19 MIJN REIS~NAAR INDIË Algemsene Vergadering der Katholieke Unie Stratosfeer-plannen in Amerika HERSTELLING van geleden onrecht k Spoo wegmaatschappij benadeeld Verbond der Katholieks Burgers- en Middenslandsvrouwen XJit onze Kolonie De Belgische expeditie naar Congo Vrijdag JANUARI 1934 Ik Dien Een voorstel tot een loten- leening van 10 milliard XXXX JAARGANG NUMMER 15 Ktrkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgefer J. Van Nuffel-Dê Gendfi Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxloan 13, te Brussel Ru© de Richeleu, Pa rija Bank Bulding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H- Mar;U3 Zonop7,39Zonaf4,2E E. K. 22 V, M. 30 Die Fraternellen hebben, betoogd te gen het iheraannemeni der slaatsagen- ten, die tijden den oorlog aan hun plicht te kort echo ten. Zc vonden onze regeering te zwak. Ze wilden zich in haar plaats stellen, otf toch de regeering tot de orde roepen! Door 'nen Brussolschen bril bezien, is het nogal leutig. Door 'nen Vlaamschen bril bekeken is det heel... kras X Wat vroegen de yiamingen eigen lijk Wat vragen zc nog.v? na zooveel ja ren! Vragen zij, dat de staalsagenten, die tijdens den oorlog met den Dudlsch de den, in eere zouden hersteid worden Maar wie droomt, dat toch Is er nu één mensch, met vijf zinnen Sn. den kop, die zulks zou durven vra gen Ware dat niet de 'superlatief der 'dwaasheid of de superlatief der ge wetenloosheid of de superlatief van het verraad De mannen verheffen, 'die ons volk vernederden de kerels in eere her stellen, 777c van de droeve oorlogstoe standen profiteerden, terwijl onze jongens sneuvelden aan den IJzer.Necn niemand denkt of dacht er nooit aan. Wat de Vlamingen vroegen en vra gen is de herstelling van missingen, welke tijdens den oorlog te goeder trouw werden begaan. Bijvoorbeeld Sommige slaatsagen- ten wisten niet wat ze eigenlijk ten opzichte der nieuwe meesters, moes ten doen. De besluitwetten kwamen hier heel geheimzinnig toe. Waren zc e'bht, wa ren ze. niet echt, Wie kon het weten? Verscheidene staatsagenten hebben zich gericht tot de volksvertegenwoor digers en senators, die in het land wa ren gebleven. Maar ook deze waren maar half ingelicht. En wat ze aan de twijfelende agenten zegden, had geen wettelijke waarde. Tc dien. tijde, hebben sommige agen ten gemist te goeder, trouw. Na clen oorlog en *t, is te begrij pen werden ze zeer streng behan deld... Te streng zelfs l Onrechtvaar dig Menigeen onder hen ton zijn zaak ten goede doeni oplossen, maai* ande ren bleven in den steek. Het zijn deze benadeelden "c deze verwaarloosden welke men nu wil recht doen geworden..? Daarover gaat heel de. berrie, BPiaarvoor werd betoogd... Daarvoor dreigde onze Regëering te vallen. Daarvoor schreef de Koning een brief. Daarvoor zijn later 'de Belgische fascisten in hun Hitleriaanscli kostuum geschoten en hebben ze menige muil peer gekregen. Men wete het. .dus goed r: Geen enkel rechtgeaard Vlaming vraagt de in eer herstelling der Duitschgezinden of der Duitsclie slipdragers, die handelden uit lafheid' of omdcwille yan het smeer. Pie lieden knabbelen nu op bun ver diende broodjes. En niemand van ons voelt den lust, hun met zoete woorden te gemoet te gaan •De eisch der Vlamingen 'gaal over rcchtherstel. Over niets meer. En daar kan Vlaming noch Waal het minste-beentje in vinden. EGO. Naaf verluidt onderzoek het .gerecht 11 'Öc'At' op het oogeniblik een geval waarbij nationale spoorwegmaatschappij voor enkele tienduizenden franks benadeeld Üs. Het schijnt dat in den loop van ver leden jaar, door de spoorwegmaatschap piij, 140 wagens grint vervoerd --- naar Hofstade bij Mechelen. Er w medegedeeld, dat dit grint bestemd w voor verbetering van de gemeentewe gen, zoodat de spoorwegen een aanzien lijke vermindering voor de vrachtprij zeni toestemden. In werkelijkheid zo« bet grint niet voor de gemeente maar /ni een partikuliere firma bestemd ge- Ijran), zijn. De spoorwegmaatschappij wbr^ in dit geval voor een bedrag van ongeveer 30.000 frank benadeeld. Er is nu een onderzoek ingesteld om 'te weteni te komen welke ambtenaren verantwoordelijk zijn de zijn was 'as De openbare financies en de Staatshervorming De taak der katholieken In de patriazaal, Broeckstraat te Brussel, had; Woensdag morgen de al gemeene vergadering van de Kalh. TJnie plaats, ter bespreking van den finan- ciéelen toestand en van het vraagstuk de r s taats hervormingen. Om half elf werd de vergadering ge opend dood den heer volksvertegenwoor diger. Rubbens, die den voorzitter, lieer Renkin, verontschuldigt daar hij coor ziekte weerhouden, is. Naast den heer Rubbens hadden aan het bureel plaats genomen: de lieeren Van; Ackeï'e en De Schrijver, volksverle enwoord igers. In de zaal hadden onder meer plaats genomen de heeren Tschoffen, minister van koloniën, staatsminister Carton de Wiart, bestendig afgevaardigde te Ge nève, staatsministers Segers, Thibaüt en. Berryer, oud-ministersvjleyman, Car ton de Torunay en Van Gaenegcm, se nators Leb on, Ridder Dessain, iP.a Clercq en E. P. Rutten. volksvertegen woord igers De Has que, Dcwaide en De Vleeschhouwer. Na 'n- korte inleiding, van den heer Rubbens, waarin hij wijst op de lier- vormingen, die in den schoot der Kalh. Unie hebben plaats gehad, geeft hij het woord aan den heer De Schrijver, die, voorlezing geeft van een uiteenzetting van den heer, Jaspar, die verhinderd is de vergadering bij te wonen. In die lezing wordt gehandeld over de financieele toestand van net land, de buitenlandsche schuld van België, de hervorming van; den Staat en over de taak der katholieken. De vergadering keurt de conclusies van deze uiteenzetting goed en beslist verder, naast de staatsministers die reeds tot leden van het uitvoerend co- miteit van de Kath. Unie zijn benoemd, ook heer Van Cauwelacrt, minister van Handel, Nijverheid, Middenstand en P. T.T., alsmede graaf de Broqueville, eersten minister ie verkiezen. Op dit voorstel dat uitging vanwege cle vertegenwoordiging der federatie van Kath. Kringen, ging cle vergadering bij handgeklap in, waarna de zitting werd geheven. Men wil 24 kilom. hoog. Washington, 17 'Jan. Dc U.S. Ar my Air Groep, een militairs luchtvaart- club en het nationaal geografisch ge nootschap zijn thans bezig met dc uit werking van plannen tot het maken van een record-str.atosfeervlucht in oen ballon, die .grooter zal zijn dan de lot nu toe gebruikte stratosfeerballons en die een hoogte zal kunnen bereiken van 24 kilometer, teneinde daar luchlmon- slers te nemen, die naderhand geanaly seerd kunnen worden. De reusachtige ballon zal onder com mando staan van den bekenden lucht schepen- en. ballondeskundige. van het Amerikaansche leger, majoor William Kapner, terwijl als wetenschappelijk waarnemer zal meegaan captain A. W. Stevens. Met premien van 25, 15, 10, 5 en 1 millioen en vele kleinere loten De h. Marquet, liberaal Kamerlid, heeft Woensdag namiddag in oen der afdeelingen van cle Kamér aangekon digd dat hij de volgende week een wetsvoorstel zal indienen tot het uit schrijven van eene groote nationale leening ten bedrage van 10 milliard fr. tegen een rentevoet van 3 Vz pet. Er aouden jaarlijks bij verscheidene trek kingen, voor 100 millioen loten worden uitgekeerd. De loten zouden als volgt worden vastgesteld een van 25 mil lioen, één van 45, een van 10, een van 5. tien van 1 millioen, 10 van 500.000 frank, 100 van 100.000 frank en een menigte kleinere loten. De opbrengst van deze leening, wel ke, de premien in begrepen, een jaar_ iijkschen last van 4 V2 pet zoui te dra gen bobben, zou dienen om titels van andere lccningen terug te koopen waapvan de last 7 tot .8 pet. bedraagt. Aan het succes van een dergelijke leening twijfelt de h. Marquet niet daar zc eenigszins op een nationale lo terij gelijkt, welke loterijen in andere landen veel bijval genie ten* Onder den oorlog werden er öp hel front zegels uitgegeven waarop een man stond afgebeeld die langs een lad der, tegen eenen in opbouw zijnde to ren, omhoog klom met een zwaren steen op zijn schouder. Onderaan stond cle oude yiaamische spreuk te le zen: «Ik dien»_. Wanneer die man: aan clen voet van den toren dien zwaren steen optilt en hem met veel moeite langs de ladder naar boven draagt dan is het om 't. zij ne bij te brengen aan de voltrekking van 't groolscli gebouw. Zijn taak is lastig, maar in den geest ziet hij reeds die heerlijke kathedraal oprijzen met hoogc vensterbogen en forsclie torens, een eer voor zijn volk en voor de arbei ders. Dat geeft hem iever en moed om zijn steun bij te brengen. Hij klautert op en af, opnieuw immer opnieuw, met de aanmoedigende gedachte Ik dien». Een Kajotter werkt ook aan cle voltrekking van een groolscli werk, een kathedraal -maar- een: levende hel hervormen van alle jong-arbeidershar- ten tot woningen van Jezus'Werkman, Ons doel staat ons klaar voor de oogen -onze kathedraal is in opbouw doch daarvan liggen mog slechts de grondvesten. Dc kolommen moeten nog komen en de zijbeuken de verdiepin gen en dan vooral de groolsehe koe pel en de rijzende torens. Er worden «dieners»' gevraagd om steenen te kappen. Er worden «dieners» gevraagd om langs de moeilijke ladder dc steenen naar boven Ie torschen. Er worden «dieners» gevraagd die zich volledig willen geven voor alle werk in dienst van deze grootschc ver wezenlijking. JP,e K.A.J. beschikt reeds over hon derden «dieners». 't Zijn zij die met de grootste volharding en zelfverlooche ning dc grondvesten hebben gelegd. Nu zijn we boven den grond, en moeien we de lucht in: hoog, wijd en breed. Wc vragen «dieners»' t.l.z. Kajotters die Kajotters zijn honderd ten honderd. Die niettegenstaande alle inwerking van huiten hun godsdienstig leven we ten uit te bouwen lederen dag hun Kajoltcrsopdrac-ht iederen dag een gebedje en offerke voor cle K.A.J. voor. hen zelf voor hun werkmakkers; die op tijd en stond hum recollectie hun retret meemaken; mannen die geen naam-katholieken maar daad-katholie ken willen worden. We vragen «dieners», t.l.z. Kajotters in dienst van hun werkkameraden: door zelf voorbeeldige kajotters te zijn en zooveel makkers mogelijk ;n de K.A.J. te brengen, opdat deze zouden genieten van de vorming, de leiding, cle opvoe ding die daar gegeven wordt. Dc K.A.J. zal hun toekomst verzeke ren, hen opvoeden tot bekwame werklie den, tot edele menschen en lot trouwe burgers. We'vragen «dieners» om cle hondcrclduizende Vlaamsche jonge ar beiders die nog niet bij ons zijn te winnen voor omze beweging. Ja, we weten 't best, dat is een lastige karwei die uithoudingsvermogen vergt. Zelf 'n voorbeeld zijn wanneer alles u naar de diepte trekt. Jonge arbeiders meetrekken naar een katholieke arbei dersorganisatie die van den morgen tol den avond wordt aangevallen, beschimpt en verdacht gemaakt. Ja 't is moeilijk, dat weten we, m-aar daarom vragen we «dieners» die hun eigen ik, gemakzucht en egoïsme weten en willen van kant ie zetten, om zich volledig in dienst te stel len van hun werkbroeders. Welke Vlaamsche Kajotter zou dat niet willen: zijn bloedeigen werkmak kers terug brengen naar de waarheid, het recht, cle liefde Vooruit dan «die ners» met geestdriftige volharding aan 't werk. Onze bouw zal jaren duren', H geeft niet, versagen kennen we niet. On_ dertusschen denken we aan Hem die op 'n avond, na twaalf kameraden te eten hebben gegeven, opstond1, een kom wa ter en handdoek nam, voor hen knielde en hun een voor een .de voeten! wiescb zeggende «Doet aan elkander wat ik U heb voorgedaan. Gij zijt niet grooter dan uw Meester... Ik ben gekomen niet om gediend te worden maar om te die nen!. Ons Kajottersanlwoord is -Uit lief de voor Hem en in dienst van mijn ka- meraden. x <<Ik dien»; R. HA JEE, VOORDRACHT DOOR DEN HEER Senator Itomaan SIOYERSÖEN op Heden avond IS Januari 1034 te 7 |/2 ura j,5 de ZAAL VAN t GRÖE53 K5585S3 Kaarten van 6, 4 en 2 tr. te bekomen bij Mevrouwen MOYERSOEN en PILATE, Nieuwstraat, of aan den ingang-.der Zaal, Uit Alberistad In de kerk der Eerw. Witte Paters werd 's Konings naamfeest met een plechtig «Te iTieum» gevierd. Aan de overheid werd aan den ingang der kerk door de troep de militaire eer, bewezen. Komend van E'lisahethstad en zich begevend naar Costcrmansstad, vertoef de de gouverneur-generaal van Congo, generaal Tilkens, een paar dagen te Albertslad en onderhield zich met al lerlei personaliteiten over zaken raken de dc stad en het Tanganyka district. Tïc voorzitter der gewezen rechtbank van eersten aanleg te Alberistad 011 Mev. Laval zijn in verlof via Lobito naar Europa teruggekeerd. Bestuurlijke hervormingen Gemeld wordt dat eerlang de nieuwe graad van eerstaanwezend district- commissaris zal. ingevoerd worden. De titularis van dezen nieuwen grand zal, dank aan deze promotie, het gezag en den rang hebben om te handelen met de dienstoversten en de distriets-com- migsarissen der provincie. Het is waarschijnlijk Jat liet onmid dellijk gevolg van dezen maatregel cene merkelijke promotie onder het territo riaal personeel zal wezen. Er zou inderdaad kwestie zijn ren 12-tal bijgevoegde 'district-commissa rissen tot den rang- van commissaris te promoveeren, en, verscheidene commis sarissen! 2de klas tot de lsle klas te verhoogen. Ook is er spraak van 'definitief den graad van bijgevoegd districts-corn missaris af te schaffen, zoodat de eerst aanwezige beheerders onmiddellijk zou den opstijgen tot clen graad van dis trictscommissaris 2de klas. In de Magistratuur M. Maffei, thans in Europa in verlof, wordt voorzitter der rechtbank van eer sten aanleg te Luebo. M. Dessy is benoemd tof.' procureur des Konings, M.M. Janssens, Burniaux en Scholier worden benoemd tot substi tuut. M.M. Smits en Lcdoc zijn als substi tuut aangesteld te Kabinda. De heer substitnmt Scholier, zoon van den heer advocaat Schóller, van Ant werpen, zou aangeduid zijn om. eene omreis in het binnenland te onderne men, onmiddellijk na den terugkeer van den Burnieaux, die te Luebo werd ver wacht, komende van: Inongo. Opstand der Mono's in Congo-Oebanghl In het dorp Duma, gelegen op den autoweg van Libenge naar Zongo, op 8 uren afstand oostelijk van Libenge en dat door de Mono's wordt bewoond, is een opstand uitgebroken. Getroffen door eens lanssteek bezig de een serjant der openbare macht zijn geweer. Een inboorling belhamel, werd edood en twee andere bezweken aan. hunne wonden. Eene versterking van 20 soldaten werd naar Lissala verzonden'. In het gewest van den Beneden Oe- banghi zijn dc inboorlingen ook zeer; weerspannig tegen koorts werende in spuitingen en nemen zij de vlucht bij de nadering van geneeskundige kolom men. Men moet hier letterlijk dwangmid delen gebruiken om gezondheidsmaat regelen door te drijven. Nieuwe Missie De Eerw. Witte Paters zijn voorne mens' eene nieuwe missie te slichten te Kabalo. Het is de eerw. pater Verstraeten, zoo sympathiek gekend te Alberistad, die het bestuur over deze missie op zich zal nemen. Belgische boeren naar Katanga Een telegram bracht onlangs aan het' licht dat hef; Comité Special du Katanga cle mogelijkheid bestudeerde, van naar Katanga Belgische boerenfamilies te sturen voor de uitbating der zuivelpro ducten!, thans onvoldoende voor het ver bruik van heli land. Er zijn echter in Katanga heel veel menschen die van oordeel zijn dat er al genoeg. Belgen in Katanga in armoede zitten om er nog niet meer op dit, oogen- blik heen te lokken. Het is wel te verwachten dal geen en kele landbouwersfamilie uil Belgic zich' naar Katanga zal begeven, of zij die hen vragen te komen moeten hun cle zekerheid van! een behoorlijk bestaan kunnen verzekeren. De waarheid dient evenwel gezegd:al de in Congo verschijnende bladen: «Es- sor du Congo'», Ess,oir du Katanga «Centre Afrique», «Gourrior d'Afrjque»', en nu laatst! de «Avenir Colonial Beige» verdedigen het. gedacht der stabiele vestiging van Belgische koloniseerders in Conao. Zij verdedigen het onder lief drie voudig Belgisch, Gongoleoseh en inter nationaal oogpunt. DE BEMANNING. De auto-expeditie door de Sahara, naar Congo en terug, met commandant Brondeel aan cle leiding, heeft Brussel verlaten om 1,30 ure, in den namiddag, groot door don lieer De Bricy, toegevoegd cabihetshoofd aan het Ministerie, van Koloniën. Ook .gouverneur Moewier en .Walton, secretaris van den AfrU kaansohen Kring, jvareji aanwezig*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1