Grensverdediging Waarom de K, A. J, 31 De Tosstand in het Technisch Onderwijs Intervieuw overde afschaffing der Provinciale Raden De Fransche Regeringscrisis Woensdag JANUARI I934 Taxe op het Vervoer XXXX JAARGANG NUfflIYIER 25 K.rlistraat, 9 sn 21 Aalst. - Tel.foon 111. - DAGBLAD - 20 Ceatiemw - UitgsTsr J. Van Naff.l-Da G.ndt Publiciteit buiten het Arrond. AALST. Agentschap Ha>as, Adolf Baxlaan 13. te Brussel - Bue da Richeleu.^EarlJa^Jian^^ 20 Londre» W. C- 2. H. Eudoxia Zonop7,25Zonaf4,44 L. K. 7 N, M. 14 Eeu nieuw antwoord van M. "Van Paele Weer nieuwe gezichtspunten, maar geen antwoord op de argumenten van. EGO. Hij geeft drie veronderstellingen GRENSVERDEDIGING vHOÜBT STAND het hinterland België staat over zijn geheelc uitgestrektheid bloot aan de onafwend bare aanvallen, door gas en brandbom men der vijandelijke luchtmacht. Grensverdediging bezwijkt Terug trekken der troepen tot Gent toe. Diep gaande- verwoesting op de opeenvolgende strijd fronten. Ongewapend verzet Onmiddellijk valt de strategische noodzakelijkheid van uitmoording der burgerbevolking en de vernieling der centra. Frankrijk zal zich genoodzaakt zien zelf verdedigingswerken op te richten vanaf de bestaande in den Noord-Oost hoek tot aan de Zee. Aanval bij verras sing verdwijnt. Lijdelijk verzet der Bel gische bevolking, moest de oorlog toch uitbreken. Dus meer kans tot het vermij den van een gewapend konflikt. Valt Duitschland toch aan, dan zullen er on getwijfeld bij ons oude strikken gemaakt worden, doch de gruwel zou gaan over beperkte uitgestrektheid eu niet syste matisch op de burgerbevolking der cen tra en op deze zelf gericht zijn. De ontwapening van één land, zij het klein, zou toch de ontwapeningskwes tie te Geneve accuutstellcn en 't zou meer uitdiakcn dan de palabers geduren de de ve/loopen jaren. Prof/ssor Bouweraers zegt, hij is voor algehtfele ontwapening en zou zelfs het voorbeeld geven door nationale ontwape ning. Ten slotte vraagt M. Van Daele ons eens de vele meeniugen te laten kennen die de stelling van Dr Fr. Keiler te niet doen. Ziedaar kort, maar eerlijk het lang ar tikel van M. Van Daele. Ecu even-kort antwoord zal volstaan. Wij bewonderen het optimisme van M. Van Daele. Als we goed verstaan moeten wij dus houden bij ongewapend VERZET. In allen ootmoet wij begrijpen niet goed. Ongewapend VERZET, wat is dat wel Is dat tot den indringer zeggen G'en rnocgt niet binnen er is belet. En hem toch binnen laten?,.. Of zeggen wacht een beetje, 't En raag geen verrassing zijn Dat komt niet overeen met onze princiepen Het lijkt wat een grap en nochtans 't is er geen. Wij herhalen wat we vroeger schreven: Nog geen vijf kilometer zou de vijand op onzen grond zitten of de tegenstrever zat ei-tegen. Frankrijk zou moeten verdedigingsves- ten oprichten, zegt Mr Van Daele. Dit kan zijn..Frankrijk zal daar zijn goeste mee doen. En als het werken op richt zal het gaan naar zijnen zin heel zeker met die elasticiteit dat de eerste botsing en wellicht heel de oorlog zou uitgevochten worden op onzen grond. Vie kan mij het tegendeel bewijzen Zegt het nuchter verstand ons niet, dat, naar alle waarschijnlijkheid het zoo gebeuren zou Als nu eenerzijds de Duitschers op de bres staan, en anderzijds de ITanschcu als ons hinterland krioelt van Frausche soldaten, wie zal mij verzekeren dat onze Belgische centra zoude gespaard blijven van de gas en brandbommen der vijande lijke legermacht. Zou men die oorden vau Franchoozen niet eens onder handen nemeii Kan Mr Van Daele ons het tegenovergestelde ver zekeren. De ontwapening van een klein land zou de ontwapeningskwestie accuut stellen, zegt hij, goed. En dan? Is een vraagstuk opgelost als het accuut gesteld wordt. Eu hebben de conferences ons niet ten overvloede geleerd, dat e,en oplossing be reiken, zeer, zeer moeilijk gaat en, jam mer genoeg, lang, lang duurt en dan nog meestal zonder resultaat.,. O, niemand liever dan Ego hadde ge wild dat al die rommel van militarisme en bewapeniugstuig voor goed in de zee kon verzinken door een kordate overeen komst tusschen de volkeren. Heeft iemand er meer belang bij dan wij, kleine Belgen Maar eilaas, honderdmaal eilaas, men is zoover niet geraakt. En nu moeten we doen gelijk met de crisis alle gaten stoppen om niet over weldigd te worden door grooter kwaad. Dit Mr Van Daele, is geen onzedelijke daad, al zeggen het honderd Keilers. Dit doen we soms twintigmaal per dag in ons gewoon leven. Geen enkel mensch, geen enkel land kan zich willoos ten beste geven aan den eersten den besten indringer. Niet alleen België stelt zich in staat van verdediging, ook Zwitserland, ook Holland maakt zich gereed. Geen schijn ervan dat een dier kleine dwergen een groote mogendheid zou aan randen of uitdagen... Maar ;t blijft toch een oude Vlaamsche waarheid, Mr Van Daele, dat de kleinen niet gemaakt zijn om in de grooten hun.., zak te kruipen. EGO. Motie dar Provinciale Vereenlging van Oost-Vlaanderen der Kristene Federatie van het Personeel bij het Technisch onderwijs De Provinciale Vereenignig Ocst- Vlaanderen der Eristene Federatie van liet Personeel bij liet Technisch Onder wijs, in buitengewone al-gemeene pro- lestvergadering- in «Het Volk» te Gent, op, 28 Januafi 1931, vereenigd mot ver tegenwoordigers der Rechterzijde van Provincie, Kamer en Senaat, Na studie en bespreking* Gezien eenerzijds 1. Hel uitblijven, der Staatstoelagen voor den 4e trimester of 2e semester 1933; 2. Het onmogelijke om vóór 5 maand klaar te zijn met de likwidatic dier toe lagen; 3. Het. feit dat de wedden, voor, som migen, sinds maanden niet worden uit betaald; 4. De onmogelijkheid voor de scho len om voort te bestaan in die voor waarden 5. De belachelijke pensioenregeling. niilkce- yaii de Zoo al Si wij reeds gisteren meldden heeft M. fDaladier de opdracht bepaald aangenomen. Te 19,30 u. werd M. Daladiee door. M. lebrun ontvangen. Hel onderhoud duurde 35 minuten. Wanneer M. Daladier het Elysée ver liet verklaarde hij aan de journalisten: «Ik heb bepaald de opdracht der Ka binetsformatie aangenomen. Dezen nacht zet ik mijne raadplegingen voort. Ik denk dat het Kabinet morgen vroeg zal gevormd zijn. De oplossing die de openbare meaning wenschte. De oplossing der crisis is nu op hel plan gebracht dat de openbare meening wenschte. M. Daladier heeft gezegd, een regee- rimg te willen vormen van energieke achtenswaardige mannen, die het gezag van den staat en het onwankelbaar ver trouwen in de republiek kunnen herstel len. Gezien de partij-verhoudingen is Da ladier de aangewezen man voor de wachtende taak. Nog voor. den val van zijn vorig kabinet heeft hij zich zeer ostentatief oni onherroepelijk losge maakt van de socialisten, die trouwens in deze dagen hun spervuur op hem ge richt hielden. Gelukt Daladier, dan verliezen de so cialisten allen invloed op de regeering en wordt het land verlost van d& kar teldictatuur. Het gezonde deel der radicale partij zal hem zijn steun niet kunnen onlhou: den, aangezien die partij wel in de eer ste plaats een herstel van haar zoozeer geschonden prestige noodisr liceft. iDie steun zal zich zeer vermoedelijk op de eerste plaats uitdrukken door het intre den van Herriot in het ministerie. M. Herriot, minister van Buitenlandsche Zaken Gezien de numerieke positie, die links altijd nog blijft innemen, moet den leider, der radicaal-socialistische par tij natuurlijk een zeer, belangrijke por tefeuille worden gegeven. Het ligt nu voor de hand, dat Daladier aan Herriot de porte-feuille van buitenlandsche za ken zal aanbieden. De andere zoo belangrijke porie feuille van financiën zal, naar men ver wacht, aan een figuur uit het centrum van erkende capaciteit worden, verleend, Het verleenen van de opdracht tot ka binetsformatie aan Daladier wordt zeer gunstig ontvangen en men verwacht, dat een energiek minislerie-Pialaditr het land de rust zal hergeven, waaraan het zoo dringend behoefte heeft. Een nieuw regeerlnq9programma Parijs, 29 Januari. Tot verwezen, lijking van oen regooringsprogramma van herstel worden vooruitgezet MM. Piétri. Bonnevay,, Marquei, Ybarnéga- ray, Guy, La Charnbre, Frot, Régnier en Auray. Men, voorziet eveneens dat meerdere Ministeries zullen bijeengebracht wor den in dat van landsverdediging en yan Nationale economie.; a) Vraagt de onmiddellijke ring der 2 eerste trimesters Staatstoelagen b) Vraagt ocne definilieve 'regeling der toestanden, door de rechlstreek- sche maandelijksche uitbetaling der wedden aan het personeel c) Vraagt eene definitieve en gezon de regeling der pensioeneering d) Besluit met. alle middelen haar ten dienste, en tot het uiterste, druk king uit te oefenen op verantwoor den jklieidsdragers. Gezien anderzijds S. T. Die onduldbare vertraging in hel üitkeeren der provincie toelagen. 2. De voorgestelde verlaging der jaarwedden van het personeel, buiten alle mogelijke grenzen 3. Het verbrekem der aangegane ver bintenissen a) Protesteert ten krachtigste tegen de voorgenomen verminderingen, en het verbreken der verbintenissen, en zal met de politieke middelen te haren dienste, liet uitvoeren ervan beletten b) Dringt bij de katholieke parle mentairen van de Provincie en van ansch Bel-gie aan, om met de noodige kracht en doortastendheid dc moeilijke toestand van Oost Vlaanderen, en me de van het Technisch Onderwijs in de Provincie, te redden door reelitstreek- sche tusschenkomst bij dn Regcering. Besluit deze motie in alle betrokken kringen en in de pers bekend (c maken. En gaat over tot de dagorde^ Toen men tijdens de laatste zitting der Katholieke Unie de middelen be sprak tot vermindering dgr belastin gen, stelde iemand voor de Provinciale Raden af te schaften. Zulks in verband met een verklaring van den Minister van Financiën, welke betoogde dat het land den tegenwoordigen last van overdreven taksen niet kan blijven, dra gen en dat bezuinigingen, op groote schaal noodig zijn. We hadden de gelegenheid hierover het advies te hooren .ran het nieuwe Kamerlid voor Charleroi, M. Michaux. Notaris van beroep, heeft deze zich in de Federatie der Katholieke Kringen doen kennen als een krachtige en in vloedrijke personaliteit, 't Is een man met niewwe gedachten iemand die zich niet laat leiden door ouden sluier 9f theorieën van andere tijden. Op onze vraag wat hij over de kwes tie der provinciale radon denkt, ver klaarde bij zonder aarzeling Volgens mij moet men die Raden afschaffen. Zij zijn min of meer een Staat in den Staat en houden zich vaak bezig met dingen die hen niet aan- aan. D|e; Provincieraad is een instel ling van het verleden. In 1830 toen de tegenwoordige verkeersmiddelen niet of bijna niet bestonden, waren ze van nut. De. burgemeesters en de gemeen teraden hangen, zooals u weet, van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken af en van den Provincieraad. Natuurlijk konden burgemeesters van afgelegen plaatsen toen uit Luxemburg Namen, enz. zich zoo gemakkelijk niet naar Brussel begeven, wanneer het be 6tuur hunner gemeente dit vergde. Daaromi was het goed dat er in dien tijd een schakel bestond, 't is te zeg- WAT EEN MOEDER ER OVER DENKT Van huis weg gaan, in dc groote stad gaan werken, naar \t onbekende trek ken ginds... Zich gansch alleen voelen in die groote massa, gansch alleen raidden de evaren, weinig of niets kennen van het midden waarin men zal leven... Wat.,al vraagstukken voor ecu begin neling Misschien denkt hij zelf er niet veel aan. Hij is blij te mogen gaan werken, geld te kunnen verdienen. Een niéuw leven begint voor hem. Zijn moeder... die denkt er wel aan! Een kristene moeder... ze denkt ang stig aan al wat hem te wachten staat. Misschien wat overdreven Maar zo weten allen hoe JUIST ccn moeder aan voelt wat haar kinderen bedreigt. Zij iheeft zooveel voor hem gedaan', zooveel gewroet, zichzelf zooveel te kort gedaan om hem behoorlijk te kun nen opvoeden, om van hem een goed kristen, een eerlijke jonge man te ma ken Hij is nog zoo piepjong... en ze moet hem laten vertrekken, om mee den kost te verdienen. De lasten van het gezin eischen ook zijne jonge krachten op. En wat kan zij voor hem doen ginds? Zij gevoelt zich onmachtig... Dat is één van) de> vele uitzichten van dat groote vraagstuk der arbeidende jeugd. En \i. is dc K.A.J. die zich voor die taak heeft gespannen, dat vraagstuk op te lossen. We geven hier een feitje dat zeker teekenend is. Een weduwe, moedor van acht kinderen. Haar zoon gaat naar Brussel werken'. Zij zoekt het adres op van den voorzitter der Kajottersafdee- ling die dichts bij de werkplaats van haar zoon gevestigd is. P.eze leider be loofde, zich van stonden aan mei den jongen bezig te houden. En in een vol gen het provinciaal bestuur, hetwelk geilden brief schrijft zij den voorzitter dichter bij bun dorp was gelegen. Die reden bestaat thans niet meer, vermits men m een paar uren uit Namen cn Luxemburg te Brussel is. De Provinciale Raad is 'een weelde die we ons thans niet meer kunnen veroorloven. Voor den oorlog was de begrooting dier instellingen nog ma tig, maar kijk eens hoe liet er thans uitziet. Het gaat dikwijls om honder den mdllioenen die toch allen uit onze zakken moeten komen, dit wanneer de belastingen voor Staat en gemeente reeds zoo zwaar zijn om dragen. De Provinciale Raden zijn hun rol Ie Builen gegaan; allerlei provinciale scholen worden gebouwd, die evengoed doof het Centrale bestuur kunnen op gericht worden, indien de noodzake lijkheid ervan bewezen is. Toelagen worden verleend, luxe-uitgaven worden gestemd, als of het belastingvermogen van den Belg on.uitputpaar was. Hoeveel technische en andere provinciale bu- reelen zijn er niet die «doublé emploi» maken met die van het centraal bestuur; Provinciale muziekscholen die slechts enkele leerlingen tellen en duizenden franks kosten. ffóe «Moniteur» van 2S Januari bevat een koninklijk besluit over dc vervoer- taxej Dit besluit is ingegeven door de wen- schelijkheid om de reglementeering ter zake te vereenvoudigen door, in cent en kele tekst artikel 132 der algemeene verordening op de met liet zegel -ge lijkgestelde taxe te versmelten met ar tikel 2 van het- ministerieel besluit van 22 December 1929. waarbij de plichten geregeld worden van de uilbate'res van gemachtigde diensten) van gemeen schappelijk personenvervoer, per baan. bij middel van aiitövoertuigen, aan gaande de verplichting plaatsbiljetten uit te reiken. Het besluit berust op dc 'overweging, dat, ingevolge de afschaffing der taxe van 20 t.h. die sommige vervoeren per baan bezwaarde, de maatregelen welke door het koninklijk besluit van 25 Sep tember 1933 getroffen werden om het toezicht dier taxe mogelijk te maken, zich niet meer opdringen; dat de ver plichting een vrachtbrief op te maken en eeaii vrachtboek te houden met het oog op dit toezicht, afgeschaft mag worden; dat er aanleiding toe is, bijge volg, terug te komen tot de reglemcn- teering in voege vóór het koninklijk be sluit van 25 September 1933* Andere tijden, andere zeden. -Zou men ook, volgen? uw opvat ting, de Gouverneurs der provincies af schaffen Neen die moeten blijven, beslaan, met een beperkten staf van ambtenaren. De meeste diensten der Provinciale ra den kunnen overgebracht worden naar het Centrale bestuur: naar de Ministe ries van Openbare Werken, Onderwijs, enz. Dioor de afschaffing der Provincia le Radem zou men op doortastende wij ze kunnen bezuinigen, Aux grands maux. los grands rem Mes, aldus de heer Michaux. Vele behoudsgezinden, die meer naar het verleden dan naar de toekomst kijken, zullen mijn. gedach ten roekeloos vinden. In veranderde tijdsomstandigheden moet men zich evenwel aan de nieuwe behoeften en nooden weten aan te pas sen. Is het. per se zeker dat. wat honderd nogmaals goed voor haar jongen le zorgen «lk kan TI niet zeggen hoe blij" ik bori dat gij beloofd hebt !J met mijn zoon bezig te houden. Ik heb zoo:n schrik dat hij slechte kameraden zal krijgen. En hij kent niemand in Brussel. Hij is al leen, en ver van mij. Trek U z'n lot. aan. Gij zult misschien een ziel van den on dergang "redden. God zal U zegenen Ik ken z'n: patroons niet. Ik weet niet aan wie ik moet vragen of ze nog naar' de Mis gaan. Hier bij ons komt. niemand aan dien plicht tekirt, en 'k zou niet willen dat mijn zoon er aan te kort kwam. v Ik zou zoo graag weten welke dc opvattingen zijn van die menschen. In dien U me daarover kon inlichten cn me geruststellen, dat zon me veel ple zier' doen. Dat is 't eenige dat ik nog van U vraag. Ik val U wel lastig, nietwaar Maar ik weet dat het doel van de K.A.J. zoo schoon is, dat ik ook niet wij fel aan Uwe welwillendheid. T Is een moeder die U dozen dienst, vraagt', en 't is voor de ziel van haaf jongen.- Ik dank U Hartelijk'... Ja. moeder, wij begrijpen de angsten van Uw moederhart. Ze zijn maar al te gewettigd. En gij hebt overschot van gelijk niet tc twijfelen: aan onze «Wel willendheid». Dat is voor ons eenvou- 'dg een plicht, en dien plicht vervullen wij graag. Gij kunt op "ons rekenen. Het dool 'de K.A.J. is zoo schoon»: Ta. moeder ons doel. ons ideaal is zoo schoon, on ook zoo5 waar En wij willen ons geven heel on gansch, met dc kracht on vurigheid van ons twintig jaren, aan hof nasi reven van dat ideaal onzer heerlijke, bewe ging! Al onze geestdrift, al onze opof fering, al onzen vrijen tijd willen wij geven om dat ideaal tn verwezenlijken voor de arbeidende jeugd die nog zóó veel nood heeft... Kajotters, broeders, we est. fier over Uwe taak Ze is hard soms. en zwaar..- F.r valt te strijden op de werkplaatsen, in de treinen. Spot en hoon moet ge ver duren. Gij moot TI opofferen, lijden. jaar geleden goed was, dit thans nog v0or lwes?jng... Hf' valt. is Indien men geen diep ingrijpende hervormingsmaatregelen neemt, zal men nooit ernstig kunnen bezuinigen. jaar, 1933-34. 't Is dus nu de tijd van de studiedagen. Wc zuilen, in dit blad verslag uitbrengen over de werkzaam heden van al deze studiedagen, die dit jaar meer dan ooit van groote beteeke- kenis zijn geweest voor onze beweging. K. AJEE. soms... Maar 't is ook zon si lioon, hel maakf U mannen en geen «mosselen»! En waarvoor zijn wij ander? volgelingen van Kristus, die ons die sehoone laak heeft opgelegd Als wij hef niet deden, wie zou hef dan doen? Dus kerels... We sluiten heden af, 'de !sf werkpe riode van 4 maanden van 't Kajolters- Zie vervolg onderaan vorige Kolom*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1