Zonder God uigerlijks Lijst 14 Bond dB zaak SiavIsKy Mtinr 1934 De Kamerverkiezingen ia Italië Woensdag üa®. De Enclave Baarlem Hertog MINISTERRAAD XXXX JAARGANG NUMMER 60 Ktrkslraat, 9 4# 21 Aalst. Telu on 114. DAGBLAD 20 Cestismtn Uitgswr J. Van Nuffsl-Dê Qsudt Publiciteit bulten het Arrond. AAL3T Agentschap Ha/aa, Adolf (flaxtaan 33, te Brussel Bua de Richelou, Pa Hl* «=a Bank Bulding/KIngswaf, 20 Londres W. C. 2. H. Mathilda Zonopö,10Zonaf5,52 N, M. 15 E» K. 23 HET EERSTE GESCHSLOERT PORTRET VAN KONING LEOPOLD Hl Meesterwerk van sohilder Corthals. Belangwekkende inlichtingen De regeering zal .eerstdaags op liet bureel der Kamer het wetsontwerp beerleggen waarbij liel bedrag der bur gerlijke lijst voor de nieuwe regeering $vordt vastgesteld. Zooals wij gemeld hebben is de bur gerlijke lijst vastgesteld op 12 niillioen terwijl zij voor de vorige regcering ij) Vï millioen (pupier) bedroeg. De regeering heeft veeleer matig heid aan den dag gelegd, aangezien tnen tot de som. van 23 millioen zou gekomen- zijn hadde men de perekwatie 'op de burgerlijke lijst in goudfranken 'toegepast.. Het is algemeen gekend dat Koning Albert breed uit zijn particuliere kas Jnoest putten onv in al de uitgaven zij- tier huishouding te voorzien 'i was de vorst eigenlijk die voorzag in de uitgaven, die nuttig werden geacht om het prestige van de Kroon, dus van de laalie zelve, recht te houden. In die voorwaarden; zou niemand het aan de regeering kunnen verweten hebben hadde zij zich wat milder ge toond en het is stellig dat, waren wij in republiek, de dotatie van- den Pre sident wel op het passend cijfer ge bracht zou geweest zijn. Men mag niet vergeten dal. het be drag der dotatie voor den gansehen duur van de regeering wordt vastge steld en dat andere omstandigheden zich kunnen voordoen. Wat. de dotatie der Koningin-Moeder aangaat zal de regeering aan de Ka mers vragen hare dotatie op twee mil lioen te brengen. .Wat de Koning te onderhouden heeft met de burgerlijke lijst. Wij geven hierover enkele bijzon derheden dc burgerlijke lijst van den Koning regelt alleen de uitgaven.voort- apruitende uit de functie van SLaats- hoofd, en geen enkele andere. De Koning der Belgen maakt ge bruik van paleizen- toebehoorende aan den Staat. Het zijn Het paleis te Brussel met het paleis de Bcllevue, de stallingen van de Troonplaats te Brus sel, het paleis van Laken, het paleis te Antwerpen, hef. chalet te Oostende en het kasteel van Giergnon. Die gebou wen moeten door den Koning onder houden worden, hij moet ze bemeube len, verwarmen 'en verlichten op zijn kosten. Alleen het onderhoud van het park en de serren van Laeken, waartoe het publiek toegelaten wordt, op sommige dagen, is reeds een zeer belangrijke post. De herstellingen aan de daken en goten der verschillende gebouwen, waarvan de meeste nog dagteekenen van den tijd van onzen eersten vorst, loopen zeer hoog op. Alleen! om de meu belen te onderhouden is er reeds een groote schaar dienstboden noodig. Buitendien heeft de Koning van de burgerlijke lijst zijn personeel te be talen, dat zeer uitgebreid is. Verder worden op dc burgerlijke lijst ook de bedragen voor de pensioenen aan- oude dienaars, zel(£ aan die van onder de regeering van Leopold II betaald. Verder, moot de Koning er paarden, ceremonie-rijtuigen voor de groote ge legenheden, auto's en zoo meer op na houden. De particuliere onkosten van den Koning. Zooals men weet was de burgerlijke lijst, van Koning Leopold I vastge steld op 3.300.000 fr. Trots de ver hooging van de onkosten, die het beste blijkt uit het aangroeien van het bud get., dat van 112 millioen fr. in het be gin onzer onafhankelijkheid aan don oorlog van 1914 tot 909 millioen frank gestegen was, bleef de burgerlijke lijst voor Leopold II en voor Koning Albert op hetzelfde getal van 1830. Na den- oorlog kwam dit getal eigen lijk overeen met ongeveer 23 millioen frank. De burgerlijke lijst werd slechts op 9 Yj millioen frank gebracht. Men verzekert dan ook, dat sinds den oorlog tof in 1927 Koning Albert van eigen fortuin 54 millioen frank uitgaf, om de onkosten veroorzaakt door de vervulling van zijn ambt le kunnen be talen. Al-s men alleen maar nadenkt wat de reizen van den Koning na den oorlog gekost hebben, is dit te begrijpen. En nochtans hadden die reizen hoofdzake lijk ten doel Staatshoofden te bezoeken namens ons land. Verder denkt er nie mand aan, dat do telegrammen die door den Koning aan 'andere Staatshoofden moeten verzonden worden, in zoovele omstandigheden duizenden franken kos ten-. In ieder geval zijn 'de particuliere on kosten van den Koning tc regelen door middel van zijn eigen bezittingen en niet af le houden van de burgerlijke lijst: kleèdoren, voeding en al wat het intiem leven van de koninklijke familie betreft, valt ten koste van den Koning en de Koningin'. Die bijzonderheden geven een heel anderen kijk op het bedrag van den bur gerlijke lijst. Er it ga»n Dus... da Tien heboden zijn ijdal En... mat dsn dooel is alias go- daan Ziedaar da laar welka da nieuwe proleten verspreiden. ziedaar bet gift dat ze willan (loon insijpelen, drup voor drup, In de har ten dee kleinen bijzoaderlijk. God on godsdienst, doeenige troost ln het zwoegend lijden da laatste hoop in dit kommervol bestaan Dat moet weg Maar eens dat weg, wie overziet dan de gevolgen Neem de Tien heboden weg Waar blijft da oorbied voor ouders en oversten Waar blijft da eerbied voor zich zeiven, voor den evenmensch Waar blijft de eerbied voor eigen dom. voor naam on faam Door wie zal dit alles in 't vervolg beschermd worden Door teelten Van wian ?Vaa de sterkslen? En al3 ondanks de watten van de sterkste», de eenling zich sluwer weet te toonen en te bedriegen trie kan er hem ongelijk geren Als hij als eenling sterker is dan de wetten der sterkston, wie zal hem dan verbieden zijn snoodo plan nen uit te voeren, om te bemachtigen het goed van anderen, om te genie ten met volle tougen de geneugten van 't leven Moet hij scht-ik bobben? Neen Van den dood niet !«Met den dood is 'l al gedaan boeit men hem ge leerd Van watten Daar beeft bij enkel minachting voor 1 Hij geniet, bedriegt, siert én teert ton koste van anderen, zwingelt met millloeuen on loeft tot... bij verstrikt, geen uitweg meer vindt, lachend in den dood springI 't Is er mêe gedaan 1 Hij heeft toch van 't leven genoten. A rm volk Dat zich door de nieuwe wijsgeeren laat bedotten! Neen 1 Neen 1 Met den dood is niet alles gedaan 1 Dan komt de groote afreke ning voor don Allerhoogste 'lis deze heilzame gedachte, die de beste Steun is der wetten 't Zijn de Tien Geboden die den grondslag uitmsken van vrede orde en geluk 't Is de gedachte aan God, het on derhouden zijner gebodon, de hoop op een zalig hierna, die ons, cbriste. nea, in ons lot doet stellen en gala. ten alle ramp en tegenspoed helpt dragon, Houden we die gedachte levendig, en laat ons bij gelegenheid en ge legenheid is er nu meer den ooit in dit sckandalenlijdperk dezo gedachte verbreiden. K- S. Dje statistiek van de bevolking der enclave Baarle-Hertog over het jaar 1933, welke zooals bekend is geheel is ingesloten door Hollandsch gebied, is verschenen en er blijkt uit, dat het aan tal inwoners in de kom der gemeente 1100 bedraagt, waarvan 512 de Neder- landsche nationaliteit bezitten'. Van gemeentewege is men er 'druk' doende om in regel te komen met do nieuwe vreemdelingenwet, welke voor geheel on's land van toepassing is, maar hier in het bijzonder -groote moeilijk heden ondervindt.. Er zijn over deze za- ken\(al van brieven verzonden naar het provinciaal bestuur en naar Brussïl, maaj dezen schijnen uit den doolhof van nationalitliten aldaar ook niet te best weg te kunnen. Van gemeentewege wordt echter alles gedaan om de zaak in regel te krijgen Het ÏS op Zondag 25 Maart dat in gansch Italië de verkiezingen zullen plaats hebben yoor de vernieuwing der Kamen van yolksvertegenwoordigers. (De Senators worden voor hun leven benoemd, bijgevolg bestaat er voor dit wetgevend lichaam geene verkiezing). Toen hij in de maand November 1.1. de henvorming aarfkondigde waardoor Italië werd omgevormd tot een corpora tieve Staat en de wetgevende macht werd toegekend aan de corporaties heeft M. Mussolini in het openbaar ver klaard dat de a.s. wetgevende macht slechts een kort bestaan zou hebben en dat haar hoofddoel is liet stemmen der wet voor het afschaffen van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. In die voorwaarde zal het niemand verwande- ren dat de verkiezingen, van 25 Maart slechts heel weinig belangstelling in boezemen. Samenstelling van de lijst en van het stembureel Deze verkiezingen hebben plaats vol gens het stelsel dat reeds werd toege past in 1929 bij de verkiezing der afge schafte Kam-er. Tien millioen en half kiezers zijn geroepen om hunne stem uit te brengen, dit echter zonder di minste verplichting. liet komt er voor hen maar alleen op aan de lijst der 400 nieuwe volksvertegenwoordigers opge maakt door den hoogeren faseistischen raad goed te keuren of te verwerpen. Een eerste keus van 1000 namen ge schiedde voor 15 Februari. G40 van de ze namen werden igekozen door de Na tionale fascistische federaties van werk. gevers en van werklieden syndikatcn 160 door de nationle confederatie der fascistische syndikaten, der vrije be roepen en der kunstenaars; 200 door de fascistische vereenigingen van ambte naars eif een zeker aantal vereenigingen aacdemisch of andere instellingen van openbaar nut. Het secretariaat van den hoogeren faseistischen raad heeft deze lijst met de 1000 namen waardoor echter de be paalde keoize nog niet werd vastgesteld in ontvangst genomen. Deze keuze had plaats op 1 Maart en daags nadien wer den door al de dagbladen (de lijst der 400 volksvertegenwoordigers aangeduid door de stembus van het eenig nationaal kollege samengeroepen op 25 Maart van het jaar 12 van het fascistisch tijdperk)) afgekondigd. Dieze lijst waarop al de Volksverte- genwoordogers in alphabetische orde voorkomen en zonder andere aanduidin< dan! hun naam en voornamen werd ver volgons gepubliceerd door de «Gazetta Officiale». De verkiezing "zal "plaats hebben op 25 Mei met geheim en algemeen stemrecht, voor alle Italianen welke den ouderdom van 25 jaar hebben bereikt. Op den dag der verkiezingen ontvangt iederen stemgerechtigde op het stembureel twee stembrieven. Op beiden komen deze twee vragen voor: «Keurt gij de lijst der volksvertegenwoordigers goed aan geduid door den Hoogeren Faseistischen raad Een der twee brieven draagt het antwoord: «Ja», het andere «Neen». De 400 volksvertegenwoordigers wel ke aldus benoemd worden, worden! te samen met de leden van den Senaat bij eengeroepen voor een plechtige zitting Welke zal gehouden worden te Monteci torlo op' 28 April na de troonrede te hebben gehoord van Koning Victor Em manuel, zullen zij 'den grondwettelijkcn eed afleggen. De nieuwe Kamer Yan n>u af dus is reeds de samenstel ling gekend. Van de 400 volksvertegen woordigers gekozen in 1929, zulle i er nog' 255 deel van de nieuwe Kamer uit maken. Van de 145 overigen «ijn er zeventien overleden, 23 andere werden Senator benoemd, 1, M. De Stefani, werd lid der Academie van Italië, een andere, M. Gantaluso, werd gezant benoemd te Rio de Janeiro, en de 105 andere, zoo meldt een officieele nota «hadden of wel reeds hun ontslag ingediend tengevolge strafmaatregelen golroffen door de par tij, ofwel hebben hunne plaats moeten afstaan aan hunne kameraden welke hen hebben vervangen in het beheers kader der syndikaten». Onder, de volksvertegenwoordigers die Zie vervolg hiernevert. Maandagavond, om 8 u. 30 werd een vergaderi-ng gehouden van den Kabi netsraad, onder voorzitterschap yan graaf de Broqueville. 'Djoel was hoofdzakelijk den financiee- Icn toestand .te onderzoeken, vraagstuk waarmede niet enkel de aangekondigde belastingaanpassingen verband houden, maar ook de voorgenomen loterij voor de kolonie en het moederland. Wegens de afwezigheid van minister. Devèze op de vorige vergadering van den Kabinetsraad, werd toenmaals de weerslag niet nagegaan-, die de rede. van den eerste-minister in verband met: bet bewapeningsvraagstuk heeft gehad. De indruk was dat die kwestie Maandag avond zou te berde komen. In'verband met den financierden toe stand, jverd een heele reeks van maat regelen overwogen, met. het oog op de verzekering van het bcgrootingscven- wicht voor 1934. Onder deze maatregelen komen geen verlagingen van de wedden en evenmin nieuwe belastingen voor. Men weet, dat de regeering ook niet voornemens is nieuwe leeningen aan te gaan. De overwogen maatregelen -zouden dus m. slaan op nieuwe inkrimpingen en op een bestmirhervorming. die reeds vroeger werd in het vooruitzicht ge steld. Ernstig incident in 't kabinet van den onderzoeksrechter M. Ordonneau Parijs, 12 Maart. Er liceft een in cident plaats gehad in het Kabinet van den onderzoeksrechter M. Ordonneau, belast met dc zaak Stavisky. Naar gemeld wordt, drong dezen na middag een jong advokaat ongevraagd liet kabinet binnen, onderbrak de on dervraging, schelde de onderzoeksrech ter uit en poogde zelfs hem een pak slagen te geven. Met de grootste moei te konden) de wachten den opgewonden man bemeesteren. Hij werd opgeleid naar het politie commissariaat waar hij de zonderling ste gezegdens uitkraiftnde en zich wilde uitkleeden. Gezien dezen toestand van opgewon denheid, kon men hem niet doeltreffend ondervragen. De stokhouder der Parijzer Baiie is op' de hoogte yan het ernstig incident gebrachL Later In 'den loop 'der opgewonden löoneel- tjes die zich met den advokaat afspeel den, heeft deze laatste een kapitein van een> regiment Marokkaansche tirailleurs in het gezicht geslagen en gespuwd. De advokaat werd naar een gesticht voor geesteskranken gebracht. Niet het lijk van M. Prince Parijs, '12 Maart. 'De mogelijkheid wordt voorop gezet dat het lijk dat men op de spoorbaan Parijs-Djijon vond niet dit van raadsheer Prince zou zijn doch', dat van een armen onbekenden sukke laar, in een gasthuis overleden en wieri men post mortem, de kleeron. van den raadsheer zou aangeschoten hebben. In deze veronderstelling zou Mr Prin ce, bij de ontdekking van liet lijk, nog in leven en onder bewaking zijn ge weest. Daar men op. hem geen •eheime' dokumènten vond zou men hem voor- loopig in het leven gelaten hebben om hen* de noodige bewijsstukken afhan dig te maken of tot de ontdekking van het begeerde te komen. Uit schrik voor de opsporingen zou men een handig in eengestoken misleiding op touw hebben gezet en den doode onkennelijk ge maakt. Het geneeskundig onderzoek van morgen zal waarschijnlijk meer licht brengen in- deze zaak (men weet 'dat het lijk naar Parijs werd overgebracht)} Senator benoemd werden bevindt zich o. d. M. Giuriatti, welke voorzitter was de'fl vroeger Kamer en de gewezen Ministers Bellizzo, Juliano, Balbino. Mallei Gen- lili, de gewezen vertegenwoordiger der volkspartij en Rocco. Onder de volksvertegenwoordigers waarvan het mandaat werd bekrach tigd, bevinden zich de Maarschalk der Italiaansche luchtvloot, vooc bet oogen- blik gouverneur van Lybie en M. Dino Grand.i, gezant yan Halte le Londen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1