Meiviering l Indrukwekkende Rernm-Novarnmviering en Vaandelinhuldiging en Wijding Provinciaal Kongres der Grooie Gezinnen van Oosi-Vlaanderen te Petegem-bij-Deinze Oiusdag MEI 1934 Belgie-Hollanci 2-4 CITTA DEL VATICANO Rond het Parlement XXXX JAARGANG NUMMER |&Q Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Philippus §Zonop4,33Zon»f7,03 L. K. 6 N, M. 13 (FOLKLORE). Mei is de maand der "bloemen en daarom werd ze toegewijd aan Maria, de bloem van Jesse. Den H. Philippus Nerjus, stichter van het Oratorium, ten jare 1595, toen hij tachtig jaar oud was te Rome overleden, komt de eer toe, het denkbeeld van de godsvrucht der Meimaand te hebben op gevat. Zij is de vrucht van zijnen iever voor de zaligheid der zielen en van zijne tee- dere liefde jegens de allerheiligste Maagd Maria. Als vriend der jeugd had hij op gemerkt dat deze maand, de gevaar lijkste is voor de jonkheid. Hij had mede lijden met het jong volk en wilde kost wat kost het ter hulp komen en daarom stelde hij onder de moederlijke bescher mingvan O. L. Vrouw de maand Mei. Philippus volgde die heilzame ingeving; schreef voor de jongelingen een regle ment voor dat binst die maand werd toegepast daarin bepaalde bij de oefe ningen, de godvruchtige lezirgui, enz.," die ze eiken dag moesten verrichten hij verzocht ze ter H. Tafel en droeg ze op aan die goede Moeder. Zoo begon de viering van de Maria maand. Slechts twee eeuwen later maakte Pater Lalomia deze oefening heel Italië door bekend. Van daar kwam ze over naar Frankrijk en in andere landen. Deze toewijding van Mei aan Maria werd goedgekeurd door de kerkelijke overheid in 1784, wanneer Paus Pius VI oorlof gaf aan de Paters Camillianen van Ferrara in Italië de maandoefeningen in hunne kerk openbaar te houden. Paus Pius VII, keurde nog die godsvrucht goed en begunstigde ze door het verleenen van bijzondere voorrechten en aflaten. In de opvoedingsgestichten werden ze eerst beoefend, dan gingen ze over tot de kloosterkerken en eindelijk kwamen de parochiekerken aan de beurt. Zoo komt het dat heden in gansch de christene wereld en wel bijzonderlijk in Maria's Heiligdommen en in Maria's Vlaanderen die viering der Mariamaand algemeen is. Thans worden de bedevaartplaatsen Maria ter eere druk bezocht. Zoo zal de toeloop tot O. L. Vrouw van Lourdes te Oostacker toenemen; de Keezeredagen of bedetochten naar O. L. Vrouw van Ker- selaere te Edelaere bij Audenaerde be ginnen. Scherpenheuvel zal zijne talrijke pelgrims zien opkomen. Ilalle zal meer dan op een ander tijdstip van het jaar bezocht worden. Iedereen van ons zal de Hemelmoeder met genegenheid vereeren haren bijstand inroepen en haar dank wijten. De schoonste maand van 't jaar moest aan Godes Moeder toegezeid worden. Niet te verwonderen dat Guido Gezelle in zijn rijmsnoer ziju meizang aanheft: Herhaalt mij nu iveêrom dat schoone lied 'n laat geen lieve leise ervan verloren zvant op en af uw lippen loopt er iet dat in of om de bickorve is geboren 't Is honing dat gij zingt, en aL te zoet om nog eenmaal mij niet te zijn gesclionlien mij lust hoe meer ik drinke en drinken moet, ik meerhoe meer ik drinke en hi gedronken. Bij het planten van den Meiboom bidt men Maria. En 't kinderlijk lied weer klinkt Christus ging naar Calvaren Daar stond een hoorn geplant Tusschen twee moordenaren Met hlommekens zoo schoon, 't Is om de vreugde te vermceren Dat wij hier komen staan, Wil hem in vreugd vereeren Wil hem in vreugd ontvaan. Te Nazareth en elders in Oost Vlaan deren ziet men talrijke kindergroepen met versierde takken in de hand, de dorpen afloopen, van deur tot deur zin gen. Soms zijn het ook ouderlingen en gewone bedelaars die afzonderlijk of in groep de gemeente doorloopeu, overal aankloppen, zelfs des nachts, om te zingen Zie onderaan volgende kolom^ Uit Sottegem Zondag 29 April 1934 is een datum die met gulden letters zal geiboekt bl:j- ven in de verslagen der Christene Wer kersbeweging van het gewest Sottegem- Herzele. Op dien datum werd op groolsch en indrukwekkende wijze de Rerum Nova rum vieringen in Vlaanderen ingezet en deze kreeg de te meer iuiistcr daar ze gepaaid ging met de inhuldiging en wijding van een nieuwe prachtvlag van de Christene werklieden van het Gilde- huis. •De zon was van de partij en van in den vroegen morgen wapperden aan tal rijke gevels -de nationale en pauselijke kleuren. De l¥Iorgenvergadering In den voormiddag, na de hoogmis had in de lokalen van het Gildenhuis een eerste bijeenkomst waarop de foto gemaakt werd in groep van de bestuurs- en werkende leden van de christene vak- vereenigingen, als blijvend aandenken aan dezen schoonen dag. Des namiddags: Bijeenkomst in het Gildenhuis Rond twee liu'r in den namiddag kwa men de leden van de plaatselijke afdee- lingen samen in de lokalen van het Gildenhuis waarbij zich ook talrijke af gevaardigden aansloten uit de verschil lende gewesten namelijk uit Aalst, Au- denaarde, Ninove, Geeraardsbergen, Gent, Nederbrakel, enz. enz. Wij schat ten de opgek'omenen op 500 man op zijn minst gerekend. De pptocht naar de kerk Te 2 uur stipt zette de stoet zich in beweging naar de kerk. Machtig, en indrukwekkend was bet schouwspel, deugddoend aan het hart in dezen tijd van verval en onverschilligheid deze honderden katholieke werklieden fier te zien opstappen met hunne geestelij ke en wereldlijke overheid Vooraan ging de vlag Een pracht stuk. Een kunstwerk vervaardigd door het huis Slabbinck van Brugge. iDe nieuwe Vlag. Het hoofdfiguur van het nieuw veel kleurig vaandel blij wapperefid in den koelen wind en overgoten door milde zonnestralen, is een werkman, die als hoofdfiguur gansch het vaandel domi neert. Als omlijsting rond deze hoofd figuur vinden wij de fabriekscbouwen, een beeld van de St Pieterskerk van Rome, als verwijzend naar de eeuwige stad en den grooten Paus van den we reldbrief Rerum Novarum 3D© Voetbalwecistrij d. De vlag was omlijst door een tiental andere vaandels gedragen door afge vaardigden uit de hierboven vermelde gewesten. Onmiddellijk nadien volgde de machtige werkersgroep en de perso naliteiten. In de Kerk. Öndertusschen was' de kerk vol volk geloopen, om de plechtigheid der wij ding bij te wonen en de kanselrede te aanhooren van den gekenden Pater Capucien Liberatus van Aalst. De Wijding der Vlag De nieuwe vlag werd, met gebruike lijk ceremonieel gewijd door den Z. E. Hr Vicaris Poppe, afgevaardigd door Z. D. H. Monseigneur Coppieters van Gent. De Kanselrede. In een gloedvolle, (beeldrijke en stijl volle kanselrede schetste de Z. E. Pa ter Liberatus de beteekenis van bet Rerum Novarumfeest en wees op de rechten en-op de plichten van den Christen werkman. iDeze rede maakte den meesten in druk De optocht door de gemeente Na de kerkelijke plechtigheid werd een korte optocht gedaan door de voor naamste straten der gemeente onder de algemeene en sympathieke belang stelling van een talrijke menigte. Eens' te meer viel op de schoone algemeene bevlagging. IMaar het Gildenhuis. De feestzitting Het was rond half vijf toen de stoet terug in het Gildenhuis kwam waar on middellijk overgegaan werd tot het houden der algemeene vergadering of feestzitting. Voor een opgepropte zaal belangstellenden namen hier achter eenvolgens liet woord de Z. F,. Heer Deken Schockaert die den welkomgroet uitsprak. Daarna voerde de Z. E. Heer Vicaris Poppe het woord. Onmiddellijk daarna was het de beurt aan den lieer j volksvertegenwoordiger Vanheck m Het Belgisch eiftai dat zich duchtig ver weerd heeft tegen de Hollandsche ploeg die vergezeld was van 15.000 Hollandsche supporters. En nu naar Rome. de weg, waarop het Belgisch elftal zich Alle wegen leiden naar Rome zelfs j gewaagd heeft geen breede laan is maar. voor het Belgisch elftal dat te Dublin wel een hobbelig straatje, gelijk speelde en thans op eigen veld met 42 nederlaag leed. Wij voegen er echter dadelijk bij dat Wij zullen ons dan ook geen illusies maken en enkel hopen dat wij ons zeer; goed mogen verdedigen. De Bond der Kroostrijke Gezinnen van Petegem-bij-Deinze, vierde Zondag de wijding van zijn nieuwe vlag, bij welker gelegenheid men aldaar het Ge provinciaal kongres hield. De plechtigheden werden ingezet mot eene plechtige Mis', voorafgegaan van de wijding der vlaig door den E. II. Pas toor Noterman. Van op den kansel deed de Z. E. H. Van Kerkbove, Diiocesaan- De Bestuurder der Sociale Werken, het ge- feestrede werd gehouden door den heer legenheidssermoon waarin hij de betee- Segers algemeen secretaris van het Christen Werkersverbond. De spreek beurten werden besloten door een aan spraak van den Eerw. Heer De Deyn, bestuurder der sociale werken die de beteekenis der nieuwe vlag "uiteenzette. Een tooneelavond. De dag werd besloten met een luis terrijke tooneelavond voor de leden van het Gildenhuis. Maandag werd het zelfde feest gegeven voor het Sotte- gemsch publiek. De gezondheidstoestand van den Paus Nu en dan duiken er (berichten op, dat de gezondheid van den H. Vader ern stige reden tot ongerustheid zou ge ven. Uit onderstaande brief van iemand, die reeds jaren lang in de Eeuwige Stad woont, moge blijken, dat Pius XI in weerwil van de ontzagelijke vermoei nissen van het H. Jaar, een goede ge zondheid geniet. Het H. Jaar met zijn taltooze bede vaarten is thans ten einde en de Heilige Vader heeft bij alle overstelpende druk te zijn jeugdige veerkracht weten te behouden. Ik plantte mijnen mei en ik brak een ei, en de dooier viel uit mijn schale, vrouwke wilde mij geen ander eiken geven? Ilc zal u w dochterken niet halen schiet diep in den nest, de zwarte hoenderkens leggen best, de witte niet te min, schiet er tot over den kop den elleboog in. Vrouwke van den neste langt er van de beste langt er zeventiene 'k zal ze wel verdiene, 7c zal er mee naar huis gaan en in mijn moeders koekepanneke slaan Toen het spinnewiel nog in eere was, hadden de spinsters te Waereghem de gewoonte hun eerste garen op Meiavond aan O. L. Vrouw op te offeren. Zij verga derden rond de achtkantige kapel, de Gaverkapel gehcetcn op den ouden steen weg van Gent op Kortryk, om aldaar verscheidene Meiliedjes te zingen. De jongelingen schoten liunue roeren af... zoo vertelt Volk en Taal Laat ons meiavond en de Meimaand meevieren ter eere van ons aller Moe der Maria, ARC. Aanstaanden Woensdag zal de Kamer haar zittingen hervatten. Gewoonlijk herbegint de zittingstijd op een Dins dag, doch volgenden Dinsdag is het 1 Mei en men wil de socialisten op hun gemak het feest van den arbeid laten vieren, alhoewel het dit jaar maar ma ger zal zijn. Om de 'honorabelen stilaan aan bet werk te wennen, heeft men op de dag orde der eerste week tamelijk onbedui dende onderwerpen geplaatst, waarvoor een groote krachtinspanning noodig is, b.v. de begroeting van Belgisch Con go, de rekeningen der Kolonie voor de jaren 1908 tot 1924 I enz. Slechts den eersten dag zal de bevoegde Minister de sprekers kunnen aanhooren, want op 3 Mei scheept de heer Tschoffen te Ant werpen in naar Congo. De tweede week zal men beginnen met het ontwerp betreffende de rege ling der talen in gerechtszaken. Hoelang de zittingtijd zal duren, is nog niet geweten. Volgens sommigen zou de regeering voornemens zijn- Juni nieuwe .volmachten aan te vragen wat zeer wel mogelijk is. De bezuinigin gen die men verledep jaar heeft inge voerd, zijn natuurlijk niet voldoende we hebben dit toen hier aangetoond; de gebeurtenissen stellen ons in 't gelijk. De Minister van Financiën heeft ver klaringen afgelegd over de opbrengst der belastingen, waaruit blijkt dat deze geenszins beantwoordt aan de vooruit zichten. Niet weinige trouwens oordeelcn sinds enkelen tijd dat het parlementaire stel sel niet meer van dezen tijd is. We hoorden toovallig 'deze week daarover 3üo yervQlg hlSEiTWn. kenis uiteenlegde der mooie vlag, een prachtig ontwerp van den Vlaamschen schilder Meester Saevereys, wien hij zijn beste gelukwenschen aanbood. De overhandiging van de vlag werd gedaan door den heer schepen Feliers, dienstdoen-de burgemeester, waarop de voorzitter M. Vandepoele, de gemeente- overheid dankte voor hujine welwillende medewerking. Te 11 uur, opende de heer notaris Van Cauwenbepghe, voorzitter van het Gewestelijk komiteit Deinze het provin ciaal kongres, en gaf het Woord aan den heer Van Outrive, voorzitter van het ge west Zomergem. Spreker had het over de beperking van het bevolkingsvraag stuk; zijn besluit was: regeerders slaat het stuur om en steunt de Kroostrijke Gezinnen. Daarna werd het woord verleend aan den heer Ballet, bestuurder van het Hoofdsekretariaat, die sprak over de verschillige besluitwetten. Hij toont ons het nadeel der wet van Januari 1932, aangaande de krisisbelasting. Daarnevens somt hij eenige bekomen voordeelen aan, en sprak verder over de toelage van het Studiefonds, Wio- ningsfonds, Gezinsvergoedingen, waar. door verscheidene interpellaties uitge lokt werden. Door den heer Van Overwalle, van Selzaete, werd lezing gegeven van vol gende ni'otie, welke de regeering ter overweging zal gezonden worden De afdeelingen van den Bond der Kroostrijke Gezinnen in Oost-Vlaande- ren, te Deinze in provinciaal kongres vergaderd op Zondag 29 April 1934, vragen dringend aan de heeren senato ren en volksvertegenwoordigers der provicie dat zij al hunnen invloed ge bruiken om te bekomen: Dat door de Regeering een gezonde gezinspolitiek zou gevoerd worden; in 't bijzonder: 1. dat de Kamers een wet zou stemmen krachtens dewelke wegens kinderlast vermindering op de krisisbijdrage zoir- den verleend worden; 2. dat de tekst der bijzondere Kommissie voor herzie ning van de wet op 4 Augustus 1930 op de gezinsvergoedingen door de wetge vende Kamers zou gestemd worden 3. dat de Regeering aan het Studiefonds de noo.di.ge middelen zou .bezorgen om zijn belangrijke zending te blijven vervul len. Om 1 ure had in de feestzaal De Kei zer, een noenmaal plaats, waaraan meer, dan 300 dischgenooten deelnamen. Aan de eeretafel bemerkten we: Graaf 'fc Kint de Roodebeke, Voorzitter, Provin ciaal komiteit Generaal Lemercier D'Fillieu, dd. burgemeester; M. Biellet, bestuurder van 'het Hoofdsekretariaat; Pater Fallon: Senator Thienpont, enz. Graaf 't Kint de Roodebeke had 'n woordje van dank voor de talrijke Vlaamsche en Waalsche afgevaardig den. Onmiddellijk daarna werd een gróoto stoet gevormd, met 3 muzieken en meer, dan 100 afvaardigingen en maatschap pijen. De feestelijkheden sloten met eene feestvergaderin.g voor 't. Gemeentehuis, waarnog redevoeringen werden uilge sproken door de I-IH. Van Cauwenborgli, R. Vandepo-eL Aug. De Block, volksver tegenwoordigers Marien en Rubbens, en Graaf 't Kint de Roodebeke. Ten slotte had de premietrekking plaats onder de aanwezige bonden. het advies van een bekwamen hoofd ambtenaar onzer ministeries. - i «Ik zal niet zeggen, aldus sprak hij, dat het regiem der landen waar dicta toren heerschen volmaakt is, doch een zaak is zeker: met het stelsel der ban- delooze vrijheid gaan we in België naar den afgrond. Het parlement is niet in staat den financieelen toestand van het land te redden. Zijn bevoegdheid was het steeds uitgaven te stemmen, dnch wanneer het er op aankomt uitgaven Ie besnoeien en af te schaffen, dan faalt het. Men dundert gaarne tegen Musso lini en Hitier, doch op economisch ge bied constateeren we dat Italië en Duitschland vooruitgaan, terwijl wij meer en meer in het moeras zinken...» Het eenige redmiddel van ons land is. volgens denzelfde, de regeering eigen machtig te laten handelen, 'zonder in menging van het Parlement. Later kan 'dan een verslag bij de Volksvertegen woordiging ingediend worden. SOCIALISTISCHE DRUKKERIJ TE RIJSEL IN FAILLIET Er zouden groote tekorten zijn De socialistische instellingen ia Frankrijk komen meer en meer, in moeilijkheden te verkeeren. De socia listische drukkerij «Guldenberg», te Rijsel, is in betalingsmoeilijkheden ge raakt. Onder de aktiva dezer onderneming zou zich een bedrag van 100.000 frank bevinden, dat niet inbaar is, terwijl het materiaal slechts een kwaart der waar de zou bezitten als waarvoor het te boek staat. Zelfs de loonen der a'rbol- ders zullrn slechts met moeite uitbe taald kunnen worden. Verder blijkt dat' al sedert geruimen tijd rentezé- gels te weinig zijn geplakt. In bet geheel zou voor een bedrag van 30.000 tot 35.000 frank aan renie- zegel's te weinig zijn geplakt. De «Gutenberg» is door de handels rechtbank van Rijsel in staat yan fail lissement. verklaard,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1