Nachtelijke Droomgezichten Het Fascisme in Fianlrijk De onvrijwillige werk loosheid in Belgis in November 1933 Opspraak wekken de Zaak te Gesves Dinsdag FEBRUARI I934 I - MÜSISTERRMD Militaire Plechtigheid te Brussel DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER 30 Kerkstraat, 9 sn 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen UitgeTer J. Publiciteit bulten het Afrond. AALST Agentschap Ha/as, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Bue de Richeleu, Pa rijs Bank Van Nuffel-De Qendt Bulding/Kingsway, £0 Londres W. C. 2. H. Amandug Zonop7, l7Zona!4,54 L. K. 7 N, M. 14 £23 Parijs is. tot 21 uur, (het reuzenhan, doorploegd met breede aderen, waarin ïevend en edelmoedig bloed kookt. Op \t einde van den dag laten de [werkhuizen en de bureelen globalen vrij, opgeslorpt, daarna uitgeworpen dooi de trams en autobussen, verzwolgen, daarna uitgebraakt door de motromoii- den. Langzamerhand eeihter verzachten 'de kloppingen, ebbe eni vloed verLragen. Als de laatste bommeltrein stilhoudt en 'de laatste «bclotc» is gespeeld, valt ae stad in een demi-torpeur. Na het avondmaal dooven de lichten échter de vensters en de oogen .volgen dit voorbeeld. Eindelijk, na middernacht, bereiken 'dezen «die den avond hebben gedood» hun woning. Eensklaps door een onvoorziencn Ipchok, door de magie van een onbeken de tooverheks, schijnt het center der fetad eenige «voedingscelle» uitge zonderd met verstomming geslagen. 'Alle leven week terug naar de polen. Verwaarloozen wij den! zuidpool en Zijn treurigen eenvoud^ ten spijte van liet snobisme. Verkiezen wij de Noordpool, meer verward, vuriger, noohlans, rijker aan lessen. Ren menigte straatjes leiden' recht streeks van de Roeliechouartlaan naar den heiligen Beng: deze straatjes blij ven dc «wcgolen» welke zij eertijds "moesten zijn. Van als gij ze betreedt, overweldigt 'u een godsdienstig gevoel. De schaduw vervaagt de omtrekken der huizen; geen hoeken meer; enkel rondingen. Op het teinde, rijzend oil die schaduw, een mas- isa. stralend van blankheid [i de basiliek vVan het H. Hart. De steen komt in deri nacht, 'zoo zui ver uit; dank aan de lichtbaak, die hem btreelt, zoodat hij vleosch schijnt, maagdelijk en symbolisch* levend .vleesch. Ik herinner mij een gïavuur, fk weet hiot waar ik ze zag, nu eenige jaren ge leden, en die bij mij een diepen indruk heeft nagelaten. iPie titel was, geloof ik'«Het H. Hart Parijs beschouwend van de. hoogte van Mont-martre» De artist lia'd Christus afgebeeld met hchter.He.rn de schitterende basiliek en 'aan zijn voeten, verloren in den niest tier'..stad. die zicli onder, zijn bescher ming had gesteld. De Zaligmaker stond recht, de oogen bewaasd door tranen; men kon niet zeggen waf. meest uit zijn houding Sprak: droefenis en goedheid: zij ver mengden zich beiden onzichtbaar. Gisteren nacht heb ik den heuvel be klommen tot. op zijn verlichten top. Mijn blik, drong door de omringende duisternis, in ren afgrond, lichtend, ook hij, maar heel anders. Ik zag de scherpe lichten dar elec- Irisché armen oproepen tot plczie? moderne kaarsen waaraan 'de mo derne nachtvlinders hunne vleugels ko men verschroeien. Ik vermoedde dit altijd bitter, soms eerloos «plezier»'. Ik verbeeldde, mij die verwrongen grijnslachende wezens, hun «menschc- lijke waardigheid» waarvan men anders zooveel werk maakt, de edelste gevoe lens hunner ziel wat veel erger is, hum.ziel zelf. latend op den bodem van de kroes. Ik bewonderde hem, betalend een ön- goëvenredigden prijs van een minuut zelf vergeten Hebben, zij dan verge ten dat ze ketens smeden rond hun ei gen handen, kelens welke steeds zwaar der wegen bij liet ontwaken Ik hoorde de kreupele muziek, het beestachtig lawijt der «Jazz» en,Ik zag, ja ik zag Satan, met een zweep in de hand, het gelaat gekloven door een schrikkelijk lidteeken, zijn slachtoffers jagend en hun wilde dansen scandee- rend naar de Dood. Het droombeeld vergrootte. Mijn oog omvatte Frankrijk en dc heele we reld. Overal zonde en gewetenloosheid, godsschennis en vloek, overal vuisten gebald ten hemel en Abelsbloed roe pend om wraak. Daarboven geen siddering. Ik dacht nochtans: «Zoo God, dit alles moede, eens vrijen loop aan zijn gramschap gaf. Verschrikt, keerde ik me naar zijn huis: Karei de Groole en de II. Bode wijk hielden er vreedzaam de wacht. Gerustgesteld, trad ik binnen. *- Stilte, ingetogenheid... De aardsche geruchten sterven uit op den drempel van dit heiligdom, Roode klaarte. Een vlam trilt zonder ooit uit te g'aaivzoo ook het Geloof voor de gouden remonstrans. In het koor geknielde vormen aanbid den, bidden voor T herstel van de schuld hunner broeders. Evenals het eerste vergrootte dit droombeeld op zijn beurt. Ik ken het getal dergenen, die hun lippen bevoch tigen aan de kelk van het offer, die door versterving, vasten, boete de beest tem. men ten einde hun ziel te 'bevrijden en alle zielen. Tegenstelling Ginds genót"; hier boste. Ginds, oen ril naar de Dond; hier de vlucht naar het I.pven, het ware, een- wige Leven. Ik hoorde als antwoord op liet 'duivel- sche gebrul, de kantieken van liefde en genade, ruischend onder de gewelven der kathedralen als onder de eenvou digste dorpskerktor-ens, zich mengend in een universeel, aangrijpend en aan genaam smeekkoor tot God. Ik kende de naïeve, zoo machtige tus- schenkom'St der kleine kinderen, het zuiivere offer der maagden en der kna pen in kloosters en abdijen. Ik begreep welke redding voor de we reld onze christelijke broederlijkheid is in den schoot der kaholicke kérk. -* Ziedaar waarom wij ondanks alles en tegen alles «optimist» blijven in den goeden zin van het woord. En zelfs, zoo dc 1'ns.torting vererger de, dan nog/zouden we hopen: want dc goddelijke belofte is stellig: «D.e Poor ten der Hel zullen tegen Haar niet ver mogen» In dit onaantastbaar schuil oord kan men gerust het einde van den storm afwachten. Sommige menschcn dezer eeuw zijn verwonderd dat de Maatschappij, mei denj gang dien ze nu gaat, nog niet be zweek in de onherstelbare ramp. Och, wisten ze wat wij weten Ze zouden niet verwonderd zijn. Toen ik van den heuvel nederdaalde, .verdreef de dag de spookachtige nacht wandelaars. Parijs, ontwaakte en te'rzelfderti.jd de nederige massa der arbeiders. Velen onder hen strijden hopeloos, zijn wijs door noodzaak, koesteren in hun hart soms donkeren opstand en 'schuldige verlang.ens. Tot dinar. 1 Het woord van 'Tesus tot Magdalcna omschrijvend, murmelde ik Niet waar, Heer, hun zooals 'de anderen meer dan de anderen zal veel ver geven worden, want velen huns gelij ken, hunne broeders, hebben veel be mind.» Luc Estany. Uit het bekende Franseh" dagblad La Croix van 31-1-34. Üe Koningin bezoekt de Fancy Fair der Groota Harmonie te Brussel Op 999.091 leden van 163 kassen van Verzekering tegen onvrijwillige werk loosheid, was het aantal volledig werk- looze arbeiders, op 2 December (kaat sten werkdag van de laatste week van November) 156.690 ('t zij 15,8 t.h.) De ze verhouding was 14.5 t.h. de vori ge maand en 10.5 t.h. in November 1932. Op den zelfden 'datum waren 148.028 verzekerden ('t zij 14.6 t.h. tegen 14.4 t.h. de vorige maand en 16,2 t.h. in No vember 1932k bij (usschenpoozen werk loos. In het geheel gingen gedurende deze maand 4.509,114 dagen; verloren, 't zij 1140 per duizend aangeslotenen en per week, tegen 960 de voriige maand en 1238 in November, 1932. Indien men als vergelijkingscijfcr (100) het getal dagen neemt gedurende dewelke de verzekerden hadden kunnen werken, vertegenwoordigen de verloren dagen 18,8 t.h. in November 1933, 16 t.h. de vorige maand en 20.6 t.li. in Na- vembci; 1932, Een Voiksgefecuw groatendeels opgetrokken op de kosten van het Werklcuzenfonds Ecne zonderlinge r.c.ak heeft heel wat beroering verwekt -n de kleine gemeen te der provincie Namen. 0c zaak waarover Zaterdagnamiddag een breedvoerig onderzoek werd :nge- steld en waartoe een 60-tal getuigen waren gedagvaard, was de volgende Zoo wat een jaar geleden werd er op een stuk grond, toebehoorend aan een socialistisch lid der Bestendige Depu tatie begonnen met den bouw van een s Volkshuis Do eigenaar van den grond had daartoe bovendien nog een zeker bedrag verstrekt. Namens de gemeente werd cr een op roep tot de werkloozon gericht om me de te helpen aan het optrekken van het gebouw. Verscheidens werden aange worven en 'arbeidden min of meer* i gelmatig. Andereu v.eikten slechts eon dag per week. Half Augustus 1933 werd het «Volks gebouw ingehuldigd. Dat gal' eenc heele beweging. Maar er waren ook mistevredenen en weldra geraakten de tongen los cn wel zoodanig dat de minister van arbeid besloot tof een onderzoek over te gaan Verscheidene zaken moeten in het klare woorden «getrokken, eerstens, wie is de eigenaar van bet, gebouw Is liet' de persoon welke den gronid en een ze ker bedrag schonk, of hoort het toe aan het socialistisch syndikaat Ondersteunden dis werkten Een ander feit waar de commissie van reclamen van liet Ministerie zich vooral mee bezig houdt, is de vraag of werkelijk ondersteunde werkloozen. gratis of legen een zekere vergoeding aan den bouw hebber, gewerkt. liet schijnt dal zij die aan den bouw hebben gewerkt nïc'tcmin hun werk- loozensteun trokken, en bovendien eenc' kleine vergoeding. V De burgemeester op de vlucht Op Dinsdag 16 Januari zond de bur gemeester Felicion Toussaint, toen het' juist vergadering was van het schepen college, een schrijven aan, den gemeen tesecretaris, in hetwelk hij zijn ont slag aankondigde. Alhoewel de eerste schepen een so cialist is, verzocht de onf slaggovende burgemeester M. Fortune Tasiauv. li. beraal schepen,het beheer der gemeen te te willen op zich nemen. •Pjaags nadat do commissie van re clamen een 60tal getuigen had gedag vaard om te worden ondeuhoord, dag vaarding verzonden op 30 Januari,ver- liet de gewezen burgemeester zijne ge meente, nam al zijn geld mede cn bo vendien nog de vrouw van een ander en liet zijn eigen echtgenootc in de el lende achter, zoodat do2e niets anders doen kon dan terug naar hare ouder lijke woonst keeren. Het onderzoek Het onderzoek van Zaterdagnamid dag dat werd gehouden in ccn der lo kalen van de gemeenteschool, werd ge leid door M. Ant. Saintlraint, van Na men, met M. Libicullo als secretaris. Tot hiertoe is cr nog niets geweten van wat dit onderzoek heeft uitgewe zen. Het kolenvraagstuk cn de taks op het Banketbetirijf De ministers "hebben Zaterdag verga derd onder het voorzitterschap van den lieer de Broqueville. Er werd geen me- dedceling aan de pers verstrekt. De mi nister van Buitenl. Zaken heeft het ge bruikelijk verslag uitgebracht over de verscheidene ontwerpen op ontwapening die door de regecringen: van Italië en Frankrijk en Engeland werden inge diend. Daarna hebben de ministers beraad slaagd over de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen over de in- en uit voer. Het gaat hier vooral over den in voer in Belgie van Nederlandsch vee en vooral van Nederlandsche groenten, met dewelke de Belgische markt over stelpt wordt. •De onderhandelingen tusschen beide regeeringen zijn volop aan den gang en men zoekt natuurlijk naar een minne lijke oplossing. Heer, Suetens, bestuurder van de han delsdiensten aan het Ministerie van Bui tenl a ndsche zaken, zal op Maandag aianst., opnieuw naar, P.en Haag vertrek ken ten einde deze onderhandelingen voort te zetten. Aangaande het kolenvraagstuk werd verslag uitgebracht door heer Van Cau- welaert, minister van Nijverheid. De raad is er mede eens, dat de invoert aks van 10 frank per ton op de vreemde ko len moet worden gehandhaafd. Doch dc Engelsche importeurs heb ben aangevoerd, dat die taks onwettig is en zij hebben een proces legen den Staal ingespannen. De Regeering zal dus haar standpunt voor de rechtbank verdedigen. De taks op de banketbakkerijen heeft een wijziging ondergaan. De taks van 9 t.h. wordt afgeschaft en vervangen door een taks van suiker, die door de groothandelaars of kleinhandelaars aan dc banket- en suikerbakkerijen wordt geleverd. Die taks zal 20 of 25 l.h. be dragen en aan de bron worden geheven wat tengevolge heeft dat de prijs van 'de Suiker voor "t huishoudelijk gebruik niet zal verhoogd -worden. Een wetsont werp zal in de kamer worden ingediend Ten slotte zal heer Jaspar een ont werp van wet indienen, waarbij een veertigtal artikelen verhoogde invoer rechten zullen hebben te betalen. Programma der «Francisten:» Reuter meldt Ook in Frankrijk is thans een fas cistische beweging ontstaan. Deze par tij, waarvan de leden zich «Francisten»; noemen, beweert tienduizend aanhan gers in het gcheelc land te hebben. Het programma van deze beweging is:' 1. Het, omverwerpen van het parle mentarisme, zoo noodig met geweld. 2. Een corporatieve fascistische staat oprichten. 3. Vriendschap sluiten met het fas cistische jDuitschland en Italië. Het hoofdkwartier van de beweging is gevestigd in het Blauwe Huis in het centrum van Parijs. De leider is Marcel. Bucart, een nog betrekkeljk jonge man, met een groot aantal onderscheidingen voor dapperheid tijdens den oorlog, llij. cn zijn aanhangers dragen een blauw hemd met bruinen gordel. In een intervieuw verklaarde de lei der, dat zijn beweging reeds een jaar bestaat, doch dat met opzet alle publi citeit vermeden» is, daar men zich eerst van een voldoenden aanhang wilde ver zekeren. Nu is de partij 10.000 man sterk gereed voor de actie. «Wij zijn tegen een parlementaire regeering», aldus Bucart, en vóór een corpioraticven staat. Collectivisme en kapitalisme verschillen in pricipc, doch zij hebben hetzelfde resultaat werkeloosheid. De corporatieve staat daarentegen is de synthese van orde en vrijheid. Onze builenlandsche politiek is gc- ric/ht op vriendschap met het fascisti sche Duilschland, hetgeen, zeer goed mogelijk is. Als dit vraagstuk-wordt be handeld do,or personen, die elkaar heb ben leeren eerbiedigen als strijders voor liun ideaal, is liet snel opgelost. Wat de binnenlandsche politiek be treft, zijn wij van mcening dat Frank rijk een eensgezind krachtig bestuur noodig heeft en dit zal onder een parle mentair regime nooit verkregen wor den. Onze beweging is militair geor ganiseerd. Wij zijn bereid allo wettige propagandamiddelen te gebruiken om onze idealen te verwezenlijken, doch als dit niet. voldoende is, zullen wij niet aarzelen over te gaan tot krachtiger middelen. Generaal baron Wahis, de aftredend- aanvoerder, tijdens 'Je troepen Gisteren voormiddag om tl uur liad te Brussel op de Groole Markt een mili taire plechtigheid plaats ter gelegen heid van de erkenning van den nieuwen kommandant van liet regiment grena diers kolonel Six, vleugel-adjudant van prins Leopold. Een talrijke menigte bevond zich op de Groote Markt, Burgemeester Max en de heeren Huysmans-Yan don Nest cn Wauwermans vertegenwoordigden, hel stadsbestuur. Ook de Zweedsehe offi cier Schultz was aanwezig. Kolonel Oor voerde het regiment aan. Generaal Wahi§ stelde in beide land?- bevelhebber, en kolonel Six, do nicuwa schouw op de Groots Markt. talen kolonel Six aan oe troepen voor, waarna de korpskoinmandant, insge lijks in hot Franseh en liet Nederlandsch de nieuwbevordei'de officieren van la- geren rang erkende. Generaal Wallis on kolonel Six be groetten de oud-strijders, waarna het regiment, onder het spelen van dö marseh der grenadiers, dc Groote Markt verliet, om vergezeld van een groote menigte voor den Onbekenden Soldaat en minister Devè'ze te stappen. Na de plechtigheid werd prins Leo pold in den mes's der officieren ontvan gen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1