Een Verbroederingsfeest te Aalst De herdenking van den slag van Steenstraete 24 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Dinsdag APRIL 1934 De Vlaamsche Nationalisten vergaderen onder de hoede van Belgische gendarmen Laffe aanrandingen door Soc. Jonge-Wachters XXXX JAARGANG NUMMER 94 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAYAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel - Rue de Rieheleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H, Fideliui Zonop4,45Zoil»!6, 52 V, M. 29 L. K. 6 FEITEN P.e Vlaamsche Nationalisten hadden ;een meeting' aangekondigd van «de lei der» Si af De Clercq over «De Bank ,van den Arbeid» De Socialistische 'Jonge Wacht besloot legen te manifcs- iteeren. Te 9,30 uur begon het te stuiven vóór jhet «Vla-amsch Huis» in de Molenstraat, \vaar de socialisten zich met hionderden hadden verzameld. Er werd geroepen, ;en gehuild. De vuisten van de vredelie vende ligamannen gaan omhoog. D.e 'strijd dreigt uit te breken. Met drie honderd staan de S. J. W'ers hereüd om het «Vlaamsch Huis» te be stormen. Achter de ramen staan 'n hon derdtal Vlaamsche Wachters met lange knuppels vechtens gereed. Te vergeefs tracht Burgemeester Ni- Jchels, zijn mannen tot kalmte aan te zetten. Het baat niet... reeds pogen en. fcole wachters kasseien van de straat los Je maken, toen de gendarmen opdagen... Mannen worden aangehouden. Socia listen en VI. Nationalisten jouwen me kaar duchtig uit. Uit, de ramen van het Vlaamsch Huis» \Vordt gedreigd met .werpen van «vitriool». Als Staf De Clercq komt haroeige. !roep! Hij lacht 'gerustgesteld dootr de aanwezigheid van Belgische Gendarmen. U>,e straat, wordt. schoongeveegd De versperring boven aan de Molen- Straat, wordt, doorgebroken, een S. J. (W.or stormt bijna de ruit in van het huis Van ITerreweghe. Hij wordt inge rekend... maar 'n politieagent is lichte lijk gewónd. De strijd gaat voort als de meeting Slib is... op de markt, aan de werf. In de Zoiilstraat wordt een IVlaamseh-Nalionalist door tien socia listen aangevallen. De politie daagt op 'tijd op. Aan de werf wordt 'n Vlaamsch Natio nalist, door de brutale S. J. Wachters neergeslagen en (bloedend bij Dr Wil lem s binnengebracht. Tal van aanhoudingen werden gé- I 'daan. Onder de vest der S. J. W.ers bor den zware knuppels ontdekt. Rond twaalf uur loiopt de gewezen .Vlaamsoli-Nationalist Van Schamelhoit heen en weer in de Molenstraat, met zijn zoon in blauwe hemd naast hem. Tot Tone Meermans roept hij «Het is *n schande u te doen beschermen door Belgische gendarmen. D,e woelingen duren voort tot een uur. ENKELE BESCHOUWINGEN 1. M. Nichels wist dat er een tegenma- hifestatie was op touw gezet. Hij had de gendarmen op voorhand opgeroepen. [Waarom heeft hij die tegenmanifestatie niet verboden Zoo ideed toch zijn voor ganger Burgermeester Moyersoeri. Met zoele woorden houdt men geen opgezweepte volksmassa tegen 1 2) Het Kartel van VI. Nationalisten en socialislen kreeg een leelijken deuk. Gaat liet vergaan in het bloed De socialisten die hunne heerschappij Je danken hebben aan de fdonters, be danken met stokslagen Dat is 's werelds ondankbaarheid... 3) Onze politie heeft zich moedig eri waardig gedragen, 't Is te hopen dat door 'n vlugger ingrijpen van den bur gemeester zij voortaan dit onaange naam karweitje niet. meer zullen moeten vervullen. 4) De vreedzame burgers eischen 'dringend dat, die sbokslagers zouden ontwapend worden. Onze stad is geen toevluchtsoord voor vreemde raspalje. NOG ENKELE BIJZONDERHEDEN OVER HET VERBROEDERINGSFEEST Burgemeester Nichels kwam naar het lokaal van 't Vlaamsch Huis om de orde te herstellen. Bij zijn binnentreden (zoo vertelde men ons), schoot Madameke Gravez in een Duitsche coleir en snauw de hem toe «Als Ge zelf de orde niet kunt herstellen, vraag dan meer gen darmen» waarop er sito noig m'eer gendarmen gevraagd werden. (Nu moes ten de gendarmen de sukkelaars komen ontzetten; zij die week in Week uit in hun bladen die zelfde gendarmen uit maken voor moordenaars en bandieten) Over het Verbroederingsfeest in 't lokaal het Vlaamsch Huis zelf, konden we weinig vernemen; het eenige wat we konden te weten komen is, dat elk naar een gat zocht om er 'uit te mui zen zonder slag noch st'oot want de r'oo. de jonge knuppelmannen, zonen der roode bondgenooten der Vlaamsch Na tionalisten, stonden buiten te huilen en te zingen, hadden goesting om er eens goed onder te rammelen. 't Waren vie- ze benken, zegt men 't Aals't. Als de leider Staf De Clercq wegmuis- de in een gesloten auto, werd er met een steen een glas uitgesmeten, geluk kig zonder den fulirer te treffen. Verder is hij zonder accidenten uit de voeten eraakl. Hij kan zijn Aalstersche pa.rtij- genooten met hun raode bondgenooten feliciteeren. Dat is reeds' per telegram gedaan, schijnt liet. Dr Gravez (de moedige soldaat-inva- lied aan 80%', die hij geniet van 't Bel- giekskeV en niettegenstaande dat hij dag en nacht te been is voor zijn zieken, wierd op aanvraag naar huis geleid door twee agenten. P,ie was binnen vóór de regen. Schepen De Neve kwam ook met 2 agenten zoo kontent als 'n kat hij lachte (groen)' als men hem over da Groiote Markt naar huis bracht. Nestje Van den BeTgh" (de kleine Mus solini) was langs de achterdeur van de Onderwijsstraat, willen we<greepen,maar hij had zonder zijn rtoode bondgenoo ten gerekend', die hem met stokken achternazetten. Nestje liep' in eenen asem de Sint-Martenskerk binnen, al roepende «Menschen, ze willen me dood slaan 1 ...ist. st. b;aasken zet U stillekens neer 1! Het ventje zette zich neer, en bleef daar, tot als 't onweer over was. De andere kameraden van Nestje Van den Bergh werden zoodanig afgedroogd door de roode stokslagers, dat ze in de Laiige Zoutstraat in het h'ulis van een braven katholieken burger moesten ver zorgd worden. Madameke Gravez bleef moedig in 't lokaal en liet zicli om 3 frank Duitsche saucissen Westfalie halen met 2 pisto- Iés, daarmee was de partij en ook het lokaal gered. N. B. We vernamen gisteren na middag dat Burgemeester Nichels van zin was vandaag Maandag een zitting van 't schepencollege te beleg gen en voor alle zekerheid zou hij de zaal van 't schepencollege met gendar men doen bezetten. ALGEMEEN ZICHT OP DE PLECHTIGHEID. Bij het te pers leggen, vernemen we, dat Zondag a.s. het Verbroederings feest zal voortgezet worden, maar nu op den Molendries. Staf De Clercq heeft beloofd dal hij ook zijn jonge liga-mannen (die ook een oefeningsplcin hebben op den koer van de drukkerij «Volksverheffing») zal op trommelen om de wacht te houden voor het rood-lokaal. Madameke Gravez zal aan 't hoofd stappen der Jonge VI. Nat. liga-manne kens. Van de zitting van 't Schepencollege, lot hiertoe notg geen nieuws We wach ten. Het eere-detachemcnt van het regi ment der grenadiers, met muziek en .vaandel van het Ie en lie grenadiers dat in den namiddag moest aanwezig zijn op de plechtigheid te Steenstraete, heeft Zondagmorgen bloemen neergelegd op het gedenkteeken der gesneuvelden te Vperen en op hol. Brits ch gedenkmaal der Meensche poort. Een afvaardiging met vaandel van het 43e regiment uit Frankrijk dat uit Rijsel was gekomen, woonde deze plechtigheid bij. Na eene gelezen mis in de Kathedraal door E. H. Verlbruggen, reserve-com mandant bij de Grenadiers trokken dó troepen naar Zuydschoote, alwaar bloemen werden neergelegd op bet. mo nument. van het 418e infanterie regi ment van liet Franscli leger. Op het stadhuis van leperen De overheidspersonen werden door den burgemeester, M. Vanderghote, ten stadhuize ontvangen. De deelnemers aan de plechtigheid te Steenstrate ver trekken daarop per extra-trams naar de laatstgenoemde gemeente, waar om halftwee bloemen werden neerge legd bij den voet van hel Fransclie o orl o gs gód enk teelten Te leper wordt de ordedienst verze kerd door een ISOtal onbereden en een 50-tal bereden gendarmen en door de plaatseli jke politie, onder bevel van den heer Van den Braembussche, hoofd commissaris. De Koning te Steenstraete. Steenstraete, een gehucht van Zuid- scliote. nabij de Ibrug over de Ieperlée, was in volle feesttooi. Overal wapperde de Vaderlandsclïe driekleur. De tribunes nabij de plaats waar het monument voor de grenadiers wordt onthuld, zijn stampvol en een dichte menigte verdringt er zich rond. Talrijke burgerlijke, militaire en geestelijke personaliteiten zijn aan wezig, o. m. M. A. Devèze, minister vari Landsverdediging; lui tenant-gen eraals De Ceuninck, Poule'uir. Van Emelen, Termonia 'en Dubois de Belgische mi litaire attaché te Parijs Baels, gou verneur van de Provincie West Vlaan deren de arrondissementscommissaris van leper de burgemeesters uit de gemeenten uit de omgeving van Zuid- scHote Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, enz. Ook zijn er Fransche, Engelsche en Skandinaafsche militaire attaclié's. Om 14 u. 30 ongeveer schallen de klaroenen en 'zef, de muziekkapel van de grenadiers, die nevens het. gedenk teeken is opgesteld, het vaderlandsch lied in. Koning Leopold III komt' aan en wordt .door do aanwezigen gees'tdrif. tig toegejuicht. Hij wordt verwelkomd door gouverneur1 Baels, minister Be- vèze, den burgemeester van Ziiiidsrhote en andere persoonlijkheden. Thebaansche trompetten kondigen het begin van de plechtigheid aan. De Koning begeeft zich naar zijn plaats en dadelijk opent gcneraal-majoor de Crox de reeks van de toespraken. Rede van generaal-majoor de Grox Na eene roerende hulde aan wijlen Koning Albert, yerklaar.de gprekei: dat alle oud-strijders tot aan hun laalslen ademtocht de onvergetelijke herinne ring aan hun grooten veldheer zullen bewaren. Het regiment grenadiers heeft op dezen grond op een bijzondere wijze het begin van de bloedige gevechten van April en Mei 1915 willen herdenken door het. oprichten van een gedenktee ken op rlc plaats zelf, waar het regi ment blijk gaf van zijn dapperheid en trouwe plichtsvervulling. Hier heeft een van de beangstigende gevechten van den geheelen oorlog plaats gehad, doordat de vijand gebruik maakte van een nieuw wapen, de giftgassen, welke trouwens door de oorioigswcttcn ver boden waren. P,oor dezen onverwachten gas-aanval was een bres geschoten in de door de Franschen verdedigde loop graven. Op de grenadiers rustte toen de zware taak om den stoot van den Duitschen aanval op te vangen en te voorkomen, dat de Duitschers een aan val in de flank ondernamen. De grena diers kweten zich schitterend van deze taak en wisten den Duitschen aanval te breken. Spreker geeft verder nog een uitvoe rig overzicht van de gevechten. Spreker besluit met een dankwoord aan allen, die aan de tot stawdkoming van dit gedenkteeken hebben medege werkt en besluit met de woorden, dat. allen, die hier voorbij komen en ook de toekomstige geslachten door dit- ge denkteeken zullen weten, dat de gTena- diers getrouw aan hun plicht wisten te blijven. KOLONEL SIX AAN HET WOORD Na generaal-majoor Dje Grox komt kolonel Six aan het woord. Na enkele woorden in het Nederlandsch lot den Koning gesproken te hebben, zet hij hi het Fransch zijn rede voort. Kolonel Six herhaalt de rede van go- neraal-majoor De Grox in 't Fransch* HET GEDENKTEEKEN ONTHULD E^aarop ging men over tot de onthul-, ling van het gedenkteeken. Terwijl de troepen de wapens boeien en het muziekkorps het Volkslied speel de, trok commandant Reding het doek' weg waarmede liet monument nog was. bedekt. Namens de gemeente Zuidschoton dankte de burgemeester om de eer aan. de bevolking bewezen, door haar de zerng toe te vertrouwen over het gedenktee ken. Hij gaf de stelligste belofte dat. heti gemeentebestuur en de bevolking zich' steeds trouw van dien plicht zouden kwijten. REDE VAN DEW MINISTER VAN LANDSVERDEDIGING Deze brengt hulde aan de soldaten ven 'Koning Albert. In zijn zwarert rouw, groet het leger met eerbied en vertrouwen zijn jongen aanvoerder, Ko ning Leopold ITT. M. Dieveze brengt de grenadiers deri groet van de regeerin/g. De oorlogsgro- nadiers, hun aanvoerders waardig, aan vaardden liever den dood dan de neder laag. Allen waren toenmaals gelijk, In het lijden, zooals in den algeheel vol brachten plicht. Zij die vielen en de overlevenden, allen zijn geschaard om het monument, waaraan hun namen verbonden zijn. Spreker huldigde vervolgens hotö Fransche leger, 'dat ook in Vlaanderen aan onze zijde streed. DE BLOEMENHULDE Deze werd ingezet door den Koning zelve, welke na de tribune te hebben ver laten, een prachtige krans ging leggen aan den voet van het gedenkteeken. Afgevaardigden van dc Belgische en Fransche regimenlen. de Britsche mili taire attaché, de burgemeesters van Zuidscholen, Teper cn omliggende dor pen, enz. enz. weldra verdween den voet van het gedenkteeken onder een berg van bloemen. DE TOCHT VOORBIJ HET MONUMENT Eindelijk is de bloemenhulde afgeloo- pen en de Koning verlaat de tribune, om zich voor het gedenkteeken te plaatsen, omringd door minister Devèze, generaal De Ceuninck e. a. Dan begint het defiles van de troepen. Eerst komt een afdee- ling van het 43e Fransche infanterio- regiment. Daarna defileeren eenige af- deelingcn grenadiers met vaandels, ver volgens de leden van [de verbroedering van de grenadiers. Het defilee gaat iri de richting van het gedenteeken voor de Fransche gesneuvelden. Onder .geestdriftige toejuichingen van de menigte verlaat de Koning dc Plaats van het gedenkteeken. Waarmede de plechtigheid was geëlh^ digd. Koning Leopold lefli een bloerjiengarf; neep aap den vqet van het jtionurjienf.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1