Eenige Woorden Vlaamsche Muziekgeschiedenis 0, L. Vrouw ter Werf of ter Druiven Het geval met de Bank van den Arbeid Priesterwijding Nog het bezoek van Prins Qeorge v. Engeland aan Belgisch-Coiigo Uil de Valtkaansehe Slad Een nieuwe stratosfeertocht XXXX JAARGANG NUMMER 81 Ktrkstraat, 9 en 21 Ail»». Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitge»er J. Vin Nuflel-De Genilt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxkian .13, te Bruesel Rue do Richeisu, Pa ril» Bank Buiding/Kingsway, 20 tondres W. O. 2. Zondag 8 April Baloken»Paso'nan Zon op 5,17 Zon af 6,29 Maandag 9 April 1934 H. Franeisca Zon op 5, l&Zon af 6,31 N. M. 13 E. K. 21. (FOLKLORE) Gelijk alle vlaamsclie steden en dorpen is 's Graven Aalst aan Maria toegedaan en toegezegd. Te meer, de bedevaart, tot O. L. Vrouw ter Werf of ter Druiven, (ook ten Druiven) bestaat reeds sinds 681 en uit dankbaarheid werd ze gesticht. Men vertelt Toen de H. Amandus het geloof kwam prediken, had hij aan'het volk gezegd dat het altijd in den nood Maria moest aanroepen. Wanneer in 681 de Dender gansch de streek onder water stelde en de opko mende gemeente dreigde te vernietigen nam het volk zijn toevlucht tot O.L. Vrouw en zie, rustend op eenige druiventakken kwam een Mariabeeld, stroomopwaarts gedreven en hield stil aan de Werf. Het werd met veel eerbied opgenomen, aan een boom geplaatst en vereerd. De over strooming hield op. Dankbaar richtte rfu het volk eene kapel op ter eere dei- Moeder Gods en sindsdien bleef de ver eering stand houden. Wanneer vroeger de bedevaarders van Jerusalem en Rome langs de stad Aalst kwamen, werden ze door de leden der gilde van St-Jacob aan de poorten ingehaald en onder het gezang der litaniën van O.L. Vrouw naar de kapel aan de Werf gebracht waar men het Te Deum zong. Binst die overstrooming ging het zoo ver dat de woningen invielen en alles wat de bewoners bezaten.door den vloed werd medegerukt. Zelfs menschenlevens moest men betreuren. Aalst mag roemen op een der eerste Heiligdommen die de ge- geloovige Vlamingen Maria ter eere op richtten. Men vertelt ook dat wanneer het mira kelbeeldje werd opgenomen bet tranen stortte. De kapel door St-Amand opge richt werd in de IXeeuw door de Noord mannen verwoest en in brand gestoken. Het beeldje werd gered en in goede be waring gebracht. De puinen van het heiligdom verdwenen slechts in 1360 toen r een brand bijna de gansche stad in ascli legde en de overstrooming van 1362 wel ke de gansche streek ten onder bracht, deden godvruchtige lieden de kapel weer opbouwen ter eere van deze die hunne voorouders eens hielp en bijstond. Deze straatoude kapel moest iu 1781 afgebroken worden, want te bouwvallig was ze om te blijven rechtstaan. In 1782 herbouwd op de plaats welke ze thans nog in de Molenstraat bezet was dit bede-oord meest bezocht door de schippers van daar de naam van Schip- perskapel, gelijk men ze somtijds heet. De vreemde scheepslieden betaalden zelfs -een penning tot haar onderhoud. Iu 1468 moesten ze bij hunne opneming 40 penningen voor hare versiering beta len en de lastdragers 24 geldstukken parisis. In 1704 besloot bet magistraat of dc gemeente-overheid dat de schippers die geen deel maakten van de gilde, tien kluiten zouden storten als dezen die er deel van maakten, en nog daarbij twee kluiten ten voordeele der kapel. Onder de exvotos of offergeschenken bemerkt men kleine scheepjes in zilver en toen men in 1782 de kapel herbouwde plaatste men zelfs een verguld bootje op deu voorgevel. Op Drie Kouingen doen ze een plech tige dienst celebreeren. Z. E. H. Romiu- dus, deken van den lande van Aalst hield de plechtige zegening op 14 Maart 1784. De revolutie-overweldigaards konden het beeld en de geloftegeschenken niet in handen krijgen. Gesloten gedurende en kele jaren, deed een keizerlijk besluit op 17 April 1804 de kapel heropenen. En deu 5 Oogst 1805 plaatste men de Madona op haren voormaligen troon. Mgr Fallet de Beaumont, Bisschop van Gent, verkondigde dat het feest dei- Boodschap van Maria, het titelfeest zoude zijn van 't heiligdom. Sedert dien wordt alsdan op dien dag een voorname bedevaart gehouden. Den 8 November 1823, stond Paus Leo XII een volle aflaat toe aan de geloo- vigen die op dat feest de kapel of de col legiale kerk van St Marten zouden be zoeken. Inde groote Mariaprocessie der Hemel opneming den 15 Oogst wordt het beeïd gedragen, door Matrozen. De 657® verjaring dezer kapelstichting vierde men met veel luister den 20 Juli 1913. Een papieren vaantje is hier ook voor handen, het draagt de drukkersfirma van deu Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt. Een in kleederen gehuld, gekroond en met lichtkrans omhuld Lieve Vrouwbeeld staat er op afgebeeld. In de eene hand draagtMaria het kind Jesus, dat de Koninklijke Kroon en een klein kleedje draagt en in de andere hand draagt Zij nen scepter. Een lange rozenkrans hangt aan dien arm. Geheel de groep is omringd van wolken en steunt op trossen druiven. Lager op een wimpel treft men 't op schrift aan O. L. Vrouw ter Bruiven, bid voor ons Te midden van 't vaantje staat de Werf kapel, in den bouwtrant der XVII eeuw. Vier bedevaarders geknield, bidden het rozenhoedje anderen rechtstaande, met eene brandende kaars in de hand, aan roepen de Mirakel Lieve Vrouw. Op het achterplan een ongemeene watervlakte waarop enkele schippers varen. Meu be merkt het beeklokje iu het torentje Als H bcêklok klept in dorp én stee, Nog menig mcnsclte bidt de bee, En t kindermond je mompelt mee Het klopt en klept en klapt 'lijk 't moet Maria, wees gegroet Maec Uit Elisabethville> 6 Apiii fé Het banket Op het banket dat gister avond aan geboden werd ter eere van het bezoek van Prins George, waren een 30-tal ge- noodigden de gasten, van M. en Mevrouw Marron. Onder de aanwezigen bemerkte men Mgr de Hemptinne, Mgr Sak, de hooge magistratuur, de ambténaren en con suls; M. Jad'Ot, beheerder der Chem fer Bas Congo-Katanga M. Cousin, be heerder der Union Minière, M. Gode- froid van» het Speciaal Comileit van Katanga; Sir Robert Williams en de vertegenwoordigers der Pers. Om rede van den nationalen rouw wa ren gcene dames uilgenoodigd; de reni ge aanwezige dame was mevrouw Mar- romi, de gastvrouw. M. Marron sprak een rede uit waarin hij Z. K. Hoogheid dankte om het ver- eerend bezoek aan Elisabethville en stelde een heildronk in op de Engelsche Koninklijke familie.- Prins George verklaarde zich vereerd en aangedaan om de hem gebrachte eer bewijzen; hij noemde zich verheugd de- zo streek te bezoeken die van interna tionaal belang is voor de wereldnijver heid. Met genoegen, zoo sprak de Prins, zal ik een bezoek brengen aan de instellin gen der Union, Minière. Ik waardeer ten volle de verwezenlijking van den Beng- welaspoorweg waardoor de afstand tot de zee merkelijk is ingekort en dus van hel allergrootste belang wordt. Deze spoorweglijn, aldus dc Prins, werd verwezenlijkt door de samenwer king van Belgen, Portugeezen en Engel- schen. Hij beloofde ten slotte de goede verstandhouding die er heerst 1H in. Con go en in Afrika tusschen Belgen en Britten. Het was bij middernacht toen dc Prins liet feestmaal verliet. Hij was voor de genoodigden de ware «Prins Char ming De bezoeken van Vrijdag. Prins George heeft Vrijdag het mili taire kamp en de instellingen der Union Minière bezocht. Op het middaguur werd hem in het residentschap een intieme lunch aan geboden waar slechts een 20-t.n] genoo digden waren aangezeten. Bij dit nummer behoort een bijvoeg se! en bestaat uit zes bladzijden. ONZE PRACHTIGE REIS NAAR ZWITh SERLAND KOST SLECHTS 500 BEL- QISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, HOTEL, TAXEN, ENZ. VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN EN PROGRAMMA OP ONS BUREEL. NOGMAALS SPAAK De jonge heer Spaak laat zijne oude socialistische strijdmakkers niet los. Het volgende is ontleend aan een nieuw artikel van zijne hand in de .«Ac tion Social is te» «Er zijn socialislen die zich deerlijk bedrogen hebben'. Zij hebben hel onmo gelijke aangedurfd: de verovering van het huidig regiem langs binnen. Zij heb ben de groote nijverheidsbazen, de groo te financiers willen uithangen. Anderen hebben zich geleend tot de rol van lui tenant dezer generaal die, hun invloed aanwendend, uit hun, situatie profijt trekkend, deze politiek in staat stelden zich te ontwikkelen. Het volstaat niet dat zij hunne dwaling erkennen, zij moeten hun ge weer van schouder verleggen. Ik zeg bet brutaal Weg: wij vragen een andere po litiek, geleid door andere mannen». 'Daarmee weten de heer.en Vander- velde, Anseele en andere hoogepricstcrs van het versleten socialisme het in eens. Spaak roept hen toe: de deur uit DE 22 MILLIOEN DER STAD ANTWERPEN De Staat zou de Bank moeten bijsprin gen om de stad aan ha,ar geld terug te helpen Men had gezegd dat in zijne laatste zitting het college zich enkel met .de zaak der taxis had bezig gehouden. Als die lieeren daar twee uren over te beraadslagen hadden moet de zaak wel ingewikkeld zijn; maar het blijkt wel dat de gedachtenwisseling ook over de 22 millioen van de stad, die bevrozen liggen in de Bank van den Arbeid, ge- loopen heeft. Naar wordt gemeld werd door een paar leden van het College gezegd, dat zij hun officieuze stappen, in parlemen taire middens voortzetten, om langs de regeering om; niet alleen den toestand van de Bank van den Arbeid te verhel- p.en, maar tevens de gelden van Antwer pen en Gent in verzekering te brengen. Volgens een onzer confraters zou ons stadsbestuur op het volgend reu- zenidee zijn gekomen: aan den Slaat opdracht geven de millioer.en aan de Bank verschaffen', die de socialistische schepenen De Bruyn en Balthazar haar hebben toevertrouwd. Dit zou dan zco an: de Staat is 30 millioen verschul digd aan de stad Antwerpen; de Staat zou, door hulp aan de Bank, deze in staat stellen 22 millioen aan de stad térug te geven. Heel goed goed maar welke waarbor gen heeft de Staat dat hij ter,ng in bezit van ZIJNE millioenen zal komen Een ander stadhuisblad schrijft We kunnen verder melden, dat van wege het stadsbestuur van Antwerpen niets kan gedaan worden, al zou het ook •wrillen, minstens voor den eersten ver valdag van een) bedrag van 2 millioen frank in loopende rekening, namelijk op 16 dezer. Het is eerst, wanneer de Bank van den Arbeid geen eer zou doenl aan deze betaling, dat het College zal te heslis sen hebben over de noodige maatrege len. De slappen, officieus aangewend, ge beuren in accoord met de stad Gent, vermits deze zich ini hetzelfde geval be vindt als Antwerpen. P,it verklaart in een schrijven aan zijn blad de korrespondent van de «Dai ly Telegraph» te Rome. Hij vestigt de aandacht er op dat de Paus thans 78 jaar oud is en dat Hij in de laatste twaalf maanden, naar aan leiding van het Heilig Jaar, tot gewel dige inspanningen verplicht was. De Paus ontving 1 millioen 500.000 pelgrims en hield 620 toespraken tot hen. Bovendien sprak hij veertien pree- ken. uit alsmede negen toespraken in de- verscheidene consistories. Bij dit alles verrichtte de Paus zijn dagelijksche bezigheid als Opperherder van de Katholieke Kerk. Hij «taal ge middeld 10 audiënties per dag toe aan Bisschoppen, vreemde afgevaardigden, enz. enz. Bij de Heiligverklaring van Don Ros- co, verleden Zondag, verbleef de Pa .s in de Basiliek van St-Pieter van acht lol twee uur 's namiddags» Tor gelegenheid der viering van Pe ter Benoit, bij de honderdste verjaring der geboorte van den grooten Vlaam- schen Meester, past het eenige woorden over Vlaamsche muziekgeschiedenis te laten verschijnen. Wij laten het woord aan J. Luytens van Borgerhout. De muziek is de edelste uiting van het mcnschelijk gevoel. Evenals de dichter zijn ,ho,ogste ontroering in mooie woorden uitzingt, zoo- jubelt de toonkunstenaar zijn innigste ontroe ring uit in zoetluidende klanken en wekt in ons de reinste vervoering op dioor de innige kracht zijner goddelijke kunst. Eene volledige geschiedenis der muziek in onze gewesten neerpennen, ligt niet in het bestek van dit schrijven; toch willen wij een enkelen blik wer pen! op de verschillende stadia in de ontwikkeling der toonkunst hij ons Vlaamsche Violk dat volk dat zingt in alle omstandigheden van zijn leven, bij spel en kermisvreugd, in heete van den grooten strijd om zijn herleving, dat zingt in vollen haat en reine liefde, dat volk dat uit liet diep gevoel van zijn innig volksleven het lied te voor schijn riep 't Is dit verloren hoekje grond in 't Noord Westen van Europa», schreef Ambros de groote Duitsche muziekgeleerde, dit lapje aangespoel de slib, waar nijvere en handeldrijven de menschen woonden, dat het ware.va derland is van de hetooverendste aller kunsten Het is ons bekend dat reeds van de oudste tijden af onze stamvaderen lie deren zongen: hij de godsdienstplechtig heden die zij vierden in de uitgestrekte w-ouden die ons land bedekten, en dat zij, zoowel op het bloedige oorlogsveld als bij den zegetocht naar huis, liede ren zo-ngen om hunne dooden te huldi gen of elkander aan te moedigen in den strijd. Djat deze zangen "uw waren en eentonig laat geenen twijfel over. Doch reeds in de YHIe eeuw, toen. uit het beschaafde Griekenland vele geleer den en kunstenaars hierheen kwamen, werd on-der hunnen invloed een eigen lijke muziekkunst geboren: de diaplio- nos. Rond de jaren 900 onderwierp' de monnik Hugbald der abdij van S.Amands hij Doornik dc toonkunst aan vasle re gels, 'die haar een nieuwe richting gaven, en eene nieuwe school deed ontstaan de discantus. Hij schiep ook een nieuw notenslelsel dat toeliet muziek te schrij ven. Geleidelijk zou de' toonkunst zich ttu verder ontwikkelen door het toedoen barer beoefenaars de monniken en dc minnezangers: z.a. Gilbertus van Bcr- neville uit Kortrijk, Jocelyn van Brugge en meer andere. Rond 1380 treedt eene nieuwe phase in, die honderd jaren la ter tot de hoogste uitbotting voert: de school van het contra-punt. De voornaamste contrapunlisten. wa ren in dit tijdsbestek van 1380-1594: Willem Dufay (1350), Jean de Verwer (Tinctoris) (1434), Jan Ockcghem.' (1430) en Roland de Lalrre (1522) wel ke de prins onzer middcleeuwsche toon kunstenaars was en lieel Europa door benoemd. Deze eeuw mag als de gouden eeuw onzer nationale muziekkunst be schouwd worden. Toen was het dat onze toondichters door heel ons werelddeel verspreid, de edele toonkunst in Vlaan deren ontstaan aan alle volkeren gin gen leeren, en velen van deze die gin gen waren werkzaam geweest in de koorkapel der O. L. Vrouwkerk to Ant werpen. In Italië, Spanje, Frankrijk', Duitsch"- land en de Nederlanden waren onze toondichters de stichters van muziek scholen of bestuurders der vorstelijke muziekkapellen. 't Is ook uit deze tijden dat ons die mooie wondere Oud-Vlaamsche liederen zijn bewaard, die nu nog de wereld in bewondering brengen. Helaas, die groo te bloei moest ook de voorbode zijn van diepen val. Pie oorlogen, die ons lande- ken teisterden in de volgende jaren, doofden hier alle geestelijk leven uit. Weinig zijn de namen van Vlaamsche toondichters in latere eeuwen. Het volkslied nochlans bleef voortbestaan' maar 't was geen. zuiver, gevoelig lied meer zooals het oude. Het is slechts' rond de jaren 1850 dat een gehcele her opleving tot stand kwam en dat een na tionale Vlaamsche muziek herboren werd. Het is liet werk van onzen groot- sten; Vlaamschen Meester P. Benoit', dien Rubens der muizek, dit?, onze toon kunst herschapen heeft en haren roem! ver over onze enge grenzen heeft he kend gemaakt. Na hem zijn honderden' Vlaamsche meesters opgestaan die naar, zijn voorbeeld of samen met hem geij verd hebben tot vestiging, tot groei e li bloei onzer moderne Vlaamsche muzielr. Wie nader kennis wil makéni mef on ze Vlaamsche muziek en tevens eenige mooie brokken ten gehoore krijgen, ko- me Dinsdag aanstaande, te 7 uur, in de Feestzaal van» het Stadhuis, naar derf luisterrijken «PETET-BENOIT-avond»*, gegeven door het Davidsfonds, Aalst en Omstreken. Niet voor einde Mei De nieuwe stratosfeertocht, m Bel gië, door Max Cpsyns, is reeds flink voorbereid. Bie gondel komt overeen met de vori ge .gondels. Zij is echter gebouwd in aluminium, en heeft een diameter van 2,20 m., is 3.5 m.m. dik en krijgt langs vijf verschillende kawten licht, terwijl de luchtvaarders toegang zullen hebben langs twee openingen van 50 centime ter. Men weet dat de gondel hermetisch moet afgesloten zijn1. Het vraagstuk van deze afsluiting van de gondel is inge wikkeld. De gondel van prof. Piccard werd langs buiten gesloten. Dc tweede gondel sloot langs binnen, maar lever de erpstige bezwaren op. Thans heeft men er een nieuw stel sel op gevonden. Heer De Bruyn neemt niet deel aan den stratosfeertocht, daar hij over geen voldoende verlof zou kunnen beschik ken. Reeds werden luchtvaarders ge polst. Heer Cosvns meent dan bok iemand te zullen nemen die in staat zal zijn om alleen te verrichten, wat van htjm zal worden gevraagd. Bisdom van Gent Z. H. Em. Mgr de Bisschop zal op, Zondag 8 April in'de kapel van liet' Groot Seminarie de HH. Wijdingen tor- dienen. Zullen tot priester gewijd worden, de' EE. HH. Diakens van Itet Seminarie Paul Goorcman van Moorse!, Jozef ï\e' Brouwer van Haaltert, Paul De Bruyn. van Appelterre, Leo De Prllecyn, van Bornhem-Branst, Urbaan De Ridder, van Letterbaiitem, Jan De Ventor van Nukerke, Arthur Huyck van Sint Gillis bij D.endermionde, Gustaaf Van de Mer- len, van Zwijndrecht, een frater Au- gustin. Tot diaken de E. H. Hendrik Vergae- len van Kalken en een frater Angus thi. Een frater Dominikaan zal de twee eerste mindere orden' ontvangen. O. L. VROUW VAN LOURDES Bisdom Gent. van 27 APRIL tot 5 MEI Treinen rechtstreeks Lourdes en terug. Inlichtingen. Mevr. Van de Kerckhove- Cercelet te Aalst of afgevaardigden ver-? meld op plakbrieven*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1