Onschuldig DADA GELD 03 Mijnramp in Ycuoo-Slavie NIEUWS Verondersteld dat maast geschiSn dat't bier DE 6HEEST hield op met vliên men moest de Kamers weer onibiên Om weer d'alcoolwet eens i' herzien Ongeluk te Borgerhout Spoorwegwagon in brand Geweldige boschbrand te Willerzée-lez=Gedinne Oplichter gevat te Bergen I js!- 24 April. H. Fidelis: geboren 1577 in Sigmaringen. Na zijne studies in de rechten en de wijsbegeerte, werd hij priester en vervolgens pater capucien. In de kerk van Sévis- werd hij dood ge slagen. Vooraleer hij den laajtslen slag kreeg kun hij nog vergiffenis vragen voor zijn beulen. Groot oorlogslnvalied door den Paus ontvangen. Z. H. de Paus ontving dezer dagen den groolen ltaliaanschen oorjogsinvalied Angelo Rabezzana, oud- slrijder-Alpenjager. Zichtbaar bewogen bij het aanschouwen van dezen man, die in den oorlog, beide 'beenen verloor, sprali de H. Vader woorden van troost en opbeuring en zegende daarna den ongelukkige, die van ontroering tranen slorlle. De wereldtentoonstelling te Brussel. De Koning en dc Koningin hebben samen met Koningin Elisabeth, Hunne llooge Bescherming verleend aan de •Tentoonstelling van Brussel 1935. De draaf van Vlaanderen heeft. Zijnerzijds, hel eere-voorzillerschap der, Tentoon stelling aanvaard. Het Albert-Kanaal. Op 2 Mei a.s. zal het gedeelte van het Albert-kanaa), bevat tusschen Vicé-lïassaurt en Ter- nayen, voleindigd en onder water gela ten zijn. Deze werken, welke enkele da gen zullen duren, zullen vanaf het ein de van toekomende week aanvangen. De poststempels twee eeuwen oud. De cersle geregelde postdienst is inge richt geworden door den prins van Turn on Taxis in i516, tusschen Weenen icn Brussel. De eerste bekende poststempel is van TO April 1734 en komt uit Mannheim. De jongste onderzoekingen in Enge land schijnen uitgemaakt te hebben dat zekere Chalmers, een boekhandelaar uit Aberdeen, de eerste zou geweest zijn om hot gebruik van postzegels aan te bevelen, in 1834. Maar op dat voorstel werd slechts later ingegaan, daar de eerste postzegels met den beeldenaar van Koningin Victoria slechts, op 6 Mei Tfi4ft worden gebruik. Een boek van Lu Chong-Hsïang. De Benedictijner monnik, Dom Lu Cliang-Hsiang, vroeger Cliineesoh mi nister van Buitenlandsebe Zaken, heeft opn brochure uit go gey en over de' Ja- pans.cbe bezetting, van Manlsjoerije, waarbij hij een vergelijking trekt met dc Duif.sche bezetting van België tijdens den wereldoorlog en hierbij verwijst naar zekere geschriften van Kardinaal Mercier. met betrekking tot bet Patrio- tismc vanuit christelijk standpunt. L\i Chong Hsiang heeft deelgenomen aan de twee vredes-eonfere.nlies van Den Haag" in 1800 en 1007. In 1015 werd hij Chinecsch minister van Buitenland- si.Tu1 Zaken, nadat Japan China haar be kende 21 eisehon bad voorgelegd. IIij stond aan lief hoofd van de Chineeschc delegaties bij de vredesconferentie van Versailles. In 1027 trad de diplomaat in liet Benediclijner-klooster van den H. 'Andreas nabij Brugge in Belgie. Hij is thans sub-Diakon en zal binnenkort iPriesler worden gewijd: CIRIO TOMATEN NAGEMAAKT NOOIT GEEVENAARD i 12c Vervolg. Zijne wraakzucht en het bewustzijn van zijne veiligheid dreven hem lol teone daad, waarvoor hij op eenen an deren tijd zou teruggeschrikt zijn. Hij gevoelde zich meesier in deze omstan digheid en dacht niets Ie moeien vree- zon. Mijnheer Lepage zag scherp rond, toen hij de puinén naderde, maar hij zag de hem snel en zacht volgende ge stalte en hoorde ook de sluipende slap pen van zijnen vijand niet. Toen mijnheer Lepage dc deur be reik' had. sprong Philip ecnigc slappen vooruit, viel op hem aan en wierp hem op den grond. Mijnheer Lepage verschrikte en er lieerschle een oogenblik stille bij richtte zich echter op en verweende zich hopeloos. Er ontstond een lievig ge vecht dat verscheidene minuten had •geduurd, toen mijnheer Lepage zijnen aanvaller zulk eenen slag op liet hoofd gaf dat hij eenige stappen achteruit week en verdoofd neerviel.Van deze ge legenheid gebruik makende, 'liep mijn- lieer Lepage de puinen in, in de richting der kapel. Philip die zich spoedig hcr- is'telde sprong hem na en alvorens de vluchteling zijne veilige schuilplaats bereikt had, verscheen dc vervolger aan de deur en zag hem in den donkeren boek van den preekstoel verdwijnen. Philip volgde hem tot aan den stoel, slak een lucifer aan en zocht rond,maar icr was geen spoor meer, van zijn De in het station Brussel (Noord) ontworpen wijzigingen en inrichtings werken omvatten, onder meer, de af schaffing van het.aan de grenzen van hel station, in de omstreken van dc Ko- ninginnelaan en van de Paleizenslraut gelegen locomolièfdcpot. De verdwij ning van die rook, stof en gerucht voortbrengende nijverheidsinslallaties, zal niet nalaten heel de in het Noorden van de stad wonende bevolking te ver beugen; ten opzichte van stadsaanleg en hygiene maakt ze een aanmerkelijke verbetering uit. In werkelijkheid moet -dit depot niet «afgeschaft» doch «verplaatst» worden; het zal voortaan moeten werken in het centrum van de uitgestrekte spoorweg- installaties, tusschen Schaarbeek en Haren, builen elke bebouwde kom. Met andere woorden, de locomotieven die de treinen van Brussel-Noord bedienen en die daar tot dusver thuis hoorden, zul len moeten verhuizen met al het per soneel, de werktuigen en de verschillen de diensten voor hun dagelijkscli leven vércischt. Weel men, evenwel, dat die overbren ging sinds het begin van deze week een afgedane zaak is en dat ze zich zonder eenige storting in de gewone werking van het station Brussel (Noord), d.w.z'. zonder afschaffing noch vertraging van treinen, heeft voltrokken Die onopge merkt voorbijgegane verhuizing men zou geneigd zijn ze een verhuizing met de stille trom- le noemen blijkt een merkwaardige verrichting, indien men er aan denkt dat, op talrijke uren van den dag, de treinen, van minuut tot mi nuut, op elkaar volgen, en dat het juist aan den inrit van dien warboel van spo ren, van dien langen waaier van lijnen met duizend schakels is dat, op juiste oogenblikken, tusschen het, voorbijrij den der treinen, de locomotieven van bet depot Brussel (Noord) en die van de vreemde depots, die er komen voor raad opdoen, worden ingevoerd of over genomen. Die locomotieven worden, in het depot, onderworpen aan een reeks verrichtingen (keren, nemen van water en van kolen, smeren, schouwen, ver schillende onderhoudswerken K die el kaar opvolgen naar een des te strengere uurregeling daar ze malematisch moet in verband slaan met die van het door rijden der trein ten. Het was eenigSzins gewaagd de ver plaatsing van Deel dc toerusting, van bel bet mechanisme van zulke organi satie le willen uitvoeren', en daarbij de dienstregeling; der treinen algeheel te, behouden zonder onderbrekingen of vertrek na den tijd. Hel. is in zekeren zin. alsof men een rondsel van een ma chine wou verplaatsen, zonder het werk er van stil Ie houden of zelfs te vertra gen. Dit is noch lans wat werd verwezen lijkt te Brussel (Noord), in de dagen v.an 17 en 18 dezer, en het beste bewi js, dat de verrichting volkomen in orde was, is dat niemand, er aan denltll, dal geen enkele reiziger er iets van gemerkt heeft. KOOPT DE TE WINNEN DOOR GEBRUIK VAN GOE0K00PE PR0DUKTEN REUKARTIKELS CRÈME. POEDERS, ZEEPEN. EAU DE COLOGNE »0° EXTRA FIJNE LOTIONS OVERAL VERKRIJGBAAR 130 VERKOOLDE LIJKEN Zondag namiddag.meldde cen tele gram uil Belgrado, dat. het aantal slachtoffers van de mijnramp van Caca- i ny (provincie Siirajbwo) nog niet met zekerheid is gekciid, daar de regeenn.g de officieelte cijfers nóg niet heeft me degedeeld. Een ingenieur der mijn heeft, in den loop van een telefonisch gesprek met een vertegenwoordiger van het Havas- agentschap, verklaard dat 175 arbeiders zich in de gaanderij bevonden, toen de grauwvuur-ontploffing zicli voordeed. Een zeker aantal mijnwerkers geluk ten er in le vluchten toen de ontplof- ^n8. plaats gi'eep. Zij. liepen in pan?-' schen schrik maar hunne dorpen en dur ven niet naar de plaats der.ramp te- rugkeeren. Hun aantal kan moeilijk be raamd worden. Onmiddellijk na de ontploffing wer den reddingsploegen gevormd door dc ingenieurs en arbeiders der omliggende mijnen. Verscheidene dezer hebben heldhaftige daden gepresteerd. Een in genieur, die als bij mirakel aan de ramp ontsnapte, daalde tCTfc'g den mijnschacht in om z'n makkers le redden. Hij werd half verstikt door de gassen terug naar boven gebracht. De minister-president. M. Ouzouno- vitcli, is uit Belgrado naar Cacany ver trokken, zoodra hij öp de hoogte gesteld werd van bet ontstellende niéuws der ramp. B D,c Minister van Bossehen en Mijnen, M. Oulmanski en de gouverneur der provincie Sarajevo zijn insgelijks ter plaatse. Onverpoosd wordt nog aan de red dingspogingen ge werk,b, doch men beeft nog weinig hoop. Hoeft bot. gezegd dal. de wanhoop in de mijnwerkersgezinnen niet le be schrijven is Belgrado, 22 April. Honderd dertig doodon, verkoold door 'het grauwvuur op 250 meter diepte, dit is bet. ontzet tend bilan volgens de officiecle mede- de e 1 i ng. v a 7i d e zen, oy.ou d 'Al de arbeiders diV zirh in de derde gaanderij bevonden, werden op een lengte van twee kilometer door de alles vernielende grauw\Mur-ontplWiag ge dood. Medischhulp is nutteloos geworden en de liulpyerrichting is. totaal onmo gelijk. Er zouden alleen twee' overlevenden zijn: de eene die ontkwam door zich vast te klampen aan den staart van een vluchtend paard,, dc andere die zich in een put water bad geworpen; Roods -zijn 60 Tijken ondergebracht, in 'de 'feestzaal der mijn welke in rouwka pel is herschapen. De gezinnen dru sUch(offers worden vreeselijk door de Camp getroffen. De postboot Marie-José tégen den Pier te Dover geslagen Dover, 22 April. De postboot «Prin ses Maric-J-osé» van ,dcn dienst Ooslen- de-'Döver, 1 iep in laatstgenoemde haven averij op. Het invaren van dp haven van Dover is steeds zeer moeilijk, daar de stroo ming aldaar zeer sterk is en voor de pieren, die dé havön"beschermen, zelfs draaikolken ontstaan; Door het geweld van de si rooming werd de «Prinses Marie-José» met den achtersteven tegen eten van deze pieren geslagen. De borstwering, de vlaggo- stok en hel rad van-hel roer werden weggeslagen. De schade is vrij aanzienlijk. slachtoffer te vinden. Hij doorzocht de geheele kapel maar te vergeefs. Hij is langs den preekstoel ver dwenen, mompelde hij. Voor vandaag loopt hij vrij, maar morgen zal hij mij niet ontsnappen. Ik zal policieagenten vragen en den ouden preekstoel laten afbreken. De dochter heb ik vernietigd en de schandelijke dood des vaders zal weldra volgen. Alexe Mix Lome, wij zul len oude en nieuwe schulden verreke nen en ik zal tegelijkertijd de groole bcloojiing opstrijken die op uwe uillc- ering gesteld is Gij kunt mij niet ontkomen. Hier wordt uw lot beslist Den volgenden morgend ontwaakte Roza laat uit eenen onrusl.igen en droomrijken slaap. Zij stond op, deed haar gewoon gebed en kleedde zich aan, maar ging niet naar do ontbijtkamer. Het den vorigen avond doorgestane ge vaar had eene groole zwakte en angst valligheid over haar geheele lichaam achtergelaten en maande haar tot voorzichtigheid aan. Zij wilde Philip Piron niet ontmoeten, alvorens zij we der hare gewone krachten had terug gekregen en besloot dien morgend op hare kamer Ie blijven. Zij helde en droeg het binnenkomen de meisje op, de huishoudster te ver zoeken. bij haar le komen. Dc huishoudster voldeed aanstonds aan haar verzoek. Roza's blceke en angstige trekken verontrustten haar. Zijt gij ziek. juffrouw Lepage vroeg zij deelnemend. Ik ben niet, ziek, hernam Roza, maar gevoel mij toch niet wel. Waar is Pliilip Piron 3 yroeg zij* Hij. is naar het, dorp gegaan, een half uur geleden, luidde hel verwonder de antwoord. Hij heeft van dezen nacht weer beproefd mij te vermoorden zegde Roza. Hij denkt dat' ik dood ben. Hij beeft zich verwijderd, om bij de ver wachte ontdekkingen' van mijn ver meend lot niet. tegenwoordig te zijn. De huishoudster verschrikte hevig. Ik wandelde 'gister avond op' hét torras, vervolgde Roza, en toen ik bij den afgrond stond, sloop hij achter mij- en stiet er mij in. Groole God riep de huishoudster ontsteld uit. Was ik niet toevallig in eenen struik op een vooruitstekend punt ge vallen, zeker zou ik tegen de scherpe klippen verpletterd zijn geworden. -Barmhartige G-od zegde de huis houdster, terwijl zij op eenen stoel ne- derviel.v. Hoe zijl ge Weder"op uwe ka mer gekomen, juffrouw Lepage Zoodra ik maar kon, kwam ik niet zonder moeite terug, antwoordde Roza. maar zooals gij begrijpt, ben ik zwak en heb pijn over liet. geheele lichaam, ten gevolge van cle bekomene wonden, en ik verzoek u daarom, een meisje toe le staan, gedurende mijn verblijf in bet slot, in mijne kamer le slapen. Ik zal de deur van de nevenkamer openen en daar zelve gaan slapen, zeg de de huishoudster. Ik zal dadelijk uw ontbijt boven laten brengen. Maar wel ke reden mag Philip "gehad hebben om u' te willen'doèden Hij is de moordenaar van den markies, antwoordde Roza, .Het jjt hem Een belangwekkende rechts kundige vraag rond een doodelijk ongeval te Mechelen In verband met 't ongeval dat-zich ver leden Woensdag in de Baron de Stas- sartstraat te Mechelen voordeed, waai de 53-jarige schilder, Jef Spruvl, onder het puin van den afgcruklen punlgevel èener woning den dood vond, stelt zich de vraag wie voor dit ongeval dient en zal worden verantwoordelijk.gesteld. De bewuste punlgevel was namelijk een geklasseerd monument slaande onder het toezicht der Koninklijke Commissie voor Monumenten. Er mocht dan ook niet aan geraakt worden zonder de tusschcnkomst dezer laatste, zoodat de eigenaar der betrok ken woning van alle vcranlwoordelijk- lijkheid schijnt te zijn ontslagen. In hoeverre de Commissie voor Mo numenten verantwoordelijkheid, is zal vermoedelijk door het gerecht moeten worden uitgemaakt. Het ongeval deed zich namelijk voor als gevolg van een onvoorzienen ruk wind. Anderzijds zou dc stad voor plicht hebben namens voornoemde Commissie, toezicht over de geklasseerde monu menten uit te oefenen. ïn de rechterlijke wereld verwacht men zich dan ook dat deze zaak tot be langwekkende debatten aanleiding ge ven' zal, waarvan het verloop 'en de uit spraak van lieden af, moeilijk kan voor zien Worden. Te Borgerhout., op idé Turnhöiilsche btiaïi, aan de Deunic-h\iis'kèns, gebeur de Zondagnamiddag een vreeselijk ver keersongeluk. Dé 39-jérige: ITei'rn'iina Slrcyt, weduwe Wllberts', woonachtig Pcyekestraat,'35, té Antwerpen, reed al daar per, rijwiel tjisscjieu de tramspo ren. Een tram naderde en de bestuur der belde om de wiclrijdstér. te doen uit wijken. Deze schrikte echter op, bet wiel van haar fiets liep vast in een van de sporen, wjyarbij-de ongelukkige te gron de stortte en door de team werd mee gesleurd. Men nam het slachtoffer in deerniswekkenden toestand op. De arme vrouw was zwaar gewond aan den -rug- ge gr aal en droeg nog verscheidene an dere kwetsuren. Haar kleeren waren ge scheurd. Zij ontving eerste hulp van een bij geroepen'dokter in een nabij gelegen herberg. Niels kon echter baten. De ongelukki ge bezweek tijdens haar overbrenging naar bet St. ErasnrusbospiTaal. De politie van Borgerhout. stelde ter plaatse een eerste onderzoek in en waar schuwde het parket. De lijkschouwing is bevolen. bekend, dat, ik mij met die vreesetijke zaak bezig boud en bij vreest, dat ik den dader zal ontmaskeren. Hij weet niets van onze ontdekkingen en wil mij uit den weg ruimen. O, ik begrijp' u, zegde dé huis houdster, maar lraar toon en hare trek ken toonden aan, dat haar de zaak niet zoo duidelijk was als zij het gehaarde. Ik ga nu naar beneden om mijn werk te doen en zal goed op Plj.il ip letten als hij terug komt. Eens zal hij gewis de eene of andere gelegenheid vinden, om zijn duivelachtig werk uit te voeren, als gij in bet slot blijft. Zij verwijderde zich en zond spoedig daarop Roza's ontbijt. Toen deze daar mee gereed en alles opgeruimd was, schreef zij eenen brief naar Eugenie Mixtome, om haar te verzoeken, on middellijk naar MontfaQon te komen. Zij voegde er bij dat zij baar de noo-- dige opheldering bij hare aankomst zou verschaffen. Dezen brief gaf zij aan een meisje, met. de boodschap, hem aan dc huis houdster te overhandigen, welke hem door eenen bediende naar. de post in het "dorp liet brengen, in plaats van hem in de-brieventasch te steken, de wijl zij vreesde; dat, als Philip ontdek te dat Roza weder aan den dood ont snapt was. dien hij voor haar zoo goed meende voorbereid te liebben, hij den inhoud van den brief zou gissen en do zen onderscheppen kon. Philip was, zooals Roza vermoedde, nö.ar het dprp. gegaan, om niet bij de ontdekking van het bedoelde ongeluk tegenwoordig te zijn. Hij zocht zijneu Zondag namiddag, rond 3 uur, deeldo men aan de statie van Hombeek mede, dal. een wagon van een goederentrein onder den weg in brand geraakt was en dat de trein met zijn brandende vracht! ■ie statie van IIombeek-Heiken voorbij was gegaan. Oógeriblikke'Bjk werden de noödige maatregelen getroffen cn toen de trein in de statie van Hombeck toekwam wérd hij opgehouden. Dc brandende wagon, die met katoen geladen was, werd afgerukt en op een nfleiidingsspoor gebracht, waarna de trein zijn reis kon voortzetten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog* Een geweldigs brand beeft liet boscht der Francbois grondgebied Willerzée- lez-Gcdinne, loebehoarende aan gravin de Lubersac, geteisterd. Van de 775 hectaren werden er drie tot vierhonderd vernield. Al do inwoners van Willerzéc en van Horgnies spanden heel den nacht bun krachten in om den brand uit, te doo- ven, waarin men tenslotte gelukte. Het vuur word afgesneden op 100 me ier der woning van :den jachtwachter Elisé Clos.se, le Marotelle, die door de pompiers van Willezée kon gevrijwaard worden. Sedert, 'enketen tijd hield de rechter lijke politic van Bergen een waakzaam ook op zekeVen Louis 'Blomncrt., uit Thicusies. Deze Blomacrf verleide aan elkeen die liet geloovcn wilde, dat bij bij machte was dienstplichtigen te doen vrijstellen. Hij liet bet echter ook niet bij woor den, maar vergezeld Van een onderoffi cier, begaf hij zich bij talrijke families, waarvan de zoon zou opgeroepen wor den. Hij liet zich echter een som geld ter hand stellen, om1 zekere «diensten» te vergoeden. Hel aanzal van zijn op lichterijen zou zeer hoog zijn. Uit. het onderzoek bleek verder, dat' Blomaerf, niet alleen le Bergen, maar ook te Brussel slachtoffers gemaakt had. Het parket gaat thans onderzoeken of deze zaak van oplichterijen niet in ver hand staat met een of andere zaak van! omkooperij van ambtenaren. Blomaert werd reeds ondervraagd door onderzoeksrechter De Nève de Mé- vergnics. broeder in liet hotel op. en zij wan delden le zamrn naar den ha vendam, waar hem Philip zijne ontmoeting van den vorigen nacht met Alexe Mixtome verhaalde. Later begaf Philip zich" naar liet te legraafkantoor en zond éen telegram aan het höofd der policie, waarin hij dezen mededeelde/dat. Alexo Mixlome zich nabij bet kasteel van Cbarlemont ophield en verzocht eeniige policieagen ten. te willen zenden om hem gevangen te doen nemen. Op zijnen terugweg kwam liij voor bij het buis van den vrederechter, en het zien daarvan, gaf hem aanleiding Mijnheer Talbot een bezoek te bren gen. Hij verkeerde in eene opgewekte stemming, en Ier oorzake van den ster kon drank dien hij met zijnen broeder in bet hotel gebruikt had, had hij iets van zijne gewone onzekerheid verloren. Mijnheer Talbot was te huis. Philip gaf zijn naamkaartje, en het dienst meisje kwam met de boodschap terug, dat hij haar in de studeerkamer van den vrederechter kon volgen. Philip trad met een zonderlinegiï lach de kamer binnen zijne ooigen vonkelden duivelachtig, zijn wezen was koel en vol zelfbewustheid. D.e vrederechter, die Roza nog eens gaarne spreken wilde, en daarom zijne reis naar Parijs verschoven had,scheen over dit. bezoek niet zeer verheugd te zijn. t\ yeïvolgt-

De Volksstem | 1934 | | pagina 2