Onze Prachtreis naar de Passiespelen van Oberammergau Bij de Roode Kameraden Onze Landbouw Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, - Telefoon 114. - DAGBLAD - 2O Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zondag 13 Mei Maandag 14 Mei 1934 - niet ia het Plan, trant zij voelen zeer goed dat men nooit zat bereiken teat het bevat. Mh ben het, overigens, met hen eens MINISTERRAAD XXXX JAARGANG NUMMER ||Q publiciteit buiten hot Arrond. AALST e Agentschap HAVAS, Adolf Mailaan .13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2. II, Sarvatlua Zonop 4,15 Zon af 7,80 H. Bonifaoiua Zon op 4,13Zon af 7,21 E. K. 21. V. M. 28 ant- De oude patron der socialistische partij heeft waarljjk geen geluk 1 Spijts al sijn krachtdadige pogingen om ten minste in schijn de eenheid zjjner partij te verstevigen, loopen al zyn pogingen spaak op twee groote moeilijkheden: de moei- lijkheclen van de Belgische Bank van den Arbeid en den openlyken opstand van P. H. Spaak met andere jonge Turken, tegen den Algemeenen Raad der B, W. P. Geen wonder dat hij stilaan, door de ontgoochelingen gebroken, aan een mogelij- keu aftocht zou gaan denken. He Spaak is voor de leiding der partij eene nachtmerrie. Het Plan van den Arbeid had eenige hoop doen heropleven dat de eenheid niet zou worden gebroken..ten minste in schijn. Spaak heeft zich nu, echter, openlijk tegen den Algemeenen Raad verzet in de kwestie van de opheffing van zijn weekblad l'Action Socialiste en catcgorick neen geautwoord op het gebod dat hem desaangaande werd gegeven. Door Spaak en zijn volgelingen worden de Syndicale Commissie en haar Secretaris C. Merlens, als de schuldigen in deze zaak aanzien, en l'Action Socialiste woordt dan ook geweldig door middel van artikels en open brieven. Dat liet er hard toegaat zullen enkele uittreksels bewijzen. Emile Marchand, een Spaakkist, geeft in «l'Action Socialisten van 28 April, een open brief, waarin hij o. m. zegt dat de dagorde van den Algemeenen Raad der B. W. P. het zaad der scheuring heeft gezaaid, op het o0genblik dat de stevigste eensgezindheid tegen het fascisme noodzakelijk is. Steller schetst dan in zeer donkere trekken den toestand der ontredderde arbeidersklas, die recht naar het fascisme loopt. Hebben de mannen van den Algemeenen Raad en van de Syndicale Commissie, hebben Mertens, Balthazar en Van Walieghem iets gedaan om een dam te werpen tegen dit gevaar ja erkent schrijver gij hebt het Plan van den Arbeid tot stand gebracht, maar maakt u geen begoochelingen tie arbeiderS gelOOVet1 Het is waar, inzake nationalisatie van het crediet bestaat de oplossing van de Bauk van den Arbeid, maar het proletariaat schertst niet met oplossingen die het moeilijkheden brengt, en eischt met ons dat de mannen van de actie tccliniekers van het arbciderskapitalisme voor een openbaar arbeidersbeweging zouden verschijnen. Neen, CITOYENS, met bedreigingen en beleedigingen zult ge de oplossing voor de buidige moeilijkbeden niet overwinnen In een ander nummer van "l'Action Socialiste» wordt de kwestie van de Bank van den Arbeid besproken en Balthazar wordt hier op een hardhandige en onmee- doogende wijze op zijn plaats gezet Weg met alle valscbe kameraadschappelijkheid die, eilaas maar al te dikwijls eeu dekmantel is voor arrivistische bekommeringen en egoïstische gevoelens. De toekomst van de partij, van bet socialisme, wordt op dit oogenblik in ons land ernstig in gevaar gebracht door de valscbe opvatting kapitalisme en de z.g. opbouwende politiek. B Deze dwalingen hebben ons de rampen van de Bank van den Arbeid en bet zedelijk wantrouwen dat er het droevig gevolg van is, op den bals gebaald. Balthazar wordt met misprijzen ter zijde gesteld en beeft enkele flinke moppen te inkasseeren. Zoo schrijft Spaak over hem Ik zal hem niet eens antwoorden. Ik heb medelijden met hem. Hij is een van de twee of drie mannen uit de partij die, op bet oogenblik, nog slechts één recht hebben en ééue houding hebben aan te nemen zwijgen en zich doen vergeten. Met hem een politiek voeren, in de buidige omstandigheden, ware een lafheid die ik niet wil begaan. Hij moet daar echter geen voordeel uit trekken... Zonder verderen uitleg van onzentwege de gerecht van de Belangrijke rede van Minister Sap te Gent. Tn de "Vergadering der Katholieke ■Vereeniging te Gent, gehouden op Vrij dag 11 Mei heeft de h. Sap, minister ,van Landbouw een belangrijke rede ge houden waarin hij de nood van onzen Belgischen landbouw schetste en de re- georingspolitiek inzake dit vraagstuk Verdedigde. De landbouwpolitiek dei! regeer in bedoelt bescherming der binnenmarkt men, doch de Regeering, evenals zij handel en nijverheid en landbouw niet aan hun lot kan overlaten, meent dat zij een bedrijf helpen moet, waar de ondergrondsche stoffen te waarde wor den gemaakt en duizenden arbeiders in betrokken zijn. Hierover werd langdurig beraad slaagd zonder dat een besluit getroffen werd. De ministers oordeelen dat het hier een nieuwe proefneming betreft, die gewichtige gevolgen kan hebben, en die dan ook te voren rijpelijk moet on derzocht worden. Toekomende week zal men ermede door contingenteering. Deze is, volgens voortgaan. de -eza^hebbende landbouwvertegen- Heer Hymans heeft een uiteenzetting woordigers, de eenig mogelijke, vermits gegeven van de onderhandelingen te rechtstreeksche steun gezien de toe-jBerlijn, over de handelsbetrekkingen stand der schatkist, onmogelijk is. tusschen Belgie en Duitsehland, die Tegenover de overproductie in!gunstig verloopen zijn. Tie Belgische vleescli varkens', boter, kon de minister (afgevaardigden zijn op Maandag te maatregelen treffen tenzij de'Brussel teruggekeerd, om de nieuwe geen landbouwers waarschuwen, wat hij dan, ook gedaan heeft. De Binnenmarkt Men verwijt de li. Sap te kort geko men te zijn aan de bescherming dec binnenmarkt welke het hoofddoel dei! regeeringspolitiek uitmaakt. Vleeschkwestle Er wordt beweerd dat gezien het ge vaar van overaanbod scherpere contin- genteering noodzakelijk is. Alles wat -onder dit opzicht kan ge daan worden is gedaan. Dé hoeveelheid ingevoerd varkensvleesch is bespotte lijk weinig en kan geen invloed hebben op de prijzen. Zoo ook is geschied met rundvleesch. De contingent eering van paarden vleescli heb ik ook op' aandringen, maar tegen mijn eigen goestinlg in voege ge bracht. Vervolgens handelde hij over zuivel kwestie en weerlei de kritiek die op dit punt gemaakt wordt. Onze uitvoer van land- en tuinbouw, produkten, is in 't- algemeen niet be dreigd en de regeering doet alles om hem te behouden. iPo crisis kan over wonnen worden als allen, landbouwers en leiders, medewexkenj onderrichtingen te komen halen. Belangrijke voorstellen van minister Fr. Van Cauwelaert Een staatsmonopolie voor de koolnijverheid De ministerraad, welke op Vrijdag namiddag vergaderd heeft, hield zich hoofdzakelijk bezig met het vooront werp van lieer Van Cauwelaert, betref fende de regeling van de kolenin- en uitvoer. Dit ontwerp van den minister voorziet feitelijk het instellen van een staatsmonopolie voor al wat betreft de kolenvoortbrengst, den verkoop in het binnenland, den uitvoer en ook den in voer, alsmede het vervoer en het ge bruik van Belgische kolen door het be drijf in het binnenland. Er is geen ander middel om1 een doel treffende regeling van het kolenver- bruik in te voeren dan de kolenproduc- ten als staatmonopolieproducten te be handelen. Wat dan ook een regeling mogelijk maakt met andere landen, zonder te moeten acht slaan op be staande handelsverdragen. Het geldt hier evenwel slechts een tijdelijke proefneming, die gelden zal tot 1935. De bepalingen ervan zullen ook ge leidelijk en mot voorzichtigheid wor den toegepast. Het is niet het inzicht van de regeering de koolmijnen in han den te krijgen, doch veeleer om een behoorlijke samenwerking t-usschen al le factoren in verband met het kolen- mijnbedrijf te verwezenlijken. Èr wordt trouwens' een raadgevend comiteit voorzien dat onder de leiding staat van den minister en samengesteld is uit ambtenaren van de betrokkene ministeries en vertegenwoordigers van de belanghebbende groepeeringen, na melijk voortbrengers en verbruikers en ook van de havens en de binnenscheep vaart. Getracht zal worden den uitvoer van vreemde kolen aan de behoeften van het land aan te passen en zeker en vast dien invoer niet te laten drukken op de eigen bedrijven. Pie invoer van vreemde kolen zal bo vendien moeten geschieden op Sel- gische booten, dit met het oog op de belangen van dé binnenscheepvaart. Ook zal het verbruik van kolen 'door 'de Belgische bedrijven aangemoedigd worden. De minister blijft bevoegd om alle noodige maatregelen te treffen, doch hij kan een gedachte van zijn macht aan de voortbrengers overdra gen. Er wordt ook bij het ministerie van Nijverheid, en namelijk bij het nnijnbeheer een algemeene directie van de koolmijnen of centraal kolenkantoor ingericht, waarbij verscheidene on derdirecties voorzien worden. Hoofd doel van de Regeering is de mijnen te redden en ke helpen in het leven te blijven. Dit beteekent natuurlijk niet dat de mijnbeheeren besturen in 'de toekomst niets' meer zouden te doen hebben en de zorg voor de mijnexploi- lalie aan de mijndirectie op het mi nisterie zouden kunnen overlaten. Er wordt enkel door de nieuwe inrichting doeltreffende samenwerking bereikt tusschen alle voortbrengstfactoren, waarbij de beslissing in laatste instan tie bij den minister ligt. Door de nieuwe regeling zal het ook mogelijk worden gemaakt het kolen- vraagstuk in zijn ga.nschen omvang te behandelen, en dit in verband met den in- en uitvoer met alle landen. Ten slotte dient wel te worden on derlijnd dat de andere bedrijven niet zullen benadeeld worden, en dat hffn belangen zullen worden in acht geno- Zie hierneven. 2de Vervolg. De nieuwe stichting kwam tot groo- ten bloei, en voor de bewoners van den Aminergau brak een gouden tijdperk aan. De monniken en de edellieden werkten samen, niet alleen om het land vruchtbaar te maken, maar meer om de bevolking liefde voor de schoone kunsten in te boezemen. Immers reeds van ouds hadden zij zich onderscheiden door den aanleg van de beeldhouw kunst en hun gevoel voor muziek en zang. Onder den invloed der klooster lingen begon de houtsnijkunst zic-h in christelijke zin te verdeelen en men legde zich steeds meer toe op motieven uit de Bijbelsohe geschiedenis. Ook de volksspelen welke regelmatig werden opgevoerd kregen een meer godsdien- stigen ondergrond op die manier kwam het passiespel van Oberammer gau in zijn begin tot stand. In het jaar 1633, gedurende den dertig-jarigen oorlog, brak plotseling de pest in Beieren uit en verspreidde zich ook over het Hoogland', zoodat in korten tijd heelc dorpen werden ontvolkt De gemeenten van don Ammergau kwa men toen bijeen en deden de plechtige belofte, voortaan om de tien jaren in vroom aandenken het Lijden des Hoe ren, het Passiespel, op te voeren, in- d'ien deze ram,p van hen zou worden weggenomen. En werkelijk werd hun vertrouwen beloond, de verschrikke lijke ziekte week even spoedig als zij was gekomen en van dat oogenblik vie len er geen slachtoffers meer aan da pest. Ondanks alle hindernissen én oorlo gen heeft men deze belofte trouw na gekomen en in den loop' der tijden werd de beteekenis van het Passiespel steeds grooter. In 1920 bleek liet', dat men in de onmogelijkheid verkeerde tot weder opvoering van liet Passiespel in dat jaar te geraken, zoo kort, na den oorlog, welke ook in Oberammergau vele won den had geslagen men nam toen het jaar 1922. In 1930 werd voor de eerste maal de nieuwgebouwde zaal in gebruik geno men. De zaal biedt plaats' voor 5.200 bezoekers en is, wat het ontwerp aan gaat, eenig in zijn soort. Die houtsnijkunst wordt nog steeds in alle huizen van Oberammergau in eere gehouden. Op de hoogte van den Kofel (1342 m.) verheft zich een kolossaal kruis, werk van Halbeg (Westerkant.) 5e Dag MAANDAG 27 AUGUSTUS Morgendontbijt in het Hotel. Nadien vertrek per Pullman-autocar langs Garmisch, Mittelwald, naar INNSBRUCK Middagmaal in het hotel, 's Namiddags bezoek aan Innsbruck per Pullman-car met gids. Avondmaal in het hotel. LOGEMENT. OBERAMMERGAU-INNSBRU GK den, buiten al het natuurschoon dati Innsbruck omringt, dient er aangestipt: De Margaret.hen-platz, met fontein versierd met het bronzen Standbeeld van Hertog Rodolf IV. De Maria-Theresia-Strasse, de be- zonderste straat der stad, waarin men. aantreft het «Landhaus», de Post, oud paleis der prinsen van Turn en Taxis,, de Sint Anna Kolom, magazijnen en winkels bij de vleet, deze straat ein digt ten zuiden op eenen praalboog op gericht voor de blijde intrede van Ma- ria-Theresia ter gelegenheid van haar huwelijk met Frans I die tijdens de feesten aldaar ter hunner eer op touw gesteld, er stierf. Hel Golden Dachl, toren in 1425 op gericht met prachtig verguld koperen dak. De Hofkirche. franciskanerkerk, ge bouwd van 1766-1770. De Hofkirche, Franciskanerkerk ge bouwd van 1553 tot 1563, waarin het prachtig monument van Keizer Maximi- fiaan I (t 1519). De Burg, Keizerlijk kasteel, in roco costijl (1766-1770) de Schouwburg, de Universiteit, het Museum, Sint Jacobs- kerk, de brug over de Inn (Inns-Brücko)) van waarop men een prachtig panora ma aanschouwt, en vele anderen. 6e Dag. DINSDAG 28 AUGUSTUS Morgendontbijt in het hotel. Vertrek per Pullmann-autocar langs Sterzing, naar MERANO. Middagmaal in het hotel. 's Namiddags bezoek aan de stad. Avondmaal in het hotel. LOGEMENT: INNSBRUCK-MERANO Bij het uitgaan vain Innsbruck, voor men aan de rijke Premonstraten-abdij men aan de rijke Premionstratenlabdij van Wilten, met hare twee kerken in Barokstijl. Aan het portaal der Oostor- kerk bemerkt men ae standbeelden der reuzen Haimon en Thyrsus, de zooge zegde stichters der abdij. Men volgt de Sill—vallei en weldra komt men tot 993 meters te Matrei met Traustson-Kasteel der prinsen von AUERSPERG, men klimt voort tot Sleinach op 1048 meters Tolkantoor)! en zoo komt men tot 1255 m. te Gries (Brenner) aan de nieuwe Italiaansche Grens. Van Gries gaat het naar het vermaar de Brenner-Pas, een der bezonderste doorgangen der bezonderste Alpenketen, van waar men een prachtig uitzicht heeft o,p de omliggende met ijs en sneeuw-bedekte hoogten. Brennero (se dert den oorlog, van als dit deel van den Tirol aan Italië is toegekend, zijn de meeste namen ge-italianiseerd) is da scheidslijn tusschen de kommen van do Adriatische en de Zwarte Zeeën, en ligt aan de oevers der Isarco (Eisack) Men daalt nu door de wilde en rótsachtige streek der Colle Isarco (Gossenpas) tot 1068 meters en bereiken na menige kronkelingen het aardig stadje Viplteno (Sterzing) op 948 meters. Dit stadje dankte zijnen vroegeren voorspoed aan de uitbating van allerhande mijnen. Terug aan 't klimmen gegaan om na den Jaüfenpas op 2100 meters doorge trokken te zijn wederom te dalen naar St. Leonhard, St. Martin (nog slechts '588 m.) Saltaus, Riffian (240 m.) met hellingen van 10 tot 12% meters, en eindelij^ toe te komien in Merano, tot in 1420 hoofdstad van den Tirol, op den rechteroever van d'en Passer gelegen. 'Plo-or zijn uiterst zacht klimaat, wordt Merano vooral des win ters druk bezocht door talrijke vreem delingen, het wordt bezonder aanbevo len voor de borstlijders. Met de twee voorsteden Maia Bas'sa en Maia Alta, (Unter-Mais en Ober-Mais) telt Mera no ongeveer 25.000 inwoners. Het be zonderste handels centrum is gelegen' onder de arcaden der Laubengasse prachtige wandelingen zijn aangelegd1 langs de oevers van den Passer men noemde ze de Kur-Promunaden, nu zijn Na het morgendontbijt vertrek over Obsrau en Farchant waar d"e groote vallei van Partenkirchen aanvang neemt. Zoo naar Garmisch on de Loisaoh igelegen, we zijn hier rond de hoogste punten van de Duitsche Alpen, Garmisch zelf is een heel pittoresk oud- Beiersch steedje, verder op naar Par tenkirchen 'gelegen aan den voet van den Eckenberg en zoo vérder over Klals naar Mittenwald. Mittenwald is de laatste Beiersche gemeente rondom beheerscht door de hooge en steile kruinen van den Kar- wendel waarvan deze rechts van eene hoogte van 2375 meters bijna lood recht naar beneden komt. Mittenwald is alom gekend en geprezen voor de fa bricatie van snaarspeeltutgen. ze gaan door! als do beste van de wereld. Men heeft er een standbeeld opgericht aan Michel Klotz 1743) de stichter van deze industrie aldaar. We rijden nu door den Scharnitz-Pas (963 m.) die de grens tusschen Beieren en Oostenrijk uitmaakt en bereiken het dorp Scharnit.z (Grens). We klimmenhet de Passaggieta Rogina Marghorjta, op tot 1180 m. naar Seefeld, waar rnen een prachtig zicht heeft op de Hohe MUnde (2661 nr.) en de Reitherspitze (2375 m.) Rond de hergen draaiende 'ge niet men van prachtige panoramas op de vallei der Inn en op de sneeuwbergen Passaggieta Regina Elena, enz. Wat Merano hezonderlijk aantrekke lijk en schoon maakt is hare buiten gewone prachtige ligging tusschen da hooge naburige hergen. kwistig bezaaid met kasteelen, villas, Parken. Hoven, WOENSDAG 29 AUGUSTUS en ijsvelden van de Sellrain en den SLu- .Boomgaarden, talrijke Wijngaardvel bai en zoo zakken wel tot op 622 m. om f]en enz te Zlrl aan te komen. Tusschen Fleith en Zirl zakt de weg op sommige plaat sen van 16 tot 22 meters op honderd en weldra bereiken we langs Holting Innsbruck, hoofdstad van den Tyrol, stad van ongeveer 70.000 inwoners op den rechteroever van den Inn gelegen. Innsbruck is in een der prachtigste val leien van Europa gelegen, gansch om ringd van hooge bergen waaronder: ten Noorden, de Brandjooh (2580 nu') de Fiauhit. de Seegrubenspitzen, do llafe- lekar (2334 m.), ten Zuiden, de Wald- rad spit ze (2580 m.) de Sailerspitze. de Lansei-Koe.pfe (931 m.) De Patscher- kofol (2217 m.) enz DE BELGISCHE jEUGD SN NEDERLAND Den laatsten dag van hun bezoek werden i!e 600 Belgische studentinnen tn de Ridderzaal te 's Gravenhage toegesproken door den Nederlandschen mini- ster van onderwijs, IH. Wlarchand. Zijn Belgisch collega, IW. Lippens, (rechts), wa§ ook 0£ de receptie a^nwe^ig, Bevrijd zijnde van alle noorderwin den. door de nabijheid dier hooge ber gen, is het klimaat er zeer zacht en wordt de stad als winterverblijf zee? aanbevolen en druk bezocht. AJs tie JbSiQAder&tê ^rk^aaMUhfc- 7e Dag Morgendontbijt in het hotel. Pert Pullman-autocar langs Bolzano, Vigo, Canazei (1165 m.) Cortina d'Ampezzö (1224 m.) Middagmaal onderweg. Aankomst om 17 u. te CORTINA' Avondmaal in het hotel. LOGEMENT* MERANO-CORTINA Langs eene prachtige baan oven Burgstall, Gargazon, Vilpian en Gries- bij-Bozen komt men na eenen prachti- gen rit van 32 Kilometers te Bolzano (Bozen of Botzen voor. oen oorlog). 't Ye.rvolgtjt,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1