FrijsuitMngen Messengevecht te Ninove Erg ongeluk te Ninove Gods molen maalt langzaam maar fijn Zijn rheumatiek verdwijnt met zijn eerste fleschje Kruschen Het kind van Lindbergh zou nog in leven zijn Erge IVlijnramp in Duitschland Aanranding te Antwerpen De geheime stokerijen in 't Hageland 1 ïexypiafc 9 Wlei. H. Gregorius van Ostia, was bisschop van Ostia en legaat van «leu Paus in Spanje, waar hij overleed. Hij wordt vooral vereerd in Spanje en Italië. IVI. Spaak en het plan. M. .Spaak schijnt niet hoog op te loepen met het plan-De Man. Zich richtend tot zijne parhjgenoo- ten zegt hij in zijn weekblad. «Gij hebt het «Plan van den Arbeid» .uitgeroepen. Welnu, maakt- u geene be goochelingen. De arbeiders gelooven.er piet aan, want ze voelen maar al te veel clat, wat liet inhoudt, nooit zal kunnen verwezenlijkt worden. En voor iets, dat niet te verwezenlij ken is en waar de meesten overigens geen gebenedijd woord van vatten, moe ten de socialistische arbeiders mnni- festceren en vraagt men aan le doppers af le dragen. Grieksche Papyri ontdekt In Egypte. Een llaliaansche oudheidkundige zending die opgravingen verricht op den weg leidend naar den aan den kro kodilengod gewijde tempel, heeft een groot aantal Grieksche papyri uit de tweede eeuw gevonden. Deze vondst wordt de belangrijkste der laatste der tig jaar op het gebied der papyri ge acht. Bij de papyri bevinden zich reke ningen, administratieve dokumenlen, juridische stukken en keizerlijke dekre ten. Onder dn literaire papyri is er één, Welke een meter vijftig lang is en konï- mentaren bevat op de gedichten van den Grieksohen dichter Callimaehus, die omstreeks bet jaar 300 vóór Christus leefde en een school hield te Eleusis, eene voorstad van Alexandrië. Men acht deze kommcnlarcn van zeer veel nut voor de interpretatie van Callimaehus' werken; Prijzen van de Kon. Academie van Belgie. Het Lalijnsch-Nederlandsch woordenboek van Eerw. P. Geerobaort S. J. werd bekroond mot den prijs De- kijn van de Koninklijke Academie van Belgie. Henri Bergé, Grootmeester der Vrij metselaars verklaarde in 1875. «Men heeft beweerd, en ik geloof het dat de Vrijmetselarij de ware vijand is dei' Kerk. Ja, wij zijn de vijanden van het Katholicisme. En daarop troefde, de uittredende Grootmeester .13.: Couvreur, in zijn an-t- woord. boven «Op den val van een kerk. diie hecrscht dank zij onwetendheid en bijgeloof van baar die Luther,, de groole. Luther, reeds, noemde.de gepros titueerde der moderne tijden; op den val van de Roomsche Kerk Arme Grootmeesters en broeders vrij metselaars. Ze zullen nog lang en te vergeefs wachten moeten naar dien zoo ,vurig verlangden val Het behoud van de windmolens. "Naar «Natuur- en Sledesolioon» schrijft zijn.er voor de oude windmolens hetere' 'dagen in aantocht. In Nederland worden ze met de nieuwste ontdekkingen voor zien; de windkracht krijgt haar bot re ken is terug. «Natuur- en Stcdesehoon» zal eersl- Haags de noodige werking inzetten om ook in ons land onze windmolens te behouden, in overleg met de molenaars. 4de Vervolg. Gelukkig bleef dat huwelijk khï- derloos'. Zwager Hendrik heeft slechts voor zich alleen te zorgen en dit valt hein somwijlen zeer moeilijk. Is hij niet vlijtig iljat wil ik niet beweren hij'werkt onverdroten, doch hij heeft geene goedé agentschappen zijne zaken bepalen jtich' slechts lol. kleinigheden, dus is de provisie ook hoog. Misschien kan ik hem wel in de gelegenheid stellen zich betere ver diensten te verschaffen. Daarmede zoudt gij een goed werk doen. Wij zullen zien, Weimar, eerst moei ik den man leeren kennen. Zeg .ui' hem Yooi'loopig nog niets van, de hoop zou hem tegenover mij tot hui chelarij kunnen verleiden. En uwe zuster Mina Die leeft, nog, antwoordde de dokter en zijn trouwhartig gelaat nam eene spottende uitdrukking aan. Zij huwde een man, die veel ouder: was dan zij zelve Grube heette hij, en van beroep; was hij juwelier men zeide algemeen dat zij eene goede par tij deed. Wat wij allen niet wisten was, dat de man zeer druk ijzeren halsban den smeedde, met andere woorden dat .hij een woekeraar was. Wij vernamen dat .ee.rsi later. Een toeval maakte et Krachtig en gezond op 61-jarigen leeftijd «Reeds ongeveer drie jaar leed ik aan rheumatiek en ik had reeds meermalen geneesmiddelen genomen, die echter schier geen uitwerking hadden. Dank zij Kruschen Salts voel ik thans niet de minste pijn meer. Het eerste 'fleschje heeft mij een praehtigen uitslag ge geven en ik ben nu aan mijn tweede. Ik hen 61 jaar oud en kan u zeggen dal, zoo ik nog krachtig en gezond ben,dit aan Kruschen Salts te danken is s>. J. M... Deze brief zooals trouwens dui zenden andere die ons alle spontaan gezonden werden ligt Ier inzage in de kantoren van Kruschen. Hij bewijst eens le meer dat 'rheumaliekpijnen,om 't even of zij pas ontstaan of verou derd zijn, in Kruschen Salts een defi nitieve remedie hebben gevonden. Kruschen doel nog' meer door zu»- ver.en krachtig bloed door uwe aderen le doen slroomen, geeft het U een ge- Voel van kracht en énergie, dat TI aan de mooiste dagen van uwe jeugd doet terugdenken. Kruschen Sails, alle apotheken 7. 12.75 per fleschje 22 fr. per groole flcsch (toereikend voor 120 dagen). Een Amerikaanseh speuragent M. H. M. Reynoldts, die gedurende vele jaren een vooraanstaande plaats bekleedde in de geheime policie der Vereenigde-Sta- tcn. bevindt zich thans te Londen. Hij verklaarde, dal het meereiideel der Amerikaanselie speuragenlen oi- ficieele zoowel als bijzondere - -er van overtuigd zijn dat de kleine Lindbergh, waarvan de ontvoering over Iwcc jaar de heele beschaafde wereld met verba zing sloeg, nog in leven is. Zelfs ..p dit uur, worden nog ernstige opsporingen gedaan om liet weer ie vinden. M. Reynolds voegde er bij dal ook bij het gedacht koestert dat de kleine Lindbergh no,g in leven is. Een Ameri kaanse!] «gangster», met name Whiley Dor an, heeft hem bevestigd dat het kin derlijkje gevonden bij de woning van kolonel Lindbergh, dat van het verdwe nen kind niet was. De kinderr'oovers, volgens Reynolds, wilden in geérterléi >vijzov.lKt' kind benadoelig-en ;o:f kwaad berokkenen, liun eenigste. dool was het te bewaren al s: gij zei apr om aldus'de in vrijheidstelling van Al Capone te bevor deren. De gangsters zelf aanzagen, Lind bergh als een nationale held en eerbie digden hem als dusdanig. Al wat zij zochten was de invrijheidstelling van Al Capone te bekomen. Eens hun doel bereikt, zouden zij zondqr uitstel den kleinen Lindbergh aan zijn ouders be zorgd hebben. Ik ben er van overiuigd dat kolonel Lindberg geen drie dagen achter zijn zoontje hadde moeten wach ten indien de regeering de vrijheid luid de weer geschonken aan Al Capone. De- zé laatste zelfs bevestigde aan de re geering dat hij de teruggave .van liet kind zou verzekeren indien men hem op vrije, voeten liet en zijn stappen niet naging. In deze netelige zaak heeft de Amerikaansche regeering een grove dwaling begaan. Reynolds bevqs'ligde dat men binnen heel korten tijd weer zal hooren spre ken van het kind van Lindbergh. '-iggMIP—«g Mina mede bekend en tusschen haar en den echtgenoot kwam het nu lot heftige tooneelen. Dat duurde evenwel niet lang en weldra kreeg Mina "schik in den winstgevendenhandel zij leefde voortaan in vrede met haren man, dien zij nu zelfs tegen onze ver wijten iii verdediging nam. Ook dit huwelijk bleef kinderloos en toen Grube. voor. eenige jaren .stierf, liet hij zijne weduwe een aanzienlijk vermogen achter. Men zou gedacht hebben, dat Mina nu'een behaaglijk le ven zou gaan voeren maar zij ver kocht alles, deed de juwelierszaak over in de alle uitstaande vorderingen met onverbiddelijke gestrengheid en betrok in de Waterstraat eene eenvoudige wo ning. Zij was 'schandelijk gioi ig ge worden en is bet heden nog. Eiken penning keert zij tienmaal om eer zij dien uitgeeft zij wantrouwt 'cdereen, beeft voor een anders leed geen me delijden en bidt den Mammom als haar God aan. Dus is zij voor ons verloren vroeg Riidiger. Geheel en al niettemin moet gij haar een bezoek gaan brengen zij zou mij anders verwijten dat ik u tegen haar opgezet heb. Baron Rudiger streek met zijne hand waaraan een groole briljant fonkelde, langzaam langs zijn baard zijn oog rustte vorschend, vol ongeduldige ver wachting, op liet gelaat des dokler3. En nu van mijne familie, sprak hij. "Van haar heb ik in de dertig jaren dai :ik ginds leefdéj weinig yqrnomen, Het gebeurt somtijds dat. de toestan den, die tegenover de kinderen bestaan,' op gebied van prijsuitdeelingen, be sprekingen uitlokken. Dc goede lezing heelt er alles bij Le winnen verspreiding en daarbij groole afzet zelfs, te kennen wa'nl ér wordt reeds schunnigs genoeg gekocht en gelezen..Er was een.lijd dat men de kinderen wat kilo-boekon mede naar huis gaf. 'P;ien tijd is voorbij. Wanneer nu echter gêinèènten er zouden aan denken besparingen op dé scholen le doen, is het van geen belang onlbloót eens daarover een Onderwijzer te hooren, als men weet dat in gemeen ten de finantiën nfet in den haak zijn. Te lang, schrijft de onderwijzer, heefl men. gewacht de tering naar de nering te stellen en nu heeft de nering de lering. Eindelijk gaat men besparen. Bravo, bravisimo Maar, moeten de besparingen gezocht worden in de; afschaffing dor prijsuU- deeling Waaroni kr,ijg'en de Jecj'lingcn een prijs'einde van het schooljaar Is .het niel om te beloonen en aan te moedi gen? Is het niet om de belangstelling der ouders voor1 de opvoeding en bet onderwijs hunner kinderen op te wekken én te verlevendigen. Dil jaar geen bclooning, geen aan moediging. «Kinderen, vandaag begint uw verlof en ge kunt naar huis zonder prijs. Zeg aan vader en moeder dat or geen geld is voor prijzeh (Heeft men er ooit op gedacht het uitdeden van decoraties' af te schaf fen?) 01' de kinderkens zullen bloeden als ze met ledige handen naar huis zullen mogen kecren! Geen geld, besparingen noodig; dat begrijpt het kinderversiand niet. En de ouders Wij hooren hen reeds kwaad uitvaren «Schande, te veel geld voor kermissenep.velokoersen, voor maatschappijen en voor dit en voor dat is er beschikbaar, maar voor een klein prijsboeksken voor mijn kind, geen centen Die ouders 'hebben overschot, van ge lijk. Nonkel Frabs komt op bezoek en vraagt. «Hoe deed het mijn petekind in de school Flink nonkel, de vijf de Ja! Toé'jongen, laat uw prijs eens- zien l:' De kleine bedeesd: we kregen gécn prijs peter, de.jw^esler zegde dal er geen geld is Ts dat geen greep uit. het werkelijk ,l.ey.gn In sommige gemeenlen mogen 'de leerlingen van JuH zevende, en achtste studiejaar op reis. Een prijs onder vorm van een reis en juist aan die leerlingen, die men best zón,kunnen doen begrij pen dat hot crisis is en er gsep.gcld is. Wij misgunnen die leerlingen hun reis niet. Het is'een' flinke belooning en leerzaam. Doch dé prijsdeeling afschaf fen neen, duizendmaal neen Dat. mén op oen ander gebied bespare. In de gezinnen moet ook gespaard worden, doch daar zal men bet niet gaan zoeken in de afschaffing van V'. £t_ Marlen of St.-NIklaasfeest. P,e ouders zullen niel zoo pre cd bedeel m, doch zij zullen hun kinderen niet. onlg mcheJtn noch verdrieten.;; Gemeentebestuurders, 'geeft alles aan de opvoeding en het onderwijs der kin deren. Bespaart, waar gij kunt. maar niet op.het onderwijs. Het zou ons duur kunnen te staan komen. Een onderwijzer Er bestond toéh voor mij geene aan leiding om met-haar in verbinding te blijven mijiv bader had mi j verstoo- ten en onterfd, omdat ik een burger- in e i sje gehuwd1 had Irma was destijds reeds met George van Gruttner getrouwd geen van heiden stonden aan mijne zijde, nog minder mijn broeder' Archimbald. dien ik nog lieden verdenk, mijn vader tegen mij opgezqt te hebben. - - DienS- voïgens kon ik van mijne familie gee ne vriendschap 'verwachten, en ik schreef haar dan niet. De eerste tijding die ik van liüis ontving, was hel bericht van den dood mijns vaders. Archimbald deelde mij mede dat onze vader op de jacht ver ongelukt was en zijne zaken in eenen ontredderden toestand bevonden waven. Hij schreef mij verder, dat de overledene ook mét Gruttner in onmin geleefd had. Nadat ik dezen brief gelezen en er over nagedacht had, kwam het vermoeden bij mij op. dat mijn vader zelf de band aan zijn 1 o1— ven geslagen kop hebben. Ik vond la ter in uwe brieven de bevestiging van dit vrecsëlijk vermoeden, maar dewijl ik nog sleeds boos was op mijn broeder beantwoordde ik zijn brief niet ik meende natuurlijk met mijne familie voor altijd gebroken te hebben en daarom vroeg ik u ook nooit naar baar. Vijf en twintig jaren is een lange tijd. Zoo lang rust mijn vader toch reeds in het graf mijn wrok be koelde van lieverlede en met het ver langen naar, bef yaderlaiid, werd ook 60 werklieden zouden omgekomen zijn Uil. Buggingen nabij Mullheim wordt gemeld dat zich aldaar in depotassium- mijnen een erge ramp voordeed. Ze werd veroorzaakt door een brand die uitbrak op 700 meter diepte cn zich ontstellend snel uilbreidde. Al de reddingsploegen werden geal armeerd. De eerste geruchten die in de streek de ronde.deden, verluidden dat 60 werk lieden omgekomen waren. 'Pje mijn direktie weigerde welkdani- gen uitleg ook te geven omtrent, den omvang der ramp'. De brand zóu ontstaan zijn door een kortsluiting. Tachtig mijnwerkers werden geblo- keerd in een gaanderij waaruit een dichte rook opsteeg. Men maakt zich over het lot der mijnwerkers erg onge rust. Alle hoop voor redding opgegeven. Bern, 7 Mei. Volgens de laatste be richten zou er geene hoop meer bestaan om de 74 arbeiders welke'Zich -nog in'de mijn bevinden, te reddeh- Tegen den- avond waren de redders er niet in ge lukt dieper te dalen dan 300 meter, ter wijl de arbeiders zich op 800 nr. diepte bevonden. Maandag namiddag, .rond 3 u be vond D. Vierendeel, wonende Nederwijk, Ninove, zich bedronken in 'l koffiehuis van Alfr. Ulin, Peperstraat. De vrouw van Vierendeel kwam haar man roepen om naar huis te komen, doch deze mis handelde haar zoo geweldig dat een ze kere Alb. Brankaerl, die zich insgelijks in het café bevond, tusschenkwam en alles trachtte in der minne te schikken. Vierendeel trok eehter zijn mes, en bracht aan Brankaert 8 messteken in rug' en borst toe, zoodat het slachtoffer badend in zijn bloed ten gronde viel. Men heeft den ongelukkige in hope- loozen toestand naar een kliniek van Aalst gevoerd, waar men vieesde voor een noodlottigen afloop. Vierendeel werd aangehouden. Maandag namiddag, rond 5 ure, wa ren de gebroeders Pie Leenheer, plak kers van beroep, bezig db zijgevel te plakken van/.de woning vaii'M. August Cailèbaut, Koepóortstrpat. Rond 5 ure, men weet niet hoe hei gebeurd is, .stortte de 17-jgri.ge, Albert De Leenheer van de stelling. De' jonge ling'kwarii niét hét: hóófd óp de sCraat- st.eencn terecht. Bewusteloos werd liet slachtoffer binnengedragen bij M. Cailèbaut. waar dokter Bchn li'em de eerste zorgen loé-, diende. Men vreest voor een schedel breuk." De ophefmakende aanhouding te Antwerpen We meldden de-aanhouding door den rechterlijken dienst van het Parket, van geneesheer I-., wonende Oude Steenweg; onder belichting misdadige handelingen te hebben gepleegd waarloc een Ilon- gaarsch meisje zich zou geleend heb ben. Maandagvoormiddag is dokter L. voor de Raadskamer verschenen, liet aanhoudingsmandaat werd niet be krachtigd. Men verwacht dat. de heer Procureur de uitspraak der Raadska mer in beroep zal gaan. de wensch in mij levendig, mijne fa milie nog eens terug te zien. Het plan tot deze reis was reeds bij mij opgekomen, doch ik maakte geen haast met, de uitvoering, toen bel loe- val of liever gezegd de Voorzienig- lieid* -Tmij' in Buenos eenen man deed ontmoeten, die kort te voren uit mijne geboorteplaats aangekomen was en zijn geluk bij ons beproeven wilde. Ik bad een lang gesprek mei hein en hij kende niijne familie oppervlak kig, niettemin waren zijne mcdedeelin- gen voor mij nieuw en belangwekkend. Archimbald liad kort na den dood mijns vaders eene rijke jodin gehuwd en mot liet geld van de schoonpapa de schul den gedelgd Gruttner was smds lang geen officier meer, maar inspecteur van eene brandverzekeringmaatschap pij. Verrasten mij deze tijdingen, mijne verrassing maakte plaats voor ontzetting, toen ik de verdenking ver nam, die sinds den dood mijns vaders op- Archimbald rust. 'Fiat was het wat mij bewoog mijne afreis te bespoedigen ik moest ze kerheid hebben, ik wilde mijne rust terug bekomen. Al moge deze verden king ook hiej* slechts heimelijk uit gesproken worden, het is genoeg, 'dal zij beslaat of zij ongegrond is. zal ik weten, als ik Archimbald in de oogen gezien heb. En dan vroeg de dokter -scherp. Wat er dan gebeuren zal, weet ik nog niet over de vraag wil ik niet nadenken. Het was miij lot dusverre niet niogêJijk .aap dfrze gruwzame mi&- In den nacht van Zondag op Maandag werd de genaamde Frans Heyndrickx^ wonende Dorpstraat, 150, te Burcht door een drietal jonge kerels aangerand. Twee politieopzieners waren echter in de onmiddellijke nabijheid en achter volgden nu de snaken die op de vlucht' gegaan waren. In de Eikenstraat kon den zij aangehouden worden. Het zijn de 19-jarige Hendrik G. uit de Lange Ridderstraat, Van den B. 18 jaar uit de Van Craesbeeckslr., en Albert A, even eens 18 jaar oud, wonende Lepelstraat.- Het drietal werd onder betichting van nachtelijke aanranding op den openba ren weg en in bende, tér beschikking van den Procureur des Konings opge sloten. Een Ketel ontploft in hei Zuiderdok te Antwerpen Maandagmiddag, rond kwart na 12 uur had in het Zuiderdok, even voorbij de brug een ontploffing plaats aan boord van een lichter. De G.B.R. 65», wils aan'1!, lucht övcr- pórirpon in de naastgelegen lichter, door le hooge drukking is plots'de ketel onplofl. en vloog het deksel er af. Er was veel schade aan het schip en de schipper zelf, de 39-jarige Jan Vercyc- ken, liep kwelsuren op aan den hals en de linkerhand. Na verzorging in hef Zuiderverband- huis, werd hij naar het Sle Elisabeth- gasthuis gevoerd. De politie der 4e wijk kwam Ier plaats en stelde een onderzoek in. Sinds cenigen tijd, werd te Bekke- voorl-bij-Dienst, op het gehucht «Ne- telzeep», waargenomen dat ergens een geheime stokerij in werking moest zijn. Daarop werd door de accijnsbedienden van Leuven en Diest. en door de gen darmen van Scherponheuvel, een stren ge waakzaamheid ingesteld. Op Fims'dag 13 Maart 1.1., werd door hen onverwachts een inval gedaan op de kleine hoeve van den landbomvwerk- man, Remi Pil (evils, aldaar wonende. Dezë persoon, alreeds betrokken ge weest en zwaar veroordeeld te Leuven wegens uitbating eener geheime stoke rij, werd. er van verdacht, nogmaals zich daaraan over te geven. Als de accijnsbedienden en gendar men ter plaats, kwamen, vyas aldaar al les zoo geschikt, als zou er' noo.il iels dergelijks'hebbop bestaan. JJaarbij bleef het echter niet. Dé vloer van een var kenskot werd 'Opengebroken, en van daaronder werd een volledige moderne installatie opgehaald. Pitt^vils, die; wel licht lont had geroken was gevlucht, maar werd later op dén dag aangehou den en gevankelijk naar Leuven overge bracht. Het.aangeslagen materiaal werd naar. de gendarmerie van Schcrpen- penvel gevoerd. Pill evils vader van verscheidene kin deren, werd vörigen dag. geboeid en lus- selien 'de gendarmen deswege vóór de Leuyensche Boetstraffelijke Rechtbank gebracht en, in hervalling zijnde, ver oordeeld lol 2 jaar gevangenis, 140.000 fr, of nog 36 maanden gevangenis, ver oordeeld en tot 582,50 fr. voor de kos ten, enz. Dc twee medeplichtigen voor dewelke hij zich slachtofferde bleven onbekend: hij wilde hen niel. verraden. Hij blijft aangebonden. Het aangesla gen materiaal, enz., werd verbeurd ver klaart. daad le gelooven. Kent gij de verden king Ik ken ze, bevestigde dc dokter. En gij gelooft er aan Neen, nooit Boosheid en onver stand hebben zieli hier weer eens ver bonden, om een sprookje te v,erzinnen, dat aan de zucht. naar.schandaal voed sel geeft maar hoe gaarne - roen-heti ook zou doen, mén waagt het niet er openlijk mee voor den dag ie treden, daar elk bewijs ontbreekt. Dal Archim bald niels gedaan heefl om den vadert met. u te verzoenen, wil ik iieL bestrij den, overigens moden wij hier ook de Waarheid niet ie kort doen, "ii de om standigheden beschouwen gelijk zij tóen bestonden. Uw vader was een opvliegen J. harts tochtelijk man. Archimbald echter eene schuchtere, angstvallige natuur^ bezat den moed niet den wil uws vaders te trotseeren. Meu heeft hem' het verwijt gemaakt, dat hij broeder cn zuster verdrongen heeft om zich de geheelc nalatenschap te verzekeren ook daaraan geloof ik niet. Hij liet aan de dingen hun beloop, omdat hij er niets aan veranderen kon. liet wasf ook niet zijn werk, dal. uw zwager} Gruttner met uw vader in onmin ge raakte Gruttner wilde zich niet. naar den wil zijns schoonvaders schikken', en na meerdere botsingen kwam-' bet Lot ernstige woorden. Gruttner liet, zich naar een ander garnizoen ovëiMjj plaatsen en daarine.e was de breuk vo^ tooidj

De Volksstem | 1934 | | pagina 2