De Textielnijverheid ■j'i 8 Straatbatoogingen te Parijs Donderdag FEBRUARI 1934 HIST JD^lN SE3NA.A.T DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER 32 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J, Van Nuffel-De Gendt Publiciteit' buiten het Arrend. AALST Agentschap Ha/as, Adolf (Yïaxlaan 13, te Brussel. JRue de Rfcheleu, Parijs 1 Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H.Joannes Zonop7, (4Zonaf4,57 N, M. 14 E. K, 21 Gistere,ui heeft de fGestand onzer tex tielnijverheid aanleiding gegeven tol 'ften zeer (belangrijke bespreking, i Zij werd ingeleid door M. Leyniers, katholieke senato.-; voor Brussel. 1 M. Moyersoen besprak in 't. bijzon der. den toestand der. biernijverheid. We geven1 hieronder, volgens het beknopt Verslag zijne belangrijke redevoering: 'r De lieer MOYERSOEN. De heer tevniers beeft in een breedop-gezette Redevoering het. debat in zake de krisis (Van ons textielbedrijf ingebid. Ik wensch hem hartelijk ge kik met zijn Uiteenzetting. .Wat mij betreft, ik zal enkel sprekenl over een der takken van Jae.t textielbedrijf, namelijk de ellegoc- Öeren. Dit bedrijf heeft uitbreiding ge nomen bijzonder in Oosl-Vlaanderen en in ecnigo kantons van het Doorriiksehe. Sommige huizen gebruiken slechts en kele arbeiders, maar in verschillende groole fabrieken zijn tot '1,200 hrbei- fiers te werk gesteld. Volgens een berekening iri 1930 op gemaakt bestonden er 330 breiwerk- fabrieken. Van 1928 lot 1929 waren er meer dan 20.000 personen werkzaam. Tengevolge van liet groot aantal ar tikelen is het noodig aanzienlijke stocks op te slaan en moeien de fabrieken be schikken over een zeer ingewikkelde en Uitgebreide toerusting. Die nijverheid is zoowel, waf het bui- fcnlandsch als wat het binncniandsoh afzetgebied betreft bard getroffen. De Puitscbe mededinging en de in het bui tenland genomen beschermingsmaatre gelen hebben het zakencijfer van die nijverheid gevoelig doen dalen. De brei- tverkf abrieken hebben de' 3/4 van liun afzetgebied en de helft van hun Engel- 'sche .cliënten verloren'. Burggraaf SIMONIS. - Zeer juist De heer MOYERSOEN. In 1930, bedroeg ome uitvoer 270 millioen. In 1932 slechts GO millioen. Een verlies dus van 200 millioen. In 1933. is dat verlies nog met 30 l.Iï. toegenomen. In 1930, voerden wij voor 125 mil lioen frank uit. naar Engeland. In 3932, sleehls 8 millioen. Wat Duitscliland bo. •treft. daar was onze' uitvoer tot niets gedaald. Op de binnen ia n ds c-Ue markten wor den groole hoeveelheden buitenlandsche goederen, vooral van Duitschen en Tsjechise.lien oorsprong, tekoop gebo den. 76 t.h. van de firma's sluiten het jaar 1932 met een tekort. Thans zijn fer Ie Aalst, slechts 10 t.h. van de ar beiders aan het werk. In bel land van Waas gebruikten 320 fabrikanten 0.000 arbeiders. Nu zijn er nog- slechts 150 fabrikanten met 2.000 arbeiders en de uitvoer is van 100 mil lioen op 15 millioen gedaald. Deze toestand heeft talrijke oorza ken. Bijna 90 t.h. van onzen uitvoerhan del ging naar Engeland en Holland. Nu 'is de Engelsehe markt voor ons geslo ten. Holland heeft zijn tolmuur tot 90 t.h. van de waarde .van den uitvoer ver hoogd. Wat niet kan hersteld worden is" liet feil dat een concurreerende nijverheid in Holland ontstaat, tengevolge van de ze maatregelen. De heer ORBAN. Zeer waar 7 De hoer MOYERSOEN. Het contin gent van onze producten werd in Zwit serland verminderd. Die Belgische nijverheid bezwijkt on der de belastingen. Onder oogpunt van loonen staat zij er ook ongunstiger .voor tegenover Engeland. De heer DE GRAEYE. Dat is niet juist De heer MOYERSOEN. Wij staan In een ongunstigen toestand tegenover Jünigeland onder oogpunt der loon ere. De heer VOLCKAERT. De heer Boole, die een onderzoek heeft ingesteld ter plaatse, zal u het tegendeel bewij zen. 'De heer Jos. DE CLERGQ, verkeerd ingelicht, Gij zijt De (heer VOLCKAERT. De heer; Coole zal u morgen antwoorden. De heer MOYERSOEN. -Tegenover Tsjeelio-Stowakijc en Duitschland be vinden wij ons ook in een ongunstiger toestand, tengevolge van de dumping en de controle der deviezen. Zijde kousen komen voor 75 t.h. uit het buileland, hoewel deze door onze nijverheid kunnen geleverd worden. De invoer werd gecontigenteerd, maai' deze maatregel wordt zeer slecht toege past. Tsjeclio-Slowakije mocht slechts ,1.500 kilogram invoeren. In zes maan den tijd heelt het er 54.000 ingevoerd! Tengevolge van welke nalatigheid of van welken-gunstmaatregel konden die zaken gebeuren lD,e heer, VAN C AU WEL AERT, minis ter van nijverheid, middenstand en bin- nenlandscllien handel en minister van posterijen, telegrafie, en telefonie. Er is geen' spraak van nalatigheid of van een gunslmaatregel; de Inrichting was niet zooals het hoort. iDje heer MOYERSOEN. Voor Duitschland, was het contingent vast gesteld op 100 t.h. van het meest be gunstigde jaar: 218.800 kigr. hetzij 300.000 dozijnen kousen of 300.000 da gen, loon verloren voor liet land. Een duidelijke dumping bevordert den Duitschen uitvoer. De conversiekas door de Duilsche regeering opgericht naar aanleiding van het blokkeercn der marken, laat de Duitsohe exporteurs genieten van een gedeelte van haar winsten om hun toe te laten de dum ping vol te houden. IDeze maatregel be rokkent den Belgischen exporteur een .verlies van 25 t.h. 'èn den! Duitschen ex porteur een groot voordeel. Dit is de wijze waarop de officiócle geldelijke ondersteuning van den uit voer igeregeld is. In Duitschland wordt, hij beschouwd als een zeer vernuftige uitvinding. Dagelijks komen bij de compensatiekas alleen voor de waren- in kunstzijde, 200 tot 300 aanvragen toe. Het is dus niet la verwonderen dat onze markt overrompeld wordt. Men heeft beweerd dat de laatsle we ken, tengevolge van de tusschenkomst van sommige landen; de toepassing van deze combinatie eenigzins afgenomen heeft. Een ander element is 'de 'sluikhandel en de smokkelhandel die zich op bui tengewone wijze ontwikkeld hebben, bij zonder wat gebreide goederen betreft. De weeldebelasting van 9 l.ïï. op ge breide goederen, en de overdrachtsbe lasting van 3 t.h. hebben niet weinig bijgedragen om den sluikhandel uit te lokken. Deze belasting wordt too,gepast, het zij door geheele zegels op de factuur- boeken, hetzij door middel van doorge sneden zegels. Wanneer er '1.000 of '1,200 verschil lende artikels bestaan, waarvan ver scheidene op eenzelfde factuur kunnen voorkomen, dan kan men zich voorstel len hoeveel werk het kost de zegels op te plakken. ID'e heer Jos. iIVE CLERCK. Zelfs de agenten van den fiscus weten niet welke zegels moeten opgeplakt worden. De heer 'Arm. HUYSMANS. Dat heeft mij doenl zeggen dat er niet '66n handelaar is die zich- in regel bevindt met den fiscus. D.e heer ORBAN. De ernstige nij- veraars passen de rechten toe, de an dore ontduiken ze. De heer MOYERSOEN. Zij worden hiertoe aangemoedigd door de leurders, die tegen .gereed geld koopen en geeni facturen vragen. Zoo komt het dat vele fabrikanten verplicht zijn de belasting voor liun re kening te nemen, on bijgevolg is het niet meer de verbruiker die door die verbnuikbelastin.g getroffen wordt. De groepeering der fabrikanten van gebreide goederen heeft de aandacht van de regeering op dit punt gevestigd en heeft voorgesteld de rechten aan do Hlr vielen clooden. bron te heffen. Maar het bestuur be paalt zich er toe het toezicht te ver scherpen, waardoor het sfelsel niet ver beterd wordt. Wat de douanen betreft bestaan pï ware benden van smokkelaars, die goe deren over de grens brengen. In het Luiksche bieden die groepen aan de handelaars aan, zijden kousen uit Duitschland in te voeren, mits een commissieloon van J0 t.h. terwijl hel invoerrecht 30 t.h. bedraagt. Zelfs ver- koopen ze die producten aan den klein handel. Ook de invoerliandel over Luxem burg heeft een belangrijke uitbreiding genomen. Sinds jaren bekommert de groep der fabrikanten zicli over dezen toestand, maar de douane heeft nog geen vol maakt toezicht gevonden. Ik sluit mij aan hij de conclusion van1 den heer Leyniers, nochtans wil ik eenige bijzondere hulpmiddelen aan wijzen. De grondslagen voor de contingen- teering moeten herzien worden. Wij moeten eischen dat de grondslagen vastgesteld worden volgens het gemid delde invoercijfer over 1929, 1930 en 1931. zooals in het buitenland ten on zen nadeele wordt gedaan. Er zijn mensch >n die maar bij ge legenheid handel drijven, die zich" als importeurs voordoen en invoeeconsen- ten bekomen. Zulks is niel aan te ne men. Zelfs ledeni van diamantnijverheid zouden importeurs van. breiwerkarti kelen geworden zijn Het. ministerie van nijverheid weet niet welke hoeveelheden sedert meer dan twee maanden werden ingevoerd. De heer VAN SCHOOR (in "f. FranschV Dat is zoo De heer MOYERSOEN. Het" is van belang dat op 30 Mei eerstkomende het beheer van de contingenten, aan Belgie worde voorbehouden zoodoen de zullen talrijke misbruiken en geval len van bedrog worden voorkomen. Voor de wollen en katoenen waren zal een invoerconsent noodtg zijn. Ten slotte zullen compensatietaxes dienon inge voerd om de dumping te bestrijden. Ons binncnlandseli afzetgebied dient gezuiverd cle personen die er op teren en bedrieglijke middelen gebrui ken, dienen geweerd. Deze personen overstroomen onze markten en enze foren met buitenlandsche producten die als Belgische producten aan den man worden gebracht. Een duidelijker merkbaar en onuitwischbaar merk van herkomst zou dienen vereischt. De heer ORBAN (in 't Ffanscii)j Op dat gebied zijn de misbruiken grootw De heer MOYÉRSOEN (in 't Fransch). Wij moeten kunnen uitvoeren. De re geering moet ingrijpen bij liet opspo ren van nieuwe afzetgebieden en bij het behouden van dc weinige afzetge bieden waarover wij nog beschikken. Slechts enkele handelshuizen kun nen op eigen kosten nieuwe afzetge bieden zoeken. De moesten moeten door de regeering ondersteund worden, zij is bet die moet onderhandelen met Zwitserland en met Holland, waar nog mogelijkheid voor onzen uitvoerhan del bestaat. Er is een «modus vivendi noodig'. Indien de regeering een programma vastgesteld heeft en een groole een heid in haar uitzichten... De Iheer WALTERS (in 't Fransch.). Bestaat dat dan niet (Gelach.V 'De heer MOYERSOEN (in T Fransch); Tot nu toe niet, helaas 'Wij hebben ons verheugd over de samenvoeging van liet ministerie van nijverheid met dat van binnenlandsehen handel, maar een volledige verstand houding* onder deze 'departementen on- dorling, en met dat van financien is noodzakelijk. De nieuwe minister van handel moet de eenmaking bewerken. Wij hebben vertrouwen in zijn werkkracht on in zijn ijver. (Handgeklap rgchts,^ Sedert de dag waarop de schandalen van de zaak Stavisky aan het liclit ge komen zijn, is Frankrijk en vooral Pa rijs, het tooneel geweest van oproerige betoogingen en manifestaties. Gisteren hebben deze hun toppunt bereikt en, zijn ontaard lot" echte revo- lutionnaire opstooien. Een oproep van de regeering tol kalmte Parijs, 6 Febquari. De regeering heeft op al .dc muren van de stad een beroep laten uithangen op kalmte en bezadigdheid. «Beroepsagitators, zoo zegt do regee ring verspreiden onwaarschijnlijke ge ruchten. Het is niet waar dat troepen bewegingen hebben plaats gehad om de orde te helpen herstellen. De eerste minister die zelf een oud- strijder is doet beroep op al zijn ka meraden om' in de 'gegeven omstandig heden aan geen betoogingen deel tc no men die niet strooken met hun waar digheid en ook geen uitstaans hebben met de eischen die zij op ander gebied kunnen doen gelden. De regeering zal met de uiterste ge strengheid de rust weten te handha ven. De eerste incidenten Parijs, 6 Februari. 'De eerste bot sing tusschen de betoogers en den or dedienst deed zich voor om 18 uur, Pla ce de la Concorde. De betoogers wier pen steenen naar dc agenten maar wer den krachtdadig uiteengedreven. Er werden' enkele aanhoudingen gedaan. Rond 6 u. 30, ter hoogte van Square Saint-Jacques, poogden een 400-tal communisten naar het stadhuis op te trekken. Zij ook werden achteruit ge jaagd. Hetzelfde geschiedde enkele oogenblikken later eau het Noordstation waar verscheidene honderden commu nisten oprukten, ook aan het St- Laza- restation waar een 100-tal communis ten in botsing kwamen met do politie-- jnacht. Een 250 communisten kwamen ïn groep voorbij de wijk Rivoli-Scfcastopol en wierpen er oen lichtsein omver. Op dc Place de la Concorde werd liet po- litiekiosk op dc straat gerooid. Om 18 u. 55 rukten 700 betoogers op langs den Boulevard St-Gcrmain in dc richting van de Kamer. Zij Werden door de agenten teruggedreven. Parijs 6 Feb. -De bijzondere orde dienst onder leiding van den politiepre- ïekt h. Bonnefoy-Sibour nam stand in de omgeving van liet'Palais-Bourbon. Aan de Concordebrug, nabij do Quais des Tuilcries hielden sterke lijnen po litieagenten de slakende taxivoerders in bedwang. Van aan de Invaliden tot Quai d'Orsey was er veel volk, maar de politie dreef alle samenscholingen uit een. Ook rond bet Grand Palais waren groole politiemassas samengebracht. In de straten en lanen rond de Kamer wordt de menigte uiteengedreven. De betoogers dringen tot het parlement door Talrijke gewonden Te half acht zijn talrijke groepen be toogers erin geslaagd dc politie tc overrompelen. Zij dringen door tot voor het parlementsgebouw. Docili de politie die de wacht houdt voor het. hekken van het parlement kan de heloogers uiteen drijven. De politiewacht wordt ver sterkt. Een half uur nadien gaat er een oo'r- verdoovend lawaai op. De menigte heeft en g'®l£W0t9ton opnieuw de politie overrompeld en rukt op naar het Palais Bourbon. De politie- verslerkingen rukken eveneens aan on trachten de betoogers den weg te ver sperren. De oud-strijders of de vuur-kruisen rukken naar het parlement op langs af zonderlijke wegen. In de Bourgogne- straat stoot, een dier groepen 800 man sterk op een sterke politiemacht. Een heftig gevecht ontstaat en men telt veld gewonden. Parijs, 6 Feb. Rond 8 uur wordt een tgroep b'etoogcrs van de Place de la Concorde uit naar de Rue Royale «ui do grootc lanen teruggedreven. Enkele van lien komen aan het Ministerie van Zee wezen, stapelen papier en oude bladen voor. de poort opeen en steken er bet vuur aan. De brand kon echter spoedig gcbluscht worden. Rue dc Rivoli en Place de ClvUelct waren groote massa's Teuncsses Patrio- tos en commiu,nisten tegenover elkaar; opgesteld. Men zong de «Marseillaise» en de «Internationale». 4, 5 maal char geert de politie in de rue, 'de Rivoli, rue des Halles, rue St-Den'is en Place du Chalelet. De betoogers werpen met stee nen cn s'pringbussen tussdhen dc paar den. Op dcri Boulevard Sebastopol worden b'oomcn en banken uitgerukt en op den steenweg opeengesapcld: de eleklrïeke' stroom is afgebroken. De betoogers slaan de lram.rij Iu igen en autobussen stuk. Verscheidende personen zijn ge kwetst. Maar de politie werkt krachtda dig door en gelukt er in al de aanpa lende straten vrij te maken. Om 20.15 (uur was alles kalm. Een betocger, aan het hoofd gekwetst, wordt weggeleid door de politie. Parijs scheen een bezette stad te zijn Zooals we reeds meldden had de yo- litie te Parijs en ook de aanvoerders van het leger allerhande maatregelen ge troffen ten einde den dreigenden storm het hoofd te bieden. Stippen we nl. aan dat 14.000 agen ten en 10.000 «gardes mobiles» in ge reedheid gehouden werden, alsook Iwee bataillons gendarmen cn de bereden, politie. Daarbij waren al de troepen van' het garnizoen van Parijs, ook van Sen- lis Forilainobleau, Saint-Gcnnain 'en Versailles gereed om handelend op te treden. Alle «slrategieke» punten wa ren bezel. BOTSING TUSSCHEN SSTOOGERS POLITIE.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1