wwm 't Zij in droef 'nis of in blijheid 't Zij in hecht'nis of in vrijheid Immer is het bier «DE GHEEST 't Sterkend staal van 't hart geweest. SPROETEN, Auto-ongeval te Assche Werkongeval te Deerlijk SPRUTOL Brand te Waregem Gods molen maalt langzaam maar fijn Vil Denderhoulerrt Verkeersongeluk te Eecke Erg Ongeluk te Drongen Gevaarvolle brand te Antwerpen IJselijk Ongeval te Hoboken 13 Mei. H. Servatius, bisschop van Tongeion in de IV eeuw, verdedigde het geloof togen het Arianisme op moedige wijze. IJ ij stierf in 384. 14 Mei. H. Bonifacius, bisschop .van Ferentino en Toscane. Onder keizer Justinus. Vanaf zijn kinderjaren legde li ij een groole heiligheid aan den dag VAN HEDEN af, gratis te bekomen op ons bureel, de uitgebreide wegwijzer onzer REIS NAAR ZWITSERLAND, op 2, 3 en 4 Juli a.s. Sluiting der inschrij vingen op 1 Juni. Monseigneur de Trannoy, kanunnik titularis van het Metropolitaan-kapittel Monseigneur de Trannoy is kanun nik-titularis van het Metropolitaan-ka pittel van St-Rombaut le Mechelen be noemd. Z. M. de Koning heeft hem ge machtigd den eeretitel te behouden van aalmoezenier van het Hof, welk geeste lijk ambt hij sinds 1928, na bet overlij den van Mgr Pieraerts waarnam. Merkwaardige bekeeringen in de Ver. Staten. T Dr. F. Elgee en zijne echt-ge- noote. beide bekende achcologen uit Guisboraugh, zijn dezer dagen opge nomen in de Katholieke Kerk. Heer Vin cent J. Weddling uit iPienver, die twintig jaar geleden lot de Katholieke Kerk is overgegaan beeft in dien tijd 54 zaken vrienden en vakgenooten tot de Kerk te ruggebracht. De Koninklijke standaard. Bij ko ninklijk besluit lieden in liet Staatsblad verschenen is de koninklijke standaard van België hoogrood en beladen met een schild van sabel^met een leeuw van goud genageld en getongd van geel het schild overfopt met. een koningskroon en vergezeld, in de vier hoeken van den standaard, van de beginletter L. even eens overfopt met een koningskroon. De beginletter L wordt vervangen voor H. M. de Koningin, door de begin- letler A; voor Z. K. IL. den Hertog van Brabant, door de beginletter B; voor H. M. Koningin Elisabeth, door de begin letter E en voor Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen', door de beginletter C, deze letters steeds overtopt met de konings kroon. Hot wonder van den H. Januarius. Dezer dagen beeft zich bet wonder van het viol-ilia ar wbrilen van liel in ampul len bewaard bloed van den'),T...Japuai'ius weer herhaald, onder de plechtige pro cessie .van de. kathedraal te. Napels naar de basiliek van Santa C-h ia 'ra. Hel bloed begon juist om 7 u. 25 des avonds vloeibaar te worden en een waai gejubel klonk in de basiliek op. Ka twee minuten was het bloed geheel vloeibaar. De klokken van alle kerken der' stad luidden een uur lang ter bekendmaking van bet wonder. Oorlogswapens. Het da.g-b.lad «Le Soir» bad gemeld dal er bij huiszoekin gen le Mechelen bij sommige Dinasos «oorlogswapens» werden gevonden. De minister van justitie beeft thans, in antwoord op eene vraag, aan de Ka mer medegedeeld Bij gelegenheid der uitgevoerde huis zoekingen werden geene oorlogswapen verzamelingen igevonden. doch geïso leerde Duifsche oorlogswapenen die en kel als gedenkenis van den oorlog moe ten aanzien worden. 7de Vervolg. De armen dokter was bij de laatste woorden in de andere kamer terugge keerd. Hij giug no,g even naar bét zieke kind en wendde zich daarop tot het meisje, dat hem mei hare groole oogen vreesachtig aanstaarde. Hebt gij eenen kléinen koi f vraagde hij, terwijl hij hoed en stok van tafel nam. De Wilfcrs hebben er een; ik kan dien daar leenen. TYi Wilfers Wie zijn dat Menschen die op de verdieping ou der ons wonen, antwoordde Reimer; ik spreek ze niet gaarne om een dienst aan. Waarom1 niet Omdat zij zelve niets hebben. De rnan is muzickant en wat hij verdient, brengt hij naar de kroeg. De vrouw moet door grof naaiwerk voor den kost zorgen. Nauurlijk zijn er een hoop kinde ren? vroeg de dokter. Slechts een een volwassene dochter. zij zoekt eene betrekking als onderwijzeres. Sapperment is zij zoo geleerd Ze moet in de Zusterschool geweest zijn, Engelseh en Fransch kunnen spreken, zegde Reimer, schouderopha lend.- God weet, hoe de menschen dal aangelegd hebben. Naar Nincve In afwachting van de Rcrum Nova- rumvicring te Denderhouteni' gaan onze Christen W erklieden heden, 13 Mei, naar Ninove om het aldaar grootsch op gezette Rerum K ova rum feest bij te wo nen. De h. Aug. Cool, algemeen sekre- taris van-het A.C.V-. houdt'er de feest rede. Missietentconstelling en Vlaamsche Kermis Velen zien reeds verlangend uit naar de beide Sinksendagen, waarop in de gemeentelijke meisjesscholen, Molen straat. een tentoonstelling van missie werken en Vlaamsche kermis gehouden worden. Wie herinnert zicli niet het overgrootc succes der eerste VI. Kermis vóór twee jaar en half. En deze zal de. voorgaande zeker overtreffen. Café, friture, vliegende post, museum, enz. enz. allemaal aantrekkelijkheden die het de moeite zullen loonen naar Donder- hautem te komen. Donderdagnamiddag gebeurde te As sche een auto-ongeval waarbij verschil lende slachtoffers vielen. Uje auto van M. V. van Gent, waarin vier personen, waaronder de kleine P... hadden plaats genomen, reed over den Gentseben steenweg in de richting van Brussel. Op zeker oogenblik voerde V... die het stuur hield een bruuske zwenking naar links uil met de bedoeling een onvoorzichtige fietser te vermijden. Daardoor sloeg dc auto om. De vijf inzittenden werden door de glasscherven gewond. Het kind vertoonde diepe verwondingen aan het hoofd en moest dringend worden ver pleegd door een dokter. Zijn toestand boezemt onr^et in. De andere automo bilisten konden na verpleging huis waarts keeren. De gendarmen zoeken den gevaarlijken fietser op. De auto liep erge averij op. Donderdag avond, rond 10 ure, had Ie Eecke, op dc wijk Landuyt., een erg auto-ongeluk plaats. De genaamde Eu- geen Bogaert, wonende Biestraat te Gent, kwam met zijn' auto in gezelschap van vier andere personen, de genaamde Albert De Bosscher, 27 jaar. van S. Amandsberg; Guslaaf Urbel, Octaaf Naehtei'ghèl en - Jozef Lanzéns, allen van Gëftt,' van een'p'aardenkbérs van Eecke terug-. In den gevaarlijken draai op de wijk Landuyt, is liet voertuig, denkelijk te zwaar geladen zijnde of wel dat de ge leider zijn stuur verlóren beeft, met geweld 'op een boom terechtgekomen, waardoor de auto omkantelde! Door den geweldigen slag, kwamen dadelijk de bewoners van de wijk toegesneld en haalden drie zwaar gekwetsten van on der -het voertuig. De boeren Delmeire, dokter le Eecke en P.e Cordier, dokter te Nazareth, wer den spoedig bijgehaald en dienden de vijf slachtoffers de noodige zorgen toe. "Vervolgens werden allen naar de kli niek van dokter Vercauteren overge bracht, waar drie der gekwetsten, die er liet ergst aan toegedaan waren, in behandeling bleven. Het zijn De Bos scher, Uibel en Naclitergaele, allen erg aan het hoofd gekwetst, Lampens en de autogeleider Bogaert konden huiswaarts keeren. Welnu komt over een uur met. den korf bij mij, dus wendde de dokter zich weder tot het meisje. Hij ging been en Paul Reimer vergezelde hem door den donkeren gang tot aan den trap. Er is dus geen geVaar bij mijn kind vraagde de schilder zacht, Als bet tengevolge van goed voed sel weder tot krachten komt, neen antwoordde den armen dokter. Denk na over hetgeen ik u gezegd heb; bet kan alles weer goed worden als gij een ver standig en vastberaden man zi.jt. God Vergelde het n.Reimer terwijl de dok- Ier den trap afging. Deze bad nog niet bet portaal der la gere verdieping bereikt, als hij eene luide, toornige stem vernam, die vloe ken en verwenschingen uitstiet; te ge lijk ging er eene deur open en bet. oog des dokters viel op een zeer beeld schoon meisje dat naar builen kwam. Zij was eenvoudig doch met smaak gekleed. Blond, licht gekruld baar om gaf in rijke volheid bet voorhoofd* op hetwelk misnoegen en verdrietelijkheid te lezen stonden. Zij zag naar den dokter op: in dien blik. die hem uit de diepblauwe oogen trof. lag iets als een bede om hulp en deze bede vond bare rechtvaardiging in de ruwe woorden, die den ouden heer uit de -geopende kamerdeur tegenklon- ken. Als dc oude woekeraarster diens ten van onze Helena verlangt, dan moet zi.j er ook voor betalen riep eene hee- s'che stem. Van dc huur wordt mij geen Vrijdag namiddag, ron.rJ 2 ure, kwam de genaamde Medard Van Camp, elec trician en herbergier, 39 jaar, woonach tig te Vinderhaulé, per rijwiel langs heen de Leie gereden,-toen, ter hoogte van de herberg «Het Brughuizeken» de wielrijder opeens uitgleed cn-te water geraakte. Ooggetuigen kodden het slachtoffer bij middel van een bootje nogal spoedig bovenhalen. Men bracht de ongelukkige binnen in de bureelen der Jabriek Alsbergbe Van Oost», waar dokter Rysenaer spoe dig ter plaats kwam. Gedurende ruim een uur, werd de kunstmatige ademha ling toegepast, doch alles te vergeefs. Dc ongelukkige bad opgehouden ie le ven. Het lijk werd naar het doode.nhuis overgebracht. GIRIO TOMATEN NAGEMAAKT NOOIT QEEVENAARD Vrijdag voormiddag rond 10 ure ge beurde in de ververij» van de gebroe ders Ovelacq in de Harelbcekslraut, een verschrikkelijk ongeluk. De 20-jarige verver Georges Bos- suyt, zoon van Jozef, wonende in de Pontstraat, stond .Vrijdag voormiddag aan den verfbak te roeren. Al roerende gleed hij uit op den glibberigen vloer der ververij en viel in den verfbak. Zijn werkm akker Gaston Verbeke, greep liet, slachtoffer bij de hand cii trok hem on middellijk er uit. Niettemin was BÓs'|uyt reeds 'Schrik kelijk verbrand, zoodanig dat het vel met lappon afhing. Sjjjfrï- hoofd enzijn borst zijn niet aangetast. Dr Iscbaert, spoedig, ter plaatse, deed hem' onmiddellijk naar de kliniek te Kortrijk voeren en verklaarde dat bef. slachtoffer in zongwekkenden toestand verkeert, doch dat alle hoop nog niet verloren is. 1 Dit vrees'elijk ongeluk heeft, een pijn lijken indruk in de gemeente teweegge bracht* komen vroeg in het voorjaar. 1 Vborziet U daarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in all* Apotheken. Twee meisjes en een jongen moeten deer een venster springen In het buis 29 der Brusselstraat, wordt door de-Wwe Van Nevel een win kel gehouden. Nevens liet huis is eene 'inrijpoort die op eene koer uitgeeft, waar êen m-agazijntje en bureel met verdiep gelegen is dat. gebezigd wordt door M. Asselbergs voor bet maken van allerhande schilderingen op fluweel of celluloid, waarvoor hij ook eenen kei el met. geperste lucht bezigt. De ketel slaat boven op liet magazijntje. Het was gis'ler ongeveer kwart over 2 uur, dat M. Soseil, van Brussel in bet bureel in gesprek was met M. Assel bergs, eenerzijds' om afgewerkte stuk ken af te halen en celluloid af te leve ren, toen plots van wege een der meis jes, die daar aan bet werk waren, bet was Emma Van Dyck, het geroep weer klonk dat brand was uitgebroken. De beide heeren snelden naar boven maar hel vuur nam in enkele stonden zulke geweldige uitbreiding dat ze niet, ver der konden en weer den terugweg moes ten inslaan. Er was geen denken aan, de brandende celluloid te blussehen. Het alarm werd gegeven en dadelijk waren de pompiers der Paleisstraat daar om het vuur te bestrijden. Op het verdiep van het werkhuis be vonden zicli Maria Diddeloo.en Emma Van Dvek, beiden 19 jaar oud en woon- jachtig Pompstraat, 34 en Gerard Frió, 18 jaar oud, wonende Bresstraat, 21. Deze moesen om Zich te redden, door diet venster kfaiïpen 'en opr den koer Springen. Gelukkig is dat; s-löcMé éèn.e hoogte van een drietal meter. In 'hunnen sprong werden zij alle.drie aan de voe ten gekwetst en 'moesten zicli in liet ver handbuis laten verzorgen, waarna ze weer huiswaarts konden keeren. De pompiers hébben een vol uur móe- _t.cn werken om het vuur te blussehen ^en bet is te begrijpen dat, van het ma- igazijntje niet veel meer is overgeble ven. Erger nog, bet vuur had zulke uit breiding genomen, dat een auto, toe- hoorende aan den schoonzoon van de Weduwe Van Nevel, ook de prooi der vlammen is geworden. 'D,e auto was niet verzekerd. M. Asselbergs is er nog in geluk uit een kistje, dat op zijn bureel stond, drie half door bet vuur verschroeide brief jes van 100 frank te redden. Volgens zijne medédeeling lagen in het kisfje ongeveer 8000 frank. Ook heeft de keuken van de Wvve Van Nevel door het-vuur geleden. Volgens M. Asselbergs bedraagt de schade voor hem alleen bij de 40.000 fr. Een ijsclijk verkeersongeval bad Vrijdagmorgen rond 9 uur plaats op den Sint-Bernardschen steenweg, nabij de Zwaartjes, waar wegenis werken, plaats hebben en het. verkeer erg .be-f moeilijkt door dc vele wagens die er, steeds staan voor liet aanbrengen van materialen. De wielrijder Jaak Delamot, 35 jaar oud, wonende in de bijgelegen Aertse- laerstraat, kwam» over den steenweg ge reden met een soort koersrijwiel. De man geraakte met liet wiel tusschen de tramriggels geklemd en viel vlak voor het achterwiel van een voorbijrijdenden vrachtauto, toehoorendc aan een firma van bet Zuid en zwaar geladen met ijzer. Het zware gevaarte reed over de borst van den ongelukkige, die op slag ge dood werd, zonder dat dé voerder van den vrachtauto iels van het vreeselijke ongeval had waargenomen, zoodanig zelfs dat dc man doorreed en door voor bijgangers werd toegeroepen te stop pon. De politie deed ter plaatse de noodi ge vaststellingen en verwittigde' het parket dat dadelijk ter plaatse kwam met M.M. Van der Donckt, onderzoeks rechter; Rutsaert, procureur des ko- nings cn den deskundige M. De Cosier. Dc familie van liet slachtoffer kwam door de verwek!e opschudding loege- loopon cn liet looneel dat, volgde was hartverscheurend om» zien. penning kwijl gescholden en zij maakt het ons nog lastig bovendien, zoodat ik mij iederen dag boos maak. Spreek niet zoo'luid, Jacob ver maande eene vrouwelijke stem. Ons kind doet het gaarne* het leert er me de... Dc 'duivel bale al den onzin, dien hei -kind uit de folianten haalt viel de nruziekant uit; want hij ontwaarde den dokter, die op den do/pel stond. Den armen dokter bood zich geen verkwikkelijk tooneely#n. In de zeer eenvoudige gemeubileerde maar zeer zindelijke kamer zat ccnc reeds bejaar de vrouw met uitgeteerde wezenstrek ken aan de venstér voor de naaitafel; de anders zoo vlijtige banden lagen wer keloos in den schoot, haar blik rustte met een kommervolle uitdrukking op een kleinen, mageren man? die zwaar op de tafel leunde, en wiens glazige oogen duidelijk te kennen gaven, dat hij be schonken was. Zijne kleeding, zijne ganscho uiterlijke verschijning, van het kale baardelooze hoofd tof aan de ros sige laarzen was' haveloos; een ge denk! cn hoed van moeielijk Ie onder scheiden kleur lag naast dei viool op de tafel. Kijk. wat wilt gij bier vraagde bij. terwijl bij cone ver-geefsche po ging deed om rechtop te staan. Hier mijn departement en voor zooveel ik weet, ben ik u niets schuldig Gij zijt zeker de mugieknnt. W;l- fert. antwoordde de dokier" met ijskou de bedaardheid. Juist geraden Waarmede kan ik u: dienen Met u wat bedaard, te houden; bo ven ligt een ziek kind. Daar, hoort gij het zegde de vrouw; ik heb u ook immer om» stilte verzocht. Wilt gij uwe eigene schande dan mot alle geweld aan de groote klok hangen? Jakob Wilfért streek met de band over zijn gelaat en wierp een blik op zijne dochter, die naast den dokter stond. j Schande herhaalde hij. Ik zie er lgeene schande in; een fatsoenlijk man .mag wel eens een roes1 hebben. Zijl gij niet dokter Winterfeld Juist, nu ken ik u weder. Hier is mijne vrouw en daar 'mijne dochter Helena een braaf 'meisje; zij zal nooit van de schande .baars vaders spreken, j Hij wilde eene buiging maken, doch dc poging mislukte; bad hij zich niet 'op het laatste oogenblik aan de tafel j vastgegrepen, dan ware bij voorover gevallen.' I Neem mij niet kwalijk ging liij voort. Als ik m»ij boos gemaakt heb, is I reeds een enkel glas bier genoeg om mij -onvast op de beenen te doen slaan. Het Igebeurt niet dikwijls, maar ik ontken niet dat bet voorkomt; men heeft toch in het leven zooveel ergernis j En menigmaal ergert men zich zon- der reden, merkte de dokter aan. Gij Ideedt beter daar wat minder aan toe te 'geven, daar bet u verleidt- tot eene le- jvenswijzc, die noch voor uwe eer, noch ivoor uwe gezondheid dienstig kan zijn. Vrijdag namiddag, rond I u., is brand uitgebroken bij Hené «Diefrêné, .land bouwer, wonende in de-Achterstraat* -op ;de Wijk «Ni cu wen hui ze». liet vuur was ontslaan in een groe ten hangaaiy die tot bergplaats diende voor strooi, hooi alaam, vcrvoer.gerief, enz. enz. Het alarm werd gegeven en geburen snelden ter hulp, terwijl de pom-piers van Waregem telefonisch werden ont boden. De brandweer snelde per auto ter plaats. Doch in afwachting wilde de landbou wer René Defrónne een zijner wagens uit, den brand slepen. Hij werd daarbij door de vlammen verrast en liep daar bij brandwonden op aan hoofd, aange zicht, armen en banden. De pompiers waren intusschen ter plaats aangekomen en bestreden dap per het vuur, daarin, geholpen door d.> toegestroomde menigte. Zij gelukten erin den brand tot de helft van den han- gaar te beperken. De andere helft is gespaard gebleven. Alles wat bet. verbrande gedeelte be vatte is mede in de vlammen opgegaan. Zeer waar, hernam -Wilfért, ter wijl bij don goedkeurenden blik zijner vrouw met een hoonenden lach beant woordde: als mijne huisgenoolen zich' doze leer maar in wilden prenten Maar altijd wordt tegen mij partij', gekozen, boe goed ik het ook meenen mag. Er woont beneden eene vro»uw Grube. een gierige draak, die bij voor beeld de aardappelen eene geheele week lang in hetzelfde water kookt om het zout uit te sparen. Zij is eigenares van het huis en wij wonen hier goedkoop, daar kunt gij verzekerd van zijn. Wij hebben nooit eenigen dienst van haar te verwachten maar zij verlangt van ons. dat ons kind haar eiken avond uit een of andere foliant uren lang zal voorleze. En wat krijgt onze Helena daarvoor In het geheel niets Niet eens eene tas thee of koffie, ter nauwernood een woord van dank. Ik doe bet toch gaarne, vader merkte Helena aan. En bet zijn goede boeken, beer dokter, hernam de moeder; het kind! leert, ver veel uit. Ja wel, liefdehistories gromde' Wilfért. Als een meisje baar examen als onderwijzeres gedaan beeft, dan heeft zij, meen ik, genoeg geherd En voor die draak' naar beneden beeft ons kind liet. examen niet, gedaan. Als de dame zelve niet lezen kan, moet zij er haar balfvorhongerd dienstmeisje maar aan zetten en die den foliant, in handen ge ven. Moet men zich daarover niet er geren .Vervolgt,

De Volksstem | 1934 | | pagina 2