OVER DE KRISIS Na Acht Dagen... Financieel psciiachsr Rond hot Stavisky-schandaai De Zondagrust in Italië Het Gedenkteeken Koning Albert te Marche-les-Dames XXXX JAARGANG NUMMER 52 K»rkslraat. 9 en 21 Aalat. Talafoon 114. DAGBLAD 20 Castieman Uitgarer J. Van Nuttet-Da Gaadt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Ha/as, Adolf Max laan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Pa HU Bank Buiding/KIngsway, 20 Londres W. 0. 2. Ili li urnhi men Zondag 4 Maart 1 G .imirua Zon oi. J Zon af 5,3D Maandag 5 Maart 1934 H. Theophiiua Zon op ö,23Zon af 5,38 L. K. S. N. M, 15 Bij dit nummer behoort een bijvoeg $el en bestaat uit zes bladzijden. -WV- Gelijk de II. Laurentius op zijn rooster vruchteloos wrong om eenigerlei verlich ting van de vreesdijke vuurpijn, zoo keert en kronkelt de wereld thans op den roos ter der politieke, economische en sociale moeilijkheden, hopende vrede en rust te vinden, welke echter niet te bereiken zijn. En de foltering duurt en blijft duren, én er schijnt geen einde aan te komen. W ie zou er ook het einde van kunnen voorzien. Wij leven op hoop, wij leven door arbeid. Kostbare deugden van den Christen, doch hoe moeilijk te verwerven door de menigte, welke hun levenshorizönt door het aardsche bestaan zien afgesloten. Is het dan te verwonderen dat de lij dende wereld don steen werpt naar zijne instellingendat hij zijne schoonste ver overingen wil laten varen; dat hij dik wijls zelfs bereid is zijne vrijheid prijs te geven, om regiemen te betrachten, vrelke door gansch ons verleden veroor deeld worden. Zeker alles is niet volmaakt in deze we reld, vele dingen dienen verbeterd. Onze vrienden MM. Segers en Tschoffen en vele andere hebben ter zake hunne pro gramma's van gezond verstand bloot gelegd. Wezenlijke verbeteringen werden reeds gebracht en zullen nog gebracht worden om de Uitvoerende Macht weer in het volle bezit tc stellen van hare rechten en voorrechten, welke de Wetgevende Macht wilde verminderen. Doch, bestaat er een enkel regiem dat volledig past bij den naren tijd welke wij beleven, een tijd van ekonomischcu oor log, verraderlijker en wieeder dan de kanonnenpoi'lpg. Geen enkel land, welke ook zijn regiem weze, ontsnapt aan de jammerlijke gevolgen Yan deze oorlog. Moeten wij daarom verzaken aan alles wat in het verleden onze grootheid en onze glorie heeft uitgemaakt de vrijheid Van al de regiemen zou liet ondraag lijks te wel dit zijn, uit hetwelk de vrijheid van denken zelf zou verbannen zijn. Keen, de diktatimr kan alleen behagen aan sommigen, die zelf diktator willen spelen, of aan degenen die hopen dat de diktator hunne gedachten zal uitwerken, Sommige geesten, die begaan, zijn met de gezagskrisis van onzen tijd, onbe twistbare krisis meencn dat zulk regiem het ideaal zou zijn. Doch kan men de diktatimr alleen op burgerlijk gebied opvatten Hoe zal men hare inmenging in .godsdienstige zaken beletten Is dc mcnsch dan alleen een machien in de staatsfabriek Voor alles moeten wij de familie herstellen in al hare rechten en voorrechten. Eerbiedigen wij ook onze Grondwet. Hoe zou men dergelijk regiem kunnen instellen zonder de Grondwet af te schaffen Neen, de diepe oorzaken van de kwalen der menschheid liggen niet in de regie men; zij zijn in de eerste plaats van zede lijken aard. De vorige eeuw heeft ver geten, en de huidige eeuw vergeet ook dat dc naties geen andere moraal kunnen hebben dan deze welke de enkelingen moeten naleven. Het nationaal egoism is zoo misdadig als het individueel egoïsm. Eene natie mag evenmin als een burger van zijne macht misbruik maken. De oneerlijke mededinging is de natie ver boden, evenals den partikulier. Werden de grondregels van de christe lijke leeriug geëerbiedigd, dan zouden wij veel dichter bij den vrede zijn dan thans het geval is. Alles moet in Christus en door Christus hersteld worden. Ziedaar ons programma, zoo oud en zoo groot als de wereld zelf. Tot de uit werking van dit programma noodigen wij onze katholieke jeugd uit, want onze schouders, die reeds vermoeid geraken, behoeven de hulp van de ziel, van het hart dergenen, die, naar wij hopen, wel- eeus den bijval van hunne pogingen mogen oogsten. Graaf P. de LiedeherJce ro/lsveneyinmord'ycr- In het kabinet van den burgemeester van Namen heeft een vergadering plaats gehad van personaliteiten, ten einde tc beraadslagen over, het igedenkteeken dat men voornemens is op te richten te Marche-les-Dames, op de plaats waar Koning Albert om het leven gekomen is. Ziehier de groote lijnen van het ont werp omtrent hetwelk Koning' Leopold III zijn instemming heeft betuigd 1. op de plaats van den val, een koperen gedenkplaat in de rots met opschrift in het Latijn; 2. omheining van de plaats waar het lijk van den Koning werd ge vonden: 3. opschikking van de Galvarie «Vieux Bon |D.ieu»; 4. omheining van de tragische plaats: 5. oprichting van een monument aan liet begin van den weg naar Marche-les-Dames. Als voorzitter van het uitvoerend co mité is aangesteld h. Huart, burgemees ter van Namen; als 'secretaris, graaf Xavier de Grunnc. Uit Rome wordt aan «De Maasbode» gemold Mussolini heeft in zijn eigenschap van minister der corporaties een om zendbrief gezonden aan alle prefecten der provincies, waarin gewezen wordt op de toepassing der nieuwe weispara grafen betreffende de viering van Zon en feestdagen. Door bedoelde paragrafen w)rdt o.a. de Zondagrust geregeld en Mussolini geeft in zijn omzendbrief den prefec ten streng- bevel de paragrafen thans overal te laten uitvoeren. Een vol strekte Zondagrust welke in overeen stemming is met de godsdienstige op vattingen van hot fascistisch regiem betreffende de geestelijke en sociale opheffing van het ïtaliaansche volk, is noodzakelijk. LOTEN OP CREDIET. EEN WINSTGEVEND ZAAKJE Op last van -liet parket is een onder zoek begonnen ten laste eencr finan- cieele inrichting der stad Antwerpen de «Banque d'llypothèques et dc Cré dit», gevestigd Meir, die er eene specia liteit op nahoudt om de menschen staatsloten tc bezorgen op crediet, hen rcchtgevend tot de trekking. Oppervlakkig beschouwd scheen dit de gewoonste zaak ter wereld, doch wanneer men de bijzonderheden ervan kent, komt men tot een geheel ander besluit. Een', dor klienten heeft, daarvan een staaltje gekregen dat wel meldenswaar dig is. Zij ook had een obligatie gekocht t.cr waarde van 500 frank die door mid del van 24 stortingen van 30 fr. moest vereffend worden, wat reeds een bedrag vormt van 864 frank Dezer dagen kreeg de kliëntc liet ver heugend nieuws dat bij de laatste trek king haar lot was uitgekomen met 25.000 fr. en vermits ze enkel liet tien de deel had van dit lot zij de som zou trekken van 2500 fr. Dit scheen voor de kliënie een meevallertje van belang te zijn temeer daar ze slechts 10 stortin gen van 36 fr. had gedaan. Maar toen de afrekening kwam werd de som te ruggebracht op 1920 fr. daar ze eerst de volle storting moest vereffenen; ver volgens werden haar nog gedurende twee jaren de trekkingslij sten opge drongen. alhoewel haar lot niet meer kan uitkomen, verders twee jaren in trest, koepon en verzendingskosten. Eene korte berekening geeft dat deze kliënie hare obligatie met 106 t.h\ ver hooging had betaald. 'Daarbij bleef liet niet Agenten die er op belust zijn op 'de premie, die be staat in de vier eerste stortingen, kwa men de kliente geluk wenschen en raad den haar aan voor de winst nieuwe aan. deelcn in te schrijven daar ze reeds ge noeg had om de vier eerste stortingen te verzekeren. Niet boter wetend wordt daar gevolg aan gegeven', doch het is te begrijpen dat deze menschen een maal de vier maanden verstreken, niet verder kunnen betalen en dan luidt de overeenkomst dat al het gestorte geld verbeurd wordt Voorzeker zal dit zaakje wel een staartje hebben. Ter inlichting kunnen we ër nog bij voegen dat deze financieels inrichting onkel beheerd wordt doo,r Polen. Men heeft thanseenige nadere bij zonderheden over de omstandigheden waarin men de strookjes van checks gevonden heeft. De verwittiging dat, de strooken te zijner beschikking lagen werd Donder dagmorgen aan heer toezichter Bony toegezonden. Zij ging uit van een der leden van den veiligheidsdienst. Door het feit zijner voorloopige 'schrabbing van de lijsten der veiligheid bevond toezichter Bony zich natuurlijk in do onmogelijkheid de strooken zelf gaan in ontvangst te nemen. Hij gaf dan een afspraak aan zijn briefwisse laar om hem denzelfden avond te ont moeten in zijne woning, om 21 ure 30. Hij behield zich echter het verwittigen voor van den veiligheidsdienst binnen dien tijd. De toezichter, die er aan hield zijné belangrijke missie toch te kwijten, ver wittigde de lioogere overheden en er werd afgesproken dat de heer onder- zóeksrehter en de Bestuurder dor Vei ligheid zouden aanwezig zijn m de wo ning van heer Bony, bij het afleveren van de strooken. Op het bepaalde uur dan verscheen de berichtgever met een lijfwacht van nog een andere persoon en de magis traten hoorden van in een aanpalende kamer eene woordenwisseling. Toen zij zich vertoonden' werdén de strooken zonder moeilijkheden overhandigd'. Met de grootste nauwgezetheid wer den dan de strooken onderzocht en on der zegel gelegd. iD.e strooken, die zicli in 48 souchen verdeelen zijn alle van de hand van Stavisky. Do namen welke er op ingeschreven zijn behooren niet tot gekende personaliteiten. MEVR. STAVISKY AANGEHOUDEN Vrijdagmorgen om 10 uur lag de rue Obligado 'waar Mevr. Stavisky woont, als naar gewoonte npg eenzaam en stil als was het een straal uit een provin ciestadje. Enkele minuten na tien uur stopte voor dc woning van Mevr. Sta visky een auto. Twee inspektcurs der veiligheid stapten uit. Ze klommen rechtstreeks naar de '4de verdieping, waar ze werden' ontvangen ontvangen door het kamermeisje. Ze vroegen om Mevr. Stavisky te spreken. Deze kwam onmiddellijk. Ongetwijfeld had zij reeds de morgenbladen gelezen want' zij was volkomen op dc hoogte van de ont dekking der checkhieltjes. De inspek tcurs verzochten Mevr. Stavisky hen te willen vergezellen. Mevr. Stavisky deed dadelijk hoed en mantel aan, drukte het kamermeisje op het hart goed voor de kinderen te zorgen en volgde de inspek tcurs op den overloop, terwijl ze de ka menier verzekerde voor den middag te rug te zijn. De politiemannen brachten de vrouw naar het kantoor der veilig heid en van daar naar het gerechtshof. Kart na twaalf werd ze onder aan houdingsmandaat geplaatst. Een Fransch' dagblad bespreekt hel piot-se vinden van zoovele strooken en stelt de vraag waar of die stukken, van allereerst belang, wel zoo lang kunnen gëb leven zijn. Men zal overal in' de be trokken middens willen weten waar die strooken zoolang verborgen konden blijven' en tévens zou men ook alle bij zonderheden willen kennen nopens dc geheimzinnige restitutie van de stukken Zonder zekerheid te hebben, natuur lijk veronderstelt men toch,dat die stuk- keil vanaf het eerste uitlekken der zaak en misschien nog wel voor den dood van Stavisky door de zorgen van een vertrouwensman naar een plaats in het buitenland zijn gesmokkeld geworden en' in veiligheid gebracht. Nu, verleden Zaterdag vertrok Roma- gnino, die deze vertrouwensman moet zijn geweest, naar Londen. Hij kwam Dinsdag terug voor drie 'dagen en waarschijnlijk bracht hij die hoogst be langrijke stukken met zich. Alvorens zich dan te laten aanhouden zou hij heer Bony over de zaak henben inge licht. Men denkt van weldra meer nieuws over het feit te hebben. Vrijdag heeft men dé twee verslagen bekend gemaakt welke door "neer Les- couve, eerste voorzitter van het Ver brekingshof, en twee Raadsleden aan den minister van Justitie wrerdcn ge zonden. Zij handelen over de vertraging in de Zie vervolg hierneven. f(Vervolg- en slot)1. Toen Koning Leopold HI van den troon stapte, brak weer een daverende ovatie los, welke maar eindigde, toen Z. M. de zaal had verlaten. Het verbond tussehen vorst en volk was bezegeld. Koning Leopold had Koning Aal brecht vervangen. Zijn tocht van de Kanier naar het pa leis geleek een echte zegetocht 's Anderdaags greep in St Goedele, te Brussel, een plechtig Te Deum plaats, om God te bedanken en zijn zegen af te smeeken over het nieuwe Rijk. In roerende woorden had de Kardi naal deze plechtigheid aangekondigd en in> niet minder roerende, christelijke taal had Koning Leopold er op geant woord. Daarmee waren dc groote gebeurte nissen gesloten. «Dit alles gebeurde op 8 dagen... Acht dagen te voren verkeerde Ko ning Aalbrecht nog in volle gezond heid... Niemand kon het noodlottig ein de vermoeden. Hoe rap wordt soms het leven door geknipt. -Gelukkig als dit leven eenige bclee- kenis «lieeft- voor de eeuwigheid. En. dit zal zonder twijfel wel het geval zijn voor Koning Aalbrecht. Niet alleen zijn vrienden, maar ook zijn vijanden; niet alleen de Konings- gezinden, maar ook de republikeinen, de' Sovjets zelfs, brachten hulde aan zijn nagedachtenis. Het -ware de moeite waard 'die uitla- tln'gen te verzamelen en in het licht te geven. Oud-Minister, Socialist Desti'ée, schreef in «Le Petit Parisicn», o, a. r: Deze Doode, plotseling ontrukt aan 'de algemeene genegenheid, was Om ringd door de sympathie en de bewon dering van allen. Eenieder gevoelt dit verlies als een persoonlijke wonde, en zijn aandenken vervult ons met fier heid...) n.Hij wra's te allen tijde genaakbaar en verzoeningsgezind. Hij bezat den diepen zin der democratie. Hij beminde het volk. Hij was gedurig bekommerd met het lot, der minlderen... Zijn koloniaal werk heet M. Destrée: «un effort magnifique de charilé eh'ré- tienne, de charilé humaine V, een prachtige prestatie van christene lief dadigheid, van menschelijke liefdadig heid Öud-mïniister Van de Velde op zijne beurt verklaarde onomwonden Ik ben er door neergeslagen (door de dood van Koning AalbrechlTic hen als iemand, die een zeer goeden vriend heeft verloren... Wat oneindig erg is, is de plotse verdwijning van den Koning op een oogenblik dat de princie pen geschreven in onze Grondwet, be hoefte hebben aan verdediging. enz. M. Crookaert. bevestigde in" een fransch Brusselsoh blad «Albert a betonné la monarchie», en hij schreef die woorden toe aan een vooraanstaand republikein. Kening Aalbrecht heeft het Koningdom in België gebetonneerd.» Een ander vooraanstaand republikein sprak van Monarchie républicame «Republikcinsch Koningdom». Enz. enz. enz. Hier voor mij liggen ontboezemingen van Fransche. Engel- sche, Duitsehe. Ilaliaansc.ho, Deerische, Zweedsc-hc, Poolsche, Amerikaansclie vooraanstaande leiders. Allen spreken met den meesten lof over den gr ooien Koning. Een der1 schoonste artikels, en daarmêe willen we sluiten was dat van den oud-strijder E. P. G. Hoornuerf getiteld: «Sa Foi», «Zijn Geloof». «In do Panne, tijdens den oorlog, schrijft deze, zag men Koning Aalbrecht regelmatig in de kapel der Paters Oblaten te biechten en te communie gaan. Zekeren dag, onder de mis, viel er dichtbij de kerk een bom, die een pa niek zonider weerga verbekte. Alleen de Koning bleef kalm en bad voort... Na den oorlog zag ik hem te Namen in de kathedraal neerknielen schrijft hij verder, en met zulke ingetogenheid bidden, dat de menschen van Namen er nu nog van klappen. Alle Zondagew, zonder eens te mis sen, ging) hij, als hij te Brussel ver bleef in S. Jacobskcric' naar de mis. Op zijn reis door Indië had men een heerlijken uitstap voor hem ge schikt. 't. Was op een Zondag. De Ko- ning. -zei hoe; eenvoudig cG'hrbt iets vergeten... de Mis! Dat, voor alles! Te Ciergnon ging hij soms te biech ten. En 't gebeurde nu eens. dat de bienhtelingen hem wilden voor laten...- «Neen', zei de Koning, hier zijn we alle maal gelijk Aan den Paus drukte hij eens zijn overgroot geluk uit, omdat al de leden zijner familie katholieken waren. Lezers van De Volkssem», Katho lieke vrienden, zulken. Koning hebben wij verloren. Zulk een christen is on zen huidigen vorst voorgegaan. Laat ons heden Zonldag Gods hulp afsmee- ken, opdat Leopold III liet spoor zou volgen van zijn ontsterfelijkcn Vader en onder zijn regeerjnig ons Vaderland zou kennen s Vrede, rust. voorspoed, welvaart. EGO. Dc villa's aan het zeestrand ie De Panneicelke gedurende den oorlog door do Koninklijke Familie waren bewoond Slavisky-zaak en inzonderheid over liet herhaaldelijk -uitstellen van loopende zaken. Nochtans schijnt gebleken dat er hier geen kwestie is van een gewe tenszwakheid of ook niet van een zaak die strijdig is niet de eer van magistra ten, maar dat het enkel tc wijten is aan tekort aan regelmatigheid in zekere ge rechtszaken. Nochtans wordt er ook in de stukken gezégd, dat het uitstellen van zaken van af i929 t.ot in 1933 eigénlijk wel een beetje al te veel slordigheid verraadt. In financice.le zaken echter zijn vaak' zooveel beschuldigden, advokalen des kundigen en andere betrokken dat het uitstel maar al Ie gemakkelijk zicli kan voordoen. Het eenige wat er; eigenlijk door al les bewezen wordt is. dat de schuldigen groot belang kunnen trekken uit derge lijke vormen van proceduur.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1