Nog één diezjjn «tan» krijgt?? 6 De Volksstem naar Marches-les-Dames Het Sowjet-Paleis la hat ti Vlaamsch Nationaal Verbond Naar Ffskale Hervormingen en Fiskale Ontlastingen Inwijding van St Jozefshof te Leuven Dinsdag MAART 1934 Verijdelde aanslag Het 19e Eeuwfeest der Eucharistie XXXX JAARGANG NUMMER 53 Ktrkstraat, 9 «n 21 Aal»t. TeUfooa 114. DAGBLAD 20 Ctitiennn Uitgefgr j, Vaa Nalfal-Da Gaadt Publiciteit bulten het Acrond. AALST Agentschap Ha/as, Adolf Maxlaan 13, to Brussel Pue de Richeleu, ga rtla <-> Bank Bulding/KIngsway, 20 tondres W. 0. 2. H. Asterius Zonop6,32Zonaf5,34 U K. S Ng M. 15 Aalst brengt een eerbiedig-christelijken groet aan de nagedachtenis van wijlen KONING ALBERT De vlieger Dieudonné Costet gaaf en gezond yerleden Zondag heeft De Volks Stem» met een; groep liarer. lezers een. 'reis, we gingen haast zeggen een be devaart ingericht naar Marche-les-Da- mes, waar onze geliefde Koning Albert pp cle tragische wijze door onze. lezers gekend, aan zijn einde ky/amv Een groot deel der medereizigers liad er aan gehouden eerst het plechtig «Te iTjeum» bij te wonen dat verleden Zon dag morgen in de hoofdkerk gezongen werd. Yanaf 10 tuur waren op de Groote Markt, onder groote belangstelling, (twee pracht-Cars «De Straal» opgesteld om de 80 mederejzende personen, die Van dichtbij wilden; kennis maken met 'de fatale rots, zouden plaats nemen om de reis te ondernemen. Alle.s geschiedde in de beste orde en ie 11 uur vertrok de karavaan, over (Brussel naar Namen en, zoo naar Mar- jphe-les-Dames. Het weder was heerlijk 1 Het was als een lentedag en een weldoend zon deken koesterde mensc.lï en, land Had- 'dc de reis een andere bestemming ge had. dit heerlijk weder zou niet weinig 'er toe hebben bijgedragen om de ge bruikelijke vroolijke stemming te wek ken Doeli iedereen bleef kalm, als in getogen en in afwachting van wat men er zien en te hooren zou krijgen. De reis verliep uitstekend. Te Namen werd een oponthoud van een goed half uurken gehouden om iedereen in de gelegenheid te stellen, een luchtje te 'scheppen, en een verfrissching of ver sterking te nemen. Het' was toen rond half twee. Van Namen uit waar in deze stad verblijvende Aalstenaars de groep kwa men vervoegen ging het dan naar de droeve plaats, naar .liet einddoel der reis. In ons blad wezen; we reeds herhaalde malen op de buitengewone drukte die hecrscht rond Marche-les-Dames. Het zal dan wel volstaan, te zeggen dat de eimlelooze rijen auo's waarin onze cars geschakeld werden vanaf Namen lot de beruchte rotsenmassa's dus over een lengte A an longoveer 8 kilometers lan gen tijd 'n slakkengang moesten vol gen. Aan do eerste 'rotsen werd uitgestapt. Men weet maar al te goed dat Koning 'Alberteen groote voorliefde voor deze plaats koesterde, hoewel men van meo- ning zou kunnen zijn, dat deze rotsen, ün het oog van den ervaren Alpinist die de Koning was, zooiets als kinderspel moeten zijn; geweest. Wie echter bekend Is, 'èn met' liet klimmicn in de Alpen èn met het klau teren in de Ardennen, weet dat er over al gevaar schuilt; dat een goed voorbe reide Alpentocht met geoefende gidsen, waarbij alle gevaren te voren overwo gen zijn. minder risico meebrengt dan een solobeklimming der zeer steile Bel gische rotsen. We staan hier onder de zwartgrijze, loodrecht omhoog stijgende rotswan den, van een niet te ontkennen groot- 'schen, siomber-romantisohen indruk ze hebben neiging om zich verticaal te splijten en dan af te brokkelen, zoodat grillige vormen ontstaan, met loodrech te wanden. Tn de kloven stroomen klei ne heekjes die uitruimend en insnijdend werken. Het Maasdal is hier zeer nauw, men heeft aan den Noordcroever rotsen moe ten doen. springen om ruimte te krij gen voor den spoorweg' en den rijweg. Daarop komen uit enkele zijdalcn, nau we spleten, die dikwijls geen water meer bevatten en dan juist voor de klimsport gaarne bezocht zijn. Men treft er «schoorstecncn»' aan, spleten waarin men zich omhoog kan werken mot behulp van den rug en de hakken. Op andere plaatsen kunnen de gladde rotswanden slechts beklommen worden met sporen en haken. Deze rotsen moederziel alleen te be klimmen, is en blijft een gevaarvolle onderneming, die alleen door een moe dig klimmer, die vol zelfvertrouwen is, begonnen kan worden. De doedel ij ke val heeft plaats gehad aan den Zuidrand van het boscli van Marche-les-Dames, in dat deel van het, boscli dat den. veelbeleekenende naam draagt van Bois des Rochers, in een der diepe kloven, die op het Maasdal uit komen, een der zg. «fonds». Deze omgeving, we zegden liet reeds doet heel romantisch aan, en het is dan ook geen wonder, dat de volksmond ver schillende sagen en legenden op en om do rotsen zich laat afspelen. Een oud ibahok kapelletje dat zich daar bevindt achter twee kastanjeboo- men en bekend is onder den naam van, «Chapelle du Vieux Bon Dieu» verhoogt nog de bekoring der streek. Er naast, een groote Kruislieven-Heer onder grijs schaliën; dak en achter traliewerk; roen- ochen zitten er voor geknield, om een gebed to storten voor hun verst die hier zoo jammerlijk omkwam. Hier ook is het schamele, kleine 'stee- nen «Kruis-van Barmhartigheid»' dat men in vroeger jaren; in den buit-en op richtte ter plaatse waar een mensch werd vermoord. Niet alleen om 'den doo- de, te gedenken, maar ook om de ster velingen ie herinneren dat. de dood hen. onverwachts kan overvallen. Dit half-vergane opschrift van het steenen kruiskon luidt. Ici a esté meurtrï Lambert Noé, Marc,hand de Verviers 15 Janvier '1689 •Requiést in Pace. Boven 't struikgewas en de Hoornen steken kalkachtige rotsen scherp en woest uit. Ook bezijden den. weg ziet men tal van scherpe rotspunten uitste ken. J>e punlrols, vanwaar de Koning neerstortte, verheft zich hoog boven het kapelletje, doch' iets meer achter uit. Slechts wanneer men 'ter plaatse is, kan men zich inbeelden, hoe somber het tafereel moet geweest zijn, toen hier, dien ongelukkigen nacht van Za terdag op Zondag, bij het schijnsel van zaklantaarns en carbidlampen, of ook bij middel der sterke lichten van een auto, naar den Koning werd gezocht. We hoeven, niet meer te zeggen hoe de dokmiitische rotsen, na lange uren zoe- kens, hun bloedig geheim ontsluier den. Men vertelt ons dat, in den loop der jaren, zich in deze omgeving reeds meerdere ongelukken hebben voorge daan. Daar komt nog bij dat tijdens den winter verrotte blaren de glibbe righeid nog aanmerkelijk verhoogen. De menschen uit de streek kennen dc ze gevaren en men zegt dat in den tijd der Arenbergs (wien het domein voor den oorlog toebehoorde) deze linnne gasten noioit alleen langs die wegen lieten gaan, maar hen altijd door be wakers deden vergezellen, om onge lukken le voorkomen. Wanneer we, met de groote bloemen garf den voet der belling bereiken waarboven de Koning den dood vond, moeten we ons letterlijk een weg banen door de opeengepakte menigte die ini de duizenden m'oet loopen en zich evenwel op de helling als' op den rijweg verdringt. Gendarmen van, Namen en Namèche zijn met den ordedienst be last. /De plaats van de glooiing waar, op een tapijt van verdorde bladeren, het reeds koude lijk van denl vorst Werd gevonden, is mot- een driekleurige vla aangeduid, en in een zeer groot vier kant met prikkeldraad afgespannen. Kleinere vlaggetjes wijzen de ilaats aan waar de vorst neerstortte en verdei? de helling afrolde. Onze bloemengarve werd naar 'dc plaats gedragen waar het lichaam van den Koning aani een rotssteen bleef liangcn. De bloemen welke andere mederei zigers hadden medegebracht werden daar ook piëteitsvol neergelegd. /Dan bad de Eerw. Heer Onderpastoor iPjuerinck het «De Profundus» tot zie lerust van wijlen Koning Albert. Een gebed werd nadien gezamenlijk gestort roet dezelfde intentie. Iedereen was ontroerd, tot weenens toe en eons to meer voelden we aan hoe zeer wij on- zen geliefden Koning lief hadden, meer wellicht dan wij beseffen I Wat zijn eenvoud en oprochtheid tocli twee schoone deugden. Wijlen Koning Albert beoefende ze in de hoogste mate. Nu nam, voor de opeengepakte me nigte, de Heer "Volksvertegenwoordiger Van Schuylenbergh het woord, om in gepaste, devote termen hulde te bren gen aan de nagedachtenis van den Grooten Koning. Gedurende deze klorte rede werd me nig traantje weggepinkt Lang nog aanschouwden we de fata- Zie vervolg hferneven. Volgens we in den Standaard lezen, kondigt Het Leieland van Kortrijk, een der weekbladen van het Vlaamsch Nationaal Verbond van Stal Declerq, een bericht af volgens hetwelk ook Advokaat Beeclcman van Kortrijk, van vvege Staf Declercq, den stamp van den ezel, pardon, zijn eervol ontslag zou gekregen hebben Couragie, jongens, Staf Declerq zal z'allemaal buitenkwispelen. ten minste, al de verstandigsten, die hem in den weg staan. Zoo zal hij worden de dictator Houdt uvast, mannen van Aalst, want......! Parijs, 5 Maart. Telefonisch wordt uit Parijs gemeld dat de vlieger Costes, waarvan de bladen gemeld hadden dat men zonder nieuws was en over wiens lot men begon ongerust te zijn, gaaf en gezond Zaterdag namiddag op het vlieg- plcin van Munster in Westfalien is geland*. Berlijn, 5 Maart. Costes verklaarde aan een dagbladschrijver dat liij Parijs had verlaten met bestemming naar Ko penhagen (Denemarken). Op ongeveer 30 km. van Bremen verhinderde een zwai-e mist de vlucht en de vlieger wilde naar Parijs terug vliegen. Doch daar hij voorzag niet voor den donker te kunnen landen, vloog hij naar Munster, waar hij laat in den namiddag landde. Costes nam zijn intrek in een hotel der stad en het was slechts Zondag morgen dat hij door andere gastheeren vernam dat men in Frankrijk ongerust was over zijn lot. Costes toonde zich daarover zeer verwonderd. Hij heeft dezen middag zijne reis naar Kopenhagen voortgezet. Uit Juni 1933 Thans pas wordt officieel erkend, dat er een complot heeft bestaan tegen het leven van Mussolini en wel door de aankondiging van het op lGdezer begin nende proces tegen vier mannen die be trokken zijn geweest bij den bomaan slag gepleegd ini Juni yan liet vorige jaar in den St. Picter. Tijdens den dienst Is daar toen een boom ontploft, waardoor vier mensehen zijn gewond. Naar verluidt waren de vier verdachten voornemens na do bomaanslag een pioiging te doen om Mussolini door middel van een, giftgas bom' te dooden. Verder verluidt 'dat 'de verdachte ïn dienst waren van bekende anti-faseis- tischo intellectueelen, die te Parijs en Londen wonen. [De daders van den aanslag ïn St-Pie. ters gepleegd op 23 Juni 1933 worden op 16dezer door de bijzondere recht bank gevonnisd. Het was een goed nieuws, dat ons isleren is toegekomen. Dank :ij de fiskale kommissie, door de regeering ingericht, heeft onze minister van fi- nanieën zich op de hoogte kunnen stol len van al de klachten welke door de burgerij iop dit oogenblik worden ge uit. Zeker en vast willen de burgers beta len, omdat iedereen weet, dat de Staat moet beschikken; over de noodige gelden om al de openbare diensten en de land- verdediging op eene redelijke manier in te richten. Daartegen heeft geen. enkele eerlijke schatplichtige bezwaren in le brengen, maar dat neemt niet weg, dat de las- tenbetaler in de laatste lijden zeer mis noegd was en zulks om twee bijzondere redenen [y. .1) De belastingen zijn le zwaar,* 2)j Het inningsstelsel is tegenstrijdig met den wil van. het volk. Dat men op dit oogenblik te voel be taalt, zal zeker niemand betwisten. De belastingen zijn ongeveer 20 maal groo- ter dan in 1914. We weten zeer goed dat liet land grootere lasten heeft dari vóór don oor log, onder meer de oorlogsschade, die niet hcelemaal werd terugbetaald door (Duitscbland, de oorlogspensioenen en de werkloozensleun. Gewoonlijk wordt' gezegd dat hierop niet kan gespaard worden. Dat is ver keerd. Na den oorlog is men zeer breed geweest en is men zeker wat al tc licht omgesprongen met het geld der Belgi sche burgers. Is het oogenblik" niet gekomen om een nieuw en ernstig onderzoek ïn te stellen X Wij denken wel van ja. Zoo zal men denkelijk talrijke mil joenen kunnen sparen per jaar. Maar er is meer. Er bestaat ceno echte inflatie van ambtenaren, bedien den van allen aard en van officieren. Hier. ook zijn er ernstige besparingen te doen en onder meer kan nien over gaan tot liet afschaffen van officieel© kumuls, zoodat het aantal ambtenaren, die dienen te worden afgesteld, in be diening kunnen blijven, maar. zouden betaald worden roet het geld der cu- mulards. Maar liet "is bijzonderlijk tegen de MANIER van betalen, dal de burgers bezwaren inbrengen. Hier zal de kommissie van M. Jas- par zeker wel de ooren hebben voelen tuiten, wanneer de vertegenwoordigers van de lastenbetalcrs en van burgerin stellingen voor de groene tafel zijn ge komen om hunne grieven uit te leggen. Heeft een minister niet gezegd, dat men niet meer weet in België hoeveel, hoe, wanneer, en waarom men moet be talen Een andere minister, M. Tsehoffen, Hoeft stellig verklaard, dat zelfs inge wijden in de fiskale wetten, om zoo te zeggen geen, rechten kant meer vinden in dezen doolhof. Wat moet de gewone burger of de kleinhandelaar dan doen Welnu, bij elke vergissing, zelfs met' 'de beste trouw, wordt de schatplichtige •geslagen met zware boeten, hetgeen! veeltijds ,onze kleine winkeliers cn han- deldrijvers in het gedrang kan brengen. Wij zullen' morgen zien, op welke manier men verbetering kan brengen aan liet lastenstelsel in ons land. le plaats als om het beeld er diep yan in onze ziel te prenten. Wanneer we terug de helling afda len, de ontzaglijke menschenzee tege moet die er blijft staren naar de treu rig vermaarde rots, is het schouwspel der ontroerde massa, diep aangrijpend. Velen hebben tranen; in de oo.gen wan neer zij, met een ruikertje bloemen in de hand, dc helling beklimmen of als zij over den verdwenen. Koning spre ken, die voor alle Belgen, tot welke meening of partij zij ook beboeren,een voorbeeld was van goedheid on een voud, van diep-godvruchtig leven en liooge burgerdeugden. In groep gaan we nu naar c La Cha pelle du Vieux Bon Dieu om er een laatste gebed te storten voor, den ge liefden Doode. Dan vangt de terugtocht aan, over Namèche naar Namen, waar we te half vijf zijn. Tegen half zeven wordt rendez-vous gegeven aan het station om vandaar terug naar onze goede oude stede te rijden... Te Brussel wordt nog een half uurtje oponthoud genomen. Iedereen schijnt onder, den indruk van, het geziene, het aangevoelde, het beleefde... Stil, spraakloos zitten we in de ge- ruischlooze wagens...- De glimmende baan weerspiegelt de troostloosheid van den gesloten hemel 'die boven onzo hoofden zijn donkere Oneindighoid koepclt,,T* Aan ;«De Maasbode» wordt 3. Maart uit Rome geseind Donderdag, 8 Maart a.s. zal Mgr Bar- olomasi namens .het bestendig Eucha ristisch com-ité door, middel van de Va- licaansche radio een boodschip richten tot de kinderen der geheele wereld, waarin hij hun zal vragen God te bidden dat de plechtige viering van de instel ling van het. H. Sacrament des Altaars en van het II. Priesterschap, welke zoo als men weet, den 15 en; den 22 Maart in de St Pieter zal plaats hebben moge slagen. De boodschap zal in verschillende ta len worden vertaald. De uitzending zal plaats hebben 'om 16 uur. (Midden-Europeesclie tijd)]. D,e bouwraad voor liet Sowjet-paleis heeft het do.or_ den architect Jofan, en de professoren Helfreich en Sjoelsjoe ko ingezonden ontwerp voor dit paleis, goedgekeurd. De groote zaal van dit gebouw, dat naar. men weet met zijn 415 meter hoog. te het grootste ter wereld moet worden, krijgt eefte hoogte yan 100 meter en zal 20.000 personen kunnen bevatten. Verder komt er een kleine zaal .voor 6.000 toeschouwers. Het standbeeld van; Lenin, dat het ge heel moet bekronen en de hoofdgevel van het gebouw zullen naar het Krem lin zijn toegekeerd, vanwaar een 150 meter breede imposante trap naar het Sowjet-paleis zal voeren. De voorberei dende werkzaamheden zijn reeds in vol len gang, De plechtige inwijding van 'den Sint Jozefshof te Leuven had plaats Zondag namiddag, len 3 ure. (Dc omgeving van dc St Antoniusplaats, waar. het ver maard heiligdom van St. Jozef gelegen is, was overvloedig bevlagd en een tal rijke schaar geloovigen was vom* do plechtigheid opgekomen. Ten 3 ure was het heiligdom' gevuld met trouwe ver eerders van- St Jozef. Zijne Bra. Card. Van Rocy, in Cappa Magna, doet zijne intrede, terwijl het koor der Eerw. Paters Schèutisten het1 Sacerdos et Pontifex aanheft. Zij ne Eminentie is vergezeld van, zijn se cretaris Z. E. H. Kan. Leclef; dc ZZ. EB. HII. Kan. Bouts, pastoor-deken van Leu ven; prof. Lemaire en prof. Ryckmans, prof. Bittremieux de Eerw. Paters Pic- pussen met aan hun hoofd hun pater generaal; pater provinciaal, de 'oversten der verschillende kloosters, Eerw. Pa ter, wid-provinciaal Lfvinus, ontwerper van den hof, heer bouwmeester Van deö Dael, heer beeldhouwer Jorissen, enz. Mgr Cruysberghs, vice-rector der hoogesc.liool houdt het' gelegenheid- sermoen. Na deze toespraak begeeft liet volk zich naar den St Jozefshof, terwijl Zij ne Eminentie de gewijde gewaden, aan trekt en zich dan <o!ok proces siegewijg naar T 'genadeoord begeeft. De padvin ders vormen de haag. Voor de midden kapel zegl. Zijne Eminentie 'de liturgi sche gebeden en doet dan de ronde ont dc verschillende kapellen, toegewijd aan' dc zeven vreugden en zeven droefheden' van St Jozef te wijden. Daarna had een plechtig lof plaats in open lucht'. Aldus werd plechtig de nieuwe bid-* plaats ingewijd*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1