Van Sint Paulns 25 vondsten te Roie Politieke Radio-Uitzendingen Vergadering vaa de Rechterzijde der Kamer Donderdag JIKIJRI I934 Spanje naar een Oorcordaal met den Heiligen Stoel XXXX JAARGANG NUMSYSER 20 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffol-D® Ganitt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Ha/as, Adolf fflaxiaan .13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, H-PaulusEekeering Zonop7,33Zonaf4(34 V, M. 33 L. K, 7 (Folldore) Sint Paulus, was een wonder en won- d e r en,v erjwe kkend apostel... doch t wonderste in zijn leven was zijn bekee ring op den weg van Damascus.-De bid week eindigt op den feestdag van S. •Paulusbekeering. Ja van blinde kerk- vervolger, werd bij de groote vurige apostel, omdiat hij luisterde naar Gods genades tem. Luisteren: we ook naar die boog- en welsprekende stem. ©e dichter vertelt het g Hoe razend dol pe ook waart Om christnen te vervolgen 't Kwam uit geen boozen aard, 't Goud lag in 't stof bedolven Eens waart gij niet meer blind Door 't lichten van hierboven; Dan kondt gij lijk een kind Eenvoudig trouw gelooven; Uw willen was oprecht, Bereid om 't al te derven, Voor Christus' Rijk on recht Te leven en te sterven. Volksheilige is toch Paulus ook In onze gewesten. Het Brabantsen Sagen boek van I>c Cock (uit Denderleeuw) en Teirlinck gewaagd van de S. Pauwels- broodjes welke men deelt te Galmaar, de (Brabant) bij Geeraardsbergen. «Het was de gewoonte dat een man, 'die boven zijn kleeren een wit hemd had getrokken, te paard dc straten van het dorp en der naburige dorpen doorliep en kleine belletjes van roggemeel mot zout onder het volk uitstrooide, hij zegde Zout, ik werp u uit met de hand die God mij verleent hesft. De boeren verzamelen die bolletjes en gaven ze als oen krachtig behoud middel tegen allerloi besmetting hun stalvee te eten. Het recht om S. Pauwel te verbeelden werd verpacht. Dit ge schiedde ter herinnering eenen gebeur tenis van 1382. Toen heersehte er een •veepest, die veel slachtoffers maakte de arrne dorpelingen wisten niet wat aanvangen, toen op S. Paulusbekee- rirtgsdag eem man le paard verscheen die er zeer eerbiedwaardig uitzag en in 't wit was gekleed. Hij doorliep het dorp en de omstreek en deelde aan koe- en schaapherder kleine witte koekjes uit tegen de ziekte welke als hij toover- slag verdween. Men denkt dat hel S. Paulus zelf is die gekomen was. Heden worden dc S. Pauwelsbroodjes na de mis gewijd en aangewend tegen de ziekte der aardappelen en het zwart in het graan. Om t uur vergadert de jeugd, de S. P-auwelsbende. De leden zijn gekleed met witte broeken en in hun hemds mouwen, het hoofd bestrooid met tar webloem. gewapend met een houten sa bel; zij scharen zich rond het Pauwels- paard: een strooienpaard opgesmukt van kop tot teen. Dan gaan zij naar S. Pauvvelskapel, zingen S. Pauwelsliede- kens en trekken dan naar de herbergen. En de Volkskunde voegt er bij «De boer uit het land van Aalst wiens veld vruchten door het kwaad gewormte ge plaagd worden, onderneemt den bee vaart naar Galmaarde en koopt er S. Plauwelislbroodjes, 't zijn ronde koekjes ter grootte van een marmel. Hij be graaft er een op iederens hoek van zijn veld, zorg dragende dieper le gaan dan de plantenwortels. 't. Is touwslagers, koordendraaiers, mallenmakersmesdag. De zeeldraaiers, vereeren S.Paulus, omdat bij volgens de legende, achterwaarts naar Damascus geleid werd. Sint Pauwels bekeerïngo, met den zonneschijn is goed voor vruchten, koocen ende wijn. IDa's weerkunde... op dezen dag leve ren de vier winden, omtrent midder nacht een hevigen strijd cp het kruis punt van vier wegen: de wind. die op klokslag 12 uur heerscht, blijft gedu- rendet jaar. De oude dichters bemoeien etf zich ook mede Bits sinte P.auwelsdach, mi dinct als hi sine cappe droeghs binct Soe hopemen der goeden tljt, tvolc es frier of zeere verbiijt, ende van eenen goeden oescte in hopen Te OPWIJCK »n de provincie Bra bant op de grenzen van Oost-Viaande- ren wordt S. Paulus sedert 1902 weder om fel gevierd. Men dient hem voor de oogziekte, omdat hij met blindheid ge- Zie onderaan volgenfle kolom. Reuter meldt uit de Vatieaansche stad De onderhandelingen voor liet afslui ten van een concordaat tusschen Span je en den Heiligen Stoel zullen», naar venwacht wordt, vóór het einde van de ze, maand beginnen. Namens het. Vati caan zullen de bosprekingeii gevöcrd worden door den paus'elijke.n nuntius, mgr Tedeschini. Ofschoon het Vati caan niet geheel voldaan is over de po sitie dor katholieken in Spanje, wordt toch erkend, dat de omstandigheden se dert de eerste dagen der republiek be langrijk verbeterd zijn. De diplomatieke betrekkingen tus- schen Spanje en den Heiligen Stoei wer den niet afgebroken en dc pauselijke nuntius bleef in Madrid, niettegen staande de Spaansche ambassadeur le Rome werd teruggeroepen en de ambas sade sindsdien in handen vani den zaak gelastigde was. Het Vaticaan staat er op, dat een ambassadeur naar Rome zal worden gezonden vóór het voltooien van de onderhandelingen: over een con cordaat. Hot Vaticaan zal bij de komende on derhandelingen aandringen op bet op heffen van de nieuwe wetten, waarbij aan leden van godsdienstige orden ver baden wordt onderwijs te geven. Ver der zal de teruggave geëiseht worden van een aantal geconfiskeerde kerkelij ke bezittingen, terwijl natuurlijk ook volledige gods-dienstige vrijheid voor de Katholieken geëiseht wordt. Een delicaat vraagstuk, dat eveneens ter tafel zal komen, betreft dc echt scheiding, welke sedert de republiek in Spanje mogelijk is. Het Vaticaan zal afschaffing van deze wet eischen. Deze ochlscheidingskwestie is altijd een groote hinderpaal geweest bij de on derhandelingen voor een concordaat, daar het Vaticaan zicli verzet tegen Ont binding van het huwelijk in katholieke landen. Het jongste concordaat met Duilsch- land is gesloten niettegenstaande echt scheiding ook in dat land mogelijk is en in dit geval heeft het, Vaticaan zicli tevreden gesteld met het maken van eenige reserves hu den tekst van hot concordaat. Verwacht wordt, dat het Vaticaan op dit punt eenige concessies zal doen. Naar men uit Rome meldt, heeft men bij opgravingen in de buurt van hel paleis vam Pius IV, dat grenst aan het Theater van Pompe.jus, fragmenten gevonden uit den tijd van de republiek, die klaarblijkelijk tot een graf behoord hebben. Ook heeft men hier een prach tig marmeren standbeeld uit de tweede eeuw gevonden van een vrouw. Men bevindt zich hier op historischen bodem, n.l. in het gebied waar zich dc Porticus Pompeiana bevond, waarin Julius Caesar vermoord is. Vroeger heeft mort reeds op de bin nenplaats van het Palazzo Pio, het ge weldig beeld vami Hercules gevonden in verguld brons, dat thans in de Sala Ilo- tonda van het Vaticaanscha Museum te bewonderen is. -De politieke toestand. Tegen het voorstel van parlementair onderzoek. De politieke spreekbeurten in den Radio IDo rechterzijde der. Kamer heeft Dinsdag voormiddag een vergadering gehouden; Doet er van was den politie- ke-ni toestand te onderzoeken en een be spreking Le houden oyer de parlemen- taire werkzaamheden. De heer Sinzot zat de bijeenkomst voor, in afwezigheid van M. llenkin.die zooals we meldden, zwaar ziek is. De voorzitter wen so h te de nieuwe ministens geluk en had ook een woord vani erkentelijkheid voor M. Carton dc .Wiart, voor het door hem tijdens zijn ministerschap gepresteerd werk. M. Carton de Wiart nam dan hot woord en zegde dat hij hoopte dat door zijn ontslag de toestand der regeéring zou verstevigd worden. Door zijn be noeming tot afgevaardigde bij den Volkenb. zal hij zijn parlementaire be drijvigheid niet schaden, daar liij Brussel niet moet verlaten. M. de Broqueville gaf daarna een uiteenzetting van den politieleen toe stand. De Kamer zal binnen kort. ?ich hebben uit te spreken over net voorstel tot parïemenair onderzoek over de misbruiken die vastgesteld worden zoo- .svel in Beligie als m de kolonie. De re geering, aldus de eerste minister, zal zich tegen de in overweging-neming van dit voorstel verzetten hetwelk trou wens reeds in den Senaat werd ver worpen. Spreker had liet dan over de gebeur tenissen die verleden week: bijna tot 'n ministercrisis hebben gele id en sprak zijn genoegen! uit over dé wending die de zaak heeft genomen. De crisis is de finitief vermeden. Enkele "liberalen zul len misschien tegen de regeering stemmen, doch deze beschikt over een .voldoende meerderheid om het bewind te blijven, waarnemen. Ten slotte gaf de minister enkele uitleggingen over liet door den kabi netsraad genomen besluit er toe strek kende de politieke spreekbeurten in de Radio te verbieden. Er is in die zaak nog geen beslissing genomen enkel een principieel besluit. De modaliteiten van dit besluit moeten nog onderzocht worden alvorens men tot de toepassing zal overgaan. Een wetsontwerp zal ingediend worden,het welk thans door de bevoegde diensten wordt bestudeerd. Een korte bespreking had daarna plaats, waaruit bleek dat de vergade ring liet eens was met den eersten mi nister, zoowel voor wat betreft de door de socialisten voorgestelde onder- zoeskcommiissie, als over de politieke spreekbeurten van het N.I.R. De groep duidde alsdan twee harer leden aan die het woord zullen voeren namens de rechterzijde bij de bespre king van P. T. T. slagen word op de baan naar Damascus en ook wel tegen de verwoesters van de landerijen en akkers: veldmuizen en wormen. Een ouide schilderij versiert het al taar van S. Paul. 't Is er een van Gaspar de Grayer. Op 't vaantje staat de Sint ook zoo afgebeeld met het banderole- ke: Heilige Pauls, bid voor ons... Licht der blinden. Het staat vermeld dat Hij de patroon is van 't dorp en gebedevaard wordt tegen dom «worm», de «blindheid» en de «oogziekten». De pelgrim agie al hier was in duigen gevallen. Hoe lang' ze bestond, is moeilijk om bepalen. Dc pelgrims komen hier te voet en te paard. Een duizendtal voetgangers per jaar. En aan de ommegang namen in 1920 een 300 ruiters deel. Veel hoe 1 Men offert ex volos in was dewelke paarden, koeien, voeten en bijzonderlijk oogen representeeren. Ook wel platen in mar mer niet goude letters ent opschriften gegraveerd. Doch levende dieren wor den niet meer geofferd. Eén confrérie bestaat er insgelijks. Iedereen kan zich laten inschrijven. Ons Vlaamsohe land is toch zoo rijk aan godsdienstigheid wijd verspreid en vermaard. MARC, DE BEGRAFENIS VAN PASTOOR BLANCHE, DE POPULAIRE FIGUUR VAN DEN STRIJD DER VLAA1Y1SCHE HERVORMING Onder aanzienlijke deelneming hebben le Korlemark de lijkpicclitighcden plaats gehad van Z. E. H. Karei Blaneke. Een talrijke schaar vrienden, bekenden, vereerders en oud-,parochianen hebben er aan gehouden een, laatste hulde te komen brengen aan hem die vó^r enkele weken nog de geliefde herder was dezer noeste West-Vlaamsche ge meente, waar hij volle 25 jaar pastoor is geweest. Bij de open groeve, op de begraafplaats, vlak naast de kerk, werd het woord gevoerd door M. Tommelem, voorzitter van den kerkraad, on door M. Edgard Boonen, voorzitter van liet Algemeen Katholieke Yluamseh Studen ten verbond. Zitting van Dinsdag 23 Jan. Na het Nieuwjaars verlof is de Kamer weer bijeengekomen. De begrooting van Posterijen, Telegraaf, Teiofoon, enz. stonid op de dagorde. De eerste spreker is de heer Hor- rent (lib.) Na enkele beslaligingen lieeft hij het over 't Nat. Radio instituut en vindt dat de wet desbetreffende slecht is gemaakt. De maatregel die al le politieke redevoeringen 'uitschakelt, heeft hij met genoegen vernomen. Ais de godsdienstige spreukbeurtam behou den blijven zou men ook voor laische philasiophische beschouwingen een plaats kunnen inruimen. Daarna spreekt de heer Hubin (soc.) die de censuur door minister Vam Cau- wclaert toegepast in de radiorede van heer Carlier beknibbelt. In verband hiermede spreekt liij over dc Borms- verkiezing te Antwerpen. Nog enkele volksvertegenwoordigers nemen het woord, waarna minister Van Cauwelae.it antwoordt Hij Lelooft op den weg der besparingen le zullen voortgaan en Vlamingen en Walen op denzelfden voet te 'zullen behandelen. Hij verrechlvaardigt zijn consuur- maatregel die hij heeft genomen tegen over de redevoering van dan h. Ca lier. Nadat de h. Bovesse nog aan het w.o;ord kwam, word de vergadering ge heven. Dagorde van K.V.R.O. (Do Raad, van den Katholieken Vlaam- schcn Radio-Omroep, vergaderd met het Steun- en Actiecomité. Kennis genomen hebbende van de be slissing van den Ministerraad dat allo politieke uitzendingen zouden worden geweerd. Stelt voorop dat tot nogtoe K.V.R.O. zooveel mogelijk alle politiek uit zijn programma's heeft weggelaten, om zich bijna uitsluitend te wijden aan zijn godsdienstige, culturcele en op voedende taak Bovendien dat, wanneer li ij noortig heeft geoordeeld bij uitzondering hot politiek terrein le betreden, hij dit al- lijd op zulke kiesche en bescheiden wijze heeft, gedaan, dat niemand cr ooit ceniigen aanstoot heeft kunnen aannemen Kan zich bij gcene maatregelen neer leggen die de verplichtende neutraliteit, o.p godsdienstig en opvoedkundig ge bied, voor alle uitzendingen zou voor* schrijven. Verklaart zich bereid om samen met den: heer Minister en de andere Om- roepvereenigingen liet inrichten vaii een ernstige, doeltreffend® en alle waar borgen van eerlijkheid en onpartijdig heid biedende controle op alle uitzen dingen te bespreken. MINISTER DEVEZE BIJ HET VERLATEN VAN EEN WAPENFABRIEK TE LUIK.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1