Strooiventen Simpele Helden 15 Esperanto Beweging De Bank van den Arbeid Socialisme en I Mei-viering Tragisch ongeval tijdens de Koers te Fontainebleau Dinsdag MEI 1934 Massa-terugkeer tot de Kerk in Oostenrijk Uil de Vatikaansche Stad Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Publiciteit buiten het Arrond. AALST. A AAAX JAARGANG. NUMMER BB1 Telefoon li4. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. tenlschap HAVAS, Adolf Maxlaan 4JL te Brussel ra Rue de Richeleu, Parijn Bank Buiding^Kingsway, 20 Londres \V, G. H. Dympha Zonop4,12Zon»f7,23 E. K. 21 V, M. 28 We leveh in een tijd van organisatie. Een goede organisatie is het machtigste middel tot het verbreiden van een ge dacht, een program, een leer. En wie het sterkst georganiseerd zijn Ik hoef het bijna niet te zeggen onze vijanden Be Communisten, de vrijmet selaars. Het is een treurig feit dat we niets an ders kunnen dan constateeren van alle uitvindingen, van iedere verbetering heb ben de atheisten aanstonds gebruik ge maakt om ons een duw te geven en tot nu toe is het altijd gelukt De Katholie ken kwamen achter Het is evenzoo gesteld met de wereld taal Esperanto. Sinds lang staat het vast dat Esperanto de eenige geschikte wereld taal is en zal zijn, en binnen betrekkelijk korten tijd heel de wereld zal overwonnen hebben en door heel de wereld zal aan genomen worden. Als bewijs hierin moge gelden dat er tegenwoordig overal Esperantisten zijn, tot zelfs op de kleinste eilanden als b. v. Hawaï, enz. en dat de staten zelf meer en meer het belang van Esperanto erken nen. (invoering in het onderwijs, enz.) Aanstonds hebben de anderen dit inge zien, en ziet... Esperanto wordt aange leerd, verbreid, gepropagandeerd, "Pro letariërs van alle landen, vereenigt u door Esperanto» schrijven ze op span doeken in hun betoogingen; ziet naar hun machtigen "SennaciulaAsocioTutmonda» met hun eigen tijdschriften waaronder het prachtig weekblad "Sennaciulo». Wat zullen we daartegen doen Esperanto verketteren, omdat anderen het gebruiken Och kom Wat zou er van onze bewe ging geworden, moesten we eveneens zoo handelen met Pers, Film en Radio... om dat andersdenkenden het uitbaten Laten we de K. A., een beweging die bij uitstek internationaal is, latea we zc internationaal sterk organize eren, en daarom, «Katholieken van alle landen, vereenigt U door Esperanto En hier moet ik hulde brengen aan die enkele Katholieken, die, spijts de gees- tesbekrompenheid van veel geloofsgenoo- ten en hun eigen geringe macht, het aan gedurfd hebben een internationale ver- eeniging te stichten van Katholieke Esperantisten. Het is de «Internacia Katolica Unuigo Esperantista» met hun orgaan «Espero Katolika» en voor de jeugd «Mondjunu- laro Katolika» mot als orgaan "La Juna Batalanto». In Holland verzekeren de Katholieken vijf honderd abonnementen op het intern, tijdschrift "Espero Katolica». In Vlaan deren, spijts 'n intense propaganda in dc bladen, komen we tot nog geen twintig abonnementen. De Nederlandsche Katho lieken moeten strijden voor hun geloof en hebben wat meer over dan wij, Lamme Goedzakken, die rustig zijn, zoolang de boel niet kraakt. Ierland, Italië, Hongarije-e. a. zijn steunpilaren der Kath. Esp.-beweging, omdat zij ook de waarde beseffen der in ternationale verstandhouding en het ge luk met geloofsgenooten in één en dezelf de GEMAKKELIJKE taal te praten, te korrespondeeren, aan wetenschap en vul garisatie te doen. Door Esperanto ge raakt men aanstonds aan corresponden ten. vrienden, -medestrijders van over gansch de wereld maakt er gebruik vaB, leert, helpt mekaar snoert da vriend schapsbanden nauwer toe Nog veel andere redens zou ik u kun nen aanhalen waarom ge Esperanto moet leeren, o. a. het uiterste genaak van die waarlijk geniale taal het groot voordeel dat die kennis u aanbiedt en niet het minst de wereldvrede, die we toch allen, en bezonder wij, Katholieken, betrach ten. Dit is werkelijk de reden waarom L. L. Zamenhof die taal geschapen heeft. Want opdat alle natiën mekaar zouden verstaan, is het noodig dat ze eerst uit de schulp van hun nationalism komen; en ge weet dat ge een persoon eerst goed moet verstaan, en liy u, alvorens ge hem van uw gedacht kunt overtuigen Broers, leert dan allen ESPERANTO Het zal een machtig middel zijn om u te organiseeren en te verstaan, om tegen strevers te overwinnen, niet met geweld en haat, maar met 't wapen van O. H. J. Christus zelfde liefde Dat onder- Zie vervolg hierneven, 't Was op de laatste vergadering van de Katholieke Jonge Wacht, in. een Ka tholiek Café, zetel van een der belang rijkste Katholieke maatschappijen. Behaaglijk zet ik me neer op een malsche bank achter een gezellig ta felken... Daar, voor miij liggen twee bladen 'k Zie toe... 't Is alsof ik van een wesp gestoken wordt... Dernière Heure Laatste Nieuws Ieder Katholiek kent het allooi van dit franschtalig papenvretersblad, en de liberale onverschilligheid van het twee de... Het behaaglijk gevoel was naar de vaantjes en veranderde in een koude walg... Voor de tweede maal van mijn leven ging ik in bedoeld café, en zoo lang als ik weet dat zulke bladen er binnen ko men, zet ik er geen voet meer binnen En k propos Wat een vlaag gaat er over onze brave, christelijke, geloovige, ja katho lieke mensclien Zoo, buurvrouw, ge leest gij ook c Laatste Nieuws Le Soir s> La Dernière Heure Moogt gij, als CHRISTENE MENSCH wel zulke bladen lezen O, 't is niet om 't slechte dat er in staat, 't is voor 't sport, ziet ge, voor 't nieuws, voor het feuilleton... en 't meest nog voor den man, voor den grooten jongen. Die houden daar zoo zeer aan, en wat wilt ge Dat is 't antwoord dat men gewoon lijk ontvangt... En die menschen doen gerust verder. Ah 't is voor ,t sport, voor 't nieuws, voor de feuilleton l Goed, zijn er dan geen echt christe lijke en katholieke bladen meer. die evengoed en evenzeer de sportuitslagen geven, 't loopende nieuiws, voortreffelij ke feuilletons en DAARENBOVEN liet godsdienstig en kerkelijk leven op hoog peil houden Moeders, vaders, ge klaagt soms over de onverschilligheid uwer zoons, uwer dochters, ge laakt zoo dikwijls dc on godsdienstigheid en slechtheid uwe geburen... Zijt gij zelf niet de oorzaak dezer on verschilligheid Geeft gij zelf den. toon niet aan met slechte dagbladen in uw huis toe te laten Moedigt gij door uw voorbeeld de buren niet aan in dat gene waarover gij lamenteert Uw PLICHT tegenover uw kinderen, uw huisgenooten, tegenover de geburen en uzelf IS slechte en onverschillige dagbladen den toegang tot uw huis te ontzeggen en er plaats te ruimen voor GOEDE bladen I Dan steunt ge het machtigste wapen ter verheffing van ons volk het ka tholiek woord Dan stelt ge uw gedrag naar uwe princiepen, dan gehoorzaamt ge aan de KERK, dan past op u het. woord niet: Die niet met Mij is, is tegen Mij Dan zijt ge menschen van de daad geen strooiventen, die den Heere bidden... en den duivel een kaarske ontsteken K.S. De Belgische Bank van den Arbeid laat in het Staatsblad een oproep ver schijnen, waarbij de aandeelhouders verzocht worden een nieuwe algemeen© vergadering bij te wonen op Donderdag 31 Mei, in liet Arlistenhuis t.e Brussel. De dagorde voorziet het verder af handelen van de punten die reeds voor gebracht werden in voorgaande ver gaderingen. Het betreft hier de goed keuring van de balans voor het maat schappelijk jaar 1933 met de daaraan verbonden wijzigingen, vermits, zekere posten van de aktiva sedert 31 Decem ber in waarde verminderd zijn. Ook dienen de benoemingen van de beheer ders bekrachtigd te worden. Ten slotte wordt in den oproep ook het vaststellen van een buitengewone algemeene vergadering voorzien, waar op vermoedelijk over het lot van de bank zal beslist, worden. Het derde punt doet voorzien dat er nog' geene oplossing is gevonden en nog geene vaste beslissing zal getroffen worden, vermits men gaat voorstellen later eene buitengewone vergadering der aandeelhouders bijeen te roepen. Hoe lang gaat dit onwettelijk spel nog duren Men vraagt zich af waarom de wel, terecht zoo streng voor de handelaars, in staking van betaling en niet ont wricht krediet, niet wordt toegepast op zulk klaar, openbaar en noodlottig feit, zooals dit van eene igroote zakenbank, welke hare winketten yerscheidene maanden sluit. t Moest maar een» bij een ander gebeuren Ge zoudt -onze socialisten wat hooren doen. Met groote voldoening constateert 'de Osservatore Romano dat er. in Oos tenrijk een mas'sa-terugkeer. tot de ka tholieke kerk valt waar te nemen. Al leen in de stad Weenen zijn in do laat ste twee maanden meer dan 30:000 per sonen teruggekeerd tot de katholieke kerk, terwijl dit aantal voor geheel Oostenrijk meer dan 50.000 bedraagt. De «Osservatore bemerkt bij dit bericht dat in den loop der kerkgeschie. denis nog nooit zooti massale terug keer tot de kerk viel waar te nemen.Het is zeker een gunstig verschijnsel te noemen dat een dergelijk groote men schenmenigte ontwaakt uit haar gods dienstige onverschilligheid. Deze beweging is nog te meer on verwacht daar deze terugkeer plaats heeft in een atmosfeer van algemeene afval en geestelijke verwarring. Het is zeer opmerkenswaardig dat deze mas Jarenlang was de 1 Mei de groote wapenschouwing voor de socialistische revolutie oorlogsverklaring aan het internationaal kapitalisme. Nu is de 1 Mei de groote feestdag van het Nationaal-Socialistisc^e Duitschland en ook van het Communis- Kajottershoekje De K. A. J, heeft zich ten doel gesteld: de verheffing van de arbeidersjeugd, do VOLLEDIGE verheffing van GANSCH de arbeidersjeugd. Zij wil voor de MASSA der jonge ar beiders gezondheid, veiligheid, vak kennis, gezonde ontspanning, hoog- tische Rusland. Zoo zien wij dat de I staand zedelijk leven, godsdienstigheid.: meest tegenstrijdige stroomingen,bol- chevisme en fascisme, een beroep do< n op de massa om den eersten Mei Ie vieren als zinnebeeld van hun legen- strijdig programma. Ook bij ons wordt den 1 Mei gevierd. iDie socialisten van de oude school,gen re Vandervelde, Anseele, Huysmans, vieren 1 Mei als manifestatie tegen den oorlog en voor bet Plan De Man, doch de jongere socialisten, genre Spaak,als protest tegen de militaristische uitla tingen van 'n Huysmans en het roode kapitalisme van 'n Anseele, waarvan het Plan-De Man de laatste uitgave is. Zij willen terug naar het revolutionair socialisme. Ten slotte vieren de com munisten 1 Mei als syrftbool van de communistische revolutie. Zoo krijgt de 1 Mei al de kleuren van den regenboog. 1 Mei wordt het sym bool van Fascisten, Socialisten en Com munisten. I Mei is het zinnebeeld geworden van de verdeeldheid en tie verwarring die ontstaan is uit de valsohe theorieën van Karl Man. De 1 Mei is het bewijs ge worden van het failliet van het socia lisme, dat in allo landen verdrongen wordt door de twee erfopvolgers van het socialisme, het nationaal-socialis- me of fascisme eenerzijds én het com munisme of bolchevisme anderzijds. Het socialisme heeft zijn tijd over leefd, is oud geworden. De eerste Mei- vierinig van de oude socialistische groe peering heeft inderdaad alle beteekenis verloren. Maar haar erflgenamen, de Zij wil de MASSA der jonge arbeiders veroveren, het LEVEN van die massa verkristelijkcn, en ook de middens waarin die massa leefl verkristelijkcn. IJeel nederig is de K.A.J. begonnen, met oen klein groepje onbekende jonge arbeiders. Stilaan werden enkele leiders' gevormd... Stilaan kwam er uitbreiding. Vele jaren werd hard gewroet, werden ontzaglijke moeilijkheden overwon nen... Op dit oogenblik beschikt do K.A.J. over 25 vrijgestelde propagan disten, over 250 vrijwillige gewestelij ke propagandisten, over 2000 plaatse lijke leiders. Over 22.000 kajotters. ELKEN dag van 't jaar worden, voor gansch de beweging talrijke vergade ringen gehouden in afdeelingen, ge westen, landsbond, tot vorming en ont wikkeling van leiders en leden. Eiken dag zijn er propagandisten en leiders op weg voor het kajotterswerk per trein, tram, bus, moto of fiets, te voet. Eiken dag worden honderden Missen en Communies opgedragen door kajotters (dikwijls ten koste van groote offers)1. Eiken dag zijn er honderden kajotters die hespottinig, gelach, vernedering doorstaan, die heldhaftig strijden voor hun reinheid in de treinen, tijdens den schafttijd, op hun werk, die al hun las ten en moeilijkheden opdragen in vef- eeniging met het offer van hun Voor ganger, den eersten Kajotter Jezus, den jongen werkman van Nazareth. De K.A.J. is in waarheid heel wat an ders, en oneindig meer, dan wat uiter lijkheid van betoogingen, verkoop van communisten en de nationaal-socialis-j)ja(jen_ spreekkoren enz... zooals nog ten, die vechten om' de verovering van!veien durven beweren de socialistische massa, hebben aan de i I Er is echter een Kajotterswerk dat bijna gansch verborgen is, zelfs bijna 1 Mei-viering, een nieuwe beteekenis gegeven, als het zegefeest van het com munisme te Moskou of van het natio- naal-socialisme te Berlijn. En daarmede is het groote probleem gesteld voor morgen. Het socialisme is verouderd. Het mist een ideaal, een programma, een doel. Maar daar blijft nog een groote massa menschen die tot nu toe socialist was. Die massa voelt het gemis aan leiding en het gemis aan vertrouwen. Komt bij ons, zeggen de communis sale terugkeer'vooral plaats'vond onder:ten, wij vieren t Mei als Symbool van de fabriekarbeiders die thans tot, het in zicht zijn gekomen dat ze door de so- ciaal-demokraten misleid zijn. Bij 's Pauzen feestdag Uit Rome, 13 Mei Heden bij gelegenheid van den feest dag van den Paus' hebben de voorzitter en de beheerraad van den St, Pieters- kring een grooten korf met bloemen en vruchten aan den Heiligen Vader aan geboden. De leden van het diplomatisch korps en vele personaliteiten gingen het re gister teekenen, geplaatst in de toe gangskamer van de pauselijke vertrek ken. Het Pauselijk vaandel wapperde aan den post der gendarmerie en op al de gebouwen der Vatikaanstad. vindt elk katholiek Esperantist Door Esperanto krijgt men de Caritas Univer salis. Gij, Katholieke Vlaming die dit leest, weet dat ook onze kerkelijke overheid sympathiseert met onze beweging, dat reeds enkele priesters en kloosterlingen ons in onze propaganda en in ons werk helpen weet, ook dat voortaan voor U de verontschuldiging niet meer bestaat "Ik zie het belang dier beweging voor Katholieken niet in». Inderdaad, alle inlichtingen hierom trent worden U verschaft op 't secreta riaat, Erembodegemstraat, 29, Aalst, of door een onzer gouwafgev. van het VI, Verbond der Kath. Esperantisten. Dooden en vele gekwetsten. Fontainebleau, 13 Mei. Een zwaar ongeval deed zich voor tijdens eene baankoers ingericht door den Automobile Club de lTle de France sectie van Fontainebleau, op de hoogte van de Behourdiere in het bosch van Fontainebleau, op 400 meter van de aankomst. De auto 110 door Erric Lorie gevoerd drong in voll^ vaart in *de menigte staande bezijden de baan. De autovoer der werd op slag gedood. Onder de nieuwsgierigen telt men vijf slachtof fers waarvan er drie omkwamen en 2 zware verwondingen opliepen. Later seint men Er zouden zes dooden zijn, vier bur gers en twee militairen. De renner zou in doodstrijd liggen. Nog later seint men De autorenner is in het gasthuis van Fontainebleau gestorven. Hoe het ongeluk gebeurde Terwijl de auto tegen een vaart van 170 km. in het uur reed kwam een hond over den weg geloopen. wou men de aandacht de wereldrevolutie onder de leiding van de Soviets. Wij vieren 1 Mei als symbool van den arbeid zegt "Hitler, het socialisme sterft om plaats te maken voor het nationaal-socialisme En zoo vechten Fascisme en Commu nisme om de roode massa van het so cialisme. Had Karei Marx kunnen voorzien, dat 50 jaar na zijn dood, de 1 Mei-viering onbekend is... En dat nochtans de bron is van het wellukken van vele Kajot ters-verwezenlijkingen, dat over al het bedrijvige daigelijksche kajotterswerk vele zegeningen doet neerkomen dat werk is het lijden, het offer, de zelf verloochening, het apostolaat van onza zieke Kajotters. Hebt gij er al aan gedacht, leiders kajotters, dat tijdens den studiekring die gij aan 't houden zijt, een zieke ka jotter, voor U en voor Uw studiewerk aan 't bidden, aan 't lijden, aan 't offe ren is' Hebt gij in uw fierheid en voldaan heid over eene flinke verwezenlijking van uw afdeeling al eens gedacht, dat wellicht het lijden en het offer van een zieken mede-kajotter dien gij niet kent en die u niet. kent, oorzaak zijn dat gij die goede uitslagen hebt bekomen Sedert eenigen tijd werd een nieuwe het feest van het internationale prole-van bedrijvigheid in gang gestoken: tariaat, het meest treffende beeld zou:de ZIEKENDIENST der K.A.J.. die de opleveren van verwarring, ontreddering zjeke jonge arbeiders opzoekt, helpt, en anarchie j ondersteunt, lezing en ontspanning' be- zorgt, en die ook georganiseerd aposlo- In een volgend artikel, over deze i'aat op touw zet in de hospitalen, kli- reeks over den Arbeid, behandelen wij :n'e^en» sanatoria. Dat apostolaat van Het Kristelijk Feest van den Arbeid.» die zieke kajotters omvat, niet alleenlijk het veroveren van hun medemakkers, die op 't ziekbed liggen, maar ook het offeren van hun ziekte en hun lijden tot wellukken van het apostolaat dat VAN HEDEN af, gratis te bekomen op ons bureel, de uitgebreide wegwijzer onzer REIS NAAR ZWITSERLAND, op'door hun medekajotlers in de arbeiis- 2, 3 en 4 Juli a.s. Sluiting der inschrij vingen op 1 Juni. iddens uitgeoefend wordt, tot algehee- le verheffing der arbeidende jeugd. In een twintigtal ziekenhuizen is on- waarin wij ook zien welke inspanning ze ziekendienst reeds binnengedrongen, onze ziekendienst zich gelroost om zij-Met een klein honderdtal zieken onder- ne werking steeds uit te breiden tot houdt men regelmatig briefwisseling, heil van de zieken, en daardoor dus tot'Aan alle zieke kajotters en jonge ar- heil van onze beweging. ibeiders-die men heeft gevonden wordt Alle kajotters moeten zich deze bro-j goede lezing gezonden. Tientallen zie- chuur aanschaffen om onzen zieken-1 ken werden reeds geholpen aan betere, dienst en het werk der zieke kajotters kleedintg en verzorging. Honderden Door gebarenbeter te leeren kennen en dus bok te j zoeken werden reeds afgelegd. Klnema van den rennersteunen. jen ontspannings-avonden warden opi op hét dier vestigen die het toezicht op! Aan alle kajotlersvrieDAÏen vragen.touw gezet in de ziekenhuizen, zijn leiding verloor. we, dit werk der, K.A.J, fe steunen en te! Nu pas' heeft onze 'ziekendienst. oen De auto gleed van de baan, kwam in bevorderen, door de/fé brochuur te koo-brochuur uitgegeven, getiteld Sim de menigte terecht en botste op een pen boom. milde Zeven dooden Op het laatste oogenblik seint men n den ptijs van 5 frank, of een ift Le. Vtorten voor onzen zieken dienst, op P. C. rekening nr 445.56, ziekendienst K.A.J. Paleizenstraat 90, dat er zeven dooden zijn, waarvan er 6 Brussel, konden vereenzelvigd worden. Mep telt' Hartelijken dank in naam van onze buitendien, yijf gekwetsten. I zieken J K.AJEE. pele helden waarin we met stijgende belangstelling en ontroering lezen wel ke heerlijke kajotterswerking door on ze zieken wordt gevoerd, welke offers zij brengen voor onze beweging, Zie vervolg onderaan vorige kolom.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1