De Uitbreiding van het Heilig Jaar t De Bank van dan Arbeid Apostolische Constitutie van Paus Pius XI Een Franscti gedenktseksii aan Koning Albert Dood van M.Edmond Scheerlinckx De Opperherder Paus Pius, dienaar der dienaren Qods, aan alle geioovigen die dezen brief zullen lezen, groet en Apostolischen Zegen G 0 N e 0 Kerkstraat, 9 en Publiciteit buiten het Arrond. 2CXXX JAARGANG RUMMER 93 tl Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nufifel-De Gendt. AALST, j Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel e-= Ptye de Ric-heleu, Parijs w Bank Buiding/Kingsway, 20. Londres \V> ,GS Z* Zondag 22 April H. Sater Zon op 4,50 Zon af 6,80 Maandag 23 April 1934 H. Geor£ius Zon op 4,48Zon af 6,51 V. M. 29 L. K. 9. Onze H. Vader Pius XI, door de God- reld de noodige vrijheid aan de Kerk binnen kunnen gaan, om het tweede en Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. delijke Voorzienigheid Paus, heeft de yolgende Apostolische Constitutie afge kondigd, waarbij het buitengewone H. Jaar dat in de jaren 1933-1934 te Rome gevierd werd, tot gansch de katholieke .wereld uitgebreid wordt DE VIERSNG VAN HET ,19e EEUWFEEST DER VERLOSSING I-Iet buitengewone on algemeene Ju bileum dat Wij ten vorige jare heb ben verordend ter viering van het 19e eeuwfeest der Verlossing van het men- 'schelijk -geslacht en dat nu zegenrijk gesloten is, heeft door zijn zuiverende werking op de zielen, die er door van :«de woonstede dezer aardsclie omzwer ving» lot. hetgeen boven ligt werden opgevoerd, zoo vele en zoo groote wel daden en goddelijke vertroostingen ge bracht, dat Wij ons niet kunnen weer houden den Allerhoogsten God onstcr- f el ijken dank te brenigen. Want Wij zagen gedurende het ver loop van dit Heilig Jaar al3 een wel daad des hemels brengen. Wij bet, in iherinnering een bijna ontelbaar 'aanlal Onzer zonen, afzonderlijk of groepsgewijze, naar deze doorluchtige SI ad samenstroomen en Wij hebben ze ontvangen en door een vaderlijk woord verkwikt. En wel uit alle lagen der sa menleving uit de volksklasse, die door da.gelijkscben arbeid in haar nooddruft ïunet voorzien; uit de kringen der we reldlijke gezagdragers, welke in deze allermoeilijkste tijdsomstandigheden als een lofwaardig voorbeeld zonder twijfel niet. zoozeer voor zich zelve ril? wel voor al de hunnen de hulp des hemels kwamen afsmeeken; uit hen, die nog in den bloei huns levens staan zoo goed als uit. hen die op hooger leeftijd gekomen niet terugschrikken voor de moeilijkheden van een Rome-reis. En niet alleen uit Italië en de nabu-, rise landen, maar zelfs van over zee en' iUit schier alle hemelstreken zijn ze ge komen; zoodat de overoude Romeinsche kerkgebouwen, en zelfs de wegen der SI ad zelve weerklonken van de lofzan gen die de gelooviige scharen «uit alle faal en volk en nat.ie» aanhieven. En biet zelden kon men ook mannen en (Vrouwen ontmoeten, die wederom- de ge woonte der oude Romeinen volgend, te .voet den langen weg aflegden en naar Rome kwamen om den gemeenschappe- 1 ijken Vader te zien en vergeving van hun zondenschuld te verkrijgen. Hun allen onthouden Wij onze vaderlijke lofprijzing niet.; en dit te minder nu de bittere ekonomische nood, die reeds zoo lang aanhoudt nog altijd niet is gewe ken en niet weinige pelgrims voor het opvatten van hun plan en de ten uit voerlegging ernstige moeilijkheden zul len ontmoet hebben en moesten over winnen. DE JUBILEE-AFLAAT VOOR EEN GEHEEL JAAR OVER HEEL' DE WERELD •Daar echter niet allen die het gaar ne, wenschten, Rome konden bereiken om de overvloedige schatten deF he mel sche genade te verwerven, dacht- het Ons, volgens gebruik en instelling van den H. Stoel, goed, den jubilee-af laat.. welke in deze Stad tot 'den huldi gen dag voor ingezetenen en vreemde lingen ter beschikking stond, voor eeS geheel jaar over geheel de wereld van kracht te doen zijn. Ter bereiking van dat doel wekken Wij de (bedienaren der Kerk en op de eerste plaats de Bis schoppen op om met 't houden van toepasselijke preeken en dusgenaamde geestelijke oefeningen en processies de geioovigen in zoo groot mogelijken getalle vo,or te bereiden en zooveel mo gelijk op te wekken om bun zonden 'door het Sakrament der Boetvaardig heid uit te delgen en aan de weldaad van dezen vollen aflaat deelachtig te worden. En hen te verm-anen, tot Onze intentie tot G.od te bidden. Wat die intentie betreft, behalve dat gene wat Wij in ons Apostolisch schrij ven «Quod nuper» reeds hebben aan geduid, dat namelijk overal ter we- worde teruggeschonken en alle volken weer tot vrede en eendracht en ware welvaart mogen geraken, wenschen Wij ook nog dit in de gebeden der geioo vigen aan te bevelen, dat de volharden de en gedurige arbeid onzer missiona rissen dagelijks overvloediger vruchten afwerpe en alle dwalenden te goeder ure tot den éénen schaapstal van Jesus Christus worden teruggebracht. Wat de Paus aan de geioovigen vraagt Aan deze, Onze intentie willen Wij nog iets toevoegen, wat Ons zeer ter harte gaat. Daar toch in zoovele landen de pogingen der militante godlooche naars die in vermetelen opstand te gen God, tot hun afschuwelijke en mis dadige leus, dat zij hun vaan beschou wen, gekozen hebben zonder God, te gen God! toenemen, achten wij het zeer gepast, dat bij de uitbreiding van dit jubeljaar tot de geheele Katholieke wereld, ook die gruwelijke belecdiging, de Goddelijke Majesteit aangedaan, door gebed en boete naar vermogen wordt hersteld. Wij vragen dat alle ge ioovigen dat zullen doen mogen zij den vader van barmhartigheid afsmee ken, dat de vrees'elijke pogingen van deze slechte menschen, die niet alleen eiken godsdienst, maar ook de men- schelijke kuituur en dien naam waardi ge beschaving willen vernietigen, ein delijk hun pogen opgeven en verslagen terugwijken. Mogen de geioovigen ook door hun gebeden en boetedoeningen afsmeeken, dat de Verlosser van het menschelijk geslacht de verblinde zielen van hen, die Wij de loochenaars en haters van God noemden, door de schittering van het hemelsch licht treffe, en hen, door schaamte oveF hun misdaden en door berouw bewogen, barmhartig in de vaderlijke omhelzing terugvoere.Daar om: liigt het ook in Onze bedoeling, al vorens deze eeuwfeesten worden beslo ten, op een nader vast te stellen dag, aan de openbare eereboete in de Vat.i- kaansche basiliek deel te nemen. De verlenging van het Jubeljaar Door het gezag van den Almachtigen God, van de H. Apostelen Petrus en Pauliis en van Ons zelf breiden Wij dan het groote jubeljaar der Goddelijke Verlossing, dat te Rome gevierd is,door deze Apostolische Constitutie uit tot de geheele Katholieke wereld, tot de wes- tersche en Oostersche Kerk, en ver lengen Wij het met een vol jaar, van den octaafdag van Paschen van dit jaar tot en met den octaafdag van Paschen van het volgend jaar 1935. Djaarom verleenen Wij aan alle geioovigen van beiderlei kunne, ook als zij in het af- geloopen jaar den heiligen 'jubilee-af laat reeds verdiend! hebben, de volko men kwijtschelding van alle "straffen, welke zij 'door hun zonden opgeloopen hebben, overal tef wrereld buiten Rome en de suburbisclie bisdommen, nadat zij te voren vergiffenis en kwijtschel ding van hun zonden verkregen hebben, en als' zij gebiecht of gecommuniceerd hebben, de daarvoor vast te stellen ker ker of openbare bidplaatsen op de be paalde tijden godvruchtig bezoeken. Voorschriften De Paus geeft dan de noodige voor- Schriften, waarvan wij laten volgen hetigeen voor onze lezers belang kan hebben f I. In de bisschoppelijke residenties moeten voor de jubileefbezoeken wor den aangewezen de kathedrale Kerk en 3 andere kerken of openbare bedehui zen, waarin, althans hui en dan, net H. Misoffer wordt opgedragen. Elders de parochiekerk en drie andere kerken of bedehuizen als boven binnen de gr'en zen der parochie. II. Evenals in Rome gedurende het H. Jaar moet iedere aangewezen kerk of bedehuis driemaal worden bezocht, ofwel op denzelfden dag, ofwel op ver schillende dagen, en wel zoo, dat de geioovigen, na zich heel even na een bezoek uit het kerkgebouw verwijderd te hebben, aanstonds wederom naar het derde bezoek te doen. Wanneer, er gens geen vier kerken of openbare be dehuizen aanwezig zijn, kunnen do voorgeschreven kerkbezoeken in een kleiner getal kerkgebouwen worden af gelegd zoo namelijk dat ofwel 4 be zoeken in 3, of 6 in 2 of 12 in één be dehuis. kunnen geschieden. III. Opdat de gebeden, die bij deze bezoeken worden gestort, de aandacht der geioovigen vooral zullen vestigen op de weldaad der Verlossing en bijzon der op het lijden des He.eren wordt voor geschreven: behalve de gebeden uit per soonlijke devotie te vei richten, zullen worden gebeden vóór het altaar, waar het H. Sakrament bewaard wordt, vijf maal het Onze Vader, het Weesgegroet en het Eer aan den Vader en bovendien nog eenmaal tot intensie van Z. H. den Paus. Verder zullen allen vóór het beeld van den Gekruisigde moeten bidden driemaal het Credo en eenmaal het ge bedje 'f «Wij aanbidden u:, Christus en loven u, enz.» of een ander dergelijk gebedje. Vervolgens zal men vóór het beeld der H. Maagd zevenmaal bet Weesgegroet bidden, onder overweging van baar smarten, en hieraan éénmaal toevoegen het gebedje: «Sancta Mater istud agas» enz.: Heilige Moeder, bewerkt dit prent diep in mijn hart de wonden van den Gekruiste» (strophe van het «Sabat Ma ter») of een ander dergelijk gebedje. Ten slotte zal men voor het Salcra- mentsaltaar devoot met ;de gewone for mule van het «Credo» belijdenis van het katholiek geloof'. TV. iDaar sommige van dc gebeden mioeten worden gericht tot Christus in "de H. Eucharistie moeten de bisschop pen zorgen zulke bedehuizen aan te wijzen, waarin het H. Sacrament ge woonlijk aanwezig kan zijri, als de ju bileebezoeken worden afgelegd. Mocht dit, bijvoorbeeld in missie-gebieden, niet mogelijk zijn, dan mag toch geen enkel voorgeschreven gebed achterwege worden gelaten. Bij de gebeden, vóór het H. Sakrament te verrichten, stellen de geioovigen zich dan in den gees't. voor het Allerheiligste; de geloofsbelijdenis geschiede dan voor! het kruisbeeld. V. Om het verdienen van den jubilee- aflaat gemakkelijker te maken wordt toegestaan de bezoeken ook te doen buiten de eigen parochie of het eigen bisdom, in de kerken, ter plaatse aan gewezen. VI. Evenals te Rome gedurende Het H. 'Jaar. kunnen de geioovigen ook de zen jubilee-aflaat verdienen, zoowel voor zich zelf als' voor de geloovige zielen, zóó dikwijls als zij bet voorge- schrevene verrichten, met dien ver stande echter, dat men geen begin kan maken met het verdienen van een vol genden aflaat, voondat men met de reeds aangevangen oefeningen voor den voor- afgaanden geheel gereed is. VII. Varensgezellen kunnen den af laat verdienen ofwel in de kapel aan boord, ofwel in iedere kerk van de aan legplaatsen; de bisschoppen kunnen voor hen, die verhinderd zijn de bezoe ken op de voorgeschreven wijze te doen veranderingen" in de voorschriften aan brengen, bijvoorbeeld voor! bepaalde kloosterlingen, gevangenen, verpleeg den, zieken, werklieden die door hun ar beid verhinderd zijn, boven-zeventigja- rigen. enz. Ook kunnen 'de bisschoppen een ge ringer aantal bezoeken voorschrijven aan communauleiten, broederschappen, kolleges, en geioovigen, die onder lei ding van hun pastoor of een door dezen gemachtigden priester 'de bezoeken af leggen. VUT. 'Aan de biechtvaders worden bij zondere faculteiten gegeven. Parijs, 20 April. iDe volgende op roep van Maarschalk Lyauty werd de zen avond bekend gemaakt «Op 3 Aug. 1914 heeft Koning Albert I van België, toen hij weigerde een land wiens onzijdigheid door de Verdragen was gewaarborgd, aan den overweldiger over te leveren, de macht van het Recht ho-og gehouden tegenover het recht van het geweld, en aldus voor de geheele wereld de princiepen zelf afgebeeld die aan de zaak der Verbondenen haar be- teekenis hebben gegeven. Van dan af, in den strijd, in het leed, en in den zegen, was het lot van Frank rijk onverbreekbaar aan dit van België verbonden. Het vroegtijdig afsterven van Albert I brengt deze grootsche ber inneringen voor onzen gees't. Het is plicht voor ons land ze te ver eeuwigen, en op een openbare plaats te Parijs een gedenkteeken op te richten ter nagedachtenis van dezen Koning, onzen Bondgenoot, die een Rechtvaar dige is geweest. Een nationaal Komiteit waarvan de H. Voorzitter van de Republiek het eer- voorzitterschap heeft willen aanvaar den werd samengesteld om de noodige fondsen in te zamelen. In naam van dit Komiteit richt ik een dringenden oproep tot al mijne landge- nooteri, overtuigd dat ieder van hen, in de maat zijner middelen, er zal aan hou. den deel te nemien aan dit werk van Fransche dankbaarheid. (GO] Lyauty NAAR OBERAMMERGAU MET DE VOLKSSTEM WAARLIJK IETS EENIGS ZIE VIERDE BLADZIJDE. Vertrek van de «Elisabethville» Belangrijke afvaart van missionnarissen De Belgische stoomboot «Elisabeth ville» van de Compagnie Maritime Bei ge, is Vrijdagnamiddag te 2 uur, onder, bevel van kapitein Potié, uit de haven van Antwerpen naar Congo vertrokken. Er was eene bijzondere belangstelling tengevolge de vele zendelingen die naar onze kolonie vertrokken. Aan boord waren 190 passagiers, ver deeld als volgt: voor Boma of Matadi 84 in eerste klas en 65 in tweede; voor Lo bito 25 in eerste, 10 in tweede en 5 in tusschenklas. Voor Teneriffe scheepte een eerste-klas passagier in. Onder de vertrekkenden bevonden zich de volgende missionnarissen Voor de Missies van Scheut De EervV. Paters De Winter en L'obel de Eerw. Broeders Neys, Kerremans, Kerremans, Borloo, Janssens, Vermoe ien en Bocks'tael. Voor de Zusters van O. L\ Vrouw 'i rje Eerw. Zusters D'Hauwer en Van deputte. Voor de Kanunnikessen von S. Augus- tinus De Eerw. Zusters Wamb'ecq, Was- tijn, Schellinckx, Stock, Claes en Reynt, jens. Voor de Zusters van Liefde De Eerw. Moeder Volkaert, algeme'c ne overste. Van het Monas'terium van O. L\ Vr. van Bethanië (Benedictinessen)' De Eerw. Moeder Blomme, algemeene overste; de Eerw. Zusters Dallemagne Glorie, Van Royen, Crévecceur en Wi- nandey. De Eerw. Zusters van Liefde Lick, Van Mullem, Strriyven, Loncke, Inghel- ram en Dooms. Pie lading, welke 2.400 ton bedroeg, was verdeeld als volgt 270 ton ijzeren balken. 30 ton alumien-sulfaat, 50 ton ijzer, 80 ton platen, 30 ton bandijzer 40 ton olie. Het overige bestond uit «ge neral cargo». Pijnlijk trof ons heden Zaterdag mor- gend, de droeve tijding van het overlijden, van M. Edmond-Christiaan Scheerlinckx, Oud-secretaris der Stad, Eere-referenda- is der Koophandels Rechtbank. Geboren te Aalst, den 8 April 1862, voleindigde hij in onze stad met veel vrucht zijne middelbare studiën. Door taai en onophoudend werken, verwierf hij, op eigen krachten, het diploma van Dokter in de Rechten van hetMiddeüjury. Tijdens de ziekte van den heer Ver- leysen Stadssecretaris in 1885 deed hy dienst als Secretaris, en op den jeugdigen ouderdom van pas 24 jaren, wierd hij op. 9 Oktober 1886 Secretaris der stad be noemd en den 6 November in ambt ge steld. Dit ambt vervulde hij tot eenieders voldoening. Vriendelijk in zijn omgang, gemoedig en altyd welwillend in zijnen dagelijkschen handel en wandel was en bleef hij op 't Stadhuis steeds een goede en getrouwe raadgever en vriend. In Oktober 1897 nam hft ontslag als Secretaris om ter Koophandels Recht bank het ambt van Griffier en later van Referendaris waar te nemen. Hier ook kon hij vollen teugel geven aan zijnen doordringende geest, zyn veelomvattend en trouw geheugen, zijn talent om de verwardste en ingewikkeldste zaken klaar te spinnen. Ook werd hij alom geacht en vereerd door Rechters en Advokaten en daar ook, ondanks de kieschheid van zijn ambt, telde hij niets dan vrienden. Voorzitter van den Ambtelijken Scheids- en Verzoeningsraad sedert 1926, Voor zitter van 't Werkeloozenfonds en van t Reclamatie-Komiteit sedert een drietal jaren, stelde hij alles ten pande, we zou den er gaan bijvoegen, zelfs zyne gezond heid om al de taken die hij aanvaardde of die hem opgelegd werden trouw en tot ieders voldoening te vervullen. Edmond Scheerlinckx was ook een bui tengewoon muziekant. Zijne kritieken die hier zoo menigwerf in ons blad versche nen muntten uit door hunne klaarheid en juistheid. Als Bestuurlid der Koninklijke Harmonie a Al Groeiend Bloeiend be wees hy ook talrijke diensten aan die Keursckaar Muzikanten. Van aard gemeenzaam en gezellig liet hij zich van iedereen gemakkelijk gena ken raad en bijstand verleende hy ge willig, altijd in volle rechtschapenheid. Aalst verliest in hem een harer beste burgers. Het is een onbetwistbaar talent dat in hem verdwijnt. Wij brengen een herkentelijke hulde aan den betreurden vriend, aan de gene genheid zyner naastbestaanden en talrijke vrienden ontruktwij vergeten hem niet in onze gebeden, opdat God in zijne Barm hartigheid hem den welverdienden loon van zijn werkzaam leven zou schenken, en aan zijne echtgenoote en zijnen zoon den troost en de kracht geve, die zij zoo van noode hebben. Ten slotte: wanneer iemand met de tooien, dan zal hij toch, na gebiecht en gecommuniceerd te helbben, den jubi- leeaflaat kunnen verdienen. De Constitutio Apostolica is onder teekend door Kardinaal Boggani, Can- cellarius der Kerk en door Kardinaal Lauri, Paenftentiarus Major* DE 20 MILLIOEN DER STAD GENT, «Het volk» schrijft Brusselsehe en Genische bladen wed-, ijveren als om strijd om klaarte te. vragen inzake de bevrozen kredieten der stad Gent. Wij zelf hebben ons herhaaldelijk tot tolk gemaakt van de openbare meening, om te vragen, dit duidelijk en in openbaar door de verantwoordelijke personen, zou verklaard worden wat eg eigenlijk van is. Op deze vraag werd door den beeh Balthazar in «Vooruit» geantwoord met! scheldwoorden aan het ardes zijner kol- legas uit het stadsbestuur. Het spreekti vanzelf dat schelden een zwak argument; is, en geenszins een afleiding, zooals dei schepen van financiën wellicht hoopte* De katholieke groep zal, naar we veïS zij riemen zal in de kwestie van het. de posito door M. Bathazar, socialistisch bezoeken reeds was begonnen, maar j schepen, in de Bank van den Arbeid nemen, bijeenkomen'om over deze aan- door ziekte verhinderd wordt ze 'te vol- l neergelegd (18 plus 2 millioen) over-1 gelegenheid te beraadslagen, en te on- r, i usj i-1 schot eener lecning van de stad Gent. derzoeken wat er in 't belang der Genti* De groep schijnt het voornemen te sche financier kan gedaan worden* heben. krachlens artikel 62 der gemeen- tewet, eener openbare zitting van den De kaOiolieke groep van den gemeon,. gemeenteraad aan te vragen, ten einde teraaü heeft Vrijdag avond vergaderd! van M. Balthazar uitleggingen te ver- om te beraadslagen over de houding die krijgen* vervolg onderaan vorige kolom*

De Volksstem | 1934 | | pagina 1