DeEmeraude neergestort 18 leis over do Schutters MIJN REIS~NAAR INDIË Verbond der Katholieke Burgers- en Middenstandsvrouwsn Donderdag JANUARI 1934 VOORDRACHT DOOR DEN HEER Senator Romaan 1IOYERSOEN op DONDERDAG SS JANUARI 1334 ie 7 112 ure in de ZAAL VAN t GROEN KRUIS Kaarten van 6, 4 en 2 ir. te bekomen bij Mevrouwen MOYERSOEN en PILATE. Nieuwstraat, of aan den ingang- der Zaal, DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER 14 Kerkstraat, 9 «n 2! Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen UitgsTar J. Van Nuffel-D» Gandt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IWaxlaan 13, te Brussel Bua de Richeleu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H- Prisca I Zonop7,39Zonaf4,23 E. K. 22 V. M. 30 (F^olitlore) In den goeden ouden lijd en bijzon derlijk in Vlaanderen stonden de be schermheiligen hoog en waren ze van aanzien. Niet alleen de broederschap pen ot' confréries, maar ook de gilden, ambachten en .gelijk welke vereenigin gen van nut of van verinank kozen een patroon. S. Sebastiaan i3 van over ouds de schutsheilige van de handboog schutters. Om redewille dat hij niet pijlen eens bestoken, beschoten on ge pijnigd werd. Deze heilige soldaat van den room- "Schen Keizer iVocletianus werd om zij ne standvastigheid in hel geloof aan een boom gebonden en met pijlen door boord. Nog levend gevonden werd ln,j 'door medelijdenden opgenomen en genas. Later vertoonde hij zich aan den kei ier en schandvlekte zijn gedrag. Deze deed hem ter dood geeselcn in 288. Om de wijze zijner inartelie werd onze Sint ;tot, patroon gekozen der handboog schutters uitverkoren. Deze gilden zijn talrijk in ons land en vroeger beston den ze in iedere stad en dorp. In 1302 ontving dit van Yper reeds de goedkeu ring. Gent kreeg ze in 1322, Leuven in '1343. Brugge in 1390, Aalst in 1421, Meehclen in 1432. De feestdag werd gevierd met eene mis, waarna de gebruikelijke smulpar tij plaats greep. Menigmaal werd er toen om prijs gescholen. Van daar de vlaamsehe na men Bastiaen, Bastiacus, Basiiaenen Messiaen. Onze Heilige is de patroon .tegen de pesl. die onvoorziens ircfl ge lijk een afgeschoten! pijl, Dahr_ om staat hij bij de Pestheiligen, zooals te Godveerdegem bij SoUegem en ook te Brugge wordt hij vereerd onder die heiligen in St. Gilleskerk. De kerk van Linkebeek in Brabant 3s S. Sebastiaan toegewijd. Men zond er ter pelgrimage de boogschutters die 'iets misdreven hadden. Hij is dat ook te (Micholbeke. Een dichter zingt 'i Geen Keizersgunst ken u verleiden Van Christus' naam en wet; Gij hielpt de christenen kloek te strijden Hebt zelf den stap gezet, Toen boezen u doorschoten als een dier; Toch bleeft Gij zielekalm en fier, In hoogste heldendaad, Voor Christus, tegen 't kwaad. De weerkunde komt Hier ook liaar gezegde bijvoegen Sint Fabiaan en Sebastiaan iaten 't sap in de boomen gaan. Bijzonderlijk 'te Michelbeke spreekt alles in de kerk en ook daarbuiten van S. Sebastiaan. Er hangen ten minste .Vier tafereelen, de eene beter gemaald 'dan de andere in de kerk I Zijn relikwie, zi! ook in ecm zilveren beeldje. Zijn Standbeeld staat statig aan nen bovcn- pilaar on zijn altaar is voornaam opge- zei niet, ook eene schilderij. De paro- jehievane van de Sint is er nog te be wonderen!. Die standaarden of betere wapperende vaandels een roode met gouid versierd, aan nen overdikke zwa- ren stok werden in de processies en ommegangen te paard door een of zelfs Wee ruiters gedragen. Eni dat was geen gering sport. Te Becelaere bij Yper bestaan 'er nog papieren vaantjes van den oude en hui- fl igen beeweg. De gilde van S. Sebas- jf.iaan is eene der oudste der Vlaanders, ze dagleekent uit 't jaar 1428. Men [vindt weinig vaantje doch wel kleine wapenschildjes in papier en op een klein slokje gestoken. Het wapenschild 'der gilde is gedrukt op de eene zijde.en portret van den Heilige op de andere of keerzijde van dat papierken. Zoo kan men cr vinden te Eïseghem en te Sint- iGilles-Waes. De Teeren waren dingen na de schieting op S. Sebastiaansfeest den 20 Januari. Men dronk er veel bier. Al die gilden zijn zeer oud, deze van 'Antwerpen ontving hare voorrechten in '1327. telden bij hunne leden gilded roe 'ders ook wel koningen en prinsen. Zijn Scholen den oppervogel en zoo kwam het dat men later sprak van Koningvo gel en Koningschieting. D.ie gilden be- kleeden eene aanzienlijke plaats in de stoeten, ommegangen, en verdedigden "onze haardsteden en vrijheden. Onze Kermissen werden er ook door opge luisterd en thans nog. Ze bezaten ook prachtige vaandels en zongen hun pas sende liedjes. :De fransche omwenteling Schafte ze af, doch velen herbloeiden Zie onderaan volgende kolom. Het verhaal van een gendarm Het was rond half acht ure Maandag avond dat een gendarm der brigade van Corbigny, in liet departement Nièvre. bezig was zijn avondmaal te nemen, toen hij het ronken van vliegtuigmoto ren hoorde. Hij opende het venster en zag een vliegtuig, dat op hoogstens 150 meter vloog en een paar, oogenblikken later in'brand .stond. Het viel daarep in de richting van de statie van liet dorp. Nog voor het grond kan geraakt heb ben, hoorde de man tevens een lievige ontploffing, waarbij hGt vuur van het brandend vliegtuig heviger opschoot. Nog het verhaal van een ooggetuigen Ziellier het relaas van den heer Nau- din, maire van Gorbigny, die zelf vlie ger is Ik keerde per auto naar Corbigniy lerug toen ik boven de boomen een groot vliegtuig bemerkte dat een ge schikte landingsplaats scheen te zoe ken. Er was een hevige wind en ik kreeg onmiddellijk den indruk dat de loods het onmogelijke deed om een ramp te vermijden. Eensklaps wankelde het vliegtuig en storlte als een pijl op den grond neer; bijna op hetzelfde oogenblik deed zich een lievige ontploffing voor, met het gevolg dat duizend vlammende overblijfselen over een 'straal van 500 meter verspreid werden. Ik kan u de verzekering geven dat de loods door het slecht weder g»-uwon gen was een snelle noodlanding uit. te voeren. Op het laatste oogenblik had de loods nog tegenwoordigheid van geest genoeg om een uiterste poging te wagen om zijn toestel opnieuw in even wicht te brengen. Deze poging misluk te en het vliegtuig stortte neer waarna een vreeselijke ontploffing de totale vernieling van het toestel kwam vol trekken». liet oogenblik van bet ongeluk dus waarschijnlijk op het oogenblik dal de antenne de electrische geleiding heeft geraakt, de stad Gorbigny enkele secon den zonder stroom heeft gezeten. Een laatste uitleg Een der allerbeste techniekers van het. luchtvaartwezen gaf een derde ver klaring van liet ongeluk. Bij hel nazien van de stukken van het vliegtuig, en in- zonder van het bijzonder uitzicht dat een vleugel biedt, achtte hij het als ze ker dat een flcsch ovygeen moet zijn onploft, die diende voor het in gang zet ten van de motoren. Vele getuigen sluiten zich bij deze laatste versie aan, daar zij beweren een ontploffing gehoord Ie hebben, vóór den val van het vliegtuig. De lijkplechtigheden De lieer minister van Koloniën van Frankrijk heeft medegedeeld, dat in overeenkomst niet de regceririg, hij be sloten heeft de lijkplechtigheden der slachtoffers van de «Emeraude» op kos ten van liet land te doen plaats hebben. Slachtoffers van de «Emeraude» De lijken der slachtoffers van 'de vreeselijke ramp mei het vernielde vliegtuig zijn allen vereenzelvigd ge worden. De onderzoekscommissie is daarna terug naar Parijs vertrokken om liaan verslag aan den Minister van Vliegwezen over te maken. De lijken zijn in doodskisten gebor gen en in eene rouwkapel bijgezet. P,e datum voor den lijkdienst is vastgesteld op 'Donderdag lSdezer. Na deze droeve en laatste plechtigheid zullen de lijken vervoerd worden naar den wcnsch getroffen families. 'Alle ooggetuigen van het ngeval zijn het eens om te verklaren dat het Maandagavond een geweldig stormweer was. Een zwaar onweder woedde ever de streek en! zoowel sneeuw als regen viel er, terwijl geweldige bliksems de lucht, kliefden. Volgens enkele getuigen en ook de burgemeester verklaart dit zou een vleugel van het vliegtuig afgeval len zijn. Maar de stukken, die op net terrein liggen, dat overviogen werd Voor den val, zijn slechts st-ikjos, die van een vleugel werden afgerukt. Een tweede versie .'Die bijzondere commissaris van Ne- vers beweert, dat het vliegtuig tegen den woedenden storm te vechten had en dat het, waarschijnlijk door den schok is, dat het ongeluk zich moet hebben voorgedaan. 'D.c antenne van den radio- post van het vliegtuig zou tegen den paal van een electrische leiding zijn ge vlogen. Bij dit contact zou de brand aan het vliegtuig zijn ontstaan. Tevens voegde deze getuige er bij, dat rond der Pasquier, Indo-China, die zich slachtoffers bevindt HET VERNIELDE VLIEGTUIG na den besloten tijd. Neen S. Sebastiaan is niet doodgeschoten, want hij leeft nog in zijn gilden, maatschappijen en vereerders. Te Desschei in de provincie Antwer pen bestaat nog eene gekende bedevaart, ter eere van S. Sebastiaan. Op het al daar te verkrijgen vaantje staat ge drukt «H. Vrindt ende Martelaer S. Sebastiaen, wilt ons van Pest en haes- tighe sickten ontslaen». De handboog schutters van Desschei bezitten een S. oude ornementen. Eene zilvere ronde schijf van 10 centimeters diameter en dragende de vergulde beeltenissen van O. li. Vrouw en van de Sint, alsook, nen passer en nen winkelhaak, omringd van de kenspreuk «Voccht laet vrueten den mol 1607 Waarschijnlijk is dit eene zinspeling op de oude zaakvoerders van Moll die de inwoners van alhier moesten in vrede lal en. Onder de plaat hangt! een merkwaardige papegaai in zilver. Ons land is toc-h zoo rijk aan gods- Sebastiaansullaa.r in de kerk aldaar met dienstige herinneringen. IVIaro.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1