13 Naar mear geestelijks Kunst. In de Katholieke Unie Datarkruisen te Marciie-les Danus Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen Kerkbrand te Rouaan in liet Land der Kcmmunislen Dinsdag «lier 1934 De Zaa^: fetavisky XXXX JAARGANG NUMMER 59 K«rks!raat, 9 en SI Aalet. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Cestiomen Uttgefer J. Ven Nuttal-Iio GandS Publiciteit buiten het Arrond. AALST I Agentschap Ha«as, Adolf Max laan 13, te Brussel Rue de Richeleu. Pa «J« Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. O. 2, ..Ml. I. P»«1 H. Euphrasia Zonopö, 12Zonaf 6,50 N, M. 15 E. K. 23 Antoon. Van Parijs gewonnen, geboren en geronnen en wonend te Deynze van over vijftig jaar.... werkt sedert dertig jaar en dan schiep hij voor eene Kapel te lande een 0. L. Vrouw van Bijstand beeld dat nog te zaui en te bewonderen is. Vele kerkliol'niouunienteu en later oorlogsgedonkstukken volgden.* Antoon hangt van geen kunstscholen af en werkt gewoonlijk een jaar laiig aan een figuur, als we gewagen van zijn echte kunstgewrochten. Hij heeft vrouw en kroost, leest Ge- zelle en andere mystieke vlaamsche boe ken en spreekt eenvoudig als een aller- verstandigsten werker, 't Essentieele van zijn kunst is verchristelijking en vergees telijking. Geen geweld en geen davering in zijn kunstook geen romantism. Alles in stille rust gelijk beeldhouwers- karakter zelf. Die rust doet niet doodsch maar is zeer expressief. In dezen tijd van zinnelijkheid is hij een van de eenig- ste kunstenaars in Vlaanderen, die het geestelijke en het godsdienstige voor alles •n boven alles in hun kunst laten ko men(en hij is nochtans'van Deynze)... ▼at Rnisbroeck is in de Vlaamsche let terkunde, is Hij inde Vlaamsche plas- tieke kunst. Een bedeesd man, zou men zeggen bij eene eerste ontmoeting doch eens dat hij Jen mond opent, maakt hij indruk, dringt hij door, ja tot in het hart. Nen hartelijke kunstenaar Wie hem kennen wil als kunstenaar bezoeke eens zijn ate lier, indien hij zijne tentoonstelling in Ars, Korte Dagsteeg te Geut niet eerst bezocht. Antoon is een moderne beeldhouwer die dierf een kruisbeeld maken en dat nog een meesterwerk. Wie een kunststuk van dezen kunste naar wil en een blijvende souvenir van deze zoo zeldzame collectie thuis wil heb ben schaffe zich aan vooral het beeld van den gelaten heldhaftigea Lijder, den Ge kruiste Christus. Een pracht figuur voor te prijken iu onze beste kamers. Antoon Van Parijs weet niets van handel als hij zulk beeld aan zijn volk schenkt aau den democratischen prijs van hon derd zestig franken. Hoe zorgvuldig en godvruchtig, voor zichtig en geregeld en met 't meeste ge duld van de wereld beitelt hij en kapt hij. Zijn Denher is waarschijnlijk zijn hoog^ stc punt. Rtiisbroeck, dc wonderbare in persoon en hier iu beeld... o die kap en dat figuur rustig in de minne des Heeren. S'. Thomas van Aquinende pure denker. 6'. Franciscus van Assisië de minnezan ger en vogelprediker. De Moeder Gods een prachtig O. L. Vrouwbeeldje met 't kindje Jezus iu haren sluier gewenteld. De Moederliefde een beeld dat indruk maakt. Dc Prioreen achtbare zeer ernstige figuur. De Advokaateen in toga gekleed pleitend beeld. De Notaris, sluw en sarcastisch. De Mystiek een verheven vrouwenfiguur David, een puik beeld van den koninklijken profeet. Mijne Dochtereen die uit de familie niet. treedt, zoo gelijkend. De Boeteling, nog een gelijkenis voor vastentijd. Het li. Hart van den Meester. Witten Donder dag of de bedekte ciboriën. Eene Piëta of de Nood Gods.... zijn altemaal pro ducties van dien godsdienstigen beeld houwer. MARC. enkele sprekers hun meening hebben gezegd, trekt de voorzitter de gevolg trekking uit de uiteenzetting en zegt namelijk dat het plan-De Man zuivere onzin is. Moest het in vervulling gaan idan zou dit da ondergang van dc maat schappij beteekenen. Die katholieken hebben tot plicht het onhebbelijke van 'dil. plan te laten uitschijnen en er te genover hun eigen werkprogramma en vervullingen te stellen. Als de bevolking de vergelijking zal maken, tusschen wat de socialisten willen en wat dc katholieken reeds heb ben verwezenlijkt en nog verwezenlij ken zullen dan zal zij geen oogenblik aarzelen eruit de les te trekken die past. De sociale commissie van het Verbond is nu reeds bezig de wenken en voor- si elle-nl uit te werken die werden gedaan en zal weldra met haar werk klaar zijn. Hierop werd de vergadering met het gebed besloten. Het PI-an-De Wan Het Verbond van Katholieke Kringen en Vereenigingen heeft Zaterdagna middag vergaderd onder het voorzitter schap van heer Segers in het lokaal Patria te Brussel. Rouwhulde aan den Koning De vergadering ving aan met een rouwhulde aan Koning Alberat door den voorzitter van wien hij vooral prijst de hooge burgerdeugden. Ook spreekt hij de innige deelneming uit van de ver gadering in de smart van Kpningin Elisabeth. Daarna zegt hij dat het gansche land zij-nj hoop stelt op den jeugdigen vorst die thans aan het hoofd van hel land gesteld wordt. D.e vergadering juicht Koning Leo pold en Koningin Astrid toe. Bespreking over het Plan Ds Wan Dan vangt de bespreking aan over het plan Do. Man. Heer SERVAIS, ad vokaat te Mons, igecft eerst een uiteen zetting óver dit, plan en verklaart dat de socialisten' dit plan niet met eigen krachten kunnen verwezenlijken en de hulp van de andere partijen van noode hebben. (Daarom voeren zij ook een ruime propaganda in het land én lalen zij geen middeï onverlet om voor dit plan stemmen en toetredingen te win nen. Doch het is nu reeds klaar gewor den dat dit plan van de socialisten niet verwezenlijkbaar is. Overal waar men proefnemingen gedaan heeft met stel sels van geleide economie werd hel be wijs geleverd dat dergelijke stelsels niet uitvoerbaar zijn. Zo'oi is liet namelijk een droombeeld zegt spreker, de verhooging van de loo- nen na te streven ten einde de koop kracht te vei'liOiQgen en aldus te kun nen komen tot een verhooging vanr de voorthrengst. Vervolgens toont bij aan dat het plan: niet samenhangt en dat bet vele leemten vertoont. Het is volgens hem ondoelmatig, onpraktisch. onuitvoer baar en het zou kunnen leiden tot eene economische en financieele diktatuur. De middenstander, de kleine spaar der en de landbouwer zouden de slachtoffers zijn indien dit plan moest uitgevoerd worden. Spreker toont vervolgens aan wat reeds verwezenlijkt werd in het, land om de gevolgen van de economische crisis te keer le gaan en hij'stipt aan de verlaging van de huurprijzen, van do landpachten; de voorgestelde rege ling van de hyp'cxtlieelckwestie. Wij katholieken moeten er op aandringen dat wij op elk gebied reeds vele verwe zenlijkingen hebben nagestreefd en dat. de bevolking dus groot ongelijk zou hebben zich te lalen misleiden door de droombeelden van de socialisten. Bij de bespreking hierover gevoerd, krijgt eerst het woord heer FIETJL- LIEN die er op wijst dat de socialisten om een meerderheid te bereiken voor al beroep doen op de hulp van den middenstand terwijl zij vroeger de grootste vijanden zijn geweest van de zen stand en de leden hebben geschol den voor dieven. Die katholieken heb ben zich sinds den .beginne bekommerd om de belangen van den middenstand en zij moeten voortgaan daaraan hunne aandacht té schenken. Heer LOHEST. uit Luik, waarschuwt de arbeiders dat zij zich niet mogen laten misleiden door de nieuwe poging van de socialisten om- 'de arbeidende krachten tot zich te trekken. Zij spreken in hun plan natuurlijk niet over godsdienst noch over toela gen aan vrije scholen doch het blijft een feit dat, zoo de socialisten daartoe de gelegenheid moesten krijgen, zij tot de afschaffing van die toelagen zouden overgaan. Heer Carlo DE MEY en heer EVRARD wijzen erop dat dit plan De Man enkel een manceuver is en dat de socialisten gel rouw blijven aan hun beginselen en hun program dat hoogst verderfelijk is voor de katholieke gedachte. Dc lei ders van de partij hebben dit trouwens bevestigd. Heer DERBAIX, uit Binche, dringt dam; ook aan opdat de katholieken een propaganda zouden op1 touw zetten om het plan van de socialisten in zijn waar daglicht te zetten. Heer MICHAUX, uit Charleroi,meent dat. het niet voldoende is het plan. le bestrijden doch dat. ook opbouwend werk moet verricht worden. Nadat nog Zie vervolg onderaan vorige kolom. Oe hervorming van den Staat De Studiecommissie v,oor de Staats hervorming vergaderde onder voorzit terschap van hoer E. Rubbens, volks vertegenwoordiger. Als bijzonderste punt der dagorde werd de belangenvcr- tegemiwoordiging in de Wetgevende Macht behandeld. De volgende vergadering gaat door op Dinsdag, 13 Maart, ten 10,30 ure, op het hoofdsecretariaat der Katholie ke Unie, Broekstraat, 23, le Brussel. De commissie zal zich voornamelijk bezig houden met de versterking der Uitvoerende Macht en met de verbete ring vara? het kiesstelsel. Gedurende de laatste besluursverga dering werd dooit den bestuurder van het hoofdsecretariaat verslag uitge bracht over de werking van het thans definitief ingericht secretariaat, der Ka tholieke Unie. Tevens werden» zeer be langrijke besprekingen gehouden over de tucht in de Katholieke Partij en over de pers. Hierbij worden de Katholieke 'Arroii- disseöientsvcfbondcmi cn de Katholieke politieke organisaties 'beleefd ^erzocht zich in verbinding te willen stellen met het Hoofdsecretariaat der Katholieke Unie, Br.oekstraat, 23, te Brussel. De Bescherming van de Rotsen te Marche-les-Dames Baron Gaiffier d'Hestroy, gouverneur der provincie Namen, welke in besten dige betrekking blijft met het Hof, out ving vanwege colonel Dufour, twee tcle fonische mededeelingen met betrekkin; op de maatregelen te treffen voor de bescherming, der tragische plaats te Marche-les-Dames. Colonel D.ufour heeft den Heer Gou verneur, liet verlangen der Kon. Familie doen kennen om de noodige maatregelen te zien treffen opdat de plaats zelve' zoo ongerept mogelijk zou bewaard blijven. De gouverneur trof de volgende maat regelen; bloemen zullen er niet meer worden neergelegd op de plaats waar men liet lijk van den Koning vond. Nie mand heeft nog toegang tot de helling der ravijn en de bloemen welke er reeds werden neergelegd zullen opgeruimd worden. Voortaan zal men nog bloemen mo gen neerleggen nabij liet kruisbeeld «du Vieux Bon Dien». (Die plaats zelf zal omsloten worden met eene afsluiting. Dezen die Rusland bezochten in groep» worden rond geleid door soorten gidsen die altijd agenten zijn van ge heime politie. Diie afzonderlijk dat om- gelukkig land bezoeken worden nog be ter) bewaakt Maar wat men aan de vreemdelingen nooit laat zien dat zijn de plaatsen waar de voor den kop gcschotcncn be graven liggen. Ziehier de wreede statistiek der slacht/offers tijdens de wreede dagen van 1918. Door de slachtoffers verstaan wij de ongelukkige Russen die door dc kommunisten vermoord werden op be vel van de bloedhonden die aan het hoofd staan van Rusland: 28 bisschop pen, 126 priesters; 600 onderwijzers; 9000 gen'eesheeren; 5 4.000 officieren 260.000 soldaten; 70.000 politie-agen- ten; 12.950 eigenaars; 355,250 intellck- tueelen; 193,200 werklieden en 815.100 boeren. Deze cijfers zijn niet uit de lucht ge- repen maar komemi voor in_officieele stukken. (Getrokken uit «Ce que j'ai vu a Mos- cou», door Henri Béraud). Een hevige brand heeft de kerk van St Nicaise, een der oudste van Rouaan, en dagteekenernd van de 13e en 14e eeu wen, verwoest. Om 2 u. 's nachts ongeveer hoorde een persoon, die dichtbij de kerk woont, een ontploffing, en zag een vlam, die uit den klokketoren kwam. Onmiddellijk werd alarm gegeven. Vijf minuten nadien reeds sprongen de ruiten, cn het toetreden van de lucht verergerde den brand nog. Klokketoren, houtwerk, ruiten en bin- nenbekleeding der kerk zijn totaal ver woest. De kerk is in een volkswijk 'gelegen, en men is er slechts met de- grootste moeite in gelukt, de huizen' tegen den brand te beschermen. Hoe advokaat Hubert poogde zelfmoord te plegen M. Roger Hauchard, die een mede werker is van den advocaat Raymond Hubert, vergezelde zijn patroon, wan neerdeze een! poging tot zelfmoord deed Hij gaf den volgenden uitleg over het voorval Ik was hem dien morgen ten zijnent gaan afhalen in de rue de Solforino. Wij spraken over verschillende kabi netszaken, wanneer hij, in het midden der brug gekomen, plotseling een ze nuwachtig gebaar maakte. Hij greep krampachtig met beide handen de om heining vast, en alvorens ik hein kon tegenhouden zag ik hem reeds over de leuning springen. Hij verdween in het water, maar gelukkig voeren op dit oogenblik twee schuiten voorbij. De schippers deden oogenblikkelijk de sleepboot stoppen. Twee schippers stapten in een roeibootje dat. aan de laatste schuit vastgemaakt was, Ray mond kwam op dit oogenblik terug aan fVlter HUBERT, die poogde zelfmoord te plegen. de oppervlakte, en de matrozen gelukten or in hem bij zijn vest te grijpen en in het bootje te hijschen. Men droeg hem naar. den; post voor. drenkelingen op de Quai d'Orsay, vóóif hot. Duitsch gezantschap'. Een dokter, opmerkzaam gemaakt, door de menigte,, die zich daar reeds verdrong', snelde too en begon onmiddellijk de kunstmatige ademhaling toe te passen. Ten slolto opende mijn arme patroon en vriend de; oogen. Hij had veel water binnen ge kregen en kon geen woord spreken. «Raymond. Raymond, zegde ik hem, wat hebt gij gedaan «Roger!» kon hij eindelijk uitbren gen. Daarop viel zijn hoofd opzij en hij verzonk voor verschillende urén in een dooden slaap. Ik deed hem naar zijn. woning overbrengen. De overspan ning van Mev. Hubert, bij liet zien van haar echtgenoot, die dood scheen, was, verschrikkelijk, maar zij vond toch den moed om hem de noodige zorgen toe fe dienen, waarbij ik haar zooveel Mogelijk hielp. Men vergist in gissingen over' de oor zaken, die den advokaat Hubert tol die wanhoopsdaad kunnen gedreven hebben. Alles dat in verband niet de zaak Sla- visky voorvalt, is even geheimzinnig. De verdediger van Romagnini was in liet bezit van een belangrijk geheim, dat de maffia, zou belang* inboezemen, maar dat. hij echter om beroeps- en andere redenen, aan niemand kon mededcelen. Piif geheim, voegt men er aan toe. be treft een enorme hoeveelheid juweelen, die door de handen van Slavisky zouden gegaan zijn cn waarc-p de bende reken de om haar verantwoordelijkheden weg te nemen. Deze veronderstelling zou de zenuwcrisis verklaren die den advocaat aangreep. De onderzoeksrechter Ordonneati schijnt goed op weg te zijn om die zaak" der juweelen op te lossen, maar niette genstaande lange ondervragingen wil de advocaat niet spreken. De officieel© bladen beweren echter dat er in d!ze zaak niets te verbergen valt. De «Vuurkruisen hebben zich in groep naar Marche-les-Dames begeven en hebben een verguld «Vuurkruls» neergelegd op de plaats waar Koning Albert overleed. DE PASSIE TE BRUSSEL Een zicht van een der herhalingen van de «Passie van den Zoon des mensohen» door 1-oïc Legourladec, waarvan nu de opvoeringen doorgaan in het. Molière* theater te Brussel.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1