0. L. Vrouwfeest 7 Da Dorapramiën Overstromingen in de Vereenigde-Staten De Landverhuizers over Antwerpen flet geval met de Bank van den Arbeid Da Kerkvervolyino eo Siet Paasohfeesf in Rusland Zaterdag APRIL I934 Toespraak van den Paus tot Duitsche bedevaarders Nieuwjaarsgiften voer den Paus Prins George van Engeland in Belgisch-Congo XXXX JAARGANG NUMMER 83 K«rkstr»at, 9 en 21 Aalst. Talefoon 114.' DAGBLAD 20 Centiemsn Uitgtwr J. Vaa Nuffol-Ds Gandt Publiciteit bulten het Arrond, AALST Agentschap Hava9, Adolf IKaxiaan .13, te Brussel flue de Richeieu, Pa rUa fe-* Bank JBuiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. WaaBBBWMHBflmnBMMBBgi—HB—Ba—I H, SixtuS ZonopS, l9Zonaf6,28 UK.7N, M. 13 (FOLKLORE./ Jaarlijks wordt het leest van de Boodschap der H. Maagd Maria den. 25: Maart gevierd. Doch aangezien dit jaarj Palmzondag juist op dien dag viel en men binst -de veertien dagen omtrent Paschen geen bijzondere feestdagen mag vieren, werd het uitgesteld tot den Maandag na Beloken Paschen, thans zijnde den 9en April. Wanneer bij 't samentreffen en sa menvallen van-Goede Vrijdag op den 25 Maarl. de O. L. Vroudag gebeurt, lieeft ook ecne bijzonderheid plaats, te weten het mirakel van Andria in de provintie Bari. in het schoone Italië. Daar wordt een II. Doorn uit de kroon van den lij dunden Zaligmaker bewaard en deze doorn is gewoonlijk en normaal uitge droogd en bruin van kleur. Doch wan neer die twee feesten op één komen dan geschiedt bet wonder, en de vlekken van don H. Doorn worden bloedrood. Vele geneesheeren en talrijke getuigen be statigden het mirakel en de bisschop van Andria, Mgr Bcrnardi, telegrafeer de aa-u Z. H. den Paus om de miraku leuze -gebeurtenis te doen kennen. Dit viel over een paar jaren voor. 't Was ook op 25 Maart dat Maria in de grol van Lourdcs verscheen en aan dc TT. Bernadettc Soubirous baren naam openbaarde Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis» verkondigde onze Hemel moeder aan 't kleine meisje en d.oor dat heilig kind aan de gcheele en gansche wereld. O. I.. Vrouw Boodschap werd in Span je binst den advent gefeeste in lret Oos ten en te Rome vierde men dit feest zooals thans, tijdge reken d op het Kerst- ïeost. Heden op dezen kleinen Lieve Yrouw- idag. zooals liet volk dat heet, hebben bodevaarten plaats naar Aalst, Deerlijk, Hoeilaert, Liedekerke, Overrijssche en Weesm unster. Te Aalst is het O. L. Vrouw ter Werf cf ten druiven, die men vereert. Wij komen wel eens later terug' op en in 'dat Heiligdom- ons zoo lief. Te Deerlijk is het O. L. Vrouw ter Ruslc die gevierd wordt. Bil Kortrijk en omliggende gaat men bee wegen naar Sv.eveghem, alwaar een klein kapelleken staat ter eere van O. L. Vrouw, gezegd het kapelleken ter Knokke. Te Liedekerke vereert men O. L. Vr. ter iviuylen. De Carmelièten die alhier een klooster bouwden bedienden bet heiligdom. Te Hoeilaert ook in Brabant vereert men O. L. Vrouw van Welriekcn, zpo genoemd omdat men op een Goeden Vrijdagnacht een O. Ij. Vrouwbeeld plaatste en een aangename geur ge waar werd. To Overrijsche is de parochiekerk toegewijd aan O. L. Vrouw ten Bosch of Jesus eik, hef. heiligdom dat meest door do inwoners van Brussel wordt be zocht. Men gaat er zelfs te voet naar toe. Mon dient, aldaar Maria tegen, de breuken, dc lamheid en de pest. Het. d'Orp wierd gespaard van de cholera toen doze in het omliggende heerschte. Te Waasmunster bij Dendermon'de trekt men naar O. L. Vrouw v.an de Hei kapel, op den weg naar de Schreyberg. Te Ruysselede is het kapelletjesdag. In de bosschen op de Gulikepulten staat een O. L. Vrouwkapelleke. Daar dient men tegen de paardenziekten. Maria, O. L. Vrouw van Vlaanderen, onze beschermster wordt zoo op iedeb barer feestdagen in 'f, bijzonder gefeest en gediend in 't. een of in 't. ander barer heiligdommen en zoo roert die devotie altijd en blijft, de smeekin.g inmmer in gang. en in ons duurbaar volk blijft hare gedachtenis zoo zoet voortleven. •Dat moet ook O mocht des morgens vlug en vrij, Vol levenslust te middagtij En 's avonds vredig kinderblij, Mijn ziel U zingen zacht en zoet Maria, wees gegroet MARC. de socialistische kooperatieven, waar borgen genoeg verleenen voor dit voor schot. van 25 miljoen Dezen keer gaat het om de vooruitziende arbeiders en middenstanders. Maar voor dezen zal de Spaarkas geen" 150 millioen vinden, zooals voor de. socialistische coöpera tieven. Die kleine eigenaars mogen wachten en. blijven wachten. Ge moet er van overtuigd zijn dat de Paus ten allen prijze, de waarheid zal zeggen en verdedigen Rome, 5 April. Z. H. de Paus ontving heden een drie honderd jonge Duilschers. In Zijne toespraak wees'de H. Vader er vooreerst op hoe Hij - bezorgd is om de Katholieke Jeugdvereenigingen van Duitscbland, want Hij ontvangt dage lijks ongunstige tijdingen aangaande de moeilijkheden die de katholieken in Duitscbland ontmoeten. Nochtans heeft Hij de hoop en het vertrouwen in een betere en schoonere toekomst niet ver loren, die wellicht niet lang. meer zal uitblijven. Men mag de Goddelijke Voorzienig heid bet ongelijk niet aandoen de hoop te verliezen. De H. Vader voegde er aan toe dat Hij in dc oogen der jonge Duitsche be devaarders den wil kon lezen hun stan daard met moed te dragen. Velen onder u hebben reeds geleden en de katholie ke jcugdvereenigingen hebben bewijs geleverd van moedige heldhaftigheid, van geloof en van levenssterkte, die herinneren aan de eerste martelaren. Het hangt niet van den wil. van den Paus af, dat die of die persoon recht vaardige of onrechtvaardige daden stelt, doch de jonge Duitsche katholie ken moeten de verzekering hebben dat de Paus, wat het o-ok moge kosten, de waarheid zal zeggen en zal verdedigen. Hij zal ook de rechten van het geweten van het katholieke geloof en van den goddclijken eeredienst verdedigen. Zijne Heiligheid besloot met te zeg gen, dat zonder het catholicismc, zon der de Kerk, zonder de katholieke leer en het katholieke leven er ongeveer niets meer van het kristendom blijft. Het voorbeeld der jongste dagen toont aan dat in werkelijkheid hetgeen nog overblijft, niet is een valse h kristen dom. maar eenvoudig weg zuiver. hei dendom. Voor goedkoope woningen Er wordt fel geklaagd over dc vertra gingen in de uitbetaling der bouwpre- miën voor goedkoope woningen. Talrij ke kleine lieden zitten, daardoor in moei lijkheden met hunnen aannemer. In de Kamer heeft volksvertegenwoordiger M. Butaye den bevoegden minister de vraag gesteld, wanneer zijn departe ment eindelijk zal klaar komen met de regeling der boüwpremiën. De minister heeft daarop geantwoord: «De betaalbaarstelling der premiën voor 't bouwen van goedkoope wonin gen geschiedt naar de volgorde der be sluiten waarbij die premiën worden ver leend. Bij 't opmaken van de besluiten wordt er in de eerste plaats tekening gehouden met het tijdstip, waarop de woning werd opgericht. De premiën wor den verleend naar gelang dat de dos siers, na onderzoek, door de provincie besturen worden teruggezonden. Dank zij een eerste krediet van 25 millioen frank, dat door de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas, bereidwillig ter beschikking van het bestuur wer,d ge steld konden ongeveer 9.000 premien, voor het einde der maand Maart betaal baar worden, gesteld. Indien de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas in de mogelijkheid verkeert een tweede krediet, van 25 miljoen frank ter beschikking te stellen, dan zal er n;og aan ongeveer 3.200 premieaanvra gers eerlang genoegdoening kunnen worden gegeven. Het onderzoek der laatste 4.000 dossiers wordt, door de provinciebestu ren en door de bevoegde diensten van het departement ijverig voortgezet.» Daaruit leeren wij dus dat de uitbe taling der bouwpremien afhangt van de bereidwilligheid der Algemeene Spaar- en Lijfrentkas. Indien de Spaar kas in de mogelijkheid verkeert zegt de Minister, een tweede krediet van 25 miljoen ter beschikking te stellen... En waarom zou de Spaarkas niet in die mogelijkheid verkeeren Zij heeft wel in de mogelijkheid verkeerd '150 miljoen ter beschikking te stellen van de socialistische kooperatieven.Waar- om zou zij dus geen 25 miljoen over hebben voor .de kleine eigenaars, die een huisje hebben laten houwen, omdat de regeering hen. eene premie beloofd bad. De regeering kan toch, beier dan Zie vervolg onderaan vorige kojQiïi. De 22 millioen der stad Antwerpen De Matin liberaal Antwerpsch stadhuisblad, schrijft De kwestie van. den aanleg van den linkeroever en der basis van overeen komst tusschen de stad Antwerpen en Imalso, die het onderwerp moest uit maken eener buitengewone collegezit- ti'ii.g, schijnt een oponthoud te hebben waarvan de duurtijd niet kan voorzien wonden. Inderdaad, zij staat niet. aan de dagorde van de collegezitting van heden morgein noch aan die van Maardag aanstaande. j Somm-igen beweren dat het ramp vol deposito der stad Antwerpen, op de Bank van den Arbeid veel zaken op de lange baan zal schuiven I Als de steunpilaren van het college zoo al beginnen t.e spreken ^Denkelijk zal de kwestie der 22 mil lioen die het schepencollege van Ant werpen gedeponeerd heeft in de Bank van den Arbeid, besproken worden in (1e eerstkomende gemeenteraadszitting, die uitgesteld is tot Maandag 23 April, 5 u. namiddag. 't Is dan dat wij zullen weten wat cr van die 22 millioen nog zal in huis ko men. En we zullen dan ook weten of liet een ramp is, zooals voormeld stadhuis- blad ook schijnt te denken, j Enfin, we-staan er gaan voor. Is dat waar «Het Belang van Limburg»" schrijft 'en wij 'nemen met het noodi.g voorbe houd over «De thans in zoo slechte lakens zit tende Bank van den Arbeid, bezit 1G8G kapitaals- en 843 sticlitersaandeelen van de Ivuhlmann-fabrieken, die kanon nen en stikgassen fabrikeeren Door de mannen van de Liga wordt Anseele ongetwijfeld uitgemaakt voor kanonnenf abrikant. 'De socialisten heoberi altijd dc kapi talisten uitgemaakt voor mensob.cn, voor wie 't geld geen reuk bad. Waarachtig, als bovenstaande inlich ting juist is, had het nog minder reuk voor dc beheerders en commissarissen van de Bank van den Arbeid. ONZE PRACHTIGE REIS NAAR ZWIT SERLAND KOST SLECHTS 500 BEL GISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, HOTEL, TAXEN, ENZ. VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN EN PROGRAMMA OP ONS BUREEL. Inschrijving geopend floor den Bond der Katholieke dagbladschrijvers van Belgie, onder de hooge bescherming v.an het Episcopaat 2 3 ei LIJST De leerlingen van, het St. Bernards Gesticht, Knokke, 246: Z. D. B. Ter Ha gen, 200: Instituut der dochters van Maria, Leuven, 200; Naamloos, Ivain, 200; M. L. Hermans. Appels, 200; Ba ron van der Straten Waillet, Gr.une, 200 Naamloos, Gent, 200: De Liefdadigheid, 200. Familie Coppin-Gorsse, Ath, 100 Mevr. Y. en hare .kinderen, Gent, 100 M. E. Bruaux, Binche, 100; HW.Z.O., Aalst, 50; M. L'oosveldt, Thielt, 50; M. P. Van Steenberghe, Aalst, 40; M. G. de Bie, Gent, 20; M. R. De Guchtencere, Brussel. 100; Mevr. Louise Plissart, Et terbeek, 100; Naamloos, Antwerpen. 10: Markies du Pare, Brussel, 100; Naam loos Jodoigne, 50; Baron en Baronnes de Rosen ide Borgharen, Bilsen, 50; M. V.. Waterloo, 50; Mevr. Wed. G., Ber gen, 50; P. S., Bevcren, 25; Naamloos Gent, 100: Baron en barones G. de Roest' d'Alkëmade, 100; V. L. 100; M. Joseph" De Haeck. Brussel, 50; C. D. E. Z., Wau- drez, 50; E. Evert. Brussel, 20; M. L'éon de Fay, Brussel, 200; E. S. A., 20: P. M. J., Thienen, 10; E enige vrienden, 75 M. Emiel D., Kortrijk, 50: Onbekend, Haecht, 20; M. Berchcns, Brussel. 20 C. A., 5; V. R., Oostende, 5; Onbekend, Brus'sel, 50; S.D.V., Anderlechl, 50. Totaal Fr. 232.475,20 De inschrijving is gesloten. Die laatste lijst zal binnen enkele da gen verschijnen, Nog nooit heeft het Paaschfeest in Rusland zoo'n anti-godsdienstig karak ter gedragen als dit jaar. De sovjet-overheden hadden reeds geruimen tijd bemerkt, dat de gehate godsdienst in Rusland den kop weer begon op; te steken en dat orthodoxe priesters weer godsdientoefeningen hielden, in de weinige kerken, die voor den godsdienstwaanzin van de commu nisten waren gespaard gebleven. Toen de sovjets evenwel vernamen, dat de gcloovigeu met Paschen con groote feestelijke godsdienstige bijeen komst zouden ho-uden, werden onmiddel lijk maatregelen genomen om dit «kwaad» te voorkomen. Er wenden racer dan een millioen mon.sc.hen gemobili seerd uit alle rangen en standen, voor al echter uit de arbeidersklasse, die streng toezicht moesten houden, dat geen godsdienstoefeningen werden ge houden, dat zelfs geen Paaschkoeken werden gebakken en geen eieren ge kleurd werden. De troepen van dit anti-godsdienstige leger moesten onmiddellijk de plaatse lijke overheden in kennis stellen, wan neer zij overtredingen hadden vastge steld en de levensmiddelen-kaarten van deze «misdadigers» moesten onmiddel lijk worden ingetrokken. In, alle steden en dorpen waren over al groot e plakkaten aangebracht, waar op te lezen stond: «Weg met den on zin van het Paaschfeest!» of «Russen, die gebruiken na-apen van het failliete kapitalisme en die nog naar de kerk gaan hebben geen recht om in den com- munistiscben slaat. Ie leven Van tal van huizen werden op eerste Paaschdag vlaggen uitgestoken met sik kel en hamer en de stralen waren ver sierd met allerlei opschriften, die ge durende de Paascbdagen moésten blij ven hangen, ten teeke-n. van sympathie met hef, streven van den bond van god loochenaars. Op de openbare pleinen van sleden en dorpen werden gróote'anti-godsdiensti ge betoogingen gehouden. Groote portretten van de voornaam ste godloochenaars waren boven het versierde spreekgestoelte, gehangen en met geluidversterkers werden redevoe ringen in alle straten en stegen ver-» staanbaar gemaakt. Het was zeer opmerkelijk, dat vooral de communistische jeugdorganisaties in grooten getale aan deze anti-godsdiens tige beloogingen hebben deelgenomen. Sakania, 5 April. Prins George is te Sakania aangekomen met den ko ninklijken «witten trein», die voor tien jaar voor. den prins van Wales was ge bouwd. De lokomotief was versierd met een kroon, terwijl eveneens de wagens opgesmukt waren. -De prinselijke trein was voorafge gaan door een anderen waarin, onder meer, de dagbladschrijvers hadden plaats genomen. Prins George is vergezeld van ver scheidene Zuid-Afrikaansche persona liteiten. Elisabelhslad, 5 April. ■- Bij zijn aankomst werd prins George begroet door den li. Maron, provinciekommissa- ris van de nieuwe provincie Elisabelh slad. Hij steld» aan den, ho-ogen bezoe ker de ambtenaren, de magistraten en de vertegenwoordigers van de pers voor. De prins antwoordde op den wel komstgroet van den Belgische kommis- saris door te verklaren dat het hem bui tengewoon veel genoegen deed met Ka- tanga, dat over heel de wereld bekend is, kennis te maken. Hij herinnerde tevens aan het zware verlies dat België en de kolonie geleden hebben bij het afster ven van koning Albert. Buiten het station hadden, langs de lanen talrijke blanken en een massa negers plaats gevat. De haag werd ge vormd door de blanke schoolkinderen Twee kleine meisjes overhandigden den prins bloemen. Daarna begaf prins George zich" naar lief godenkteeken van de gesneuvelde soldaten, Waar hij een kroon neerlegde en hem de oudstrijders werden voorge steld. In zes prachtige auto's die uit Zuid- Afrika zijn meegekomen, begaf het ge zelschap zich dan naai; de residentie, JEIe onderaan volgende Kolom, Millioenen dollars schade. Vele dooden. Als gevolg^van de hevige regens en den plotselingen dooi van, de sneeuw op de bergen zijn in het Noorden en Zuid westen van de Ver. Staten vele kleine, in de regel kalme rivieren, in wilde stroomen veranderd, waardoor huizen worden meegesleurd en booinen ontwor teld. Het aantal dooden, als gevolg van overstroomingen, bedraagt, voorzoovetr thans bekend, vijftien, doch is waar schijnlijk hooger. Uit Elk, in Oklahoma, wordt gemeld dat het riviertje Washito een breedte van drie kilonieter heeft gekregen en dat. door 't water bruggen, spoordijken en buizen worden meegesleurd; do aan gerichte schade bedraagt millioenen dollars. Onder de dooden bevinden zich een moeder met vijf .dochters; het ge lukte den vader twee andere kinderen te redden, voordat het huis, dat door den stroom werd meegesleurd, tegen ecu vernielden pijler van een brug werd ver pletterd. Groote ongerustheid bestaat er ook' over het lot van 23 blanken en 14 In dianen, die zich in een kamp nabij Elk bevinden. Verder worden zeven Indiaan.- che gezinnen vermist, die aan den oe ver van de Washita woonden. In Hudson (Wisconsin) zijn twee groote stuwdammen en een brug inge stort, doordat overblijfselen van huizen en boomrn. door de rivier met kracht er tegen aan werden geslagen. Ook Min nesota heeft van hoog water te lijden. Soldaten zijn ontboden,, om de geteis terde bevolking lo helpen. Met vliegtui gen worden menschen, die door het. wa ter geïsoleerd zijn, van levensmiddelen en verbandmiddelen voorzien. Het jaar 1933 Door het rogeeringskoniniissariaat voor de uil wijking Ie Antwerpen, wor den regelmatig statistieken bijgehou den, die om het trimester worden be kend .gemaakt. Wij werden nu. voor enkele dagen inl bezit gesteld van de statistiek over ge heel het jaar 1933, betreffende de uit wijking langs de haven van Antwerpen. Daaruit blijkt dal. er in rechts trorkscli vertrek 1878 personen als uitwijkelin gen de Antwerpsche haven verlieten. Volgens nationaliteit zijn die uitwij kelingen als volgt onder te verdeden Belgen, 354; Nederlanders, 36; Ame rikanen, 374; Franschen, 43; Duitschers 218; Italianen, 7; Zwitsers, 22; Engel- schen, 115; Luxemburgers, 16; Oosten rijkers, 73; Hongaren, 57; Polen, 103; Tsjecho-Slowaken, 103; Rumenen, 67; Russen, 3 Serviërs-Kroaten en Slovenen, 19; verschillende, 268. De uitwijkelingen verdeelden zicli", volgens geslacht, als volgt 997 man nen on. 881 vrouwen, oïider wie 1512 ou der dan 15 jaar, en 366 kinderen van' minder dan 15 jaar. Rekening houdende met de beroepen kan. dc indeeling als volgt worden aan gegeven Landbouw. 200; industrie, '146, han del- en transportbedrijf, 162: vrije bo- roepen 91; verschillende 208. Zonder aangegeven beroepen of minderjarig, 705. De uitwijkelingen gingen naar 1 Ca nada. 376; Voreenigde-Staten van Noord Amerika, 672; landen van Zuid-Araerika, 830. In onrecht.strecksch vertrek verlieten 1509 personen de Antwerpsche haven als uitwijkelingen, 749 mannen en 760 vrouwen. Onder deze waren er 152 Belgen en 1357 vreemdelingen. I Het grootste gedeelle onder hen j1228 begaf zich naar Canada: 246 (naar landen van de Vereenigde-Stalen,- 1 naar Zuid-Amerika, 1 naar Azië en 33 naar Afrika. Al deze uitwijkelingen namen hun overvaart op 108 schepen, 50 onder: Belgische vlag en 58 onder vreemde vlag varend. waar 'de hooge bezoeker zal verblijven Jgedurende zijn oponthoud te Elisabeüi- stad. Later ontving prins George de leden van de Engelsclie kolonie. In, den avond had een groot, banket" plaats, waaraan al de personaliteiten, van de stad deelnamen,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1