3I Rond de Stavisky-zaak ,o«u van da Bank «ao den Arbeid Erge parlementaire nederlaag voor President Roosevelt HET BLAUWE LICHT Nog de Ministerraad van Woensdagavond Zaterdag MSART I934 Oneerlijkheid door Mussolini gestraft De onvrijwillige werkloosheid in België XXXX JAARGANG NUMMER 74 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centionaon Uitgorsr J. Van Nuffol-Do GandJ Pubilcrtait bulten tiet Arrond, AALST Agentschap Hava3, Adolf Maxtaan 13, ta Brussel Rus da Richeleu, Pa rUa Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. H, Cornelia |Zonop5,34Zonaf6,17 V, M. 31 L. K. 7 DE BANK TIJDELIJK GESLOTEN De regeering der Nationale schande Tn de socialistische gazetten werd de huidige regeering voortdurend voorge steld de regeering der Nationale schande Daarom schrijft het «Nieuws van den Dag» «Maar het ware nog gewichtiger to weten welke kontroolmaatregclcn de re g,cc ring heeft getroffen onr te beletten 'dat hel geld der Spaarkas elders terecht komt dan in handen van de kleine Spaarders. Wat deze laats ten betreft, die mogen zich overgelukkig achten dat. de «regee ring van de Nationale Schande» hel hart heeft gehad hunne centjes to redden uit tien rooden sterfput. Dat zij zich nu geen tweeden keer meer laten vangen!» Zoo is het. De «regeering der natio nale schande» is voor heeren beleed gers hun reddingsplank geweest om zelf niet in de schande te vergaan. De Kcntrooimaatregeien De formaliteiten voor de afhalingen Wij zegden reeds dat er strenge kon- troolm-aatregelen moeten getroffen wor den, om te vermijden dat het geld van 'de Spaarkas zou terecht komen in poli tieke organisaties. Woensdag konden wij vernemen dat de volgende maatregelen voorgeschre ven zijn Die kleine spaarders moeten PER SOONLIJK de terugbetaling van hunne spaarcenten <eisch.cn, welke zij in de «paarafdeeling der kooperatieven heb ben belegd. Vóór elke terugbetaling wordt eerst onderzocht of de kooneratief zelf niet over het noodige geld beschikt voor de terugbetaling. .1. Ts dit niet liet geval, eerst dan mag de Spaarkas optreden. 4. Elke terugbetaling moet geviseerd worden door een afgevaardigde van de Spaarkas. De Bank tijdelijk gesloten tot 16 April Woensdag' ging in de wandelgangen van de Kamer het gerucht, dat. de .so cialistische Bank van den Arbeid»' haaf lokeMén 's morgens gesloten had. Dit werd onmiddellijk gelogenstraft'. Tn den avond vernamen we, dat de bank haar loketten van Donderdagmor gen af sluit lot TO April, datum waarop, naar men weet. de nieuwe vergadering van de aandeelhouders plaats moet heb ben. Naar van den kant van do betrokken inrichting verzekerd wordt, heeft, die schorsing van dc verrichtingen' gedu rende een beperkten lijd ten doel de belangen van de beleggers dc,s te beter Ie vrijwaren, door het inmiddels vol tooien van de financieel.! hervorming van de inrichting. De «Peuple» deelt Donderdag mofgen bet nieuws als volgt mee aan haré ont- hulsle lezers Be Belgische Bank van den Arbeid heeft, met het doel beter de belangen harer deposanten te vrijwaren, besloten dat gedurende de korte tijdspanne die noodig is voor do volmaking harer fi- nancieele herinrichting, zij al hare werkzaamheden zal stop zotten tot de algemeene vergadering van 16 April aanstaande. OPSCHUDDING TE GENT Het volk voor de gesloten Bank Een in beide talen gesteld bericht was Donderdagmorgen op -Ie deuren der gesloten Bank aangepakt. Als oen loopend vuur ging liet her:ebt door de stad. Jlet volk liep samen voor hef gebouw 'der Bank van den Arbeid. Incidenlen worden niet gemeld. DE DEPOSITO'S DER STAD GENT Wij hebben inlichtingen ingewonnen betreffende de verklaringen welke over .die deposito's aangekondigd waren door den heer Burgemeester in de Raadszit ting, Maandagavond. Die mededeelingen werden verstrekt Dinsdagnacht in geheime zitting het was reeds 1 uur Naar liet schijnt heeft de li oer Bal thazar, schépen van Financies, en zoo als men. weet, beheerder bij de Bank van den Arbeid, ongeveer het volgende ver klaard liet was in 1930 ,op 23 Juli, dat het College besloot, het oversellol der lec- ning van'220 millioen (waarvan 100 millioe n moesten dienen om een vroe ger leaning te hernieuwen) in verschil lende Banken te plaatsen, onder meer, 25 millioen in de Bank van den Arbeid. Tn Februari bleven hiervan nog 18 millioen over. De schepen van Financies vei klaar de in de laatste weken de belangen der stad Gent te hebben verdedigd bij don heer Franck, bestuiufder dor Nationale Bank, met dewelke de Bank van den arbeid in onderhandeling was getreden. Men verzekert ons dat, na die me- dedeeling, van katholieke zijde de vraag wordt gesteld of, sinds Juli 1930 hot terugtrekken of hernieuwen dief deposito's bij het vervallen der- termij nen. geschiedde na beraadslaging ii het Collage. Het schijnt dat de schepen heeft innen, dat hij gansch alleen deposito's had bestuurd, zijn collega's in het College n il?ie katholieke 'raadsleden zouden ge wezen hebben op 'de erge gevolgen van het niet tijdig terugtrekken van die 18 millioen uit de Bank van den Arbeid van af de eerste moeilijkheden in deze inrichting. Eindelijk werd. naar wij vernamen,de Burgemeester gelast met den heer Goe- verneur der Nationale Bank te gaan onderhandelen ove» die bevrozen kre dieten.». IN DEN KABINETSRAAD Tn den Kabinetsraad van Woensdag avond werd, naar verluidt. <ook gespro ken over do Bank van den Arbeid, niet enkel orn akte te nemen van bet feit dat de socialistische kooperatieven soli dair de voorwaarden.' van de waarbor ging van de spaargelden belegd in die bank en bij henzelf, aannemen, maar ook naar aanleiding van nieuwe beraad slagingen die Woensdag met. den mi nister van, Financien plaats hadden. Ditmaal zou hel er gaan om liet ver der bestaan van de Bank van cjen Ar beid zelf, bestaan, dat, naar man weet, tof dusver geenszins gewaarborgd is. Het sluiten van de winketten der Bank is inderdaad een veag toeken. De regeèring, die bet akkoord der socialistische coöperatieven rakende het voorschot van de Spaarkas had ont vangen. ontvinig tevens van hen een rekwest, om circa 40 millioen aan de Bank van den Arbeid te mogen storten-, som die door ben aan de Bank zou ver schuldigd' zijn. Het gouvernement Heeft 'dit rekwest afgewezen. Het komt op voor de spaar ders der coöperatieven en voor nie mand anders dit. is liet besluit' én verder gaat liet niet. NOG EEN SOCIALISTISCHE INSTEL LING IN MOEILIJKHEDEN Men meldt, dal de SAROV (Socialis tische Arbeiders Radio-omfoop ver- éeniging)"' gevestigd Lange L'c'err.straat 251. Ant werpen, in financïeele moei lijkheden verkeert én dat zij bij de Handelsrechtbank een konkordaat heeft aangevraagd. Als rcchter-afgevaardigde we d aan gesteld de heer Van Hoofstadt, rechter bij de Handelsrechtbank. Mussolini heeft weinig op mr t oneer lijke zakenlieden. Een Engelsche dame kocht tijdens haar vacantie, die zij in Italië doorbracht,, bij een juwelier in Rome voor 3.800 lire een horloge, waar van de juwelier haar zeidc, dat Het van p 1 atinn was. Eerst later ontdekte de koopster, dat het, kleinood van gewoon metaal was vervaardigd. Tevergeefs drong zij er bij den juwelier op aan, haar geld terug te geven. Ten zeer verbolgen over de ondervon- 'den behandeling, schreef zij icn Duce Wie schetst haar verrassing, toen zij acht uur later een check van 3,800 lire ontving. Op de check was geschreven: «Fascisten hebben den .vinkei van den oneerlijken juwelier gesloten». Na de Kamer heeft ook de Senaat tegen zijn veto in, gestemd Washington, 29 Maart. President Roosevelt heeft een zware parlementai re nederlaag geleden. Inderdaad, na de Kamer, heeft nu ook de Senaat tegen zijn veto in, met G3 stemmen legen. 127, dc bijgevoegde credieten voor de verhooging der veteranenpensioenen en i de wedden der bonds-ambtenaars ge stemd. Krachtens de grondwet is president Itooscvelt verplicht de gestemde wet door zijn handtekening le bekraebti- ig.en. I De gestemde credieten beloopcn '103 millioen dollar voor veteranen en 125 millioen dollar voor de bondsambtc- naars. Op hel spoor van de meerdenaars van Prince Parijs, 29 Maart. De veiligheids dienst denkt een. nieuw spoor le hebben gevonden, betreffende den -noord op raadsheer Prince. Twee getuigen, wier verklaringen als zeef belangrijk wor den beschouwd, werden gedurende ganschen; nacht verhoord. Op 962.290 leden vanl 166 kassen van verzekering tegpn- onvrijwillige werk loosheid, was het getal volledige we'rk- loozen arbeiders, op 3 Februari (laat- sten werkdag van dc laatste week van Jan.) 206,855 ('t zij 21.5 t.h.)Deze ver houding was 19.9 t.h. de vorige maand en 22,1 t.h. in Januari 1933. Op denzelfden datum waren 183.712 verzekerden ('t zij 18,9 t.h. tegen T6.5 t.h. de vorige maand en 20.9 t.h. in Jan. 1933) bij tusschenpoozen werkloos. In het geheel «gingen gedurende deze maand 7.062.633 dagen verloren, 't zij '1465 per duizend aangeslotenen en per wreek, tegen 1407 de vorige maand en. '1488 in Januari 1933. Indien men als vergelijkingscijfcr (100) het getal dagen neemt gedurende dewelke de verzekerden hadden kunnen werken, vertegenwoordigen de verloren, dagen 24.5 t.h. in Januari 1934, 23.4 t.h. dc vorige maand en 24.8 t.h'. in Ja nuari 1933. RBP D» Scoutgtroep "at Christoffol" Aalst DOOR TIJSSCHEMCOMST DER Katholieke Filmliga VERTOONT Speeekfjlm van Leni Riltensthal Op Kunstgebied de beste Techniek wondere opname Scenario v Een boeiende Legende. Ferric. S "ROBINSON JUNIOR" S EEN LEUTIGE SCOUTSFILM, Op 24 en 26 April 1934, in "Cinema Palace" -De Raad beeft den tekst goedgekeurd van liet Kon. Besluit tot oprichting, van Het interministerieel economisch Comi té dat zal voorgezeten zijn' door minis ter Van Cauwelaert. en waarvan de taak zal bestaan in het verzamelen van alle dokumentatie van economische aard. Zullen van dit Comité deel uitmaken 'de heeren Van Langenhove. sekrelaris- gcneraal bij het Ministerie van Builen- landsche Zaken; Casteur, directeur bij hetzelfde departement; Helbig do Bal zac, Kabinetshoofd van den Minister neraal van de Toldienst.cn Lebacqz, u era al van de Toldiensten; Lebacqz, directeur-generaal van "1 Mijnwezen Gerard, algemeen opziener bij bet Mi nisterie van Nijverheid; Camus, direc teur-generaal bij hel Ministerie van Ko loniën: Van Orshovcn; Kabinetshoofd van den Minister van Landbouw Des- carnps, rechtskundig adviseur bij bet Ministerie van Verkeerswezen. Plaats vervangers en een bestendig secretaris zullen later worden aangesteld. Bedoeld Comité zal kunnen» overgaan lot onderverdeeling in onder-commis sies. volgens den aard d.cr vraagstuk ken die tot, onderzoek zullen worden voorgelegd. Er zullen gebeurlijk' enkwesten wor den ondernomen op economisch gebied. De uil gebrachte adviezen zullen tot grondslag kunnen dienen voor de 'door de Regeering te treffen maatregelen, Het bestendig sek'retariaat zou eer lang worden geopend. Gaëtan de LUSSAT3 De prokureur-generaal cn dc proku- reur van dc republiek fe Dij on werden bij hoogdringendheid naar. P..rijs ont boden. Parijs, 29 Maart. Het geheimzin nig verhoor van de twee nieuwe getui gen duurt thans reeds een ganschen dag en een -ganschen nacht. De betrokkenen zijn bookmakers uit Marseille en Corsica. De eerste, een zekere Lussats, staat bekend als dc baron dc tweede is een zekere Vënturó. Zij loochenen hard nekkig eenig uitstaans te hebben met den moord op raadsheer Prince. Inspekteurs van den veiligheidsdienst lossen elkander af, om hen te ondcrvi gen over het gebruik van hun t.ijd om streeks 20 Februari. Hun verklaringen Worden onmiddellijk nagegaan. Er is ook nog een derde getuige, een zekere Spirilo, de broeder van den bok ser Kid Francis, die lerzclfdertijd to Marseille wordt ondervraagd. Paul VENTURE Parijs, 29 Maart. Prokureur Bar- ra en onderzoeksrechter Ra-bul hebben besloten de drie verdachten onder, aan houdingsmandaat te stellen. De eerste, die eigenlijk Gaëtan l'Her- bon de Lussals heet, bijgenaamd de baron», 'geeft als beroep op: publici- teitsmakelaar. Hij werd in t8S8 te Mo naco geboren en woont in een groot ho tel aan de avenue des Champs-Elysóes le Parijs. Die tweede heet Paul-Bonaventurc Carbonne, en wordt Ventura of Venture genaamd. Hij zegt impresario le zijn en oont te Marseille. Hij werd geboren in .1894 te Propriano (Corsica). De derde, zonder bekend beroep, is Francois-Paul Spirito, bijgenaamd Francois Caponi of Lario, of nog «de groote Lydro», geboren le Marseille, in 1900 en daar wonende. Alle drie worden beschuldigd van moord en diefstal, ingevolge een ver slag van inspektBur Bonv, die sinds drie weken dit spoor volgt. Zij hebben het gebruik van liurr. tijd, den dag van den moord op raadsheer. Prince, niet kunnen aangeven. Huiszoekingen zullen plaats hebben in de kamers van de verdachte le Parijs, waarna zij waarschijnlijk naar Dijon zullen overgebracht worden. Parijs, 29 Maart. Naar verluidt, wcrcl tot de ondervraging van de thans aangehouden verdachten besloten, na dat sommige inlichtingen ingewonnen door den veiligheidsdienst te Marseille, gelijkluidende gegevens van inspek- teur Bony hadden bevestigd. Volgens die inlichtingen, zouden do moordenaars van Prince «wee Argentij nen zijn, die bevriend zijn met Carbon ne en Spirito. Uit een onmiddellijk ingesteld onder zoek te Marseille bleek, dal Carbonne zelf te Parijs was, omstreeks 20 Fe bruari. Zijnerzijds had inspekteur Bony een spoor gevolgd, dat eveneens naar Car bonne leidde. Deze is een specialist van de misdaad met slaapwekkende midde len. en hij zou rechtstreeks betrokken zijn bij de organisatie van den moord. Hij zou bet mes gekocht hebben in dcrï «Bazar de 1'Hóf.el de Ville», én getele foneerd hebben naar mevr. Prince. De aangehoudenen hebben reeds tal rijke veroordeelingen ondergaan we gens diefstal, handel in verdoovende middelen, dragen van valsche naam enz. Zij zijn nauw bevriend met Jo-la-Ter- reur en den geheimzinnige Angelo. Bij de laatste verkiezingen traden zij op als propagandisten van den gewezen komm.unistischen volksvertegenwoordi ger Torrès en van Sabiani. Kamerlid en eerste schepen fe Marseille. Francois-Paul SPIRITO De archieven der logs zijn van Parijs naar Brussel gebracht Pierre l'Ermile beeft liet openbaar, geschreven dat er niets, maar niets van heel die zaak Prince-Stavisky zal uit of terecht komen. Die Loge beeft er de liand in, verzekerde hij, en die zal alles wel welen le smachten.v? Als om den ijvcrigen Apostel in liet.' gelijk te stellen, schreef Lcon Bailby gisterenmorgen in het Parijzcr blad «Le; Jour» dat de Vrijmetselaarsloge van Parijs hare archieven naar Brussel had doen overbrengen. En hij vroeg Met welk recht houden ocnige dui zenden burgers, welke vermomd zijn omdat zij tot do Loge behooren, al de bevelen van den Slaat in hunne han den Waar leiden zij ons heen Ik heb' het recht Het te welen. En gij ook, die. dit leest cn die. gezien uw getal, u dé macht waant, maar niets vermoogt te gen die mannen. Ik eindig vandaag met' eene bekendmaking, waartegen geen dc minste logenstraffing zal kunnen wor den ingebracht: veertien dagen geleden,' heeft de groote loge van Frankrijk, o'or- deelende dal hare archieven te Parijs; niet meer in veiligheid waren, deze naac Brussel overgebracht. De loge heeft ge lijk wantrouwen te koesteren, want haar, schoone lijd is voorbij. Wij aanvaarden niet langer door geheime macliIen ie worden geleid en welke ons daarbij niet geerne zien. Waarheid, licht, nemen wij deze woorden In hun, vollen cn zuiveren geest op en bewaren wij 'die ons don, Weg ts w.ijzen,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1