5 Bek ra den AM- Slavist j De plechtigheden der heiligverklaring van Dom Bosco De Aflaat van het Heilig Jaar De Zweedsclie prins Berti! zou met een burgermeisje trouwen Fesst in het Groot-Begijnhof Tunnel bij Liverpool geopend Douderdag MAART I934 H^STsLssjr GrO't'tlx.exiaL Kajottershoekje DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER 78 Kerkstraat, 9 en 21 AaUt. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Naffel-De Gondt Publiciteit buiten het Arrond, AALST Agentschap Havaa, Adolf Kta*taan 13, te Brussel Rue da Richeleu. Pa fUa Bank Bulding/Kingsway, 20 Londres W. C. 3. H. Juliana Zonop5,24Zonaf6,25 LK.7N, M. 13 (FOLKLORE.) Er bestaan in onzen Belgiek twee Giottlxem-s, een dorp in Limburg; en een ander in Oost-Vlaanderen op de gren zen van \Yesi,-Vlaanderen, llier gewa den wij van het tweede. Met 'I Kamieike ol' 't Mazoultreintje uit Gent over Deynze dat naar Thiclt «achtekens op de riggels van de spoor baan, glijdt, geraken wij tot Grammenc waar eene voorname en oudgekende be- 'devaait bestaat van Sint Jan Baptist, niet zoo beroemd en bezocht als deze van Sint Jans llemelveerdegem bij Gee- raerdsbergen. Na eene wandeling van twintig minu ien komen wij ie Gotthem aan. We be geven ons naar deze parochie om de geheele goede reden dat men aldaar de heilige bloedige Vijf Wonden van O. U. Jesi'is Christus op bijzondere wijze ver eert. En binst dit H. Verlossingsjaar mogen we wel dezen pelgrimstocht on dernemen. In eene oorkonde van 967, door Mi- raeus aangestipt, wordt dit oord Gut- dingahem genoemd: wat beteekent wo ning van Gutdinga. Sandcrus in zijn tweede boekdeel schrijft. «Het gebied van deze heerlijkheid beslaat vijf hon derd mengen lands, en heeft, voormaals aan de geslachten van Sikleers en Van Pamele toebehoord. Dc kerk van Gotthem bevat twee zeer .onderscheidene deelen het eene zeer gemeen, hel andere van een opmerkens waardig kenmerk. De drie beuken on der een en hetzelfde dak maken bet 'laatst nieuwe bijgebouwd doel uit on 'zijn volstrekt nie'l, belangrijk: 't, is zoo wat golhieke rococostijl. De kruisbeuk en bet koor zoo wel als foren bejiooren aan het eersio tijdvak van het spits- boogvormig tijchak. De toren welke zich op het kruis der kerk verhefl is achthoekig en van eene stompe naald voorzien, wat moet zijn volgens den stijl dor XIII eeuw. Dje ou- derwetsche deelen van dezen tempel Gods werden met arduinsteen in J90G hersteld en vormen een zeer) bevallig en aantrekkelijk geheel. Daarbij hel zoo puik nieuw gotisch altaar, en de schilderingen van koor 'en kerk dragen daartoe veel bij. Wanneer men in de kerk binnentreedt bemerkt rncn de geschilderde bloedige Wonden op den b innen muur van den toren. Dat valt in 't oog. Builen dc kerk boven de groote ingangsdeur prijkt ook een doorwond hert en op beide buitenmu ren zijn aangebracht twee doorboorde handen en voeten. Zoo kan men den ommegang doen rond de kerk op het kerkhof. Door uwe won-den, verlos ons Heer leest men op meer dan eene plaats. Van ouds af worden bier de H.H. Vijf Wonden vereerd, inzonderheid op den eersten Zondag van den Vasten. Dan ook naderen al de parochianen ter H. Tafel en de vreemde bedevaarders komen 's namiddags zoo talrijk op, dat ze onmogelijk in de kerk kunnen plaats vinden. Litanies der H.II. Vijf Wonden die geheel de Passie Christi in 't ge heugen roepen en eene echte overwe ging zijn worden verkocht. Hier ligt voor mij eene herinnering aan die pcl- grimagie, 't is een santje van de streek of in beter vlaams-ch bekend onder den naam van papieren beeldeke, waarop in iederen lioek de vier evangelisten door den Engel, den Arend, den Os en den gevleugelden leeuw zijn afgebeeld. Zij omringen een groot kruis waarvan bef middenste een H. Hert verbeeldt,en langs weerskant en boven twee handen en langs onder twee voeten zijn aan gebracht. Het I-Iort is 'doorwond en uit de beide handen en voeten gulpt een straal bloed dat door drie kelken wordt opgevangen. Onder aan staat het ge bed gedrukt Eeuwige Vader, ik offer U het allerdierbaarste bloed van Jesus Christus, in uitboeting mijner zonden en voor de noodwendigheden der II. Kerk (50 dagen aflaat. 29 Maart 1817)'. Het heiligdom der H.H. Vijf Wonden is zeer schilderachtig gelegen, dicht de Leie, en op eene kleine hoogte voorbij de Mandelbeek. Van op den dorpel be speurt men de vlas streek der Leie val lei en ziet men opreizen-in de verte de kerktorens van Hachelen, Olscne, Ous- selghem, Zulle, Waereghem en Cruys- ihautem. 't Vervolgt. De Pauselijke Bulls Onmiddellijk na de sluiting van het Heilig Jaar heeft de Paus eene Bulle afgekondigd, waarbij het voordeel van den Jubelaflaat kan worden verworven door de katholieken van de geheele we reld. Deze Bulle, «Quod Superior Anno», is voorafgegaan door een lang prcam- buul, waarin de Paus zijne vreugde over dc uitslagen van het Heilig Jaar uit drukt. Aangezien niet alle katholieken van de geheele wereld tijdens liet Heilig Jaar naar Rome zijn kunnen komen, kan bet. voordeel van den Jubelaflaat nog over de gansche wereld verworven worden, vanaf Zondag aanstaande tot den Zondag na Paselien van het jaar 1935. De Heilige Vader zet de geestelijk- beid aan, de geloovigen tot het geeste lijk voordeel van den Jubeleum-aflaat voor te bereiden, door geestelijke con ferenties en missiedagen in te richten. Het document geeft verder alle bij zonderheden -over de wijze waarop den Jubileum-aflaat kan verworven worden. TE SINT AMANDSBERG Heden kwam onze Doorluchtige Bis schop vergezeld van Z. Eerw Heer Vi caris Generaal Van Grombrughe in bet Groot. Begijnhof tot de kiezing van van jeene Algemeene Overste Juffrouw Emi- lie Van Iloorebeke, Overste van het con vent II. Elisabeth is als Eerwaarde Groot Juffrouw gekozen, i De nieuwe Groot Juffrouw deed hare intrede in het. convent der II. Engelen, vierde hare jubilé als 25 jaar Overste van het- Convent H. Elisabeth den 22 Sept. 1925, was sedert enkele jaren bijzondere Overste van de Groot Juf frouw. j De Eerwaarde Of0*01 Juffrouw heeft nog in het Begijnhof een taille Begijntje en een wereldlijke. Na de kiezing wensehte Monseigneur de Eerwaarde Groot Juffrouw van harte geluk. JYaarna begaven de Oversten zich" ter kerk om de goede God den besten zegen af te smeeken, voor de Eerw. Groot Juf frouw en bet algemeen welzijn van 't hof. z De klokken lieten hunne galmen weer klinken over het stille begijnhof, en de sehoone middagzon straalde, dit alles met overeenstemming van liet gansche begijnhof dat zich gelukkig, achtte Juf frouw Van Hoorebckc als Groot 'Juffrouw te hebben. O Moeder, blijf nog lange jaren Voor ons en 't Hof een liefde bron Ja, mocht Gij meer en meer vergaren Verdiensten die op 't kruise won Voor U de Kristus in zijn smart Hij weze voor uw kinderscharen En U het zeegnend, loonend hart Vereenigd als wij hier steeds waren Uit haar jubilélicd van 't jaar 25. Z- H. de Paus op de Sedia gescatoria gedurende de processie vóór St.Pieterskerk De buitengewoon talrijke menigte Op het voorplein v«Ji Sint Picter, Tusschen Liverpool en Birkenhead, welke stad op den anderen oever van de Mersey gelegen is, is dezer dagen een tunnel gereed gekomen, die ondej* de rivier doorgaat. ■Pjeze tunnel heeft een lengte van 3 km. 250 m1. en, zal in de maand Juli a.s. officieel door 'den koning in gebruik worden gesteld. Toen nu dezer dagen de tunnel gereed was, besloten de overlie den hel publiek in de gelegenheid te stellen om dit kunstwerk le bezichtigen. Tegen een toegangsgeld van zes pence per persoon mocht men door den tun nel. De opbrengst van de geheven toe gangsgelden zou ten bate komen aan de verschillende ziekenhuizen van de stad. Dit denkbeeld is een groot succes ge worden. Alleen den eersten dag, dat de tunnel voor het publiek was opengesteld, zijn er 66.500 personen doorgegaan. Zondagavond waren er reeds 181.000 nieuwsgierigen den lunnel gepasseerd en gisteren kwamen nog den geheelen dag extra-treinen uit Lancashire en Cheshire te Liverpool en Birkenhead aan om een bezoek te brengen aan; dit nieuwe verbindingsmiddel tusschen bei de sleden. In het geheel is de tunnel in vier da- Zie onderaan volgende kolom, Dat zijn de twee tilels die nu «furo re» maken in alle gazetten cn gazetjes cn tijdschriften. Het zijn beide welkome zaakjes voor de journalisten, en dank bare onderwerpen voor tram- of Irein- gesprekken, buurtpraatjes en café-dis cussies. Binnen kort krijgen we bij ons pakje sigaretten of onze chocolade een miniatuurfoto van Slavisky of van Eed- je Anseele. Er worden al romans over geschreven. Men spreekt al van een spe ciale ziekte, de Staviskose». Er zijn reeds revues over het Stavisky-schan- daal gespeeld in Brussel en elders. We zullen er ook zien van Eedje's bank- manoeuvers wellicht. Schandalen. Finaiïcieele waarspelen. Corruptie. Politiek marionettenspel... En de eenvoudige mensch, die men noemt «de man van de straat», weet niet meer wat hij er moet van i'enken. In elk geval is hij het beu. En al die «affaires» maken de menschen nog meer QToedeloos dan ze reeds waren door de onzekerheid van deze tijden. Het ware voor ons heel gemakkelijk, alios en iedereen af te breken wanneer we zulke zaken zien gebeuren. En pos simisme zaaien is ook gemakkelijk. We kennen de mentaliteit die heersclit in onze volkswijken. We weten onder andere dat in sommige door-en door roode straten de menschen op ver re na niet meer dat blind vertrouwen hebben in hun socialistische aanvoer ders, alle tragi-komische grootspraak der roode gazetten ten spijt.. Dus zou het niet moeilijk zijn het wantrouwen en de verbittering aan te hitsen. Maar van negatief werk houden wc niet. En troeibeiwaler-visschers willen we niet zijn. Al die gebeurtenissen moeten ons in tegendeel versterken in ons streven naar hernieuwing, naar opbouw, en moeten ons ook een «zedeles» doen aan nemen. Wanneer we 'zulfco schandalen zien gebeuren,, waarbij zelfs de hoogste ge zagdragers in 't gedrang komen, moet het voor ons meer en meer duidelijk worden, dat het veeleer noodig is. een hoogslaand-zedelijlc gezag te hebben, dan hetgeen men noemt een «sterk ge zag». Wanneer de gezagdragers zede lijk onaantastbaar zijn, zal bet gezag wel sterk staan, zelfs zonder brutale ge weldmethodes, zooals die door gezag dragers toegepast, worden die met zede lijkheid geen rekening houden, socialis ten en anderen. En dat moet ons ook klaar 'doch in zien wat. van ons vereischt wordt, als wij later leiders willen worden onder de ar- b'iders Verder, waar we zien dat bet vertrou wen der massa's,' in bet socialisme in andere landen en ook bij ons meer en meer geschokt wordt, moeten wij er meer cn meer voor zorgen dat onze or ganisaties dat vertrouwen wel Waard zijn. En daarin ligt een groot werkterrein open voor ons, jeugdbeweging. Want onze taak is het, jaar na jaar aan de volwassenen-organisaties een keurben de gevormde arbeiderszonen te schen den die paraat staan voor den strijd ter verovering van hun, kameraden. En daarvoor zullen wij onze werking steeds breeder doen uitstralen cn voor al steeds meer verdiepen, om alle. jonge arbeiders te doen inzien da' wij alleen liun ware cn volledige verheffing beoo gen. Daartoe dragen machtig veel bij zul ke verwezenlijkingen als onze Paasch- aktie die op dit oogenblik ten einde loopt. Daartoe zal ook veel bijdragen onze groote propagandaweek van G tot 13 Mei e.k. Maar daartoe draagt vooral bij al dat stille, ongeziene, gedurige werk van on ze leiders en leden op bun werk, op treinen, tijdens schafttijden, bij huis bezoeken... Laten we allen in deze beroerde lij den meer en meer onze groote veranU woordelijkheid begrijpen en met groo- ter edelmoedigheid dan ooit ons moei lijk maar prachtig kajotterswork door voerentot we eens de heerlijke verrijzenis beleven van de arbeiders jeugd en van ganscli den arbeiders stand Zal voor de vierde maal binnen zes jaar een lid van het Zweedsche konink lijk huis een morganatisch huwelijk aangaan cn dus zijn verder leven slij ten als een eenvoudige heer BernadoU te «Extrabladet», een te Stockholm ver schijnend blad, maakt molding van een nieuwe idyle tusschen een prins en een eenvoudig'burgersmeisje, die zich reeds in het geheim zouden verloofd hebben. Het is prins Bertil, de derde zoon, van den kroonsprins, die bet voorbeeld volg de van zijn broeder Sigvard. die eenige weken geleden met Erika Patzek in het huweiljk trad, zijn oog heeft laten val len op de 18-jarige blondine Christina, dochter van kapitein Nils Brambeck. Het was te Stockholm al lang bekend, dat prins Bertil, die 22 jaar, oud -is, op vallend veel bezoeken ten liuize Bram- beek bracht en een meer dan gewone belangstelling liad voor liet pittige dochtertje van. zijn gastheer. Een maand geleden woonde prins Bertil liet maken van een film bij, waarin Chris tina als figurante optrad; intieme vrien den plaagden hem met de groote aan dacht. die hij, de zeeman, plotseling voor de film had. de grapjes werden in. wijder kring herhaald en geheel Stock holm verwachtte thans de officieele aankondiging. !gen. door 266.578 personen bezocht., zoodal, na aftrek van de onkosten, een bedrag van 6.000 pond sterling onder de verschillende ziekenhuizen zal kun nen worden verdeeldA Prins BERTIL van Zweden Het schijnt, echter dat de kroon prins zich, evenals in het geval Sigvard', met kracht verzet tegen het burgerlijk huwelijk cn weigerde zijn toestemming te geven. Kapitein Brambeck bepaalde zich er toe te zeggen «Dc prins en mijn doch ter zijn zeer goede vrienden, dat is al les». De eerste uit het koninklijk buis, die weer den naam van Bernadotte aannam, was Oscar, een broer van. koning Gus- taaf, die in 1888 afstand deed van titel en rechten om in bet huwelijk te tre den met mejuffrouw Ebba Mnock. Een neef van den koning, graaf Fol- ke Bernadotte, volgde in 1928 dit voor beeld en trad in het huwelijk met miss Estelle Manville, dochter van den Ame- rikaanschen «asbet-koning»prins Len- nart, een zoon van den tweeden zoon van koning Gustaaf, trouwde op 11, Maart 1932 met Karin Nissvamlt; en Sigvard, zooals gezegd, kort geleden met Erika Patzek. In tegenstelling mef. zijn andere fa milieleden, is de oudste zoon van den kroonprins, den loekomstigen troonop volger Gustaaf-Adolf, wel met een prin ses getrouwd, namelijk prinses Sibylla van Saxen-Coburg-Gotha. zoodat de voorzetting der dynastie in rechte lijn vermoedelijk wel verzekerd is. Die kroonprins heeft verder nog een zoon Garl-Johan, die 17 jaar oud is cn een dochter, prinses Tngrid, die op 28 Maar.tj juist 24 jaar geworden is. Onderlusschen is eene logenstraffing gekomen van. prins Bertils huwelijks plannen. O. L. VROUW VAN LOURDES Bisdom Gent. van 27 APRIL tot 5 MEI Treinen rechtstreeks Lourdcs en terug. Inlichtingen. Mevr. Van dc Kerckhove- Cercelet te Aalst of afgevaardigd-en vor-« meld op plakbrieven..

De Volksstem | 1934 | | pagina 1