De Kwestie der Bank van den Arbeid 12 Ge Terugvlucht van het Echtpaar Hanssz Minister Tschoffen naar Congo De Zaak der Politiek ommissarissen Kerkstraat, 9 en 11 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Donderdag (PRIL 1934 Alle Oorlogswapens verboden Trekking der Verwoeste Gewesten F.O.S. en de Hulde aan onze Vorsten Terechtstelling van Sarret De Koloniale Loterij UIT ONZE KOLONIE Landfecü^bfilan^en XXXX JAARGANG HUMMER 84 Publiciteit buiten het Arrond, AALST, [f Agentschap HAVAS, Adolf, Maxlaan 13, te Brussel fc=» Rue de Ricjieley* Darijs Bank Buiding^Kingsway, 2Q, Londres C. 2* I H. Julius Zonop5,09Zon»16,35 N, M. 13 E. K. 21 Parlementaire vragen Zooals reeds vroeger gemeld, had M. FIEUILLIEN, katholiek Kamerlid voor, Brussel aan den minister van financiën, eene vraag gesteld luidende als volgt Wil de heer minister zo.o goed zijn te zeggen waarin juist de financieel© hulp aan de Belgische Bank van de Arbeid bestaat, waarover de pers dezer dagen schreef Wil hij ons in 't zijzonder inlichten over de volgende vragen 1. Om welke reden kwam de regeering .in dezen uitzonderlijk Lisschenbeide en krachtens welke wettelijke bepaling 2. Hoe gebeurde dc tusschenkomst der regeering 'Deed zij zelf de finan- cieelo verrichting of machtigde zij daar toe andere instellingen, ofwel nog heeft zij aan die instellingen gevraagd ze te doen In deze laatste gevallen1, welke zijn die instellingen en welke zijn, ge beurlijk, de waarborgen toegestaan door do regeering 3. Welke is de juiste finabcieele toe stand van de ondernemingen waaraan steun verleend wordt 4. Welke waarborgen werden gege ven, en door wie, als tegenpartij voor den steun 5. Hoeveel bedraagt juist de 'steun en mits welige financieele voorwaarden werd hij toegestaan De minister antwoordde Ik verwijs naar de mededeeling wel ke aan de pers in verband met den on langs gehouden kabinetsraad, werd ge daan. Tk vat die samen al volgt De onderwerpclijke verrichting wordt gedaan door de Algemeene Spaar- eb Lijfrentkas en niet door de regeering noch eenig onder lichaam, en wel bin nen de grenzen van de statuten van bedoelde kas. Dc regeering, door deze geraadpleegd, heeft eenvoudig toela ting verleend om daartoe over te gaan ten helnope van hoogstens 150 millioen 'frank. Bepaald werd 1. Dat dit bedrag zou worden voor. geschoten aon de socialistische coöpe ratieven vereenigingen die zich-hoofde lijk hebben verhonden tot rente en te rugbetaling. Niets werd aan de Belgi sebe Bank van den Arbeid voorgescho ten. 2. Zij hebben al bun vaste goederen tot den hypotheekwaarborg van hun verbintenis aangewend. 3. IT e I geld zal allëeni worden voorge scholen ter voldoening aan de door in- dividueele spaarders gevraagde terug betalingen, mei uitsluiting van welk- danigo andere, als daar zijn syndikaten, mutualiteiten, enz, 4. Waarborgen worden genomen om ziel) ervan te verzekeren dat de voor schollen noodig zijn en Wel aan de spaarders worden uitgekeerd. Het rust op de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas de met die voorschriften overeenkomende uitvoeringsmaatrege len te treffen. De lieer volksvertegenwoordiger Maenhaut, zijnerzijds, vroeg aan M. Jaspar Zou de minister van financiën mij willen zeggen of de Spaarkas geld voorschiet aan de Belgische Bank van den Arbeid om 'de door de kleine spaar ders in-bewaring gegbven gelden te kun. nen uitbetalen: zou de Spaarkas "op de zelfde wijze te werk gaan ten opzichte van andere banken, die in een gelijk aardigen toestand verkeeren Waarom deden de minister van fi nanciën en de Spaarkas hetzelfde niet voor de handelsbank, te Gent, die tal rijke deposito's had van kleine burgers-, arbeiders en landbouwers Tie minister van financiën verklaar de «Het antwoord luidt: Neen. Derhalve was de behandeling dezelfde Een van de leiders yan het Natio naal Legioen had te kennen gegeven dat zijn groepeering toelating had om oorlogswapens te bezitten met het oog op militaire voorbereiding. Naar aanleiding hiervan heeft mi nister Devëze aan een vertegenwoordi ger van Le Soir verklaard Ik heb die bewering laten nagaan. Bij den staf van het leger, waarvan de militaire voorbereiding afhangt, be staat niet het minste spoor van een dergelijke toelating. Het spreekt van zelf dat de regeering noch ikzelf, vast besloten als wij zijn om op alle gebied de orde en de wettelijkheid te doen eer biedigen, er nooit zuilen in toestemmen het houden van oorlogswapens door or ganismen met politiek karakter te be vorderen. Integendeel bestaat er aan dien kant een ernstig gevaar, waarte gen, welke ook de strekking weze,drin gend dient ingegaan. Wij eischen dat bel. uniformverbod zou gauw mogelijk zou worden afgekondigd. Wij wen- schen 'geenszins bewapeningen toe te laten, 'die naaf den burgeroorlog kun nen leiden.»" dit bevestigt eens te meer de nood zakelijkheid, wrelkë wij reeds bij herha ling aantoonden van de dringende af handeling van h'et ontwerp betreffende het uniformverbod. 5 t. h. 1922 Dinsdagvoormiddag heeft in de Na tionale Bank de 143e Trekking plaa's gegrepen voor de leening van de Ver woeste Gewesten 5 t. h. 1922. R. 106.540 nr 1 wint 250.000 frank. R. 31.874 nr 18 wint 100.000 frank. R. 179.836 nr 15 wint 100.000 frank. De andere, nummers van die reeksen "«'in uitkeerbaar tegen 300 fr3 'Men weet dat minister Tschoffen be gin Mei een reis naar de kolonie onder neemt, hoofdzakelijk de landbouwstre ken bezoekend. De hh. Gorlia, zijn ka- binelshoofd, en Camus^ algemeen be stuurder bij het ministerie, zullen hem vergezellen. De minister zal zicli eerst naar Thijs- stad en omtrek begeven, dan den stroom opvaren naar Lisala en Stanleystad, om vervolgens naar Kivoe, Rocanda-Oe- roendi en Nonrd-Katanga te trekken Dan gaat de tocht, naar Kasaj, van waar men per boot, over Bandoendoe, Kwan go zal bereiken. De h. Tschoffen zal ook een bezoek brengen aan Portugeesch Angola en waarschijnlijk in Juli te Benguela yveer scheep gaan vo.or den terugkeer. Zondag 8 April werd in de zalen van het Ilof van Engeland, Lakenstraat, 157 te Brussel het Landelijk Congres 1934 van het Verbond V.O.S. gehouden. Bij de bespreking van de zedelijke belangen van het Verbond V.O.S. werd een uitvoerige gedachtenwisseling ge wijd aan de houding van het Dagelijksch Bestuur ter gelegenheid van de begra fenis van Koning Albert en de troons bestijging van Koning Leopo-ld III. Die houding werd door alle aanwezigen, zon. der het minste voorbehoud goedgekeurd. De Antwerpsche sportvlieger Guy Hansez en 2ijn vrouw, die Zondag op hun thuisvlucht uit Kongo te Oran, in Algerië, aankwamen, ondernamen een tochtje in Noord-Afrika, alvorens hun reis voort te zetten. Dinsdag zijn zij naar Frankrijk door gereisd. De ervaren vliegers vertrokken te 9 u. uit Beni Abbès naar Oran, vanwaar zij te 10 u. 10 hun tocht van 200 km. over de Middellandsc-he Zee aanvingen. Zij zouden lusschenlandingen uitvoeren te Alicante, in Spanje, en te Perpignan in Frankrijk, om des avonds te Tou louse aan te komen. De laatste etappe Die Kongovliegers met bun sportloe- stel OO-ENC, worden vergezeld van het Antwerpsche toestel OO-NAT), bemand door de hh. Laurenein en Leon Stampe, die hun vrienden tot Oran tegemoet vlo gen. Beide toestellen zullen, indien er geen tegenslag komt, heden uit Tou louse vertrekken en te Parijs een tus- schenlanding doen. Zij zouden om streeks 2 uur uit de Franscbe hoofdstad vertrekken en omstreeks 4 uur op het Antwerpseh vliegveld te Deurne, aanko men. De Antwerp Aviation Club heeft een geestdriftige ontvangst van hun leden voorbereid* ONZE PRACHTIGE REIS NAAR ZWIT SERLAND KOST SLECHTS 500 BEL GISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, HOTEL, TAXEN, ENZ. VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN EN PROGRAMMA OP ONS BUREEL. In 'den morgen van Dinsdag heeft in de gevangenis van Aix (Frankrijk), de terechtstelling plaats gehad van den veroordeelden Sarret, die, zooals men zich wel herinneren zal, in het jaar 1925 samen met de gezusters Schmidt, te Aix. in-Provence, twee moorden bedreef, op een man en zijne vriendin, welke eerst in het jaar 1930 opgeklaard werden en de plichtigen ontdekte. Sarret was ter dood veroordeeld, doch had een verzoek om genade ingediend. Dit is echter verworpen gew'orden en Dinsdag dan was de dag der boete aan gebroken. Niettegenstaande alle mogelijke maatregelen welke getroffen waren, ont waakte Sarret rond middernacht in zij ne cel door het ongewoon gerucht in de straten. Inderdaad, er heerschte daar een drukte van belang,ren vara alle kan ten was het volk toegestroomd om aan wezig te zijn al was het dan ook maar in den omtrek bij de terecht stelling van den. misdadiger. Voor de gevangenis van Aix stroomde een dicli te menschenmassa samen. Sarret, die een zeer onrustigen niacht had doorgebracht, gaf zich vanaf dit oogenblik rekenschap dat het uur der vergelding geslagen was en dat weldra zijn laatste stond zou aanbreken. Hij bleef op den kant van zijn bed zitten en was zoo zenuwachtig dat de gevangen bewakers alle moeite hadden om hem een beetje tot kalmte fe'brengen. Het was om 5 ure 's morgens dat de magistraten in de cel van den gevange nc binnentraden, en de heer Proóureur- Generaal hem de gebruikelijke woorden toesprak Sarret, uwe vraag om genadever. leening is afgewezen en de tijd om uit te boeten is aangebroken. Sarret "bewoog zich niet. Ilij kleedde zich in de grootste stilte, weigerde de geesteiljke hulp welke hem werd aan geboden, bedankte zijn verdediger en verzocht enkel dat men er z.oo spoedig mogelijk zou mede gedaan makera. De morgenschemering was nog niet aangebroken. Men zag zich dus ver plicht het reglementaire uur af te wach ten. Gedurende dien tijd gebruikte de veroordeelde die ginig terechtgesteld worden, eene kop koffie, doch weigerde de gebruikelijke sigaret te aanvaarden. Voor een laatste maal vroeg de heer Onderzoeksrechter aan den veroordeel de of hij geen verklaringen te doen had. Sarret beweerde dat hij het slachtoffer was vara eene onrechtvaardigheid er vroeg voor zijne dochters eene herzie ning van het proces. Hot was nu juist 5 ure 30 geworden De beul en zijne helpers traden de cel binnen, en vijf minuten nadien ging hij er weer buiten. DJe helpers duwden Sarret, die een mensc.helijk wrak was, voor zich uit. Hij was bleek als oen doo. de en de kraag was hem om den hals breed uitgesneden. De handen waren hem op den rug gebonden en zijne bee- ncn wilden hem schier niet dragen. Haastig werd Sarret op 'de tuimel- plank geworp'en, en oogerablikkelijk viel het zware mes met een doffen slag naar beneden. Om 5 ure 35 was gerechtig heid geschied. Kort daarop werd het stoffelijk over schot van den terechtgestelde naaf het kerkhof overgebracht. De koloniale loterij zal eerst prak tisch kunnen ingericht worden nadiat de Kamer de gewone begrooting van Ko loniën zal hebben goedgekeurd. Immers, daarop is een amendement ingediend, waarbij de loterij w;ordt toegelaten. Men voorziet dat de eerste trekking niet voor begin October zal plaats heb ben. Het drukken van de biljetten zal toe vertrouwd worden aan de Nationale Bank* Stipt te .9 uur kwam de Belgische stoomboot Elisabethville van de Compagnie Maritime Beige, onder be vel van kapitein Potié, van de kolonie in de haven van Antwerpen toe. Aan boord bevonden zich 134 passa giers verdeeld als volgt komende yan Matadi of Boma, 44 passagiers in eerste klas, 60 in tweede en 3 in tus- schen klas ingescheept te Lobito, 11 reizigers in eerste, 11 in tweede en 5 in tusschenklas. Tusschen de passagiers bevonden zich Mgr Six, der Missiën van Scheut eerw. Broeder De Batsellier, eerw. Pa ters Reynders en J. Van Roosmalen.Ve- le broeders waren aan wal om de aan komenden te begroeten. De lading wjelke ongeveer 2534 ton bedroeg, was verdeeld als volgt 16 ton cacao, 426 ton koffie, 17 ton caout chouc, 302 ton copal, 32 ton koper, 2 ton koperafval, 685 ton koper-matte, 402 t.on katoen, 3 ton ivoor, 365 ton tinerts, 275 ton palmnoten en 4 ton vellen. Het overige was general car go.» De passagiers brengen de volgende tijdingen mee De truc van den Spaanschen gevan gene, die geld vraagt om een verborgen schat op te graven, met belofte van deling, moet toch nog pakken vermits men nu ook in Katanga brieven van den fameuzen gevangene heeft ontvangen. Die «Essor du Congo van Elisa- bethstad, vaart in zijn nummer van 9 Maart geweldig uit tegen minister Tschoffen, voor 'diens uitsparingen en inkrimpingen, die, volgens dit blad, vooral op' den rug der Staatsbeambten vallen. «De radio-uitzending der bood schap van Koning Leopold III door den post van Ruysseledc uitgezonden, werd in een groot deel van Congo spijtig ge stoord door een zwaar onweer, dat juist op het oogenblik der; uitzending woed de. In Angola (Portugeesch Congo)1, is eene som van 300.000 escudos door de overheid beschikbaar gesteld tot be strijding der sprinkhanenzwermen,deze plaag welke zoo wel Zuid Afrika, Rho desia, Belgisch Congo en Britsch Oost Afrika teistert. Een ambtenaar van het kadaster te Leop-oldstad, M. Dumont, werd zwaar gewond bij een auto-ongeval dat plaats had op de baan van Kinshassa naai Leopoldstad West. Ziehier een uittreksel uit het marktbericht van Elisabethstad, 28 Fe bruari Slachtvee, ossen 2 tot 2,50 fr. per kilo; verkens 4 tot 5 fr.: levende konijnen 10 tot 15 fr. per kilo; koppel jonge duiven 10 tot 15 fr.; braadkie- kens 20 fr. de kilo; speenvarkens 6 tot 8 fr. per kil.; inlandsch spek, 14 fr. versche boter 15 tot 17 fr. het- pond; in! gevoerde boter 8 tot 14 fr. id; versche eieren 16 tot 20 fr. het dozijn; inland- sche aardappelen 1.50 tot 1,75 de kil.; bananen 75 centiemen het stuk. Onlangs is een goederentrein na bij de brug der Lubilash boven op een reusachtigera hippopotamus geloop-ui. Het dier, dat op de baan wandelde, werd verblind door de lichten der locomotief en bleef stomweg staan, werd aangere den en stierf kort nadien. Te Lusambo is een prachtig vlieg- pleira aangelegd: alle 14 dagen komt het postvliegtuig uit Lualaburg er aan en zet 's anderendaags de vlucht naar Leo poldstad voort. Op 9 Maart heeft een Batetela ne:- ger zich in de inboorlingenwijk te Leo poldstad uit liefdeverdriet aan de deur zijner schoone verhangen. Te Bazza- ville verwurgde een neger zijne minna res en trachtte vervolgens zelfmoord te plegen. Lezen de negers soms het stads nieuws uit de Europeesohe bladen 1In den omtrek van Kamlshalie heerscht hongersnood onder de zwarte bevolking. De oorzaak ervan is het op treden der «secte der Slang» een gods dienstige secte, welke niet toelaat den grond te bewerken. Niettegenstaande de bevelen der blanken willen de inboorlin gen niet werken en ze weigeren ook hun streek te verlaten. De regeering treft nu maaregelen om aan deze moedwillige hongerlijders eten te verschaffen'. Een decreet is verschenen rege lend den uitvoer van ongebrande kof fie uit Belgisch Congo en Ruanda-Urun- di, ten einde te voorkomen dat koffie- soorten van slechte kwaliteit de goede faam der Congo-koffie op' de Europee- sche markt zouden compromittperen. (Dinsdagnamiddag, yerschenen voof de kamer van inbeschuldigingstelling van het beroepshof te Brussel, zetelend met gesloten deuren, onder voorzitter schap van raadsheer Van Nérom vol gende personen, betrokken in het be ruchte «olieschandaal» Yandermeuleii, 62 jaar, wonende Huart-Hamoirlaan, ge wezen hoofdkommissaris te Schaarbeek; Rich. Haesebrouck, 64 jaar, Sint-Mi- chielslaan te Etterbeek, gewezen hoofd kommissaris te Ukkel; Constant iDeleu, 56 jaar, Emiel-Bockstaellaan, Brussel, ex-kómmissaris te Brussel; Cam. Pau wels, 61 jaar, oliehandelaar Jean Du- brucqlaan, Brussel; Em. Mallet, 54 jaar, bediende, Kolonel Picquartlaan Bonaventure Vanvraesbeeck, 41 jaar loodgieter, Kraaistraat; Louise Willa, kleermaakster, 40 jaar, Em. Bockstael- laan; Henri Pauwels, 32 jaar en Jules Pauwels, 34 jaar, handelaar, Grusnairc Fernand, 27 jaar, Ecaussinesstraat Francken 'Jeanne, 54 jaar, Strombeck- Bever. De politiebeambten worden beschul digd van overtreding van artikels 246 en 247. Pauwels werd ook beschuldigd van overtreding van art. 252. De andere werden geschuldigd van vervalschingen in boekhoudingsgeschriften. M. Janssens de Bisthoven, substituut van den procureur-generaal eischt hun verzending naar de eerste kamer yan het beroepshof. Anderzijds vroeg' dïlj ontslcF& van rechtsvervolging aan, voor de twee zo- hen van Camille Pau\vels, van zekere i bedienden der firma en van verschillen- de personen, die hun naam hadden ge leend teneinde de namen der politiekom. missarissen te verhelen. Deze personen waren beschuldigd van geschriftvervalsching of medeplichtig heid, of corruptie van ambtenaren. Degenen die vóór de kamer versche nen werden bijgestaan door acht advo- katen: Mrs Braiïord, Pholien, Bjeheers- maker Salquen-Massl, IDewattine, Ver- bruggen, Tant en Olivier van de balie van Leuven. Het hof hield de zaak in beraad. Het' .zal later uitspraak doen. DE VOEDERBEET Volgens de officieelc statistieken worden in Belgie nagenoeg 520( 0 J ce- tare ra voederbeeten per jaar geteeld, en I als men nagaat welke de gemiddelde opbrengst is, dan moet men bekennen' .dat deze nqg merkelijk kan vermeerdc- rein, niet, alleen in de middelmatige, maar zelfs in de rijke gronden. I Te Heldergem bekwamen wij in 1921', op tamelijk vruchtbare grond, bij een bemesting van 3000 kgr. stalmest peïj hectare, en een toepassing van 400 kgr. lammoniaksulfaat, 600 kgr. superfos faat en 400 kgr. chloorpotasch slechts 65000 kgr. beeten, terwijl bij een gelijk waardige bemesting met stalmest en 600 jkgr. amnvoniaksulfaat., 600 kgr. s.uper- I fosfaat en 500 kfgr. chloorpotasch, eri 'op grond van middelmatige hoedanig heid, te Aygem de opbrengst 124.000 kgr. bedroeg, zijnde dus een verschil van 59000 kgr. per hectare, of bijna lieï dubbel. Dergelijke uitslagen toonen aan dat er op gebied van voederbeetenteelt' nog veel dient gedaan, en dat onze land bouwers nog veel verlies ondergaan om dat de bemesting in 't aligemeen ontoe reikend of ondoelmatig is. Men vergeet' al te licht dat de voederbeeten roof- planten zijn die den grond fel uitputten, bij onvoldoende bemesting kleine op brengsten geven, en dat daarenboven de bodem in- slechten toestand wordt' gebracht voor de volgende vrucht die er natuurlijk onder te iijden heeft. Een goede bemesting van 30.000 kgr. tot '40.000 kgr. stalmest per hectare dient zoo mogelijk, vóór den winter zoo niet zoo vroeg mogelijk in 'de lente on- deiigeploegd. Aal en heir zijn insgelijks aanbeve lenswaardig omdat deze vlocimesten niet alleen stikstof en potasch" bevat ten, maar tevens den grand vochtig! houden. Verder dient deze bemesting vollö- dig'd door hulpmestende st-ikstofvet ten bevorderen den grooi en dc fosfoof- zuur- en polaschmestem werken op de' hoedanigheid, vooral voor wat liet ge- hall e aan suiker betreft. Men gebruike dus boven de lïocve- mesten en per hectare '1 '400 tot 800 kigr. ammoniaksulfaaL 500 tot 800 kgr. snporflosfaat. en 300 lot '400 kgr. chloorpotasch. DixTi

De Volksstem | 1934 | | pagina 1