Aalst aan Maria Protestbetoogingea te ParUs 18 Ter Nagedachtenis van Koning Albert van Een Nieuwe Uitvinding Woensdag APRIL 1934 De Hittegolf Minister Jaspar te Luik Een Vuurbal DE VOLKSSTEM XXXX JAARGANG NUMMER 89 Kerkstraat, 9 en H Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel - Rue de Richeleu, Parijs. Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2. H, Idesbaldui Zonop4157Zonftf6,d4 E. K. 21 V, M. 29 (FOLKLORE) Niet alleen is Aalst aan L. Vrouw tocgezeid en bemannen de Aalstenaars de Moeder Gods niet uitstekende UeL- de (Bewijs daarvan de broederschap pen yan O. L. Vrouw van Hal, van O.I.. Vrouw van Lourdes liet De Craevers schildermeestersluk van O. I.. Vrouw van liet Schapulier dat in St Marlen hartlgl, en dat eens door het kapilel der collegiale kerk werd aangekocht, ge zien de. godsvrucht der Aalstersche be volking. en nog de 'alrijke bedevaar ders die niet alleenlijk naar Loufde- Oostacker zoo dikwijls trekken of an 'dere pelgrimagieplaalsen, zelfs te voet gelijk Hal, bezoeken maar ook twee. maal per jaar de vooraanstaandé bede vaart naar 'I. franseh 'Lourdes sedert 1020 ondernemen en wier inrichling- zctel in de stad immer gevestigd is.... Waar buiten O. T>. Vrouw ter .Druiven, liaar heiligdom, bezit de Gravonstad nog andere bedevaartoorden en zoo kunnen we aanstippen O. L. Vrouw Ter Linden, O. L. Vrouw van Meulc- schette, de Kapel van O. L. Vrouw van Hal, deze van O. L. Vrouw van Zeven Weeën, de grot v.an O. L. Vrouw van Lourdes, de Kapel van De Nood Gcds O. L. Vrouw van Goeden Bij stand, alsook in de Capucienenkerk 't' O. L. Vrouw van Goeden Wil van Duf fel en O. L. Vrouw van Affllgem. Daarover wat uitleggingen en aan- teekeningen' t O. L. Vrouw Ter Linden is een hei ligdom dat in 1849 werd gesticht door de familie 'Arents-Roelandt, alsdan wonende in de Nieuwstraalpoort. Men zegende deze kapel in 1883. 't Was ter gelegenheid van een besmettelijke ziek te. de cholera, welke Aalst en 't om liggende teisterde, dat eerst een broe derschap tot stand kwam om den wree- 'den geesel af te keeren. Men hing een O. T. Vrouwbeeldje aan eene Linde ter plaats en vader Arents als stichter met geheel zijn familie en enkele geburen waren, de eerste leden van de vereeni- ging. Eene bijdrage van een enkel cen tiem per week .stortten de^eelnemen- den< doch dit. was te weinig om oen gebouw ter eere van Maria op te trek ken en zoo kwam het dat do familie Arenis met eigen geld eene kapel deed 'oprichten. De Kapel van O. L'. Vrouw van Mou- leschette is gestaan en gelegen bij een waterstroomtje Siesdgem genaamd op 't gehucht Schaarbeek en gebouwd in '1693. docli sedert dien afgebroken 'on door een nieuwe vervangen veel rui mer en puiker, dewelke door Mgr Sl.il— 'lomans, bisscibop van Gent in 1894 werd ingewijd. De overlevering der Scbaerbekenaars vertelt dat een knecht van den mole naar wiens molen op de oevers van het Siesegeniwaterloopje (ook schof ge noemd) slomd:, op zekeren dag Ben beeldje zag vlotten juist vóór het wiel yan den watermolen. Hij ving hel. op en droeg het aan zijn meester, die liet plaatste op het. schouwbord van zijn keuken, 's Anderdaags was de Madona Verdwenen en men vond ze terug bij 't wiel van den molen. Dat wonder ver nieuwde zich tot driemaal toe. De geestelijkheid op de hoogte van 'de zaak gebracht, oordeelde dat men moest, op die plaats eene kapel houwen en liet beeldje verceren. De bedevaarders kwa men toegeslroomd en welhaast, werd een proost aan de Kapel gehecht om op vast gestelde dagen de H. Mis op te dragen. Ieder jaar wordt rond 8 September eene plechtige noveen gehouden. Vele geloovigen zijn alsdan tegenwoordig in 'de goddelijke diensten Cn talrijke pel grims. zelfs uit 't Walenland en Bra bant komen 't heiligdom bezoeken, om bijstand en liulp door Gods moeder te verkrijgen. MARC. Üat moest worden vermeden .dat de groo_ te massa der spaarders naar een ge vaarlijk sectarisme zou gedreven wor den. De minister antwoordde vervolgens op do uitgedrukte vrees dat de waarbor gen onvoldoende zouden zijn. Hij gaf lezing van een brief die hij op 27 Maart j.l. richtte tot den voorzitter van de Spaarkas. De voorschotten moeten die nen om de depositos van de spaarders terug (e betalen ten uitzondering van 'deze van steden en organismen. Het toezicht zal zeer nauwlettend moeten uitgevoerd worden. De h. Jaspar verklaarde ten slotte dal de regooring niet meer dan haren plicht heeft gedaan mol de Spaarkas toe te laten en in moeilijkheden verkeerende socialisten te helpen. Het Koninklijk Groot Nobel Serment van de Kruisboogschutters, onder het. ecrevoorziUefschap van Koning Leo pold UI en de \ereeniging voor kegel spel «Quillier Royal» van Brussel, neb ben c.en plechligen rouwdienst doen zingen, Maandag tc 10 uur, in de Za velkerk, ter nagedachtenis van Koning Albert. De Koning was vertegenwoordigd door generaal baron du Roy de Blicque, zijn vleugeladjudant. Onder de aanwezi gen bevonden zich goeVerneur Nens, de ambassadeur van de Vereenigde Staten, Mgr de Trannoy, aalmoezenier van het Hof en de leden van het komiteit der heide vereonigingen, de Iili. Geeraerts en Boen, koningen van het Groot-Serment en van de «Quillier», 'Jan Serverius, Leopold Van Crombru'gge, De Clcrck en Sa mijn, ondervoorzitter, sekretarisscn van liet Groot Sernyenl, en Jan De Clercq AIJYms Boon, Gyselinck en Vcrhaeghe, resp. voorzitter, ondervoorzitter en se- krelarissen van don «Quillier». 'De plechtigheid werd besloten door, een Braban^onne, gedempt uitgevoerd op het orgel. De abnormaal hoste luchtgesteltenis De hoogste sedert een eeuw op 15 April Zondag steeg de thermometer te Uk- kel tot 26,7 te Bree tot 27 graden. Dit is een April. De hoogste temperaturen waren van 26 graden is een uitzonde ring in April. De hoogste temperaturen waren op dien datum in 1841: 25,7 gra den in 1862:'25 graden; in 1865: 25,3 graden; in 1869: 25.5 graden, in 1893: 25.8 graden; in 1902: 26,2 graden; in 1903: 25,3 graden en 1934: 26,7 graden. Maandag mongen 11 uur was de tem peratuur te Haren 20 graden; weer was de verwachting voor den namiddag 25 graden, alhoewel er een neiging was tot Zuid-Zuid-Westcn wind; deze is ge woonlijk vochtig en brengt wolken aan, zoodat een minder hooge temperatuur mogelijk was en ook onweerverschi.in- selen niet waren uitgesloten. Inlusschen trekt een cyclonische storing over de Britsche eilanden, maar laat onze stre ken ongedeerd. Deze temperatuur is buitengewoon uitzonderlijk. Het is niet uitgesloten, dat nog koude dagen volgen. Te Luik werd Zondag eene vergadc ring) gehouden van hot bondskoniileit van de Katholieke Unie van liet arron dissement. Waren o. m. aanwezig de bh. Jaspar, minister van financiën, Ber- ryer en Van Zuyien, sepatoren; Delacol- lette en Devonck, kamerleden. De h. A. .Delfosse, provincieraadslid, bracht een verslag voor over den toe stand van het socialisme in de verschil lende landen, waarna hij de financieele organisatie van de socialistische partij ten onzent en de voornaamste oorzaken van de ramp van de Arbeidersbank na ging. Als besluit, zetgde hij, dat de een heid in de socialistische rangen in ge vaar is. Na enkele opmerkingen in verband met de regeeringstusschenkomst ten bate van de socialistische Bank van den Arbeid, nam dc h. Jaspar het woord om vele verkeerde begrippen op te helderen, zegde hij. De Spaarkas, zegde de minister, is zelfstandig. Zij beheert de bij haar be legde gelden volgens hare statuten on zonder inmenging van de regeering. Zij heeft thans 14 h 15 miliard in deposito, en plaatst die wijselijk met ernstige waarborgen. Alvorens in tc ga-an op het socialis tisch verzoek om steun heeft de Spaar kas de regeering willen raadplegen, maar het is wel verslaan dat de tech niek van de verrichting in de bevoegd heid ligt van de Spaarkas. De. regeering heeft nooit vanwege de socialisten een verzoek ontvangen tot leening aan de Bank van den Arbeid; zij zou trouwens hebben geweigerd daarop in Ie gaan. Maar de regeering heeft geoordeeld dat dc 300.000 gezinnen, die gelden hebben belegd bij de socialistische spaarkassen moesten geholpen worden eu wel om de drie volgende redenen: wegens socialo solidariteit, want moclit men in de hui-,1 dige omslandigheden die arbeidersgezin nen in ellende laten; uit rechtvaardig heid. onvdat het niet waar is dat dc re geering niet is tusschenigekomen ten oordeelc van middenstandsorganismen; cn eindelijk om politieke redenen, om-| Zie vervolg onderaan vorjge kolom. Algemeene vergac'ering Maandagmorgen had te Brussel, on der vooxzittei-schap van den h. Ed. Au- s.eele, minister van Slaat, de aange kondigde algemoene vergadering plaats van de aandeelhouders \<m de socialis tische Bank van den Arbeid. Men weet, dat de Bank alle verrichtingen geschorst had in afwachting van deze bijeenkomst, die te beraadslagen zou hebben over maatregelen in verband luel den veide- ren toestand van de inrichting. Veertien aandeelhouders waren aan wezig. Samen vertegenwoordigden zij 18.295 kapilaalsaandeelen en 97.850 dividendbewijzen. Bij de opening van de vergadering werd uit naam van den Raad van Be heer, een nota voorgelezen, die op liet volgende neerkomt De verklaring, gedaan oip de verga dering van 26 Maart, l-oonde aan, dat de Raad van Beheer een grondige wij ziging overwoog van de financieele cn administratieve inrichting van de Bank. D,e onderhandelingen werden in dien zin voortgezet. De hoop werd ge koesterd, dat in onderhavige vergade ring definitieve voorstellen zouden kunnen gedaan worden. Een plan werd aangenomen door den Raad van Beheer. Dit. kon gedeeltelijk worden verwezen lijkt het gedeelte eruit', waarbij de Bank zelf rechtstreeks betrokken is, echter nog niet-. Bedoeld plan omvatte'twee gedeelten 1. Het bekomen van een krediet dat moet toelaten den toestand van de Bank fe herstellen 2. Het bekomen van' oen krediet van 150 millioen ten voordeele van de kooperatievc vereeni- gingen die beleggingen hebben in de Bank. Do algemeene Spaarkas onder waar borg van den Staat, kreeg de toelating van de regeering om. mits dc gebruike lijke waarborgen, over te gaan lot de tweede verrichting. Deze kreeg reeds een begin van uitvoering. Niets werd verwaarloosd om ook liet eerste 'gedeelte van het programma te verwezenlijken. De verrichting zou eveneens gedaan geworden zijn. indien niet, op het laatste oogenblik, het po litiek karakter, toegekend aan de in richting, een persveldtocht had uitge lokt, die buitengewoon scherp was en waarvan óe gevolgen eveneens ernstig kunnen zijn voor het land. De raad van beheer zet zijne kracht inspanningen voort in verscheidene richtingen. TEGEN LIKWIDATIE Overwegende aan den eenen kanl.dat de onderhandelingen, beschermd door de Bank van den Arbeid, voorspoedig waren cn dat verscheidene onder hen bij de minste wederopflakkering van het ckonomdsch leven opnieuw voor spoed zouden kennen overwegende aan den anderen kant dat de portefeuil le der Bank waarden van een eersten rang bevat, is de raad van beheer er van overtuigd dat men de zwaarste fout zou begaan door aan de aandeelhouders de likwidatie der Bank voor to stellen. Er zouden in de huidige ckonomische omslandigheden rampspoedige gevol gen uit voortvloeien voor de aandeel houders en de sohuldeischers. Inmiddels zouden wij de schuldei- schers raadplegen en voorstellen for- muleeren, die. indien ze werden goed gekeurd, een toestand zouden in liet leven roepen, geschikter voor het be komen van een voor elkeen gunstiger finantieele oplossing. De raad van beheer is overtuigd dat de aandeelhouders hunne instemming met die voorstellen zullen geven en derhalve vraagt hij 'de verdaging van de agenda tot eene buitengewone alge meene vergadering, die gehouden zou worden op Maandag 28 Mei. De raad- vraagt dus een nieuw uitstel met' zes weken aan, teneinde inmiddels ver- chillende formulen te bestudeercn.die tot. vaste voorstellen moeten leiden. Die verklaring werd ter bespreking gelegd. Er word bezwaar aangevoerd 'doör een enkel aandeelhouder. Dit bezwaar sloeg op het. verdagen der bespTeking over de jaarbalans afgesloten op den 31 December laatst, waaraan toch' niets mooi' kon worden gewijzigd. Diezelfde aandeelhouder had evenwel niet liet minste bezwaar logen het verlecnen van een nieuw uitstel voor het besproken van de maatregelen t.c nemen met. het oog op den verderen toestand der Bank-. Ton slotte word de nieuwe verklaring van don raad van beheer goedgekeurd met algomconQ min tijen s'temmcip, Leeraren en professoren protesteeren samen met verlaging. communisten tegen Icons- Verschijnsel in de lucht Een vuurba-l (belied) van schitteren den glans werd Zondag avond naar hel Zuid-Westen waargenomen. Rond 20 uur 48 werd hij opgemerkt halverwege liet luchttoppunt (zenith) en den gezichteinder. Een schitterende staart als van een vallende ster ijlde van de Tweelingen in de richting van den Stier, met snelle lichtopflakkeringen. Ter hoogte van de ster Beta, van don Stier, ontplofte de bolied, een soort rots achtig en lichtend stof achter zich la tend. De vlucht van den luchtbal, een oogenblik onderbroken, hernam met nieuwe glans benoorden Aldebaran, de meest schitterende ster van het beeld van den Stier, om uit te dooven aan 'den gezichteinder. De liclitstaart had eene schittering die grooter was dan die van Jupiter. Er zijn meieoren onder drie verschil lende vormen: vallende sterren, bolie- den en luchtsteunen en zij zijn in April zeer actief. Tusschen 18 en 22 April heeft men gewoonlijk een zwerm val lende sterren, de Lyrieden, voortkonx- stig van het s'terreheeld -der Lier cn veroorzaakt door de ontbinding der ko meet van 1861. (De bolieden of vuurballen verschillen enkel door hunne afmetingen van de vallende sterren. Luchtsl eenen, die men ook vuurbal len noemt, bereiken den grond, zoodal men er de samenstelling van bestudee- ren kan. AW- ONZE PRACHTIGE REIS NAAR ZWIT SERLAND KOST SLECHTS 500 BEL GISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, HOTEL, TAXEN, ENZ. VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN EN PROGRAMMA OP ONS BUREEL. Over de weidebemesting In den huidige krisistijd, heeft de landbouwer er alle belang bij de uitba ting zijner gronden zooveel mogelijk in te kringen, daarenlogen op een zelf de oppeniakte zijn opbrengsten steeds hooger en hooger op te voeren. De veevoedervoorlbrcngsten zijn steeds de meest loonendc gebleven. Dat vroegtijdig, reeds vóór, geduren de of onmiddellijk na den Winter, een gelijke bemesting met potaseh en fos- forzmir hoeft toegepast te worden, hoeft geen betoog meer. Maar het is de stikstof, die de regchxarst'er der hooge opbrengst, ook op weiden blijft, en dat wordt, soms nog t.e veel op liet hoofd gezien. De bes'lc doenwijze bestaat in liet ammoniaksulfaat in drie en zelfs in vier maal toe tc passen: onmiddellijk na den Winter, wordt voordeelig een eerste, in Mei oen tweede, eu in Juli- Augustus een derde toepassing gedaan. Zoo bij voorbeeld, wordt de eerste maal 150 kgr.. de tweode maal 75 tot 100 kgr. en de derde maal, na de eerste en ge beurlijk een andere maal na de tweede snede of afgrazing. wederom 75 tot 100 kgr. ammoniaksulfaat per hectare uit gestrooid. Daardoor bekomt men vroeg tijdig en overvloedige opbrengst aan gras, welke evengoed kan gehooid wor den of die men iaat afgrazen. Nadien kan gebeurlijk nog eens gehooid wor den, of laat men telkens na de uitstrooi, ing van liet amnïoniak-sulfaal afgrazen. De uilslrooiing van het ammoniak sulfaat geschiedt zoo veel mogelijk bij naderenden regen, en het is geraadzaam na iedere uits'trooiing een dTielal we ken te wachten, vooraleer het vee te rug op de weide toe Ie laten. Intensiever. Een sergeant der Berlijnsche politie heeft samen met een vriend een volks vliegtuig uitgevonden-, de velo-vlioginach. bewogen door de kracht der spieren, weegt in zijn geheel 85 kilo, heeft breedte van 8 meters en een lengte van 4 m. 75. Onze foto toont de uitvinder Lindemann op zijn velo-vllegmachlen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1