17 De Geschiedenis van het Heilig Kleed Zonder Naad te Argenteuil Hoe de H. Vader wsrkt Consistorie begin Mei De diefstal in St Baafskerk te Gent Vcor de Brusselscha Tentoonstelling in 1935 Een Parijsch Postkantoor geplunderd De bedrijvigheid der Smokkelaars Dinsdag «PRIL 1934 De Schipbreuk van de Tcheljoeskin Mussolini grijpt krachtig in Italië Bezoek van clen Minister aan het Albert'Kanaal Hewsslan De Frees voor Trotsky XXXX JAARGANG, NUMMER 88 Kerkstraat, 9 en 11 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. [Publiciteit buiten het Arrond. AALST L; Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel r—Rue de Richeleu, Parijs - Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres \V. G. 2. H. RodoU Zonop4,59Zon»f6,42 E. K. 2! V, M. 29 Voor het oogenblik luiden weer de klokken te Argenteuil, juist een uur na den namiddag. Dit ter gelegenheid van liet uitstallen van het H. Kleed zonder naad, dat ter vereering voor de geloovi- gen wordt uitgesteld. Deze godvruchtige gewoonte, welke zich echter maar 2 of drie maal per eeuw voordoet, dagteekent reeds vanaf het jaar 800. Niets heeft haar tot hiertoe kunnen on derbreken. Thans ook weer wordt deze piëteitsvolle traditie voortgezet, en stroo men er duizende geloovigen, niet alleen uit Frankrijk, maar tevens uit verschil lende landen van Europa, naar het hei ligdom van Argenteuil. Het kleed zelf, het kleed dat vermeld staat, als zijnde zonder naad en geweven door O. L. Vrouw zelf, wordt bewaard in een relikwieschrijn, welke staat opge steld in een kapel van de basiliek. Slechts bij groote gebeurtenissen wordt het kleed uit het schrijn gehaald en ter vereering uitgestald. Dit gebeurde onder meer in de jaren 180-1, 1844 en in 1894 voor het laatst. Thans, ter gelegenheid van het H. Jaar is het opnieuw uitgestald in het monu mentaal schrijn, dat'speciaal daartoe werd vervaardigd in 1894-. Lange jaren is Argenteuil eene beroem de bedevaartplaats geweest en heel wat hooggeplaatste vooraanstaanden hebben er een bezoek aan gebracht. Hoc hcam het H. Kleed te Argenteuil Terecht zal de lezer zich afvragen Maar hoe kwam in den loop der tijden, het H. Kleed van uit Judea, naar de boorden van de Seine Do lezer weet nog uit het Evangelie, dat de soldaten aan den voet van het kruis, de kleederen van Christus onder elkaar hebben verdeeld, maar dat zij met dobbclsteenen hebben geworpen om te weten wie het kleed zonder naad toe kwam. Denkelijk werden de kleederen van Christus nadien door zijne Moederen door zijne apostelen terug ingekocht welke deze als een kostbaar aandenken zullen hebben bewaard. In het begin der 4e eeuw deed Helena, de moeder van keizer Constantinus, de werktuigen van het lijden van Ons Heer terug op zoeken.Lommigen werden weer gevonden, o.m. het kruis in 326 dat naar Byzanium wordt overgebracht, Korten lijd nadien, bij cene reis in het Westen met haar zoon Constantijn, ver bleef Helena, gernimeu tijd te Trier, dat men toenmaals den naam gaf van het tweede Rome. Zij liet aldaar als herin nering aan haar verblijf een kleed van Christus, dat er zich nog bevindt en dat eveneens dit jaar ter vereering werd uit gestald. Dit is eeu bovenkleed dat zorgvuldig bewaard wordt in eeue looden kist welke zelf ligt opgesloten in een drievoudig hou ten koffer. In het midden der 6e eeuw vermeldt Gregorius van Tours een ander kleed van Christus dat zou bewaard zijn in de basi liek van Galata. Honderd jaar later bevestigd de schiedschrijver Frégedarius deze traditie. Er bestaan dus twee kleederen van Christus dit van Trier en dit van Gala ta. Het is het laatste dat door de keizerin Irene in het jaar 800 geschonken werd aan Karei de Groote. Deze maakte het over aan zijne doch ter Theodora, overste van de abdij van Argenteuil. Sedertdien bleef het altaar bewaard. Bij den inval der Noormannen werd het in een muur gemetst om er rond het midden der 12e eeuw terug te worden uitgehaald. In het klooster dat sedert hetjaar 1131 een benedictijner abdij was gewor- bad er eene plechtige uitstalling van het kleed plaats voor koning Lodewijk de Vile. In 1255 en 1260 kwam de H. Lodewijk het vereeren. Processiegewijze werd het in 1529 en in 1534 te Saint Denis en te Parijs rondgedragen. In 1544 werd op bevel van Koning frans I Argenteuil versterkt om het H. ?1q onderaan volgende kolom/ De laatste zes gered Volgens een bericht uit Moskou zijn thans ook de laatste zes leden van de bemanning van den ijsbreker Tchel joeskin in veiligheid gebracht. De geredde bemanning zal zoo snel mogelijk naar Moskou worden over gebracht, waar zij echter op zijn yioogst begin Juni zal aankomen. Dien koenen zeevaarders zal daar een plechtige ontvangst worden bereid. Men radde ook de honden In nadere berichten over de redding der laatste leden van de Tcheljoeskin expeditie wordt nog gemeld, dat niet alleen de laatste zes leden der expeditie doch -ook de honden gered zijn. Of de Krass in thans' teruggeroepen zal worden is nog niet bekend. Prof. Schmidt, de leider der expeditie Professor Otto Schmüdt, leider van de Tc'heljoeskin»-expeditie is te Nome (Alaska) veilig per vliegtuig van Kaap Vankarem aangekomen. In weerwil van zijn ernstige ziekte had hij geweigerd, zijn makkers op het ijs te verlaten, voor allen gered zou den zijn, maar ten slotte werd zijn toe stand zoo ernstig, dat hij gehoor gaf aan den aandrang zijner manschap pen, om zich eerder te laten redden. Hij werd, zooals men weet, dezer da gen in veiligheid' gebracht. Professor Schmidt is thans te Nome onder medische behandeling gesteld. Welverdiende officieele belooningen. Moscou, 14 April Stallin, Molokof, Woroflchilof.Koei- bytsjef en Idanof hebben een telegram gezonden aan de vliegers LiapiJofski, Molokof. Kemanin, Slepnef, Wodopia- nof en Doromin, waarin zij de vliegers hulde brengen voor de redding van de bemanning van de Tcheljoeskin hun bewondering -uitspreken over de daarbij betoonde onversaagdheid. Zij deelen voorts mede aan het een trale, uitvoerend comiteit te zullen voorstellen den titel held dei1 Sovjet Unie te verleenen en bun en bun werktuigkundigen de orde van L'enin toe te kennen. Bovendien zullen zij voorstellen alle bij de redding betrok kenen een jaar extra-salaris te verlee nen. Dezelfde volkscommissarissen heb ben een adres gericht aan Schmidt,Bo- brof, Woronin, Krerkel en alle andere geredden,waarin zij hen gelukwensohcn met hun behoud en hulde brengen aan 'den mannenmoed, waarmede zij twee maanden lang de ontberingen op bet ijs -hebben verdragen. Zij zullen voorstellen aan alle ge redden, alsmede aan Oetsjakof en Pe- trof de orde van de roode ster te ver leenen en te Moscöu een gedenkteeken op' te richten voor den pooltocht van den ijsbreker. Bovendien zullen zij voorstellen aan alle geredden een belooning van twee jaar salaris uit te keeren. 1307 toespraken tijdens het H. -Jaar Het Italiaansch blad «Corrisporiden- za» publiceert een aantal uiterst merk waardige bijzonderheden over de gewel dige activiteit, welke de H. Vader tij dens het H. Jaar heeft ontwikkeld, en schrijft het welslagen daarvan met recht toe aan de ontzaglijke werkkracht van Zijne Heiligheid' zelf. Volgens een nauwkeurige berekening heeft de H. Vader van het vorig jaar April tot ®ip beden toe 1307 toespra ken gehouden. Twee honderd toespraken waren, ge richt tot jonggehuwden, die hun huwe lijksreis naar Rome maakten, vier hon derd tot Katholieke jeugdgroepen en zestig tot deelnemers aan groote be devaarten. In Mei, October en December van bet vorig jaar gebeurde bet niet zeld-m, dat Zijne Heiligheid op één dag vijf a zes toespraken hield, waarvan sommige lan ger dan een lialf uur duurde. Het record werd' echter Woendag j.l. behaald, toen Zijne Heiligheid negen maal voor een groot aantal toehoorders tot laat in den avond sprak. De «Gorrispondenza» deelt tenslotte n/og mede, dat men erover denkt, om de belangrijkste toespraken, welke de H Vader tijdens het II. 'Jaar gehouden heeft, al de schoonste herinnering aan Zijn onvermoeide activiteit in een groot boekdeel uit te geven. In sommige middens van de Vatikaan. sche Stad wiordt verklaard dat de Paus in begin van Mei een Consistorie zal houden, voor de benoeming van -ver scheidene kardinalen. Als kandidaten worden genoemd Mgr. Tedessshini, Pauselijke Gezant le Madrid; Mgr Cac-cia Dominioni twee prelaten welke de H. Vader reeds bij het laatste Consistorie zou aangeduid 1 gelden aan ZIJNE 1 Een onzekere toestand De raad van beheer van de Belgische Bank van den Arbeid heeft nog niet de voorstellen bepaald welke zullen voor. gelegd worden aan de algemeene ver gadering die lieden moet plaats hebben. Men weet dat liet voorschot van 150 millioen, verleend door de Spaarkas, niet voor de Bank zelf bestemd is, maar voor dc spaarders van de socialistische kooperatieven. Drie weken geleden hebben onderhan delingen plaats gehad in de jaarverga dering van de aandeelhouders, maar zonder gevolg. Nu zou naar men ver zekert de minderheid, welke tegen de bank en haar filialen was, zijn gegroeid to! een,meerderheid, wat den toestand nog lastiger maakt om de inrichting tc redden. Nieuwe onderhandelingen zijn aan den gang. De leiders zouden pas Maandag ochtend akkoord geraken ove<r de voor 6tellen welke zij zullen voorleggen aan de algemeene vergadering, die om Hu. te Brussel plaats beeft. Men meent dat die vergadering naar een anderen dag zal verwezen worden ten einde inlusschen een oplossing té vinden. De kooperatieven bezitten wel de mee ste aandeelen, maar zij vormen niet bet hoogste aantal aandeelhouders. Toch hoopt men dat 'de voorstellen van den raad van beheer do:or de algemeene ver gadering zullen goedgekeurd worden. Hoe dan ook de raad van beheer zal Maandag aan de vergadering een Ver klaring doen. Pas daarna zal men éeni- ge aanwijziging bezitten voor de toe komst. HOE LANGER, KOE SCHOONER De roode schepen van Gent, Baltha zar, die-, evenals de Antwerpsche roode schepen De Bruyne, dceluitmaakt van den Beheerraad der Bank van 'den Arbeid verklaarde in den beginne dat hij, op eigen hand. 18 millioen stads bank toevertrouwde. Het onderzoek naar het gestolen pa neel van het Lam Gods is tot dusver zonder uitslag gebleven. Yan de verklaringen afgelegd door s'ommige personen blijft niets over. Zoo is de zoogenaamde Duitscher geindenti- ficeerd die, in de buurt van St. Baafs foto's van het Lam Gods bad gekocht en de weg had gevraagd naar de kerk. De Pjuitscher blijkt... een Nederlander te zijn die het noodig had gevonden te Gent Fransch te spreken. Hij is een kunstminnaar, die niet. gelijk gewon bezoekers, even voor het werk ging staan, maar het langen tijd ingetogen bleef bewonderen. De nasporingen gedaan bij kunstlief hebbers, bij verdachte personen, in de hotels, in de 'huizen voor vreemdelingen, enz. hebben geen uitslagen opgeleverd. Ook de onderzoekingen in Henegou wen hebben geen nieuw licht gebracht. Rome, 14 April. De ministerraad heeft besloten de wedden en looien van de staatsambetnaarr on -bedienden te verlagen met 6, 8 10 of 12 t. h., naar gelang van het bedrag. Tevens zullen de huishuren met 12 of 15 t.h. worden verlaagd en de prij zen van de voedingswaren in de koope ratieven met 10 t.h. Rome, 14 April. Na afloop' van den ministerraad heeft de sekretaris van de fascistische partij, Starace, een tele gram verzonden aan allo federale sekre- tarissen in Italië en de koloniën, waarin er op gewezen wordt, dat de maalrege len bot prijsverlaging zoo snel mogelijk moeten worden toegepast. De partijle den krijgen opdracht er voor le waken, dat de maatregelen niet w.orden ontdo ken. De ontduikers zullen trouwens streng gestraft wbrden daar zij beschouwd zullen worden als schuldig aan sabola ge van de maatregelen, die ten d'oel heb ben het ekonomisch en financieel even wicht' van het land in een sneller tempo te herstellen. Vooral de leden van de regeering zijn 'door de maatregelen sterk getroffen. Hun salarissen zullen namelijk met 20 t.h. worden verminderd. Graaf de Broqueville, die sinds drie jaar geen bezoek meer bracht aan bet Albert Kanaal zal zich vandaag naar de princie Luik en Limburg begeven om er zich rekenschap te geven over den toestand der werken van deze groot.e onderneming. De eerste minister zal vergezeld zijn van de heeren Paul Jan- son, minister van Justicie en Sap, mi nister van Openbare Werken. De heeren Ministers zullen deze ge legcnheid te baat nemen om het groote fort van Eben-Eymael, een der voor naamste werken van de verdediging on zer Oostergrens bezoeken. De leden der commissie van het na tionaal verweer zullen eveneens Dins dag het fort van Eben-Emael bezoeken en den Donderdag erop zich naar Na men begeven. L. Zimmer uit Lier, de bouwer van de mooie jubelklok in den Zimmerloren en van het rijk astronomisch studio, alsmede van talrijke andere kunstge wrochten, werkt op het huidig oogenblik aan een nieuwe klok, welke in de W e- reldtentoonstelling te Brussel in 1935 zal geplaatst worden en vo'oral op ster- rekundig gebied verbluffend zal zijn. Het reuzenwerk zal 93 wijzerplaten lellen, waarvan sommige dc allerlaatste bevindingen op astronomisch gebied zullen weergeven. Een van de wijzers, die de wenteling van de Dierenriem ver beeldt, zal slechts in een tijdruimte van 25.000 jaren éénmaal ronddraaien. An- tere wijzers zullen aanduiden wanneer de dwaalsterren den- aardbol benaderen. Van de 93 wijzerplaten zijn er nu reeds ongeveer GO klaar. Heel het in gewikkeld raderwerk zal door één uur werk in gang worden gezet. Na afloop van de tentoonstelling zal Zimmer zijn nieuw kunstwerk aan zijn geliefde Netheslad schenken. De Inbrekers met 800.000 fr. op den loop Het postkantoor gelegen op do Bou levard des Filles du Galvaire, te Parijs ontving des nachts het bezoek van die- ven. D.e kantoorjongen, M. Albert, 'die morgens de deuren opende, stelde den diefstal vast. De kantoordeur stond op een kier en op den drempel lag een tang en valsche sleutels, door de die ven achtergelaten. Een verschrikkelijke wanorde h'eerscli- te in het vertrek. De inhoud der laden was op den grond uitgestrooid. De voordeur was door middel van valsche sleutels geopend geworden. Op te merken valt dat beide sloten voor een maand door een werkman der ad ministratie veranderd geworden waren. De binnendeuren werden door middel van tangen opengewrongen. Op de eerste verdieping hadden de boeven gemakkelijk werken. Zij konden er veilig licht maken zonder dat gevaar bestond opgemerkt te worden. De brandkast die met een betonnen man tel omgeven was. werd niet zonder moeite opengemaakt. De rechterlijke idenlileitsdicnst stelde talrijke vingerafdrukken vast. De dieven maakten zich meester van 80.000 fr. in geld en legden beslag op eon hoeveelheid zegels ter waarde van 800.000 frank. hebben. Men spreekt ook van Mgr. zardo, substituut bij het -staatssekreta- riaat; Mgr. Bares, (bisschop van Berlijn r. d'Herbigny. Kleed te beschermen. Men kon het iu 1567, toen de stad verwoest werd door de protestanten, gelukkig verbergen. Tijdens de omwenteling, toen de kloos terorden werden afgeschaft, heeft men het H. Kleed overgebracht op 17 Mei 1791 naar de parochiale kerk. De pastoor der kerk, ten zeerste be vreesd voor het vernielen dezer kostbare relikwie, sneed haar in verscheidene stukken, welke hij in zijn hof begroef. Na het schrikbewind werden die stuk ken opnieuw opgegraven. Zy hadden ech ter veel van de vochtigheid geleden. Sedertdien bleef het II. Kleed zonder naad in de kerk bewaard, waar het thans zooals wij gemeld hebben, ter gelegen heid van'het H. Jaar opnieuw is uitgesteld ter vereering van de talrijke geloovigen, welke zich de laatste weken te Argen teuil verdringen. Nu moet hij bekennen dat hij 2 millioen te weinig had opgegeven: de doodarme stadkas van Gent is er aan voor 20 millioen. Maar zijn geval is bedenkelijker dan eerst vermoed werd. De Bank' van den Arbeid moest 8 mil lioen terugbetalen. Wat doet schepen Balthazar tevens, beheerder van de Bank van den Arbeid Hij verlengt, nogmaals zonder iemand le raadplegen, het beleggen dier 8 millioen. Hadde hij dat niet. gedaan, dan waren wellicht die acht millioen gered geweest. Nu zijn ze «geklasseerd» bij de rest. En zulke hoeren blijven vo-ort Hun ambt uitoefenen 4 T. H. 1921 Zaterdag had le Brus3el de I07e trek king plaats der Verwoeste Gewesten t. h. 1921. Het lot van 1 millioen valt ten 'deel aan de obligatie n. 5 van de reeks 125.741. De andere nummers van dezë reeks sua tetaaJbMi bib! ftswfc Parijs, 15 April. Toevallig kwam men te weten dat Trotsky, die wel in Corsika mag verblijven, niet in Frank rijk, zich in cene villa, de villa Ker Monique, nabij liet bosah van Font.ainc- bleau bevond. De geheimzinnigheid der aldaar vertoevende personen bad de nieuwsgierigheid der overheid gaande gemaakt. Een toeval, het stilvallen van een motorfiets die de briefwisseling overbracht naar de geheimzinnigdoende villa bewoners, liet aan de gendarmqn on inspecteurs loc in bet gebouw, te dringen. Daar stolde men vast, zieti le- genover Trotsky te bevindens flie aan een schrijftafel zat, waarop Fwec gela den revolvers lagen. In de, Villa bevon den zich nog de vrouw; %n vier volge lingen van Trotsky. De papieren van. Trotsky werden in regel bevonden. Hij zegde zich te ver steken uit. vre'es voor de wraak der Wit te Russen,. Zoo Tnotsky zich niet bezig houdt lïiet voorbereiden eener 4de in ternationale zal men hen* niet terug [nuai Horatke sturen,. Zaterdag in den namiddag, heeft de heer Marquet uit Kortrijk, toeziener der accijnzen, bijgestaan door den heer G. De Wulf, van Roeselaere en geholpen door drie rijkswachten per auto, een achtervolging gedaan op een verdach ten auto, geladen met smokkelwaren, komende uit de richting van Staden. Deze laatste van dichtbij opgevolgd, moest in de Rodenbachslraat omtrent de Noordstraat, zijne snelheid vermin derd en vond zich verplicht naast het voetpad te rijden, daar hij op zij werd I gedreven en stoppen moest. Onmiddellijk staplen de ambtenaren uit de auto en onderzochten de binncn- kas en vonden een hoeveelheid alcohol verborgen. De twee personen werden onmiddel lijk aangehouden, het zijn R., 22 jaar, wever on O.. 27 jaar, rijwielmakcr, bei den wonende te Staden. De auto werd aangeslagen. Dc snuokkkelaars werden naar het stedelijk gevang alhier over gebracht. Vervolgens hebben dc heeren toezieners zich naar de gemeenle Sta den begeven om hun onderzoek verder votort te zetten. Smokkelaars gesnapt a.an de Belgisch"-* Fransche grens Ter plaatse genoemd «Queue d£ 'Va- phe» nabij Hazebroeck, hebbf-h tweo douaniers een goede vang|i> gedaan. Zij ontmoetten een groep \^a drie man die vergezeld waren doio^ zeven bondon, degelijk gedresseerd om le smokkelen, en die pakjes t&oak op den rug droegen in een band. De douaniers achtervolg den de gr'oep, en konden Lod. Piltelicen van Pc'ringhe aanhouden. De man droeg een band en in dien band zaten 9 kilos zeer. kostelijke sigaretten geborgen*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1