De Bank van den Arbeid PALMZONDAQ De Sociale Verandwoordeiijktiedsn vw Verbond der Belgische Katholieke Burgers- en Middenstandsvrouwen G0NG0 STERFGEVAL DE YOLKSST XXXX JAARGANG NUMMER 7j) Kerkstraat, 9a# 21 Aalst. Tslafoon 114. -- DAGBLAD 20 Csntiaman Uitga*ar J. Vat» Nulfsl-Da GaadS Publiciteit buiten het ferrond. AALST Agentschap Ha/as, Adolf Ma*taan 1ï. te Brussel Ruo de Richeleu, Pa ril» Bank Buidlng/Kingsway, 20 Londres W. O. 2, Zondag 25 Maart Palmzondag Zon op 5,46 Zon af 6,08 Maandag 26 Maart i 934 H. Emmanuel Zon op 5,44Zon af 6,10 V. M. 31 L. K. 7. Bij dit nummer behoort een bijvoeg jBel en bestaat uit zes bladzijden. Tér gelegenheid van het II. Jaar moeteu wij, meer clan anders, ons herin neren en meevieren de gedachtenissen die op dezen dag en in den loop der ■week door de plechtigheden in de kerken ons voor oogen gesteld worden. Het lijden en de dood van Christus moeten wij overwegen, nagaan, bepein zen en er trachten al het nut uit te trek ken dat onze ziel zal deugd doen. Op Palmzondag stelt de processie in de heiligdommen ons voor de plechtige roemvolle en zegepralende intrede van Jesuste Jeruzalem, toen de geestdriftige menigte hare mantels en kleed eren als tapijten over den grond openspreidde en de takken van de palm-, cypres- en andere boomen rukten om er mede te wuiven of de straten der Sionstad er mede te versieren, 't Ging er 1 uide metHosannah aan den Zoon van DavidGezegend die 'komt in den naam des Hceren. Wij ook wij doen mee in de inhuldiging van den Opperheer in ons hert... omtrent Paschen en we jubelen en verblijden ons. Vandaar de palmwijding voor de Hoogmis. Het palmsteken op den akker, op de pieuwe gebouwen, boven wijwatervatje met gewijd water in, binnen de keuken en in de slaapkamers, boven het kruis beeld, in stal en schuur is eene christene gewoonte, welke we moeten onthouden en onderhouden. 't Is palm in de processie, op de schouw, bij 't zaaien en bij 't zaad, bij de berechting, bij de lijken, op de kerk hoven. De palm is een altijd groene plant die ons de onsterfelijkheid in 't gedacht roept. Als de deur vast Is zegt men ook K 't Is Palmzondag 't Is te zeggen dat ze vast is gelijk de kerkdeur waar dc priester met liet kruis drij keeren moet op kloppen om binnen te geraken. 't Is Hosanahzondag, Kruispaschen, kleine Paschen of Pascha petituni. Begin van de Goeweek, de Pijnweek. Men noemt ze ook de grooie week Er zijn twee groote weken in den duur der wereld de eerste in de welke God de wereld schiep, en van welke elke dag door een wonder zijner almacht uit muntte de tweede in dewelke God zijn werk herstelde en eeniger wijze her schiep, het zuiverde en tot deszelfs eerste heiligheid terugbracht door het bloed en de dood van zijn Zoon. En deze tweede week, van welke elke dag door een wonder van liefde uit muntte, is onvergelijkelijk veel grooter dan de eerste u Wij noemen ze groot, zegt Sint Jan Guldenmond, niet dat zij meer dagen telt of dat hare dagen meer uren hebben, maar ter oorzake van het' getal en v;ui de grootheid der geheime nissen welk er in gevierd worden.» Inderdaad, op die dagen werd de dwingelandij van den duivel vernietigd, de dood ontwapend, de zonde en de ver vloeking uitgewischt, de hemel geopend en toegaugelijk gemaakt voor den mensch die daardoor aan de Engelen gelijk word. Men noemt zc ook smartelijke week, ter oorzaak van de pijnen en smarten van onzen Verlosser, de goede of de goe- dertierende week omdat de boetveerdigeu tot de ontslaging en vervolging tot de ge meenschap der geloovigen werden toe gelaten dc magere week, omdat de geloovigen van vorige tijden alsdan niets gebruikten dan water en brood met een weinig groensel; .en eindelijk de heilige week, uit hoofde van de heiligheid der dingen welke in die week voltrokken zijn, en der heilige gesteltenis met dewelke wij dezelve moeten overbrengen. O laat ons door onze werken toonen dat wij die heiligheid begrijpen, en herin neren wij ons 't voorbeeld onzer vaderen. MARC. OIVZE PRACHTIGE REIS NAAR ZWIT SERLAND KOST SLECHTS 500 BEL GISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, HOTEL, TAXEN, ENZ. VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN EN PROGRAMMA OP ONS BUREEL. Elk spreekt er over Al dc gazellen staan er, van vol De hoogste politie ke kringen zijn. er mêe bezig- Men hoort, om zoo te zeggen, niets anders •meer. De Bank van den Arbeid... (Niet het Plan van den Arbeid). De Bank van Grootmeester Anseele (Niet van Hendrik De Mail;.. Met een woord, de Bank der Socia listen, zit geperst en genepen, en ge wrongen, en dit zoo; erg dat ze haren toevlucht moet nemen tot «ie huidige regeering, om niet te vergaan... Hoe is dat zoo ineens gekomen De Bank van den Arbeid scheen iets speciaals, iets van arduin en graniet... P,e Bank van den Arbeid scheen te staan boven alle weer en wind Ze zat immers in dc handen van: «Ueber- menschen», van kristallen koppen, van glanzende geniussen, voor wie de ande re sterveling*en nog het stof van den grond niet zijn. Hoe het spel begon Wel, het duurt al een tijdje... Tus- schen vier oogen werd er al eens iover gefluisterd... Maar niemand wist, dat de steen zoo rap zou vallen... Och, "de tijd is een wrecde vent. De tijd is een onverbiddelijke gelijkma ker... De tijd zet de roodo mannekens op hun plaats... De lijd sluit hun groo- ten mond... jD.e tijd doet hun pralerige pretentie springen en perst zo plat... Niet dat ze 'dommer zijn dan een: an der; maar de bazen van kennis en kunst, van nijverheid en finantie zijn ze wa rempel ook niet En ze hebben het zoo tanig en z.oo hooghartig gemeend De Lotgevallen van de Bank van den Arbeid bewijzen liet zonneklaar^ Onnoodig in veel bijzonderheden te treden. Eenieder weet dat. de lloodc Bank reeds 80 millioen hulp behoefde en kreeg. Eenieder weet-, dat de Bank van den Arbeid nu weer 150 millioen vraagt, om haar winketten niet te moeten sluiten. En velen vragen zich af 2 «Zal dit liet laatste zijn 2 Volgens 'de laatste berichten is dc regeering met het lot der Arbeidcrsbank begaan. Oud-Minister Van der Velde is M. Jas- par komen smeeken er, toch ie willen tussehenkomen. En M. Jaspar beloofde op 't eerste woord de zaak fc willen on derzoeken. Vooruit van 22 Maart loochent dat- Vooruit loochenit dat de socialisten de tussehenkomst 'der regeering afge smeekt hebben. Maar Vooruit LIEGT, EN HIJ WEET DAT HIJ LIEGT Oud-Minister Van der Velile 'is niet éénmaal bij M. Jaspar geweest, maar meer dan eens Ons werd verzekerd, dat de Banlc zeer gepresseerd is en geweldig aandringt op spoedige, spoedige redding. Waarom loochenen, wat honderden vooraanstaande politieke mannen we ten Geeft, dat niet' de maat van hun pole miek Wat gaat de regeering doen Op dit o,ogenblik onderzoekt zij de zaak. Zij zal natuurlijk geen 150 mil lioen geven zonder vaste waarborgen. Zij zal kontrool eischen. En dat is maar redelijk. Want geld voorschieten is iets, maar 't geld terugkrijgen is ook iets. Zoodat de mannen', die kontrool eisch- ten ver de Banken, de eerste onder kontrool zouden gesteld... worden I Hoe een dubbeltje rollen kan iP;e leen.ing (ofte voorschot)"' zou ge schieden dioor de Spaar- en Lijfrent- kas, niet aan de Bank, maar aan haar deposanten, de socialistische coöpera tieven. Deze coöperatieven zouden hun bezit in pand geven. Tot daar de loopende geruchten, die wel gegrond zullen zijn. In 'de vergadering 'der "rechterzijde, waar de zaak besproken werd, rezen nogal scherpe bemerkingen op» Eerst en vooral 't princiep 't Waarom de socialisten helpen, zij, tegenstan ders, niet alleen van de regeering, maar van heel liet regiem Helpt men iemand, die op uw leven loert Ten tweede: Waarom de Bank van den Arbeid geen concordaat laten aan gaan, en dan zien wat er voor de spaar penningen der werklieden kan gedaan worden Ten derde, de Bank met liaar vertak kingen (coöperatieven, volkshuizen, enz.) doet dagelijks aan politiek. Voor de propaganda rond liet plan De Man werd rap een millioen gevonden. Moe ten de katholieken nu het geld verschie ten dat de socialisten aan hun propa ganda hebben verspeeld Dit ware toch nogal erg Ten vierde Bestaat) 'dit te kort wel wezenlijk En als het bestaat, is er geen ander middel om hot te dekken Bij de socialisten, zijn verschillige millionnairs, kunnen zij niets doen Kunnen zij hun goed hart niet eens toonen Als ze de werklieden toch zoo geerne zien, en. weet ik niet hoe ze zich kunnen inhouden Waarom moet dc Staat hun geld leë- neiï Is dat niet gevaarlijk Gaat de Staat geen voorgaande scheppen, waarop an dere banken zich zullen beroepen, moes ten ze -ooit in moeilijkheden geraken En hierbij vernoemt men de lotgeval len der Handelsbank. Wij weten nu wel dat de Handelsbank geen reservcn kan aanbieden, maar de kritiek gaat toch haar gang. Een: klaar bewijs hoe dcli- kaat de zaak is. Ook de kleine burgers 'staan' recht. Met ons geld, zeggen ze, wil men een partij steunen, die onzen ondergang heeft gezworen en dit. l.erwjjl «le regie ring zoo karig is voor ons Onder al die bedenkingen vinden wij veel dingen gewettigd. Moesl een burgersbank in 'dezelfde omstandigheden denzelfden steun' vra gen, ge zoudt uit het socialistenkamp een orkaan hooren opgaan j. iD.e Katholiek-liberale Hegeer mg zal du,s de Bank der socialisten redden, ze zal den drenkeling hoven water houden. Ze doet het heel zeker om gegronde redenen 'le economisch: om de cen ten der arbeiders, die in: gevaar verkee- ren door het subliem: beleid der roo- de bankiers, te redden. 2e politiek ge sproken, om de scherven der socialis tische instellingen niet in do handen der communisten le laten vliegen, wat onvermijdelijk zou gebeuren Donderdag was Jacquemotte in dc Kamer al aan 't visselien. Hij vroeg de hoogdringendheid voor zijn interpella tie betreffende de Bank van den Arbeid. M. de Broqueville .verzette er zich te gen. T Was een triestig moment voor de vurige venten der linkerzijde. Zij die zoo1 'gaarne op de Broqueville kardas- sen, keken nu miet beschaamde dank baarheid naar hem. De fronters riepen 'f «Bankiers Zie daar, het Eenheidsfront der Bankiers .1 Ge zijt verkocht aan den man van Cop- pé enz. enz. Heel de socialistische linkerzijde zat bleek en verslagen. Eenigen wilden la chen, maar lachten groen..- M. Nichels zal inwendig gesakkerd hebben op de kameraden van zijn bond- genooten te Aalst. Zou er geen' woondeken over gevallen zijn in T schepencollege Wij houden onze lezers verder: op de hoogte dezer tragisch-komieke. zeer ge wichtige zaak. EGO. NASCHRIFT. Die socialistische bladen slaan een Imogen toon aan. Ze drijven de onbeschaamdheid zoover to durven drukken, als de Regeering hun 150 millioen wil leenen, dat het wel een bewijs geldt hoe flink hun bank be stuurd wordt. Een vooraanstaand staatsman zei hierop, aan al die 't hooren wilde 4 «Als ze op dien loon voortgaan, krijgen ée geen kno£ i Kajottershoekjö DE FEITEN 1)] Het zedelijk en sociaal yeraTit- woordelijkhcidsgevoel schijnt bij de meeste gezagvoerders yan onze moder ne maatschappij meer en meer te ver slappen. 2)u De openbare maclit-hcbbers ko men .herhaaldelijk te kort aan hun ver plichtingen vair voogd en beschermer der jeugd; zij nemen geen voorzorgs maatregelen tegen de ontelbare verlok kingen tot zedenbederf: en zij vergeten hulp en zell's achting te schenken aan d.eze die er zich op toeleggen hot. zode- lijk verval bij de jeugd te bestrijden. 3) De Staat legt een onvergeeflijke zorgloosheid aan den dag door alle ze delijke toezicht over de jonge loontrek kers op treinen en trams te verzuimen. 4). Sommige patroons, welke jongens van 14 jaar in dienst hebben, schijnen zich niet het minst te bekommeren om de toekomst hunner jonge werklieden. 5) Zelfs de ouders, beïnvloed door de zorgeloosheid die alom heersclit, go vern! zich weinig of geen rekenschap van de gevaren waaraan hunne kinderen zijn blootgesteld. Deze leven ver van al le toezicht, missen alle hulp in de ge vaarlijkste jaren van hun leven, in vol le puberteitskrisis. 6) De hoogere loonen, het veelvuldig herhaald bezoeken aan herbergen, kine- mas, dancings en tingeltangels; de sportf'urie; liet. lozen van zedèlooze boe ken en brochuren; de ophitsende uit stallingen, de kansspelen, enz. zijn hoe langer hoe meer gelegenheden tot bo- 'derf voor de jonge arbeiders. 7)' In sommige middens leven de jon ge loontrekkers als kostgangers hij tiun ouiders: zij betalen hun den prijs van kost en inwoon, gaan uit wanneer het hun lust en. mogen het overige van hun leven 'inrichten naar goeddunken. 8) De wet die een afzonderlijke recht spraak voorziet voor de jeugd, bepaalt zich tot. het aanstellen van speciale 'rechters voor dezen die reeds gevallen zijn, en tot liet afvaardigen van perso nen voor de besherming der kinderen; Maar er wordt, niets i.n hel werk gesteld om dien val te voorkomen bij do 'dui- zende jonge loontrekkers" welke, over gelaten aan eigen toezicht en goeddun ken, in: omstandigheden verkeeren waar in het haast onmogelijk is niet te val len. 9)" In ide Middeleeuwen werd, dc leer jongen door zijn ouders' voorgesteld aan den meesterraad dor Gilde. .l\e pa troon gaf hun dc belofte al zijn zede lijke godsdienstige en sociale plichten tegenover hem te volbrengen. Die in drukwrekkenide ceremonie gaf den jon eling een klaar inzicht, in de belang rijkheid van zijn leertijd. Tegenwoor dig gaan de meeste leerjongens, na de laatste prijsuitdeeling. naar dc fabriek, werkplaats, onderneming of mijn. zon der den minsten overgang, zonder voor bereiding. 't Vervolgt. V Bedevaart van Oost-Vlaandcren naar O. L. VROUW VAN LOURDES Bisdom Gent. van 27 APRIL tot 5 MEI Treinen rechtstreeks Lourdcs en terug. Inlichtingen. Mevr. Van de Kerckhove- 'Cercelet te Aalst of afgevaardigden ver meld op plakbrieven. Afdeding Aalst In de zaal van 'fc Groen Kruis St Joris- straat Aalst, zal de gekende Geivtsche troep. Het Spelleke van de Mui de alhier optreden met een buitengewone Yertooning van Marionetten HEDEN Zondag 25 Maart Namiddagvertooniug om 2 uur. Avondvertooning om G uur. Overal zalen vol. Overal bijval. Leutig en geestig gedurende 3 uren, et?u spekta kel om te blijven lachen. Opvoering vau 11 Blauwbaard in vier bedrijven en de klucht De Drie Straat schavuiten u in een bedrijf. Eene ecnige gelegenheid om iets wonders te zien. Inkom prijs 5 fr. en 3 fr. In de namiddagvertooniug betalen do kinderen een frank. De kaarten voor de avondvertooning zullen genummerd worden op Zondag 25 Maart 1934 van 10 tot 11 1/2 ure in 't Groen Kruis, St-Jorisstraat. Er zijn nog kaarten te verkrijgen aan den ingang der zaal. 'Het Spelletje van de Muido is reeds genoeg bekend, om u te verzekeren dat gij er u opperbest zult amuseeren Vertrek van de «Anversville» De Belgische stoomboot «Anversvil- le» van de Compagnie Maritime Beige hs gisteren .onder bevel van comman dant Heiremaris, uit onze haven, naar Congo vertrokken1. Aan boord bevonden zich 11 l passa giers in eerste klas en 46 in i woede klas. Onder do verlrekkenden bevonden zich cle eerw. zusters H. Hubertine (M. Die Frene). van Deerlijk en Z. M. Joan na (J. Thvs), van Diksmude, van de Zusters van Maria van Pit tem; de eerw. pater van Reeuwen, van de orde Aan liet Heilig Hart. De lading, welke ongeveer 2100 ton bedroeg, was verdeeld als volgt 150 ton ijzeren platen, 140 ton riggels voor ijzerenwegen, 20 ton bandijzer. 140 Ion feuillard, als ook 11 autos en een vlicg- machien. Het overige was «general car go». Op 22 Maart 1.1. ontsliep in den Heer, Eerw Heer J. Van Gévt,.pastoor ie Au- wegem. Hij Werd geboren te Aalst, den 14 Augustus 4844. Vervolgens was hij onderpastoor te Oordegem, kapelaan op 8. Baafs te Gent, onderpastoor te Mi- chelbeke. kapelaan op S. 'Jacobs, weer om te Gent, pastoor te Nieuwonhove en sedert 21 October pastoor te Auwegem.- «De Volksstem» beeft aan dezen priester-medewerker der eerste uur veel te danken. Overtuigd als hij was van de noodzakelijkheid de katholieke pers, ijverde, hij, vooral te Nieuwonhove en omstreken, tot verspreiding van De Volksstem Daarom storten wij oen dankbaar ge bed voor de lafenis zijner ziel: Heer neem! uwen dienaar op, die door het werk der.kath. pers niels anders beoog de dan u te doen heerschen. Pe Volksstem. De Werken der Wereldtentoonstelling van Brussel 1935. Hen groep bouwondernemers van Lel Luiks che bezocht de werken

De Volksstem | 1934 | | pagina 1