Interministerieel Ekonomiscfi Mtsit LcraJ wtraM Ie Sleeiiffl Onschuldig De degen van de Romanoff's Erge botsing fe Leuven Leening Verwoeste Gewesten Hoewel hel werk nu nijg slabakt Eens dat men eenen heeft gepakt Al van DE 6HEEST zijn fijnen grog Onwillekeurig '(smaakt naar nog. Door een Vrachtauto gedood te Oostende Aanhouding van een dief te Brussel Een wielrijder door een auto doodgereden te Vorst Hevige brand te Moescroen I 22 April. H. Soter. Hij volgde als Paus den li. Aniectus op in 168. Zijn liefde en medelijden gingen'vooral tol 'die christenen die omwille van Jezus Christus' vervolging léden. Hij stierf tusschen 170 en 182. 23 April. H. Geopgius, geboren iri Cappadocië, werd hij van jongsaf in den gnïitairjgn dienst opgeleid. Wanneer echter door de keizer bevel werd gege ven de christenen te vervolgen verliet .hij het leger en stierf zelf den martel dood in 303. De Paus naar Castel Gandolfo. Einde Mei neemt de Paus zijn intrek op zijn buitengoed Castel Gandolfo dat volledig hersteld werd. De waardigheids bekleders van het Vatikaan zullen den Paus vergezellen. In het Vatikaan zelf zullen tijdens de afwezigheid van den Heiligen Vader en kele noodzakelijke herstellingswerken worden uitgevoerd namelijk aan de par_ Jikuliere vertrekken van den Paus; De H. bloedprocessie te Brugge. De beroemde II. Bloedprocessie van ■Brugge gaat uit op Maandag 7 Mei, óm 110.30 ure. Heete Zomer De melereólogen beloven ons cenen mooien warmen zo mer. Volgens oen Engelscli weerkundige zouden wij zelfs een heele reeks warme zomers mogen verwachten. Des te beter... maar afwachten is de boodschap. LEEST MET AANDACHT ONS VIER DE BLADZIJDE. Nieuwe daling van het Indexcijfer. Alhoewel het indexcijfer voor de loo- pende maand nog niet officieel is vast gesteld wordt bericht dat het nogmaals ïs gedaald. De nieuwe daling bij vergelijking met vorige maand zal 5 of 6 punten bedra gen. Eene vlucht van mej. Lippens. Me- 'juffer Lippens dochter van onzen minis ter van Openbaar Onderwijs en ervaren vliegster, zou naar Stockholm vertrek ken. De lieer de Dardel, minister van Zweden in Bolgie, vernam toen dat zijn zoon plotseling erg* ziek geworden was en werd dringend naar Stockholm ge- rofepen. Daar ér geen enkele 'snelle ver binding met Stockholm te bereiken was- nam de heer de Dardel plaats in het tóe rïsni'e-toestel van de koene vliegster. Mejuffer Lippens heeft haar passa gier in 7 uur 30 van Brussel naar Stoe bolm. gebracht. Het- vliegtuig steeg Dinsdag te Hacrcn op om 10 uur 's mor gens; in 2 u. 55 kwam het te Hamburg en vloog dan op 1 uur 45 van Hambur; naar Malmoe zonder langs Kopenhagen te gaan en volvoerde tenslotte de vlucht Malmoe-Stockholm in 2 u. 50. Het schijnt de eerste maal te zijn. 'dat een toeristenvliegtuig, zooals dit van Mej. Lippens de verbinding Brus- sel-Slockholm op denzelfden dag doet. Bet uniformverbod. De kommissie Nan justitie der Kamer zal bijeengeroe pen worden voor toekomende week om er het'verslag van volksvertegenwoor diger Rubbens te bestudeéren over het Jjniformverbod'. Vrijdagnamiddag werd door minister Van Cauwelaert overgegaan lot de aan stelling van het Interministerieel Komi leit, waarvan hijzelf het voorzitterschap waarnéèmt ën dat bestaat "uit vertegen woordigers van alle ministerieele de partementen betrokken bij de ekonomi sche vraagstukken: Nijverheid, Midden stand en Binnenlandsche Handel, Ar beid en Sociaie Voorzorg, Financiën, Verkeerswezen, Landbouw, Openbare Werken, Koloniën en Builenland.sche Zaken. In zijn aanstellingsrcde heeft minis ter Van Cauwelaert herinnerd aan liet doel van het nieuw;e lichaam 1. de be trekkingen vergemakkelijken van de partikulieren, nijverheidslieden, bande laars, enz. met de verschillende be stuursdiensten, die bevoegd zijn in de verschillende afdeelingen van de ekono- mische bedrijvigheid; 2. meer sainen- nang tot stand brengen in en bespoedi ging bekomen van de studies waartoe die diensten hébben over te gaan om de ingediende klachten of aanvragen le beoordeelen en om desgevallend bevoegd advies bij den betrokken minister over de aanhangig gemaakte vraagstukken in le diejnen. Het nieuwe komileit slorpt de be slaande ekonomische kommissies niet op. Aldus zal bijvoorbeeld de kommissie voor de internationale betrekkingen, af hangende van het ministerie van Bui- lenlandsche Zaken blijven bestaan. Maar een samenwerking zal tot stand ge bracht worden tusschen die bestaande organismen en het nieuw k.omitcit; de klachten en aanvragen kunnen in 'ik geval bij dit, komileit,, gevestigd 19, Wetstraat, Brussel, ingediend worden; desgevallend zal dit dan, na de ver eischte voorstudie, de zaak overmaken aan het meer gespecialiseerde lichaam. De minister van Nijverheid heeft Vrij dagnamiddag, in zijn aanstellingsrede, ook de beginselen uiteengezet, waarna een bespreking volgde. De vergadering heeft.uitgemaakt, met welke vraagstukken zij zich eerst zal bezighouden. Reeds nu slaat zij voor een omvangrijke taak. Men bedenke, dat het ministerie van Nijverheid, Midden stand en Binnenlandschcn Handel alleen reeds meer dan 130 klachten en vragen heeft overgemaakt. Ten einde de afhandeling van de za ken te bespoedigen worden onderkom- miissies aangesteld: een bij voorbeeld voor het nagaan van.de kontingentce- iringën in hét kader vün de Bclgisch- Luxemburgsche overeenkomst, een an dere voor liet naigaan-van de maatrege len te nemen ten voordeele van de kolo niale produktén, nog een andere voor het schiften van de aanhangig gemaak te vraagstukken, enz. Hel Komiteit zelf zal geregeld eiken Vrijdag bijeenkomen en trachten zoo veel mogelijk in de zitting zelf de za ken af te handelen die op de agenda voorkomen. Een bestendige onrierkommissic Een bestendig sekretariaat zal de klachten en aanvragen in ontvangst ne men, de briefwisseling verdeden onder de verschillende betrokken diensten, enz. enz. Buitendien is er ook een bestendige onderkommissie aangesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministe ries van Buitenlaiidsche Zaken, Finan ciën, en Nijverheid en met desgevallend toevoeging van eeii vertegenwoordiger van de ministeries Van Landbouw en van Verkeerswezen; die onderkommissie zal hoofdzakelijk lot. doel hebben de parf.ikulierën te ontvangen, die wen- sclien de vraagstukken, uiteen te zetten, die zij graag door,bet komileit zouden zien onderzoeken. In den geest van, minister Van Cau welaert dient de ekonomische werking, door de rogecring ondernomen voorna melijk te bereiken,' dat de nijverheden zich kunnen stand houden en niet lan ger met verlies werken. Elke onderne ming eehler lot wérl$eiijken bloei te brengen, ligt-niet binnen de bevoegd- beid van de regeering: daartoe moeten de nijverheidslieden zelf de vereischte •krachtsinspanning do.en. TOERISTEN EN LIEFHEBBERS VAN PRACHTIGE REIZEN, LEEST ONZE VIERDE BLADZIJDE. 5 t.h. 1923 De 13le trekking van de leening der Verwoeste Gcwes.ten, 5 t.h.. 1923 heeft Vrijdagmorgen plaats gehad. Reeks 7775 n. 2 en reeks 207.349 n. 5 zijn betaalbaar, met 100.000 fr. Reeks 72.353 n. 't; reeks 192.957 n. 2 en reeks 295.394 n. 4 elk met 50.000 fr. De reeksen 10846 n. 3; 35724 n. 1; 94741 n. 4; 144931 n. 2 148323 n. 2; 151999 n. 3 170524 n. 4; 1841121 n. 5; 193872 n. 3; 1999947 n. 4; 233697 n. 1; 233959 n. 3; 276184 li. 2; 283419 n. 5 en reeks 288773 n. 5 met 10.000 fr. De andere nummers Van voornoemde reek sen elk met 550 fri D.e degen van de keizerlijke familie van Rusland is terug gevonden, een prachtig wapen waarvan het handvest, versierd was met diamanten en waar van ide omsprong verloren loopt in het verleden. Nauwkeurige opzoekingen werden aangewend maar leidden tot ,geen uit slag. i Enkele weken geleden echter moesten arbeiders voor het, herstel van het Win terpaleis een muuruitbreken. Zij ont dekten eene groote ijzeren kas, voor zien van bet wap'ent.cóken en het'mono gram van Nikiolaas II. In deze ijzeren kist bevond zich 'de bewuste degen.'Dezé is'voor het oogeh- blik tentoongesteld ib het Museum der Omwenteling. Vrijdagmorgen reed de vrachtauto met volgwagen van de firma bloemen- molens van Brugge over de sasbrug bij Oostende. Op de brug stond de 42-jari- e werkman Ach iel Moeyaert, w onende Blauwkasteelstraat. Hij w;as gezeten cp zijn rijwiel maar bad een voet op den grond. Moeyaert werd door den volg wagen gevat en onder de wielen ge sleept. Hij werd opgenomen met doode- lijke verwondingen en overleed kort na dien. Het parket van Brugge wrerd op de hoogte gesteld van het. gebeurde en het lijk overgebracht naar het doodenhuis- je van Oostende* Vrijdag morgen betrapte de Brussel- sche politie op heeterdaad een gauw- diel' die opereerde op een vluchtheuvel van de Zwarte-Lievc-Vrouwstraat te Brussel. Hij werd naar het politiebu- reel opgeleid en aldaar vereenzelvigd als de genaamde Auguste G., Zwitsersch onderdaan, die zich in dit soort diefstal gespecialiseerd had. Hij werd ter be schikking van den prokurcur des Ko fi ings opgesloten. 111 Vervolg. Ook de Molenaar wordt door eenen geheimen policieagent in het oog ge houden. Deze kerels zitten nu in een net dat voor hen altjd enger wordt.De waarheid zal spoedig aan hel licht ko men, vader En als dit geschiedt, heb ik alles, o.ok mijn leven aan u le danken riep mijnheer Lepage haar omhelzende uit. Maar toch, ging hij op beklemden toon .voort, gevoel ik mij angstig. Er is nog groolcr kommer voor ons in aantocht De hemel geve dat het geen voorgevoel van een nieuw onheil moge zijn EENE ONVERWACHTE ONTMOETING liet onderhoud tusschen vader en dochter in die verborgen kamer duurde verscheidene uren. Mijnheer Lepage, door nieuwe hoop bezield, beloofde nog ronige dagen in zijn schuilplaats te bljvcn. om verder nieuws af te wacb- .ten. Er was reeds zooveel t.ot zijne ver- reehtvaardiging gedaan, er kwam reeds zooveel licht in het geheim, dat. hij met grond mocht hopen, binnenkort het brandmerk van zijn voorhoofd uiige, wischt te zien. Hel. was een uur na "middernacht,toen Roza zich gereed maakte om haren va der Ie verlaten. Mijnheer Lepage hield er aan haar le vergezellen. Roza's hart klopte hevig als zij dacht aan de ontmoeting mot haren vijand, den volgenden dag. Hij had besloten haar te vernielen. Wat ONZE LEZERS AANBEVOLEN: EXTRA SUIKERIJPEEN DE RYCKE. 9360 Vrijdagavond, rond 6 uur, werd1 op de St-Denijsplaats, te Vorst, een wielrij der verrast door een autovrachtwagen. De ongelukkige werd op den slag ge dood. Het lijk werd naar het doodenhuis der gemeente overgebracht. Tot nog toe heeft men de identiteit van het slacht offer niet kunnen vaststellen. Vrijdagnamiddag, rond 4 ure, heelt een brand van vreeselijke afmetingen, zich voorgedaan in de werkhuizen van heer Arthur Grimonprez, waar mecani- sche en electrische toestellen worden vervaardigd, en waarvan het gebouw oprijst in de Kasteellaan, 11, te Moes- kroen. Een jonge werkman, die bezig was mét het vernissen van een motor, lieeft bij, ongeluk een bak vernis omgeworpen, die op een warme motor terecht kwam. Oogenblikkelijk sloegen de vlammen op en stichtten een brand, die dadelijk groote uitbreiding nam; Op enkele oogenblikken waren de verwittigde pompiers op de plaats van het onheil, maar toch hadden de vlam men reeds groote uitbreiding genomen en een gemakkelijk voedsel vindende in het houtwerk en ook in de licht ont vlambare en Vette materialen, waren zij niet zoo gemakkelijk te overmeesteren. iDe aangerichte schade was dan ook zeer aanzienlijk en werd bij eene eeCste schatting reeds op minstens 500.000 fr. craamd. Motors, mecanieke stukken, bestelde en gereedstaande, modellen, die voor den uitvoer stonden te wachten, het nrecanisch materiaal en ook de ge bouwen, die zich over eène uitgestrekt heid van 400 vierkante meter bevinden, werden vernield'. Dit niettegenstaande de uiterste pogingen per pompiers, die zich gedurende meer dan twee uren be ijverden om den vuurpoel te omschrij ven. Op het oogenblik dat ons het be richt van de ramp toekomt., was het vuur nog niet volledig .overmeesterd. Een zeer goede ordedienst zorgde voor de regeling van het verkeer, want zooals te begrijpen is, waren al dade lijk honderden nieuwsgierigen naar de plaats van het. ongeluk gekomen en ver drongen zich daar. zou hij nu tegen haar ondernemen. Haar vader raadde hare gedachten en deelde in hare vrees. Gij moogt 's avonds niet meer op het terras komen, zei hij. Als gij me iéts gewichtigs hebt mede te deelcn, schrijf dan eenen Griekschen brief en steek hem in het snijwerk van den ge sloten preekstoel in de kapel, waar ik alle avonden zal gaan zien. Zult gij dat doen, Rcza Ja, vader, zeer gaarne. Nog eens, zei mijnheer Lepage, ierwijl hij onrustig in de verborgen kamer op en w:eer ging, ik weet niet, wat mijn lot zal zijn ik gevoel echter dat er eene verandering voor de.deur staat. Om verschillende redenen hoofdzakelijk dewijl gij onder de hoede van uw moeder zijt, als mij een onge val overkomt, wenschte ik, dat g'j haar morgen schreeft cn haar verzocht zonder oponthoud naar Montfa^on le komen. Maar vader, zij komt de volgende week toch cn welke reden moet ik op geven, voor deze onverwachte uitnoodi- ging Mijnheer T.epage liep peinzend in 'de onderaardsche kamer heen en weder. Ik weet waarachtig niet, wat ik antwoorden moet, zegde hij... Gij kunt echter zeggen dat Piron weer verschei dene aanslagen op uw Ipven gedaan heeft, dewijl gij ondernomen hadt den naam van Alexe Mixtome te zuiveren. Deel haar al uwe ontdekkingen mede en laat haar met mijnheer Talbot spreken. Gij kunt haar alles' verhalen, zonder u zeiye of mij te verraden, kind. Ik zal haar morgen schrijven, va der, zegde Roza. En nu ga ik u naar het slot ver gezellen. Wees voorzichtig, mijn kind. Als Eugenie komt, ,slel u dan onder hare hoede, begeef u naar Montfa- £on zoodra zij daar is. Gij kunt in het slot niets meer.doe4> cn op Mo.ntfagon zijt gij veiliger. Roza beloofde hem zijne wenschen le vervullen. Haar vader sioot haar in zij ne armen en drukte, haar zoo vurig, aan zijn hart, alsof hij voor altijd afscheid van haar nam; En hij geloofde inder daad,'dat dit de larltste maal z.ou zijn en. dat hij zijne (lochler nooit meer weer zou zien. Eene angstige gewaar wording, een droevig voorgevoel druk te hem. Tranen vielen uit. zijne gloei ende oogen cn bevochtigden de wangen zijner dochter, die 'zich diep geschokt aan zijne iborst sloot. Wat er met mitfiook mocht gebeu ren, mijn kind, zegde hij haar zacht loslatende, als wij gescheiden zullen worden, wees steeds, 'k verzoek het u. voor uwe moeder alles wat gij voor mij waart en stel allijd yw vertrouwen op God... En nu, kom niet mij mede. Hij ging naar eenen schijnbaar ruw afgewerkten stceneit muur in eenen hoek der kamer. E§h druk op een goed verborgen veer deed een vierhoekig blok als eene deur openen. Mijnheer Lepage begaf zich door deze opening en wenkte zijne dochter hem te volgen. Zij gingen gebukt door eenen kleinen tunnelachtigen, steigénden gang van omstreeks drie voet fyreed, aan wiens uiteinde een steenblok, eveneens door Donderdagavond Wakkerde de ge naamde Louise Arnauts, dienstmeid, 21 jaar, in dienst bij personen te Steen- hufïcl, bet vuur aan. Daar de vlam ploU terugsloeg raakten haar kleederen in brand. Het slachtoffer werd ernstig ver brand over heel het lichaam en moest dringend naar een kliniek te Etterbeek worden overgebracht. Vrijdagmorgen overleed het meisje er aan de gevolgen, barer vreeselijke brandwonden. Vrijdagavond, rond 6 ure, had te Leu ven eene erge botsing plaats die drie personen slachtoffers maakte. De werk lieden Jules en Frans Van Hoeyveld, staakten juist hun werk in de Messen- straat, en waren gekomen ter hoogte van de Schipstraat, toon daar een au tocamion kwam aangereden, tegelijker tijd kwam ook de electrische tram' met wattman Emanuel Herbina aldaar aan gehold en bolste met geweld op den au tocamion, die op de stoep geslingerd werd..,.Dinar bevonden zich op dit oogen blik juist bovengemelde twee" gebroed ders', evenals eene vrouw Kleyn 'Eli sa', echtgenoole Hussaerts. Alle drie werden door den auto-ca mion overgeslagen en de vrouw kwam er gelukkig, met onbeduidende kwetsu ren van af. Met de twee broeders was het echter erger gesteld en toen men hun ter hulp snelde, stelde men vast dat Jules er het ergste aan toe was en eene schedelbreuk had opgeloopen, die zijn toestand zeer gevaarlijk maakte, terwij! zijn broeder Frans aan borst en aange zicht gewond werd. De ongelukkigen werden bij hoog dringendheid naar het gasthuis overge bracht, waar zij de eerste en beste zor gen ontvingen en waar Jules nogmaals onderzocht werd. Een onderzoek naar 'de verantwoor delijkheid werd door de politie inge steld. de drukking, verwijderd werd. Roza kro,op door de ruimte en be vond zich in de kapel en wel in den donkersten hoek van den preekstoel. De steen viel door eene handbeweging haars vaders op zijne vorige plaats te rug, en bet scherpste oog had bij het helderste licht niet kunnen zien, dat de muur niet volkomen massief en het snijwerk niet uit een stuk gemaakt was. Vader ."en dochter, luisterden een paar minuten, traden daarna voorzichtig door den zijbeuk naar de puinen kwamen aan eene opene deur in den tuin en in het slot. Mijnheer Lepage leidde zijne dochter naar het venster waardoor hij meer malen in het huis was gedrongen, liet was nog niet gesloten en ging na eenen lichten druk open. Ik keer dadelijk' naar mijne schuilplaats terug, Roza, fluisterde haar vader. Het hoofdpersoneel slaapt en onze vijanden eveneens. Gij hebt van den nacht niets te vreezen. Vergeet niet morgen naar Eugenie te schrijven en bij hare aankomst naar Montfa^on le gaan. Hi.i hief zijne dochter door de opening van liet venster. Zij bevond zich in de waschkamer waardoor zij in de keuken kwam en van hier in eènen zijgang. Haar vader wachtte vijf, tien minuten, een kwartier, maar geen geruisch", geen roep vernam hij van binnen en Ro za kwam ook niet terug. Zij heeft zeker hare kamer bereikt, mompelde hij. Deze nacht zal haar geen leed geschieden. De ellendeling denkt dat zij dood is. Hij keerde langzaam en onhoorbaar in de richting van de kapel terug. I>e torenklok sloeg twee uren, toen hij den. slottuin doorging. Intusschen hadden Philip en Jean Pi ron op het terras bij de puinen op loer gelegen, in de hoop dat de vluchteling zijne schuilplaats zou verlaten. Omstreeks één uur werd hun de tijd te lang en Jan stelde voor naar het dorp terug te keeren. Philip keurde dit goed en vergezelde zijnen broeder eenen eind wegs. Na nog eene poos aan den uit gang van het park gepraat te hebben, scheidden zij en Philip sloeg weer dert weg in naar het kasteel. Toen bij liet> terras bereikte, viel bet hem in nog; eens door de puinen te gaan. Na een oogenblik kwam1 hij in den' tuin, juist toen Roza van haren vader afscheid nam. en het kasteel willende binnengaan, zag hij de .gestalte van den vluchteling door de puinen sluipen. Da delijk kwam hem de begeerte op zich" van hem meester te maken en henü den volgenden morgen aan het gerecht over te leveren, om de toegezegde belooning te ontvangen. Hij dacht niet aan de mo-' gelijke gevolgen die zijne daad voor hem; zeiven kon hebben; dat uit zijn voor-' nemen slechts een groot gevaar ont-j slaan kon, kwam hem niet in het hoofd. Alexe Mixtome was schuldig bevonden' aan moord op zijnen broeder en veroor- deeld geworden, dat was voor hem eeri[ vastgesteld feit, 'en er kon, volgens lienu^ geen tweede verhoor plaats hebben,j maar het vroegere vonnis zou onmiddeUj lijk uitgevoerd worden^ '4 yervolgti

De Volksstem | 1934 | | pagina 2