r Katholieke Kringen Berum Novarum wordt heal liet land door feestelijk en greotscb gevierd 12 DeVindictive-dagte Oostende Zaterdag MEI 1934 De h. William Thys naar Tokio Belgische Studenten in Frankrijk 2CXXX JAARGANG NUMMER J09 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J.^ Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel r- Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Achiel Zonop4, IGZonaf7,19 N, M. 13 E. K. 21 TE AALST Aalst heeft op heerlijke en grootsclie wijze het Feest der Christene Werklie den gevierd De feestelijkheden werden Woens dagavond ingezet met een kunstconcert gegeven,» voor een belangstellend pu bliek, op de Groote Markt, door de Fan fare der Christene Arbeiders; onder dc leiding van lieer Pol. Barrez. .Donderdag was het de groote dag De zon was van de partij en de op komst was dan ook verzekerd. Te 7 uur bad', een algemeene Commu nie plaats in St. Martenskerk. Rond 3 uur kwamen al de plaatselijke •afdeelingen van de Christene Werklie den beweging en talrijke afdeelingen uit bet Gewest Aalst samen in hel lokaal jproen Kruis der St. Jorisstraat. Korte optocht naar de kerk "Langs de Keizerlijke Plaats, Zonne straal, Houtmarkt, Brusselsche straat, ging het dan stoetsgewijs naar de St. (Martenskerk, die weldra vol liep om ei* de kerkelijke plechtigheden bij te wo nen. Kerkelijke plechtigheden. VlaggewlJ- dingPlechtig Lof Gelegenheids- sermoen. Te 4 uur had in de St. Martenskerk 'de plechtige wijding plaats van do nieu we vlag van de Textielafdeeling van ÉAalst. Het is een kunstwerk van h'ooge waarde en waardevolle beteekenis. Na de vlaggewijding had een plechtig lof plaats gedurende hetwelk de Eer waarde Pater Liberatus, Capucijn, een prachtige gelegenheidskanselrede hield 'over de beteekenis van den Wereldbrief Rerum Novarum. De groote optocht Na deze plechtigheden doortrok een groote en wel georganiseerde stoet door de bijzonderste straten der stad. In den stoet merkten we niet minder dan vier muziekafdeelingen»op, \erder hl de plaatselijke afdeelingen van vak bonden met hunne .onderscheiden vlag gen. "Een lOfal spandoeken droegen rond 'de stad in feest de christene sociale ge dachten. Wij lazen onder meer: Aan el- ken Huisvader een familieloon! Wij wil len ons volk stoffelijk en geestelijk ver- beffen! Werklieden versterkt de rangen onzer christene organisaties De Ge huwde Vrouw uit de Fabriek' en meer andere. Werden bijzonderlijk opgemerkt in rden stoet de prachtige en kleurijke groepen der Kajotsters en der Kajotters 'de Hoop in de toekomst! Verder sloten hierbij gemoedelijk aan een groep meis jes uit de Vrouwelijke Burgers Jeugd. Deze gnoepen werden verscheidene ma- Jen op den weg toegejuicht Talrijke afdeelingen van de omlig gende gemeenten waren opgekomen, met. vaandel en muziekafdeeling, we noemen er enkele op Erpe, Haeltert, ïmpe. F.rembodegom. Nieuwerkeiken, enz. enz. Een groep afgevaardigden van de ka tholieke patroons werden ook bijzonder opgemerkt. •Die machtige optocht'; tellende 1330 mannen en vrouwen en 223 kinderen ((.juist, geteld)' werd gesloten met de overheidspersonen en vakbondleiders onder dewelke wij bemerkten de heeren Volksvertegenwoordiger Van Schuylen- bergh, Advokaat Ghysclen, Em. Vereec- ken, bestuurder van het Centraal Ver bond' der Christene Textielbewerkers, den Eerw. Heer De Devn. Bestuurder der Sociale werken, de HH. De Gols, De Veylder enz. De Feestzitting. Het- was zes uur toen de feestzit ting kon aanvangen, een groot getal opgekomenen vonden geen plaats meet in de ruime zaal zoodat het volk tol 'in de gelagzaal, ja zelfs tot op de straat stond. Achtereenvolgens namen hier het woord dfe H. Volksvertegenwoordiger Van Schuylenbergh. Die Hr Em. Ver- eecken en de Eerw. 1-Ieer De Deyn.Deze laatste sprak over de beteekenis van de nieuwe vlag. Alle sprekers behaalden den meesten bijval. Prachtige Tmobola en Cabaretayond TE GENT hét weder van de partij Ditmaal geweest en kon door de Arteveldestad een prachtig Rerum Novarumstoet trék ken. Vooraf een plechtige Mis in de kerk van Sint Mich iels en kanselrede. Voor het plein werd dan de optocht gevormd, die de bijzonderste straten doortrok cn aan Christus-Koning monument voor de kerk van Sinte Anna werden bloemen neergelegd. In den stoet stapten al de katholieke jeugdgroepen, m-uzieken en maatschap pijen van Gent en omtrek. Die optocht omvatte een 5000 personen. Het feestlokaal van den Katholieken Werkliedenbond was natuurlijk veel te klein om heel die menigte te bevatten. Op het verhoog, achter de personali teiten, namen de vaandrigs ten getale van 100 plaats. Onder de aanwezigen bemerken wij Monseigneur Coppieters, bisschop; Zij ne Excellentie Minister Van Isacker, Se. nator Eylenbosch, volksvertegenwoor diger Dhave, de Eerw. Heeren Van Kerckhove, Nobels; mejuff. Boonants verder heer Ronse, bestendig afgevaar digde, alsmede provinciale- en gemeen, teraadsleden. Het was de heer Rons'e, als voorzit ter, die een welkommde uitsprak. Lie deren werden gezongen. minister van Isacker gaf in het kort 'de beteekenis van Re- rum Novarum, om daarna te beschou wen den plicht van liefde en rechtvaar digheid tegenover de arbeidende klasse In dezen plicht ligt ten eerste de liefde tegenover de nog werkende arbei ders en de werkloozen. Door de chris ten-democratische groep wordt steeds cfe meeste hardnekkigheid aan den dag gelegd, teneinde de sociale wetgevyig te handhaven en aan te passen aan de fi- nancieele mogelijkheden van het land. Door de teisterende crisis werd 's lands begrooting bemoeilijkt en ligt het vraagstuk der werkloozenondersteuning zoo zeer in de toekomst als in het be den. Tegenover de financieele mogelijk heden van ons land staan twee oplos singen open die zijn: deflatie of infla tie. België schikt het avontuur van de naburen niet te vólgen en den toestand op te lossen in het behoud van het stel sel. dat kracht en offers zal vragen. Na deze woorden volgden langdurige toejuichingen en sprak de volksgeliefde Bisschop, Monseigneur Coppieters, een woordje tot de aanwezigen Een gezellig samenzijn had dan plaats, gevolgd door een volks feest, in de groote zaal, met medewer king van de tooneelafdeeling. De Rerum Novarum-fcesten lukten prachtig. TE BRUSSEL P,e christene arbeiders der Brussel sche omgeving, hebben op Donderdag ook de verjaring gevierd der afkondi ging van den wereldbrief Rerum Nova- rum. Ten 3 u. werd in de Sinte Goedelekerk een plechtig lof gezongen door Z. E. EI. Marinis, deken. E. H. Derey, proost der Kath. Arbeidersjeugd, hield een kansel rede op het thema van «De waarde van den mensch en de waarde van den ar beid en de noodzakelijkheid den gan- schen arbeidersstand voor Chritus te rug te winnen». Na bet lof trok een indrukwekkende stoet door de bijzonderste straten van de stad. Talrijke muziekvereenigingen hebben den optocht opgeluisterd, die te midden van de belangstelling van het publiek door Brussel defileerde. Het was een geweldige machtsont plooiing van de christene syndicaten. Na den optocht had in de Madeleine- zaal de.plechtige vergadering plaats. De ruime zaal was op en top gevuld. De voorzitter, heer Vergels, Kamerlid, opende de vergadering en wees op de uitbreiding die de christen democrati- jsche beweging in de Brusselsche om geving genomen heeft. Deze prachtige feestdag die met gul-! D,ic rede werd in 't Vlaamsch ori ir den letters zal geschreven blijven in jhet Fransch uitgesproken, de geschiedenis van de christene Wer-j Na afloop hiervan, hief de vergade kersbeweging in bet Aalstersche werd'ring bet christen volkslier aan ei besloten met een prachtigen kostoloo-ging men uiteen, te midden van de zen tombola en een leuke cabaretavond. grootste geestdrift. Bijna 33 Milhoen Telefoon' toestellen in de Wereld Volgens de door de New-Yorksche te lefoonmaatschappij gepubliceerde sta tistiek waren op 1 Januari van dit jaar over de geheele wereld 32.941.570 tele foontoestellen in gebruik, tegen 35.057.669 op denzelfden dag van bet vorige jaar. Meer dan de helft van de in gebruik zijnde telefoons bevinden zich in de Vereenigde Staten, terwijl in New-York meer toestellen in gebruik zijn dan in Azië en Afrika te zamen. De Vereenigde Staten tellen 14 toe stellen per 100 inwoners, Canada 12, Engeland, D.uitschland en Frankrijk 3. Als buitengewoon afgezant bij den keizer. Tokio, 10 Mei. Japan bereidt zich tot de plechtige ontvangst voor van den h. William Thys, die als buitengewoon afgezant naar Tokio gestuurd is, om de troonsbeklimming van Leopold III of. ficieel bekend te maken. De h. Thys wordt te Tokio uit Ameri ka verwacht tegen 31 Mei. Hij zal vijf dagen doorbrengen aan het keizerlijk bof te Tokio. De plechti ge ontvangst geschiedt op 1 Juni. Parijs, 10 Mei. Pierre Laval, mi nister van Koloniën, vergezeld van zijn ordonnans-officier Kapitein Bonningu heeft Donderdagnamiddag in de Kolo- niale School de plechtigheid bijgewoond op touw g*ezet ter eere van de leerlin gen van de Koloniale Hoogeschool te Antwerpen, die thans in de Fransche hoofdstad verblijven. Bij zijn aankomst werd de minister verwelkomd door gouverneur-generaal Dioume, voorzitter van den raad van beheer der school. Redevoeringen werden uitgesproken door de hh. Roumc en Pierre Laval. Hierin werd gehandeld over.de Fransch- Belgische koloniale solidariteit. Zaterdag zullen de Belgische studen ten bet koloniaal bal bijwonen, waar ook president Lebrun zal aanwezig zijn. Nieuwe vervoerwagen van ue Seiyloche Spoorwegen die cp 27 Mei a. s. defini tief dienst zal doen tusschen Brussel-Zuid en Gent. Donderdag werd te Oostende dc 16e verjaardag herdacht van het versperren van de haven van Oostende door de En- gelsche vloot en in het bijzofider door H. M. S. Vindictive. Om 9 u. 15 kwamen de Engelschen die te Oostende vertoeven, onder leiding van den h. Tennpier, consul van Enge land, sanven aan 't Vindictivemonument. Bloemen werden er neergelegd en één minuut stille geeërbiedigd. Daaropvolgend .ging het. naar het kerkhof van de Stuiversstraat alwaar de"stadsoverheden reeds post hadden gevat samen met de stad, alsmede van de ondstrijdersvereenigingen van de gewezen bondgenooten die te Oostende vertegenwoordigd zijn. Op treurstap ging het naar de graven van degenen die sneuvelden in die roem rijke poging. Gebeden werden gezegd, treurmuziek uitgevoerd en bloemen neergelegd. Een menigeen dacht aan de moeders De Minister van Financien kondigt verlaging van belastingen aan Woensdag voormiddag heeft de Fe deratie der Katholieke Kringeu eene buitengewone vergadering gehouden, bij welke gelegenheid de Minister van Financien een groote redevoering heeft uitgesproken. Waren aanwezig Graaf de Broque- ville, eerste minister hertog van Ur- sel, burggraaf Sim-o.nis, baron de Me- vius, Graaf Vilain XIV, Die Glercq, Van Acker.e, Hauslrate, Wauquez, Janssens, A. de Kerchove d'Exaerde Berryer, Carton de Tournai, de Pierpont, dé Dorlodot, Senatoren en Kamerleden. Verder M.M. Plissart, Herinckx.Was- sei.ge, Vandervaeren, gewezen burge meester van Leuven, Versé, enz. De Voorzitter roept, de ministers dc Broqueville en Jaspar een welsprekend en hartelijk welkom toe. Beiden heb ben plaats genomen naast M. Segers welke daarna den eerste minister ge- lukwenscht wegens zijn radio-rede van gisteren. We hebben het geluk een krachtig regeeringshoofd te hebben, een man waarvan het land nog groote diensten verwacht (Toej.)J Spreker brengt dan hulde aan mi nister Jaspar. (Toej.) Met zulke leiding ziet de Federatie de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het woord wordt vervolgens verleend aan den minister van Financien, welke nogmaals toegejuicht, wordt, wanneer, hij recht staat. Rede van IV!. Jaspar. Mi. In zijne rede heeft M. Jaspar nister van Financien, den huidigen fi- nancieelen toestand gekenschetst als volgt 1) V-oor het eerste heeft sedert de aanhechting, de begrooting van Belgie de Kolonie moeten ter hulp komen. 2) De begrooting werd zonder kunst middelen in evenwicht gebracht. 3) Het deficit van 1933 werd in niets gedekt, door <le leening. Deze heeft ge en vrouwen die ginds in Engeland ook|d«nd voor de uitdelging der vlottende dit leit herdenken men een traan in de sohuld. oogen of een krop in do keel. 4) Elke oplossing, alleen ingegeven messBE ZICHT OP DE RERUM NOV ARUMSTOET TE BRUSSEL door gemakzucht, werd gewoonweg niet aangenomen. Belgie heeft de dienst voor de amortiseering der openbare schuld on aangeroerd bewaard. Dit vertegenwoor digde in 1933 zoiowat 629 millioen.Tjil maakt dat het boni der begrooting van 1932 in werkelijkheid 642 millioen be draagt. Handelend over de schuld, welke in 1934 op 30 April, 56 milliard bedroeg, verklaarde spreker dat deze schuld in werkelijkheid slechts 7 milliard be draagt. in franks van voor den oorlog en mag teruggebracht worden tot 5 milliard frank van voor den oorlog,zoo men geen rekening houdt met de schul den aan de Engelsche en Amerikaan- sche regeeringen. Dank aan de omstandigheden, en on dermeer aan de waardevermindering van den dollar, is •onze schuld niet. ge stegen, maar wel verminderd. De minister van financien heeft ver volgens bevestigd dat het evenwicht der begrooting zal behouden blijven en dat er nieuwe besparingen zullen en moeten gedaan worden. Wat de Schatkist betreft, deze bevindt zich in een gemakkelïjken toestand. Het tijdperk der leeningen is voorloo- pig gesloten. Het onmiddellijk programma der re geering werd vervolgens door M. Jas par samengevat als volgt 1) Terug aan het werk stellen van het grootste aantal werkloozen cn her inrichting van het stelsel van den werk- loozensteun* 2) Verlichting van den landbouw, nij verheid en handel, door maatregelen welke betrekking hebben op financieele en fiscale la3ten. 3) Uitbreiding der buiteiflandsche markten, door de toepassing der maat regelen vooropgezet door de commis sie van den buitenlandschen handel. 4) Vermindering, op alle gebied eener reeks lasten welke de voortbrengst, de wisselwerking en de economische be weging belemmeren. M. Jaspar besloot dat. het algemeen economisch herstel moest bevorderd worden door maatregelen voor deflatie en door vermindering van belastingen* Luidruchtige toejuichingen vielen den minister van Financiën lén deel bij het einde zijner rede. De rede van den Minister werd her haaldelijk door toejuichingen onderbra ken. Bij het einde wordt hem eene in drukwekkende ovatie gebracht. M. SEGERS dankt den heer Jaspar* Hij herinnert aan de verheven houding, van Graaf de Broqueville in 1914, en ook na den oorlog. Hij is nog steeds on ze vereerde leider. Voor de katholieke partij, en zelfs voor het gansche land is hij min of meer (de Minister vergeve mij die uitdrukking) onze mascotte. Zijn ministerschap bracht steeds geluk mee. Met hem kunnen we vertrouwen stel len in onze lotsbestemming (Toej.)] Vervolgens richt spreker zich tot denj Minister van Financiën, die weldra doeltreffende maatregelen zal voorstel len. Ook in hem stelt het land een voU ledig vertrouwen. (Toej.). De zitting wordt 'daarop gehcv.en,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1