H Bs Vlasmös WtoscöappBlijU Congressen Is Leuren Rond Filmen, sen Towcel- Tonrstelling en nog wal. 10 De straten van Oberammergau krijgen namen Een Gescbiedsois uit den Oorlog Dinsdag «PRIL 1934 Aanpassing der Belastingwetten Politieke Opstootjes te Eekeren XXXX JAARGANG NUMMER 82 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Geatiemea Uitgerer J. Van Nuffal-D» Gendt Publiciteit bulten het Arrond, AALST Agentschap Ha/as, Adolf Kïaxlaao J3, te Brussel Rue de Richeleu. ga rlfa e=e Bank Buidlng/Klngsway, 20 ïondres W. 0. 2, H. Zei Ir Zonop5, 13Zona(0,32 N, M. 13 E. K. 21 Vrijilag, Zaterdag en Zondag laatstleden De plechtige cpsningszitting Vrijdag namiddag hielden: de tien yiaamsche Wetenschappelijke Gongres- sen hunne openingszittinig. Deze had plaats i:n de promotiezaal van de Uni- yersiteitshallen te Leuven. P.e belangstelling was bevredigend. Op het verhoog hadden plaats geno men de leden van de plaatselijke rege- lingscommilssie: Z. E. II. Kan. Prof. A. Boon, Br Ir. G. Verriest, Ing. A. Dumon, Dr Theo De Ronde, Lie. J. Cardijn, ver der Prof. Frans Daels, oud-minister Carnoy, Dn*. Elaut en de Noord-Neder landers Dr Pekelharing uit. Bussurn, Prof. Heringa uit Amsterdam-, Prof. Wolff uit Utrecht. Dr Sangster uit Den Haag, Dr E. B. Wolff uit Amsterdam, enz. enz. Op de eerste rijen in de zaal noteer den wij Mgr Luvtgaerens, algemeen se cretaris en Irvg. Parein, luO'Ofddeken van den Belgische Boerenbond; Prof. Scho- kacrt, enz. enz. Openingsrede door Z.E.H. IKan. Prof. A. Eoon. Het was de Z. E. H. Kan. Boon, welke de reeks dor spreekbeurten' opende met een hartelijke welkom tot de aanwezi gen. Hij wees verder op liet belang dat dioor do Leuvensche Alma Mater aan die congressen wordt gehecht en stipt hier bij aan boe slelselm-al ig 't vervlaam- schingsproces in de leergangen te Leu ven wordt voortgezet. Op humoristische wijze schetste spre ker vervolgens de verschillende typen uit don wetenschappelijke wereld, welke •het congres zullen volgen en besloot hierop met een hartelijk woord van dank voor al deze welke het hunne heb ben bijgedragen voor het volledig wel slagen van het Gongfes. Dr Pekelharing, afgevaardigde van het Nederlandsch Congres voor Genees- en Natuurkunde, dankt namens de N-oord-Nederlandsche deelnemers. De nieuwere inzichten in de erfelijkheidsleer In vervanging van Prof. Frateur, door oen pijnlijken familierouw belet, treedt prof. D.umon op als voorzitter- van do Gezamenlijke Wetenschappelijke Congressen. Hij behandelt de nieuwere inzichten in de erfelijkheidsleer. Hel betoog is een critiek op de thans geldende orfeiijkheidshyplothesen, voc al op die vain den nobelprijswinnaar Morgan, en een waarschuwing tevens tegen de mccnimg als zouden de Mendel. sehe wetten ook geldig 51 ju voor de er felijkheid in het algemeen. Hiervoor echter moet de methode nog gevonden worden. Prof. Dumon speekt z'n redevoering uit Deze wetenschappelijke uiteenzettinj alhoewel uit den aard van het onder werp tamelijk gespecialiseerd werd nochtans dloor de aanwezigen met span ning gevolgd. Daar de heer Lotle Baekelmans door ambtsplichten verhinderd was op te tre den met zijn, lezing over het Letterkun dig Museum, werd hierop door Z. E. H. Kan. A. Boon de vergadering opgehe ven. Zevende ekon. Congres. De vergadering stond onder het voor zitterschap van Prof. Van'. Caeneghem. Na een inleidend woord door. Prof. Evskens welke tevens de droeve mare overbracht van clc dood van Prof. Dr Missiaen en na Prof. M. F. Van Goc- them te hebben verontschuldigd richtte spreker een bijzonder welkom1 tot 'de aanwezige Nederlandsche professoren en verstrekte verschillend©'aanwijzigin. gen met betrekkking op' de verschillen de vraagstukken welke op bet agenda stonden'. Daarna kwamen de sprekers aan de beurt. Prof. Versichelen handelde over bet technocratisch probleem en trok als besluit na eene zeer duidelijke uit eenzetting van dit nochtans vrij ab stract onderwerp, bet volgende r: Wij verkeeren in een overgangssta dium. Niemand kan voorzien waarheen de evolutie ons leiden zal. Is hef pro- ductievraagstuk grootelijks opgelost thans staat het 'distributievraagstuk op' het voorplan. M H. Kuypers welke voorgaande spre ker opvolgde, had het over de corpora tieve gedachte en het bedrijfsorganisa tie. Zijne stelling was dat er tegenover de ontreddering van het economisch leven er dient gezocht te worden naar c.en economisch regiem "dat meer stabiliteit mogelijk maakt. Spreker zet dan uiteen waarin de co?, peratieve bedrijfsorganisatie bestaat en waarom men de voorkeur dient te schenken aan dit stelsel 1. Omdat het volledig strookt, met de zending der moderne economische ont wikkeling; 2. Omdat het volledig beantwoordt aan de verschillende functies der eoo nomische activiteit van het bedrijfsle- Zle onderaan volgende kolom. D-e belasting op vreemdelingen en leurders In de zitting van 28 Ma-a,rt heeft de minister; van financiën op het bureel der Kamer 'n ontwerp van wet voorge legd, ertoe strekkend enkele wijzigingen te brengeini aan de wetgeving betreffen de de bedrijfsbelasing verschuldigd door de vreemdelingen en degenen die hun bedrijf rondreizend uitoefenen!, de aan vullende persoineele belasting, de na tionale crisisbijdrage en de bekisting op de vertooninigen en vermakelijkhe den. Tekst v.an het voorstel Alle personen die hun bedrijfsactivi teit al rondtrekkend of op kermissen en markten uitoefemen alsmede de schip pers en foorkramers-, die binnenslands hun woonplaats, eeri verblijfplaats of een vaste inrichting hebben, zijn ins gelijks ertoe gehouden telken jare vóór I Jan. of vóór alle uitoefening van hun beroep, ten belastingskanitore van hun ressort, een som te storten waarvan hot bedrag bepaald is op 50 frank w-anncer het aangewend ka pitaal minder dan- 1.000 frank bedraagt; 100 frank wanneer het aangewend ka pitaal gaat van 1.000 frank tot minder dan 2.000 frank. 150 frank wanneer het. aangewend kapitaal gaat van 2.000 frank tot min der dan 5.000 frank. 200 frank wanneer het aangewend ka pitaal gaat van 5.000 frank tot minder dan 10.000 frank. 300 frank wanneer het aangewend ka pitaal 10.000 frank of meer bedraagt. Deze som wordt eventueel van den definitieven aanslag rni de bedrijfsbelas tingen afgetrokken. Onder verbeurte van de bij artikel 78 voorziene geldboete, moeten vermelde personen, op elke vordering van de be voegde agenten, de qu-itantie toonen die van de betaling van de ^vorenbedoelde sommen laat blijken1. Het niet-kwijten van bedoelde slom- men geeft voor de betrokkenen aanlei ding tot verbod van uitoefening van hun bedrijf zoolang zij zich niet in re gel hebben gesteld. Bovendien, kan de agenit die de over treding constateert, bet gereedschap, het. materieel of de koopwaren van den overtreder voor hetzelfde tijdvak in be slag nemen en sequestreeren:, zulks op kosten en risicio van den in gebreke zijnden belastingschuldige. In de gemeente Eekeren, bij Antwer pen, werd een vergadering gehouden door Dinaso's in een woning aan de Groote Bist, -op het gehucht St-Maria- burg. Socialistische liga-mannen hadden hiervan iets vernomen en gingen de woning in kwestie belegeren. De neergelaten rolluiken werden in gebeukt en een vracht steenen: vlo-eg door de ruiten. Daarna drongen 'de liga- mannen het huis- binnen en sloegen er alles kort en klein. In het gevecht' dat ontstond werden een achttal revolver schoten. gelost. iDioor een daarvan werd de 38-jari.ge arbeider Gustaaf Delanote, gewezen politieagent te Antwerpen zeer ernstig gewoond'. De kogel drong hem dcno-r de linkerlong. De Dinaso's maakten van dc verwar ring gebruik o.m langs achter liet huis te verlaten. De politie kon de rust herstellen en waarschuwde het parket, dat ter plaatse kwam en een onderzoek instelde. Een tiental personen, die a>a.n .de gevechten hadden deelgenomen, werden onder vraagd. vem 3. Omdat liet beter de belangen waarborgt van al de takken der natio nale economie en tevens van de belan gen der daarin betrokken; particulieren. Hierna sprak M. Van Caeneghem over, bedrijfseconomie. De slotvergadering van Zondag. Eerst leest Dr Goossenaarts zijn algemeen verslag over het verloop der Congressen! waarna Prof. Eyskens han delt over ekon. samenwerking tusschen Noord en Zuid. Pater Molkenboer bespreekt Vondel, Bilderdijk en Gezelle. Profi Dumon als voorzitter spreekt een laatste dankwoord uit en de con gress en wprdeq gesloten* Tot nu toe hadden de meeste straten van Oberammergau geen namen. -De huizen waren -genummerd en droegen vaak zeer eigenaardige nummers, zoo als «23 1/15» oi' «182 1/0». Nu worden de. straten en straatjes genoemd naar beroemde mannen, die te Oberammer gau zijn (geboren, naar dichters, die .Oberammergau tot het tooneel hunner werken hebben gekozen, en naar perso nen, die zich door hun menschlievenid- heid in de gemeente eeni naam. hebben verworven. Hierbij komen nog de namen van ou de Oberammegauer geslachten. Zoo bezit de gemeente thans een «Faistenmantlgasse», welke aan een op het einde van de vorige eeuw uitge storven geslacht herinnert, een! «Klep- persgasse», aldus genaamd naar het in deze straat gelegen «Ivlepperha-us», het 'o-ud'ste h.uiis van de gemeente, en een «Luftfmaler-Eek» (Luchtschildershoek»' ter herinnering aan den schilder Zwink, die in den Rococo-tijd de gevels van het dorp met prachtige fresco's beeft beschilderd. Een gansche wijk wordt voorts genoemd naar de volksstammen en geslachten, welke hier eens bezittin gen hebben ge-had, zooals Romeinen en Welfen, of hier als vijanden zijn bin nengedrongen, zooals Zweden en: Fran- schen. Een lanige straat is gewijd aan Ludweg Thioima, de groote schilder, die hier in 1867 werd geboren!. Andere straten dragen den naam van den schrijver Ruederer, 'de dichteres Wilhelm-ine von Hillerm en den schrij ver Walds-chmidt. Die bekende families Lang en Zwink zijn ook vereeuwigd en voorts beeft St. Lukas, dc patroon der houtsnijders, e.veneens een straat ge kregen. De in de onmiddellijke nabijheid van den Passie-Schouwburg gelegen straten dragen namen, welke met het Passiespel in verbinding staan. Men vindt bier een '«'Juüa-sgasse», een. «Mag- daleincnsfrassc» en ccn «Kaspar Schis- ler-Gasse», aldus genoemd naar den mam, die in 1633 de pest naar Oberam mergau bracht. Kajottershoekja In den loop van den Zomer van 1916 deed zich een lievige ontploffing voor op de Black Tom River, te Jersey-City, en waarbij 300 wagonis, volgeladen met ammunitie voor de Verbondenen, in de lucht vlogen. Honderden personen wer den gedood of gewond. Het was het werk van Duitsche spionnen, die belast waren met het vernietigen van deze vo-orraden. Deze geschiedenis had een geweldi gen invloed op bet in den oorlog tre den van de Vereemigd'e-Staten met Duitschland'. Amerika vroeg een scha devergoeding van 40 millioen frank aan Duitschland, maar liet proces werd nooit beëindigd. Wel werd een Ier, ze kere Larkin, in do gevangenis gezet, maar in '1932 werd de mam uitgewezen. Volgens een Engelseh blad heeft de Ier aan den conisul-generaal van Dublin, eem verklaring afgelegd over het in 'de lucht laten vliegen van de ommunietie- voorraad. Hij beschuldigt, een Duitscher ervan, 'die nu -deel uitmaakt van de Hit- lerregeering. en die eem persoonlijke vriend van Hitler is. Men denkt te Washington, dat deze verklaring van groot gewicht zal zijn in de behandeling van het proces der schadevergoeding. kaal dat 'reeds op voorhand de spre ker zal toejuichen Neen méér ak- tieve reaktie zooals er wel meer is ge weest in de laatste maanden o. a. te Lier, te Antwerpen en elders. Wij mogen niet aarzelen tegenover sch-unniige reklaam, onzedelijke propa ganda of tioomeelen op een klare en dui delijke wijze onze houding te doen ken nen. Die tijd is voorbij dat andere alleen meester waren van de stfaat 1 Door on ze zoo pas geëindigde en zoo schitte rend gelukte Paaschaktie hebben wij opnieuw bewezen dat onze beweging overal aan 't binnendringen ïs.-.-r Laat in ons nu reeds na de herle ving» door het Paascjifeest bet Pink stervuur gloeien en ons stuwen lijk wel eer do. Apostelen tol de DAAEt< JK- Hajaq Rond Filmen, een tconeelvoorstelüng en nog wat Het is misschien; 4 jaren geleden fk was toen samen met enkele anderó, Kajo-lters in retret bij Paters Trappis ten, Onder ons was er céne het was nog nen «bleu» in de beweging die voor de eerste maal de. gelegenheid had het leven van monniken mee te ma ken... Hij was er vol van en zijne in nige innerlijke diepe voldoening syn thetiseerde bij in een naicf Ik wist niot dat er zooveel schoons lag in de Katholieke Godsdienst...» Lang daarna nog vertelde hij, te pas en ten onpas, aan al wie het hoorde, zijn indrukken over dat heerlijk kloosterleven. Dezer dagen, is een van zijn bemer kingen m-ij tenug te binnen gekomen. Hij was toen een groote filmliefhebber; zijn voorkeur cowboy's en operette films. Zekere dag vertelde hij over, de Salve Regina door de kloosterlin gen; 's avonds gezongen, vooraleer to ruste te gaan. Die zoete, maagdelijke ziuvere tecdere zang bad hem zóó ge troffen, zoo beinvloed, zoo opgeheven dat hij koud was geworden van aan doening... vertelde hij... en dadelijk' voegde hij er bij Men beweert dat de massa vraagt, en; alleen wil eten van films met lichte of beter lichtzin nige gekunselde, irreële thema's en geen oog heeft voor ernstige, diepwer- kende gegevens... ^Wel, riep hij uit, daar durf ik op wedden al wat gij wilt maar ik ben overtuigd dat men aan dc massa kincma-bezoekcrs in een schoen verwezenlijkte film het beeld schetsen van het leven dezer monnikken., velen zouden er weenen van aandoening..^ Over een, paar weken was fk op aan dringen van een vriend meegegaan om naar een mooie film in één van de gboote kinema's van de hoofdstad te gaan kijken. Toen heb ik de absolute waarheid van mijn makker's bewering aangevoeld en bestatigd. Als bij film gaf men een dokumentair over het le ven van Trappisten in een Franseh'e abdij... schoon, en realistisch voorge steld. In de bomvolle zaal een prangende stilte van meer dan een half uur en toen dc zaal nadien weer verlicht werd hoiorde ik het mijn geburen zeggen, las; ik >op ieders wezen. Wat is dat schoon en welke groote liefde m'oet die ir.en- schen bezielen om zulk leven te slijten! van offer en versterving....! j Thans nog wordt er in een niet rr.in- i der bekende en groote zaal van dezelfde stad een film met godsdienstig thema afgedraaid over het genadeoord van Lourdes. Daarbij verneem ik tlians dat liet I Passiespel reeds een heele tijd met: geweldig sukses de scène houdt in het [Molière schouwburg te Brussel... Ziedaar drie gevallen die ons ïocli toelaten een paar beschouwingen lö maken. Ik weet niet. welk" het motto fs ge weest van het Beheer van deze inrich tingen wanneer er wellicht besloten werd deze genre bij het publiek eens te probeeren...» Zonder van deze daad iets afbreuk té 'willen doen durf ik toch meer aan 'do eommereieele of fin'antieele 'inzichten igelooven dan aan 't is eender welk an- dere bedoelingen... Wat echter vast slaat, als 'een paal boven water dat. is dat bet publiek van 'de hoofdstad zelf het be wij 3 heeft gegeven dat het wellicht te vinden isf voor ernstiger, edeler en zelfs zedelij- ker thema's dan deze die hen gewoon- I lijk voorgeschoteld worden en waar bet misschien nooit achter gevraagd beeft; j Voor U, Kaj'otters, wil ik ér nog 'een 1 tweede beschouwing aan toevoegen. Ik zal wel niet zoo vermetel zijn té 1 beweren dat ons optreden de keuzo o'fi beter de houding van de kinó-bestuur- der zal bepalen... Toch durf ik voor U: staande houden dat als ge wilt, ge be kwaam- zijt die heeren te beïnvloeden... Daarom niet alleen meer passïevö I reaktie in een klein verdoken hoekske' I van een weekbladje of in een voordracht' gegeven v-bor een dankbaar publiek tus schen 'de '4 muren van een katholiek lo- Zle vervolg onderaan vorige koioirfc

De Volksstem | 1934 | | pagina 1