27 Verbond der Katholieke Verenigingen en De Spaaasche Regeering heeft ontslag genomen De diefstal ia Sint-Baafs te Gent Belgisclie Natfoeale Coago-Loterij Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag APRIL 1934 Verschrikkelijke Ontploffing in de Gasfabriek te Leuven De Fransche Socialistische Bank der Kooperatieven KABINETSRAAD XXXX JAARGANG NUMMER 97 (Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H, Anestasus Zonop4,45Zonafö,57 V, M. 29 LK.6 belangrijke nota Betreffende de beslissingen, welke door de algemeene vergadering der Afgevaar digden op 14 April, tijdens de bespre king van het verslag van de hervorming van de Wetgevende en Uitvoerende Machten werden aangenomen Het verslag der kommissie werd in eerste lezing aangenomen. Het zal de afgevaardigden in tweede lezing worden [voorgelegd op de algemeene vergade ring van de maand Mei. Van de door de verslaggevers voorge stelde hervormingen werden er ver- sdheidenc goedgekeurd, andere werden naar de kommissie verzonden, andere nog, die niet konden onderzocht wor den, werden naar de vergadering van Mei verzonden. Hierna geven wij, nevens elk punt van het verslag, eene nota met de be slissing der vergadering. A. HERVORMINGEN VOOR DE VERBE TERING VAN DEN PARLEMENTAIREN ARBEID,. 1. Verplichte raadpleging van de Wetgevingsraad op alle ontwerpen van regeerings- of parlementair initiatief en op dc ontwerpen van organieke Ko iiinklijke Besluiten. Aangenomen. 2. Twee parlementaire zittijden per 'jaar, elk van drie maand. Aangenomen. 3. Beperking van het getal volksver tegenwoordigers op het huidig getal. [Vermindering, zoo mogelijk. Aangeno men. 4. Vervanging, in uitzonderlijke ge vallen, van de openbare stemming, bij beslissing van het BureeL der vergade ring op voorstel van de regeering. Aan genomen. iB. HERVORMINGEN TOT VERSTEVE- GING VAN DE MACHT DER REGEERING. 1. Recht van de regeering dekreet- Wetten uit te vaardigen. De volgende formuul werd aangeno men «Recht van den Koning wetten uit [te vaardigen bij in ministerraad be raadslaagde besluiten, onder voorbe boud van herziening door het soeverein gebleven Parlement. Behoudens de ge vallen van hoogdringendheid zal het besluif-wet slechts uitvoerbaar zijn eene maand na zijne neerlegging op het Bu reel der Kamer V. 2. Het referendum. Dit is voorbehouden en verzonden naar de kommissie. 3. Oprichting''"van een Hof voor be twiste bestuurlijke zaken. Aangenomen. C. HERVORMINGEN DER WETGEVENDE MACHT. der T. Door de vertegenwoordiging belangen. 1. Benuttiging, als hulpraden van de Wetgevende macht al Van de paritaire kommissies, wel ker bevoegdheid zal uitgebreid worden. b) Van de heringerichte hoogere ra den (Landbouw, Handel, enz.); Aan genomen. 2. Recht aan de profess'ionneele korp- ison en andere nationale groepomenten van verstandelijke, geestelijke of zede lijke belangen van in eerste graad tus schen te komen in de aanduiding van 'een aantal gekozene der natie, op grond van voorstel tot coöptatie. Uitbreiding van het cooptatieregiem tot den Senaat. Toepassing van dit stel sel op de Kamer. Aangenomen. II. Door de verbetering der wetten be [treffende het stemrecht en de uitbrei ding van dit stemrecht. 1. Verbetering van bet regiem der (Evenredige Vertegenwoordiging door eene premie aan de meerderheid. Dit voorstel is naar do kommissie Verzonden voor uitwerking van een 'juiste formule. 2. Uitbreiding van het Algemeen Stemrecht. Stemrecht voor de vrouwen. 'Aangenomen. Families!cmrecjit: verzonden naar de kommissies voor een overgangsformu le. 3. Behoud van de lijstkiezing. Behoud \an het hoofdvak. Faeulteit. van te panacheeren. Een enkel lijst voor de werkelijke en plaatvervangende kandidaten. Deze punten worden niet besproken; Verzonden naar dp zitting van Mei, De crisis zal moeilijk zijn om op te lossen Madrid, 25 April. Zooals het te verwachten was heeft het Spaansch kabinet ontslag genomen. De Gaceta dp Madrid heeft den tekst der amnistiewet afgekondigd, sa men met de ophelderende dekreten van den voorzitter dpr republiek. Het hoofd der regeering beeft daarop het geza menlijk ontslag van zijn ministerie in gediend. Anderzijds- heeft de buitengewone koortsigheid die in het Volkshuis heerschte, tot bij het dagkrieken ge duurd. De oorzaak daarvan was het ge rucht, door een der -socialistische lei ders verspreid dat eene beweging der machten van rechts- in voorbereiding Was. De socialistische inrichtingen na men hun voorzorgsmaatregelen om elke verrassing te voorkomen. Alle3 was trouwens rustig. Men oordeelt in de officieele middens dat de crisis zal moeilijk op te lossen zijn. De raadplegingen van den president. Madrid, 25 April. M. Alcala Zamora, voorzitter der ré publiek, begon te 16 ure zijne raadple gingen. De eerste dopr hem ontvangen was M. Alba. De oorzaak van den val. Madrid, 25 April. D,e aandrang van den President, de? Republiek, om den tekst der amnistie wet te laten vergezeld ,gaan van een nota om bet voorbehoud uit te leggen dat gemiaalct werd bij zijn goedkeuren der wel, heeft het leven van de regee- ring Lerroux onmogelijk gemaakt. Deze nota werd aan de Cortes en aan den minister van Justicie gezonden om in de archieven plaats te nemen. De laatste zin van dit document, per soonlijk door 'den president er bij ge schreven luidt Ik houd er aan te doen opmerken dat ik deze wet slechts goedkeur om den politieken toestand niet moeilijker te maken aangezien ik voor het oogenblik de mogelijkheid niet inzie eene andere regeering samen te stellen. Welke oplossing is mogelijk De politieke middens zijn van mee ning dat wegens' deze oorzaak, de op lossing moeilijk zal te vinden zijn in een nieuw kabinet Lertoux. Nochtans, geizien de huidige samen stelling der Kamer schijnt enkel eene minderheids regeering vari links-cen trum mogelijk die dan ongeveer het al gemeen uitzicht der regeering Lerroux hebben zou. Daarbuiten wordt mogelijk ook wel de samenstelling onder oogen genomen van een regeering van nationale Unie of republikeinsche concentratie. Ontbinding der Cortes Het. lijdt geen twijfel dat de partijen van links de ontbinding der Cortes zul len vragen, zooals ze dat ook gedaan hebben bij de twee voorgaande regee- ringscrisissen. Een kopie van Coxie zou het gestolen paneel vervangen Ee zou spraak zijn om het gestolen paneel van het Lam Gods te vervangen door een kopie van Michiel Coxie, die op opdracht van Filips de Tweede ge heel het altaarstuk naschilderde, en ongeveer twee jaar aan dit werk bezig was. Lucas de Heere vertelt dat CoNie de kleine bijzonderheden of miniatures niet weergaf. Hij wijzigde ook de onderste figuren van het gesloten veelluik. Ju doduis Vijdt en Isabella Borluut, verving hij door twee beelden van Evangelisten Johannes de Doo-per moest zijn lam ruilen voor de attributen van een der den Evangelist; alleen Johannes de Evangelist bleef. P;rie van de Soldaten van Christus kregen de trekken van keizer Karei, Fi lips den Tweede en Coxie zelf. Ook de houding van de II. Cecilia werd gewij zigd. Die kopie werd opgehangen in het paleis te Valladolid, later te Madrid. Na den inval van de Franschen werd ze naar Parijs overgebracht; generaal Bel- liard bracht ze terug naar de Nederlan den. In 1820 werden de paneelen met Sint-Jan en Maria aan den koning van Beieren verkocht; het paneel met God den Vader en het groote middenpaneel, aan den koning van Pruisen. De zij vleugels bleven te Brussel, totdat ze in '1861 geruild Werden, door het kerkbe stuur van St. Baafs, voor oorspronke lijke paneelen met Adam en Eva. In 1861 werd de Aanbidding opnieuw volledig tentoongesteld in de Vijdtkapcl, het, oorsprongelijk' middenstuk aange vuld mét de zijvleugels van Coxie, ter wijl nog de naakte Adam en Eva werden vervangen door een aangekleede kopie van Lagye. Sinds 1920 hing het altaarstuk voor het eerst weer in^ziin oorspronkelijke samenstelling in Sint-Baafs, De kopie dié nu in de plaats zóh ko men van de Rechtvaardige Rechters, stelt op de achterzijde niet meer Johan nes 'den Dboper voor, met, het' Lam, maar, zooals wij bierhoven schreven, een dérden Evangelist. Trekking Binnenlandsche Premieleening 5 t.h. 1932 Woensdagmorgen had de 26e trek king plaats van de Binnenlandsche pre- nnieleeni,ng 1932. Het lot van 250.000 fr. valt ten deel aan reéks 202921. De 33 volgende reeksen zijn betaal baar met 25.000 fr. 106720 115327 U7888 121304 131412 132483 132681 158346 172716 175120 1753C5 177993 197302-204436 114467 215170 216749 228116 239498 2486SI 265450 269235 271036 277885 292044 Elk nummer van de uitgetrokken reeksen lveeft recht, op éen tiende van de onderscheidenlijk toegewezen premie. 122994 161348 188856 215704 260707 287436 Woensdag, deed zich een verschrikke lijke ontploffing voor in de gasfabriek der stad Leuven. 'Deze fabriek is gele gen langsheen het kanaal op het grond gebied der gemeente Kessel-Loo. Drie personen werden gewond. Dc ge naamde Jacques Liénart, ingenieur 28 jaar o<uid, gehuwd en vader van twee kinderen woonachtig te Leuven, werd de wervelkolom- gebroken. Hij werd een 20bal meter verder geslingerd. In de kliniek waar hij verzorgd wordt be schouwt inen zijn toestand als wanho pig. De genaamde Moers, 23 jaar mon- teerder, woonachtig te Schaarbeek en Fernand Vigneron, soedeerdcr, 32 j. van Boschvoorde, werden eveneens ernstig gewond. Het parket samengesteld uit de H.H. Kumps, onderzoeksrechter Van Boxurn, substituut en Demoulin, griffier, begaf zich ter plaatse. Ziehier hoe het ongeval zich voordeed Aan een der gasketels moest een her stelling worden gedaan. De ingenieur bevond zich op liet platform met twee werklieden. Men denkt dat er een lek gloeiend lood in de olie gevallen is en de ontploffing aldus werd veroorzaakt. De pompiers van Leuven verschenen ter plaatse en werden bijgestaan dooi de brandweer van Antwerpen. De mogelijkheid werd ingezien ook de brandweer van Brussel ter hulp te roe pen. Rierserven mazout en teer beginnen te branden Te 13 uur steeg n'og steeds een reus achtige rookkolomi op boven den gasme ter die nog steeds' brandt niettegen staande de pogingen van de brandweer lieden. Reserven mazout en teer beginnen evenèens te branden. De brand nam spoedig eérï vreeselij- ke uitbreiding. De vergaarbak bevat 100 ton gasoil. iP,e pompiers van Leuven worden bij gestaan door deze van Brussel, die voorzien zijn van een speciaal product verspreid om branden uit te doovcn, doch de vlammen zijn zoo geweldig dat het product van geen nut is. Er valt niets anders te doen dan den gansehen inhoud van den vergaarbak te laten uitbranden. De olie is geborgen in een reusachtige klok. Tusschen den ver. gaarbak zelf en den buitenwand is cr een ruimte. Deze werd door de pompiers met water gevuld. iPjit water kan niets anders dan koken. De pompiers bepalen er zich toe stroomen water op' de wanden uit te storten en aldus te beletten dat ze door de te gnoote hitte aan stukken sprin gen. Parijs, 25 April. In zijn uiteenzet ting in den kabinetsraad heef(r minister Gormain-Martin zijn kollega's op de hoogte gebracht van den toestand der kooperatieven. Die minister van Financiën zou na melijk verklaard hebben, dat de Bank der Kooperatieven, die haar betalingen schorste, 110.000 deponenlen telde en dat op een deposito van 345 millioen 110 millioen vastgelegd werden in za ken, betrekking hebbende op het bank wezen, de cinema en de luchtvaart. De ze som zou slechts in een zeer kleine mate kunnen te gelde gemaakt worden. De h. Germain-Martin zou ook ver klaard hebben, dat een som van 100 mil lioen zou geleend zijn aan de koopera tieven als geld voor loopende uitgaven. Daarenboven zouden de kooperatieven aan de bank der samenwerkers een som van 100 millioen gestort hebben, die de inschrijvingen vertegenwoordigen van de kleine kooperateurs, maar het zou de bank moeilijk vallen, dit geld terug te betalen, in de huidige omstandigheden, indien deze betaling onmiddellijk word gevraagd. Zie vervolg hiernevtff, Loten zullen uitsluitend verkocht wor- den door Belgische bankiers en wisselagenten Wij vernemen dat de verkoop der bil jetten van de Nationale Belgische Lo terij ten voordeele van Congo voorbe houden zal blijven aan de kredietinstel lingen en wisselagenten, geagreeerd bij de Banken van Brussel, Antwerpen, Luik en Gent bij uitsluiting van alle andere tusschenpers.onen. Ziedaar een nieuws dat niet nalaten! zal plezier te doen aan onze reeds zoo zwaar door de crisis beproefde wissel- agenten. Wij kunnen er nog bijvoegen dat 7 1. De eerste schijf dezer loterij 200 millioen fr. zal bedragen; 2. Dat er loten van 1 millioen zullen zijn en tarijke loten van 500.000, 1Ó0.000, 50.000 fr. enz. De oorzaken der ontploffing Het is moeilijk de oorzaken der ont ploffing vast te stellen. M. Van Nes, bestuurder dos gasfa briek, vertelde wat volgt. Het was 9 uur, wanneer ingenieur, Jacques Liénart zich boven op den ver gaarbak bevond met een monteerder, Moers, en den soldeerder, Vigneron. Men. ging beginnen een nieuwe kap te sol- decren. Het eleclrisch soldeertoestel was in volle werking wanneer een geweldige ontploffing plaats had. Ingenieur Lié nart werd in de lucht geslingerd en viel weer zwaar ten gronde. Hij was erg ge wond, evenals de twee werklieden. Al de ruiten der gebouwen in de na bijheid van den vergaarbak vlogen aan stukken. Uit het eerste onderzoek van lieti parket, bijgestaan door ingenieurs blijkt dat de ontploffing veroorzaakt werd door een kortsluiting uit het soldeer toestel waarmede de werklieden en de ingenieur aan den arbeid waren. Een genster zal in voeling zijn gekomen met het gas wat een ontploffing voor gevolg had. Er zijn geen reehtstreeksche getuigen van het ongeval. De ontploffing ge schiedde zoo brusk dat bet niet nauw keurig kan uitgemaakt worden wat de ontploffing veroorzaakte. De slads'diensten hadden beroep ge daan op een naburige firma «L'Indus- trie» om den kleinste gasketel te vor- grooten zoodat liij 400 m3 meer kon inhouden. Ingenieur Liénart, 28 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen leidde de werkeif. August Moers en Fer dinand Vigneron voerden de werken uit. Dit vreeselijk ongeval bedreigt do gasbedeeling aan de 13.000 geabonneer- den van Leuven, Heverlee en Kessel- Loo. Men was juist bezig een installa tie te maken ertoe bestemd het water- gas met het koolgas te mengen. De gas meter die thans in brand staat is gedu rende gansch den zomer in dienst. Ge- Huikkig heeft de brand de machienen ge spaard die de werking ervan verzeke ren. Het blijft niettemin een feit dal en kele maanden zullen noodig zijn om een nieuwen vergaarbak te vervaardi gen en gedurende die periode zal het moeilijk zijn bet normaal verbruik te bereiken. De brandende gasmeter zal niet' meert .kunnen benut worden. De schade be draagt omtrent 150.000 fr. De olie al leen kost 60.000 fr. In de nabijheid van den brand zijn duizenden nieuwsgierigen toegestroomd die op afstand worden gehouden dooi} gendarmen. De led-en van het Leuvensch Parket op de plaats der ramp, terwijl de piers zich beieveren om de aanpalende gebouwen te vrijwaren Anderzijds zou de bank een bedrag van 60 millioen noodig hebben tegen den vervaldag van 10 Mei. Men weet dat deze bank ook de finan- cieele diensten bezorgde van de C. G. T. (Algemeene Aribeidsfederatie*}! De ministers zijn Woensdagavond te 9 uur, in Kabinetsraad bijeengeko men. De h. Van Cauwelaert was.afsve- zig, vertrokken naar ïtajie. De Raad heeft eerst de loopende ad ministratieve zaken afgehandeld, en vervolgens ook onderzoek gewijd aan de parlementaire agenda. De Kamer in derdaad komt volgende week bijeen, en de Regeering verlangt dat allereerst het budget van Koloniën en het Wets voorstel voor nieuwe taalregeling in Gereohts'zaken^QvenaLs het onDverp vari uniformverbod spoedig zouden worden afgehandeld, evenals enkele andere ontwerpen van dringenden aard. De uiteenzetting van minister Hyw mans over den Buitenlandse hen. toe stand was ditmaal bijzonder gewichtig wegens den internationalen toestanq; geschapen door het antwoord dooij Frankrijk gegeven op het Britsch' ia'e- morandum. en in verband tevens nvuï de mogelijkheid van verdere behande ling te Genëve. Tevens werd nog aandacht verleend aan enkele onderdeelen van 's land? TinanoietïVén toe%U,nd«

De Volksstem | 1934 | | pagina 1