08 groots Magazijnen l Zaligverklaringen te Rome Drama van den waanzin le Elsene bij Brussel Donderdag FEBRÜIRI I934 De Gouden Standaard blijft gehandhaaft in Zwitserland UIT 0NZE_KGL0ÜSE Het smokkelen aan die grens KAMER XXXX JAARGANG NUMMER 26 Ktrlistraat. 9 ea 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Ultgem J. Van Nuffel-Do Qendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Halras, Adolf iWaxtaan 13, te Brussel Sue de Rloheleu, Parijs s— Bank Buiding/Kingsway, SO Londres W. C. 8. H. Ignatius Zonop7,24ZonaM,46 L. K. 7 N, M. 14 (De kleinhandel Ueefl liet hard te ver antwoorden tegenover, de concurrentie der igroote magazijnen, 't Moet dam ook niet verwonderen dat de winkeliers en ambachtslieden heftig opkomen tegen die inrichtingen en maatregels eischen vooral van fiscalen aard, ten einde den druk der concurrentie te verlichten. Van den anderen kant, de warenhui zen weren zich op hunne beurt. Ook zij zijn. gesvndikeerd en hun Syndicale Ka mer stuiur ons een motie, waarin dit korps verklaart -ï Dat de igroote magazijnen even zwaar als de andere handelaars, zoo niet zwaarder getroffen zijn door de econo mische inzinking, juist wegens hun Jiooge algemeene onkosten* jEYat het onrechtvaardig en noodlot tig zou zijn voor liet algemeen welzijn, 'de moeilijkheden, waarmede deze in- «tellingen 'hebben te kampen1, nog le verscherpen door de belemmering van hun vrijheid van actie of door. uitzon derlijke fiscale lasten Dat dergelijke uilzondcringswelge- fving tot gevolg zou hebben een belas ting' op het verbruik te heffen en aldus de levensduurte te verhoogen. Verder wijst de motie er op, dat de igroote magazijnen sedert driekwart eeu-ws een weldoende rol vervullen door de vermindering van de duurte, dank zij hun rationeele vcrkoopspolitie, die- een hoofdvoorwaarde is voor de oplos sing van de economische en sociale crisis; door het groot aantal arbeiders dat zij tewerkstellen; door de geregelde bestellingen waarvan zij de productie voorzien, en waardoor zij deze toelaten haar kostprijs te verlagen zonder de ïooncn te verminderen, lot groot voor deel van: den handel in het algemeen. De Syndicale Kamer houdt staande,' onder meer dat do warenhuizen de na tionale nijverheid bevoordeclen dat hunne mededinging den bloei van den kleinhandel nooit heeft verhinderd door het eenige buurland, dat.statistie ken bezit over den kleinhandel, is- be wezen dat hel aantal ondernemingen, van kleinve.rkoop. gestegen is van 1 tot 2.20 van 1913 tot 1928, en dat in 1928, .toen de groote magazijnen het toppunt van hun bloei in dat land hadden be- iroikt, hun aandeel in het totale zaken- jcijfer van den kleinhandel -4,3%; be droeg. Enkel de kleinhandelaars, die gelijk aardige artikelen verkoopon als de groote magazijnen, hetzij ongeveer 99.000 personen of 5 van den mid denstand. kiunnen door de aangeklaag de mededinging getroffen worden. De Syndicale Kamer raadt dan de kleinhandelaars aan zich te groepee- ren voor gezamenlijken aankoop, wat hun zou toelaten te genieten van de Voordeelige voorwaarden die aan do groote magazijnen worden toegekend; V.Uih te specialiseeren in den verkoop van artikelen van denzelfden aard, die hun zullen toelaten een bevoegdheid te verwerven, waarop de instellingen met veelvuldige afdeelingen geen aanspraak kunnen maken; hun werkmethodes te verbeteren dc voorraden rationeel te belieeren; de beginselen der verkoop- liunst doelmatig toe te passen. Ten slotte doet de Syndicale Kamer 'een krachtdadig beroep op liet Parle ment en op de openbare meening, op dat zij elke paging om uitzonderings maatregelen toe te passen op do groote '•instellingen van verdeeling zouden af wijzen. Ter weerlegging van onlangs in de Amerikaansc'he pers verspreide betich ten, volgens welke Zwitserland binnen kort door de omstandigheden zou wor den gedwongen den gouden standaard op te heffen, deelt het Zwitserslic Tele graaf Agentschap mede, dat de Zwitser, sche regeering alle noodiga maatrege len heeft getroffen, om de begrooting sluitend te maken en om het passief saldo van do handelsbalans le vermin deren. Het feit, diat de in 1924 in Amerika geplaatste Zwitsersche leening op 1 April 1934, dus voor den vastgeslelden termijn, wordt afgelast, en het besluit deze 30 millioen dollar legen den vol len goudkoers, dms 5,12 fr. per dollar terug te betalen, zijn onaanvechtbare Zie onderaan volgende Kolom. De Belgische stoomboot «AlbcrtvilleF vati de Compagnie Maritime Beige», is [Dinsdagmorgen, enkele minuten voor, 9 uur, onder bevel van commandant Bosquet, in de haven van Antwerpen toegekomen. Aan boord bevonden zich" '101 passa giers, verdeeld als volgt: komende van Matadi of Boma, 34 passagiers in eer ste, 34 in tweede en 2 passagiers in (us- shencklas; ingescheept te Lobito: 13 in' eerste, 12- in tweede en 6 in tusschcn- klas. Een eerste klas-passagier en een kleurling hadden de reis medegemaakt van Conga tot Teneriffe. Onder de terugkeerenden bevond zich de Eerw. Pater Delwart, van de Orde 'derdemptoristen. ;B,e lading, welke ongeveer 3.157 ton bedroeg, was als volgt verdeeld 2 ton hout, 72 ton cacao, 27 ton', caoutchouc, 9 ton was, 434 ton koffie, 759 Ion copal, 579 ton koper, 545 ton kopermatte; 189 ton katoen; 2 ton ivoor; 165 ton tin erts; 347 tn sisal; 1 ton peper. Het ove rige bestond uit «general cargo Do passagiers brengen de volgende tijdingen mee IDe heer Maron, provincie commissa ris Maron is op 4 Januari uit Elisabeth- stad vertrokken voor eene omreis die zal omvatten Ivasenga, Kilwa, Pweto, Moba, Albertstad, Kabalo, Bukama en tering Elisabethstad. Zijn inzicht is in karavaan te reizen, om de inlandsche collectiviteiten te bezoeken, namelijk die ook langs dc Rhodcsische grens. Over Nieuwjaarsdag in Congo geen. bijzonder nieuws, 't Zijn geen tij den om veel nieuwjaarspret te maken. Te Elisabethstad hebben de Belgise.be colons een vaandel aan hun voorzitter. M. De Coster aan le bicden, als onder pand van blijvende samenwerking. Men meldt uit Kafuira het afster ven van Mevr. Macciotta, 20 jaren ver blijf in Amerika en wier zoon en doch ter ook Katanga bewonen. Op 5 Januari had te Leopoldstad het huwelijk plaats van M. André Le pere, agent der TJnatra, met Mej. Lu- eienne Van der Eist., die met den laat- sten koerier van Antwerpen was aange komen. Uit Leopoldstad De gouverneur-generaal van Fransclï Afrika, M. Antonetti, heeft het consu lair korps van Leopoldstad op een ont bijt te Brazzaville uitgenoodigd; het was een hartelijk onthaal, voor hetwelk de .consul van Italië, ouderdomsdeken, in gepaste 'bewoordingen bedankte. De Handelskamer van Leopold stad heeft per brief geprotesteerd bij den gouverneur-generaal tegen de nieu we tolrechten, dit ondanks het verzet van de Texaf en de brouwerijen, welke door den; nieuwen maatregel beschermd zijn. iPie inhuldiging der nieuwe St-Pie- terskerk voor inboorlingen had plaats in tegenwoordigheid ecner groote mas sa zwarten. Op 2 Januari is voor 'de burgerlij ke rechtbank ihet proces wegens eer roof begonnen, ingespannen door ad- vokaat Fernanyi Hubert legen «L'Ave- nir Colonial». Mgr Roelens Z Ekc.. M.gr Roelens, apostolisch vica ris van Boven Congo, wiens 50 jaren priesterjubileum eertang zal gevierd worden, waarvan meer dan 40 jaar in Congo doorgebracht, heeft onlangs voor een paar weken Albertstad bezocht. Hij heeft met het comiteit, dat zcli bezig houdt met de oprichtiug eener kerk voor Europeanen in deze stad, de laatste schikkingen voor de verwezen lijkin,g van het ontwerp getroffen. Er was eerst, spraak geweest van de oprichting eener indrukwekkende ka lliedraal, maar gezien do benarde lij den, heeft men dit ontwerp laten varen. Men zal nu een nederiger nuaar toch sierlijk, ontwerp verwezenlijken, aan het talent van bouwmeester Jordan ver schuldigd, uitvoeren. •De zaligverklaring van de Zuid-Ame- rikaansche martelaren van de orde der Paters Jesuieten, begon Zondag met de voorlezing van het betreffende decreet yan Mgr Blanchi Caghesi, kanunnik van de Valicaansche basiliek, waarop onder het bruisende gejubel van de duizenden aanwezigen liet schilderij boven dc ca thedra, de verheerlijking van dc zaligen voorstellend, werd onthuld. Het plechtige Te Deum werd gezon gen door Mgr „Smit, kanunnik van de basiliek, door wien ook de pontificale Hoogmis werd opgedragen. pes avonds begaf de H. Vader zich naar de basiliek, om de nieuwe zaligen te vereelten'. In tegenwoordigheid van Zijne Hei ligheid werd een hymne ter ecre van de zaligen gezongen, waarop door den bis schop van Conception (Paraguay), Z. H. E. Mgr Emilio SQsa Gaona, dc zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Na den zegen werden den H. Vader de gebruikelijke .geschenken aangebo den, onder andere een rijk versierd re- liquarïum, waarin z;ch stof van het h!art van den martelaar Gonzales be vindt, een fraai geboden boek, dat de levensbeschrijving van de nieuwe zali gen bevat, afbeeldingen van hen op zij den doek en een ruiker kunstbloemen. Bij de plechtigheden waren tegen woordig twee cardinalen, alle te Rome verblijvende Zuid-Anierikaansche bis schoppen en pelgrims het diplomatisch korps en leden van de Malthezer orde. In de hofloge had don Jaime do Bour bon. zoon van den ex-koning van Span je plaats genomen. De gezanten vin Brazilië cn Argenti nië vertegenwoordigden officieel hun re geeringen. terwijl de bisschop van Con cepeion, Z. H. E. Mgr Emilio Sosa Gao na belast was met de vertegenwoordi ging van de Paraguaansehe regeering. De heiligverklaring van Dom Bosco Uit' Rome word! bevestigd, dat de Paus zijn zegen «T'rbi et Orbi» zou ge ven van de builenloge der Sint Dieter's Basiliek, den dag der heiligverklaring van Dom Bosco. Men denkt dat op dien dag de ruime basiliek geenszins het. volk zal kunnen bevatten dat van alle kanten zal loe- stroomen ter gelegenheid der grootsche plechtigheid der heiligverklaring, wel ke juist samenvalt met het einde van het Heilig Jaar. Verzekerd wordt dat' fn 'de maand Maart het aantal bedevaarders de hon derd duizend personen zal bereiken. In dit aantal zijn begrepen de 30.000 per sonen waarvan de komst voorzien wordt door het bijzonder Comiteit dat door de Salesianen te Rome is gevormd gewor den. Er zullen ook bedevaarten uit België en Nederland komen. bewijzen, dat Zwitserland zijn valuta op goud-pariteit wil houden. Dc instemming van liet parlement met het door den bondsraad ingediende financieel programma maakte het mo gelijk de begrooling voor 1934 in even wicht te brengen. Hel, passief van de handelsbalans, dat in 1932 900 millioen' frank bedroeg, werd in 1933 vermin derd tot 700 millioen. r<e direct opeischbare verplichtingen van de Nationale Bank zijn voor 94 pot. door goud gedekt. Al deze feiten looncn duidelijk genoeg aan, dat Zwitserland vasthoudt aan den gouden standaard, Bedevaart van Oost-Vlaandcren naar O. L. VROUW VAN LOURDES Bisdom Gent. van 27 APRIL tot 5 MEI Treinen rechtstreeks Lourdes en terug. Inlichtingen. Mevr. Van de Kerckhcve- Cercelet te Aalst of afgevaardigden ver meld op plakbrieven. Smokkelauto beschoten te KleinSinaai Eens tc meer werd er een staaltje ge meld van den durf waarmede de smok keiaars le werk gaan. De toldienst was verwittigd dat een zware gepantserde auto in Holland klaar stond om vee over de grens ons land in te smokkelen. De gendarmen van Moerbeke-Waas en deze van Slekene evenals de beamb ten van den toldienst hadden alles in .gereedheid gebracht om de smokkelaars eene warme ontvangst te bereiden. Zij waren op verschillende plaatsen in hinderlaag' opgesteld. En werkelijk over Koewacht en Rui- tershoek kwam het zware gevaarte in groote snelheid ons land ingebold. Het werd van alle kanten beschoten maar de kogels ketsten af op de ijzeren pantserplaten. De zware auto sloeg zich door alle hindernissen heen en kon veilig verder het land inrijden met hare smokkel waar. Een;s te meer is het duidelijk geble ken dat onze tolbeambten niet voldoen de zijn uitgerust om het smokkelen op doelmatige wijze te bestrijden. Zitting van Qlnsdag 30 Januari 1934 De zitting vangt aan om 2 uur ou der .voorzitterschap van M. Poncelc.tf Eedsaflegging De heer Depot, plaatsvervanger van M. Carlier, legt. den eed af en wordt als volksvertegenwoordiger aangesteld. Ondervragingen De Kamer aanhoort thans vooreerst de interpellatie van M.M. Yandervelde, Bpaak en Balthazar,tot den lieer Eerste Minister over de beteekenis van het intreden in de Regeering, van de hee- ren "Van Caüwelaert ea Pierlot. M. SPAAK, socialist, neemt de eerste het woord, en zegt dat de intrede van M. Van Caüwelaert in het ministerie zoo maar niet zonder de aandacht le trekken is voorbij gegaan. Spreker ziet daarin eene moreele politieke kwes tie. Er was reeds eene voorgaande, na melijk de benoeming van M. Sap tot minister, ten einde zijne al te heftige oppositie aan de Vegeeringspolitiek te kalmeeren. M. Spaak' .schetst de politieke ge beurtenissen vóór de aankomst van M. Van Caüwelaert aan het bewind, cn wijst vooral op de kwestie der afge dankte ambténaars en de houding die M. Van Caüwelaert. in de zaak genomen had, terwijl de regeering voornemens was een gansch ander besluit, te tref fen:. Ze& dagen later trad de heer Van Caüwelaert in de 'regeering en alles werd kalm. Dit laat echter veronder- Lellen dat de regeering bevreesd was voor andere .gevallen, en is niet van aard om het aanzien van liet kabinet le verhoogen. Spir'eker beknibbelt dan "de politiek cler regeering. Hij vraagt of de instel ling' van een nieuw ministerie eene wijziging in de economische politiek beduidt M. Spaak, na gesproken ie bobben van 'de onrust die heerschi in het land, komt dan tot de benoeming tot minis ter van M. Pierlot, en vraagt of men wel zoo zeker is van dezes gehechtheid aan onze parlementaire instellingen? Spreker herinnert vervolgens de ma nifestatie der Légions Nationale» en der socialisten, en beweert dat RI. Max, burgemeester van Brussel. partijdig handelt cn de eene betooging toelaat en de andere niet. M. COELST, (katli.')"! Dat' rs on waar'. M. SPAAK. Welke maatregelen zal de regeering nemen legen de fas cistische drijverijen in liet land M. COELST.. En de roode wach ten M. SPAAK. iPtaar zullen Wij van spreken als ge wilt. De redenaar zegt dat de bctooging door de legion nationale op touw ge zet het karakter had van ocne echte uitdaging. Zij houden; schietoefeningen on bereiden zich voor tot den strijd. M. COELST. Hun getal is klein. M. SPAAK. Staat Gij misschien aan hun hoofd. LINKS. Of zijt ge leveraar hunner stinkballen (Gelach.)1 M. SPAAK. Besluit met de v<r- klaring dat de socialisten het met het nationalisme of facisme niet zoo ver zullen laten komen als in Italio of in Duitschland maar bijtij Is- de noo- öige tegenmaatregelen nemen. Het is thans de beurt aan M. BOR- GIGNON, Vlaamsen Nationalist, die de regeering interpreteert en meer be paaldelijk den heef minister van Bin- nenlandscho Zaken over het ontbre ken van toereikende politie-maatrege- len ter gelegenheid van de betooging op 31 December 1.1. te Brussel inge richt tot teeken van protest tegen de wedef in dienstneming van de wegens oorlogsfeiten gestrafte ambtenaren, het schenden, van het onzijdig gebied en het uitblijven van passende straf maatregelen tegen "net verantwoorde lijk hoofd der Brusselsohe politie, met name burgemeester Max.- M Borgignon maalt, breedvoerig do historiek der zaak en protesteert tegen de schending der neutrale zone door de Fraternelles Hij beknibbblt ook dc tusschenkomsf, de» Konings in de kwestie der afge dankte ambtenaren en beweert dat. ministers die zich aldus zouden verdo ken hebben; achter eene hoogstaande personaliteit in een ander land alle aanzien en gezag gouden hebben ver loren. Spreker beknibbelt insgelijks 'de in stelling der rechtbank van drie magis traten en beweert dat deze. niets van' de zaak afwètende, ook niet onpartijdig kunnen oordeeïen. M. de BROQUEVILLE, eerstc-minie- tor, antwoordt aan M. Spaak, cn zeg1, dat de regeering geenszins onvoorzich tig of verkeerd heeft gehandeld. Er. was reeds lang spraak van hef ontslag van. M. Poullet, en van zijn vervanging. De nieuwe ministers zullen de politiek hun ner voorgangers voortzetten. Wanneer de huidige regeering tot stand kwam, werd er reeds eene portefeuille aan M. Van Caüwelaert aangeboden. Er kan dus geen kwestie van zijn dat. hij nu in het Kabinet zou zijn opgenomen, uit vrees. Men heeft reeds menigvuldige klach ten gehoord dat. onze nijverheid niet voldoende in den vreemde wordt verde digd. Het moet dan geen wonder baren dat' voor het nieuwe departement van han del en nijverheid een man werd verko zen, bevoegd om daarin te voorzien, een zware taak op zich le nemen die onmogelijk ook nog ten laste van M. Van Isacker kon worden gelegd. M. de Broqueville zegt dat. M. Van Caüwelaert nooit tegen de regeering is geweest, en dat hij dezen steeds lie eft geacht als een persoonlijke vriend. Voor wat dc kwestie der Legion natio nale betreft, dit gaat M. Max aan. De regeering moet er echter op waken dat. de burgers tegen alle aanvallen bevei ligd wezen. M. de Broqueville spreekt dan kort- bondig van de benoeming van M. Pier lot, en zegt dat de Walen heel gerust mogen zijn en hun de volkomene ge lijkberechtiging met de Vlamingen ge waarborgd. M. BALTHAZAR, socialist, beticht de liberalen en Christene Demokreten van toegevendheid en plalbroekcrij. M. Van Caüwelaert zegt spreker is veel min ge vaarlijk in de regeering als daarbui ten. Hij beschuldigt ten slotte de regee ring geen programma te hebben. M. MISCHER. 't' Zijn mosselen T (Heftig verzet 'bij 'de liberalen). M. BALTHAZAR, beweert dat de re geering onmachtig is eenig groot pro bleem op tc lossen'. Volgens spreker zijn daartoe alleen de socialisten in staat. M. VAN]D,EVELDE, socialist, spreekt, van de tractaties tussohen Katholieken en liberalen, in zake der benoeming van M. Van Caüwelaert. Spreker heeft het verder over het plan Deman dat, zegt hij geen enkel socialistisch grondbegin sel tegenspreekt. M. JAGQUEMOTTE, communist, he knibbelt natuurlijk de regeer ing M. BOVESSE, liberaal, protesteert tegen de beweringen van M. Balthazar en verheugt zich om de verklaring van M. de Broqueville tegenover dc Walen en hunne belangen. Na nog enkele woorden van M. Bor gignon wordt de zitting geheven om G ure 15. Dinsdag morgen had er te Elseiïe- bij Brussel, langs de Brugmannlaan, een vreeselijk drama van den waanzin plaats onder volgende tragische om standigheden. In het huis n. 207 van deze laan woont M. G. Gasthuys, nijve- raar, rechter op de Brusselschc Han delsrechtbank. Plotseling werd de man door een vreeselijke krisis van waanzin overvallen. De ongelukkige greep een revolver en loste vier schoten op zijn vrouw, die bewusteloos ten gronde stortte. Op het gerucht der losbranding kwamen geburen dc woning binnenge sneld en verwittigden de pol ie ie. De moordenaar bedreigde iedereen met zijn wapen:, zoodat men list rnoest gebruiken om zich van den ongelukkige meester Ie kunnen maken. Hel slachtoffer lag in de coma, toen men haar ter hulp kon komen. Zij verloor overvloedig bloed uit de wonden. Men bracht de ongclukkigO naar het ziekenhuis over, waar ze be zweken is. Het parket, vertegenwoor digd door onderzoeksrechter Malhacq en M. Ganshof, prokureur des Konings, j beigaf zich onmiddellijk ter plaatse, j Het gezin Gasthuys, dat een zee? achtbare familie was, leefde in do. beste verstandhouding. Niets liet dit vreese lijk drama vermoeden. Nooit heeft de l moordenaar vroeger teekons van zins verbijstering gegeven. Eens zijn droeve daad volbracht, herkende hij niemand meer onder familieleden of vrienden. M. Gasthuys is 50 jaar oud. Hij werd dno? de policie in het gezelschap van Dr Ver- vaeek, wetsdokter, opgeleid.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1