De eerste Wapenschouw door Koning Leopold III te Brussel Tegen de Cumuls 11 Ontvangst bij Z. H, den Paus Woensdag APRIL 1934 ANSEELE en z'n trawanten Nieuwjaarsgiften voor den Paus Sywiuetsi XXXX JAARGANG NUMMER 83 Ktrketraat, 9 an 21 A»1b1. TeUfooa 114. DAGBLAD 20 CaatiBinM üilg»rar J. Van Noifel-D» Gaadt Publiciteit bulten het Arrond. AAL3T Aaentschap Ha/as, Adolf lit ax taan J3, te Brussel Rue de Richeleu. ga rJii Bank Buidlng/Klngsway, 20 tondrea w. C. 2. H. Leo. Paus Zonop5,11 Zonal 6,84 N. M. 13 E. K. 21 Maandag morgen .heeft Koning Leo pold III. de troepen van het garnizoen van Brussel en van Tervueren, welke opgesteld waren op de buitenlanen van af de Schaerbeeksche poort tot aan de Hallepoort, geschouwd. Te dezer gelegenheid wapperde aan alle gevels der openbare gebouwen en van talrijke particuliere gebouwen de Belgische driekleur. Te 10 uur kwam de kioning per auto ter plaatse aam de Hallepoort alwaar hij werd ontvangen door M. Diderich burgemeesrter van St. Gilles en langdu-' rig toegejuicht door de kinderen van de scholen der gemeente. De koning na den burgemeester te hebben bedankt, steeg te paard. Hij ging de generaals-vleugeladjudanlen, de or- donnancie officieren van zijn militair Huiis, generaal Tom beur de Tabora, Groot Lint der Afrikaansche Ster, de Krijtgsafgevaard'iigden van Frankrijk, Enigeland, Zweden, Italië en Duitschland begroeten. Het was de eerste maal dat de Duit- sche Krijgsafgevaardigde de wapen schouw bijwoonde tusschen den leger staf van den koning. De koning heeft tevens de generaals toezichters der wapens en van den al- gemecnen legerstaf met aan het hoofd generaal Nuyten, begroet. De koning begaf zich vervolgens met zijn legerstaf naar de troepen om tot de schouwing over te gaan. De troepen werden aan den koning voorgesteld door genieraal Yan Eemelen, bevelhebber van het eerste legerkorps. Al de vaandels,' standaarden en fanions waren met rouw omstrikt. Ook de officieren droegen rouwfloers aan het handvest van bun sabel. De koning werd luidruchtig door de menigte toegejuicht. Bij de Hallepoort verbrak de menigte zelfs de aldaar aan gebrachte versperring om den koning van dichterbij te kunnen toejuichingen. Na een groet te zijn gaan brengen bij het graf vans den Onbekenden Soldaat, reed de koning naar de Paleizenplaatï}, waar bet défilé plaats bad. Brutaal schreef de beer Spaak dat hij beschaamd is over de gebeurtenissen in de socialistische partij, waartoe hij nog behoort. Het is het bewijs, zegt hij, dat "de politiek van de 25 laatste jaren ver keerde wegen opging, j Alls; de wagen in den dijk zit, is het gemakkelijk om de schuld op den voer man te leggen. Maar die voerman was in dces geval, de zeer brutale Anseele, de Gentsche diktator. Anseele zou met zijn fabrieken de «lijkwade» Weven het kapitalisme. An seele wou met zijn fabrieken' de baas zijn in de industrie, met zijn roode viool, de baas zijn op de kust. iiie!. zijn (bank de baais worden in de financie. Doch met. de heereni was hij heer ge worden; die, vóór een maand, liet ge beuren dal, de Gentsche socialisten hun afkeer toonden voor den overleden Ko ning op een vergadering waar hij aan wezig was; maar die in den namiddag van denzelfden dag naar Laten reisde, om zelf het lijk van den Koning te groe ien. Anseele was gemeen brutaal tegen over de kristen werklieden. Hij heeft ze veracht en \eracht ze, met een verach ting die gelijkt aan die van de natio- naal-socialisten tegenover de joden Yan Anseele. én zijn school, waartoe al onze Oost-Vla.amsche socialistische leiders behooren, kwamen de oude scheldwoorden «dompers», «slaven», «verraders», die week na week hun bla den illustreerden. Anseele was de brutale materialist, 'de grove materialist, de man van de «bief stuk-politiek. Maar nagemoeg dertig jaar heeft An seele sukses op sukses geboekt; en dat sukses heeft hem overmoedig gemaakt. Hij wist zijn vrienden, zijn vereerders en aanbidders, met hem, binnen te lei den in het onbekende rijk van het «Roo ide Kapitalisme». Het volk was geblinddoekt. De leiders hingen voort den «afmen duivel» uit, speelden den armen prole- tair, bewoiotnden voort ievers- een on- oogelijk huiis (te Gent, te Meenen en elders), maar kochten eigendommen... veraf, huurden villa's aan de zee, had den appartementen te Brussel. Maar zij kenden 't om alles te laten Slikken door de gtorê gemeente. Hun was alles toegelaten: de volgelingen wilden geen kwaad hooren, wilden! er geen zien of... vergel ijkten het. Het «rood of' geen broo<l haalde na den oorlog duizenden Ylaamsche ar beiders in hun syndikaten en dc goeie zaken uit de goede jaren brachten ons de feestpaleizen Geen Volkshui zen meer, maar Feestpaleizen. De oogst was immers binnen en 't zou daar .feest zijn zonder einde I De eindoverwinning was in 't zicht En nu staat Anseele met zijn scher ven nu mogen zijn trawanten helpen de scherven oprapen... Een pijnlijke operatie De proletairs, dc menschen die niets hebben, kunnen er niets bij verliezen. Blaar zij vertegenwoordigen het nieuwe proletariaat, de arbeiders niet de hand en den geest, die hun geld naaf de Bank van den Arbeid droegen, aan deden hadden in de roode fabrieken., en koloniale maatschappijen. En Anseele was de diktalior, de orga nisator, de man van de vloot, van de bank, van de rioode industrie. Duizenden menschen hebben bij de roode partij hun kristen overtuiging en geloof ingedragen daar krijgen zij niels van terug. Die biefstük-politiek« Was immers een simpele godsdienst ge worden. Wordt gij bij ons niet rijk. dan zult gij ten minste alle dagen biefstuk eten Maar nu de... centen worden be dreigd nu de vloot dreigt te zinken, de bank te springen en het overige wie gelt als een zatter ik' over de straat... nu Nu zijn het de roode leiders niet die hun zakken uitschudden de leiders niet die toeschieten... nu Nu moet do spaarkas tusschen ko men', wijl Anseele en consoorten naar de scherven kijken. KIJK-UIT. Een massabekeering van Duitsche Protestanten tot bet Katholicisme Hieronder geven'-wij den voornaam- stèn inhoud van een bericht der Neue Zuricher Zeitung dat we natuurlijk slechts onder alle voorbehoud overne men. Dus, de Berlijmsche correspondent van voornoemd orgaan, wiens inlich tingen gewoonlijk a.ls> zeer betrouwbaar doorgaan, meent te weten dat zes honderd protestantsche predikanten, namens hun gemeenten, -een verzoek in het Vatikaan hebben ingediend, om een massa-terugkeer van dc Duitsche protestanten in de Katholieke Kerk voor te bereiden. Afgevaardigden van die beweging zouden reeds te Rome zijn aangekomen en met den II. Vader en kardinaal Pa- celli in contact zijn getreden. 1-Iet onderzoek van hun voorstel door de instanties te Rome zou goeden voortgang hebben. De N. Zuricher Zfg.»-corresponüent erkent, dat zijn bericht voor fantasie zou kunnen worden aangezien, maar verklaart dat bet zulks niet is, doch ernstig genomen moet worden. Onnoodig hier aan: toe te voegen dal. dit bericht in Zwitserland geweldigen indruk heeft gemaakt. Het ingestelde onderzoek zou zonder linge zaken aan het licht hebben gebracht. De-onderzoeken inges&eld- 'Iogi- de provincies, op bevel van den minister Van Binnenlandtsche Zaken, mot be trekking op de cumuls uitgeoefend door de agenten van het openbaar be heer is nog niet geëindigd. In zekere provincies is men er reeds mede klaar gekomen. Uit ingewonnen inlichtingen zou het blijken dat een gnoat aantal beheefen dulden: en zelfs tot stand brengen cu muls welke soms zeer goed worden be taald en dit ten voordeele van talrijke beroeps-agenten. Het is niet zeldzaam dat de vergoe dingen voior de velschillende posten aan de beklee'defs br van een inkomen bezorgen van meer dan 150.000 fr. Anderzijds zouden de onderzoeken hebben uitgemaakt dat een groot aan tal agenten van slaat, provincie en ge meenten zich kronende bijverdiensten bezorgen door expertiseering, verzeke ringsondernemingen, financieele be- hceren, enz..r Men verklaart in de parlementaire middens dat wegens den ernst van ze kere feiten, liet vraagstuk bij middel eener interpellatie voor de Kamer der volksvertegenwoordigers zal worden ge bracht. Van da briefwisselaars der vreemde dagbladen Yatikaanistad, 9 April. Z. II. de Paus ontving heden in bijzondere ont vangst, in de zaal van het Consistorie, de briefwisselaars te Rome van do vreemde dagbladen. Zij waren ruim hionderd in getal. De voorzitter der vereeniging van buitenlandscbe dagbladschrijvers, had aanvankelijk den H. Vader een adres latein geworden waarin den wensch uit gedrukt weid dat een persbureel de be trekkingen tusschen den H. Stoel en dc pers zou komen vergemakkelijken. De H. Vader hield er aan dat elk der journalisten persooiivlijk aan Hem zou voorgesteld worden. Daarna hield Hij in de Fransche taal een toespraak om 'de dagbladschrijvers te bedanken. Het iia dank aan hen dat de viering van het H. Jaar zulken overweldigenden weer klank gevonden heeft over ganscli de wereld. Z. H. dankte ook de "dagbladschrijvers om het bezoek dat zij brachten «aan den ouden.' priester, den priester (Jien Hij is en 'wil zijn. ONZE PRACHTIGE REIS NAAR ZWIT SERLAND KOST SLECHTS 500 BEL GISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, HOTEL, TAXEN, ENZ. VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN EN PROGRAMMA OP ONS BUREEL. 24ste en laatste lijst Uit Berc-hem, 1000: Blaria Congreg., Veurne, 385; P.H. 300; I.D.P. Kortnjk; 200; Een parochiane St-Joseph. Oosten de, 200 De Chr Lagasse de Docht, Elsene 200; M. H. du Bois d'Aische, Antwerpen 200; I.V.V., Antwerpen 200; Congreg.- Verviers, 200 Graaf Louis Cornet de VV.ays-R.uart, Brussel, 200; Gravin Ma rie Cornet d'Elzius du Ghenoy.Brus. 500 BI. Bury, Doornik, 100; BI. A., Coekel- berghs, 25; BI. J. Adam, 20; C. R. Door- hik, 10; Uit Andehaerdzelve, 50; Onb.» Harcbies. 5; Onb., Doornik. 5: Onb.. Verviers, 20: id. id.. 20; id. id., 20; Onb. Lobbes. 100; Mev. Marie Leclercq de Vaulx. Woluwe. 50; Mej. Van Enis, Lau we. 50: Naamloos, Leupegem, 30; BL Victor Gillain, Namen. 20; Een jocislc van Bomel, 5; E. P. pastoor Heppeneert. 25; BI. P. P,e Vos, Aalst. 20: Familie Henrard. Brus.. 100; Blej. Lahayn. Ver viers, 50: BI. Aiis.sem.s, Ans. 20; Naam loos. 5; Naamloos 50: BI. J. Cottegnie; 10; Naamloos, 25: I. V. 20: T.P.B., 100; Naamloos, 2.0; L.E.H.. 20; Mev. Blenekx. Rt-I-Tuibre.chts-Lille, 20; Dr Van den Weighe. Brugge, 50; Naamloos. Belle- gem. 6-0; Naamloos, Torbout, 50; Naam loos. Torlvout. 100; Omhaling. Eerne- gem, 66.10; Uit, Zevccote, 20; Br. en B'Iev J Van de Putte Desraeve en kinderen, Laken. 25: Uit. Loo. 30; een priester, 25? een priester, 50: Derde orde der 'Domi- nikanen, 50: L.D.. Anwerpen, 50; On bekend. Ingelmumster, 25: Onb. 40, Onb. St-BIichel. 100: Kan. D. Lescouhier. Brugge. 100: Onb., Brugge 100; BI. en Mev. Denis-Roger, Brugge, 100; E. D., Brugge. 20; BI. J. P. Bleyers, Brussel, 100: C.D.S., Everen, 10; De Eere-voorz. der Luxemburgs oh e Liga, 72: A.G.D.,25;- M. De Buvsscher. Oostduinkerke, 20 A. BI. Verviers, 10; BI. J. en B. Halliez, Wiens. 10; Par. van Froidchapelle, 100; BI. P. Morel de Westgaver. Brussel, 20- iT.T.G.. Luik, 10: Naaml. Brussel. 10 Onb.. Verviers. 5: Onb. Brussel, 20: BI. err Mev. Van Schoote Siaesens, Gent, 100: Onb.. Profondeville. 100: Gravin Louis d'Ansembourg. Brussel. 100; BI. Ch. Engelen. Hombeek. 50: BI. Gh. Pa- ouay. Nessonvaux. 20; Blevr. Moulon, Vorst-Brussel, 10. Totaal fr. 238.920.30 Er zullen geen lijsten meer verschij nen. De "to 1E?:r*-o.S!gsel j ""««ATie* W'v fc-ëï HET LOKAAL VAN DE LEGION NATIONALE Zondag, omstreeks 6 uur 's avonds had' een nieuw opstootje plaats in de nabijheid van het lokaal aan de Koop mansstraat, te Brussel. Enkele mannen van het Legioen, die op het terras van een koffiehuis aan de Antwerpschelaan hadden plaats geno men, werden er door een groep kommu- misten aangevallen. De ruiten vlogen aan stukken en stokslagen werden bij de vleet uitgedeeld. De politie stelde spoedig een einde aan de vechtpartij, en ging over tot en kele aanhoudingen. Om 10 uur 's avonds trokkeh de laat ste logioenmannen af, in Vberauto's Het vertrek werd op, oorverdooveïid geroep en gejouvy onthaald, en liet' duurde niet lang; of de wagens, met slee- nen bekogeld-, verwijderden zich in snel le vaart, achtervolgd door groepjes kororhunisten. Hier ook werd ovorge- igaan tot drie aanhoudingen. Tot laat in. den avond, hadden Zon dag In de omgeving van het nieuwe «Te-, huis» der fascisten, te Brussel, op stootjes plaats tusschen leden van het' Nationaal Legioen en kommundsten. De politie cn de gendarmerie moesten ver scheidene malen tusschenbeide komen» Er werden bewapende personen onder de verschillende gnoepen aangetroffen. Een 20-tal aanhoudingen werden ge daan, waarvan, drie in het bezit gevon den werden van een revolver en vijf van een dolk. Nadat hun identiteit was vast», geateld, werden, zij ter beschikking go*, steld van het parket. De overige werden^ na oponthoud van enkele uren, Btfijge- laten. Nieuwe botsingen Maandagavond. Blaandagavond deden zich in de om geving van de Koopib'ansstraat. nieuwe' botsingen voor tusschen legioen-man nen en politieke tegenstanders. Er werd nog al duchtig gevochten. De politie hield een tiental woclmakcfs aan.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1