Blijde Paascbüeest Wijziging in het Ministerie Het echtpaar Hansez te [Leopoldstad ©nae© Reis naar Zwitserland XXXX JAARGANG NUMMER 75 Ktrkstraat, 9 sn 21 Aalst. Tskfooa 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeier J. Van Nutfel-De Geadt Publiciteit buiten het Aerond, AALST i Agentschap Ha.as, Adolf Max loan 13. te 8ru3Sel Rue de Riohelou. Pa WJa Bank Buldlng/Klngswa/, 20 Londres w. O. 2. Zondag I April PASCHEN Zonop 6,32Zon af 6,19 Maandag 2 April 1934 H. Tliaodosia Zon op 5,30Zon af 6,20 L. K. 7. N. M. 13 Hoort gij de klókken niet bonzende zingen Kloppende klepels dis kleppen liet uit Spranklcnde sperken de torens uitspringen, Galmen de lucht in, vol golvend geluid t ALLELUIA. Zoo zingt een Carmeliet en we zingen mee 't Is Paschen De zónde, de dood, de duivel, de hel, werden overwonnen en Christus zegepraalt. Deze feestdag is niet een verchristelykt feest, zoo enkele beweren, zich sten- pende op eenige overgeblevene gebruiken, maar een godsdienstig feest uit het Jodendom overgegaan in het Christendom. De naam zelf is gebleven omdat hij ook voor den christen bcteekentde u overgang van den dood tot het leven. 't Is de Verrijzenis des Verlossers O blijde vcrlossingsdag, thans bijzonderlijk binst dit Jubelverlossiugsjaar. Christene vo ken, zingt mee in die. zangen, Christus verrees uit den doods voor u Nu is vervuld uw geloovend verlangen, Chvislus is ivinnaar voor de eeuwigheid mi ALLELUIA Paschen is liet echte feest 't Is de verrijzenis der ziel uit de slaveijbanden der Zonde, het herleven van de genade door de paaschbiecht, het heropknappen en juist stemmen door de H. Paaschcommunie. Zaligen Hoogdag dus Meer nog Zaligen Paschen, welke u za.1 dienen om later bij uwen dood den grooten overgang tot dc zalige eeuwigheid te doen, Hijst uit den slaap van de dólende nachten, Zondige zielen staat op uit het graf Leeft en herleeft voor een beter betrachten Schudt van uw schouders uw zondigheid cif ALLELUIA Paschen ïs de zegepraal! De triomf! De Verrezene viert triomf omdat hij den dood doodde, de ongeloovigheid zijner vijanden te boven kwam en de twijfels en rt wantrouwen zijner vrienden teleur stelde. Laat ons hier overwegen wat Sint Paulus leert en maant in zyn brief aan de Korinthiërs. 't Is de uitleg van de geestelijke bediedenis van wat God aan de Joden had geboden wanneer zij in den Paaschtijd, gedurende zeven dagen lang, geen gedeesemd, maar ongedeesemd brood zouden eten. Zuivert u van den ouden deesem. schrijft hij, opdat gij een nieuw beslag moogt wezen, gelijk gij zonder deesem moet zijn. Want Christus is ons Paaschlam dat voor ous geofferd is. Laat ons dan feest houden, niet met ouden deesem, noch met den deesem van boosheid cn ondeugd, maar met ongedeesemde brooden van oprecht heid en waarheid. Het II. Evangelie verhaalt ons dat Maria Magdalena en de moeder van Jacobus en Salome, zeer vroeg met specerijen tot het graf kwamen op den Zondag morgend waar zij een jongeling aantroffen gekleed met een lang wit kleed die haar zegde Verschrikt niet, gij zoekt Jesus van Nazareth die gekruisigd is. Hij is verrezen, hij is hier niet meer ziet de plaats tv aar zij hem gelegd hadden. Hieruit zien wij dat die wrouwen die Christus in zijn Jijdeu en dood vergezeld hadden, ook de eerste zijn geweest die zich in zijne verrijzenis mochten verheugen. Willen wij van God vertroost worden, laat ons Hem getrouw zijn in het lijden en strijden. De vrouwen die met specerijen kwamen, zagen Engelen, zegt Sint Gregorius want die zielen welke met den goeden reuk van deugden door heilige begeerten naar den Heer verzuchten, worden door de bemelsc.be geesten bezocht. Geef ons, o God, dat wij met u naar den geest verryzen dat wij voortaan een nieuw leven mogen leiden en onze driften niet meer involgen, maar dat wij ons gedragen naar de ingevingen en bewegingen van den Geest. Doen wij allen zooals men deed in den goeden over ouden tijd, doch niet in den werkelijken zin zooals het volgend verhaal ons het voorstelt, maar plaatsen wij Christus en zyn genade in ons hart en verleeuen wij daarin nooit geen plaats meer aan den duivel of aan iets dat ons van den lieven God aftrekt. 't Was in dc middeleeuwen, dan wierd de Verrijzenis van Christns in de ker ken voorgesteld. De pastoor bracht het Christusbeeld uit het graf aan de kerkdeur, en klopte smeekende Open de deuren, o Prinsen, open de hemelsche poorten, de Koning van glorie komt. Waarop do zangers vroegen Wie is de Koni/ng van glorie? Dc priester antwoordde De machtige Heer, sterk in den sirijd, de Heer van alle deugdm, dc Koning van glorie. Toen werd de deur geopend, den Christus zegevie rend binnengebracht. Tijdens de processie na de hoogmis, werd bet beeld van den verrezen Zaligmaker rondgedragen en in het midden der kerk geplaatst op een troon. Zoo ook moet Christus verrezen op den troon van ons hart blijven staan, bewaart dus de gratie en laat Christus in,door, en rondom heerschen MARC. Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. Er is reeds verscheidene malen spraak geweest van eene wijziging van de liberale ministersgroep. Fje Walen 100 per cent waren immers misnoegd over de inlrede van M. Van Cauwelaert in de regeeriug en eischlen nu ook een Waalsche minister 100 per cent. Die minister kon niemand anders zijn dam M. Bovesse. Het schijnt nu dat M. Fort- liomme, minister van! Verkeerswegen ontslag zou nemen, om terug te keeren in de diplomatie. Hij zon Belgisch Ge zant te Rio-de-Janeiro, Brazilië, wor den. Hij zou dam in de regeering ver vangen worden door M. Bovesse. Dit zou geschieden kort na Paschen. Internationale Tentoonstelling van de Katholieke Pers De H. Vader stelt Castel Gandoifo beschikbaar Zooals bekend is tijdens de interna tionale Rome-bedevaart van katholieke journalisten ter gelegenheid van het Heilig Jaar eenstemmig het besluit ge- nlomën, om het derde congres der, ka tholieke pers te Rome te houden hij ge legenheid van den 75sten verjaardag van de stichting van de Osservatore Romano». Naar aanleiding van den door velen uitgesproken wensch, dat dan iegelijk een internationale tentoonstelling der Katholieke pers zou worden ingericht, heeft liet bestuur van; de «Osservatore* zich lot. promotor gemaakt van deze nlieuwe tentoonstelling, welke levens >ien huldeblijk zal zijn van de Katholie ken van alle landen aan Z. H. Paus Pius XI, die bij het derde 'eeuwfeest van den H. Framciscus van Sales dezen Heilige proclameerde tot patroon der Katholie ke schrijvers en die in Zijn den 5en Ju ni van het vorig jaar tot een groep journalisten! gehouden toespraak o.m. -eide, dat. zij «de trouwe verspreiders 'ijn van het pauselijk woord». 'Be II. Vader heeft dit initiatief dan *'ok met welwillendheid ontvangen en Is bewijs van Zijn instemming daar mede aan de directie van dn 'cOsserva- tore» medegedeeld, dat Hij de tentoon stelling wenschte te zien ondergebracht in de pauselijke villa te Castel Gandoi fo, waardoor zij om zoo te zeggenl zal Worden ingelijst in een onvergelijkelijk kader van historische herinneringen, vam kunstwerken en van natuurschoon. Die voornaamste katholieke bladen, tijdschriften en persagentschappen heb- !ben reeds met broederlijke enthousias me hun deelneming toegezegd en tevens beloofd, op groote schaal propaganda voor de tentoonstelling Ie maken, opdat alle krachten op het gebied der Katho lieke pers aan de expositie zullen deel nemen, welke van speciale beteekenis zijn zal voor hen die zich" wijden aan het^apostolaat en aan het missiewerk, d.w.z. aan de uitbreiding \an het Rijk van Christus op aarde. Naar wij vernemen, zal lief organisa tie-comité, bestaande uit. graaf Dalla Torre bestuurder, van da «Osservatore», graaf lr. Franco Ratti', voorzitter van den centralen raad van de Vaticaansolie Stad, ir. Leone Castelli, algemeen 'di recteur van de technische diensten in de Vatieaansclie Stad, dr. Emilio Bono- melli, bestuurder van de pauselijke vil la's en mgr. Giuseppe Monti, die als ecretaris zal optreden, binnenkort het program der tentoonstelling publicce- ren, welke in het voorjaar, van J93.G zal worden gehouden* U?jC raid van lieer en mevrouw Han- sez-Fester, heeft de blanke bevolking van Leopoldstad in de hoogste mate be geesterd. Onze kolonialen beschouwen inder daad dezen raid als een voorbode van spoedige verwezenlijking der zulkdanige verbindingen lusschen hel Moederland Ven de Kolonie. Ook in de Fransehe koloniale mid dens van Brazzaville heeft, de raid 'en liet welslagen er van het grootste en thousiasme verwekt. Na een welverdiende rust bij advo caat Jeauty, die zich met heel de orga nisatie en de voorbereiding van dezen raid had bezig gehouden en tevens zorg droeg voor de noodige maatregelen voor de terugreis, hebben heer en, mevrouw Hansez oen kort interview toegestaan aan den correspondent van don Kolo- nalen Persdienst. De moeilijkheden van den tocht Het is niet zonder moeite, zoo ver telt. Guy Hansez, dat wij 'de regelmatig heid van onzen uurrooster hebben kun nen volhouden. -Wij hebben geen enkele dag gehad, die volmaakt' te noemen is in kwestie de wecrgesteltenis, vanaf ons vertrek uit Antwerpen. Nochtans, Maan dag was onze zwaarste dag toen wc den Taniczrouft overvlogen. Een sterke rechte wind gaf ons ver traging en dwong ons de voorziene rou te lichtelijk Ie wijzigen. Van den. anderen kant' bracht deze wervelwind ware zandwolken teweeg waardoor we de piste die we te volgen hadden, en die het eenige richtsnoer was in deze opeenvolging van duinen en rotsen, op sommige oogenblikkcn ge heel uit het oog verloren. Het is met een ware verlichting dat we. na dien lasti- gen overtocht, Bidon V bereikt hebben. Ondanks deze groole moeilijkheden hebben we onze voorziene tijdsruimte kunnen behouden, buiten dan een kleine wijziging op Dinsdag, toen we de kust te Lagos bereikten, dus een weinig ten Westen van de vooraf bepaalde plaats. In de laatste etappen hebben we ook kennis gemaakt met. een hevigen wer velwind. Voor een nieuweling in tropi- cale vluchten was lief, nogal indrukwek kend:. We (hebben liet er gelukkig goed af gebracht, door onze voorzichtigheid en tevents door ons geduid, want onze vlucht werd hierdoor vertraagd en wij bereikten dan ook Leopoldstad eerst laat in den avond. Onze innigste dank gaat vooreerst aam dezen die ons in alle opzichten ge holpen hebben en onze Fransehe vrien den dienen eerst genoemd te -worden, zoowel militaire als burgerlijke overhe den die alles in het werk gesteld hebben om ons kort verblijf op Fransch-Afri- kaanschem bodem zoo aangenaam mo gelijk te maken. Wij hopen dat de koerier, die wij te Boma overboord geworpen hebben niet te veel zal geleden hebben in haar val op het vliegplein van, deze plaats. Wij zijn uiterst gelukkig om het gul ont haal dat ons hier te beurt viel en wij hopen Dinsdag morgen terug te ver trekken. De koerier die Wij zullen me- denemen is nogal omvangrijk, en wij zullen de middelen moeten onderzoeken om dieze gedurende de vlucht te rang schikken Onze terugtocht zal geschieden langs hét Tchadmeer, om ons in de gelegen heid te stellen een nieuwen weg te be- sludeeren. Heer eni mevrouw Hansez zijn op liet oogenblik de gasten van de gansclie blanke bevolking la LêOpoldstad* Binnen enkele dagen zullen wij liet genoegen hebben den uitgebreider! weg wijzer van onze reis naar Zwitserland op 2, 3 en 4 Juli aanstaande, mede tc deelen. Wij doen een dringend beroep op de personen welke besloten zijn doze prachtreis mede te maken, ons onmiddellijk te verwittigen en hunne inschrijving te nemen. Men ihoeft niet te wachten naar vrienden, kennissen of familieleden, om in te schrijvenj X\ aarom niet Omdat oen maand voor liet vertrek dc groepen zullen' samen gesteld worden voor de hótels en den trein. Opdat wij alles t.ol in de puntjes zouden kunnen; verzorgen schrijve dus elk .afzonderlijk ONMIDDELLIJK in. Het is geen kleinigheid 300 man degelijk le logeeren, als mem wil dat ie dereen tevreden; is HET ORDEWOORD WEZE DUS Iedereen schrijve ONMIDDELLIJK per soonlijk in We danken nu reeds de talrijke vrienden ze zijn met niet min dan 75 die onzen eersten oproep reeds beantwoordden. NOG DE BANK VAN DEN DE SCHORSING VAN BETALINGEN De schorsing van betaling door de Bank van den Arbeid is de meest ge wichtige bank faling sinds de gekende inistorting van de Banque de Belgique in 1878. Het was geen onverwachte gebeurte nis in de wereld die het welen kon; doch nu het een voltrokken, feit is kan mén er vrijer over spreken. Van het oogenblik dat de regeering de hulp van de Spaarkas alleen aan de kleine spaarders der coöperatieven voorbehield, liet het lot der Bank van den Arbeid geen twijfel over. Woensdag morgen hadden de coöpe ratieven nog aangedrongen om liet. vi- rement van een deel der .150 millioen aan de Bank te doen, maar het gouver nement kon daar niet op ingaan. Intusschen wendden de vooraanstaan den der Bank van d,eni Arbeid zicli tol. het Consortium, om hulp te krijgen en een ontwerp van vlotbrenging op te maken. Maar dit Consortium bestaat enkel bij naam, het heeft geen effectief bestaan, geen rechtspersoonlijkheid. Dus kon de hulp maar komen van ban ken afzonderlijk. En bovendien! ontbrak de tijd om met wijs beraad een toestand te bestudeeren, die zich als zeer pre*- cair deed aanzien. Inderdaad, zoo schrijft gisteren de «Libre Belgique», heeft de Bank van den Arbeid niet nagelaten van alle hout pijlen te maken sinds zij in moeilijk heden verkeert. Hare portefeuille Staatsfondsen is gerealiseerd: bare portefeuille aandeelen, die zij in pand kom geven, is in pand gegeven. Als mobiliseerbaar actief bezit zij nog enkel eene reeks handelswissels, verte genwoordigend detransactios van de oene filiaal op de andere; in de aei.ueele voorwaarden wil niemand dit papier lier disconteer en. De Belgische Bank van den Arbeid was dus zonder middelen om ran dis- ponibilileiten te geraken, dan terwijl hare deposanten voortdurend -hun geld kwamen afhalen bleef dus niéts anders over dan de winketten te sluiten, in af wachting Aan herinrichting of concor daat. Het blad schat als volgt' den toestand van de Bank Passief 310 millioen. Actief 420 millioen. Het verschil tusschVn het, actief en liet passief beloopt dus 110 millioen, wat nagenoeg gelijk staat met liet ka pitaal en de res erven der Bank van den Arbeid. Maar de werkelijken -toestand verschilt ruim met den boekhoudings toestand. Het actief van 420 millioen bestaat enkel gedeeltelijk slechfs op het papier. Vooreerst schijnen de '45 millioen krachtens de kapitaals vermeerdering van 1931 door de aandeelhouders A'er- schuldigd in den lmidigen slaat A-an zaken niet opgevorderd tc kunnen wor den. Wat 'dé hiij'verlieidsparlicipaties aan gaat,waarbij te voegen de voorschotten en de wissels in portefeuille, die bedra gen in totaal 360 millioen: en dat is blijkbaar méér dan deze zaken waard zijn. Men zal zich* gelukkig mogen achten als liet verlies hierop niet een 'derde, zegge '120 millioen bereikt; zekere schat,tingem gaan tot de helft en dit quota zal zeker niet overdreven zijn, moest, men roekeloos likwideeren en realiseeren. En 't is niet alles. Buiten Kaar rcchf- strQfksch passief heeft de Bank van den Arbeid een onreelilstreeksch passief, dat ruim' 100 millioen overtreft; het zijn de Aroorschotten op' A.N.I.C. toegestaan aan hare filialen (64 millioen effectief) en de avals of waarborgen die zij voor dezelfde filialen gegeven heeft. ARBEID De likwidatie zou in alle geval zeer ingewikkeld blijken. Eene gewichtige vraag De Libre Belgique», die eene des kundige studie van twee kolommen aan de toestand der Bank wijdt, komt tol de volgende conclusie !2: Eene gewichtige vraag is, wat er zal geworden van do fabrieken die afhan gen van de Bank van den: Arbeid. Zul len zij kunnen blijven werkem en zelfs' deze week «prêe» betalen Zij bezigen 3000 werklieden, welke dreigen onmid dellijk werkeloos te vallen. 't Is een toestand, die de socialisti sche kopstukken, en ook de regeering bezorgd maakt. Men ziet n-iet in hoe men 'ernstige moeilijkheden van dien kant kan voor komen, want al die fabrieken, de Si- dao misschien uitgezonderd, werken met vérlies. Wat gewordt er van de Bank van 'den Arbeid Zooals wij het elders zeggen, is haar kapitaal Aerloren, en méér nog. Om te rug te kunnen werken, zou zij er een nieuw moeten vormen. Hare aandeel- houdende coöperatieven zqudcn er moe ten in voorzien, maar zij hebben nu al hunne liquiditeiten noodig om hunne deposanten te voldoen. Laat. ons hopen dat 'de liulp 'de? Spaarkas kalmte en vertrouwen bij dié deposanten moge terugbrengen. In diO geval zullen de coöperatieven in staat zijn leerlingen te sluiten en een nieuw kapiïaal voor de Bank te vormen. En mitè die inspanning zou men wellicht1 hulp bij private Banken krijgen. V€ Bank zou dan terug worden eene een voudige Kredietbank, gescheiden van industrieele ondemem ingen. Indien dergelijke heropbouvving nieli mogelijk is, blijft enkel concordaat ori ikwidatie over. NOG EEN SOCIALISTISCHE INSTEL LING IN MOEILIJKHEDEN Gisteren maakten we reeds melding van het feit dat Sarov een konkordaat bij de Handelsrechtbank had aange vraagd. We ontvingen bevestiging» van dit bericht en kunnen enkele Nadere bijzonderheden mcdedeelen. We zijn thans in het bezit van nauw keurige inlichtingen betreffende dezo socialistische instelling, die thans ook in moeilijkheden verkeert. Vooraf moeten, we nader omschrijven welke inrichting hier bedoeld is. liet gaal liier natuurlijk om dc S. V. SAROV (Verkoopcenlrale): gevestigd Lange Leemstraat, n. 251. in hetzelfde lokaal als het eigenlijke «uitzendingsorganis me». Dit laatste is een vereeniging zon der winstgevend doel. ITct is echter A-oor. een buitenstander zee? lastig het onder scheid fe kunnen \-aststellen tussclien deze twee zaken. De heer Van Il-oofs la dl, réchter bij de Handelsrechtbank, die als afgevaar digd rechter werd aangeduid wees er ons op, dat het noodig is dit onderscheid to maken, omdat vele menschen de twee socialistische instellingen met elkaa? verwarren. Voor iemand, die nader toe kijkt, is het zeer duidelijk. Wanneer cr spraak is van konkordaat kan het slechts het Samenwerkend Vennootschap gelden. Ons bericht van gisteren wordt? hierdoor dus wel degelijk bevestigd. We vernemen verder, 'dat de S. V. Sarov een actief heeft van ongeveer. 600.000 fr. wat door het passief met 260.000 fr. overtroffen! wordt. De sehuldeischers zijn zeer talrijk. Het gaat vooral om vele kleine bedragen. We moeten hierbij" aanstippen dat tussclien de leden van 'deni beheeri aad o.m. de naam voorkomt van advokaal en volksvertegenwoordiger Cróeybeeckx gocialistisojien burgemeester, te ©eurn.c*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1