Baas Gansendonck 4 Wal is 'I m fiail dsn dag van deden Een volla weak aan 'l werk besteden En op zijn duizende Des Zondags'oen E .HEEST gasnPAKKEN PLAATSELIJK NIEUWS Het Plechtig Te Deum Bil hst werk van Dirk Bakslasn WÊÊm Gisteren morgen te 10 uur werd in de hoofdkerk van den II. Martinus een Bleehtig Te Deum gezongen door den Z. ij. lieer Pastoor. Deken Reynaert, ter gelegenheid van de troonsbeklimming van Zijne Majesteit Koning Leopold 3. Dc overheidspersonen, ambtenaren., oud strijders, koninklijke maatschap pijen en meer andere vereenigingen kwa men' samen op den binnenkoer van liet stadhuis om van daar, met de katholieke Koninklijke Harmonie a Al Groeiend Bloeiend naar de kerk stoetsgewijs te trekken. In de kerk waren plaatsen voorbehou den aan de personen en maatschappijen hierboven vermeld. Benevens den heer Senator Moyersoen bemerkten wij den heer Volksvertegen woordiger Van Schuylenbergh, de bevel hebber der Legerpupillenschool met de officieren der school en het leeraarkorps deleden van den kerkraad, de. rechters van. de Handelsrechtbank, de staats- scljoolopzieners, de leden van het onder wijzend personeel der officieelc en der vrije scholen, de oud-strijders, de konink lijke maatschappijen enz. enz. Verder was de kerk vol geloopcn met een ingetogen menigte. De haag werd ge vormd door de stedelijke vrije brandweer en de leerlingen der Legerpupillenschool. In de koor hadden plaats genomen voor de standaard van het leger, de vlag der stedelijke politie en die der pompiers, de andere vlaggen warén bezijden in het koor geplaatst. Na het Te Deum werd, door meester Volckacrt de Brabanconue gespeeld en Naar Wijd en Zijd. Na de plechtigheid begaven de Over heidspersonen cn de maatschappijen zich stoetsgewijs naar liet stadhuis waar de Heer Senator Moyersoen een vaderlands lievende aanspraak deed en waar nog eens het nationaal lied gespeeld werd. Verbond der Belgische Katholieke Burgers en Middenstands vrouwen Afdeding Aalst In de zaal van "t Groen Kruis St Joris- straafc Aalst, zal de gekende Gentsche troep. Het Spellehe van de Muidc alhier optreden met een buitengewone Vertooning van Marionetten op Zondag) 25 Blaart 1934 Namiddagvertooning om 2 uur. Avondvcrtooniog om 6 uur. Overal zalen vol. Overal bijval. Leutig en geestig gedurende 3 uren, een spekta kel om te blijven lachen. Opvoering van Blauwbaard in vier bedrijven en de klucht Be Brie Straat schavuiten in een bedrijf. Eene eenige gelegenheid om iets wonders te zien. Inkomprijs 5 fr. en 3 fr. In de namiddagvertooning betalen de kinderen een frank. «liet Spelletje van dc Muide is reeds genoeg bekend, om u te verzekeren dat gij er u opperbest zult amuseeren 1 door HENDRIK CONSCIENCE VERBODEN NADRUK. 20sle Vervolg. -Het kan niet meer zijn, Karei He)', het is tc laat. En als gij zeker wist dat ik er van sterven zou -Het zou mij waarlijk spijten, maar ik kan u niet dwingen in. het le ven tc blijven. O, Gansendonck riep do jonge ling-, met opgehevene handen geknield nederstortende, laat mij hopen, ver moord mn'j niet De Baas hief hem van den grVm'd op en sprak T -Maar' gij zijt van uw verstand, Karei ik kam er niets meer aan doen. Gij kunt denken hoe verre de zaken i'eeds staan: morgen wij op het Itofken hij Mv den bïircm ter maaltijd; hij geeft een feest ter eere van Lisa. Zij zij, mijne Lisa op den hof van den baron Oh, hij gaat hare ecij Dirk Baksteen is een geboren Rotterdammer, maar sedert 1912 Vlaming geworden. Deze ar tist bij uitmuntendheid zal liet mij vergeven,als ik hem een Vtaamsche schilder noem en een Holiandsche etser, hoewel in zijn etsen even zeer als in zijn doeken onderwerpen uil onze Kempen worden behandeld. Over den menseli Baksteen hoeft ten onzent niet veel meer ge zegd en 't zal ook niemand verwonderen na een bezoek opliet Belfort en na kennismaking met zijn glorieuse werk, dat zijn naam even vol en even befaamd klinkt zoo binnen als buiten onze grenzen. Ik zei dat-Baksteen, de eiser, Hollander is en blijfthiermee bedoel ik vooral, dat bij zoo nauw verwant is met Rembrandt, den genialen Hollander, dien hij als meester heeft verkozen in de wonderbare kunst van het etsen. Voor hem is de met recht hoogst geprezen meester-etser, dien de wereld kende en kent, niet alleen een meester, een voorbeeld, maar hei symbool dat hem bezielt, hel ideaal dat hij zelf dichter en dichter benaderen wil, en benadert. Wat wel eens over De Saedeleer wordt gezegd, namelijk dat bh in zijn landschappen de land schappen van Breughel weer deed herleven, dit mag ook zonder zin voor overdrijven worden verklaard van Dirk Baksteen, waar hij met zijn naald en door zijn naald den meester aller eisers Rembrandt, verheerlijkt en zijn naam door eigen werk als "t were regenereert Inderdaad, zijn streven naar dit hooge doel en zijn wel te begrijpen bewondering voor en zijn kennis van Rembrandt laten een zeer merk baren invloed op zijn eigen kunst gelden, en dit draagt zeker niet het minst bij tot zijn roem als etser. Wie hieraan twijfelen zou, slappe even de Belfortzaal binnen om er zich met eigen oogen van te overtuigen. Ik zou het zeker niet wagen kritische be schouwingen ten beste te geven over den schil der Baksteen, veel liever en met meer overtui ging en geestdrift zou ik een loflied aanheffen over zijn glansrijk werk. Van Dirk Baksteen wordt wel eens verteld, dat hij om zoo te zeggen staat tusschen onzen Valerius De Saedeleer cn zijn meester zaliger Jacob Smits. Jacob Smits, eveneens 'Rotterdam mer die met hein te Mol in de Kempen woonde en er in ?28 overleed, heelt grooten invloed uit geoefend op Baksteen. Doch alhoewel in een of ander werk 's meesters invloed nog te bespeu ren valt, heeft toch Baksteen vrij en vrank zijn eigen weg gekozen, hij is den weg der grooten opgegaan, den weg van zelfstandigen kunst roem. Ik bewonder den magnifieken en passievollen etser, maar ik houd van den wonderbaren schil der. Hij heeft op zijn rijk palet een gamma van triomfantelijke, hoogvreugdezingende kleuren, waaruit zijn penseel ons feërieke tafereelen too- vert van artistieke visioenen ik houd van dit werk als Van Deyssel van meesterlijke proza, ik houd er van als van goddelijke poëzie. Die stralende avondhemelen, antithesen van den schemeï-weemoedige landschappen er onder, ze zijn de onze, ze zijn jawel Kempisch, maar ze zijn vlaamsch, boven onze breede horizonten deinen ze wijd uit als zeeën van goud, van zon en azuur eu daaronder rijdt de eenzame zandboer op zijn donkere kar den avond tegemoet. Die OUDE ZANDPUT, daar is een glorie van kunstschoonheid, waarvoor wij op de knieën God den Heer danken, die ons den maker van dit werk heeft geschonken. Dat water, die wolk, die broederlijkheid één zijn, die haast ontkruin- de spar, die voor zich alleen de zonne opvangen wil geen woorden schoon genoeg om ze te benamen Met wellust zou ik al deze scheppin gen willen analyseeren of liever paraphraseeren. maar dat is haast onbegonnen werk voor een dagbladkolom. Kort gezegd, is het geheel over weldigend van schoonheid. Aan de talrijke be zoekers van deze tentoonstelling zou ik aanraden deze werken methodisch, 't is te zeggen groeps gewijs te beschouwen, bij voorbeeld, de molens, de sneeuwzichten, de huisjesgroepen, enz. Zoo heeft men gauw een klaarderen kijk op het verbrijzelen, voor altijd, voor eeuwig. Er is geene enkele vrouw op het Hof- ken. Zij gaat kennis maken met Tiet jachthuis van haren toekomenden man. Aldus, geene hoop meer I Voor Tiaar* de schande, voor mij het 'graf, huilde de brouwer op akeligen toon, terwijl hij de handen zich voor? de oogen sloeg, en een tranenvloed Iiem van de wangen rolde. Ik beklaag u, Karei, sprak" de haas met onverschilligheid. Lisa zal me vrouw worden. Het stond daarboven ge schreven, en het zal geschieden. Hij vatte den droeven Karei zachtjes bij den schouder en duwde hem naar dc deur zeggende Kom, het heeft Ia.ng genoeg ge duurd, en het helpt er toch niet aan. Ga nu maar naar huis... En geene woorden) meer niet Lisa, hoort gij Karei liet zich .gedwee en sprakeloos voortstuwen. Zijn hoofd hing slap voor over, de trajjén vielen uit zijne oogen op den grond. In de kam Ar tredende, waar Lisa zich bevond, wierp hij als teft eeuwig vaarwel nog eenen stervenden blik op haar... Het meisje, «lat reeds 'zoolang met diepe angst op dc verwarde klanken heele werk. En dap te blijven vertoeven voor het glansdoek van de heele show, nr 8. Meester Baksteen, gij hebt het Aalstersch Magistraat bedankt, omdat het U naar onze stad uilgenoodigd heeft. Neen, wij danken u, omdat gij ons van uw werk laat genieten, uw werk dat een credo is in hetschoóne leven en een hosanna hymne aan hemel en aarile. Wij zullen dat werk in ons opnemen en het er bewaren als in een on vergankelijk schrijn van devotie. ALBERT BAEYENS. OPVOERING VAN HET DUISTERE PUNT door de Catharinisten op Zondag -4 Maart in den Stadsschouwburg. Hier enkele vlugge beschouwingen over deze zeer geslaagde vertooning. Wij ho pen dat er in den loop dezer week een meer uitgebreid, en vooral beter bepaald verslag zal verschijnen, want dit hier zijn slechts enkele losse vaststellingen en eerste indrukken. De decors en tooneelscbikking waren een pracht en kleurenrijkdom, zooals wij het overigens hij de Catharinisten gewend zijn. .Gustaaf Meert- is niet aan zijn proefstuk. De algemeene regie onder leiding van Fons Van Acker. Men w órdt gewaar dat men hier met een vakman te doen heeft die tevens een kunstenaar is. De regie van u Het Buistere Bunt behoort voor zeker tot de moeilijkste, want het is geen klein bier zoo een groep spelers te gelij kertijd te doen manouvrceren op de be perkte ruimte van onzen stedelijken schouwburg. De heer Van Acker ver dient ten volle gelukgewcuscht om deze schitterende prestatie. De dames Mej. J. Meytens cn mevrouw Van den Bossche zijn voor het Aalstersch publiek geen nieuwelingen,wat hun wordt toevertrouwd is in goede handen bewijs dezer opvoering. Mejuffers Elisabeth Van Molle, Cle mentine De Groot en Edith Delecluyse verdienen allen lof om hun natuurlijk en getrouw spel. Wij kunnen hun enkel toeroepen Hartelijk proficiat De heeren hebben In Het Duistere Puntvoorzeker dc zwaarste taak en, men zou mij nu mogen komen zeggen gij weet enkel lof, ik zou antwoorden ik kan maar zeggen wat ik meen en wat ik voel. Ik weet heel goed dat ik liefhebbers voor mij heb en ik weet ook wat ik gerechtigd ben van liefhebbers te vragen, welnu van dit standpunt uit zou ik het verkeerd voor hebben wanneer ik jets anders dan lof toezwaaide want heereiv Meert Od., Van Molle Louis, De Kouinck Gustaaf. Dela- forterie Jules, De Smet Jozef, Coppens Edmond en Janssens Maurice. Gij hebt flink werk geleverd, gij hebt geacteerd zooals het behoort, er was samenspel en individueel verzorgde uitbeelding. Ten andere wanneer ik deze hulde hier neer pen ben ik er van overtuigd dat al de toe schouwers het met mij eeus zullen zijn te verklaren De opvoering van Het Duistere Punt is een goede vertooning. liet publiek heeft twee uren gezonden kost te verteren gekregen. Hecren Ca tharinisten dit publiek is u dankbaar. Ook bet orkest, onder de leiding van Jef Cammaert, wist bet zijne bij te dra- geil om de goede stemming te verhoogen. Heden tweede en laatste opvoering. Wij zetten allen aan om Het Duistere Punt te gaan toejuichen en genieten. S.S. SINT JOZEFSCOLLEGE Zondag 11 Maart (Halfvasten) te 5 uur zeer stipt I1ET KOSTBARE LEVEN groot blijspel in vier bedrijven, van Gerard Nielen, opgevoerd door den Tooneelgroep der Jongelingen- en Man nen Congregatie. Voorbehouden plaats 5 fr. 1ste rang 3 fr. Familiekaart 1ste rang (3 personen) 6 fr. 2e rang 2 fr. Kaarten te verkrijgen bij den Portier van het College. geluisterd had, die daarbinnen in de geslotene kamer hadden gegalmd, stond bevend ie wachten, dat de deurc zich opende. Daar Verscheen nu' haar minnaar voor haar: weenend cn stom als cëni on schuldig slachtoffer, dat den dood tc gemoet gaat Een luide schreeuw vloog op uit hare horst; zij sprong op den jongeling toe cn hing zich krijtend aan. zijnen hals, hem met angstig geweld van de deur wegrukkende. Karei zag lijdzaam op haar 'neer en glimlachte zoo droef, dat die akelige lach cenien nieuwen gil uit de horst van Lisa deed- ontspringen. Baas Gansendonck" maakte onder 'dreigende woorden de armerï. zijner dochter van Karei los, duwde den jon geling dc herberg uit en sloeg de deur achter hem toe.- VI. Wie verwaend Is ende zot, Blent zich zeiven maer tot spot. LOOP DER 11E VOLK JEti lil de maand Januari werden geboekt Geboorten 96 (waaronder 8 vreemden) Sterfgevallen 49 (waaronder 5 vreemden en 3 doodgeboren) Huwelijken 15. Maand Februari Geboorten 62 (waaronder 9 vreemden) Sterfgevallen 48 (waaronder 7 vreemden en 4 doodgeboren Huwelijken 45. VOETBAL BIJ EENDRACHT KNOKKE 2 EEN BB ACHT1 Twee honderd supporters van Eendracht trokken Zondag naar het verre Knokke. Welke club uit promotie, zelfs uit hoogere klasse, kan Eendracht op dit gebied nadoen Een massa supporters, zooals deze van Eendracht, dat brengt men nog zoo gemakkelijk niet in 't veld. Vol hoop trokken de Aalstenaars naar de kustDe meesten zouden met een gelijk spel zeer tevreden geweest zijn, want 't was geweten dat de wit-blauwen, die twee jaar in eerste di visie mooi figuur sloegen, een alleruiterste krachtinspanning gingen doen om in promotie te kunnen blijven. Verloor Knokke. dan was het bijna zeker dat ze terug naar tweede afdeeling moesten. Onze tegenstrevers stonden dus met hunne beste krachten strijdvaardig. Een klein plein en weinig volk, Eendracht speelde als.volgt: De Schryver, Roelandt Geubcls N. De Brauw Peelman Buyle Van Zandbergen, Jan Verhulst, Cornells Vanderhaegen, De Smet 't Is de heer Cobbe die den wedstrijd leidt. Geabels wint den toss en krijgt wind- en zon voordeel. Het valt weldra op dat Knokke alles in de weegschaal werpt om 't spel ten hunnen voordeele te doen afloopen. Een paar fouls le gen Knokke wijzen erop dat de thuisspelers in net hard spel ook thuis zijn. Op een deze fouls, iets voor de baeklijn, schiet Cornelis hard naai de kas. Een speler van Knokke onderschept met het hoofd en jaagt iu corner. De scheidsrecht ei- geelt keeper-balie Na een tiental minuten verdeeld spel, leidt Eendracht enkele gevaarlijke aanvallen. Aau de 12e minuut kogelt De Smet (Hofstade) naar het doel, doch zijn hard schot scheert de bovenlat. Kort hierop snapt Van Zandbergen den bal en schiet nipt over. Aan de vijftiende minuut mist Cornelis een schoone kans. Dan is het de beurt aan Knokke om ten aan val te gaan. Ze sturen tweemaal boven (25 miu.) Aalst dringt weer aan. Vanderhaegen krijgt onzen eersten corner aan de 29e minuut, Hij geeft hem in de voeten der tegenstrevers. Een minuut later geeft de scheidsrechter, al te licht, een penalty aan de thuisploeg. Deze strafschop worat naast gestuurd. Hierop snellen we weer weg. De Smet krijgt een tweeden corner voor ons. Even later krijgt hij nr 3, doch 't brengt niets op (36 min,) Aan de 38e minuut is Knokke er van onder. Ditmaal is het onhoudbaar «kas». Een schoone goal Nadat de bezochten ook een hoekschop ge kregen hadden, vlucht Vanderhaegen weg, doch zijn moordend schot vliegt verloren in het zijnet. Rust1—0. Na de poos wijzigt Aalst zijn opstelling. Roe- landt speelt halflinks, Buyle centerhalfen Peel man back. Eendracht, vliegt verwoed ten aanval en Knokke wordt gedurende twintig minuien in' zijn goolgebied opgehouden. Twee corners voor' Aaisl géven niets. Er is gemis aan samenhang-in óns .voorliju. De bal wordt ie veel in de hoogte gejaagd on .de groote backs van Küokke kunnen gemakkelij ker hun kamp ontzetten, als wanneer het leder langs den grond gespeeld wordt. Het moest er toch van komen Aan de 24o min. heeft onze moedige Van Zandbergen het leder te pakken en pardal'de gelijkmaker zit binnen (11) We blijven vooruit en krijgen weer corner zonder gevolg. Op foul legen ons, juist voor de baeklijn, kopt Peelman hel onheil weg. Aalst beheersehl steeds den toestand, doch we herhalen het, onze aanvallen zijn slordig ai- gewerkt. Nog 5 minuten. Dan gebeurde hetAan de 40e minuut ont snapt de kuitenrechls van Knokke, een center, Peelman wil wegkoppen, doch kopt in eigen net. (21). Een spijtig .voorvalNiets aan te doen, Maurice 1 De thuisploeg heeft de overwinning in handen en speelt verdediging. N'og wat heen en w.eerge-' trap en daar klinkt het eindsignaal. Zes corners voor ons, een voor Knokke. We verliezen twee kostbare puntjes. We noe men ze kostbaar, want met onze 21 punten ach ten we ons nog niet in veilige haven. Dal alle spelers zich eens flink oefenen en hunne vorm speciaal verzorgen. Op 18 Maart komt Waregem bij ons. Ja» en alleman meent dal de malch omzeggens niet kan verloren worden. Een verkeerde mentaliteit 1 Opgepast van Waregem 1 Andere uitslagen EendrachtRadii» Gent (Finaal) 3—3 EendrachtF. C. Denderleeuw (4e sp,) 31 Eendracht Eekloo (Reserven) tö—1 Morgen koincn we hierop terug. WIT kn ZWART. WIELRIJDEN Uitslag «Ier baankoers voor Beginnelin gen te Aalst van Zondag 4 Maart 1934. 30 deelemers, 1 T1IYBAERT (Junior) 2 Keymeulen Jan, 1° beginneling, 3 Willeras (Junior) 4 Van Caenegem, 5 Trocb, 6 Bayens. 7 Dc Coninck, 8 Mansieur, 9 De Spiegeleer 10 Peeleman, De Maeseneer. NIEUW! NIEUW OPENING EENER FR1TURE Alle dagen versche Brusselsche WnfeJs aan 2 fr. Smoutbollen 8 voor 1 fr- Frit en Mossela, appel-beignets en*. Alom gekende Friture DE RIDDER DE BACKER, Molenstraat 72, Aalst, Men besteld alles ten huize op com mando. Verzorgde bediening. 370 GEVONDEN gisteren avond ia het Foest- paleis, een porte-i'euille. Terug te bekomea Ajuiiiveld, 25, tor stede. IK ONDERGETEEKENDE, Jan DTIaese, verklaar geene schulden te er kennen door mijne vrouw Madeleine Van Impe gemaakt, daar zij het echtelijk dak heeft verlaten, 369 JAN D'HAESE. i BE BERBY BARING—UNION (5-2) eindigde met dc overwinning der Geel-Blauwen allerlei kreten van bewondering1. Ilij stond in zijne hemdsmouwen en had eene splinternieuwe broek met sous pieds aan. Op eenen stoel, bij den muur, lagen een paar gele handschoenen, een wit gilet en een kanten jabot. De knecht stond in het midden der kamer met eenen platgestreken: witten halsdoek op den arm-. Hij zag den Baas met lijdzaam gelaat aan; slechts van tijd tot tijd verscheen op zijnen nond een bijr.'a onzichtbare glimlach au me delijden of van ontevredenheid. Welnu, Kobe, vroog de Baas met losse blijdschap, wat zegt gij Gaat ze niet goed Daar ken ik niets van, Baas, ant woordde Kobe als verstoord, j Gij kunt toch wel zien, of hij mij 'goed of slecht staat Ik zie u liever zonder riomkens aan juwe broek Baas; uwe boenen zijn zoo (stijf al bezemstokken, j 't Vervolgt. Baas Gansendonck liep als een'dwaas i toelating van uitgave van liet over en weder in zijde kamer, trok den Office de Publicité van Brussel, spiegel vooruit om zijne beenen te kun- I Hel boek is te verkrijgen in den Book- ncn zien, enl wandelde achterwaarts en handel J. Van Nuffel-Do Gendt, Jverk- voorwaarts, onder hét mompelen yan giraal, 21, Aalst, aan den ppijs yan 7 fr. FIRMA DE MEYER C° 53, Dirk Martonstraat, Aalst vraagt goede hemdenmaaksters voor Luxe-Hemden alsook goeds strijksters op de hoogte van den stiel. 371 VRAAGT WERK, Deftige jonge vrouw vraagt werk gansch de week Oud Dendermondsohe steenweg, 247. 366 TE HUREN schoon Burgershuis. ge legen Osbroekstraat, t. sf. Te bevragen Hovenierstraai, 12- 367 VRAAGT PLAATS. Arme brave jongen vraagt plaats als dienstbode in katholiek gesticht of katholieke familie. Schrijven bureel van 't blad, onder de letters A. G. 368 i Men verzoekt ons het overlijden lei. melden van Mevrouw CA TH A RIN A MO YENS Echtgenoote van' Mijnheer) Joannes-Baptisla Van Landuyt, geboren te Aalst oen 19 April 1868 en aldaar overleden den 4 Maar! 1934, versterkt door dc IT. H. Sacramenten! Do plechtige Lijkdienst en Begrafenis Woens- dag 7 Maart, om 8 ure, in ee kerk van den H. Martinus, tc Aalst. Vergadering ten sterf- huize, Brusselschen steenweg, 7, om 7 1/2 u. Vrienden en kennissen die bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ont vangen hebben worden verzocht dit als dusdanig te aanzien*

De Volksstem | 1934 | | pagina 3