Een Dramatische Zeereis 21 S. Jozefsbsschermfeest Het Economisch Herstel Oberammergau maakt zich gereed Nog do H. Mis van Z. H. den Paus voor de Italiaansclie Alpenjagers Kerk en Staat in Italië te Seflaafskommissies Zaterdag iPaiL 1934 XXXX JAARGANG NUMMER 92 Kerkstraat, 9 en 11 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nu£fel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maslaau 13, te Brussel - Hue de Richeleu, Parijs - Bank Buidii^/Kingsway, 20 Londres \V, C. 2. H, Anselmui Zonop4,52Zonaf6,48 E. K. 21 V, M. 29 Om er te konten cn te geraken op on ze dagen heeft men bescherming noo- dig. Eilaas, de beste postjes en plaatskens gorden niet altijd toegestaan op onze iiagen aan de verdiensten maar som tijds aan zekere voorrechten. Wat wilt 'g'er aan doen 't Heeft altijd zoo ge feest in de wereld en het zal zoo altijd .voortbestaan. Bescherming en bescher- Jners aanwinnen is ''.en kunst en eene handigheid. Waarom dat middel o.olc niet aanwen den om hemelsche beschermers en be scherming te verkrijgen. Ge moet toch hok weten dat wij in onze geestelijke zaken en tot 't verkrijgen van het al- Jerhoogste geluk, doorslaande middelen mogen gebruiken en de Heer die hel ipers ons aan de hand doet door zijne groote vrienden, die bij God voor ons 'én met ons bidden., Nu onder de hemelingen is er een in *:t bizondei- wiens bescherming doorwer kende kracht heeft. Die Sint is niemand anders dan de H. Oozef. Vandaar de instelling van zijn Be- Schermfeest. De toegenegenheid en de goede faam en naam zijn daartoe de twee factors. Immers een echt beschermer moet öns (genegen zijn: anders zou hij niet iter hart nemen de belangen van zijn be schermeling en zich niet bekommeren om den bijstand te verleenen. Daarbij moet hij den noodigen invloed bezitten: mant anders waarom willen dienst be wijzen, als men .op voorhand verzekerd lis dat men toch geen hulp kan verlee nen Nu, 't staat buiten kijf eiï twijfel van lal de hcmelbeschermers die wij kunnen .Uitkiezen is -de H. Jozef de ons geno- gensle en de machtigste. Zijn goedheid immers is over gekend ren allergewaardeerdst. De voedstervader Christi geneest alle ziekten, heelt alle kwalen, lost alle twijfels op, doet alle onrust verdwijnen, lenigt alle miseries. Is hij niet onze vriend, onze vader, bnze onderkoning, onze advokaat en JLusschenpersbon Z. II. Paus Pius IX stelde Hem aan als patroon der H. Kerk... t' Was niet ten onrechte. Indien (loor den II. Stoel, zijne bescherming Ivoor gansch de strijdende kerk wordt Snigeroepen, is het dan niet billijk en fedelijk dat hij ook zijn helpende hand uitreikt om de christene families en Seder christen in 't bijzonder bij te staan. Wat Hij eens deed cn in 't werk stel- rdf voor de Nazarethsche H. Familie dat zal hij ook voor alle huisgezinhen en voor den enkeling. Jozef houdt zich thans en voor altijd nog bezig met ons allen O Gij, beste jongelieden die de, crisis 'der driftenjaging moet doormaken, wilt ge overwinnen Gaat tot Jozef Echtgenooten wilt ge getrouw blijven 'èn uw plichten vervullen zooals 't moet? jGaat tot Jozef I Ouders ge zijt bekommerd met uw kinderen en met hunne deugd Be- 'scherming en vastberadenheid hebt' ge •van doen Gaat tot Jozef Werkmenscben, moeilijk om door worstelen is de crisistijd Met zulke hooge en goeddoende bescherming en Verzekerde onderstand kunt ge alles te boven komen Gaat tot Jozef Godvruchtige zielen, angstig en be vreesd en bedeesd, schaart u onder zijn beschermmantel Gij allen die bijstand en hulp nooiig bobt, en wie heeft er geen bescher. ming van doen Aanroept, smeekt S. Dozef en zoekt bij S. Jozef de noodige behoeding en opbeuring Ge zult, niet ifeleur gesteld worden MARC. Wij meldden dat den H. Vader ücli gewaardigd had ter intentie der Alpen jagers in St. Pieter een H. Mis op te dragen. Na afloop van het H. Misoffer hield de Paus de volgende toespraak. Zoo vele malen, hebt gij in de stil le eenzaamheid van het gebergte de kudden haar herders zien volgen en thans zien Wij u hier bijeen op den Zondag van den Goeden Herder, die Zijn schapen kent en liefheeft en die op hun beurt den Goeden Herder liefheb ben en volgen. Weest allen welkom in het huis van den Plaatsvervanger van den Goeden Herder. Hoe dikwijls hebben Wij u. Alpen jagers, niet ontmoet in hooge, moeilijk te bereiken gebieden. Met eigen oogep hebben Wij toen ondervonden datgene, wat juist de Alpen ons ingeven en in boezemen, namelijk moed, voorzichtig heid, geestdrift, kalme volharding en ook dikwerf de herinnering aan ons ouderlijk huis', aan ons kerkje, aan ons geboortedorp, en boven alles de ware vreeze Gods. Wij wenschen u toe, dat gij ten al len tijde iets in u zult bewaren van de herinnering aan de schoone bergen aan de prachtige vergezichten en aan het werk dat er werd tot stand igebracht. Wij wenschen u toe, dat de bergen, welke gij verrijkt hebt met het schouw spel van uw discipline en van uw moe dige daden, geheel uw leven lang in uw geest zullen blijven voortleven en met deze wenschen schenken Wij u en de uwen onzen vaderlijken zegen, welke gij volop hebt verdiend.» Maatregelen voor de Veeteelt in Zwitserland Om aan de overproductie van melk een einde te maken heeft de Zwitser- sche reigeering volgende maatregelen genomen Er zullen subsidies van Zw. frs. 100 a 120 frs. aan de boeren worden ver strekt voor iedere melkkoe, die vo.or de slacht wordt aangemeld. Het vleesch zal in blik worden geconserveerd en tegen verminderde prijzen aan steuntrekken- den wonden verkocht. Een gedeelte van het vleesch zal die nen voor fabricatie van worst en vleeschextract, dat op dezelfde wijze zal worden uitgedeeld. Bovendien zul len pogingen om den export van melk vee te vergrooten worden aangemoe digd, welke poging van regeerinigswege worden ondersteund door verminderde transportkosten en regeeringstoeslag op den koopprijs van vee bestemd voor den uitvoer. Sinds de aanvaarding van deze plan nen zijn 5000 stuk vee bcslacht en 8000 uitgevoerd. Öie met hun eigen auto komen, toegan kelijk worde. Ook is er een vliegtuig- oerrein in de buurt van Et tal ontwor den. In het dorp zelf worden alle straten ïn orde gebracht. De autowegen *ijn nieuw geteerd, de voetpaden nieuw ge plaveid. Met behulp van de nieuwe straatnaambordjes kan men de huizen gemakkelijker vinden. Zoodra de Pas siespelen beginnen, komt er een auto- busdienst, door het dorp. Op de reis- en verkeersbureelen js nicn druk aan het werk. Het in hel mid den van het dorp gelegen herhalingen- theater wordt gedurende de opvoering der Passie-spelen de hoofdzetel van het ■Oberammergauer Verkeers- en liet Ge meentelijk Woningsbureel. «Het dorp der vlijtige mieren», zoo hebben Konigin Maria van Ruinenië en haar zuster, Grootvorstin Cyril, twee trouwe bezoeksters van de Passie-spe Ion, Oberammergau eens genoemd. En dat met recht; want in het geheele dorp is geen huis, waar men zich niet gron dig voor de spelen voorbereidt. Komt men in de nabijheid van Ober ammergau, dan ziet. inen als eerste toe ken der voorbereidingen overal het aan leggen en verbeteren van wegen. P,e prachtige Pas-weg van Oberau naar Oberammergau wordt verbeterd'. Om liet drukke autoverkeer, dat met de Pas siespelen begint, op te kunnen nemen, teneinde de reizigers van de prachtige kijkjes in de romantische kloof, waar langs de straatweg naar boven klimt te laten genieten, worden op drie bijzon der karakteristieke plaatsen viaducten gebouwd, en om het autoverkeer van Ettal naar Oberammergau niet te be lemmeren, wordt zelfs nog een gedeel te van den bekenden Kapelenwand weggenomen. Bij het begin van de spe len moet ook de nieuwe autoweg naar Linderhof gereed zijn, opdat een prach tige streek, het sprookjesachtige ko- ningslot Linderhof, met zijn fraaie tui nen en fonteinen ook voor bezoekers Zie vervolg onderaan vorige kolom. Donderdag namiddag had in het mi nisterie van Financiën eene nieuwe ver gadering plaats van de Kommissie wel ke de groote ekonomische problemen van dit oogenblik ter studie heeft ge nomen. Woonden de vergadering bij de hh Jaspar, Sap, "Van Cauwelaert en van Isacker, leden van de regeering; Tlieu- nis, Staatsminister; Francqui staats minister, gouverneur en Galopin, direc teur van de Socjétc Générale; Franck, staatsminister en gouverneur van de Nationale Bank; Van dè Vyvere, staats minister, voorzitter van het Krediet aan de Nijverheid; Mahieu, beheerder dezer maatschappij; Van Langenhove, sekre- taris-generaal van het ministerie van' Buitenlandsche Zaken. De h. Galopin gaf lezing van een ge- dokumenteerd verslag tover den kost prijs in verscheidene industrieën van menige landen vergeleken met den kost prijs dierzclfde nijverheden in België. Deze kwestie was in den loop der week bestudeerd geworden door eene der sub- kommissies. Vervolgens werd de be raadslaging over andere problemen Voortgezet. iDe h. Jaspar ontving na afloop van de vergadering de journalisten en zette het doel en de redenen van deze bijeen komsten uiteen. De ministers, welke zich speciaal met de ekonomische vraagstukken be zighouden, zegde liij, hebben beroep gedaan op bevoegde personaliteiten ten einde de regeering voor te lichten welke het begonnen werk van herstel wil voortzetten. Het doel dezer vergadering is niet de krisis op te lossen, maar dc verschillende zijden van de ekonomi- schen toestand en voornamelijk van den. toestand der nijverheid te bestudeeren. Het. beoogde doel beperkt zich dan niet tot budigetaire en fiskale vraagstukken. Er zijn andere problemen die we bestu deeren, namelijk de werkloosheid, die het uiterlijk kenteeken van de krisis is. De oplossing van dit vraagstuk doet zich onder twee verschillende vormen vioor. Eerst hebben we de maatregelen welke bij besluitwetten zijn genomen kontrool, bedrag der vergoedingen, enz. Die tweede vorm is het oplossen van de werkloosheid dioor het tewerkstellen van werkloozen aan' algem<eene werken, rechtstreeks of onrechtstrëeks door de openbare besturen, ofwel dtoor het we der ingang brengen van sommige in dustrieën. Dat is feitelijk geheel het vraagstuk. We bestudeeren de werkloosheid van al haar zijden en oorzaken: de finan- cieele en fiskaje lasten welke op de nij verheid drukken, het vraagstuk van het vervoer, van de markt. De eventueel te treffen maatregelen worden in dit kader bestudeerd. In den naclil van Woensdag op Don derdag, rond 3 ure, is in dc haven van Antwerpen het schip ^Streefkerk van de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij toegekomen cri ge meerd in het Kanaal Jck, tegenover het schuildok voor lichters. Verleden week reeds hebben wij in het kort gemold dat aan boord van een schip in volle zee een besmettelijke ziekte was uitge broken, feit dat op de Streefkerk doelde. Het schip kwam van Calcutta voer voor bovengemelde Maatschappij van 's Gravenhage en had eene zeer ongelukkige reis. Aan boord brak plots eene besmette lijke ziekte uit die al spoedig twee slachtoffers vergde, hofmeester Bonte en later de stuurmansleerling Doeksen die beiden tengevolge van een kwaal overleden. Een aantal officieren van het schip werden ook aldra aangetast en moesten te Port Said en Algiers ter verpleging worden achtergelaten. Oogenblikkelijk had de kapitein van het schip zijne werkgevers verwittigd van het tragisch gebeuren en ook ge meld dat hij tekort aan officieren had. Al dadelijk berichtte men hem van de Maatschappij dat nieuwe officieren per vliegtuig naar Marseille zouden wor den igezonden, waar zij aan boord- zou den komen om; het zoozeer gedunde le ger confraters te versterken. Met de nieuwe bemanning dan werd de droeve terugreis tot Antwerpen aangevat. Natuurlijk was het aanleggen van de Streefkerk hier in onze haven voor de overheden een zeer kiesche zaak en diende eerst en vooral grondig onder zocht of het niet noodig was de boot op quarantaine te houden, in plaats van haar te laten aanleggen. Spoedig echter werd vernomen dat de "degelijke ontsmettingmaatregelen welke door den kapitein werden getroffen, afdoen de wargn en dat er dus geen beletsel bestond om het schip (e laten landen. Zooals wij meldden was het Iaat in den nacht dat de Streefkerk hier aanlegde onder bevelhebberschap van heer kapitein E. de Buyst. De brave man die de zoo dramatische reis had tot een goed einde gebracht, was zoo welwillend enkele leden van de perg te ontvangen en hun enkele nadere bij zonderheden te geven over de tragische vaart. Vandaag hebben we sommigen onder ons ermede belast op de volgende ver gadering. welke Dinsdag a.s. zal worden gehouden, de resultaten van onze stu die voor te brengen als grondslag waar op de regeering zal kunnen houwen om de krisis te verlichten. Het blijkt' moge lijk de igetroffen nijverheden herop te helpen en dc ekonomische bedrijvigheid te verhoogen. Onze aandacht werd vandaag ook spe ciaal gewijd aan het vraagstuk van de duurte, aan haren invloed op de kost prijs, die van groot belang is met het oog op de concurrentie op de buiten landsche markten, waar onze positie niet enkel door de tolbarreelen, maar voornamelijk door den val van het pond en van den dollar in gevaar is gebracht Al deze elementen maken het voor werp uit van onze beraadslagingen. We zijn er sedert de eerste vergadering zeer op vooruitgegaan en we hopen eerlang besluiten te kunnen nemen welke zullen voorgelegd worden aan de regeering en haar zullen toelaten maatregelen te treffen welke nieuw leven kunnen schen ken aan onze nijverheid en de werk loosheid doen afnemen. gemeenschappelijke Paaschcommrunie der Romeinsche kunstenaars en was vol lof over de uitermate stichtende wijze waarop zij tot de H. Tafel naderden. lederen Zondag wordt te Rome in de kerk van Sancta Maria in via Lata voor de tooneelspelers een speciale H. Mis opgedragen, welke steeds door een zeer groot aantal tooneelartisten wordt bii- gewTiond, HET VERHAAL VAN DEN KAPITEIN In den Indischen Oceaan is hofmees ter Bonte ernstig ziek geworden en on middellijk daarna werd ook de tweede machinist ziek. Een dag later werd nog een van de officieren ongesteld eri ik heb toen zoo snel mogelijk het En- gelsche stoomschip Port Bowen gepraaid, welk schip 'een dokter aan -boord had. De dokter kwam over en hij heeft de zieken onderzocht en een be handeling voorgeschreven. Toevallig was er een verpleegster als passagier aan boord en zij heeft tijdens de reis al het mogelijke gedaan. Dag en nacht is zij in de weer geweest, maar hof meester Bonte hebben wij niet in het leven kunnen houden. Nog voor wij Aden konden binnenloopen, welke ha ven ik als noodhaven wilde aandoen, is hij gestorven en wij hebben hem een. zeemansbegrafenis moeten geven. Op 28 Maart is hij overleden. In Aden zijn drie dokters aan boord gekomen. Zij hebben de zieken onder zocht en mij verzekerd dat ik igerust de reis kon vervolgen, want de toestand was volgens hen niet gevaarlijk. Kort na het vertrek uit Aden kregen wrij er nieuwe patiënten bij en in Suez heb ik opnieuw twee artsen geraadpleegd. De ze gaven mij den raad op te stooraen naar Port Said, wraar de ergste zieken in een Engelsch gasthuis konden wor den opgenomen. Vijf zieke officieren moest ik op die wijze te Port Said ach terlaten. Voor ik vandaar vertrok hebben daar nog twee doktoren een onderzoek aan boord ingesteld. Even na het vertrek van* Port. Said werden drie officieren ziek en ik besloot Algiers aan te doen. In overleg met de reederij zou men mij daar nieuwe, officieren igeven. De drie zieken zijn te Algiers in een ziekenhuis opgenomen en de nieuwe officieren zijn daar aan boord gekomen. Nauwelijks waren wij van Algiers' vertrokken, of Wij kregen de droeve tijding, dat de stuurmansleerling Doeksen, die wij te Port Said hadden moeten achterlaten, aldaar was Overleden. Tijd'ens de reis van Port Said naar Algiers, waren slechts de tweede stuur man en ik overgebleven. Wij hebben om. beurten wacht geloopen en zoo liet ver der varen kunnen verziorgen. De zieken waren allen vol goeden moed en zoo is de stemming aan boord ondanks de treurige omstandigheden, toch noig goed gebleven. Aangezien de verschijnselen duiden op typheuze koortsten zijn dade lijk alle maatregelen tot ontsmetting genomen. Ik heb reeds dadelijk, toen Bonte ziek werd, het drinkwater laten koken en ook alle groenten werden ge kookt. Het drinkwater is in Port Said ge keurd en volkomen in orde bevonden. Het eelgerief is steeds in kokend water uitgewasschen en bot lijf- en beddo- goed' is gewasschen in een oplossing van 5 pet lysiol en daarna in de zon ge droogd. Voorts is met eigen middelen het geheele schip ontsmet geworden. Do oorzaak van de ziekte is dus ook moei lijk te bepalen. Tot zoover het verhaal van den kapi tein. De Streefkerk igaat van Ant werpen naar Hamburg en Bremen en komt daarna naar Rotterdam. Later werd door de reederij ook be richt ontvangen dat de bijgevoegde ma chinist, heer J. Klein, die men te Port Said moest achterlaten, aldaar in het ziekenhuis overleden is. P|it sloot lot dan toe de droeve lijst met drie doo- den. Eenieder, 'dié aandacht heeft geschon ken aan de berichten omtrent de betoo gingen welke de laatste maanden door de fascistische organisaties in Italië werden gehouden, zal het zijn opgeval len dat daarbij een bijzonder nauwe sa menwerking bestaat tusschen de gees telijke en wereldlijke overheden. In dit verband verdient het vermel ding, idat tijdens het Hciliig Jaar alle fascistische vereenigingen van Rome niet alleen onder leiding van hun gees telijke leiders maar ook van hun lee- kenbestuurders de basilieken hebben bezocht om den jubiléaflaat te verdie nen. Opmerkelijk is verder dat de leden van verschillende fascistische beroeps organisaties ook gemeenschappelijk de Paaschcommunie ontvingen, zoo onder anderen de bankbedienden, de bestuur ders en opstellers van de Romeinsche bladen, en zelfs de tooneelspelers en dc loden van het ballet van het. Romein sche hoftheater. De «Osservatore Romano» wijdde in dertijd een speciaal artikeltje aan de ?ie vervolg onderen yoUae Kolom, De Senaatskommissies van Buiten landsche Zaken en van Arbeid hielden Donderdag morgen eene gemeenschap pelijke vergadering en keurden twee in ternationale overeenkomslen .goed, de eene betreffende den ouderdom waarop' kinderen in de nijverheid mogen aan het wrerk gesteld worden; de tweede be treffende de aanduiding van het gewicht] op de door per boot vervoerde pakken.- Pje h. Mertens werd lot verslaggever, benoemd. De kommissie van Buitenlandsche Zaken vergaderde vervolgens samen met de kommissie van Landbouw vooq onderzoek van een overeenkomst inza- ke het merken van eieren. Deze conven tie werd goedgekeurd en de heer Mullie; werd belast met het verslag. Aan de h. Rolin werd de taak opge dragen verslag op te maken over hot' ontwerp lot eenmaking van sommige regelen betreffende het internationaal luchlvaartvervoer. Tenslotte w:ord nog een overeenkomst met Nederland ter, voorkoming van dubbele belasting en inzake zekere financieels aangelegen heden goedgekeurd. De h. Van Overbergtï zal. hierover. yergjag uitbrengeR,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1