Peter Benolt 13 Oe Belangriike diefstal in Sint Baafs te Geat Het Vervoer per Auto De Stad Antwerpen en de Bank van den Arbeid Een Munitie-opslagplaats te Ciiarleroi in hst Davidsfonds te Aalst Kerkstraat, 9 en li Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag APBIL1934 Registratierechten voor Qoedkoope Woningen De Lijkplcchtighsden van Heer IXeuray De schipbreuk van de Tcheljoeskin Het Cirkus Sarrasani naar Brazilië vertrokken XXXX, JAARGAXfi N.UMMER 85 Publiciteit buiten het Afrond, AALST, Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Bue de RicReleji, Parijn BanK Buidiog/Klngsway, 20 Londras Wj C. 2, H, Justinus Zonop5,07Zon*f6,36 N, M. 13 E. K. 21 EEN ZIJLUIK VAN «DE AANBIDDING VAN HET LAM GODS In onze laatste berichten gaven w>j gisteren melding van den dielsta! ge pleegd in St Baafs te Gent. Thans laten wij een beschrijving van die kostbare schilderij volgen. Het gestolen paneel. De volle grootte \an liet werk be draagt S-,95 meter in de breedte en 3,47 meter in de hoogte. Het gestolen pa neel meel, 1,54 meter hoog op 0.53 me ter breed. Hel steil, zooals .gezegd, aan den bui tenkant. een steenen beeld voor den H. Joannes den Dooper aan den bin nenkant de rechtvaardige rechters.Die bnok vormt, eigenlijk één deel niet de Strijders Chrisli waaraan het ge stolen paneel onmiddellijk paalt. Daarover schrijft de geloerde pater Lod. Taeymans, Jezuict, in zijn werk Christelijke Kunst D;e Strijders van Christus. De Rechtvaardige Rechters. Onder den schoonon blauwen hemel met enkele blijde wille wolkjes, komen de zooge naamde strijders Chrisli en de recht vaardige vechters aangcslapt in liet heerlijk zonnelicht, dat zijn glans op liun wezen afstraalt. Het eeuwige Licht waaruit ze herbo ren worden, waarvoor ze strijden, glanst op het gelaat van die strijders liet licht schittert op hun wapenrusting, kabbelt over do wuivende kruisbanie ren, glijdt langs het hecht der lans-en, kletsl in de borstku,rassen, armbanden, schilden en gepantserde handschoe nen. likt de plooien van mantels en .wapenrokken, sc.huift. glimmend' over de dampende paardenhuiden, verzil vert de hermelijnen, vlamt in de helmen en kronen, danst kringetjes in de pecr- len van halssnoeren, teugcis on tuig 't Is een feest van betoov,erend licht, Achter deze groepen eene rois met platform, waarop schaars gras en hoo rnen groeien. Aan beide kanten van die rots rust het oog op een landschap ven bosschcn, uitloopend op een laatste boomenrij, boven een vallei, waaruit liooge torens van praalgebotr.van en burchten oprijzen. Rechts, teekent hun ne silhouet zich af op een bergland schap met sneeuwbergen ;n de verte. De drie speerdragers mei lauwer kroon gekroond zijn drie jongelui gen in de kracht der jaren. Fiere houding, vaste blik en samengedrukte lipoen ge tuigen van vroegtijdige vastberaden heid en bij allen, in een groote ver scheidenheid van typen en ouderdom, gloeit de vlam der begeestering. Van de eersle rij alleen ziet men dc vurige, stappende strijdrossen. Maar wat een gelukkig varieeren in kleur en gang. Hel eerste, een appelgrauw, laat den kop hangen in den vrijgegeven toom, na afmattenden rit. De witte schimmel, met zijn sterken, fier gnbo- j gen nek, onvermoeibaar, nog vol vuur, sterk in toom gehouden, ploft stappend,' monumentaal als het paard van een rui terstandbeeld. Daarnevens een grij ros, over wiens nek de lange ooren van een muilezel uitsteken. Hinnikend heft het laatste zijnen kop in de hoogte. In ernstige luim en zachtmoediger van uitdrukking d-oen zich de rechtvaar dige Rechters voor. Op den voorgrond is er één gansch uitgebeeld. Een pelsen muls dekt zijn hoofd. Tusschcn de bijna dichtgeknepen zware oogscheelen lig gen twee yinnige fijnloerende oogen, en een diepe lachtrek omlijnt neusvleugel en mond. De blauw-fluWeelen rok met boord en pelsvoering hangt om 't slanke lijf: en terwijl de lange aristocratische rechterhand den toom losweg inhoudt, steunt de linker op de dij met zeer na- 'tuurlijke zwierigheid. Dieper in de rangen ziet men boven lijf en kop van een ander figuur, het vierde der eerste rij vooroverhellen. De rok is zwart, en bet, hoofd met zwart zijden doek, in vorm van tulband, om wonden. D,e vaste blik der oogen onder regelmatig geteekende wenkbrauwen, dé neus lang en scherp', niet diepliggende plooien hoog in het voorhoofd aangezet, geven hem het uitzicht van een fijn vastberaden waarnemer. De overleve ring wil dat de rechter o.p den voor grond Huibrecht Van Eyck, dat de an dere zijn broeder Jan verbeelden zóu. Onder deze tw;ee vakken las men op het, oude raam «Milit.es Christi en Jus- t.i Judices», de soldaten van Christus en de rechtvaardige rechters. Aan een verkeerde opvatting van twee lofzangen uit liét gewone Officie der apostelen schijnen die luiken hun ont staan verschuldigd: het tafereel der rechtvaardige Rechters werd de kuns tenaars ingegeven door de Hymne bij Metten, dat de strijders Christi door de Hymne bij Vespers. Parket ter plaats Vingerindrukken werden opgenomen doch of zij t.ot iets zullen leiden, is te betwijfelen, want zeker is liet dat w.an- neer de d'iefte werd vastgesteld de el lendeling die zich aan zulk een heilig- schendende diefstal heeft plichf.ig ge maakt en mogelijks tot eene interna tionale bende behoort, met het gestolen paneel, dat 1.44 m. lang en 0'55 m. is, reeds lang de stad Gent achter den rug ,had. De dief zal voorzeker met zijn buit in een auto zijn verdwenen. TE GENT Allerhande veronderstellingen wor den te Gent gedaan wat er de dief of dieven aanleiding kan toe gegeven heb ben tot het rooven van een deel van het meesterwerk. Wij hebben reeds gezegd 'dat nie mand hef geroofde zou willen koopen en waar zullen de dieven er dan wel mede vluchten De meest ferneergeslagene is de Zeer Eefw. Heer Kanunnik Van den Gheyn, 'de groote bewaarder van het kunstwerk.. In, antwoord op een schriftelijke par lementaire vraag heeft de minister van financiën er aan herinnerd dat voor de gemeente van min dan 500 inwoners de wet van 11 October 1919 op'de goedkoo ps woningen verordende verminderin, van registratie- en overschrijdingsrech ten slechts geschiedt indien de volgen de maxima niet overschreden worden Maximum van de jaarlijksche huur van het gekochte of gebouwde huis 4800 frank. Maximum, van het kadasraal inkomen van zelfde huis 1500 frank. Maximum der inkomsten van den minvermogende die der. aankoop ge daan heeft 13.000 fr. Geldt het een werkman, dari worden slechts de twee eerste maxima in acht genomen; de werkman wordt van rechtswege beschouwd als minvermo gende, welke ook zijne persoonlijke in. komsten wezen. Voor de toepassing dier maxima v. 'rrdt de klassenverdeling der gemeen ten aangenomen in zake inkomstenbe lasting in aanmerking genomen. Die klassenverdeeling iS' thans gere geld door het koninklijk besluit van 30 December 1932, in voege getreden op 1 Januari 1933. Het spreekt van zelf dat het' bestuur v.oor de akten verleden vóór 1 Januari 1933, voort de oude klassenverdeeling ln, aebt neemt. Degenen die na T Januari '1933 ge kocht hebben wisten of moeten wel We ten dat de gemeente waar het verworven goed zich bevindt vo'ortaan gerangschikt is in een kategorie lager dan deze waar in ze vroeger gerangschikt w-as. Het bestuur bekommert zich om dë gevolgen van de nieuwe klassenverdee ling van de gemeenten en een herzie ning van de kwestie ligt ter studie. De Socialistische Liga had het noodi,g geoordeeld verleden Zondag plakbrieven uit te hangen waarop onder de hoofding «Laf Kristendom» lasterlijke aantijgin gen te lezen stonden tegen Dr Dolfuss, omdat deze «zijn Pasclien had gehou den. Het antwoord liet niet lang op zich. wachten Dinsdagmorgen kon men doorheen heel Antwerpen plakkaten le zen met volgenden tekst «Laf socialisme De socialistische «Liga» zoekt afleiding voor het failliet, van de Bank van den Arbeid. Zij verwijt Dolfuus dat hij zijn Paschen hield. Kam. Hu.ysmans en Gust. De Bruyne hebben uit dc Anlwerpsche stadskas twee en twintig millioen frank geno men ten bate van hun roode partijbank. Zij hebben ze tot nu toe niet terugge geven. Het is begrijpelijk, dat zij huh Paschen niet hielden. Te Charleroi is er een nieuw stad huis in aanbouw, waarin een belfort zal aangebracht worden. In den laalsten tijd zijn de commu nisten hardnekkig gekant tegen de po litiek van het schepencollege en vooral do burgemeestér heeft met ben moei lijkheden. Dezer dagen werd het ge rucht verspreid, dat bij de inwijding het nieuw stadhuis in de lucht zou vliegen. Deze vertelsels werden verspreid door iemand, die wegens opstand was ver oordeeld geworden en die zelfs had aan geduid, dat zich in de grondwerken van de nieuwe gebouwen springstoffen be vonden. Het onderzoek deed echter niets vaststellen, maar zekere G., uit Dam- prémy, die zink en ijzer tegen een spot prijs verkocht, werd verdacht dit ma teriaal bij in afbraak zijnde gebouwen te hebben gestolen. G„ werd onder vraagd'. Hij bekende, dat hij iels afwist van een bewaarplaats van springstof- materiaal, in een onderaardsche plaats, leidend naar het stadhuis en vertrek kend van de Verrerie du Sud, waar hij zink en oud ijzer, gestolen had. Het parket van Charleroi werd van het. proces-verbaal der politie op de hoogte gébracht en weldra zal men ze kerheid hebben, of er iets van de ver klaringen van den aangehoudene, juist zal zijn, D|e te Brussel gevestigde Vereeni- ging tot yerdediging van de belangen van de auto» heeft een brief van pro test gezonden aan minister Forthomme naar aanleiding van de indiening van het ontwerp betreffende de coördinatie van de vervraebting pér trein of per vrachtauto. Voornoemde verecniging «eischt voor] het vervoerbedrijf per auto- krachtda dig de vrije en eerlijke mededinging of verzet zich tegen elk ontwerp van dwang- of uitzonderingswet tegen dit bedrijf en wenscht dat de oplossing van het vraagstuk niet drastische dwang maatregelen gezocht wordeu', maar uit sluitend in de toepassing van de poli- tieverrdeningen op het gerij die, indien zulks noodig mocht blijken, nog kunnen verscherpt worden. Groote belangstelling Te Elsene had Woensdag de begra fenis plaats van heer Neuray,'bestuur den van het dagblad «La Nation Beige». Het lijk van heer Neuray, die plots overleed tijdens een reis naar Grieken land, was naar zijn woning overge bracht, waar het begroet werd door zeer talrijke afvaardigingen van vereenigin- gen met vaandels en vooraanstaande personen van alle partijen en uit alle doelen van het land. De bestuurders van de Bru3selsche dagbladen en van vele bladen uit de provincie, talrijke journalisten en het personeel van «La Nation Beige» waren opgekomen om een laatsten groet te brengen. Onder de aanwezigen waren minis ters de Broqueville, Janson eri Devèze; oud-ministers Em. Vandervelde, Theu- nis, C. Huysmans; de heeren Poncelet, voorzitter en Max Hallet, ondervoorzit ter der Kamer; gouverneur Nens; ver schillende kunstenaars en letterkundi gen, alsook volksvertegenwoordigers heer C. Gutt; II. Dons, voorzitter van dë Internationale Federatie van Journalis ten; de voorzitters der persvercenigin- gen G. A. Detry. Aug. Thomas cn Lie- senborgs; heer Struye; heer" Ooms, van diet ministerie van Buitenlandsche Za- ken; heer De Praetere, enz., Ook de Fransche ambassadeur Clau- del én Leon Daudet waren aanwrezig. Na een plechtige dienst in de Sint Kruiskerk, volgde de teraardebestelling op- de begraafplaats van Elsene. 33 opvarenden gered Uit Moskou, 11 April i Het Tass-agentscbap meldt dat de vliegers Molokov, Kamanin en Slepney aan Kaap' Cam Karem aangekomen zijn, hebbende aan boord van drie vliegtuigen 22 schipbreukelingen van den gestran- den Russischen ijsbreker «Thelejoeskini» Elf andere schipbreukelingen werden Woensdag morgen gered. Volgens een bericht ontvangen van Ouchakov is Schmidt sedert drie dagen ten prooi aan koorts en men veronder stelt dat hij door longontsteking aan getast is. Ouchakov vroeg de toelatingg in ge val de ziekte zou verergeren, Schmidt vóór al de anderen te mogen overbren gen*. D,e regeringscommissie anwoorddë op het voorstel vam Ouchakov met aan Schmidt hei categoriek bevel te geven de leiding der expedie aan zijn adjudant, Bolrov toe te vertrouwen. Een Nederlandsch stoomschip, de «Aldebara» speciaal daartoe uitgerust, is uit Rotterdam vertrokken met het cirkus Sarrasani, naar het land der Bra zilianen, waar men naar het schijnt, nog zeer verzot is op zulke spektakels. Met honderd-tien witte wagens aan boord, een passagierslijst wraarop lou ter clowns, akrobaten, paardrijders, goochelaars, krachtpatsers, slangen- menschen, buiksprekers, dierentemmers en balletmeisjes voorkomen, en met het geheclc wintergebouw van liet cirkus, in het kort met een kleine twintig millioen kilogram van Sarrasani volgeladen, heeft het schip zee gekozen. W.eldra zal de andere helft van het Zie onderaan volgende kolom, Het Davidsfonds, Afdeeling Aalst eri Omstreken, getrouw aan zijne culturee- le roeping, heeft op, lOn dezer, in de stedelijke feestzaal, den .grooten Mees ter Peter Beioit gevierd. Een onzer lezers, dié er tegenwoordig was van begin tot einde, deelt ons nog het volgende mede nopens deze welge lukte feestzitting ij Niemand beter dam heer Floris' Van der Mueren, hoogleoraar en docter in kunstgeschiedenis, was bevoegd om te spreken over onzen genialen Peter Be noit. Een Meester vam het woord over den Meester der toonkunst De heer Van der Mueren hééft voor onze oogen het ware beeld van Peter Benoit doen oprijzen, het beeld van deri levenswekker der Vlaamsche muziek, aan wien Vlaanderen zijn muzikale we dergeboorte te danken heeft. Benoit, die leefde in dem droeven Wintertijd, waar in de brond der muzikale kunst als een utopie vo'orkwam, heeft op kranige wij ze het Nationalisme in de kunst verde digd. Wat al de moderne volkeren se dert zoolang begrepen haddem, namelijk dat de muziek moet zijn do uitdrukking van eigen geaardheid, van oorspronke lijkheid die wortelt in land en volk. mèt behulp1 van de eenig trouwe vertolkster der volksziel de Moedertaal I - dat had Benoit van mee taf aan gevoeld, eri dat te verwezenlijken is zijn levensdoel geweest. Het liep niet van een leien dakje; strijd en offervaardigheid, meer dan gewone wilskracht waren noodig om, tégen alle vooroordeeleri in, nieuwe banen op te gaan. Doch Benoit, met zijn breede schouders, met zijn titanenge stalte, en vooral met zijn onbui,gzameri wil. trotseerde het orkaan. Tegenkanting, vervolging en vergui zing zijn nu eenmaal het lot van alle groote baanbrekers; doch de innerlijke krachten der volksziel kunnen niet eeu wig aan banden gelégd worden en moe ten vroeg of laat tot uiting komen. Daar' waar duizenden te Antwerpen waren samengestroomd om de uitvoering der, SCHELDE uit te fluiten, werd de vertol king van dit aangrijpend oratorium een. machtige triomf voor den toondichter, wiens goddelijke kunst de menigte bc- tooverde en meesleepte. De Meester ze gepraalde: hij had 't sfambewuslzijn en het kunstgevoel der Vlamingen wakker, geschud. Peter Benoit was reeds een beroemd heid wanneer hij, in 4867, aan het hoofd der Antwerpsche muziekschool werd geplaatst. Het kostte hem echter 30 ja ren. hard werken en strijden vooraleer hij die school tot Koninklijk Conserva torium zag verheffen. Daar vormde hij een schaar kunstenaars die na hem hefS kunstnationalisme zouden bewaren eri voortzetten. In Peter Benoit begroeten wij deri schepper van De Schelde, De Oorlog, De Rnijn, De Rubenscantate en zooveel andere bezielende kunstgewrochten. Zooals alle echte kunstenaars, wier "naam niet eindigt met den dood, blijft hij leven bij het nageslacht. Hij leeft hoog op onze torens, waar hij met de' bronzen stem onzer beiaarden het lied zingt onzer verrijzenis en onzer groei ende schoonheid. De Vlamingen danken oneindig vee^ aan den wereldberoemden Meester zei mogen hem niet vergeten Deze prachtige rede, omlijst van en kele Benoit-liederen uitgevoerd door den gunstig gekenden kunstzanger heep J. Ariën, met klavierbegeleiding van heer 'Jozef Dc Wilde, verwekte 'diepen* indruk bij de toehoorders, die den be zielenden voordrachtgever op eene' welverdiende ovatie onthaalden. AI de aanwezigen waren dankbaae gestemd jegens het Aalstersche Davids fonds dat hun een onvergetelijke!! kunstavond verschafte, terwijl de af wezigen eene eenige gelegenheid ge mist hebben. Ons' Davidsfonds heeft de Peter Bc- noit-hulde op waardige wijze ingezet. cirkus, bestaande uit de geheele mena gerie, bet ruime sop op gaan, met de «Aldemarin» die als nieuwe Arke Noachs drie weken op de wateren zal varen. Tien jaren geleden heeft Sarrasani in Brazilië veel sukses, ook financieel suk- ses, gehad; onder de huidige omstan digheden, na een weinig fortuinlijke tournée in Europa, heeft de onderne ming van Hants Stosch haar laatste hoop gevestigd op de republiek aan den overkant van den Oceaan. En als het daar misloopt^*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1