De Hervorming van den Staat 3 Het Socialisme ea de Kristen Werkliedenl)8W8fjin0 Oproep aan alle Katholieken M de lllustrazions Vaticana naar Italië en Sicilië Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Donderdag MEI 1934 Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Verdediging KMIIETSÜMB In dezen tijd van verwarring en stuurloosheid. In dezen tijd van dreigend geweld, van oproer en wanorde. Terwijl onze tegenstrevers m een wanhopige strijd zijn gewikkeld. Terwijl de dag van hun volledig faillissement nadert, dichter en dichter, moe/en wij, Katholieken, toonen dat er nog een groote sterke partij beslaat de Katholieke, die vrede en sociale orde stichten wil, eerbied afdwingen voor gezag en vrije woord, die ons land voeren wil op de wegen der ware groot heid, van voorspoed en geluk I Daarom, allen naar de groote vergadering van den Katholieken Strijdersbond, V HIJ DAG a. s., in den Katholieken Burgerskring. De Economische T oestand Een Boodschap van Marconi EEN-MEI IN Cl DEM TE BRUSSEL DE VOLKSSTEM &XXX JAARGANG NUMMER 502 Publiciteit builen het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel flue de Ric-.heleu, Parijs, e— Bank Buidiag/Kingsway, 20 Londres ff, C. 2. H, KfuiBVindinl Zonop4,30Zon»f7,06 L. K. 6 N, M. 13 Niui 50 jaar, kwam het revolutionair socialisme op het voorplan, met de leu ze van Karl Marx, als wachtwoord: Pro- ietariërs van alle landen, vereenigt u! Het wapen was de klassenstrijd of oor log tegen het internationaal kapitaal. De Kristen werkliedenbeweging, toen reeds aan het. werk in verschillende landen, ontstond gelijk het socialisme xiit een reactie tegen, de onverdiende en onduldbare ellende en miserie, geboren ;uit de toepassing van de liberale begin selen. Het verschil lusschen beide wcrkin- jgen lag in bet doel en de methode. Het socialisme wilde de afschaffin ,van den persoonlijken eigendom en de opheffing van den nationalen staat. Daarom was het revolutionair, met, aan 'de basis, staking, boycot, revolutie. Het :is begrijpelijk dat het socialisme aldus zijn doel moest nastreven door klassen strijd, door het' zaaien van haat en nijd, ijoor het verspreiden van leugen en be drog om de massa op, te zweepen en te brengen tot de revolutie. Tegenover de actie van de socialisten, stelden de Kristen werklieden een ge heel andere methode. Zij beriepen zich op de macht van de vereeniging, om de •rechtvaardigheid te doen zegevieren. Hel doel was de werkliedenstand zede lijk en stoffelijk ie verheffen, den arbeid !te doen eerbiedigen en waardeeren door 'do macht van de vereeniging; door de opvoeding van de arbeiders en de tus- [schenkomst in de openbare besturen, parlement en regeering. En zoo zien wij, dat, na 50 'jaar, de {werklieden erkennen dat de Kristen werking de besle was. Zelfs de socialisten hebben ingezien dat het Marxisme een groot.® dwaling was. Zonder het te durven bekennen, hebben zij het revolutionair socialisme en den klassenstrijd verloochend en om jÖc nieuw herboren werklicdenstanö te behouden, deden zij aan politiek evolu- jtionisme en rood kapitalisme. In schijn ibleef liet socialisme oorlog voeren tegen het kapitalisme, en, in werkelijkheid zalen de leiders, tot over de ooren in het kapitalisme met al de voordeelen fcn nadeelen daaraan verbonden. Daarom is het failliet van de roode hank envan het roode kapitalisme ooi een failliet van het socialisme. Het roo de kapitalisme sleurt het socialisme in zijn val mode. Die Kristen werkliedenbeweging zet ondertussfhen haar werking voort. Zij heeft, don werkman gemaakt tot een ge waardeerde medewerker in de nationale yoorthrengst. Zij weet dat hij niet alleen betrokken 5s in den goeden .gang van het bedrijf, maar ook in het lot van geheel de na- jtionale bedrijvigheid. De welvaart van den werkman is verbonden met de al gemeene welvaart van het land, zooals deze laatste verbonden is met den wel stand van de werklieden. Daarom voert klassenstrijd en revolutie naar den on dergang ook voor den werkliedenstand. Het lot van den werkman is met dat van de gemeenschap verbonden. De Kristen werkliedenlbeweging moei dan ook haar verantwoordelijkheid opnemen in den strijd tegen de Krisis en in de noodza kelijke aanpassing, omdat in de eerste plaats hot bestaan van de werklieden op het spel slaat. Trekking der loterij van de Tentoonstelling Brussel 1935 De trekking van de 11e reeks heeft Maandag en Djinsdag plaats gehad. Zie hier de bijzonderste loten Een lot. van 300.000 fr. S. 380456 n. 5. Drie loten van 50.000 fr. S- 237569 n. 6 S. 281279 n. 3; S. 592052 n. 3. Vier loten van 25.000 fr. S. 130909 n. 3; S. 203337 n. 4; S. 361081 n. 5; S. 587616 n. 3. Tien. loten van 10.000 ff'.: S. 117784 n. 2; S. 180711 n. 10; S. 223241 n. 8; S. 247035 n. 5: S. 274913 n. 7; S. 318819 n. 8; S. 382204 n. 1S. 491923 u. 1; S 536174 n. 2; S. 571651 n. 7. OMSLAGEN F,en lot van 50.000 fr. 250941. Twee loten van 20.000 fr. 357227 480739. Twee loten van 10.000 fr.: 498696 510632. De trekking voor 'de 12e reeks heeft plaats Donderdag 3 en Vrijdag 4 Mei. Het onderzoek der besluiten, welke door de bijzondere studiecommissie van het Katholiek Arrondissementsverbond van Luik in zake de Hervorming van den Staat werden opgesteld, werd Zon dag geëindigd. In een vorige zitting werden vooral de hervormingsmaatregelen in politiek opzicht besproken. P.e laatste vergade ring onderzocht daarentegen de kwestie in bestuurlijk, fiscaal, economisch, reehlerlijk, financieel en maatschappe lijk opzicht. Na bespreking heeft de vergadering volgende besluiten aanvaard «Staatshervorming is noodzakelijk voor het algenieen welzijn van het land. Zij is niet te scheiden van een hervorming der enkelingen en der zeden volgens de krislelijke leer. Zij is het ovormijdelijk gevolg der economische hervorming, die op haar beurt hervorming eischt van ons politiek regiem. De economische crisis gebiedt daarenboven spoedige voltrekking. Indien wij dit initiatief niet op ons nemen zou zij in een fas cistische of communistische revolutie kunnen ontaarden, waarin onze vrij heden en duurbaarste princiepen wor den bedreigd. Natuurlijk moet de her vorming, welke wij aanprijzen, worden ingegeven door de gebreken en nood lottige gevolgen van het huidig staat kundig systeem. Practische besluiten In politiek opzicht is versteviging van het gezag der uitvoerende macht noodzakelijk. De huidige misbruiken der wetgevende macht moeten worden afgeschaft, door 1. Beperking barer bevoegdheid 2. Bescherming der uitvoerende macht tegen de machts'oversclirijdingen der wetgevende, zonder nochtans het toeziehtsfecht op dit organisme te eischen 3. Verbetering der technische wer king van het parlementarisme 4. Vermeerdering der parlementaire onvereenigbaarheden 5. Wijziging van het kiesregïem door het familiestemrecht gepaard met het vrouwenstemrecht. 6. Grondige omvorming van den Se naat om te voorkomen dat deze verga dering dezelfde beteekenis hebbe als de Kamer. Verder moeten verscheidene voor stellen worden onderzocht a)' vermin dering van het aantal senatoren, ver kozen door het algemeen stemrecht; b)1 verbetering der coöptatie c)' vermeer dering. der voorwaarden tot verkies baarheid der provinciale senatoren d) aanstelling door den koning van sena toren, welke de groote nationale (belan gen vertegenwoordigen of geleidelijke omvorming tot een corporatieven se naat. Algemeene organisatie van alle be roepsverenigingen met wettelijke voorrechten om de centrale macht te ontlasten van een reeks zorgen en problemen, die de belanghebbenden zelf kunnen regelen, en om haar de verant woordelijkheid der groote nationale belangen te laten. Op bestuurlijk gebied Staatsraad voor administratieve geschillen. (Ge beurlijke afschaffing van onnuttige en bezwarende provinciale raden). Op rechterlijk gebied Minder dure en spoediger rechtspleging. (Gebeur lijke afschaffing van het corps der pleitbezorgers) Op fiscaal gebied Vereenvoudiging der wetgeving. Op financieel gebied Bescherming der openbare spaargelden. Herziening op de wet der vennootschappen regle menteering of afschaffing van het meervoudig stemrecht. Strenger toezicht op de gelden der openbare fondsen. Op sociaal gebied Wettelijke orga nisatie der patronale syndicaten, werk lieden en "allerhande beroepsvereeni- gingen. Versterking van de onderlinge sa menwerking der klassen. Lichting 1935 Luidens een ministerieel besluit van 28 Februari 1934, genomen in uitvoe ring van de wet van 22 April 1933, zijn al de in November en December 1915 geboren jongelingen, die op normale wijze van de lichting van 1935 deel uitmaken, ambtshalve met de lichting van 1936 verbonden. De miliciens die de klasse van 1935 zullen vormen (d.w.z. al dezen die in 1915, doch voor 1 November 1915 zijn geboren, zoomede de uitgestelde en de verdaagden der vorige lichtingen, wel ke aan de lichting 1915 zijn verbonden) en die 't zij een onbepaald uitstel (art. 10 der militiewet)'t zij een uitstel van één jaar of de hernieuwing van een uitstel (art. 11 en 12 derzelfde wet) verlangert te bekomen, worden verzocht zich uiterlijk op 20 Mei op het gemeentebestuur aan te melden orn er het vereischte model in te vullen. De uitstelaanvraag mag insgelijks t.ot op voornoemden datum schriftelijk en liefst bij aangeteekenden brief aan d> burgemeester der inschrijvingsgemeen te gezonden worden. De in 1916 en 1917 geboren jonge lingen worden er aan herinnerd dat, overeenkomstig de wet van 22 April 1933, zij niet toegelaten worden om bij vervroegde indiensttreding met de klas se van 1935 te dienen. Aan de na 20 Mei 1934 ingediende uitstelaanvragen en aan de aanvragen om' vervroegde indiensttredingen wordt geen gevolg gegeven. iDiinsdagavond, wercl te Brussel, on der voorzitterschap van graaf de Bro queville, een vergadering gehouden van den kabinetsraad. - Alleen minister Van Cauwefaert, die zich in het buitenland bevindt, was af wezig. De Raad zoif zich, buiten de loopen- de zaken, bezig houden hoofdzakelijk met den financieelen en ekonomischen toes'tand, onder meer in verband met de bezuinigingen die in sommige ministe ries, naar de schatting van minister Jaspar, nog kunnen verwezenlijkt wor den. Men voorzag ook een bespreking over het voorstel van den minister van Financiën, die graag de uitkeering van de steungelden zou zien geregeld wor den - in plaats van door de syndika- tendoor een nationalen dienst, wel ke ook als plaatsings- en kontroledienst zou opgevat worden. Na afloop verklaarden de ministers dat men zich bezig gehouden had met het begrootingsevenwicht en met een nadere herziening van de ontwerpen, die verband houden met de handhaving van de openbare orde. Ook werden maatregelen goedgekeurd in verband met de kontingenteering van dc garnalen en van de lijnkoeken. HET SLUITEN DER ZWITSERSCHE BANK TE GENEVE M. Nicole verantwoordelijk In verband met het sluiten der Zwit- sersche bank Banque Suisse d'Es- compte», te Genève, schrijft de Zwit- sersche pers thans dat de bank een ge zond bilan heeft en dat haar huidige toes'tand eenvoudig te danken is aan een tekort voor het oogenblik van vlot tende munt. De pers stelt M. Léon Ni cole dan ook verantwoordelijk voor den ondergang van deze bank. Nicole heeft namelijk door zijn aanhoudende pers- kampagne tegen de bank een paniek on der het klienteel verwekt, dat zijn geld terugeischte. Zijnerzijds heeft, M. Léon -Nicole, voorzitter van den Staatsraad, in liet. socialistisch orgaan «Le Travail»" onder irneer geschreven «Men vleide zich' in zekere bankkrin- gen, met de hoop' het zedelijk krediet der socialistische regeering te Genève te vernietigen door haar te verplichten deel te nemen aan de redding van een financieele instelling. De regeering heeft deze gelegenheid benut om aan het eerlijke en werkzame volk te too nen dat er te Genève een nieuw tijdvak begint voor wrat het bestuur der open bare zaken betreft. ONZE PRACHTIGE REIS NAAR ZWIT SERLAND KOST SLECHTS 500 BEL GISCHE FRANKEN, DAARIN IS BE GREPEN TREIN, BOOT, EETMALEN, HOTEL, TAXEN, ENZ. VRAAGT SPOEDIG INLICHTINGEN EN PROGRAMMA OP ONS BUREEL, Dinsdagnamiddag had in het minis lerie van Financiën een nieuwe ver gadering plaats van ministers Jaspar, Van Isacker en Sap' en de hh. Franc- qui, Franck, Theunis, Van de Vyvere, Mahieu, Galopin, Van Langenliove en Helbig. Minister Jaspar deelde ons na afloop mede dat .het onderzoek werd voortge zet van den algemeenen ekonomischen toestand van het land, voornamelijk wat betreft de nijverheid en de voort- brengingsprijzen. De gedachtenwisscling liep over de buitenlandsehe markten en de uitvoer politiek, het binnenlandsch afzei gebied, de duurte, het nijverheidskrediel. «Wat wij wenschen te bereiken,» ver klaarde de minister van Financiën, een algemeene ekonomische politiek, teneinde de krisis te verlichten voor onze nijverheid en dus de voortbren gings- en de afzetmogelijkheden ie f herstellen. Het gaat er niet om groote I opzienbarende hervormingen. Wij zijn bescheidener, maar wij zullen misschien daarom des te doelmatiger de aanpas sing bij de nieuwe toestanden kunnen bewerken. Tot besluiten zijn wij nog niet gekomen. De gedachtenwisselingen zullen worden voortgezet Door de «Illustrazione Vaticana» wordt een reis ingericht naar Milaan en Si cilië, van 17 Mei tot 7 Juni. Naast Ro me w7orden ook Napels, Pompei, Taor- mina, Syracuse, Agrigento, Palermo, Florentie. Sienna en Milaan bezocht. Te Rome zullen de pelgrims ontvangen worden door den II. Vader. De reis kost in tweede klas, met ho tels eerste klas: 5560 fr.; in tweede klas (comfortabele hotels)4960 fr. hotels derde klas: 43G0 fr. Nadere inlichtingen over deze reis worden verstrekt en inschrijvingen op genomen ten h'VTcelc van ons blad, Na- tionalestraat, 46, Antwerpen, en op 1 et bureel van de «Illuslrazione Vaticana», Broekstraat. 20, Brussel. Nieuwe uitvindingen Marconi, die zijn 60e jaar is begon nen, stuurde aan zijn vrienden te Lon den een korte boodschap «Ik hoop, schrijft hij, binnen een of 2 jaar U een groote verrassing tc be zorgen, die nog' grooter zal zijn als deze van 1901. Tot daar de boodschap. In 1901 bracht Marconi de eerste draadlooze verbinding over den Atlan- tischen Oceaan tot stand. Het was een proef bij dewelke deze van 1898 (ver binding tusschen Osborne, waar konin gin Victoria verbleef, in het koninklijke Jacht) maar kinderspel geleek. Vóór enkeTen tijd, verklaarde de Ila- liaansche uitvinder dat de radio-diffu sie op golflengten korter als deze dio nu aangewend worden over de hecle we reld zal uitgebreid worden in den loop van 12 jaar Hij werkt steeds voort in de meeste afzondering. Een speciale wacht waakt op zijn Yacht, terwijl ingenieurs en experten geweldige vervormingen ver wezenlijken. Niemand, tenzij zijn vrouw en zijn helpers, weet iets van 't geen gebeurt op zijn boot,. Een zaak is klaar: "de opzoekingen van Marconi hebben betrek op golvingen van een milimeter en nog minder; de bekendmaking van zijn studie op die golvingen zou het sensatiewekkend nieuws uitmaken 'door Marconi op zijn 60e verjaardag beloofd. trok een comniu- de voornaamste •Dinsdagnamiddag nistische stoet lan straten van Brussel. Toen deze stoet rond 4.45 ure het Communistisch lokaal van de Vlaander- straat naderde, botsten de betoogers op tegenstrevers en een straatgevecht ont stond. Spoedig kwam politieverslerklngp opdagen en de rustverstoorders kondon verdreven worden. «•Cf'? Pynenburg, de beroemd-s HollandschQ renner gefeekend. heeft het huwelijkskontrakt

De Volksstem | 1934 | | pagina 1