Katholieks Filmproduktie 14 Prinses Marie-Jose van Pismonie bezoekt Castel Gandolfo Ds redding van de leden der Tcheljnskin De flabskrgers zouden België verlaten Zaterdag APRIL 1934 Retraitenhuis te Gent De opspraakwekkende diefstal in de St. Baafskerk te Gent De diefstal van een paneel van - Het Lam Gods De "Witte Kerkstraat, 9 en li Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. a H, Ludwinus Zonop5,05Zonaf6,38 E. K. 21 V. M. 29 De Katholieke filmaktie in ons land is God zij gedankt niet een aktie .ge weest van groote plannen en kleine uit werkingen. Zij is begonnen met de twee onmiddcllijk-bereikbare doeleinden na ;te streven: het groepeeren en program- meeren der katholieke zalen in een sterk gebouwde Centrale, bet voorlichten van liet publiek bij middel der «filmleiding» ,van 'Docip. Dat sluit echter niet uit dat het groote positieve doefeinde blijft de katholieke filmproduktie. Nu de film toch zonder ons ontstaan 'en gegroeid is moesten we wel trach ten het minste kwaad te laten gebeuren, in onze eigen zalen de betere films uit kiezen en in onze eigen pers de klhre leiding geven voor keuze in het film bezoek. De tijd is thans echter gekomen om na al de opgedane ondervindingen 'geduldig en doelmatig bet, groote werk der katholieke filmproduktie aan te val ten. De SCENARIO PRIJSKAMP der KATHOLIEKE FILMLIGA In de onderhandelingen met buiten- landsche produkliemaatschappijen bleek spoedig dat deze commercieele organis men wel zeer gevoelig waren op de re alities van hét publiek en zich bere-id verklaarden bestaande scenario's te la ten herzien met, ook op het katholieke publiek otf wel direkt tot katholieke ver filming' over te gaan wanneer gepaste scenario's werden aangeboden. Tot dat doel werd verleden jaar de prijskamp 'der Katholieke filmliga ingericht die zooal'S de lezers zullen weten, verschil lende malen moest verlengd worden op verlangen der mededingers. Nu werden de ingekomen draaiboeken (ongeveer een 50-fal) door de jury grondig onder zocht- van religieus, artistiek en popu lair standpunt uit. Twee feiten blijken yit dit onderzoek: 1. De expliciet katholieke scenario's zijn zeer zwak, soms simplistisch' en sentimenteel als gegeven, en over het algemeen technisch onvoldoende of ver keerd uitgewerkt. 2. Enkele scenario's, vooral uit het' buitenland, zijn technisch voldoende, maar bevatten geen werkelijk christe lijke elementen. Er werd besloten dat geen enkel der 'scenario's in zijn lmidigen vorm in aan merking kwam voor verfilming. Hot blijkt dus eens te meer dat prijskampen ivoor liefhebbers uitgeschreven niet' liet geschikte middel zijn om tot prbduk'tie !te komen. EN DAN Gaan we dan eenvoudig met 'de han den in de schoot blijven zitten, en niets doen Neen Groote films schijnen voorals nog niet in 't bereik te liggen onzer pogingen. Wat denken de lezers van een paar verfilmingen van vlaam sche liederen, van het verwezenlijken van korte volksche schelsch met katho lieken inslag Wij stellen met opzet die vragen aan de lezers, omdat wij ook zouden wdlen 'dat het publiek, het vlaamsche volk met zijn kumstenaars én zijn filmtechcie- kers, en ook al de belangstellenden, die men bijna den man uit de straat zou kunnen noemen, een aandeel en een me dezeggenschap zou hebben in de verwe zenlijking. Hoe Wanneer Wat AI zoo, eel vragen die nog eerstdaags zullen opge lost worden, in afwachting dat men ons antwoord verstrekke over 'deze eenvou dige vragen Welk Vlaamsclï lied zou be,st Tn aan merking komen voor verfilming Hoe vat ge de beelden en tooneebn van die verfilming op Wij verwachten vele antwoorden, Honderden, allen te richten aan het Middenbestuur der Kalff. Filmaktie, 81, Haechtsche Steenweg, Brussel. Rome, 12 April. Vergezeld van eenige hofdames heeft de prinses van 'Piemonto gister een bezoek gebracht aan Caslrd Gnndolfo, waar zij de histo rische pauselijke villa bezichtigde. J\c prinses toonde een bijzondere belang stelling voor de historische voorwerpen en kunstwerken welke in het pauselijk paleis worden bewaard. Later bezichf ig_ de zij de prachtige tuinen en de model boerderij. Oetsjakof, de leider van de expedities tot redding van de schipbreukelingen 'der Tcheljuskin heeft aan de re- i geeringscommissie rapport uitge bracht over de verschillende vluchten, welke de laatste dagen naar het kamp van prof. Schmidt zijn ondernomen. Volgens' dit verslag zijn, zooals be kend, op 7 April, drie vliegtuigen van Vankarem naar het kamp vertrokken, hetwelk zij in 45 min. bereikten. iDje piloot Slepnef, wiens toestel bij de landing op liet ijs beschadigd werd. I begon terstond met het herstellings werk, terwijl de beide andere piloten, Kamanin en Molokof, die aan boord van hun vliegtuigen vijf personen hadden genomen, terstond naar Vankarem te rugkeerden. i Oetsjakof die een drietal dagen in het kamp heeft doorgebracht, deelt- in zijn rapport verder mede, dat dit ge heel omringd was door groote stukken jijs, welke Hoog opgestapeld lagen. De I schipbreukelingen waren ondergebracht in een barak en tien tenten, waarin zij kleine kachels hadden aangebracht, welke een zeer normale temperatuur handhaafden. De tenten werden ver licht door benzine-lampen, een uitvin ding van 'de 'schipbreukelingen. De leden van het kimp waren goed voorzien van levensmiddelen en war me kleederen 'en had len een keuken, welke zelfs een oven rijk was. waarin zij brood konden bakken Op het eerste gezicht leek hun leven zeer kalm en zelfs gerieflijk doch in werkelijkheid leefden zij als op oen vulkaan. Zij stonden namelijk gedurig bloot aan de aanvallen van de kruiende ijsmassas. Op 8 April sleurde liet ijs de keuken weg. Den dag daarop werd het kamp getroffen door de hevigste ijs\ erschui- ving sinds het vergaan van de «Tchel juskin De ijsmassas deden de barak instorten, vernielden c.e motorboot, waarover men de beschikking had en beschadigden Het vliegveld, Waarop het toestel van Slepnef zich bevond, on herstelbaar. Een nieuwe opeenstapeling van ijs transformeerde in een oogenblik liet. geheele aanzien van het kamp. De eerste maal, dat let ij3 ging kruien, Hadden de Schipbreukelingen een dienst georganiseerd, weike het mogelijk maakte, binnen enkele minu ten handelend tegen liet gevaar op tc treden. Ieder had daarbij zijn eigen Sector, welke hij in orde moest houden. Tiank zij het onwankelbaar gezag van prof. Schmidt en zijn asms', ent, Prolof. vormden de schipbreukelingen aldus een dienst, welke dag en nacht gereed ■stond voor den strijd met hel ijs. De schipbreukelingen werden door de vliegtuigen, welke hen kwamen redden, in volmaakte orde naar de kust in vei ligheid 'gebracht, volgens een te voren opgemaakte lijst, waarbij rekening was gehouden met Hun lichamelijk weer standsvermogen. Op 9 April brachten "de kampleden,die in een aanhoudenden strijd met het kruiende ijs waren gewikkeld, terzelf- dertijd het vliegtuig van Slepnef naar het tweede vliegveld dat zij anderhalve kilometer verder hadden ingericht. Op '10 April slaagde Kamanin er in een vlucht naar het kamp' te maken en drie personen naar de kust over fc brengen. Slepnef, die intusschen er in geslaagd was, zijn toestel te herstellen, vervoerde zes personen naar Vankarem terwijl Mo'lokof drie schitterende vluchten maakte, waarmee hij dertien personen redde. Op 11 April maakte Kamanin drie vluchten en bracht 15 personen naar Vankarem, terwijl de zwijgende, doch moedige Molokof viermaal naar het kamp vloog en twintig personen, onder wie prof. Schmidt, redde. Op 7 April zijn eenige sleden met spannen honden naar het kamp ver voerd, welke den personen, die er zich nog bevinden, in staat zullen stellen, de meest waardevolle stukken der ba gage van liet kamp naar. het vliegtuig over te brengen. Van Vankarem zullen de schipbreu kelingen naar Kaap Wallen worden ver voerd en vervolgens naar Providence- baai. Op 11 April zijn reeds vijftien per sonen in sleden naar kaap Wallen ge bracht, terwijl zes schipbreukelingen per vliegtuig, lïestuurd door Slepnef, zijö vervoerd. Met deze sleden zoowel Zio onderaan volgende kolom- Het staat zoo goed als vast dat ex- keizerin Zita en prins Otto van Habs- burg legen 1 Augustus het slot te Steenokkerzcèl zullen verlaten. Als re den wordt opgegeven, dat de zoon van den eiigenaar naar het slot, markies de Croix, binnenkort trouwen gaat en op' het kasteel zijner voorvaderen gaat wo nen. Men weet nog niet of de ex-keizerin en hare kinderen elders in Belgie "en onderkomen zullen zien !te vinden. Het i6 natuurlijk ook mogelijk, dat zij voornemens zijn zich in Oostenrijk te vestigen, waar vermoedelijk voor 1 Augustus de wetten, die de Habsburgeï.s verbannen en van hun vermogen be roofd hebben, wel zullen zijn ingetrok ken. BESTOKIMSTRAAT, 38 De geestelijke oefeningen voor mili tairen (klas 34) zullen pla.ats hebben op de volgende datums 1 5-7 Mei 12-14 Mei 26-28 Mei Deze retrailen beginnen telkens den Zaterdag avond en eindigen den Maan dag namiddag. Verblijfkosten 30 fr. WiaicJht niet tot de laatste dagen om in te schrijven. Wie 't eerste maant, 't eerste krijgt. Bericht ons ongeveer hoe veel jongelingen uwer parochie verlan gen aan deze oefeningen deel te nemen. Het juiste getal kan laier bepaald wor den. Het zij ons toegelaten dé volgende wenken te geven. 1) Het feit dat een jongen tot liet ka zerne-leven geroepen wordt, is niet vol doende om hem tot een retraite te dwin gen. Er dient gezift te worden. Liever 2 of 3 dan een m'engelmoes allerlei ele menten 2) Niet ingaan op een ja-woord tér- loops gesproken of op een zedelijke ver plichting. Om zeker te spelen, de ver blijfkosten al ware het gedeeltelijk op voorhand ontvangen, om bij ge beurlijk achterblijven, het Retraiten huis te vergoeden. 3. Het haalt niets uit', een publieke aankondiging te doen of een algemeen bericht aan te plakken. Ouders en jon gelingen dienen persoonlijk aangespro ken en bewogen te worden. Jongelingen, in het Retraitenhuis zult Ge ontvangen een levensregel die U lijnrecht zal leiden tot het mannelijk ideaal: Zorg, dat ge uit de kazerne komt met een blanco strafregister en... 'een blanke ziel C. VAN ACKER, S.J. Bestuurder der Volksretraiten. ZIJN MOSSELEN VOEDZAAM Is het vleesch van de mossel voed zaam Het schijnt wel dat deze vraag bevestigend kan beantwoord worden. Volgens de Engelsche Professor John stone van de Lancashire Seafi-sheries Laboratory» is het een ideaal voedsel waarin, in de voordeeligste verhoudin gen, vet, water, eiwitstof en koolstofhy- draat zich bevinden. In een Fransch we tenschappelijk orgaan vinden wij ook nog het volgende «De mo-s'sjel verleent aan het gestel nuttige voedstoffen zoo als iodium, phosphoor, voordeelige me taalhoudende zouten, vitamienen, enz. Bij onze Noorderburen verzekert men, dat 50 grammen vette cn gezonde mos selen dezelfde hoeveelheid voedings stoffen bevatten als 200 grammen goed rundvlces'ch. als met het vliegtuig zal van Kaap Wal les benzine naar Vankarem worden ge transporteerd, waardoor de redding van de op het ijs achtergebleven personen verzekerd is. Oetsjakof veronderstelt, dat, als Het weer kunstig is, het reddingswerk he den beëindigd zal kunnen worden. Door de regeeringscommissie is een communiqué gepubliceerd, waarin ver klaard wordt, dat men, ofschoon 'de vliegtuigen, welke zich te Vakarem be vinden, bij gunstig weer de redding van de op het ijs achter geblevenen verze keren, toch de moeilijkheden voor de deelnemers niet moet onderschatten. Een plotselinge verandering van weer of een onverwachte beweging in liet ijs zijn niet uitgesloten, evenmin als een beschadiging van het vliegveld, welks herstel te moeilijker zal zijn. daar het aantal nog in het kamp; vertoevende personen onvoldoende is. Het linker zijluik waaruit een der paneelen is verdwenen. De rechterlijke policie is er nog steeds niet in gelukt het een of ander te ontdekken dat zou kunnen aanlei ding geven tot het volgen van een be paald spoor in zake den diefstal van het paneel uit de schilderij «De Aanbidding van het Lam Gods». Het personeel van den rechterlijken dienst tot vereenzelving begaf zich Don derdagmorgen naar de St. Baafskerk en heeft aldaar de sporen opgenomen wel ke met een schroevendraaier werden ge maakt op het kader van de gestolen schilderij. Volgens den catalogus, opgemaakt door het beheer der Kon. Musea, wordt de waarde van het paneel geschat op 12 millioen frank. Het geheele kunststuk zou eene waar de vertegenwoordigen van. 250 millioen. Zonderling is wel het feit dat scher pere bewaking van het altaarstuk sinds eenigen tijd werd overwogen (en noo- dig geacht Er was een ijzeren kasti in de maak, die het 's nachts heelemaal zou omsluiten. J>.e kast zou over drié weken gereed zijn. Tijdig hebben de dieven hun slag geslagen. Het onderzoek De prokureur des Ko-nings, de ff. Dé Heem, houdt zich persoonlijk mét de zaak bezig. Er werden geen huiszoekin gen gedaan. Natuurlijk is de zaak van de bedreigingen van belang. Eenerzijds zouden deze wel degelijk bestaan heb ben in een bedreiging van diefstal. De ze zouden per brief gericht zijn geweest, volgens sommigen beworen, aan hotJ parket, volgens anderen aan het kapit tel. Vermoed wordt, dat' men staat vooff de daad van een maniak, een verwoed verzamelaar. Mogelijk ook staat mon voor de onverantwoordelijke daad van een vandaal. Men weet hel: «iD,e Witte» een der heerlijkste werken uit de Vlaamsche, jongere letterkunde, wordt cërlang ver filmd. En daar was dan het grootste probleem tot uitvoering van dit plan hel uitzoeken, het verkiezen van een ke rel, die de «Witte»-rol degelijk zou ver vullen. De verfilmers kwamen op het idee in puiblieke zitting tusschen onderscheide ne kandidaten, den jongen te doen kie zen, evenals de medematen, die in de film zullen dienen op te treden. 'De verkiezing is Woensdagnamiddag te Antwerpen doorgegaan. Zij ging te vens gepaard met een klein concert waarbij hunne medewerking verleenden mevrouw Christiane en heer G Wouters van de Kon. Vlaanlsche opera van Ant werpen, aan het klavier begeleid door heer Maurils Veremans. Deze kunste naars voerden uilsluilelijk werken uil van Peter Benoit, aan wiens nagedach tenis deze uitvoeringen gewijd waren. Vooraan in de zaal zat de jury, welke over de 22 kereltjes, kandidaten van de «Witte»-rol, te oordcelen hadden. Zij» bestond uit de dames Magda Janssens en Ida Wassermans cn hecren rjr Er- nest Claes, Willem Eeckelers, Fritz Franken, Leo Hendriekx, A. VaYi Laar, Jef Van Leemput, Sr. Lode Monleyne, John Nuesell, Felix Timmermans, Jean Vanderheyden, Renaat Veremans en Clé ment Wildiers. Nadat de onderscheidene kandidaten een versje hadden opgezegd en heer Wil lem Benov, bestuurder van den Kon. Ne'- derlandschen Schouwburg van Antwer pen hun een paar vragen had gesteld, nam Ernest Claes het woord om wat te veri.elien, op de hem eigen humoristi sche wijze, over «De Witte». En toerü werd de uitspraak der jury bekend ge maakt. Tot Witte werd aangeduid de jonge" heer Jos. Bruyninckx, van Duffel en tot zijne maatjes de jonge heeren Jozef Stryckers cn Willem De Gruyter, vatf- Antwerpen, Henri Saelens, van Méule- beke en Tony Winkeler, van Edegem,- Hot koene vliegerspaar bij hun terugkeer uit Congo op hs't vliegveld Deurne doop Burgemeester Huysmans verwelkomd, te XXXX JAARGANG NUMMER 86 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .18, te Brussel Hue de Rioheley, Parijs. Bank Buiding/Kingsway, 20 Londrcs W. C. 2.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1