't Akkoord Verbroken! Nadere bijzonderheden over De Vreeselijke Mijnramp te Paturagi 18 De samenstelling van de Regeering Vrijdag MEI 1934 2CXXX JAARGANG NUMMER E14 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de fticheleu. Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Vonantius Zonop4,08Zonaf7,27 E. K. 21 V. M. 28 Vervolg In de straat gebeurt er een tragisch- Jtomische scène. M. Nichels gaat heel [«vaderlijk» met zijn jonge kwcekelin- gen parlementeeren... om toch redelijk ite zijn... om geen buit te steken... pm weer zoetjes naar Hand aan Hand •te gaan, enz. Maar de leider krijgt den duivel voor zijn nieuwjaar. Men verwijt hem van al les... «Men zal hem voori 't bestuur da gen! «Hij zal uitleg geven!» «Wij heb ben genoeg van zulke flajuut enz. fenz., enz., tot op zeker oogenblik de bur gemeester, door zijn eigen volk over- iuand. de hulp moet inroepen van de Rijkswacht 't Is de tweede editie van La Louviè- |*e Tijdens de laatste werkstaking in de koolmijnen, waren de socialisten aldaar [overgelukkig, zich aefhter de paarden en ,8e sabels van de gendarmen te kunnen [verbergen. Te Aalst, op den fameuzen 22en April [(en bij zal het niet loochenen, want konder hem kwam er geen enkel gen- 'darm op de straat riep burgemeester Ni oh els, leider der socialistische inrich tingen van Aalst, dc gendarmen ter Jiulp legen zijn eigen opgezweepte roo 0e jeugd Wc moeten niet zeggen hoe welkom hun zijn cadeau was Wat hij jaren lang aan anderen had jverweten, doet hij nu zelf De gehate gendarmen, de lijfwachten Van het kapitaal, de verdedigers van de Coffre-forts. worden nu uit hun kazer- tie gehaald door een rooden burgemees ter en dan nog. tegpn zijn eigen volk, aan hetwelk hij zelf geen handen meer kon steken Dat is nog al 't een en 't ander I E:n Jcvij begrijpen met de mentaliteit, toelke hij zelf jaren lang bij de roode {jeugd heeft aangekweekt hoe verbol gen zij stonden en blijven staan tegen 'den vetten, verburgerden, zelf-voldanen jBoeialiürt isehen burgemeester. Er gebeurde nog een tweede feit. Als een half-razende liep daar vijf, zes maal weg en weer voor de Volks verheffing een man met nen baard... die af en toe geweldige dingen riep naar 'de fronters... De politie riep hem tot rorde, om geen tweeden haard van moei lijkheden te zien opvlammen; Maar de man was zoodanig opgewonden, dat hij hoorde noch zag en de nationalisten lec- Jijk door den genever trok. 't Was M. (Van Sdhamelhout, de vroegere syndikale leider der fronlers', hun .vroegefe verte genwoordiger in den Gemeenteraad, die (klel.soor gaf, zooveel hij kon. Lal er vernemen wij dat zijn zoon- icommunist het insgelijks aan den stok had niet de politie In 't lokaal zitten de wevers en de macekliers het vuur uit hun landen te bijten. Ze waren gekomen om hun «mei kos tuum» te bespreken. Slachters uit Hekelgem en hooger-op' hadden stalen van snijgerief meêge- bracht. Want de fnonlers-liga-tegen- den-oorlog zoowel als' de roode-jeugd- Tiga-tegen-den-oorlog moet behoorlijk geëquipeerd en dito gewapend zijn De logica moet toch voor iets dienon 1 De politie was op de hoogte gebracht van die verzwarende omstandigheden. Voorzichtigheid was dus de hoogste wet, want moest het vot een botsing komen, er zou bloed vergoten worden, er zouden dooden vallen... De politie heeft hier goed werk ver richt... In naam van de vaders en de moe ders der roode en groene jeugd-liga's danken wij de gendarmen voor Iluïï kalm, wijs en krachtdadig optreden. 'Plank aan hen, loopen er nu veel jon gens op vrije voeten, die anders wel licht achter de tralies zouden zitten. De voordracht van. Staf De Clercq werd dus verhinderd. De jeugd van Recht en Vrijheid had de vrijheid genomen zijn recht onder de knie te leggen. Vrijheid van het woord, Recht van vereeniging, daar la chen de jongens der roode toekomst meë als het anderen geldt. En ze beloofden ihet op alle tonen wAls ge met uw fascisme nog eens naar Aalst durft komen zal 't andere peper zijn.» (Van peper gesproken, 't schijnt dat er in de Volksverheffing sedert 'nen heelen bak peper in.voorraad ligt, ge reed tegen gebeurlijke aanvallen Dat is de politiek van Moscou Verstandige menschen van Aalst, ge ziet waar onze tegenstrevers, zoo fron lers als socialisten, de jeugd naartoe drijven. Katholieke ouders, gij vooral, waakt op uw kinderen Er was dien dag geen enkel zwaar gewonde. Er viel geen enkele doode... Maar de eer was geschonden. De waardigheid gekrenkt. Plat kan men verdragen van anderen, niet van bondgenooten Wij hebben te veel voor de socia listen gedaan, om zoo beloond te wor den I Dat koml er van, als ge met den duivel kersen plukt I.-.t Denzelfden dag nog werd gedurig in Volksverheffing herhaald. 't Verbond is naar de vaantjes 't Kan niet meer zijn. «Nooit of nooit meer!» Liever kreveereen van spijt, als te bersten, van affront 1 De belanghebbenden spoorden aan tot bedaring; maar niks te doen. Het vat liep over. 't Was er meê gedaan Ende zoo is hot gekomen, dat liet feestelijk akkoord, waarop schepene D'Haese onze gemoedelijken burge meester» tot boven de sdhilderij van Artevelde stak, in twee breekt, in zulke tragisch-komische omstandigheden, dat ze een epos van Jef Casteleyn waardig zijn. Na lang beraad hadden de fronters aan de socialisten een briefken geschre ven, waarin ze eerboet eischten vooï de geleden schande. De socialisten onthaalden dat brief ken met misprijzen. Miste de aanval der roode jeugd al le maat en redelijkheid, het antwoord van het socialistisch partijbestuur ge lijkt in zijn bondigheid op een grove spotternij. Plie het anders opvat-, heeft weinig gevoel van werkelijkheid. Toch zullen de fronters nog wachten tot heden Donderdag avond, alvorens bepaald te zeggen, wanneer ze er van onder trekken. Schuilt daar nog iets1 achtef Het kan wel. We zullen niets verliezen met to wachten. Jefkea DE AUTO VAN HEL' EOOOE KHU1S MKT DE EERSTE L1JKE.\. Dinsdag namiddag had een vergade ring plaats van de liberale linkerzijde van de Kamer, 'onder voorzitterschap yan M. Max. Deze verklaarde dat de bijeenkomst was bijeengeroepen op1 verzoek van eenige Waalsche leden, die ontevreden zijn omdat nog immer niet overgegaan is tot de versterking van het Waalscih element in de regeering, die, naaij zij beweren beloofd werd op het oogenblik dat. minister Yan Gauwelaert een porte feuille heeft aangenomen. M. Max deel de ook mede een afvaardiging van li berale leden van de Assemblée Wallon- ne te hebben onvangen, die uiting gaf aan haar misnoegdheid. Alsdan heeft oud-minister Bovesse 't woord genomen om zich te beklagen over de aanvallen in de bladen, waar van hij het slachtoffer is en waarin hem wordt verweten te intrigeeren om weer een portefeuille te bemachtigen. M. Bo vesse beweerde ook dat iemand uit de re geering hem verzekerd haidi dat minister Forthomme het ministerie van verkeers wezen zou prijsgeven voor een aan stelling als ambassadeur, te Rio de Janeiro. Minister Forthomme antwoordde evenwel dat het nooit in zijn bedoeling heeft gelegen een dergelijke opdracht aan te nemen. Ook minister Hymans kwam» tusschen in het debat en zegde dat er van wijzi gingen in de samenstelling van de re geering wel niet veel in huis zal komen vóór het einde van het zittingsjaar, daar alle ministers ontwerpen hebben voor bereid, waarvan zij de afhandeling wen- schen te verzekeren. De vergadering werd onderbroken door de .stemmingen in de Kamer zelf. Gisteren gaven wij in onze laatste berichten reeds melding van de vreese lijke mijnramp die te Pkturages Dins dagavond rond 10 u. plaats greep, die talrijke families zwaar treft en tevens ook het land in een waas van weemoed dompelt Thans volgen nadere berichten over dit verschrikkelijke gebeuren. Naast Instorting ook brand Buiten de vreeselijke grauwvuuront- ploffing die een instorting veroorzaak te, is er ook nog brand ontstaan in de mijn, zoodat het werk der twee red dingsploegen van twaalf man, die el kaar aflossen, zeer bemoeilijkt wordt. Naast het opzoeken der slachtoffers dient thans alles in 't werk gesteld om de vlammen te dooven. Hierbij werd een der redders erg verbrand. Ijselijke tooneelen. We zagen een der lijken bovenhalen. Ijselijk een verbrande, zwartverkool de vleeschmassa waaraan geen kleeren meer te bespeuren zijn en Waarvan vleeschlappen neerhangen. Moeder, twee zusters en broer wachtten om het lijk te herkennen. P,at was geen wee- nèn meer het waren wanhoopskreten die aangrijpen... En zoo wachten er nog zoovelen vol hoop en vrees tot een der hunnen zal bovengehaald worden. Nog 29 werklie den verblijven in de mijn... en wijl de moedige redders het- onmenschelijke doen om hun makkers te redden worden in de ziekenzaal der mijn de lijkkisten naast elkaar gezet.. Daar kan de fami lie ze komen herkennen... dan wordt een doek op 't aangeziciht gelegd en de kist wordt gesloten. Tragische bijzonderheid. Velen der slachtoffers vierden verle den Zondag feest... Ze trokken op naar Parijs om daar te zingen Het lied van 't Grauwvuur En thans zijn ze slachtoffers geworden van datzelfde vuur... 41 dooden. Voor de '41 mijnwerkers welke zich nog in de mijn moesten bevinden, werd alle hoop op redding opgegeven. De droeve lijst der dooden zou dus zijn als volgt Bellet Arthur, van Wasmes Blon- del Léon, van Eugies Gares' Zéphir, Gares Gustave, Limburg, Henri, Vilain Ad el son, Blanquet. Pros per,Evrard Lëon allen van Pftturages Caudron Félix, van La Bouverie Cordeyns Jean-Bapt. Van Frameries Ramassez Aimable, Wasmes, Cornet Louis, Paturages Dufour Albert, Abrassart Jules, van Eugies Aucqulier Adclson, La Bouve- rie Huart Jules, P&turages Lenoir Gaston. Eugies Grombez Emile, La Bouverie. Deleuze Achille, Pftturages; Lh'eureux Pierre, La Bouverie, Francq Achille, Urbain Emile, Cornet Noë-1, alle 'drie van Paturages; Hubert Fulgencc, Hornü y Malengreau Emile, Eugies f Piehombreux Ovide, La Bouverie Ber- I teaux Emile, Quaregnon Flasse Clo- ■jt-haire, Wasmes Hoyols Désiré, Fra meries Papeyns Vital, Paturages Lermuseaux Achille en zijn broeder Arthur, Paturages1 Delion Leopold, Wasmes Caimlaux Achille, Paturages; Huart Albert, Paturages Portion Vi tal, Quafegnon Cousin Alfred en zijn broeder Louis, Paturages Gérin Xa- vier, Flenu. Zegening der dooden Traagzaam beweegt zioh een priester in wit. koorhemd tusschen de zij aan zij geplaatste doodskisten. Men hoort niets meer dan liet geprevel der laatste rebeden en onderdrukt snikken. Bij iedere lijkbaar gaat zijn hand zegenend de hoogte in, den laatsten troost die men de arme •slachtoffers in hun graf nog meegeven kan. Dan worden de lijkkisten didht ge maakt. Op ieder is een opschrift ge plakt met den naam van het slachtof fer naar gelang men de eenzelvigheid heeft, kunnen opmaken uit Ihet' hummer van zijn mijnwerkerslamp of uit het stamnummer op zijn armband. Eén voor één worden de lijkkisten in een Wagen van het Rood Kruis gescho ven. En dan begint de 'droeve tocht door,, de stille en bedrukte menigte. Herhaal delijk zal de wagen stilvallen en telkens wordt zijn droeven last verminderd en in de huizen waar m'en stopte zal dub belen rouw en droefheid wezen. De Koning ter plaats Op het oogenblik dat het lijk van Cousin naar boven gebracht wordt, treedt Koning Leopold III de mijn bin nen, vergezeld door Kolonel de Woel- mont, vleugeladjudant. De Koning wordt verwelkomd door Ministers Van Cauwe- laert en Van Is'acker en hem wordin achtereenvolgens voorgesteld: Mgr Ras- neur, bisschop van Doornik; Z E. II. Deken van Paturages Kan. P.elhaye; dc leden van het parket van Bergen; het bestuur der mijn en de plaatselijke overheden; ad. Abrassard, ondervoorzit ter van den Provincialen Raad van He negouw: heer Henri Lambert, arrondis sementscommissaris. De Koning wordt naar het dooden huis geleid waar hij zeer ontroerd en eerbiedig de lijken groet en zijne deel neming aanbiedt, aan de familieleden. Op den koer wordt aan den Koning door ingenieurs en door den bestuurder der mijn op een plan getoond op welke plaats juist, de ramp- voorviel. Al de veronderstellingen van de oorzaken worden hem opgesomd en de Koning zelf stelt verschillende vragen. Hij drukt de hand aan enkele mijnwerkers. De Koning en de redders Een der redders' nam' op zeer hoofsche wijze de gelegenheid te haat om te wij zen op de ellendige voorwaarden, waar onder de mijnwerkers tihans arbeiden. «Onze moed en ons zwoegen, Sire,» zegde hij, «wordt door het land niet ge noeg gew^ardëerdi Wij zijn reeds zoo ongelukkig, en nu nog wil men ons ongelukkiger maken door onze loonen te verlagen.» De koning was zeer getroffen door deze openhartige maar schrijnende klacht van een dezer ongekende helden. «Het is zeer moeilijk iets te doen, zegde hij, «deze toestand kan. ik lastig verhelpen, doch ik zal al het mogelijke bewerkstelligen om dit alles te voor komen. Daarop vertrok de vorst en groette minzaam' de eerbiedige menigte. Onder- tusschen werden de reddingswerken voortgezet. Achttien lijken, waarvan een nog niet vereenzelvigd is, werden totnogtoe ge borgen. D,e Koning is van de mijn naar de kliniek van Warquignies gegaan, waar hij woorden van troost en opbeuring heeft uitgesproken bij de gekwetsten:. Giften van de Koninklijke familie De Koning en de Koningin hebbed 30.000 fr. beschikbaar gesteld voor de slachtoffers va.n de mijnramp. Koningin-Moeder Elisabeth schonk 20.000 fr. Een steunfonds opgericht Een fonds is gevormd tot steunver- leening aan de slachtoffers van de mijn ramp te Paturages'. Alle giften zullen dankbaar aanvaard Worden. Het nummer van de postcheckreka- ning ter name van het komlteit tót steunverleening aan de slachtoffers vaa de ramp te Lamhrechies is 728.50. Donderdagmorgen wordt te La Bou verie, in het vredegerecht, een verga dering gehouden voor de organisatie van de steunverleening. Het Roode-Kruis heeft reeds een eer ste gift van fr. 10.000, gedaan ten bate van de families der slachtoffers. Men meldt nog uit Paturages, Woensdagnacht, dat de koolgas in de mijn vermindert, 's Middags was de verlhouding nog 1/100 en Woensdag avond is zij 1/1000, maar deze levert echter nog veel gevaar op. De ingenieurs van het mijnwezen heb* ben ingenieur Allard ondervraagd, even als den werkleider Rolland en de chef- porion omtrent de oorzaken van de ont ploffing. Hierover wordt niets medege deeld. Er is ook een inspektie gebeuld van den ader op 783 meter, die In verbinding slaat met den ader op 821 waai* de ont ploffing geschiedde. Hier is er een nieuw gevaar gerezen' en het is niet uitgesloten dat er in dep.' ader van 783 metetf nog een ontploffing zal plaats hebberi. Dezen middag, rond 12 uren, berlchl men ons dat er zich een nieuwe grauw vuurontploffing voorgedaan heeft. (Zie onze Lafste Berichten).,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1