2 De Qeestelijke Voordrachten Kleins stad... Kleine menscheii...! Een wijs beslui! Koning Albert vriend der Missionarissen van Mandsjoekwo Vrijdag HURT 1934 JDe katholieke leer leenscht 'n positieve, en opboatrende kennis te bezitten van zijn gods dienst. Wegen die negatieve opvoeding komt onze tijd in verzet. SiAAÉSOM noodigen tre alle Katholieke en I laamsche Vereenigingen, uit om al hunne leden aan te zetten deze voordrachten bij te tronen. Het Maandje zonder Volle Maan Ter nagedachtenis van wijlen Koning Albert De Gidsen uit Chamonix op het Kasteel te Laeken De kroning van m KGlZCf ine bewijzen van gehechtheid en loyau- XXXX JAARGANG MUWIiViER SO Kerkstraat. 9 en 21 Aalat. Telafóoa 114. DAGBLAD 20 Gaotiaman Ui»g«»«r J, Va« Naffal-Da GaadC publiciteit buiten het Arrond, AALST Agentschap Haras, Adolf IKaxtaan ,13, te Brussel Sua de Rlcheleu, Pa rlja fes Bank Bulding/Kingsway, 20 Londres W. 0.2, H. Simplioiua Zonop6(S4Zcnafo,33 LK.8 N, M. 15 Een werk ran verheven beteekenis voor onze katholieke- Vlaamsche kuituur Voor de vierde maal, zullen «Geestelijke Voordrachten *- te 'Aalst worden gegeven. 'Weer zullen bij de twee duizend menselien, vier Vrijdagen achter eenvolgens den ouden tempel binnenstroomen en midden een aangrij pende stilte een uur lang zitten luisteren naar het leerzaam woord van de begaafde priesters. Dit aanhoudend succes is niet alleen "n bewijs van de degelijkheid der voordrachten, maar openbaart voor de oogen van de meest scepti- schen de groote behoefte die de christelijke gemeente voelt, aan God- én godsdienstkennis. Het is 'n troostend schouwspel wellicht dat honderden met gretig heid hun honger naar de ware wetenschap komen bevredigen, aan bet rijke voedsel dat 'deze voordrachten hun biedt, maar het is ook een wenk voor al wie verantwoordelijkheid draagt Hij wordt meer en nreer gewaar hoe zeer hij die mist en hoé zeer hij nood heeft, aan richting voor zijn leven. Te vaak werd den godsdienst hem voorgesteld als eene aaneenrij ging van verbodsmaatregelen... tot liet angstvallige toe werd hij ge waarschuwd tegen de zonden die te mijden was... en te weinig werd hij aangespoord tot de beoefening van de deugd, tot de betrachting van liet goede... die richting geven aan zijn leven, en ruimte aan zijn levensinzicht. De kerk heeft men hem leeren verdedigen door hem apologetiek te leeren, maar met de levenwekkende dogma s van de kerk werd hij op onvoldoende wijze vertrouwd gemaakt. Het is juist omdat de «geestelijke Voordrachten» 'n positieve lee ring inhouden, omdat de toon ervan constructief is en nimmer uitva rend, omdat zij iets bieden waarmede we onzen, geest kunnen meiibi- leeren en onze ziel sterken, dat zij SUCCES hebben en succes be houden. Die kentering bij de geloovige massa, is een noodzakelijk gevolg van het intenser eucharistisch, en apostolaatsleven van dezen tijd. Zij is verheugend en stemt hoopvol voor de toekomst. «De Geestelijke Voordrachten» hebben, ook eene andere beteekenis die wij ons behagen te onderlijnen zij zijn de groote kul- iuveel gebeurtenis van het seizoen. Op gebied van taal en vormschoonheid, kunnen zij met de beste le zingen zegevierend de vergelijking doorstaan. Onze beste Vlaamsche kanselredenaars werden er gehoord, Weinige steden hebben de kans in een zelfde voordrachten reeks mannen te aanliooren. als Mgr Cruysberghs, E. P. Van Gestel, Ka nunnik Janssen, Pater de Clippele, zooals het in A.alst gebeurde ver leden jaar. Wie is er niet diep ontroerd geweëst bij het hooren van het mooie vlaamsche woord, de rijken woordenschat, de bezielende kracht van deze sprekers. Ook dit jaar zullen de conferenties .11 feest zijn voor oor en hart. «De Geestelijke Voordrachten» moeten blijven bestaan, Ons volk heeft er behoefte aan, Wij zijn overtuigd dat zij een zegen zijn voor deze stad. -G M. .Wie geeft dat eens geschreven L: «Kleine Stad, Kleine mensèhon al dus willende beduiden, dat in een kleine stad de kleingeestigheid en kleinzielig heid al te dikwijls bovensiahn. Die'-typiekc spreuk past wonderwel op ons klein stedeken Aalst. Wij wisten reeds van vroeger, dat in de groote steden de meest vooraan staande socialisten de .Te Beam's bij woonden, terwijl ze hier te Aalst, als trouwe republikeinen, grandioos afwe zig bleven. Reeds menigmaal werd dit feit opge merkt en besproken. Reeds meer dan eens werd hier verwacht, dat onze Man xisten .ook eindelijk beter laat dan nooit hun euggeestig standpunt zouden verlaten. Doch te vergeefs. Maandag hebben zij een schoone ge lege-nheid gemist: Maandag was in St. Martenskevk, voor de Rmiwillis, ter intentie van Z. M. Koning Albert, op de eerebank een plaats voorbehouden voor den li. Bur gemeester; ook stonden er stoelen ge reed voor AL de gemeenteraadsleden, zonder onderscheid van denkwijze. 't Liep onder den mond, dat enze burgervader naar den lijkdienst »ou ko men... Ja. zooveel socialisten doen het wel voor "ncn gebuur, voor "nen vriend, voor een kennis... Waarom zou hij'het niet doen. voor den overleden Koning, hoogste gezag van het land, die hem be noemde in het ambt dat hij bekleedt Menigeen keek in de kérk benieuwd naar de lijkdeur. Komt li ij n "et Komt hij niet Neen. Niks te zien. De dienst begon... de dienst ging .voort.hij eindigde met hel. diep ont roerend Vaderlandsch lied «en sourdi ne», geen burgemeester te bespeuren Een persoon, die beweerde goed op de hoogte te zijn, zei ons «Hij zon wel willen, maar heet waarschijnlijk durft hij niet Durft hij niet dat is nogal kras Durft hij niet, is 'I. om dc wille van zijn eigen volk Is T 'uit niensclielijk opzicht Maar wat doen dc socialisten elders Ik zie daar even in mijn gazet.; onder de rubriek In memoriam Koning Al- bert Plechtige lijkdienst te Antwerpen. Dinsdagmorgen, te 11 ure, werd in O. L. Vrouwkerk te Antwerpen, "een plechtige zieldienst gezongen ter na gedachtenis van Koning Albert.- A1 de personaliteiten van Antwerpen waren in de kerk vereenigd. Onder hen bemerken we de Ireeren baron Holvoet, oeverneur der provincie* Sehóbbens, provincialen griffier; Van der Linden en Clerckx, bestendigde afgevaardigden Huysrnans, burgemeester; Baelde en Jules Somers, schepenen; Gyselynck, stadsekretaris; Segbers, Staatsminis terJoris, volksvertegenwoordiger, ver ders een 200-tal officieren, dc hccrcn van hel gerecht, enz. In Noorèelyjk Katnuya woonden tijdens hunne Hunne Majesteiten, de overleden Koning Albert, en zijne ga a ■meermalen dc Heilige Mis hij in ren der Missiën. Een photo tijdens een dezer eenvoudige HMissen genomen. Februari, liet kort maandje, lieei't dit |aar gean volle maan gekend: de laatste yiel op 30 Januari en de eerstvol- gende komt op 1 Maart. Maart, integendeel, zal twee volle manen tellen, daar juist den 31 sten dus daags voor Paschen, de maan weer vol zal zijn. .Dat het kort maandje zonder maan bleef, iets dat nogal zeldzaam is, heeft niet belet dat het weer hetwelk we in februari meeleefden nog veel zeldzamer .voorkomt. Voor onze landstreken was dit ee der een lente- dan een wintermaand. De twee eerste dagen blies er een koude Noord-Oost wind, doch verder verliep Februari bij het schoonste wéér dat men, voor dit tijdstip van het jaar, droomen kan. Geen regen, geen sneeuw, Slechts onbeduidende nachtvorst en wat mist. De drie laatste dagen was het wei wat kouder, doch we mogen niet verge ten dat de Maartsche buien voor do deur staan, 't Is echter te hopen dat ze i Borginon te laten voelen dat Ylamin- ons dit jaar niet al te nijdig zullen ter-l £cnv Zie vervolg hlcrneven. «Het Handelsblad van Antwerpen schrijft BORGINON GEWEERD Maandag avond moest de man, die zoo'n droevig figuur in de Kamer maak te, sinjeur Borginon, komen sp.reken op eene vergadering van de Vlaamsche Conferentie der Balie op liet Gerechts hof. Ook hoeren. Le Bon en Delwaide moesten er het woord voeren. Het nieuws liad in dc kringen dej1 rechterlijke wereld eene geweldige ont roering te weeg gebracht; een heer schap, dat zich in de Kamer even on fatsoenlijk als anti-Belgisch gedroeg, dat de pretentie zou hebben in een Staatsgebouw over eene Belgische wret (Vlaamscli in 't gerecht) te komen spreken. 't Ware voor de Vlaamsche Confe rentie der Balie eene eeuwige schande geweest liaddc zij aan liaar voornemen gevolg gegeven; op aandringen van den stokhouder der balie, Mr. Jos. Lcclef, heeft zij er dan ook onmiddellijk van af gezien. Wij hopen wel dat alle Vlaamsche instellingen karakter genoeg zullen toonen om aan heeren van het- slag Rouwdienst te Rome. De Paus aanwezig. Zijne Heiligheid de Paus., woonde Woensdag 'morgend orn 10 ure 30 een plechtige rouwdienst bij in de Sixtijn- sche Kapel Ier nagedachtenis van wij len Z. M. Koning Albert 1. Twintig Kardinalen der Ronveinsche curie waren aanwezig. Verder ook het diplomatisch korps waaronder de ge zant van België bij den H. Stoel; prins Oj.sfjai, assistent bij den pauselijken troon, Mjgr Dellepiane, apostolisch vï- karis in Kongo, enz. Mgr Bacci, sekre- laris der breveer, las de rouwrecie voor. in '1 latijiu Z. II. de Paus. persoonlijk gal' de ab- souie. In Onze Lieve Vrouwkerk te Parijs Woensdag morgend werd in de O. L' Vrouwkerk te Parijs onder een buiten gewonen volkstoeloop een rouwdienst gecelebreerd ter nagedachtenis van Wijlen Z. M. Koning Albert I. Om li u. 30, werd M. Albert Lebrun, president- der Republiek, onder de por tiek der kathedraal ontvangen, door Z. Em. Ivard. Verdier. aartsbisschop Parijs, verscheidene andere bisschop pen, en den gezant van Z. M. Koning Leopold III le Parijs. President Lebrun werd naar eene voorbehoudene plaats geleid. Het was Z. E. H. Ivan. Joseph Moyersoen, almoe- zenier der Belgen te Parijs die het H. Sacrifiecie opdroeg, waaronder heerlij ke en passende treurzangen en muziek werden uitgevoerd. Koning Leopold III en Koningin Eli sabeth hebben, in het Paleis le Laeken, de twee Zwitsersche .gidsen, Arthur Ra- vanel en Benoil Coutet,«uil Chamonix, ontvangen, die gewoonlijk Koning Al- bert in de bergen vergezelden en dia dc begrafenis hebben bijgewoond. De ontroering; van die twee toegewij de bergbewoners was buitengewoon. Do heer Coulet, die ongeveer zestig is, zegde dat het ongeval m'ct Koning Al- bert, de tweede groote ontroering in zijn leven is geweest. TV' eerste was toen. men Dot lijk van zijn eigen zoon thuisbracht, die in dezelfde omstandig heden. als de Koning omkwam. Toen zij in het Paleis kwamen waren zij zoo ontdaan, dat zij de woorden niet. konden uitspreken, die zij vooruit klaar hadden gemaakt. Maar de Koning en de Koningin zei te hen gauw op hun ge mak. Zij overhandigden aan den Koning erf de Koningin het louw en de houweelen, door hen gebruikt, om den Albertop tc beklimmen, den dag dat zij daar de Belgisch en do Fransche vlag halfstok gingen uitsteken. De gidsen zijn vertrokken met dé herinnering aan een hartelijke ont vangst welke zij levend in zich zullen bewaren en waarin vooral voor hen zal verschijnen de gestalte van een Konin gin en van een Koning, van een vrouw en van een zoon in den diepst en rouw. Kamiel Huysmans, socialist, zat' dus nevens den katholieken gouverneur Hol levoet en nevens 'den liberalen sehepe- ne Baelde Maar Antwerpen is een groote stad Aalst, och' arme, telt leiders als M. Nichols1, socialist, die zich boven het kleingeestig gedoe, niet kunnen verhef fen Ook' dé afwezigheid van, Slaafk'e De Slobbeleir, de leider der liberalen, Tn den gemeenteraad, werd algemeen op gemerkt. Van 'de frontérs Spreken we "Met"... Die menselien hebben als christenen, een eigen filosofie, zelfs vóór de dood, zelfs tegenóver liet gebed voor cle over ledenen... zelfs voor het woord van Christus: Bidt voor Uwe vijanden..-. Eenmaal komen ze wel tot bezinning, en 'dan zullen ze verwonderd opkijken en verwonderd uitroepen: Hoever heb ben we gestaan Jefken. tv it vcnde dieren en automobielen tot klei— leit. Alle rr.gecringsambtcnarcn moe- gen, 'die 'tevens rechtgeaard Belg zijn, met hen voortaan geen uitstaans willen hebben. Mot mensc.lien van alle partijen, goed; met menselien die 't vaderland verach ten, geen samenwerking hoegenaamd. Volgens een later bericht zou het op treden van Borginon enkel uitgesteld zijn,: wij verwachten meer van do Vlaamsche Conferentie der Balie: geen Bopginon'ë bij Belgische advocaten* Een korrespon.dent van de «Daily Te legraph» verstrekt enkele inlichtingen over de voorbereiding tot dc kroning van Poe Yi, tot keizer van Mandsjoe- koeo, die op' 1 Maart plaats heeft. Duizenden, menschen. stroomen Hsin- kin;g-, de hoofstad van Mandjoekoeo bin nen, in afwachting reeds van de kroning van den, keizer van Mandjoekoeo. Poe Yi, den vroegeren knaap-keizer van Chi na, op '1 Maart. Poe Yi is eergisteren een v'ei'daag- sche vasten begonnen. In zijn. vierdaagsche vasten zal kei zer Poe Yi het ritueel der Ghow-dynastie volgen óm zich te zuiveren, alvorens hij zijn smeekingen len hemel zendt en om een mandaat als keizer vraagt. Gedurende deze vier dagen mag noch I de keizerin, noch" eenige vrouwelijke verwante hem naderen. £oo goed als al dien tijd brengt- hij door met medi taties over de plichten van\een souve- 'r.ein tegenover zijn volk. Hoogbejaarde hovelingen, bekend met liet ritueel, zijn voortdurend in zijn na- jbijhëid en lezen stukken voor uit de jphilosofische boeken van Confucius. Bij de ochtend- en avondkleeding is het dragen van een hoogen hoed voor geschreven en er bestaat, dan ook reeds een groot gebrek aan hooge hoeden. Hot onderbrengen van de geschenken voor den nieuwen keizer vormt een groot probleem. Zij zijn afkomstig uit alle doelen dcc wereld en yarieojien xan le- ten één tol vier procent van hun maand salaris afslaan ten behoeve van het aan schaffen van. boeken voor een persoon lijke bibliotheek voor den keizer en do keizerin. Een deel van do kroningsplcchtighé-r don zal in een speciale afdeeliu.g van don tempel plaats vinden. Hier zal de' keizer in tegenwoordigheid van slechts zes personen die hoopen aarde beklim men en zich' daarna naar hol Zuiden' •wenden. Dc keizer plaatst daarna drie" bekers Chineesclien wijn op een labou- xel, waarna hij aan den hemel een' boodschap voorleest, waarvan de in houd aan niemand bekend wordt ge maakt.. Vervolgens wordt den keizer een zegel aangeboden. Poe Yi zal kostbare en scbiti erend be werkte gewaden dragen, weelderig ge borduurd met gouden figuren en glan zend van kostbare juweelen. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen orff zijn veiligheid te verzekeren en het zaf niemand onmogelijk zijn, de grens var» de verboden zone. die. zicb tot op een halve mijl afstand van den tempel, waar. 'dc kroning zal geschieden, uitstrekt, Ie oversell rijden. Bedevaart van Oost-Vlaandoren naar O. L. VROUW VAN LOURDES Bisdom Gent. van 27 APRIL tot 5 MEI Treinen rechtstreeks Lourdcs en terug, inlichtingen. Mevr. Van de Kerckhove- Co ree let te Aalst of afgevaardigden vor* meld op plakbrieven*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1