edpmssie te Brugge 9 Het Davidsfonds eo het Taaigrensvraagstuk Woensdag MEI 1934 KABINETSRAAD Missienieuws XXXX JAARGANG NUMMER 107 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST. Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, -s-= Bank .Buiding/Kingsway, 20. Londres \V. G, 2, H, Greioriu» Zonop4,20Zon»17(14 N. M. 13 E. K. 21 Maandagnamiddag werd een vergade ring gehouden van den Kabinetsraad, onder voorzitterschap van graaf do Broqueville. De Raad heeft zich hoofdzakelijk be zig gehouden met den finaricieelen en ekonomischen toestand, zooais trou wens blijkt uit cle volgende offioiecle mededeeling De minister van Financiën heeft een omstandige uiteenzetting gegeven van maatregelen, die eerlang met betrekking DE. PROCESSIE VUUR HET VERHOOG DER BISSCHOPPEN De 7 Mei 1934 was een ware II. Bloed-' dag na eeue week onweders en regen buien is het Mei-zonnetje eindelijk aan 't schijnen gegaan en dit alleen was vol doende om den grooten dag te zijn en ware luister bij te zetten. Van in den morgen was de beweging buitengewoon groot. Treinen en trams brachten stroomen vreemdelingen aan, terwijl eeue groote hoeveelheid autos en autobussen, onverminderd de andere ver voermiddelen moesten een standplaats zoeken buiten de stad, zoo talrijk zijn ze. Uit Wallonië zijn verscheidene bijzon dere treinen toegekomen. De reizigers: uit Noord-Frankrijk zijn bijzonder talrijk, Holland zendt belangrijke karavanen autobussen. Het contingent uit Amster dam en Rotterdam telt alleen een 1000- tal bezoekers.Met honderden Hollandsche kaasjes in haar nationaal kostuum zijn gemengd in de ontelbare menigte, die de feestvierende oude stad heeft in genomen. De voornaamste straten zijn schilder achtig versierd met draperijeu, tapijten en oude bannieren. Om 9 ure wordt in de bomvolle hoofd kerk van St-Salvator de pontifikale hoog mis gecelebreerd door Mgr Lamiroy, bis schop van Brugge. Voor het hoogkoor, romdom de onschatbare relikwie van bet H. Bloed, in de hoofdkerk aange bracht, hebben vele overheden plaats genomen. Wij bemerken den heer Baels, gouverneur Vanhoestenberghe, burge meester de kamerleden Debruyne en Getiens de schepenen, de leden der Edele Confrérie van het H. Bloed ne vens het altaar HH. HIT. Mgrs Pereira van het Order der Geschoeide Carmelie- ten, bisschop in Indië Six en Verfaille, vicarissen generaal te Leopoldville en Stanley Falls ZZ. EE. HH. Doms Van Assche en De Groote, gemijterde abten van Stecnhrugge en Westvleteren. Om 11 1/4 ure, de overheden plaats genomen hebbende op een verhoog voor de hoofdkerk, wordt het signaal- van den opmarsch gegeven. Onze lezers kennen het thema van deze godsdienstige betooging de geschiedenis van het leven en het bitterlijden van den H. Zaligmaker, met de voorafbeelding van het H. Bloed, t.t.z. de uitbeelding der eerste zonde en der belofte van den Verlosser. Deze tweedeelen, het oud en het nieuw Testament, zijn vergezeld van een derde deel (de verheerlijking van het H. Bloed door de eeuwen heen) en een vierde deel (de kerkelijke hulde rondom de onschat bare relikwie te Brugge bewaard sinds 1150), wanneer zij door graaf Diederik van den Elzas alhier triomfantelijk werd binnengebracht. Een afdeeling gendarmerie te paard baant een weg doorheen de opeengepakte menigte in de Steenstraat waar de kop is opgesteld en achter de muziek van het 4e linie wordt de stoet, ingeleid door een ontzaglijke groep Brugscke maagden de Brugsche kleuren gekleed met het kruis van Jerusalem bestikt. Ze verper soonlijken de Brugsche stede op dezen schoonsten dag. Eu dan komt de ontrolling met het oud Testament (de voorafbeelding) met zijn treffende tafereelcn Adam en Eva, de bloedige offers van Abel en Abraham, het bloedig tempeloffer, het bloed des Zalig makers, door de profeten voorspeld, enz. de levende afbeelding van alle gebeurte nissen van Christus' leven en lijden van af zijn geboorte tot de kruisiging de stille straten, afgeboord door de iugetogen ontroerde volksmassa, galmen beurtelings van de luide declamaties, van het triom fantelijk gezang, het wraakgeroep, het geklaag der weenende vrouwen. De af beelding zoo trouw, zoo naïef en zoo machtig weergegeven, verovert den toe schouwer buiten dc aardsche sferen. Het derde deel is de geschiedkundige zijde van de betooging Diederik van den Elzas brengt te Brugge het II. Bloed aan eehe zegevierende afbeelding, die terzelvertijde als de godsvrucht, den rijk dom in Vlaanderen verbeeldt. Men be wondert vervolgens de lange lij relikwie- kassen, meesterstukken, van allen vorm en onschatbare waarde, die als huldebe- toog de H. Relikwie van het H. Bloed voorafgaan, omringd door de geestelijk heid van de stad. Zij wordt beurtelings gedragen door Kanunnikken van het Ka pittel der hoofdkerk en gevolgd door HH. Hoogw. Mgr Lamiroy, bisschop van Brug- Mgr Six, apostolisch vicaris van Leopoldville, Mgr Verfaillie, idem van Stanley Falls, ZZ. EE. HH. dom Van Assche en dom Degroote, gemijterde ab ten van Steenbrugge en West Vleteren. verder de overheden, opgeleid door de heeren Baels, gooverneur, en Vanhoesten berghe, burgemeester. De stoet met zijn 2000 figuranten vormt in zijn geheel een indrukwekkend eenig schouwspel. Het weder dat den stoet in de drij laatste jaren was tegen gevallen, heeft hem thans begunstigd eene echte lentezon bescheen al zijn kleuren en goud en zilver, en meteen de golvende vlaggen en bannieren, en zoo defileerend langs de schilderachtige rijen en door de kronkelende oude straten zoo rijk en middeleeuwsch versierd, terwijl de beiaard speelde en de zegeklok brom de, vertoonde de rumoerige onafzienbare afbeelding een tooverachtig iets, waarvan dc herinnering bijblijft. Een der voornaamste factors van den wereldbekenden stoet is ongetwijfeld de diepe ernst waarmee alle deelnemers allen vrijwilligers van groot tot klein, arm en rijk de hen opgelegde taak ver vullen, dit alles het H. Bloed ter eere. In Het wetsvoorstel Marck over de vernedcrlandsching van hel gerecht in Vlaanderen wordt in eerlijkheid ge tracht om voor Groot-Brussel een op lossing- te vinden die in den huidigen toestand voldoening kan geven aan de Vlamingen. Aan deze oplossing mocht in de pers reeds veel aandacht worden besteed. Dezelfde tekst treft eveneens een «voorloopige» regeling voor de taal Op verschillende plaatsen van den doortocht waren bijzondere verhoogen opgetimmerd. Op een dezer ter Malie- bergplaats, bemerkte men talrijke voor name uitgenoodigden. namelijk M. Theunis, staatsminister en Mevr. Thennis, M. de baron Houtart, staatsmi nister en Mevr. Houtart. Mevr. Maurice Lippens, Mevr. Paul Tchoffen, de gezan tenvan de Vereenigde Staten, Frankriijk, Italië, Zweden, Polen, Venezuela, Perzië, Rumenië, Holland. Lettonië, de zaakge lastigde van Griekenland. Verscheidene gezanten waren vergezeld van hunne da mes. Op den eersten rang zat Z. Exc. Mgr. Micara, pauselijke nuncius te Brus sel. 't Was 2 ure, wanneer de stoet terug tot den ekonomischen toestand moeten grensstreek, en verdere aandacht wordt getroffen worden tot aanwakkering van de voortbrenging. Hij heeft een reeks van maatregelen tot taksverlichting en deflatie aange duid, waartoe zonder uitstel moet wor den overgegaan. De Raad heeft deze goedgekeurd. Uit de ministers viel niet veel los te maken, toen zij den Kabinetsraad ver lieten. Er waren er die verwezen naar de radio-mededeeling, die minister de Broqueville Dinsdag in het Franscli, en minister Lippens Zaterdag aanstaande in het Nederlandsch, zullen doen en waarin zij de maatregelen, die te nemen vallen in hun groote lijnen zullen uit eenzetten. Op te merken valt, dat de twee uiteenzettingen niet heelemaal de zelfde zullen zijn. Inmiddels konden wij toch over de uiteenzetting van minister Jaspar in den Kabinetsraad de volgende bijzon derheden vernemen Zooals hij reeds in vorige vergade ringen deed, drong hij sterk aan bij zijn kollega's opdat zij hun begroot in- gen aan een nieuw onderzoek zouden onderwerpen met het oog op mogelijke nieuwe inkrimpingen. In het bijzonder op de begrootingen van Landsverdedi- ing, Openbaar Onderwijs en Arbeid en Sociale Voorzorg komt het hom moge lijk voor nog voor tien ten honderd van de voorziene bestuursuitgaven uit le sparen, door een strenger toezicht, ce-n beteugeling van de misbruiken die nog zouden bestaan onder meer op gebied van werkloozensteuu, door het prijsge ven van het bouwen bij voorbeeld van niet volstrekt noodzakelijke nieuwe schoollokalen. De regeering 'denkt er niet aan be roep te doen op inflatie, en hierover zijn alle ministers het. volkomen eens. De maatregelen, die te nernen vallen, zullen de richting van de deflatie uit gaan. Elkeen moet een offer brengen. Echter zal men zooveel mogelijk de minstbedeelden ontzien, en ook degenen die het zwaarst onder den huidige toe- stand gebukt 'gaan. Dierhalve voorziet men sommige taksverlichtingen, onder meer in verband met de vernieuwing, van hypotheken en bankleeningen, waarvan sommigen de lasten niet, moer kunnen dragen. Aan een anderen kant denkt do mi nister van Financiën eveneens dat het mogelijk is de indiciaire belasting meer te doen opbrengen door de aanslagbasis te verruimen. Een van de indiciën zom worden prijsgegeven, namelijk het mo bilair, maar meteen zou hel vrijgesteld maximum worden verlaagd. Hot belast- haar minimum-inkomen bereikt thans 30.000 fr., zooals men weet, en 70.000 ingezetenen vallen onder .toepassing ervan. Door het vrijgesteld maximum le ver lagen, zouden veel meer ingezetenen 'in aanmerking komen voor het betalen er van. Aldus eenige bijzonderheden, waar over echter nog officieele dient bekomen. De Raad heeft zich andermaal bezig gehouden met het vraagstuk van h'et uniformverbod, dit met het oog op de bespreking die binnenkort in de Kamer zal aangepakt worden. Het kwam er op aan nader te bepalen welke uniformen feitelijk zullen verboden worden. Bedoeld zijn die van alle groepeerin. daaraan slechts zeer zelden gewijd. Op den keper beschouwd bewijst deze voor- loopige regeling nog eens te meer dat het taalgrensvraagst.uk er een van moei lijk slag is, en nu of later, doch eéns moet het in de oogen gezien om te ko men tot de zuivere en doeltreffende op lossing van heel het talenvraagstuk. Een «afdoende» regeling moet rust brengen. Het zal wel niet te onpas konten uat het Davidsfonds zijn standpunt, wat uie oplossing van het taalgrensvraagstuK betreft, bekend gemaakt. Daar deze machtige katholieke Vlaamsche veree- niging, met haar 75.000 leden in 460 plaatselijke afdeelingen, zich beweegt op het kultureele terrein, kan het objek- tief, zonder passie, den toestand be schouwen en op principes af de vraag beantwoorden: wat komt de Vlamingen in rechtvaardigheid toe Laten we er even aan herinneren 'dat op de algemeene vergadering 1933, ruim 800 afgevaardigden van de plaatselijke afdeelingen, na een referaat gehoord te hebben van den beproefden taalgrens- werker, dhr. Grammens, het Hoofdbe stuur gelastte zich een raadgevend li chaam', een «tftalgrenskomif.ee» toe te voegen, dat als opdracht zou krijgen in te studeeren hoe, naar billijkheid en rechtvaardigheid, de taalgrens moet worden vastgelegd, alsmede te onder zoeken de praktische mogelijkheden om de «lijn» te trekken. a?,it taalgrenskomitee werd dan sa mengesteld en vergaderde herhaalde malen. Als nadere bepaling van liet be grip taalgrens werd aanvaard dat het komitee daaronder verstond de lijn waarboven o.m. bestuur ën gerecht in te richten zijn in 't Neder landsch. Voor de gemeng'de ge meenten zijn voorloopig aan deze vaststellingen afwijkingen te voorzien; later is te bepalen welk regiem voor deze laatste gemeenten best past. Beslist werd dat het komitee a priori verwierp elke vaststelling van de taalgrens hetzij door volksrefercndum hetzij door stemming van gemeentera den. Het aanvaardde ook niet voor "de gemengde gemeenten de uitslagen van de officieele volkstelling, tenzij om uit te maken welke deze «gemengde gemeenten» zijn. Als gemengde gemeenten aanzag het deze gemeenten waarvan bij de laatste volkstelling 30 0/0 inwoner? verklaard hebben een andere taal te spreken dan deze van de meerderheid, en voor wat men moet verstaan door het spreken van een taal, aanvaardde het den uitleg van nr 147 5 van het Onderrichtingsboekje door het Mi nisterie van Binnenlandsclie Zaken uit geven bij gelegenheid der Alge meene Volkstelling van 31 December 1930, welk 5 luidt om te kun nen beschouwd worden als kunnende een defcer talen spreken, d reilt ïnëil ze genoegzaam machtig te zijn om zich' in het gewoon dagelijksch verkeer t© doen verstaan. Ten slotte besloot het kointee zicli niet te zullen bezighouden met het regiem voor anderstaligen behoorende tot ondeelbare groepen noch met het. vraagstuk Brusselschë agglo meratie, omdat dit vraagstuk absoluut van het vraagstuk taalgrens is te schei den. Na grondige instudeering van ver schillende stelsels die mogelijk te ge bruiken zijn, werd op het einde der. werkzaamheden van het Taalgrensko mitee, als praktisch stelsel om de waarheid nabij te komen, en mits kon- trool in alle kategorieën en onderver deelingen, het volgende aanvaard 3. De bevolking van iedere gemengde gemeente wordt ingedeeld in autoch tonen en inwijkelingen. Inwijkelingen uit andere gemengde gemeenten wor den met de autochtonen gelijkgesteld. A. Inwijkelingen a) uit Vlaamsche of Waalsche gemeenten, worden ge klasseerd volgens hun herkomst, waarbij echter in aanmerking wordt g.enomen de herkomst van den vader, van den ingewekene, indien deze va der uit een andere streek (niet ge mengde gemeente) gekomen is b) uit de Brusselsche agglomeratie, worden geklasseerd volgens hun verklaring. BTAutt^litoneir i a>wnWgeh worden geklasseerd volgens hun verklaring b) tweetal!gen a. klasseering vol gens de herkomst (niet gemengde gemeente) van den vader van het gezinshoofd b. indien de vader van- liet, gezins hoofd autochtoon is, klasseering volgens de huistaal. In zijn vergadering van 8 Februari jl* is het Hoofdbestuur van het Davids fonds ingegaan op dit voorstel van zijn Taalgrenskomitee, en heeft beslist dit' praktische stelsel namens de vereeni- ging voor 'de publieke opinie te bren gen als een vertrekpunt naar de op lossing van het taaigrensvraagstuk,het bekend maken aan de Vlaamsche man datarissen, en er op aan te dringen dat' de aan te stellen gemengde kommissie voor onderzoek samengesteld zou wor den uit personen die het algemeen ver trouwen genieten. Een Anglikaansch Bisschop over Katholieke organisatie De proteslantsche bisschop van Hong-Kong zegde tot zijn geloovigen dat de Katholieke Kerk en het Commu nisme krachtig waren door hun sterke tucht... Beschouwt vooral de Room- sche Kerk haar inrichting is wonder- bevcstigingj3aar een strenge controle te Rome, tucht en offervaardigheid in den cle rus ën in de kloosterlingen, vooral bij Zie vervolg hlernevort. Men weet dat er Dinsdag over de zaak in de Kamer wordt geïnterpelleerd. Dc Raad ging na welk antwoord aan de in- als van terpellanten kan worden gegeven, 'gen die het karakter van een militie de maatregelen die in geval hebben, maar geenszins de jeugfJveree- jajgemeene staking te nemen vallen, nigingen. d(m kant van de mijnwerkers Ook heeft de Raad nu de strafmaat- ft men loe dat het bedrijf zelf ion- regelen, die aanvankelijk waren voor-1 o]ge van de buitenlandsche mede zien, ernstig verscherpt. i dinging en voornamelijk van den ko- De regeering heeft vervolgens d<n lenfnvSer nlt .rwUsehland, in zeer lasti- toestand in de mijnmjverhcid nage-1 omstandigheden werkt. Maar zij waar een ernstig geschil dreigt!» gaan, keerde op de Burgplaats. Daar, m dat Maandagmorgen nog ontving dn mi iddeleeuwsch kader, en van liet hoog-1 yan Arbeid en Sociate voorzorg .kunnen niet, gedogen dat aan de loonen los te breken', naar aanleiding van de:wordt geraakt. Ook verwachten zij loonsverlaging, die de werkgevers voor- !maatregelen vanwege de regeering, die nemens zijn toe te passen^van 20 Mei mijnen toelaten moeten verder to werken zonder verlaging van de loonen. En dan volgt da nog langere theorie metj oavergeteljjken dag. altaar tegen het Stadhuis opgericht, gaf Mgr de bisschop van Brugge den laatsten zegen met het H. Bloed aan de onafzien bare geknielde menigte. 't Was de apotheose van dezen een afvaardiging van kristen mijnwer kers, die hem mededeelde dat, indien de werkgevers hun voornemen uitvoeren, e.en staking onvermijdelijk is. 2ie onderaan velflonde koloffl, De regeering bestudeert reeds sedert een heelen tijd den toestand van dit be drijf, maar heeft lot dusver geen beslis singen genomen. Echter zal Vrijdag a.s. de Kabinetsraad andermaal bijeenko- msn om na 1? gaan wat is 'te dasn xalL [bisschoppen, rde Ffanciskanen, 'Jezuïeten 7 'onberis pelijk celibaat van al de geestelijken ert kloosterlingen geëis'cht. Te Hong Kong b. v. is het opvallend hoe Franschen, Engelschen, Italianen, Ieren, 'Ameri kanen, Chineezen enz. eiken Zondag, kunnen deelnemen in dezelfde diensten omdat een algemeene taal, het latijri,-. daar in gebruik is. Aan al wie betreurt) dat onze Engelsche Kerk niet zoo 6terk ingericht is, vraag ik of zij dë noodige offers zouden willen brengeiï om zulke edelmoedige tucht bij ons ii( te voeren». Korte berichten Londen. Men heeft een nieuwe le- vensbeschrijving uitgegeven van Calh'a* rina Tekawitha, een Indiaansch-Amerï- kaansch meisje in 1680 gestorven ui geur van heiligheid: het proces vaf!' Gelukzaligverklaring is te Rome aarfi den gang. Haar graf en haar dorp in. Canada zijn bedevaartplaatsen gewor den. In dat boek voelen we levendig 'd$ katholiciteit der Kerk, die alle men- schen uit alle landen standen verecnlgH bij God, van de overbeschaafde hovelin gen van Lodewijk XIV tot het eenvou-* dige meisje uit den wilden stam deïj Mohawns. Ningpo (China)'. De apostolisch^ vicaris van Ningpo heeft tien Chinee-* zen en één Hongaar priester gewijd i$ het Seminarie van Kia3hing, waar hij zelf in 1910 het priesterschap ontving* In dit seminarie worden gevormd Chï-*, neezen en anderen, die zich bij dé La'-* zaristen aansluiten n.l. sedert een der* tigtal jaren bestaan, Tl 6 priesters 3

De Volksstem | 1934 | | pagina 1