmetelijke Chineesche rijk Het onmetelijke Chineesche 'rijk be vat. 117 diocesen, 3798 R. K. priesters, 402 broeders, 4235 nonnon, 18.000 mis- iSieposlen, 1563 inboorling-priesters, 1170 inboorling-broeders, 2883 inboor- jling nonnen 470 millioen zielen, waar- 2 millioen R. K. en 150.000 calechu- i menen. j Gedurende "de laatste tien jaren "werd de helft dor thans bestaande diocesen opgericht, en 30 zelfs in de laatste vijf jaren. Pe provincie Chihli, die gedu rende den Boxer-Opstand het grootste aantal martelaren aanwees, telt. thans een derde van alle R. Iv. in China. Tn Shansi, een Chineesche stad van 7000 inwoners, vroegen 5000 aan Z. H. Exc. Bisschop Töhang in de II. Kerk te mo gen worden opgenomen. Sinds ook Chi neesche R. K. priesters tot. bisschop zijn gewijd, is onze R. K. Kerk niet meer in China gehaat of ziet men er de Kerk niet meer als de uitsluitende religieu ze vertegenwoordigster van het blanke ras. Japan en Korea bevatten 25 diocesen, 400 R. Iv. priesters, 192 broeders, 912 nonnen, 1067 missieposten, 134 inboor ling-priesters, 124 inboorling broeders, 537 inboorling nonnen, S5 millioen zie len, waarvan 207.000 R. K. cn 3275 ca techumenen. De R. Iv. Missie in de Malcische Sta ten telt 11 diocessen, 720 R. Iv. pries ters, 200 broeders, 950 nonen, 506 mis sieposten, 14 inboorling broeders, 122 inboorling nonnen, 50 millioen zielen waarvan 247.000 R. K. en 33.000 cale- chumenen. In Oeeanie. In Oeeanie vindt men 19 diocesen, 400 R. K. priesters, 265 broeders, 841 non nen, 1.700 missieposten, 12 inboorling priesters, 32 inboorling broeders. 24 7 inboorling nonnen en twee millioen. zielen, waarvan 350.000 R. Iv. en 15.000 catechumenen. Ziedaar dc resultaten der missie in de wereld der heidenen. Maar men luis tere naar den Heiligen Vader «Vergeet nooit, dat zelfs dit groote resultaat der R. IC. Missiën niet het feit kan uilwis- schen, dat vele deelen van den aardbol nog in diepe duisternis gewikkeld zijn: al wat bereikt is. is nog manr oen drop pel in een ongestoorden oceaan.» Werken op de lijn Brussel-Antwerpen De door de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen in 193 4 aan te vangen werken van eersten aanleg, zullen de 170 millioen benaderen. Ze omvatten onder meer 76 millioen voor den dienst van dc baan, 52 millioen voor den dienst van het materieel. De meeste werken zullen binnen liet jaar voltooid zijn. Eenige der voornaamste werken zul len! zijn (De inrichting van dc statie Mecholen met het oog op de electrifieatie van de baan Brussel-Antwerpen, heeft voor gevolg de afbraak van het huidige goe derenloods waarvan bet emplacement ingenomen wordt door de wijksporen voor de rijtuigen. Een nieuwe loods zal te Neckerg.poel gebouwd worden» Aan dc stapelplaats-Dokken, te Ant werpen, zullen baanwerken uitgevoerd worden aan de verschillende kaaien. Met. het oog op de electrifieatie der lijn Brussel-Antwerpen, wordt het spoor versterkt'door de verhooging van het aantal dwarsliggers tusschen AnU wcrpen-Zuid en Schaarbeek. Nieuwe buroelen worden gebouwd te Mechelen-Neekerspoel. 'Dit alles betreft de groen Antwerpen en zal een uil ga a fv ergen van 7 mil lioen 700 duizend frank. De werken voor de elecfrificatie van de baan Brussel-Antwerpen geven voor den dienst van bet materieel aanleiding tot een uitgave van 34 millioen 700 dui zend frank, die, gevoegd bij die van 30 millioen voorzien voor den dienst der baan, de gezamenlijke kosten dier wer ken voor 1934 op G4 millioen 700 dui zend fr. brengt,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1