Van Vrijdenkers! 26 De Bank van den Arbeid De Krach van da Banque des Cooperatives da Francs Merkwaardigs gebeurtenis in FranschJoorden Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Donderdfg APRIL 1934 Wij lezen in de Journal de Roubaix Minister Forthomme bezichtigt de electrische lijn Brussel-Antwerpen UIT OnZE KOLONIE De groote Loterij XXXX JAARGANG NUMMER 96 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2. H, Marcallinua Zonop4,42Zonaf6,56 V, M. 29 L. K. 6 de 't Wierd hojog tijd dat er hier in Aalst een Vrijdenkersbond opgerieht wiefld 1 Aalst is nog te goed aangeschreven cm zijn godsdienstigheid, er zijn nog te jveel katholieke scholen Eenige dnigen geleden verscheen er dus een geel, zwart, bedrukt affiche op onze muren, dat zulks ging gedaan wor den. Een oproep wierd gedaan aan de vrij zinnige bevolking. Wat aanlokkende, verleidende taal yrijheid van gedachte Vrijheid voor eonieden in denkwijze Vrijheid voor den christen vader die zijn kinderen een diep godsdienstig on derwijs wil geven Vrijheid voor den nederigen werkman 'die zijn godsdienst wil beleven, belij tien, overal, thuis, op de straat, op (fabriek Vrijheid voor eenieder, van welk pluimage ook, om zijn gedachte te zeg gen en te uiten I HELAAS Al te schoon om te geloo yen Zijn het. niet deze vrije denkers, voor standers van de vrije gedachte,^ die de subsidieën aan bet. vrije onderwijs wil len ontnemen, alhoewel ze de vrijheid Van onderwijs willen voorstaan. Sprak Br. Dehousse hiel REEDS in liet. Vrijmetselaars Concent van 7 Wei 1876 aldus: «Al de subsidieën aan de gepatroneerde scholen moeten onttrok ken worden. Tk heb steeds hooreri zeg den jammer dat men dit al te vaak vergeet dat, zoo men 't geld aan een associatie ontneem:!,, men idoct alsof men de haver onttrok aan een paard, datmeteen hierdoor zijn kracht ver liest... «Le Journal de Charleroi» schreef REEDS op' 25 Mei 1908 Geen enkel arbeider» meer in de kerken, geen ar beidster nog in de biechtstoelen, geen 'doopsel meer, geen kerkelijk huwelijk meer, geen kinderen meer van arbeiders in de broederkens of nonnekensscho- Jen En vier dagen later: «Overal, op de 'fabriek zoonis thuis, in 't syndikaat zooals in d'herbeng, overal en altijd moeten wij den godsdienst bevech ten Ziedaar, de vrijheid die ze den werk- - man bedenken op godsdienstig oog punt. En de vrijheid van meening. Re kweekelingskens van de zaaiers dor vrije gedachte zouden verleden Zondag Staf de 'Clercq en zijn volge lingen een dansken geleerd hebben wa ren- ze door ruw geweld niet in be dwang gehouden geweest Ze zouden geleerd hebben wat het, is de daden van sommige hunner vrijzinnige broeders te bespreken en te hekelen Ze staan do vrije gedachte voor ja! Maar deze luidt «Vrijheid van keuze tusschen Gelooven wat wij verkoopen Of RAMMEL 't Wierd inderdaad tijd dat er in 'Aalst, een vrijdenkersbond opgericht werd K. S. DE MILLIOENEN DER STAD ANTWERPEN Hieronder violgt kopij van een schrij ven tot het College van Burgemeester en Schepenen, waarin de Katholieke ■Ge,*neentera\adsleden Idle ibijeenroieipiing van den Gemeenteraad vragen voor .Vrijdag a.s., 27dezer, om 18 uur, ten einde he,t College over de geldplaatsin- gen op dö- Bank van den Arbeid te in- terpelleeren. Aan het College yan Burgemeester en Schepenen te Antwerpen. Mijnheeren, Ondergeteekenden, leden van den Gemeenteraad van Antwerpen, hebben de eer U, overeenkomstig art. 62 van de Gemeentewet, te verzoeken den Ge meenteraad in openbare zitting bijeen te roepen op Vrijdag 27 April 1934, te 18 uur, met de volgende1 dagorde Vraag aan het College van Burge meester en Schepenen 1) over de klaarblijkelijke onwet tigheid idioor het College begaan met het. plaatsen van gelden v,an de Stad Antwerpen, ten bedrage van minstens twee en twintig millioen frank, op de Belgische Bank van den Arbeid 2)' over de maatregelen die het Col lege van Burgemeester en Schepenen genomen heeft of zich voorstelt te ne men om, tegenover de staking van be taling waartoe de Belgische Bank van den Arbeid is overgegaan, de Stad Ant werpen terug in bezit van boogerge- noernde gelden te brengen en hare rechten tegenover gezegde Bank te vrijwaren; 3) over de gevolgtrekkingen die het College van Burgemeester en Schepe nen uit de begane onwettigheid denkt te moeten maken. U-bij voorbaat dankend om bet gunstig gevolg, teekenen wij, Mijnhee ren, met. de meeste hoogachting. Antwerpen, 23 April 1934. HET COLLEGE GEEFT EEN GUNSTIG ANTWOORD OP DE VRAAG Het college, Dinsdaig namiddag ver gaderd, heeft besloten recht te doen aan de vraag der Katholieke minder heid. iPie gemeente'raad 1s| dus bijeenge roepen met bovenstaande dagorde te gen Vrijdag avond, 6 uur. Het' college kon ulok' niet anders ban delen, wilde het zich niet plichlig ma ken aan welsverzuim. Men weet het om een bijzondere zittijd van den gemeenteraad aan te vragen dienen minstens een derde 'der I 1 - ,1 ,4 r. x. 4 nnn o oil T>i f f f)l i i V O NOG DE MILLIOENEN DER STAD GENT Zooals wij hier hebben meegedeeld heeft de katholieke groep te Gent po sitie gekozen telgen- de handelwijze van den h. Balthazar, hoofdopsteller van «Vooruit», schepen van Financiën der stad Gent,, beheerder van de Belgi sche Bank van den Arbeid» en van tal rijke anidere financieele en industriee- le socialistische instelllingen, tevens bij al het andere ook nog lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers (dlus een socialistisch vc*orman met één enkel inkomen, zonder zelfs een schijn van cumul) Het verzet van de katholieke groep te Gent gaat tegen de omstandigheden waarin een depot van 18 millioen fr. stadsgelldcn hij de Belgische Bank van den Arbeid werd vernield, en de omstan digheden waarin deze 18 millioen tot 20 millioen frank zijn vermeerderd. Na beraadslagingen heeft, de katholie ke gemeenteraadsgroep toesloten het verslag van den sociatistischen schepene der stad Gent te eischen. Nadien heeft de liberale groep be sloten een zelfde hoMding aan te nemen. Een deficit van 90 millioen. eveneens Deze socialistlscüe ixistellins cioet beroep op de Franscüe Regeerins da ten nu bedreigd zijn, er toe gebracht hebben, geld in Zieke, wier leven opgezegd was door vier geneesheeren plotseling genezen tijdens een noveen De E. lïecr pastoor van Billy-Monti- jg;ny heeft Zondag van op den predik stoel medegedeeld dat een meisje uit de parochie, Mej. Irena Lebrun, oud 24 •j,aar, plotseling genezen was na de H. Kommunie te hebben ontvangen. Het meisje was reeds acht maanden Ziek, de ruggraat was misgroeid, en de boenen waren verlamd. Vier geneesheeren die haar, behan delden, verklaarden dat haar toestand yolslagcn hopeloos was, z-oodat de men- Sclielijke wetenschap voor haar niet-3 meer vermocht. Op raad van haar pas toor had Mej. Lebrun eene noveen be gonnen ter eere v.an O. L. Vrouw van Lourdes. Den 6 April laatst, eerste Vrijdag van de miaand en tweede dag van de noveen, ontving zij de H. Kommuinie. Plots voelide zij zich koud worden van het hoofd tot de voeten en werd zij ge kraak in het hoofd gewaar. Onmiddellijk stond zij op, wandelde en toen zij daarna op de knieën zor k voor eene dankbede deerde haar niets meer. raadsleden daartoe een schriftelijke aanvraag in te dienen. Daar de Ant werpsche gemeenteraad uit 43 ledeu bestaat dienden er 'dus minstens '15 handleekens voor te komen op den brief waarin de bijzondere zitting van den raad Wordt aangevraagd. Deze brief dan gaat uit van de ka tholieken, maar de Vlaanvsc-he nationa listen hebben er ziclh bij aangesloten, daar ook zij klaarheid wenschen te krijgen inzake hot verlies der 22 mil lioen. frank voor de stad Antwerpen. Veertien katholieken en één Vlaam- sche nationalist onderteekenden. Bijgevolg had het college niet to protocollen en het Was verplicht 'de zitting te beleggen. Het schepencollege richt een mede- deeling tot de bevolking Tijdens de wekelijksclie bijeenkomst van liet Schepencollege op 23 dezer, hebben de heeren Burgemeester Van- derstegen en Schepenen Vanderibossche en Balthazar eene verklaring afgelegd uit naam hunner wederkeerige politie ke groepen, voor wat betreft de kwes tie der deposito's van de stad Gent bij de Bank van den Arbeid. Als besluit van de besprekingen wel ke daarop volgden heeft het schepencol. lege besloten den gemeenteraad in open bare vergadering bijeen te roepen op Woensdag 2 Mei eerstkomende. Dit werd zoo pas door het Schepen- c&llege aan de bevolking medegedeeld. Tn welingelichte kringen wordt aan deze mededeeling van het Gentscho Schepencollege het volgende toegevoegd Wij weten dat onze katholieke vrien den uit het Stadsbestuur het ontslag van den siocialistischen Schepen van Financiën gecis'cht hebben. P.e liberalen hebben denzclfdcri eisch gesleld. De socialistische schepen, M. Baltha zar, heeft geweigerd, zijn ambt van schepen neer te leggen. Nadèr vernemen wij nog dat in ka tholieke politieke kringen te Gent wor den betwist de bevoegdheid van den heer Balthazar om als schepene, zon der beraadslaging van het schepencol lege en zonder bijeenroeping van den gemeenteraad. stads.gelden aan een private bank toe te vertrouwen, of tot vernieuwing van deze belegging over ie gaan, en tot vermeerdering van het de- pof. van sladsgelden. Verder, schepencollege en gemeen teraad onwetend te hebben gelaten om trent den hachelijken toestand der bank waaraan millioenen der Gent.sche be volking waren toevertrouwd, alhoewel de heer Balthazar als beheerder der Bank de toestand kende waarin deze verkeerde. Iedereen kent het avontuur van Belgische Bank van den Arbeid. Wanneer deze onderneming in finan cieele moeilijkheden geraakte, gingen hare leiders, de hoofdmannen der Mar xistische secte, vijanden van het kapi talisme de hulp inroepen der burger lijke» regeering om de bank op te hel pen. Om de spaarcenten der duizenden arbeiders, die in deze krach zouden le loor igaan, te redden, besloot de katho liek-liberale regeering tiusschenbeide te komen. Natuurlijk werden waarborgen geëischt om te voorkomen dat de hulp verleening' haar doel zou missen. Een dergelijk igeval doet zich in Frankrijk vooa* met een socialistische onderneming «Banque des cooperatives do»France Haar tekort zou 90 millioen bedragen. Bij deze bank wier zetel gevestigd is, rue 'de Provence, 31 Parijs, hebben 110.000 menschen geld belegd; de de posito's bedr.agen 345 millioen. Be stuurder ervan is M. Ga'ston Levy. Zij heeft 2 bijhuizen te Parijs. De aandeel houders zijn vooral socialistische coö peratieven die op hun beurt bij hunne aanhangers, menschen, wier spaarcen- le bekomen. hunne coöperatieven neer te leggen. In een nota gepubliceerd door den beheerraad der b.ank word-t. bevestigd- dat beroep werd igedaan op het goever- nement, maar dat de -spaarders geens zins ongerust hoeven te zijn. Zaterdag namiddag werden de beta lingen stop gezet en de winketten wer den verleden Maandag gesloten. De ge ruststellende verkLaringen van den be heerraad zijn toch niet bij machte te beletten dat dringende hulp vanwege den ministerraad noodzakelijk is. Ieder een stemt er mede in dat geen enkel arbeider een centiem mag verliezen. Maar de regeering zal hare voorwaar den bij de tegemoetkoming stellen. M. Léon Bally, redac-teur aan Le Jour», is van meening dat het hier een «politieke krach» geldt. Inderdaad, de «Banque des cooperatives» is een vrij metselaars- en soc. instelling. Aan de socialistische partij stond zij subsides toe \ioor kiesstrijd en andere geleigenhedeiï. Alvorens' in te .grijpen zal de regee ring alle no old i ge inlichtingen trachten M. Forthomme, minister van Ver keerswezen, vergezeld van den-li. Itulot, directeur-generaal van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen, heeft Dinsdagmorgen de verschei dene werkterreinen der electrische lijn Brussel-Antwerpen doorloopen. Hij heeft namelijk tot in zijn minste bijzonderheid het ontzaglijk kunstwerk bezocht dat, aangevangen op' den linker oever van hot kanaal van Leuven tot Neokerspoel over het station van Me- chelen hangt. M. Forthomme heeft zich insgelijks kunnen rekenschap geven dat aan den bouw der bruggen en der onderaardsche gangen, die bestemd zijn om de over wegen tusschen Mechelen en Antwerpen te vervangen, krachtdadig gewerkt wordt. Alles laat toe te verzekeren dat de elect.rigche lijn in de eerste maan den van 1935 zal ingehuldigd worden. ONZE PRACHTIGE REIS NAAR ZWIT SERLAND KOST SLECHTS 500 BEL GISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, HOTEL, TAXEN, ENZ. VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN EN PROGRAMMA OP ONS BUREEL. Aankomst van de Thysville Nieuwstijdingen uit onze Kolonie De Belgische stoomboot Thysville van de Compagnie maritime Beige, is Dinsdagmorgen te 9 uur, onder bevel van kapitein Biebuyck in de haven van Antwerpen toegekomen en werd niet tegenstaande het ongunstige weder door talrijke lieden opgewacht. Er waren 208 passagiers' aan boord, die als volgt verdeeld waren Congo Antwerpen 55 passagiers van eerste klas, 57 van tweede klas en 2 Uusschen- klas Lobito-Antwerpen 32 passagiers van eerste, 30 van tweede en 32 van de tu'sschenklas'. Tusschen de terugkeerenden bevon den zich de volgende zendelingen De Eerw. Paetr Bourdon, van het Gezel schap Jesu den Eerw. Pater Lekeis en Eerw. Broeder Van der Velde, van de Capucijncrorde; de Eerw. Paters Ve- kens en Wilsens der Dominicanen; de Eerw. Broeder De Dotobeleir, De Munter en Keutem, de Broeders van Onze Lieve Vrouw; de Eerw. Zuster Luniders der 0'ominikanessen; de Eerw. Zuster Sap- pijn der Kanunnikessen van St-Augus- tinus; de Eerw. Zuster Vrancken, der Franc i ska nes sen. De lading van de «Thysville» bedraagt 13 ton cacao; 6699 ton koffie; 45 Ion rubber; 361 Ion katoen; 7 bon was; 14 ton sesamezaad; 57 ton kiopaal; 2 ton ivoor; 85 ton koper; 245 ton ko-pererts; 2 ton koperafval; 35 ton kopererls G.; 128 ton tinerts; 72 ton palmnoten; 3 ton vellen; 6 torn gouderts; 23 ton sisal; ton zeep; 9 ton vezels en 9 ton ver scheidene. van de Tentoonstelling Brussel 1935. R,e trekking van de 11e reeks zal plaats vinden op 30 April en 1 Mei, er die van de 12 reeks, op 3 ®n 4 Mei a.s in de Militiezaal van het stadhuis te Brussel. De verrichtingen, welke openbaar zijn, zullen te 8 ure stipt aanvang ne men'. De lijsten der uitgetrokken nummers zullen verkrijgbaar zijn die van de 11e reeks, vanaf 1 Mei, rond 14 uur en die van ide '12e reeks, van-af 4 Mei rond hetzelfde uur. Voor de twee reeksen 8000 loten voor eene waarde van 3,500.000 frank. Twee groote loten yan 300.000 fJN De passagiers brengen da volgende tijdingen mee Talrijke autoniobielvoerders van Leo poldstad klagen fel over nachtelijke be- s'chadinging.en aan hunne autos men gelooft dat eene organisatie van inland schë baldadigaards er de hand in heeft. Re oud-strijders van Leopoldstad, vergaderd onder voorzitterschap van baron de T'Scsclas. besloten het ge- denkteeken van Koning Albert op te richten nabij het postkantoor aldaar. Bij de Pontificale Hoogmis, op den hoogdag van Pas'chen, in de kathedraal van Elisabethstad gecelebreerd door Mgr de Hemptinne, wend1 door de zang- kapel op het hoogzaal de vermaarde Missa Brevis van Palestrina, men onge meen talent uitgevoerd. Te Jadotstad zat op 11 Maart M. Vermeulei, districts-commissaris. de prijsuitdeeling van den wedstrijd voor om de schoonste woningen in de inboor lingen stad. Er werden voor 13338 fr. prijzen aan inboorlingen betaald en in sommige ge vallen was het de vnouw die beloond werd. 5-^ 'Aan Pater. Aügüstinys aal men eerlang de opening eener kinemazaal te 'Jadotstad te danken hebben; de pater denkt dat het voor de (negers oneindig beter i's naar een deftigo kinema te gaan dan naar een inlandsche kroeg. Graaf de Beaufort, provincie-com missaris van Leopoldstad, is aldaar te ruggekeerd na eene inspectiereis in het gewest van Thysstad. M. Vindevpghcl, substituut van procureur-generaal, doet eene inspec tiereis in de parketten van Kasai cn de Lomami. M. Van Veen, bestuurder van den Crédit Foncier Africain, is met den koe rier van Alb'ertstad te Elisabeths!ad aangekomen. De blanke bevolking van Jadolstnd, die 3000 zielen bedroeg in 1930, is ten gevolge der crisis geldaald tot 1360 in woners. Te Leopoldstad stootte M. Ivupfer, die per miotorwiel.reed op een auto, ge voerd door een inboorling; M. Kupfer werd redelijk zwaar gewond. De overste van den dienst der water wegen van de kiolonie, M. Vanderlinden, vertrok op 16 Maart langs den luchtweg van Leopoldstad naar Luebo, om er de haveninstellingen te bezoeken. Er wordt eene nieuwe bibliotheek te Leopoldstad opgericht. Vermoedelijk wordt Van de Capel- le, secretaris-fgeneraal der kolonie, pro vincie-commissaris van Coquilhatstnd, in vervanging vain M. Jorissen. De commissaris der provincie Stanleystad heeft besloten de belastin gen der dorpshoofden te verminderen", om deze in verhouding le stellen met de winsten der inboorlingen. Onder nieor, zal die belasting voer het grondgebied der Baratoi-Barumbi in het vervolg slechts vijf frank bedragen teigen 50 fr. zooals het vroeger was. Nieuwe postzegels', welke dienst zullen doen voor het vervoer per vlieg tuig werden te Leopolds!ad uitgegeven* De provincie-conwnrssarissen zul len in het vervolg op politie-gebied mo gen optreden en straffen uitspreker! welke niet zeven dagen gevangenis cri 200 frank boete overschrijden. Sprinkhanen hebben de vallei van Sankuru, in den omtrek van Mautala en Yankumba onveilig gemaakt. Zij vlo gen op een kleine hoogte Lusambo voorbij. Ze kwamen van het Oosten. Het is de eerste maal dat een zwermj sprinkhanen zoo ver komt. Tot hiertoe waren -de insecten nooit verder geko men dan Batempa (Kasai)', dit is op een vijftigtal kilometer van Lusambo. De dagbladen in Congo protestee- ren legen de zachtmoedigheid van heti gerecht tegenover negers, die zich" aan strafbare feiten bezondigen, terwijl blanken voor de minste pekelzondfe zwaar gestraft worden. Zoo kreeg on langs een halfbloed-postbeambte, van Kwamouth, die een diefstal van 6000 fr'. pleegde vo.or alle straf,., eene schor.-* slng ip zijn ambt;,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1