Slechte filmen Waarom Katholiek zijn 7 Pans Pius XI LANDBOUW* Bankbediende tot 6 jaar gevang veroordeeld Hel Monumsnt der Grenadiers (s Sfegnstraat Woensdag FE8RIMI 1934 A ,->V Dreigende Staking te Vervier» Technisch Onderwijs Voor onze Autovoerders Miesawjaarsgifien v©or dea Paiss DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER 31 Kerkstraat, 9 sa SI Aalst. Telefoon 111. DAGBLAD 20 GmUmii Uitgoter 3. Van Nnffel-D» Gsndt Publiciteit bulten het Arrond, AALST Agentschap Ha/as, Adolf IWaxlaan 13, te Brussel Bue de Rlcheleu, Pa rlja Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, H. Romualdua Zonop7,15Zonaf4,55 Le Ks 7 N, M. 14 Een leeraar der Hoogeschool van Praag heeft een statistiek gemaakt over de filmen, welke in de verschillende landen van Europa op het doek werden gebracht. De uilslagen dezer statistiek zijn on rustbarend. iD.e geleerde bevond dal In den loop van ©en enkel jaar, de spre kende filmen van alle nationaliteiten, op het toneel brachten s 310 moorden en, zelfmoorden i 104 gewapende diefstallen; 74 wandaden door afdreiging J 43 moedwillige brandstichtingen 'J 14 aftroggelarijen op licht bedrog; en G42 schurkenstreken op groole schaal; .181 gevallen van valsche getuigenis; 110 gevallen van gnoote schade be dreven met bet inzicht te schaden 192 cchtschennisson bedreven, door vrouwen, en 213 bedreven door mannen.- •De ongelukkige gevallen, verbeeld op het doek, beliepen 50 p.h., te wijten-aan de onverschilligheid die een der echtge. nooten aan de andere betuigt cn 30 p.h. <k>or de inmynging van derde personen 'in liet gezin. Inj dit laatste geval zijn 80 p.h. mannen pliehtig. Eindelijk 10 p.h. der gezinnen zijn ongelukkig düur economische redenen en 10 p.h. eindigen slecht dooi; onbe kendo oorzaken. De filmen van dit jaar brachten nog op liet dook 25 welbepaalde gevallen van slecht behandelde kimderon en 45 gevallen van slagen en zware verwon dingen. Die besluiten tt'&n den professor, der Hoogesohool van Praag zijn de volgen de: de personen, voorgesteld in de fil men. zijn in vebhouding ten minste van 70 tot 100 zieken of monsters. «En dit bewijst dat onze tijd een tijd is van verstandelijk, zedelijk en licha melijk verval, die om <nog eenigszins de geesten te boeien zichtbaar zijn toe vlucht moet nemen lot de grofste hulp. middelen. Aan ons. Katholieken, te waken óp de Cinemazalen, waar onze kinderen soms zouden naartoe gaan. De Censuur in .ons land geeft- 'ons weinig waarborgen. Ga maar eens zien naar de filmen waarop kinderen toege laten worden, dank aan het etllcet, dat de censuur er op plakt. En ge zult' me nigmaal versteld zitten kijken. Het zelfde dient gezegd van de tal- looze revues, die met verlokkende pla ten overal warden te koop .gesteld... de fransche vooral I (Ook menig neder- landsche revue geeft ontstichtende pla ten Wat moet. er geworden van de jonk heden, die van deze lectuur hunne da- gelijksche lezing maken Wat moet er geworden van een jeugd die haar verbeelding stoffeert met de treurige film schandalen waarover do Praagsohe professor spreekt Katholieke ouders, wezen wij te mid den der algemccne besmetting op onze hoede Wij welen het, onze tijd ïs' weinig giesotiilkt, om kinderen deugdzaam en 'deftïig op te kweeken. De verleiding werkt van alle kanten. Met des te meer waakzaamheid en kracht opgetreden Steunen wij do goede filmen en 'de goede pers. Geen cent voor bederf en verrotting! De toekomst van ons volk staat op het spel Als alle katholieke ouders zoo 'spre ken en: handelen zullen wij het Kwaad gedeeltelijk dempen. Wij zullen ten minste onzen plij doen. En dat is al iets T E dit GO. Hedeui Dinsdag Februari, viert Z. H. Pius XI de 12e verjaring zijner kie zing; tot Paus. Gedurende dit tijdbestek van twaalf jaren, zoo rijk aan sociale en politieke wisselvalligheden, heeft de Heilige Va der alle moeilijkheden, die" daar voor de. H. Kerk uit voortvloeiden zegevie rend getrotseerd en met Italië cn Duitschland een concordaat gesloten. Ook aan de 9ociale kwestie en de mis- «ieactie wijdde Zijne Heiligheid gedu rende al deze jaren zijne aandacht, evenals aan de verheerlijking van Ma ria (encycliek over Maria's goddelijk moederschap en instelling van het feest van Maria Moeder Gods). Zijn vaderlijk Hart sprak ook meermalen over den nood der menschen in dezen crisistijd. Gansch de katholieke wereld zal de ze dagen den Paus van Rome gedenken met dank^^ gebed. 'V/W Bedevaart van Oost-Vlaanderen naar O. L. VROUW VAN LOUROES Bisdom Gent. van 27 APRIL tot 5 MEI Treinen rechtstreeks Lourdes en terug. Inlichtingen. Mevr. Van de Kerckhove- Cercelet te Aalst of afgevaardigden ver meld op plakbrieven. Wetenswaardigheden over haverleeit De haver is hier in Belgie altoos een van de voornaamste teelten. Ze wordt als een van de meest aangewende voe ders voor de paarden aanzien, en in Engeland en in 'iet Koorden van Ame rika dient ze zelfs als voedsel aan de menschen. Ze geeft de beste opbrengsten in zware gronden, als leemgronden, met diepe bouwlaag. De zwarte Tarlaarsche haver, 'de Zweedsche en ook de inlandsche ver beterde zijn aanbevelenswaardige soorten, doch tal van proeven, sedert een tiental jaren ondernom»en, bewij zen dat de uitgelezen 'haver uit de streek van de Ardennen hier hocgerc opbrengsten geeft. Wil men ovenwei gelukken dan dient er daarenboven gezorgd voor. een vol ledige bemesting. P,o haver bevat gemiddeld per '00 kgr.': Stikstof, fosfoorz. potasch kalk Graan 1,92 0,55 0.42 0,10 Stroo 0,40 0,28 0,97 0,30 Deze cijfers1 toonen aan dat dit graan gewas een aanzienlijke hoeveelheid stikstof, fosfoorzuiir en potasch in houdt. Volgens de ontledingen van Schrei- ber worden de volgende voedende be- standdeelen aan den grond ontnomen bij een opbrengst van 3000 kgr, graan en 5000 kgr. stroo per hectare 05,5 kgr. stikstof. 38 kgr. fosfoorzuur,- 98 kgr. potasch 25 kgr. kalk. IDaatuit behoort afgeleid 'dat er hij de bemesting voor het aanwenden van die voedende stoffen dient gezorgd. Ons steunende op de uitslagen onztü proeven raden wij aam per hectare te gebruiken 150 tot 200 kgr. ammoniaksulfaat', 300 tot. 400 kgr. superfosfaat. 300 tot 400 kgr. sylvinite-kaïnite. Met liet oog op de klaver die gewóón- lijk in de haver gezaaid wordt, hebben wij de hoeveelheden te gebruiken scheikundige meststoffen eenigszins verhoogd. De minerale meststoffen werden ondergeploegd het ammoniaksulfaat zal men op de sneden uitstrooien, en zoo. mogelijk eenige dagen voor hot zaaien ine-ggen. DIXI. In de textielnijverheid te Verviers dreigt op het oogenblik een ernstig ge- sohil. De -werkgevers hebben eenige we ken -geleden de overeenkomst met de ar- beiderssyndikaten opgezegd. De werk gevers wenschen namelijk enkele wij zigingen te zien aangebracht wat be treft het aantal te bedienen weefgetou wen en andere technisohe vraagstuk ken, terwijl de werkgevers ook de 20 t.h. extra-vengoeding voor nachtdienst wenschen af te schaffen. De werkgevers voeren aan, dat zij zwaar te lijden heb ben van de buitenluntische mededinging die we! de bovengenoemde voordeden heeft.-, De arbeiders hebben zich" echter te gen de voorgestelde nieuwe regeling verzet. Het bestuur van het syndikaat heeft een referendum uitgeschreven on der de arbeiders, waarin hun de vraag werd voorgelegd of zij de voorstellen van de werkgevers wcn'schen te aan vaarden en zooniet of zij bereid waren eventueel1 in staking te gaan. Op liet oogenblik is de uitslag van dit referen dum» nog niet geheel bekend, maar het schijnt reeds vast te staar», dat de groo- tc meerderheid van de arbeiders zich voor staking heeft uitgesproken. Op 8 Februari zullen de arbeiders bonden hun besluit aan den werkgevers- bond mededeelen. Zooals dó zaken nu staan, schijnt er weinig kans op te be staan, dat het dreigende geschil nog tij dig zal kunnen worden bijgelegd. Door de rechterzijde van den Senaat werd zooals de leze; weet verleden week besloten een afvaardiging te zen den bij den eerste-minister, en den mi nister van Financiën »om het beklag van de vergadering te maken ovei; het niet uitkeeren van de wedden van het on derwijzend personeel uit de technische scholen. Dit onderhoud zal plaats hebben Woensdag aanstaande. Men meent ech ter datj het niet veel meer za! kunnen uithalen. Immers de regeering houdt zich al een tijd lang met het vraagstuk bezig. Die vertraging in de uitkeering is een gevolg geweest van het toevoegen! van de diensten van het technisch on derwijs en van de landbouwscholen aan het ministerie van Openbaar Onder wijs. Dit heeft, eenige ontreddering te weeggebracht, die aanleiding gaf tot be twistingen onder ministeries. Ook bleek men niet mee over T vereischt© perso neel te beschikken om de zaken te kun nen regelen. Blaar de minister van Openbaar 'On derwijs heeft aangedrongen en onder meer van het Schalkistbomileit beko men dat eenige boekhouders uit het mi nisterie van Nijverheid ter beschikking van den dienst van het technisch on derwijs zouden worden gesteld om den achterstal te achterhalen. Voor de 17e boetstraffelijke kamer verscheen! G. Denis van Edingcn be diende in een Brusselsch financiehuis. Denis werkte voor vrienden, o. m. voor een dokter en apotheker van zijn geboortestreek. Hij :iet hen in den waan dat hij hum orders aan zijn bank overmaakte en gebruikte het geld voor persoonlijke operaties. Hijverdiende aanvankelijk veel geld doch in. 1931 verloor hij een millioen 200.000 fr. Hij wilde zijn positie redden en kocht een groot aantal aandeden der groep Kreuger and Toll. De kracht van, Kreu- ger bracht hem een nieuw verlies van 3.000.000. Om» zijn opdrachtgevers zoet to hou den liet hij te Rijsel valsche formulen voor loopendc rekeningen drukken op naam) van zijn bank. Hij zond deze uittreksels naar zijn vrienden. Een dezer begaf zich voor zien van dergelijk ïorrrauul naar de bank en verzocht deze een overschrij ving te doen op zijn rekening in eeni bank te Bergen. Op: de bank stelde men evenwel vast dat. de man geen rekening had. Men stelde dam een onderzoek in dat leidde tot de aa.nhouding van Denis. (De rechtbank veroordeelde den a'f- troggelaar wegens verduistering tot 6 jaar gevangenisstraf en 3444 fr. boe te. De burgerlijke partijen bekwamen akte van"de sommen welke zij eiachten. Ieder christen-mensch beseft de on eindig groote gunst die hem fc beurt is gevallen bij zijn opname, door zijn hei lig Doopsel, in de Katholieke Kerk. Zijn christen zijra, zijn GELOOF, ver zekert hem dat het leven geen doelloos strijden is, dat de dood voor hem maar een overgang is tot zijn eeuwige lots bestemming. Dfie wetenschap is. hem de •grootste weldaad, die hem in alle le vensomstandigheden kracht en moed geeft om steeds kopken boven water te houden, en de toekomst in te staren met blij oog en open hart, door goede en kwade dagen Hoe verschrikkelijk is dan de liolsche misdaad, deze gedachte, deze weldaad aan den rnensch ie willen ontrukken cn bijzonderlijk aan den man uit de wer kende klas: Hoe droef voor, een armen dompelaar te moeten slaven om jyat brood, een handsvol geld, een beetje genot! met de akelige gedachte: na den dood is alles gedaan Het menschelijk hart sn.akt zoo zeer om wat vreugde, om wat vermaak Is 't te verwonderen dat die arme, opgezweepte misleiden voor niets te rugschrikken, noch voor geweld, noch voor moord, als 't en op aankomt wat aardsch goed en genot te bemachtigen1! Plicht van naastenliefde gebiedt elk rechtgeaard christen meê te doen aan het terugbrengen van den schat van geloof en hoop in een betor toekomstig leven, aan ons ongelukkige, misleide en BEDROGEN broeders Daarom moet elk wie zichchristen noemt katholiek zijn in ons land Inderdaad Waar kan de zoo-zeer aang'cbrachten schat van onzen godsdienst beter ver dedigd worden (De liberalen en socialisten streden steeds met hardnekkigheid tegen al wat godsdienstig is. De Fronter en scheur-kathoiieken die soms z.oo hoog opliepen met hun chris ten-zijn, deden niets dan de katholieke partij belasteren, beschimpen, afbre ken, verzwakken, schopten aldus ach terbacks in den rug van den godsdienst, en bracihten koren op den r.ooden mo len I De Katholieke Partij alleen stelde steeds de belangen van den godsdienst vooraan op haar programma en verde digde ze 1 Daarom kan een christen enkel zijn lieiligsté? belangen hier te lande ver dedigen, vrijwaren In den schoot der katholieke Partij Zóó handelt eeni christen uil PRIN CIEP Zóó vrijwaart hij den schat \an geloof, die toch vooreerst moet gevrij waard worden, opdat hij kunne meege deeld of hergeven worden aan onze ar me, ongelukkige, misleide broeders K. S. Speciale taks voor Frankrijk Yanaf 1 Februari :s de verblijfstaks der vreemde autos, in Frankrijk, taks die 10 fr. per dag bedroeg, afgeschaft.; Zij wordt vervangen door de nieuwe taks op de naphte, die geheven wordti voot alle aiutos, zoo vreemde als Fran sche. Daarbij zijm de camions, die las ten vervoeren van België naar Frank rijk, onderworpen aan de taks op T ge wicht, in Frankrijk m zwang. B,c doua nen hebben als opdracht alle voerders die deze taks niet. hebben: betaald, den doortocht te weigeren. inschrijving geopend door den Bond der Katholieke dagbladschrijvers van Bclgle, onder de hooge bescherming van het Episcopaat Twaalfde lijst De Oversten, leeraars cn leerlingen van het H. Hartgesticht, Héverlé, 3.400; BI. en B., Oudenaarde, 1000; Blev. Jus tin en BI. F. X. Landrieu, Gent, 500 Congregatie De (Decker, Blecnelen, 363,20; Zusters van Liefde, Gosseties, 250; BI. en Blevr. Jos. Bluyllo, Brugge, 200; Onbekend, Athus, 300 Geslicht der EE. PP. Joséphicten van België, Velm, 200 Onbeeknd, Luik, 200; Twce Luikenaars, 200; Baronnes D. do Villefagne de Vogelsanck, Zolder, 150. BI. J. Belpaire, St. Lambrechts-Wol., 100; BI. en Blev. Ford. Dierck-Boone, Turnhout, 100; Blev. L. de Kerkliovc Luik, 100; BI. BI. D.e Trooz, Hcverlé, 100; Derde ordelingen St. Fr., Kortrijk, 50; BI. Guinée Herman Dicst, 25; BI. G, Dangrcau, Hautrage, 20; BI. E. Gat- teaux, Hasselt, 20; Jonet, broeders en zusters, Jandrain, 100; Onbekend, Ble- chelen, 25; Zusters der H. Blaria, Fon- taine-l'Eveque, 100; Parochie d'Yye, 100; Familie Couclce, Bleenen, 50; On bekend, Thimister, °5; Naamloos. Hall* 25; BI. L. Naméohe, Evorc, 10: BI. l'abbé Lafontaine Luik, 50; BI. II. Wiaux. Blellet, 20 BI. Blartin, Jumet. 50 M. Blarc Deprez, Eca issines, 100 >r?Are retraite du Hanaut, 50 Twree zusters 50; BI. BI. Z. Planque et L. FrÊre. 50; BI. G. Lefrancq, Pont a Celles, 50; Bllle Vanneste, Bruges, 100; D. BI. Brug ge, 100; Naamloos Reninghe, 100 BI. W. Gerniers, Woluwe St Lambert 100; BI. Jh. Guffens, Brussel 100; BI. Ed. Pierson, St Blard, 50: Zusier Blarie van Jesus, 25; Br. G. P.eclercq, Arlon 20; BI. l'abbé Volkaerts, Ganshoren, 20: Blnue Willems Germain, Luik, 100 BI. Heptia, Luik, 25; Onbekend Luik, 50; D. Alex. Simon, Brussel, 100; BI. en Blevr. Helleputle, Brussel, 100; Ilospi- taalzusters, Brussel 100; Naamloos, Bastogne, 100; Mevr. iDohet, Jeanmart 100 BI. P. Dc Motte, en kinderen, Aalst, 100 Onbekend Aalst, 50; Mej. Ant. Bosch, An(werpen, 50; M. Al.Van- dyck Loyen. Antwerpen, 50; BI. D.Stan- daert Moganck, Cuerne, 20. Totaal fr. 150.426.20 Blen kan inschrijven ten hureele van het blad. of storten op postchekreke- ning n. 382.79 van Br. Léon Mnllié, se cretaris van den Bond te Doornik. Ontwerp van hel gedenktecken dat in April a. s. te Steeufstraat opgericht wordt, ter herinnering aan de gesneuvelde Grenadiers. Blen weet dat deze zware verliezen hadden in den slag om Steenstraat In April 1915, waar de T\uitschQr& vooe deeerste maal gas als oorlogswapen ge bruikten.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1